reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Salovy pocitac Tesla

vlask (42)|11.2.2008 19:30
Jeden nas obcasny zakaznik pry sehnal jeden stary salovy pocitac, tak jsem ho pozadal o fotky grafiky, jestli tam nejaka je. Dodal mi jedno cd, kde je tech fotek povicero, tak jsem se rozhodl s nekterymi podelit. Presny model ani ucel pocitace neznam a nic blizsiho asi nezjistim, takze ohledne dalsiho popisu se budete muset spolehnout na stesti, ze sem dorazi nejaky drive narozeny odbornik a trosku nam to priblizi.
Zacneme pohledy zvenci a zezadu.....
skrine.jpg skrinezadek.jpg panel.jpg uchyceni.jpg uchyceni1.jpg
vlask (42)|11.2.2008 19:33
Na necem se musely zobrazovat vysledky - k tomu tu mame videoterminal Tesla CM7202
videoterminal.jpg videoterminal1.jpg videoterminal2.jpg videoterminal3.jpg videoterminal5.jpg
vlask (42)|11.2.2008 19:36
Ve videoterminalu je ovladaci elektronika ve specialnim rostu pro 4 karty - detaily na fotkach....
videoterminal4.jpg grafika1.jpg grafika2.jpg grafika3.jpg grafika4.jpg
vlask (42)|11.2.2008 19:40
Pak tu mame neco malo fotek ruznych karet samotneho pocitace....
karta.jpg karta1.jpg karta2.jpg karta3.jpg karta4.jpg karta5.jpg
vlask (42)|11.2.2008 19:43
A na konec vyletu do ery, kdy jste si mohli sami vymenit soucastku obycejnou pajkou :) tu mame fotky pametove karty, asi disketove mechaniky a dve stranky z manualu. Pokud nekdo neco vi vic o tomto pocitaci at se s nami podeli, sam jsem na to zvedavy....
pamet.jpg fdd.jpg schema.jpg schema2.jpg
johny__g (6387)|11.2.2008 19:52
Jo stará poctivá kovářská práce ... to už dnes není. Moje první "zkušenost" s počítačem byla s podobným strojem - u mamky v práci a byly mně asi 3 - 4 roky. Byla to velká hučící bedna v temné místnosti, svítily na ní světýlka a já se jí bál. Mamka tehdy pracovala v PVT v Ústi n. Orl., těsně po škole. Vystudovala "dírkovou matematiku", jestli víte o co jde? :D
Jaké plány má ten člověk s tímhle? Snad to nechce zprovoznit?
Wlcek (379)|11.2.2008 20:05
Moc pěkná hračka. Doufám že to majitel chce zprovoznit:-) Něco takoveho se jen tak nevidi.
ICE_D (2754)|11.2.2008 22:19
[QUOTE=johny__g;89445]Jo stará poctivá kovářská práce ... to už dnes není. Moje první "zkušenost" s počítačem byla s podobným strojem - u mamky v práci a byly mně asi 3 - 4 roky. Byla to velká hučící bedna v temné místnosti, svítily na ní světýlka a já se jí bál. Mamka tehdy pracovala v PVT v Ústi n. Orl., těsně po škole. Vystudovala "dírkovou matematiku", jestli víte o co jde? :D
Jaké plány má ten člověk s tímhle? Snad to nechce zprovoznit?[/QUOTE]

Hlasim podobnou zkusenost - mamka PVT Pardubice :D nejvic me fascinovaly derny stitky a magneticky pasky :D
tequilla (1015)|11.2.2008 22:25
[quote=Wlcek;89449]Moc pěkná hračka. Doufám že to majitel chce zprovoznit:-) Něco takoveho se jen tak nevidi.[/quote]

Ovsem nejdrive bych doporucil s distributorem el. energie uzavrit velkoodberatelskou smlouvu, jinak projede na elektrine veskery uspory :).

