Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Téma: Následky špatných kondenzátorů

12.2.2008 06:23
trodas Pozor, vstup na vlastní nebezpečí :)

Klářino PC (Morphyho kámoška), Eurocase zdroj - Hec kondíky:

12.2.2008 06:28
Zeli...pekny, pekny, jen doufam ze tohle nikdy neuvidim. Nemuzes prihotit jeste nejaky fotky zevnitr?
12.2.2008 06:31
trodasNo, aby jsi se neprepocital. Eurocase zdroje jsou dost rozsirene. Fotky zevnitr nebyly udelany, to nebylo moje foceni. Ale muzu ti nabidnout treba tohle:

ATX Winner PSU, type PB300-A4S, poskytl HoNY

CapXon caps rulez :D

Vyboulujici-se a trosku vytekajici Vent kondik a nejake nestandardni Fuhjyyu kondiky - 1650uF 16V? LOL!
K memu velkemu prekvapeni jsou CapXon shit kondiky pouzivany i v Fortron zdrojich:
http://www.svethardware.cz/recenze-srovnavaci-test-14-zdroju-1-cast/14063-7 :mistake :stupid :thumbdown
12.2.2008 07:09
trodasHP Pavilion pocitadlo. TMS 1500uF kondiky zpusobily, ze se pocitac vypina do 30 sec od zapnuti. Uprimne bych nemel odvahu ho ani zapnout... Obrazek od uzivatele Carcenomy z TechPowerUp fora ;)

12.2.2008 08:23
ICEBOSSjoo... Fuhjyyu je taky kvalita... daval Levicom.
12.2.2008 08:46
trodasFuhjyyu mi v Antec NEO 480W PSU zničily mou DFI desku, co delala skoro 3Ghz... Takže prrr, na ty jsem extra alergicky. Nemluve o tom, ze tenkrat to PSU stalo majlant, pac to bylo hnedka novy a prvni PSU vubec s modelovatelnymi raily - pripojis jen co potrebujes, cool.
Jenze - Fuhjyyu crapy uvnitr a ja to nevedel... nez to explodovalo.

Takhle si večer v klidu čtu na blistech a najednou strašná rána z počálu, 2 sekundy vše jede, pak se překreslí obrazovka zmatky a vše utichne, zčerná a ztuhne. Tak jsem se podíval dovnitř kajdu a co nevidím. Docela dobre Chemi-con KZG kondíky na vstupu Vcore (1500uF 16V kousky) jsou úplně zničeny:

A mašina nadále nebootuje. Tak mi odešla má DFI LP B deska díky Antec NEO 480W PSU s Fuhjyyu crap kondíky.
12.2.2008 10:27
trodasTak tohle je JetWay V400DB board s GSC kondíky - 6x 2200uF 6.3V ;)

...no není krásnáj? :D Mácova deska, mno :p
12.2.2008 10:43
bobocoSkvělé fotky, sám jsem toho už viděl opravdu hodně - některé kondíky vypadaly doslova jako vybuchlá sopka:D (to byl případ, kdy můj bývalý spolužák na desce měnil vyteklé kondíky a ty nové tam připájel naprosto všechny obráceně... a to elyty nesnášej zrovna moc dobře:D), ale bohužel nemám žádný fotografický materiál, teď už tahám foťák všude s sebou ,tak snad jednou přispěju - brzy se chystám vyhodit z mého PC již letitý 550W Eurocase, kterému jsem už před časem z preventivních důvodů pár kondíků měnil/přidával, tak jsem zvědav jak vypadá uvnitř od mého posledního zásahu:turtle

...jen docela nachápu to extrémně začuzené PC v prvním postu. Tam asi blafnuly všechny součástky najednou :D

Jinak existuje i fórum zabývající se pouze špatnými kondíky "BadCaps":D :http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=456

Zde je fotografie špatného kondíku s bezkapalinovým dielektrikem z GeForce 7600GT:

13.2.2008 12:23
trodas boboco - dík. No, ten očouzený zdroj je Eurocase. Ty použivaj HEC kondíky. A v řidící pozici je tam kondík, který čím má menší kapacitu, tím silnější signál dostává regulační mosfet. Můžeš hádat, kde to skončí... Správně, chytne to. Hádej, co vidíš na obrázku? http://ax2.old-cans.com/s.php?p=silentpc&id=26&c=8&d=1&v=v2 :D
BadCaps znam, tam jsem sel prvni po te, co mi odesla ma DFI deska, abych se poucil a co jsem zjistil se mi ale VUBEC nelibilo... bohuzel je to pravda, takze tady ty my posty o kondikach beru jako osvetu ostatnim.

[QUOTE]špatného kondíku s bezkapalinovým dielektrikem z GeForce 7600GT[/QUOTE]
Nemá to vent? Jako - perforaci? Pokud má, tak to není polymer (bezkapalina) ale elyt vydavany za polymer. Podle toho typu bych řek, že je to klasický elyt a ještě totálně crap značka Sacon. Hele:

Sacon FZ kondíky na Magic-pro grafice - je to OEM značka JetWay

A nenech se zmást. To nejsou polymery. To jsou jen obyčejné holé elektrolyty a navíc ještě špatné. JetWay tohle dělá stále. Pamatujete na jejich mainboardy plné GSC kondíků?!

A Sacon jsou ty staré dobré GSC crapy, jen se přejmenovávají, aby se skryly a zmátli nás. Tady jsou důkazy:
http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=3369
http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=4341

Takže víme, že GSC = Evercon = Sacon = Apsun - a to věru nejsou dobré zprávy.
13.2.2008 06:51
ZoidikTakto vybouchlej počítač jsem už viděl, bohužel dva zároveň. Blesk nám prásknul do baráku a po UTP kabelu do obou PC. Se mi ani nechce věřit, že tohle způspbí kondenzátor, musela byt šílená rána.
13.2.2008 09:27
boboco[QUOTE=trodas;89854]
Nemá to vent? Jako - perforaci? Pokud má, tak to není polymer (bezkapalina) ale elyt vydavany za polymer. Podle toho typu bych řek, že je to klasický elyt a ještě totálně crap značka Sacon. Hele:

Sacon FZ kondíky na Magic-pro grafice - je to OEM značka JetWay

A nenech se zmást. To nejsou polymery. To jsou jen obyčejné holé elektrolyty a navíc ještě špatné. JetWay tohle dělá stále. Pamatujete na jejich mainboardy plné GSC kondíků?!

A Sacon jsou ty staré dobré GSC crapy, jen se přejmenovávají, aby se skryly a zmátli nás. Tady jsou důkazy:
http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=3369
http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=4341

Takže víme, že GSC = Evercon = Sacon = Apsun - a to věru nejsou dobré zprávy.[/QUOTE]
Panečku:D Tak díky za přínosné informace. Koukám, že asi nejjistější způsob jak se o kvalitě elektrolytů přesvědčit je kuchnout je a podívat se dovnitř:slug
13.2.2008 10:57
trodas Zoidik - ne, tady nemluvime o blesich. Ty znicej vsechno, i trafostanici :D

Ale treba tohle, ver ci ne, nezpusobil blesk - Pentium 4 Asus mobo:

(Uživatel Random Murderer z TechPowerUp fóra přísahá že to není následek blesku, ale opravdu špatného kondíku co explodoval...!)

...ale spatny kondik.

boboco - ano, to je pravda. Kuchnout a podivat se. Pokud je kondik na seznamu zde: http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=14302 tak je zarizeni odsouzeno k smrti, je to jen otazka casu. Pred smrti prijde nespolehlivy provoz...
Dulezite take je se podivat do PSU. Tam 99,9% vyrobcu dava spatne kondiky (!), snad krome serverovych PSU (treba Zippy, nam nam, to je PSU...!) jsem jeste nevidel PSU s dobrymi kondiky. To odpali jakykoliv pak kondik na mobo. Priklad za vsechny - Asus P5K-E - explodoval Apaq polymer 270uF 16V na vstupu Vcore:

Proč? Inu proto, že uživatel NewBeetle z Xtremesystems fóra přetaktovával s OCZ zdrojem, jen 520W a plným Teapo kondíků...
http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=151968

PS. co se týče rány - tak exploze kondíku zní zhruba jako výstřel z pistole, když si jdete zapicat devítkou na střelnici. Kdysi mi G-Luxon explodoval cirka 50cm od obličeje a bráška (21let) v hrůze utek na druhý konec pokoje a víc ten krám odmítal zapnout i s vyměněnými kondiky :) (stará PC-Chips deska, už byly dost nafouklý) Já špatně slyšel ještě asi 5 dní. To samý ten japonec říkal, že to střelilo jak z pistole, ten polymer.
Čiže nedoporučiji stat nad kondíkem, který může buchnout :p :D (a nejlépe ani vedle něj, uši docela bolí, krev netekla, ale přijemné to rozhodně není...)
Exploduje v nich směs vzduchu a vodíku (rozklad vody v kondíku když je špatný elekrolyt, nevalitní, no), což je kua vůbušné. Vzpomeňte jak dopadl Challenger. To byl také vodík a kyslík...
13.2.2008 01:39
ICEBOSS[quote=trodas;89769]Fuhjyyu mi v Antec NEO 480W PSU zničily mou DFI desku, co delala skoro 3Ghz... Takže prrr, na ty jsem extra alergicky. [/quote]
to byla ironie, ale je mi jasny, ze se to zo toho nedalo poznat... vytekly a slitla mi masina :mad:. fučiči sux.
13.2.2008 02:09
Zoidiktrodas : Mno neříkám že nevěřím, ale ono přece jen ten blesk má mnmohem větší energii než nabytej kondík, tak mě to dost překvapilo a ta fotka Pentium 4 Asus vypadá spíše jak po nárazu meteoritu než výbuchu kondíku....
13.2.2008 02:51
trodas ICEBOSS - neboj, ja to tak pochopil a urazlivy nejsem ;) Spis tvrdohlavy. Je mi v podstate fuk, kdo co rika. Specialne pote, co jsem presvedcen, ze mam pravdu :) A na Fuhjyyu fakt bacha. Mimochodem, pozadal jsem par anglicanu, jak by to slovo Fuhjyyu vyslovili a zatim vsichni prisli jen s tim, ze je to vlastne "Fuck-you" :D Ze by nam Cinani chteli neco naznacit?
A co treba - urcite vis, ze "con" je podvest, podfouknout anglicky nekoho. Co si myslet o jmenech kondiku jako Asiacon (Asia-podvod), Canicon (Obal-podvod), Evercon (Vecny-podvod) ci Jackcon (Jarda-podvod)?
Jako - nejsem si uplne jist, jestli je to kouzlo nezamysleneho, nebo jestli je to zamer.

Mnohem horsi jsou pripady, kdy se spatny dobry kondik vydava za znamy dobry - tzv. fejky.

