reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problem s hdd

protons (3)|12.2.2008 13:32
Mam taky problem
mam takto disky
C: dokumenty a hardisk pre strih videa
D: win xp

Ale vsak stala sa mi tak vec ze C: hardisk bol primarny alevsak windows sa nainstaloval na disk D. Ale boot windowsu sa vykonava z disku C:.A teraz ma taky problem....potrebujem disk C: vymenit za vacsi....ale ked ho odoberiem tak sa mi windows nenabootuje lebo boot,ini je na hardisku C:.Chcem sa preto spytat ako spravit ze disk D: by bol primarny a takisto by sa windows z neho aj bootoval???a ked ano tak ako??...prosim poradte lebo preinstalovanie systemu nemozem vykonat.Dakujem za odpoved

Inak prikladam aj vypis boot.ini z disku C:
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect
Zoidik (1405)|12.2.2008 14:08
V BIOSu mužeš nastavit pořadí disků, ze kterých se bude bootovat. Bývá to v té samé položce kde nastavuje přioritu bootovaní mezi HDD, CD-ROM.... Tak tam nastav který disk má být první. Doufám že máš BIOS od AVARDu. Ten je jeden z nejlepších. Notebooky mají dosti ořezanej, snad nemas ten, ale jednou jsem ho viděl na stolním. Málem mě ranilo.
johny__g (6387)|12.2.2008 15:09
Připojit onen větší disk, pomocí například Norton Ghost naklonovat celou partition z disku C, disk C: odpojit a dát místo něj ten větší. Jak jednoduché.

To Zoidik: Tohle nechápu

[QUOTE]Doufám že máš BIOS od AVARDu. Ten je jeden z nejlepších. Notebooky mají dosti ořezanej, snad nemas ten, ale jednou jsem ho viděl na stolním. Málem mě ranilo.[/QUOTE]

Tak nejdřív je AWARD nejlepší a pak tě z něj ranilo? :stupid
Zoidik (1405)|13.2.2008 06:33
V tomto BIOSU ( AWARD ) http://www.blendsblog.com/wp-content/uploads/2007/09/bios.jpg nastavíš pro jednotlivé disky prioritu bootování pro disky

V tomto BIOSU ( PHOENIX ) http://www.mistnost-pc.ic.cz/recenze/Asus_M2AVM/bios1.png jsem to nikde nenašel ( mám ho na notebooku )

Takže pokud máš AWARD tak by se to mělo nacházet v ADVANCE BIOS FEATURES.

přesněji řečeno http://images.devshed.com/dh/stories/Foxconn_955x7aa/BIOS-AdvancedBIOS.jpg druhá položka z vrchu HARD DISK BOOT PRIORITY - tam se nastavuje pro disky prioroty na bootovaní, čili, který disk ti bude bootovat jako první
speedsnail (4876)|13.2.2008 07:56
Zoidik to je sice vsechno hezky co popisujes, ale to vubec nesouvisi s tim proc Win nebootuje z druheho disku.. To je rada pro naprosty lamy a ne pro nekoho kdo ti dava vypis z boot.ini pres kterej se to musi resit jak uz psal tazatel i johny
Zoidik (1405)|13.2.2008 08:11
speedsnail : V BIOSu přímo nastavíš ze který disku se bootuje. Když jsem přidal disk na kterém jsem měl nainstalovaný windowsy, tak jsem přes bios přímo nastavil ze kterýho se bootuje. V boot.ini jsem se vubec nehrabal. Jenom podotýkám, že ten dany disk jsem tam přidal asi po půl roce normálního provozu. Jednoduše v BIOSu jsem si vybral disk ze kterýho má PC bootovat.
speedsnail (4876)|13.2.2008 08:28
Podle mě by stačilo překopírovat boot.ini z C a vhodně přepsat 1 na 0.. Jestli sem to správně pochopil tak na rdisk(0)partition(1), ale nemam s tim osobni zkusenost, radsi pockame na nekoho kdo se vyzná. Je mozny ze se musi boot.ini na disku umistit na urcite misto.

2Zoidik:To nic nemění na tom že pleteš hrušky s jablkama :)
Ty si v bisou vybereš kterej disk bude bootovat, to je doufám jasný. podle např. wikipedie se šáhne právě do boot.ini a v něm je napsáno na kterym fyzickym a logickym disku má PC hledat OS. A když je ten boot.ini špatně napsanej nebo tam vůbec neni (případ tazatele) tak je potřeba ho změnit nebo vytvořit. Další návod na modifikaci boot.ini je na mrkvosoftu.

Ty když si přidal HDD s OS, tak už obsahoval správně nakonfigurovanej boot.ini proto to chodilo.
Styryx (351)|13.2.2008 10:59
Tak tak, je to celý od začátku prostě blbě (pravděpodobně amatérsky) nainstalovaný. Systém měl bejt na C: a data na D: a ne takhle.
Problém není jenom to, že na D: kde je systém chybí boot.ini, ale hlavně tam bude chybět zavaděč systému (a v horším případě dokonce ta partition ani nebude primární, ale pouze logická v extended). Výběr jednotky ze který bootovat nepomůže pokud tam chybí zavaděč systému.

Zavaděč systému by možná stačilo zkopírovat z C: na D: anebo obnovit z inst. CD, a odpovídajícím způsobem upravit boot.ini, ale tím by se stejně nevyřešil problém, protože by se z jednotky D: stala C: a winXP prostě nenaběhnou protože byly nainstalovaný na D: a je to na moc místech v registru (a pokud by se přeci jenom nějak podařilo že naběhnou, nepude většina programů, protože Program Files bude hledat na D:, Dokumenty atd. taky...).

Já osobně bych doporučil reinstalaci systému a nainstalovat to konečně správně na C:. Pokud to z nějakýho důvodu není možný (chápu to, taky fakt nerad přeinstalovávám systém, protože se všema nastaveníma co tam standardně dělám je to zábava tak na 14 dní spíš víc), tak jediný jiný řešení vidím dát tam ten novej disk jako C: a nechat systém na D:, jak zmiňoval johny__g, tj. na novej disk zkopírovat původní partition s datama buď Ghostem nebo PQmagic apod. a případně roztáhnout (IMHO by mohlo stačit i zkopírovat to po datech včetně kořenovýho adresáře) a vyrobit na novým disku správnej zavaděč (jinak se to nerozjede) - z instal. CD do recovery console a zadat příkaz "fixmbr".
(tj. na novej disk se musí zkopírovat zavaděč a startovat systém z něj)
Pavel Boček (4169)|17.2.2008 02:13
Též bych to přeinstaloval...s kopírováním bývá jen trápení; nedá se to dělat po datech, MBR musí být s partition tabulkou a zavaděčem na první pozici na disku, čili když už, tak nějakou formu bitové kopie...
pegy (757)|23.2.2008 22:11
S tym klonom diksu to bude asi najschodnejsia cesta, mozes nato pouzit aj Acronis True Image (posledna verzia 11, problem je, ze je to placeny soft, ale vsetko sa da najst, ked sa chce :) ) Spravit tam klonovanie diskov a tak to rozbehas, ale v tych particiach bude pekny bordel.... ;)