[quote=ice_d;89503]Hlasim podobnou zkusenost - mamka PVT Pardubice :D nejvic me fascinovaly derny stitky a magneticky pasky :D[/quote]

I ma mama delala na "pocetce"...sice ne v PVT, ale v nejvetsi fabrice siroko daleko. Dodnes nechapu, jak to monstrum tam umistene mohlo fungovat :D.
Sieben (513)|13.2.2008 15:41
no jelikož to asi pochází z VUCHZ a.s, v Brně..tak zkuste zavolat tam a zeptat se,jeslti nemaj ještě nějaký další:)

Jinak to vypafá náramně, taky bych "TO" chtěl vidět na živo a v chodu:)
moc pěkné
Loli (226)|16.2.2008 08:36
Vzdyt to vubec neni salovy PC, vzdyt to zabira jen dva racky, tak jaky salovy?! I kdyz chapu, ze si se titulkem snazil nalakat lidi, takze takhle to vyznam ma no.
Sieben (513)|16.2.2008 11:15
no pro lidi co bydlej v paneláku to může být i půl-pokojový počítač...:slug
vlask (42)|18.2.2008 18:46
[QUOTE=Loli;90905]Vzdyt to vubec neni salovy PC, vzdyt to zabira jen dva racky, tak jaky salovy?! I kdyz chapu, ze si se titulkem snazil nalakat lidi, takze takhle to vyznam ma no.[/QUOTE]

Dobre sorry za mystifikaci - prosim tedy o jednoduchy nazev pocitace, ktery je pres dva racky.... Mne nic lepsiho nenapadlo.

Jinak sem dneska pokecal s majitelem, tak pry snad sem dopise i nejake ty blizsi veci - napr. napajeni je pry pres 2x600W zdroj a disketovky udajne na 220V :)
Hochy (80)|4.3.2008 21:03
Tak tomuto sa hovori PRADEDUŠKO. Chcel by som viedet ako sa robilo s takymto PC. Rozbehol by sa na tom aspon MS-DOS?
psychosalam (42)|30.3.2012 11:18
Tak tohle pamatuju, pomáhal jsem to vyrábět v ZPA Čakovicích, později také překládal slovenskou dokumentaci od SMEP z Banské Bystrice do němčiny pro východoněmecké soudruhy, kam se to také vozilo. Ono to byla součást tzv. JSEP (Jednotný Systém Elektronických Počítačů) tehdejší RVHP (Rady Vzájemné Hospodářské Pomoci) a jely v tom všechny státy východního bloku. Třeba bulhaři dělali 8-palcový floppy mechaniky na Motorole 6800, které většinou se nepovedlo ani rozchodit, natož provozovat, Poláci dělali jakési terminály, ČSSR dělali počítače v ZPA Čakovicích a v Banské Bystrici, ZPA Košíře dělali kvalitní, velmi kvalitní čtečky děrných pásek (jednu vlastním a dám vám ji sem), v ZPA Trutnově tuším dělali děrovačku děrných pásek. Slušný mašiny pak dělali v NDR, řada EC. Bylo to dáno tím, že východní němci měli vazby do Spolkový republiky (STASI měla v západním Německu houfy špiclů) a nebyla tam jazyková bariéra, takže se lépe kopírovalo. Z tehdejší NDR mám od svých kámošů (také jsem tam pracoval) různé díly a součástky, na tehdejší dobu nebývalé. O lecčems co RFT vyrábělo se jen šuškalo. Také SSSR dělal stroje, ne že by moc fungovaly, ale byly příšerně robustní a nejzajímavější na nich nebyla ta kovářská práce, ale ty plagiáty mikroprocesů. Pamatuju jejich ruské Eproky, které nejprve nešly naprogramovat a když už se povedlo je naprogramovat tak samy zapomínaly bity. Musela se dělat selekce. Já je použil v roce 1981 do mého vlastního počítače, postaveného podle vzoru TRS80.

Dobré bylo opravování těhle obrovských strojů, na to byl vercajk , který se používal na opravy aut :) navíc ještě pistolová páječka. Později jsem je opravoval v tehdejší ČSAV, ústavu fyziky pevných látek.

A nakonec, pro fajnšmekry, mrkněte na tento link, je to video, týdeník z 15.září roku 1963, který se tehdy pouštěl v kinech. Nevím, jak ho sem nahrát, takže dávám odkaz.

http://www.bohemiahouse.co.uk/museum/movies/ural2.swf

Doufám, že se správci sveta hardware neurazi.
Jaroji (11)|23.4.2012 22:16
[quote=vlask;89439] Pokud nekdo neco vi vic o tomto pocitaci at se s nami podeli, sam jsem na to zvedavy....[/quote]

Tady je stručný popis:
http://kormus.cz/mvt/pocitace/jpr_12.php
http://kormus.cz/mvt/pocitace/jpr_12_r.php