I Apple má špatné kondíky - problém je, že HN(M) je označení pro kvalitní japonské Nichicon kondíky... Jenže ty jsou černo-bílé a ne černo-zlaté (černo zlaté jsou HZ Nichicony) čiže Apple nakoupilo a svým zákazníkům prodalo hardware se ŠPATNÝMI kondíky...

Opravdovy Nicicon HM s Nichiconem HZ na mem vlastnim mobu:

Zoidik - ver tomu, ze meteorit udela vic skody. To same blesk. V tomhle pripade to, podle autora fotky, bylo tak, ze v okamziku exploze a nejakou chvili po te u pocalu nikdo nebyl a ono to zacalo horet... trosku :D Copak vsechno spatne kondiky nedokazou, co? :)

K7NCR18D pro2 mobo s GSC kondíky.

Uživatel Grings z TechPowerUp fóra.
13.2.2008 10:15
trodasAsia-X kondíky v OCZ PSU:

Uživatel spyder z BadCaps fóra.
13.2.2008 10:32
Maximus12to se člověk podiví někdy co nevidí :-D Hold šunt šunt a zase šunt jako EC zustane šuntem leda tak pro kancl. :-D

Ale jinak pěkne fotečky :)
14.2.2008 12:49
trodas Maximus12 - dekuji :) Jinak tu ale bohuzel vidis vysledky ci spis nasledky cinnosti ne jen Eurocase PSU, ale i mnoha dalsich znacek, namatkou Antec, OCZ a dalsich. Cize kdyby jen EC zdroje mely spatne kondiky, tak to by bylo na svete ale hej :D
Na druhou stranu je pravda, ze dik minimu soucastek (a minimu kvality) se EC zdroje nejlepe recapuji :D

Co takhle další dávku kvality GSC kondíků? Tohle je grafická karta kamaráda Petra, GF2MX400 s GSC kondíky:

A ten "dobře vypadající" kondík v pozadí toho úplně otevřeného na první fotce dělá zase zespodu tohle:

:D
15.2.2008 12:03
elpsychoPrávě si tu prohlížím vnitřek FSP 350GLN, kterým chci po dobu reklamace nahradit Seasonic, a je to tam samé Teapo a Capxon, měl bych se začít bát? :)
15.2.2008 12:07
bobocok těm posledním GSC kondíkům snad jen: Rozvíjej se poupátko.... :D

Vážně pěkné fotky.

apropó, objednal jsem si teď novej zdroj, CoolerMastera a pasivním PFC (bojím se, že aktivní by mi dělalo neplechu s UPSkou). 500W model mě stál lehce přes 1 400,- CZK, to jsem zvědav, jakej za ty peníze bude:turtle (až bude čas, tak ho kuchnu a vyfotím) Chtěl jsem místo něj vzít 430W Seasonica, ale aktivní PFC nechci riskovat, už jsem takhle jednu UPSku odrovnal:shut....
15.2.2008 12:09
Siebenuž vím co znamená 350GLN ..350 je watáž..a GLN je Good Luck Noob :thumb
15.2.2008 01:15
trodas elpsycho - mel bys. CapXon jsou shity desny. A pokud je to ten kram, co ma vystupni kondiky o velikosti 470uF, tak bych se byt tebou zacal modlit k vstupnim kondikum tve desky, aby prezily nez jim das nejaky normalni zdroj...

boboco - no, rozvijeji se pekne, ne? :D A diky za to, ze se ti me fota libej. Petrovi se ale grafika moc nelibila :p Ja nevim, co ty lidi firt nemaj :D
A na vnitrnosti jsme zvedavi ;) Coolermatery neznam. Nepochybuji, ze budou mit spatne kondiky. Ted jde o to, jak moc spatne. Treba Teapa a OST jsou este na par mesicu docela slusne, kdyz masinu moc nezatezujes... Fuhjyyu nejsou dobry ani na zapnuti.

Sieben - [QUOTE]už vím co znamená 350GLN ..350 je watáž..a GLN je Good Luck Noob :thumb[/QUOTE]
:D :D :D tak tenhle komentar je za bod! :D :D :D

Lelon - známá značka špatných kondíků - v akci:

Lelon kondíky mě zaslal na foto -HoNy- ;)
15.2.2008 02:06
elpsychoŽádné 470uF jsem nenašel. Tady je pár fotek GLN. Seasonic má bohužel ochrannou nálepku, takže ho otevřu možná až jestli mi konečně přijde z reklamace nějaký co nebude pískat...
15.2.2008 09:56
bobocoTak už mám novej zdroj v ruce a jsou tam výhradně Capxony (nic lepšího jsem ani nečekal), nevím ale co jsou zač ty dva hlavní buřtíky - není na ně vidět. Zdroj má samozřejmě pěčeť a nechce se mi ji porušit když ještě ani nevím jestli funguje :D

...ale Nippon Chemi-con jako v případě http://www.svethardware.cz/recenze-cooler-master-real-power-550w/18586-2 tam určitě nejsou. Jsou to velký černý buřty (Pomóóóóc :D)

edt: Tak to jsou taky CapXony - všechno jsou CapXony, uaaaa :D
15.2.2008 11:35
trodas elpsycho - hmmm, hmmm, tak v kterem ze to Fortronu -HoNY- rikal ze jsou na vystupu nejakeho (12V?!) railu 470uF kondiky? Uz nevim, ale v nejakem jo :D Jinak zes nenasel zadne 470uF kondiky je divne, protoze 470uF se casto pouzivaji na filtrovani +5VSB a -12V vetvi... ;) Pokud tam nejsou 1000uF kondiky jako jsou v kvalitnejsich Enermaxech 600W+ ...
Jinak diky moc za pekne obrazky. To Teapo opravdu pise... A ten navrh je jak vycisteny od soucastek. Vystupni kondiky jsou uplne smesne maly, no... no radeji nic :)

boboco - CapXony, hmmm :p Tak to je fakt vyhra. Jinak ty Chemi-cony tam v tom Cooler Masteru Real Power 550W jsou docela zajimavy. Obycejne kdyz jsou dva kondiky, tak jsou na 200V a v serii (400V) ... Tady vidim ze jsou jen 150uF velky (?!?!?) a na 450V. Nechapu nic. Asi budou paralelne, 300uF na 450V zni uz mym usim docela dobre, byt malinko poddimenzovane na 550W, ale co uz. Vystupni kondiky jsou take dost poddimenzovany...

HP Pavilion s TMS kondíky opět skóruje! :D

Obrázek pořídil uživatel cchalogamer z overclockersclub fóra ;)
16.2.2008 01:58
mech13trodas: co jsem nasel ve fortronu 350PNR (prakticky nejlevnejsi) jsem psal nedavno tady: http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=11217&highlight=teapo
nebylo cim vyfotit, elektrika mi nic moc nerika taky nejdu tak doufam ze z toho neco vyctes... jaky ma zdroj vyhlidky do budoucna?
16.2.2008 07:19
-HoNY-[QUOTE=mech13;90890]trodas: co jsem nasel ve fortronu 350PNR (prakticky nejlevnejsi) jsem psal nedavno tady: http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=11217&highlight=teapo
nebylo cim vyfotit, elektrika mi nic moc nerika taky nejdu tak doufam ze z toho neco vyctes... jaky ma zdroj vyhlidky do budoucna?[/QUOTE]
Používají OSTrony a TEAPO v lepším případě a v tom horším CapXcon. Životnost bych viděl na 2-3 roky. Tedy jako 90% Fortronů co jsem měl v ruce. Potom se jim příliš vypeče plošňák a vzniknou studené spoje.:runaway
[QUOTE=trodas;90814] elpsycho - hmmm, hmmm, tak v kterem ze to Fortronu -HoNY- rikal ze jsou na vystupu nejakeho (12V?!) railu 470uF kondiky? Uz nevim, ale v nejakem jo :D [/QUOTE]
V nových Everestech. Horká novinka, aby to mělo ten výkon.
16.2.2008 11:51
trodas -HoNY- - dekuji za upresneni :)

GSC kondíky v Petrově mainboardu:

Panasonic FM kondík (dobrý výrobce i typ) přepolarizován mou chybou v Abit ST6R desce mezi Vcore vstupními kondíky:

17.2.2008 07:21
trodasČínský kondík - a pozor, není to naaranžováno :eek:

17.2.2008 07:30
KlingacikxVynaliezavý číňani. Na tom kondíku nebude vidno žiadne nafúknutie:D ale rovno buchne:D trojnásobná kapacita:mistake, a koľko že mu tam píšu voltov? 50? nejak to zle vidno
17.2.2008 08:21
mech13:D jeste ze to je aspon rubycon, jinak bych zkusil rekurzivne kuchnout i ten vnitrni:D
18.2.2008 10:59
trodas Klingacikx - mozna bych misto pridavneho jmena "vynalezavi" pouzil jine pridavne jmeno :p :D Jinak ten Rybycon tam bude mit tezky zivot - zadne poradne chlazeni, pretezovani atd. Asi nas opusti... A jo, 50V tam je, ale tak divne napsano, je tam tusim presne "50wv", coz si lze vylozi ruzne :D

mech13 - jj, jeste ze je to alespon dobry kondik :D

OST kondík z SETI fóra - UFOuni ho dostali :D ;)

18.2.2008 12:25
Zoidik[QUOTE=trodas;91758] KA jo, 50V tam je, ale tak divne napsano, je tam tusim presne "50wv", coz si lze vylozi ruzne :D
[/QUOTE]

Že by to znamenalo 50 WattVoltů, jako elektrikář takovou jednotku neznám, ale v dáli na východě asi jsou mnohem dál než my
18.2.2008 07:21
trodasTak WattVolty také neznám, z toho si nic nedělej :D Já bych řek, že je to nějaký trik/pokus se vyvléci z toho, udat jednoznačně napětí kondíku - ale v tomto případě je to všechno docela šuma fuk :D

Gigabyte GA-8IRXP mobo, user smargs2 z OCAU fóra a 3300uF 6.3V GSC kondíky

18.2.2008 07:33
dropsUf tak tieto posledne vyzeraju fakt blbo :D
18.2.2008 07:48
bobocoMám taky jeden kondík na kterým je WV namísto V - že bych ho zkusil kuchnout?

Jinak v sobotu jsem kuchnul ten novej Cooler Master, musel jsem vyměnit ventilátor, jehož hlučnost ani omylem nesplňovala normy pro umístění v mém PC. Velmi narychlo jsem udělal i pár foto - omluvte ale mizernou kvalitu fotek:

Všimněte si nechutně připájenýho svitkovýho kondíku na vstupu zdroje - část síťového filtru, společně s vybíjecím odpůrkem to vypadá jako kdyby to pájel nějakej zfetovanej, nadranej 14letej číňánek, grrrrr Ale oproti tomu mému starému EC je to lepší - OC drží a počítač startuje a běhá OK. Se starým EC nedržel OC při startu PC (bože, to jsou zkratky:D:D:D) a teď je vše OK a procesoru nyní stačí i nižší napětí.

Takže verdikt? - tomuto zdroji - resp. této sérii zdrojů se vyhněte velkým obloukem, je to mizérie...

...a tady ještě foto mého dosluhujícího EC - když si vzpomenu co všechno jsme spolu zažili:D:D:D - jinak je na prodej;)
18.2.2008 10:53
ICEBOSS[quote=boboco;90571]
apropó, objednal jsem si teď novej zdroj, CoolerMastera a pasivním PFC (bojím se, že aktivní by mi dělalo neplechu s UPSkou). 500W model mě stál lehce přes 1 400,- CZK, to jsem zvědav, jakej za ty peníze bude:turtle (až bude čas, tak ho kuchnu a vyfotím) Chtěl jsem místo něj vzít 430W Seasonica, ale aktivní PFC nechci riskovat, už jsem takhle jednu UPSku odrovnal:shut....[/quote]
To bys odrovnat nemel. Ja mam Seasonic 430W S12-II na APC RS1500BR a v pohode... I na APC mi neoficialne potvrdili ze Seasonic/Fortron s aPFC v pohode...

Kazdopadne muzes jeste zkusit ten Thermaltake co zminuji ve FAQ o zdrojich.

[quote=-HoNY-;90902]
V nových Everestech. Horká novinka, aby to mělo ten výkon.[/quote]
o kterem sme toho tolik cetli... :D
19.2.2008 01:07
trodas drops - co bys nechtel po GSC? :D Lepsi nez nove, alespon uz majitel vi, na cem je ;)

boboco - [QUOTE]Mám taky jeden kondík na kterým je WV namísto V - že bych ho zkusil kuchnout?[/QUOTE]
Obavam se, ze nepujde o pravidlo "kazdy kondik s napisem "WV" misto "V" v sobe skryva jiny kondik. Spis v sobe skryva spoustu podezreleho elytu a folii ;) Neveril bych mu ani nos mezi ocima. Co je to za znacku/typ/vyrobce? :confused:

[QUOTE]Cooler Master PSU[/QUOTE]
Nahodou, fotky jsou nadprumerne slusny. To bily PCB vypada frajersky :D Ten kondik na vstupu bych asi prepajel, no, to mi pripomina na Creative X-Fi Fatal1ty pripajeni C177 kondiku :) Jinak ten navrh zdroje z vrchu nevypada tak docela a uplne spatne. Pohled z boku, odhalujici CapXony je uz ovsem udesny :thumbdown
Jasna casovana bomba.
Vidim, ze take vymenujes ty "silent" ventilatory za ty opravdu silent jako ja na zdrojich :D ;) Kdysi davno, kdyz jsem mel Amigu, to slo resit uplnym vyhozenim ventilatoru :D Proste Amca mela maly odber a hlucny fan nebyl vubec treba :p
Kapacita tech vstupnich 200V CapXonu je kolik?
A kapacuitu tech vystupnich kondiku na 12V vetvi nevis? Take CapXony?
Jinak gratuluji je OC je ted stabilni :thumb Mas odvahu. Ten stary EC (Eurocase, ze jo) ma zajimave a pekne chladice a nejak malo (ale jeden hezky velky!) kodiku na vystupu. Znacka/velikost...? ;)

MSI MS-6368 a Chhsi kondíky.

Obrázek pořídil uživatel markiemrboo z overclockersclub fóra ;)
21.2.2008 12:32
trodasHP Pavilion, TMS kondíky, uživatel crazy4offroad, Abit fórum.

21.2.2008 11:49
trodasKdyby jen špatné kondíky byly vždycky ty samé - Dell Precision 450 s Nichicon kondíky, uživatel markp, OC AU forums. Ano, ta legendární špatná řada Nichiconů ;)

Se stane. Ale říkejte to zákazníkovi a zvlášť u serverového (!) mainbaordu...
21.2.2008 12:25
mech13

MS 6163 pro kondiky Chhsi
26.2.2008 12:15
trodas mech13 - nádhera! :D Nádhera. Chhsi kondíky vyboulené a vytékající - to se jen tak nevidí. Chhsi většinou vysychají. To je samozřejmě ještě horší, protože pak ten kondík nevypadá vadný a jediné vodítko jak vědět že je špatný je vědět, že Chhsi kondíky jsou špatné. Ale přesvěčte o tom usera, který nevěří - a kondík vypadá jako nový :D

X-Fi Fatal1ty zvukovka, 220uF 16V Jamicon crap cap, uživatel Raggingbone z Creative fóra.

PS. špatné kondíky, Jamicony, jsou na X-Fi použity jak pro filtrování napětí (ač nejsou low-ESR ani náhodou) tak pro přenos audio signálu (ač to nejsou v žádném případě audio-kondíky a výrazně tak ničí zvuk karty...). Děkujeme, Creative!
26.2.2008 01:58
boboco[QUOTE=trodas;92137]
boboco -
Obavam se, ze nepujde o pravidlo "kazdy kondik s napisem "WV" misto "V" v sobe skryva jiny kondik. Spis v sobe skryva spoustu podezreleho elytu a folii ;) Neveril bych mu ani nos mezi ocima. Co je to za znacku/typ/vyrobce? :confused:
[/quote]
Zkusím podívat, musím ho najít :D
[QUOTE=trodas;92137]
Nahodou, fotky jsou nadprumerne slusny. To bily PCB vypada frajersky :D Ten kondik na vstupu bych asi prepajel, no, to mi pripomina na Creative X-Fi Fatal1ty pripajeni C177 kondiku :) Jinak ten navrh zdroje z vrchu nevypada tak docela a uplne spatne. Pohled z boku, odhalujici CapXony je uz ovsem udesny :thumbdown
Jasna casovana bomba.
Vidim, ze take vymenujes ty "silent" ventilatory za ty opravdu silent jako ja na zdrojich :D ;) Kdysi davno, kdyz jsem mel Amigu, to slo resit uplnym vyhozenim ventilatoru :D Proste Amca mela maly odber a hlucny fan nebyl vubec treba :p
Kapacita tech vstupnich 200V CapXonu je kolik?
A kapacuitu tech vystupnich kondiku na 12V vetvi nevis? Take CapXony?
Jinak gratuluji je OC je ted stabilni :thumb Mas odvahu. Ten stary EC (Eurocase, ze jo) ma zajimave a pekne chladice a nejak malo (ale jeden hezky velky!) kodiku na vystupu. Znacka/velikost...? ;)
[/QUOTE]
Tyhle moje fotky jsou rozostřený a ošklivý:D - fakt jsem spěchal, nebyl čas zajistit osvětlení nebo dokonce přistavit stativ:) Návrh jinak opravdu nevypadá nejhůř - rozesmála mě třeba velikost hlavního trafa v 550W EC a v tomhle novém 500W CM. To v EC je o poznání menší:). Já ten zdroj zapnul s tím orig. větrákem a protože jsem zvyklej na opravdu tichý PC, tak jsem se zhrozil a myslel si, že se mi někde o lopatky škrtá kabel nebo tak - ne, prostě jen SHIT hlučnej ventilátor, nic víc...
Kapacity nevím a z fotek to vyčíst nejde. Bude potřeba počkat než se za x měsíců rozhodnu PC zbavit prachu - nebo možná ještě dřív; chtěl bych ho zase přestavit. Všechny elyty jsou CapXon, žádná jiná značka. Jinak ten EC si v originálu můžeš prohlédnout v jedné z recenzí Martina Šejnohy (http://www.svethardware.cz/recenze-srovnavaci-test-14-zdroju-1-cast/14063-4) - ten můj je upraven, chladiče maj roztáhlý žebra a fúra kondíků je úplně jinak než byla v originále. A značka kondíků v EC? Hádej:D Co takhle VENT na vstupu, líbí?:D Já myslím, že citace z recenze mluví za vše:
[quote]Prakticky ihned po otevření zdroje jsem se vyděsil doslova k smrti, výrobce na úkor bezpečnosti šetřil na dvou matičkách M4 a jedné vějířové podložce. Znalejší jistě vytušili, že jde o způsob připojení ochranného zelenožlutého vodiče, jenž je přichycen pod jeden ze šroubků držících desku zdroje bez jakýchkoliv podložek. Výše uvedené ve mně vzbuzuje pochybnosti, že zdroj prošel zkouškami EZÚ. Jak jsem zjistil, tak u nás může vydat prohlášení o shodě sám výrobce/dovozce a pochybení se řeší teprve tehdy, až takové zařízení někoho přizabije. K vnitřnostem zdroje se nebudu dále vyjadřovat, platí v podstatě totéž co u verze v hliníkové skříňce. Tento zdroj se výborně hodí jako vánoční dárek úhlavnímu nepříteli a nebo tchýni.
[/quote]
:o:notsure:D:D:D...no a já ho používal dýl jak 2 roky i když se zátěží, která prakticky nikdy nepřesáhla 300W. Teď už je ten zdroj tak měkkej, že po připojení HDD za chodu poklesne napětí na 12V a 5V větvi tak rapidně, že se ostatní připojené disky se zastaví a musí znova roztáčet:D:D:D

Bych si ten svůj novej CM recapoval, ale nemám čas někde složitě shánět kvalitní kondíky:-(

EDIT: Tak jsem se ještě jednou podíval do toho mého vyřazeného 550W Eurocase a já tam nemám kondíky VENT jako v případě fotek z recenze Martina Šejnohy, ale kondíky JEE a to nejen na vstupu (220V/820uF x 2), ale i v případě filtrace výstupního napětí - opět kondíky JEE, ale ještě s drobným nápisem low ESR :D (samozřejmě věříme:-)) Na pohled ale vypadají - působí kvalitně - žádné rozpité písmo, hnědý obleček a podrobné specifikace - já si ale vzpomínám, že když jsem s tímhle zdrojem před časem experimentoval a měnil pár kondíků, tak jsem na jeden tenhle JEE 3300uF/10V víc zatlačil a promáčknul jsem ho:eek: - jako kdyby měl horní třetinu naplněnou pouze vzduchem a ničím jiným - divné:shut

Jinak jak jsme se tu bavili o těch WV, našel jsem ten můj kondík s tímhle značením a světe div se, je to NICHICON!!! Konkrétně 6800uF/25WV. Velikost odpovídá tak na těch 25V, ale co teda kurnik znamená WV?!?!?!

26.2.2008 05:23
Siebenmožná Whopper Volt (nehorázná lež Volt aka lživé informace) :slug
26.2.2008 05:32
bobocoPokud mě paměť neklame, tak ten kondík byl před X lety kuchnutej z pěkně drahýho profi monitoru, kterej hupsnul na zem:D

EDIT: Já ty výše vyfocené kondíky kuchnul, ty JEE z Eurocase mají nahoře opravdu kousek mezeru (ale jen pár mm, ne 1/3, jak jsem uváděl prve) a jsou uvnitř totálně suchý a hnědý. Ten nichicon uvnitř překvapivě neukrývá Rubycon :D, ale podobnou hnědou hmotu, avšak již od pohledu mokrou - vlhkou... - takže jsem asi zničil ještě dobrej kondík:-((( Přitom ho používám na různý pokusy už minimálně 6 let a předtím ještě asi 2 roky sloužil v tom monitoru... Vzdejme čest jeho památce...
26.2.2008 05:54
mech13se tak divam do seasonica - jak jsou na tom HP3 ?

// tak uz nic... Hitachi HP3, uz jsem nasel...
28.2.2008 12:51
-HoNY-[QUOTE=mech13;94651]se tak divam do seasonica - jak jsou na tom HP3 ?

// tak uz nic... Hitachi HP3, uz jsem nasel...[/QUOTE]
Jedny z nejlepších vyráběných snap-in kondíků. Možná se ještě pořád vyrábějí v Japonsku. :-)

WV je myslím nějaká tolerance, kdysi jsem to hledal :notsure

Co se týká Coolermasterů, jsou poměrně dobře navržený (kromě Leec kondíků), MadCapovi od konkurence zvládl fungovat rok téměř pasivně 450W model. Do té doby, něz se zničil kondík na 5V SB z 1000uF na 22uF a 1500m?. :D Ale ještě před pár týdnama tu větev stabilizovala základní deska. :runaway
28.2.2008 10:28
trodas mech13 - HP3 jsou Hitachi velky kondiky a jsou HODNE dobry. Nejsou nejlepsi, protoze jsou jen do 85°C (cize maji diky tomu take treba znacne nizsi zivotnost) a jsou pomerne rozmerove velky, nicmene co se specifikaci tyce - tezko hledaji konkurenci. Snad jen Hitachi HU3 - ty jsou na 105°C, pravda zase jen 2 000h zaruka... Pravda, HP3 maj take jen 2 000h... ale na 85°C coz dela obrovsky rozdil pak pri provozu treba na 40°C:
85°C kondík 2 000h provozovaný na 45°C = zaruka na 32 000h
105°C kondík 2 000h provozovaný na 45°C = zaruka na 128 000h
4x vetsi zivostnost.
Jeste lepsi specifikace nez HU3 ma Panasonic TS-ED. 3 000h a zvladne dodat jeste vyssi proud nez HU3 :)

Linky na specifikace tech Hitachi kondiku jsem chtel pridat do kondenzatoroveho FAQ, nicmene nejak mi nejde ta editace... help? Na sve strance to uz samo mam davno pridane...

Gigabyte GA-7VKML mobo, GSC kondíky, uživatel lamcdonals, OCAU fórum.

1.3.2008 04:48
trodasAbit KT7-RAID JPCON kondíky, PCStats fórum.

3.3.2008 08:54
ICEBOSSMam tady ted zdroj od ASUSu, pak nahodim fota... Je zatim uplne novej, ale jsou tam jenom a POUZE CapXcon kondiky. Vstupy maji hodnotu 570uF 200V, neni to nejak malo? :stupid
3.3.2008 09:37
bobocoMoje oblíbené CapXony:D - já asi kuchnu pečeť u jednoho 400W Modecomu - moc mě zajímá co tam je:)
3.3.2008 10:36
trodasZavisi na jaky je vykon. 570uF - v serii je to jen pulka! (285uF!) - se dava tak do 350W max. Osobne davam do 350W 820uF kondiky, ale ja to rad mirne predimenzovavam.
Jen CapXon? Nj, Aušus. Co chces. Ti pouzivaji na deskach i falesny Panny FJ kondiky - jiny font nez originalni Panny kondiky!!!

Srovnej - Aušus Panny FJ:

100% originalni Panny FM z Digi-key.com v me ruce:

Urcitě chapes (zvlaste kdyz font na Panny FJ je stejny jako na Panny FM) proc mam pochybnosti o jejich originalite. Zvlaste kdyz uz jsem jich par videl odejit...
Je sice pravda, ze Panny FJ se vyrabi v JEDINE tovarne Panasoniku v Malasii ( :rolleyes: ), ale stejne si myslim, ze by font dodrzeli. Panny FJ nema Digi-key v nabidce, ale Aušusy jsou jich plné. Hmmm, hmmm. 100% dukazy nemam, ale je to na zvazeni, no ne?
3.3.2008 11:18
Sieben2trodas: já sjem to v threadu o Corsair VX550W postoval odkaz na kondíky od hitachi a jejich "road mapu" :)

Jinak v tom SMC Baricade co odešlo v práci..sou jen kondíky "fuck you" ,víme o jaké se jedná:) mám podezření, že jsou vyschlý a proto nejedou, protože to zařízení se chová jinak v závislosti jak dlouho ho nechám na napájení a znovu připojím
4.3.2008 12:30
ICEBOSSTen ASUS je aspon slusne popsanej. 350W, 400W peak. :) Kdyby to bylo EC, tak tam napisou 500W a malym pismem pod carou 350W :D
6.3.2008 11:44
trodas Sieben - jedine kondiky od Hitachi ktere stoji za pouziti jsou velke snap-in mrsky do vstupu PSU. Linky na jejich datasheety (tech k necemu...) jsem chtel dat zde:
http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=14302
...ale nelze editovat... :( Tak jen v tom samem tematu na mem foru dole je najdes: http://trodas.wz.cz/index.php?act=ST&f=16&t=325&s=
Tam pridavam vsechny zjistene dalsi spatne kondiky + linky na specifikace.

S "fuck you" kondiky si moc radeji nehrej... Docela slusne dokazou znicit mainboard... Neveril bych, kdyby se mi to samotnemu nestalo...

ICEBOSS - nj, marketing. Musis cist hlavne to, co je psano malymi pismeny :D :p Vitej do kapitalismu :)

JetWay N2PAP Ultra s Evercon kondíky

(Evercon = GSC = Sacon = Apsun)
7.3.2008 10:28
HochyNo keby tam davali stare poctive komunisticke kondiky TESLA tak by to uplne inac vyzeralo. :))) Taky kondik si nemohol dovolit len tak vybuchnut.
10.3.2008 01:38
elpsychoPo vymontování z PC jsem vyfotil svoji odpálenou (opticky nepoškozenou) Abitku. Předpokládám že kondíkama to asi nebylo když žádný nebyl vyteklý ani vypouklý, nicméně můžete pro zajímavost okomentovat osazení/srovnat s jinýma deskama.
13.3.2008 04:10
-HoNY-[QUOTE=elpsycho;98707]Po vymontování z PC jsem vyfotil svoji odpálenou (opticky nepoškozenou) Abitku. Předpokládám že kondíkama to asi nebylo když žádný nebyl vyteklý ani vypouklý, nicméně můžete pro zajímavost okomentovat osazení/srovnat s jinýma deskama.[/QUOTE]
Ty červený a oranžový jsou Chemicony.
Ale jak koukám, celkem blbě dimenzovaný. KY, XYG, ZL jsou general use série, použitelnost na MB minimální.
14.3.2008 08:23
Siebenjá mám v práci GK Asus 6600 Silencer - pasivní chlazení a sou na ní kondíky:
Rubycon :thumb
pak nějaký Ltec
a KZG a jak sem ztjistil..jedná se o Chemi-con :)
co ty na to Trodasi...je ot možný? aby Asus měl Rubycon kondíky?:D
15.3.2008 10:47
-HoNY-[QUOTE=Sieben;100496]já mám v práci GK Asus 6600 Silencer - pasivní chlazení a sou na ní kondíky:
Rubycon :thumb
pak nějaký Ltec
a KZG a jak sem ztjistil..jedná se o Chemi-con :)
co ty na to Trodasi...je ot možný? aby Asus měl Rubycon kondíky?:D[/QUOTE]
Jo na Asusech se používaly a používají Rubycony odjakživa, bohužel většinou jen kvůli jménu. Převážně to jsou "general use" série (základní řady pro použití na 50Hz)

Ltec - budu hádat 1000uF/6.3V a 100uF/25V ?
PS: špatná značka, ale neboj, ne vždycky tečou a vysychají.
16.3.2008 02:23
johny__gVrtá mě hlavou, proč vlastně drtivá většina výrobců, respektive všichni, používá ty špatné kondíky.

[QUOTE=trodas;101028]Az mi ukazes komercne u nas prodavany zdroj bez spatnych kondiku, tak ma tato debata smysl ;)[/QUOTE]

Když není vůbec žádný problém sehnat si ty dobré . Cena při 10 000 a více kusů se moc lišit nemůže (nebo ano?), přitom to vypadá že za většinu problémů s odcházejícím HW může právě tohle. Přece výrobci HW o tomto musí vědět a přitom si stále vědomě poškozují svoji reputaci tím, že používají ty špatné kondíky. :notsure Nebo jsou úplně blbí a o tomhle problému ví jen pár guru jako Trodas a další lidé z toho fóra o špatných čepicích? :D Co by se stalo, kdyby najednou jeden výrobce do toho "praštil" a začal svůj HW osazovat jen těmi dobrými kondíky - to by se po jeho výrobcích jen zaprášilo, ne? No asi ne, jinak by to asi už někdo udělal....
Nebo je to jen něco jako třeba leštěné svody u auta - je to fajn věc je mít ale strašná drbačka si je doma upravit, vynaložená námaha a cena neodpovídá reálnému přínosu, takže normální člověk se na to vykašle a má je jen pár fandů co se tím baví?
16.3.2008 02:39
Siebenproč by měli výrobci dělat něco kvalitnějšího, co vydrží déle? To oni nechtějí...takhle ti to odejde za kratší čas a MUS9Š si koupit něco novýho = maj z toho větší zisky, nepočítaje to co ušetříé na špatných kondíkách...(ale zase reklamace...)

A moc lidí neví, že to způsobujou špatné kondíky...sice ví, že jejich deška odešla, protože na ní vytekl kondík, ale už neví, že ten kondík je největší sračka co je na trhu, já to vím jen díky Trodasovi...jinak sem to předtím nevěděl!

A řekne si..nojo odešel kondík...ale už neobviňuje Asus,GB,MSI...za to ,že tam dá špatnej kondík..ale obviní konmdík, že to nevydržel..

A výrobci si mastí kapsy, how simply

PS: co je to leštěný svod u auta...vlastně..co je to svod u auta?
16.3.2008 03:22
johny__gAno, to bych taky viděl jako důvod, otázka zda opravdu to mají spočítané, že to odejde až po záruční době. Podle Trodase špatný kondík odejde už v momentě, kdy si ho nesu v kapse domů z obchodu :). Anebo že by nebyly až tak špatné? Záruka na desky bývá často 3 roky, což je asi tak její celková morální životnost.
Svody jsou ta část, kterí svádí spaliny od jednotlivých válců do výfukového potrubí. Pokud koupíš sportovní laděné svody z leštěného nerezu, zároveň vyleštíš i kanály v hlavě (to je ta nejhorší práce) a pořídíš i laděný výfuk, tak za to vyplázneš půlku platu, ale tvůj milovaný Favorit bude hned mít o 3,5 klokana větší výkon a na křižovatce to natřeš všem ubožákům s Fabií HTP. Ale to už je hodně OT.
17.3.2008 02:09
-HoNY-Výrobci potřebují prodat, co nejvyšší mase lidí. S kvalitníma komponentama by takové ceny nebyli schopni dosáhnout - viz ceny redutantních serverových zrdrojů na provoz 24/7.

Největší podraz je využití marketingu. Vśichni dobře známe šumějící nekvalitní audiokodeky na Asus deskách, že? :-) Ty kodeky jsou celkem kvalitní, jenže to by tam nesměli používat polymery, ale elektrolity. Ale to je nemožné, protože každé malé dítě si přečetlo v reklamním letáčku a na krabici, že polymery prostě rulezzz a že jenom polymer a heatpipe mu přidá 200% výkonu a životnost umocní nadruhou. :-)
17.3.2008 12:07
johny__g[QUOTE=-HoNY-;101403]Výrobci potřebují prodat, co nejvyšší mase lidí. S kvalitníma komponentama by takové ceny nebyli schopni dosáhnout - viz ceny redutantních serverových zrdrojů na provoz 24/7.[/QUOTE]

Tohle je jasné, ale zas si říkám, jestli ten kvalitní kondík stojí 2 Kč, tak i kdyby šunt stál polovinu, tak je to úspora 1 Kč na kondík, odhadem 20 - 30 Kč na desku. No to není nejmíň, ale taky to není nějaká velká částka. Bohužel nevím kolik desek odejde v záruční době díky nekvalitním kondíkům, já jsem viděl nafouklé/vyteklé vždy na deskách starších, shodou okolností v kancl PC, kde byl spíš problém s chlazením (všichni známe case s vertikálně umístěným zdrojem, kde v horní části vznikala vzduchová kapsa s teplým vzduchem, a často odešly spíše kondíky v horní části desky).
Takže není to spíš tak, že výměna kondíků se vyplatí někomu, kdo chce z desky dostat maximum (OC), kdo chce mít čistě pasivně chlazené PC, nebo kdo z nějakého důvodu chce desku používat třeba 5 a více let? Ale pro normálního člověka co mění HW co 2 roky nebo častěji je to asi ztráta času i peněz (a záruky).
17.3.2008 07:52
-HoNY-[QUOTE=johny__g;101504]...[/QUOTE]
Kolik lidí si postaví hi-end? Kolika lidem projde reklamace spálené desky po OC?

Svýho času jsme s ICEm běžně dávali do použitých počítačů zdroje těchto kvalit. Proč by ne, když jsme na ně dali záruku 1 měsíc. :D
http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=71
17.3.2008 09:45
KiwwiZdravím,

nepoznáte prosím niekto výrobcu týchto kondenzátorov:
http://www.hardocp.com/image.html?image=MTE4NjYyNjUyM3FIU2l0ZDNzYmFfM18xN19sLmpwZw==

http://www.hardocp.com/image.html?image=MTE4NjYyNjUyM3FIU2l0ZDNzYmFfM18xNl9sLmpwZw==

Fotky sú zo zdroja Corsair VX450W, resp. tu na stránke je písané http://www.hardocp.com/article.html?art=MTM3NSwzLCxoZW50aHVzaWFzdA==, že výrobcom je Nippon Chemi-con. Seasonic, ktorý tieto zdroje pre Corsair montuje, dáva do vlastných zdrojov solid kondík, ale tu je použitý s tekutým elektrolytom. Je Nippon Chemi-con dobrá značka na kondíky?
17.3.2008 10:20
johny__gNippon Chemi-con patří mezi lepší značky, jak je na tom konkrétně tenhle model ti řekne jedině místní kondíkový "maniak" Trodas. Ale Corsair/Seasonic dělá obecně kvalitní zdroje, tak se není čeho bát. Jinak by si asi nedovolili dávat na ně 5 let záruku.

EDIT: to -HoNY- takový zdroj mám doma, byl v sestavě s 400 Celeronem a je na něm nálepka 200 W. Ale proč by to nemohl být i 650 W zdroj, že? Když se sečte vstupní a výstupní výkon, k tomu přičteme co žere monitor a třeba ještě něco, tak máme 650 W.
17.3.2008 10:35
Pavel BočekPokud se nemýlím, tak Chemi-con jsou jedny z těch nejlepších :notsure
18.3.2008 12:49
-HoNY-[QUOTE=Kiwwi;101750]...
Fotky sú zo zdroja Corsair VX450W, resp. tu na stránke je písané ... Je Nippon Chemi-con dobrá značka na kondíky?[/QUOTE]
Ano je jedna z těch nejlepších. KY je základní série s dlouhou životností, parametry nemá nic moc extra, ale díky návrhu to není vůbec na škodu a větve se mi u 650W verze chovali velmi stabilně.

Zkus popsat všechno, co tě o tom zdroji zajímá. Mám ho slíbený v nejližší době na test.

Jeden kus polymeru 330uF/16V v Seasonicu S12II-500 na 34A pro 12V směšné. Spíš jde o propagandu jak, co nejlíp prodat.
http://enthusiast.hardocp.com/images/articles/1184424070FH1jmKlqxc_3_14_l.jpg
18.3.2008 11:37
johny__gTak ten testík by mě zajímal též (a asi nejen mě), nedávno jsem ho také pořídil.
18.3.2008 04:36
Kiwwi[QUOTE=-HoNY-;101807]Ano je jedna z těch nejlepších. KY je základní série s dlouhou životností, parametry nemá nic moc extra, ale díky návrhu to není vůbec na škodu a větve se mi u 650W verze chovali velmi stabilně.

Zkus popsat všechno, co tě o tom zdroji zajímá. Mám ho slíbený v nejližší době na test.

Jeden kus polymeru 330uF/16V v Seasonicu S12II-500 na 34A pro 12V směšné. Spíš jde o propagandu jak, co nejlíp prodat.
http://enthusiast.hardocp.com/images/articles/1184424070FH1jmKlqxc_3_14_l.jpg[/QUOTE]

Pravdu povediac, ten zdroj mám už doma. Pre nedávnom som si staval tichý a úsporný PC, a po dlhšom výbere a recenziách (napr. na http://www.silentpcreview.com/article751-page1.html ) som si vybral práve tento kúsok...a neľutujem, fakt je to tichučký zdroj. Po prečítaní tohto threadu o kondíkoch som bol však zvedavý, čo za vnútornosti obsahuje. O tom veľkom Hitachi kapacitátore "made in Japan" som vedel, Corsair sa tým všade chváli, ale čo ma prekvapilo z tejto stránky: http://www.hardocp.com/article.html?art=MTM3NSwzLCxoZW50aHVzaWFzdA== je to, že práve Corsair má kondíky s tekutým elektrolytom, ale Seasonic do zdroja (ktorá má prakticky takú istú PCB a osadenia) dáva solid kondenzátory. Ono mi to vlastne ani tak nevadí, kvalitný kondík s tekutým elektrolytom je určite lepší, než nekvalitný s pevným...ako je vidieť aj na tom obrázku, ktorý si sem vložil.

Každopádne test tohto zdroja by potešil, rád by som si prečítal naň chválu (keď už ho mám doma :-)) ), osobne ho veľmi odporúčam. Inak, veľmi by ma zaujímala jeho efektivita pri 20, 40, 60, 80 a 100% vyťažení.
19.3.2008 06:21
-HoNY-[QUOTE=Kiwwi;101980]Ono mi to vlastne ani tak nevadí, kvalitný kondík s tekutým elektrolytom je určite lepší, než nekvalitný s pevným...ako je vidieť aj na tom obrázku, ktorý si sem vložil.[/QUOTE]
OMYL, on není nekvalitní (taky je to Chemicon) jen má ve výsledku horší parametry a je dražší. :)

[QUOTE=Kiwwi;101980]Každopádne test tohto zdroja by potešil, rád by som si prečítal naň chválu (keď už ho mám doma :-)) ), osobne ho veľmi odporúčam. Inak, veľmi by ma zaujímala jeho efektivita pri 20, 40, 60, 80 a 100% vyťažení.[/QUOTE]
Efektivitu měřím jen při 150W, 350W a 480W a plné zátěži. Ale možná to není to špatný nápad.
19.3.2008 06:58
pavel_p[QUOTE=Kiwwi;101980]Inak, veľmi by ma zaujímala jeho efektivita pri 20, 40, 60, 80 a 100% vyťažení.[/QUOTE]
Efektivita: http://80plus.org/manu/psu_80plus/psu_detail.php?name=Corsair%20Memory
Je zde uvedena pro všechny zdroje s certifikovanou účinností >80%, což třeba Fortron 400GLN nemá.
19.3.2008 11:57
Pavel BočekA jak je na tom SS-500ET-F3 ? Měl by to být velmi mírně ořezaný S12-II, ale jak je na tom doopravdy...?
23.3.2008 12:19
pavel_p OFF TOPIC: následky nevhodných a nevhodně zapojených kondenzátorů
Přepětí:

Opačná polarita:

Jak by to mělo vypadat v ideálním světě (bez exploze):

24.3.2008 08:04
pavel_pPřikládám snímek malých nafouklých kondíků na kartě InnoVISION TNT2 M64. Jedná se o Licon 16V 220uF (na kartě je ještě pár 100uF a 22uF). Tyto potvory nemají antiexplozivní úpravu (naříznutý vršek), tak se různě deformují a praská na nic plastová fólie s potiskem. Karta zatím funguje bez problémů.
26.3.2008 09:39
pavel_pJeden vyteklý FullTEC v šest let starém zdroji JouJye JJ-300. Zdroj je osazen převážně FullTECy a pár CapXony (dva obří 680uF/200V v usměrňovači síťového napětí, pár malých), kdyby neodešel větrák tak mám za to, že je zdroj v nejlepším pořádku. Nahradil jsem ho Fortronem 350GLN a počítač teď o poznání méně topí ... jde z něj vlažný vzduch a komponenty mají o stupeň až dva nižší teplotu. Také je o poznání tišší.
9.4.2008 12:19
trodas johny__g - [QUOTE]Podle Trodase špatný kondík odejde už v momentě, kdy si ho nesu v kapse domů z obchodu[/QUOTE]

MSI K9AG Neo2 Digital přinesená rovnou z obchodu a...

( http://img512.imageshack.us/my.php?image=failedcapsng0.jpg )

Uživatel norcio z OCW fóra (je z Polska).
16.4.2008 01:10
trodasSoltek SL-85ERV2 a GSC kondíky

Uživatel norcio z OCW fóra.
19.4.2008 04:11
trodasI.Q. kondík na Asus TXP4-X (Socket 7 - Pentium 1) mobu

20.4.2008 11:30
faugusztinTak dnes som kvoli bratovi vymontoval starucicku TV kartu (LifeView FlyVideo 3000, teraz uz ma meno FlyTV 34 FM), a ked ste ma tu uz s tymi kondenzatormi vystrasili, tak som si ju pozrel. A napriek jej veku (kupena bola tusim v roku 2001 ci 2002 !) vyzera, ze kondenzatory su na tom v poriadku (karta samozrejme funguje bez problemov). Co za znacku kondenzatorov su Rec® ?

20.4.2008 07:39
trodasAsus P5K premium s Elite polymery:

Uživatel Dawgdoc, Xtremesystems fórum. ( http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=171339 )
20.4.2008 07:59
Janyk1[QUOTE=trodas;114744]Asus P5K premium s Elite polymery:

Uživatel Dawgdoc, Xtremesystems fórum. ( http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=171339 )[/QUOTE]

To snad pekl v troubě na 200 nebo co, je to vůbec možný?

@PB: ja su zvyklej, že pušu vždycky pozdě(cirka o dvě tři temata :))tak cituji-ze zvyku-obrazek jsem umazal pro lidi s pomalejším připojením:)
20.4.2008 08:03
Pavel BočekDají se vůbec ty s pevným elektrolytem nějak poznat ? Nemají takřka žádné značení, resp. podle těch čísel jsem nikdy nic nenašel :cry

[SIZE="1"]Janyk1: no fuj teda, citovat příspěvek nad sebou a ještě s obrázkem :mistake[/SIZE]
20.4.2008 09:03
faugusztin[QUOTE=faugusztin;114548]Co za znacku kondenzatorov su Rec® ?[/QUOTE]

No tak znacku uz poznam (bolo to nakoniec TREC = Transcend Electrolytic), ale velmi mi to nepomohlo. Ani na badcaps.net o nich nie je napisane vela (konkretne jeden prispevok, kde sa na ne niekto tiez pyta)...
21.4.2008 10:00
ICEBOSSto vypada jak kdyby strcil neco blbyho do USB. a co to ma za pavucinu na tech ostatnich? :-D
21.4.2008 12:33
-HoNY-[quote=ICEBOSS;114935]to vypada jak kdyby strcil neco blbyho do USB. a co to ma za pavucinu na tech ostatnich? :-D[/quote]
Když si to pročteš, tak extrémně taktoval a kondíky neudržely zvlnění přetíženýho zdroje. To není pavučina, ale zbytky nějaké izolační pěny (měl tam dusík).
21.4.2008 02:07
ICEBOSSaha... no uvidime, co udela tebou opraveny zdroj az ho odpoledne zapnu :)
21.4.2008 09:13
Trippaxtak prihodím pár aj ja... zdroj SKYHAWK 230W

3.5.2008 09:19
Trippaxzdroj premier 300w

pred

po

4.5.2008 01:31
crasher.kmTrippax : wow - jak si toto dokázal ? tako spálenou keramiku a ještě ohořelý PCB ... hmm,pěkná práce :)
4.5.2008 01:51
Siebenje to divný, protože jeden kondík má na jedné fotce modrou barvu a na druhé černou...:notsure..co to je?to změnil barvu? a taky se změnilo nanesený toho motnážního silikonu bo co to je
4.5.2008 02:45
robkyVeď to vôbec nie je ten istý zdroj:thumbdown
4.5.2008 04:14
-HoNY-Premier, stejně jako Deer, patří pod LC Power. Všimněte si ekonomického "upgradu" v podobě drátových propojek místo tlumivek. :runaway
4.5.2008 02:06
Trippaxto crasher.km: ja som sa tiež divil keď to ku mne priniesli. (proste chlapik povedal že mu z ničoho nič niečo poriadne prasklo v PC a dokonca videl aj iskry :D )

to robky & Sieben: SPRÁVNE, dobrý postreh. ja som len chcel názorne ukázať ako ta "keramika" vyzerala pred tým...
6.5.2008 02:19
MirekK[QUOTE=Trippax;119229]
to robky & Sieben: SPRÁVNE, dobrý postreh. ja som len chcel názorne ukázať ako ta "keramika" vyzerala pred tým...[/QUOTE]

Jestli jsem si správně prohlédnul ty dva obrázky, tak tam explodoval rezistor R23 a to tak mohutně (ještě chvíli tam hořel el. oblouk, protože jsou zbytky vývodů tvarované do kapek), že zasvinil ostatní součástky ...

Keramické kondenzátory bych tipoval i po tomto "zákroku" v pořádku.
6.5.2008 07:28
trodasFake Nichicon kondíky na Intel D865GLC mainboardu:

Kamarád Petr mi ho přinesl na výměnu kondíků.
6.5.2008 07:30
P@piIntel dává na desky fake kond.? To se mi moc nezdá... :eek:
6.5.2008 11:15
-HoNY-[quote=P@pi;119826]Intel dává na desky fake kond.? To se mi moc nezdá... :eek:[/quote]
řekl bych, že spíš vadná série... jaký maji datum výroby?
7.5.2008 12:16
trodasAbych predesel dalsim nesmyslnym debatam, tak - ano, jsou fake.
Proc? Protoze jsou zlate.
Jedine zlate Nichicony jsou HZ rada (nejlepsi specifikace, jako Samxon GA, proste totalni spicka).
Zlaty Nichicon oznaceny HN je nutne fejk, viz: http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=14302

HoNY narazi na fakt, ze Nichiconum se jednou v historii podarilo, ze neco zdrbcili vypustili par HN/HM serii kondiku jenz odchazely jako kdyby to byly spatne kondiky. Ne, toto je jednodussi pripad. Tady soudruzi od Intelu nakoupili ne Nichicony ale "Nicht-šhit-cony" ;) :p
/trojjazacna veta, vyssi IQ ctenaru vyzadovano

PS. takhle barevne vypadaji skutecne Nichicon HD/HN kondiky:
7.5.2008 08:52
pavel_pObrázky:
1,2 - Kondíky Caninon ve zdroji Rexpower
3 - Celkový pohled na zdroj, u vstupních HEC kondenzátorů se vyskytovala neznámá hnědá hmota, která nevypadala na elektrolyt. Výstup Caninon
4 - Tento kondenzátor považuju taky za špatný. Když zdroj vypnete prvně vypínačem a pak ze vytáhnete ze sítě, zůstane na něm náhodně 0-400V vyvedených na vydlici! (pod síťovým přívodem je zjevně zbytečný přepínač 110/230V, pak vypínač)
5,6 G-Luxon na desce ECS, recap in progress (větší se stejnými údaji jsou Low-ESR Panasonic FM)

PS: mikropájkou to odpájet jde, ale zbytek cínu v dirkách se prakticky nedá odsát
7.5.2008 08:59
P@pi[SIZE="1"](dotaz-OT) Je to trochu mimo, ale co má společného Rexpower a Maxpower až na slovo power v názvu a že oba vyrábějí velmi levné zdroje?[/SIZE]
7.5.2008 09:23
pavel_p[SIZE="1"]OK, opraveno. Divné písmo, nebyl jsem si jistý, jestli taková značka existuje, tak jsem dal Maxpower do závorky.[/SIZE]
7.5.2008 11:06
SiebenMaxpower a rexpower maj identické logo...tudíž si myslíme, že se jendá o toho samého výrobce...
7.5.2008 11:38
-HoNY-[quote=pavel_p;120052]
PS: mikropájkou to odpájet jde, ale zbytek cínu v dirkách se prakticky nedá odsát[/quote]
Co zubní propichovadlo a předehřívání horkovzdušnou pistolí?
10.5.2008 02:39
MrDevilDnes som vymenil zdroj za novy ... len tak zo srandy som rozobral ten stari 3rocny eurocase ATX-350 JSP
lol skoro vsetky kondiky su na nic (su od JEE)
10.5.2008 04:05
Pavel Boček[QUOTE=MrDevil;120640]skoro vsetky kondiky su na nic (su od JEE)[/QUOTE]

Jak skoro ? Který je tam použitelný ? :notsure
20.5.2008 02:18
-HoNY-[quote=boboco;94598]
Jinak jak jsme se tu bavili o těch WV, našel jsem ten můj kondík s tímhle značením a světe div se, je to NICHICON!!! Konkrétně 6800uF/25WV. Velikost odpovídá tak na těch 25V, ale co teda kurnik znamená WV ?!?!?![/quote]
Vyřešeno - tato zkratka znamená W orking V oltage
- prosím o přesunutí do FAQu http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=14302&page=1
20.5.2008 08:47
mech13[QUOTE=-HoNY-;123962]Vyřešeno - tato zkratka znamená W orking V oltage
- prosím o přesunutí do FAQu http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=14302&page=1[/QUOTE]

skus pls dat dohromady aspon nejakou vetu nebo neco malo k tomu a napis kam presne to dat, uz je ten post precejen trochu dlouhy...

pripadne jak to trodas zaktualizuje u sebe na foru tak se to brzo objevi i tady - prvni post po domluve s trodasem aktualizuju
24.5.2008 09:14
KEOSANKedze sa to tyka nasledkov zlych kondenzatorov, tak to postnem tu.

-HoNY-
robi nejaku tabulku vhodnosti kondenzatorov. Zaujimalo by ma, ci pri predaji v beznom elektro, ci objednani kondikov z CZ/SK elektro obchodov, kde sice nie su uplne tiptop kondiky, ale zase nie su na miestnom zozname zlych kondikov, ake to moze mat nasledky napr. pre zdroj, ci maticnu dosku ? Poskodi to, ci to ani nenabehne ? Alebo ako to otestovat bez drahych meracich pristrojov, osciloskopov ? Coho si vsimat ?

Iste, daju sa vyberat kondiky podla parametrov, ale nie kazdemu to nieco hovori. Ked ku kondiku pisu Low ESR, tak by to hadam mohlo stacit /pokial hovoria pravdu/. Mozno sa to niekomu bude zdat, pytanie sa X krat na to same, ale rad pocujem co najviac nazorov, aby si clovek mohol utvorit vlastny obraz. Hlavne, ked dotycni pouzivaju ine /znackove/ kondiky...
24.5.2008 11:05
pavel_pPředpokládám, že http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=15052 sis četl. Myslíš, že ti zde budou odpovídat ti samí lidé podruhé a že víc obdobných dotazů znamená víc nových informací?

- neprodávájí se, možná (nově?) Vishay v SOS, parametry si porovnej - ale na to už ti myslím někdo (Hony?) odpověděl, že neví ... pokud jsou parametry blízké a výrobce si je nevycucal z prstu, tak to nejspíš bude fungovat, akorát není prakticky ověřena dlouhodobá životnost

- pokud ti parametry nic neříkají, nepouštěj se do výměny, nebo napiš dotaz konkrétně ve formě "chci vyměnit [značka] [napětí] [kapacita] [řada] [odkaz na datasheet], za [značka] [napětí] [kapacita] [řada] [odkaz na datasheet], myslíte, že to půjde?

- low-esr nestačí, parametry mezi nimi se mohou třeba čtyřnásobně lišit ... proto jsou různé řady. Od obyčejných řad se liší dost podstatně.
24.5.2008 01:20
KEOSANAno o kondikoch som uz precital vsetko co tu je na fore, aspon dufam :)

Konretnu vymenu X za Y kondik som nemyslel. Skor take vseobecne pouzitie do maticnej dosky toho, co sa da este v CZ,SK zohnat a bolo by pouzitelne...

Napr.- ci tieto low ESR od NIC su pouzitelne. NIC - Nichicon ? Neviem, ci som Nichicon, tuto znacku nevidel dokonca medzi paticou odporucanych kondikov na anglickych forach Badcaps ?

Elektrolytický radiálny kondenzátor kategórie Ultra Low Impedance; typ NRSG; 4000hod./105°C; -40°C/+105°C; R.C.2,73A; ESR=0,018R

http://www.3qservice.eu/inshop/scripts/detail.asp?itemId=210204

Pozeram na tie hodnoty ESR a zda sa mi to, alebo ine kondiky mavali o dost nizsie...? Na zozname zlych kondikov nie su. Plus zda sa mi to, alebo tiez nie su najmensie ? Akosi je problem zohnat vobec mensie, uzsie kondiky s vacsou kapacitou.

Ad VISHAY z SOS: tie tusim TRODAS zhodil, ze su absolutne nevhodne. Jednak rozmerom a vraj aj paramatrami.
-----------------------------------------------------------
Otazna zostava aj funkcionalita, napr. ak sa kondik s vyssou impedanciou prida medzi seriu povodnych kondikov. Co sa stane ked bude na ich zaciatku, niekde v strede, alebo na konci ? Treba menit potom radsej vsetky tie dane kondiky, ci staci niektore s podobnymi hodnotami uF a voltaze ?

Ake su potom nasledky - nestabilita, nenabehne system, alebo len tie vymenene kondiky odidu ako prve, ci naopak, odidu ostatne v rade ?

Alebo ak ma aj vela maticnych dosiek mizerne kondiky, neni to prast jak uhod, pokial nie su vylozene zle ?

Trippax

- tie SKYHAWKy som mal tiez moznost vidiet. Vsetky postupne vyhoreli. Vacsinou rana, prask, smrad a iskrenie.
24.5.2008 02:03
trodas[QUOTE]NIC - Nichicon ?[/QUOTE]

NIC neni Nichicon ale bud nejaky fake kondik, nebo spise NIC components kondik, jak spravne napovida -HoNY- :)

[QUOTE]Na zozname zlych kondikov nie su.[/QUOTE]

To neni dulezite. Dolezite je, ze nejsou na seznamu DOBRYCH kondiku, protoze DOBRE pro filtrovani napeti na zakladnich deskach z elektrolytu jsou jen Rubycony, Samxony, Nichicony, Panasoniky a uz ani ty Chemi-cony bych moc nedoporucoval a osobne bych je vse svem pocalu nepouzil.
Nebudu ted rozebirat proc, to je slozitejsi na vysvetleni. Proste ne.

Nejdulezitejsi a jedina zprava kterou k tematu chci rici je, ze neni podstatne, ze nejaky kondik neni na seznamu spatnych. Kazdych 5min v Cine vznika jedna nova znacka kondiku. Typicky se prejmenovavaji treba GSC kondiky na jine jmena. Jsou to naprosto totalni crap-shity kde ani specifikace neodpovidaji, nemluve o tom, ze jsou tak 1/10 proti normalnim kondikum.

Cize resit ten ci onen kondik nema cenu. Ma cenu - pokud ma vysledek fungovat dobre a spolehlive - resit jen zname, vyzkousene a doporucene kondiky dlouholetou praxi tisicu lidi po celem svete.

Tohle tema by se nemelo doslova a do pismene, ze to tak musim rici, zasirat neplodnymi debatami o milionech ruznych typu napodobenin a prejmenovani znamych spatnych kondiku. Vnasi to jen zmatek mezi ctenare a finalne to srovnava nesrovnatelne.

Proste nelze srovnavat Rubycony ci Samxony a nejake Vishtray, treba. To neni ani jako srovnani RolsRoyce a Trabant! To proste srovnavat nelze.

Nelze navozovat byt jen predstavu, ze uvedene specifikace u znamych podvodnych znacek kondiku maji nejakou platnost. Nemaji a nikdy nemely. Fuhjyyu kondiky treba nemely snad ani po sjeti z vyrobni linky svou jmenovitou kapacitu, o max. ripple, ESR, ESL a teplotni stalibite nemluve.

Navic to muze navodit predstavu, ze lze recapovat i takovymi pofidernimi znackami. To je VELICE NEBEZPECNE a protoze jsem to sam 3x udelal a 3x jsem dany hardware znicil, tak bych pred tim znovu a velice durazne chtel varovat.

Příklad číslo 1:
Epox 8RDA+ - podpora Vcore output kondiku Teapo/Hitano kondíky kvuli totalnímu přehřívání-se, instalovány GSC kondíky

Po 20min na 200x12,5 s jen 1,850 Vcore velké černé Hitano explodovalo a mainboard se mi ani po výměně všech mosfetů a kondíků dodnes nepodařilo zprovoznit.

Příklad číslo 2:
DFI LP B - podpora Vcore output kondiku Jamicon shity kvuli nestabilite a prehrivami-se s Chemi-cpon KZG kondiky ale hlavne Fuhjyyu kondiky v PSU...

Po "oprave" mobo jeste pul hodinku vecer fungovalo, ale pristi rano odeslo driv nez jsem se stacil rozkoukat. Ani vymena vsech mosfetu, civek a kondiku mi ho nedokazala rozbehnout a to to bylo suprove overclockovatelne LP B mobo... nejlepsi z tech 3 co jsem mel v ruce... :o

Pripad čislo 3 byla eVGA FX5700Ultra grafika. Podpora GPU filtrovani odpalila mosfety, nedaly se snadno sehnat a tak grafika ktera umela ve sve dobe neskutecnych 630Mhz core clock skoncila jako dar na soucastky...

Od te doby nepouzivam pofiderni znacky kondiku a neresim Cinske plagiatory.

Vymenil jsem kondiky na uz desitkach mainboardu, zdroju a pod a i kdyz jsem udelal hodne krp a spatnych napadu, tak jsem jeste recapem kvalitnimi kodniky nikdy nic neznicil. Zatim :D

Zaver je snad jasny - chcete-li si znicit svuj hardware, kupujte "skvele" Vishtray, Jamicon, Hitano a dalsi kondiky. :mistake
24.5.2008 02:33
-HoNY-Ještě upřesním, že nové a funkční špatné značky kondíků mají asi jen 10-100x lepší parametry než vytečený. Je to dočasné a nesystémové řešení, přesto to může pomoct a fugnovat bez chyb hodně dlouho. Já zničil špatnýma kondíkama jen jeden procesor - Barton 2600+. (THX to HITANO EXR 3300uF/6.3V)

Chemiconů se týká jeden PODSTATNÝ problém, jsou tak známé a populární, všichni musí mít, proto je nejspíše vyrábí kdejakej Číňan pod licencí. Proto vznikají například i série s neznámými parametry (neexistují datasheety) v atypických barvách jako třeba TMZ. Používal ji svého času Asus.
24.5.2008 03:07
KEOSAN TRODAS

nejak nechapem tie foto, to si dal zo spodku kondiky na maticnu dosku ???
Pridanie extra kondikov pre stabilitu ? Neni ten pocet presne rozpocitany
na plus-minus urcitu voltaz, kapacitu, odpor, impedanciu ?

Mne jeden revizny technik tvrdil, ze pridavanim kondikov vraj klesa celkova kapacita, ze sa to pocita opacne ako odpory... Zdalo sa mi to divne, ale mohlo by to vysvetlovat tu poruchu dosky potom,
ak by to malo este horsie parametre.
-------------------------
Na kondiky sa pytam preto na ine znacky, pretoze pred par mesiacmi som nahradil tusim 2200uF 6,3V kondikmi SAMWHA 10V na ECS doske K7S5A /predtym, nez som si precital vobec nieco o kondikoch na tomto fore/. Doska bola niekolko tyzdnov v prevadzke, este ju mam je funkcna, ale uz sa kvli upgradu dala na vyradenie. Pravda je, ze je otazne, do kedy by to vydrzalo. Ale odchadzanie komponentov, co sa popisovalo, bolo pri PRETAKTOVANI, tam vznikaju vyssie naroky, ak to ma chodit mimo specifikacie.

ECS mala byt znama svojimy zlymy kondikmi, neviem, ci nepouzivala G-LUXONy ?
Avsak z mnozstva prispevkov, co som cital od X ludi a videl z praxe, kde im ECS robila problemy, tak a/ pouzivali najlacnejsie neznackove RAMky + b/ boli problemy so zdrojmi. Za tie roky som zatial videl iba 2 dosky ECS s poskodenymi kondikmi /na rozdiel od PCCHIPS/. Jednu som opravil a druha je funkcna s jednym vydutym kondikom.

Napr. podobny problem s kondikmi som mal s PCCHIPS doskami, kde hadam vsetkym doskam vydulo kondiky. Ale, patranim som dospel k tomu, ze vacsina dosiek mohla byt v tom aj nevinne vzhladom na to, ze vo vacsine boli SKYHAWK zdroje a tie po case jednoducho vyhoreli, skratovali, iskrili atd. Po otvoreni SKYHAWKu a precitani si prispevkov o Fuhjyyu kondikoch, mi doslo v com bol asi problem.

Takze v podstate to nemusela byt ani vina tak maticnej dosky, ako zdrojov, plus toho, ze vtedajsie ATX skrinky a ich chladenie, vnutorne usporiadanie, stali za figu borovu. Ako si mozete byt isti, ze ak je tam chyba, problem, tak prave kondiky za to mozu a nie nieco ine /na maticnej doske, ci zdroj, stare rozvody elektriky, ci ina porucha, poskodenie.../. Napr. pri obrazku c.2 sam tvrdis a tiez si to u tohoto myslim, ze skor zdroj /tie Fuhjyyu kondiky v PSU za to skor mohli/. Mimochdom, ked vsade rad davas SAMXONY, preco si tam dal ine kondiky na tej DFI doske /pokus, ci snaha usetrit, odkial si mal tie Jamicony? Par ludi sa o Jamiconoch vyjadrilo, ze su lepsie z tych horsich.../ ?

Napr. -HoNY-
ako si mozes byt tak isty, ze poskodenie CPU, co je suciastka, ktoru pri stovkach pocitacoch, ze roky rokuce je vobec problem vidiet pokazenu, ze za to moze kondik ?
24.5.2008 07:56
-HoNY-[quote=KEOSAN;125554]
Napr. -HoNY-
ako si mozes byt tak isty, ze poskodenie CPU, co je suciastka, ktoru pri stovkach pocitacoch, ze roky rokuce je vobec problem vidiet pokazenu, ze za to moze kondik ?[/quote]
Protože jsem dostal EP-8KA3 (mimochodem jedna z top desek s KT333, 3-fáz napájení, většinou 200MHz FSB stable) , napájel Hitana "nízkoimpedanční EXR Hitana" otestoval se systémem s testovacím 600MHz Duronem, vložil Bartnona, chvíli jel na 100MHz FSB, pak si toho všimnul a nastavil správně 166MHz. No a od té doby už nejel, spotřeba byla příliš velká, aby to Hitana správně vyfiltrovali.

Výpočet parametrů pro pět kusů EXR Hitano na desku s Baronem (lze doplnit jiný kondenzátor, tačí otevřít datasheety) :
5x 3300uF = 16500 uF
52 m? / 5 = 10.4 m?
5x 1220mA = 6100 mA = 6.1 A @ 105°C
10.065A @ 70°C
12.81A @ 45°C

Barton má špičkovou spotřebu cirka 65W a napájecí napětí 1.65V =>
65W / 1.65V = 40A

40A != 12.81A

Takže zde je jasné, že procesor to nemohlo dokázat uživit.

Celý výpočet je velmi velmi zjednodušen a slouží k orientačním výpočtům!

Kondenzátory jsou na deskách paralelně, tudíž se kapacita a maximální proud se JEDINĚ sčítá.
ESR + ESL hodnoty dělí počtem kondíků.

Všechny výpočty jsou založeny ná základních fyzikálních vzorcích ze sedmé třídy Základní Školy (Ohmův zákon, výkon, ...)
25.5.2008 09:21
KEOSANAke nasledky moze mat pouzitie kondenzatorov zo zdroja, do maticnej dosky pri recape a naopak /ak povedzme by bol ten stary kondik este OK/ ? Su tie kondiky zamenitelne, su aj v zdroji LOW ESR s rovnakymi parametrami, ako sa davaju na maticne dosky ?

Taktiez, ak ma doska etylove kondiky, moze sa vymenit 1, ci par kondikov z inej dosky s podobnymi parametrami, ale so SOLID kondikmi ?

Ake by to malo nasledky ? Pripadne pouzit tie SOLID kondiky do zdroja ? Niekto tusim pisal o SEASONICu, ze dava SOLID kondiky do zdroja a ze to neni to prave orechove... :D
25.5.2008 01:28
Pavel BočekRozhodně kondezátory z desek bych už do zdrojů nedával, často mají jiné parametry (např. Samxony Gx můžeš dát kamkoli krom zdroje).

Polymery ve zdroji způsobí rozkmitání a pravděpodobně likvidaci (výbuch) kondenzátorů v desce. V případně hodně kvalitních kondíků na desce jen likvidaci. Trodas to prý kdysi zkoušel :)
25.5.2008 02:07
KEOSANCize ak to spravne chapem, zo zdroja do maticnej dosky ano, ale z maticnej do zdroja nie ? Ale tyka sa to len SOLID kondikov, nie ? Alebo obecne ?
25.5.2008 02:11
Pavel BočekObecně bych z desky nic nedával do zdroje...do desky ze zdroje by to tak vadit nemělo. Ale stejně nevím, co tam chceš dávat ze zdroje, vždyť tak 5 % zdrojů má kvalitní kondenzátory a k takovým vadným se nedostaneš. Ostatní kondenzátory jsou asi jako z bláta do louže.
25.5.2008 02:18
KEOSANTak to som potom zle zacal, ked som zobral krabicku, nejake dosky, nejake zdroje a zacal vytahovat kondiky :)

Pouzitie ? Napr. pri oprave zdroja, ci dosky, kedy mozem najst rovnake, alebo podobne kondiky a v ramci toho, ze je to stary HW, tak i oprava sa este ako tak rentuje. Ved ked si to clovek zrata, tak pri starom HW, ak by narocnost opravy starej dosky prekrocila cca tisic -1200 korun, tak priblizne v tej cene /plus par korun/ ma uz dnes napr. dosku Intel Little Valley s integrovanym CPU na urovni Athlonu Xp 1900.
25.5.2008 02:52
trodasTak tam dej Intel Little Valley a mas to, ne?

PS. nejak nechapu, co posledni 2 az tri stranky v tomto threadu vlastne delaji. Nemelo tu puvodne jit o fotky nasledku spatnych kondiku?
25.5.2008 03:50
KEOSAN trodas

tak zase je skoda vyhadzovat HW, ktory sa da pouzit /neni to ekologicke a ani ekonomicke/. A ak sa to da najprv opravit....

Myslim, ze vydutych kondikov kazdy videl dost a vie si predstavit
ako vyzera dalsich 1000 vydutych kondikov...

Kezde sa hovori o nasledkoch zlych kondenzatorov, tak ma zaujimaju tie zle kombinacie a co vsetko zle mozu urobit /okrem vydutia kondika/ a ake kombinacie. Tak aby sa clovek mohol tomu vyhnut...

Co napr. tie otazky o kombinacii poradia kondikov, ci ciastocnej vymene kondikov- co skor odchadza, ked sa zmeni u casti kondikov kapacita /na zaciatku, v strede, na konci/ a ake to ma nasledky napr. na komponenty, ci ostatne kondiky ? Ci miesanie solid a elektrolyt. kondikov na doske ?

Alebo aky nasledok bude mat, ked do prazdnych pozicii na PCB, kde boli kreslene kondiky osadim dalsie ?
27.5.2008 12:34
MirekK[QUOTE=KEOSAN;125554]...

Mne jeden revizny technik tvrdil, ze pridavanim kondikov vraj klesa celkova kapacita, ze sa to pocita opacne ako odpory... Zdalo sa mi to divne, ale mohlo by to vysvetlovat tu poruchu dosky potom,
ak by to malo este horsie parametre.
...
[/QUOTE]

Nechci se Vás nijak dotknout, ale jak Vás tak už pár dnů pozoruji, podle toho, co píšete na tomto fóru, tak začínám pochybovat, zda má diskuze s Vámi v tomto směru a stádiu smysl. Obdivuji ostatní přispěvatele, že mají s vámi takovu trpělivost, odpovídat pořád na to samé dokola. Myslím, že tady opravdu neplatí "opakování je matka moudrosti".
Nevím, jaké máte vzdělání, ale, ruku na srdce, o elektronice toho zřejmě mnoho nevíte ... Vím, že "žádný učený z nebe nespadl" a netvrdím, že je jednoduché se to naučit. Já osobně vděčím za své znalosti (nebo možná spíše zkušenosti a postupy) svému otci, který dělal 25 let ve vývoji elektronických zařízení a celý život se zabývá elektronikou a také své již skoro 25 leté praxi s vývojem všeho možného. A samozřejmě také celému studiu (gymnázium a VUT FEI Brno).

Tak bych řekl, že máte dvě možnosti:
[LIST=1]
  • neřešit to, skládat v klidu dále počítače pro běžné uživatele za použití levných komponent a sběsilým přetáktovávačům a hráčům ždímajících z počítačů maxima a nejlépe ještě více se vyhýbat. Nebo jim dodávat jen to, co si oni přesně vyberou, tj. na jejich vlastní riziko ;)
  • vrátit se ke studiu, nabrat literaturu, pročíst si knížky o elektronice opravdu od začátku a hlavně se tomu pokusit porozumět. Tím myslím, nikoliv se to naučit jako telefonní seznam, ale rozumět principům, pochopit, proč který elektron půjde tam a ne tam, že vše se točí kolem přeměn, vyrovnávání a ztrát energie, že i jednoduché řešení má hluboký elektro/fyzikálně/chemický proces, který není na první pohled patrný, ale je tam a přesně vysvětluje, proč to zrovna (a teď) funguje. Bude to dlouhá cesta, ale pokud jednou pochopíte základní principy, už budete chápat vždy, byť jen po přečtení pár řádků popisujících daný problém !

• Jestli jsem se Vás doknul, tak se moc omlouvám, ale něco podobného neplatí jen konkrétně na Vás, ale na mnoho dalších více či méně zkušených počítačníků nebo elektroniků, kteří si myslí, že si přečtou sem tam nějaké to fórum a budou umět všechno ... :mistake

:idea !!! Opravdu, na žádném diskuzním fóru z vás nikdo elektronika/elektrotechnika neudělá. Nevěřte tomu !!! :idea
    27.5.2008 12:43
    MirekK[QUOTE=Pavel Boček;125858]Polymery ve zdroji způsobí rozkmitání a pravděpodobně likvidaci (výbuch) kondenzátorů v desce. V případně hodně kvalitních kondíků na desce jen likvidaci. Trodas to prý kdysi zkoušel :)[/QUOTE]

Vždyť to není pravda. A nevěřte Trodasovi všechno, co kdy v euforii napíše ... :notsure

Co vy všichni pořád máte proti těm polymerům ? Tak výrobci (kondenzátorů) se tak snaží, aby nabídli konstruktérům to nejlepší, co se dá pro spínané zdroje použít, a díky pár výrobcům (nebo jen vyrobeným sériím), kteří nedodrží výrobcem součástek předepsané limity a aplikační doporučení a následným všudypřítomným fámám napříč počítačovou veřejností se to celé žene do pekel.

Tento přístup se mi nelíbí !!! :thumbdown
    27.5.2008 01:17
    -HoNY-[quote=MirekK;126459]Vždyť to není pravda. A nevěřte Trodasovi všechno, co kdy v euforii napíše ... :notsure
    [/quote]
    To jsem začal šířit já, trodas opsal a Boček zle pochopil.:thumbdown

Polymery se hodí jen do zdrojů, které jsou na to vhodně uzpůsobené.
    Zkoušel jsem je cpát na Socket A a první P4 desky a projevilo se to kmitáním vcore - skoro 200mV střídavá složka a mosfety se začaly enormě zahřívat. K tomu, aby šly polymery použít ve spínaných zdrojí musí dojít ke značné úpravě v návrhu. Ono jen tak samo od sebe cpát polymery bez rozmyslu není dobrý nápad (zrovna to udělal Seasonic, aby nalákal lidi).
    Ty samé zkušenosti mám po umístění keramiky paralelně na kondenzátor anebo umístění kondenzátoru s příliš nízkým ESR do zdroje.
    Jestli jsem to pochopil správně, tak odstraňuji regulační smyčku (pulz s překmitem) a zdroj se dostane na mez stability.

Proto například Sanyo vytváří a poskytuje plnou tecnickou dokumentaci OS-conů vývojářům.

V noteboocích se nic jinýho než polymery nepoužívá, ale je to proto, jak jskou zdroje konstuovány - vyšší kmitočty, vazby mezi řídícímy a regulačními prvky.
    Nejspíš na to všechno existují vzorce, kde se dosazuje ESR, frekvence, regulace, předpokládaný odběr, indukce... ale já je neznám (a zatím jsem je nikde nenašel), je to opradu hodně složitá problematika a není v mých silách umět všechno, ale snažit se tomu porozumět proč to tak fuguje. V létě mi bude teprve 20 a mám toho opravdu ještě hodně před sebou.
    Je plno lidí, co založily vlastní kariéru opraváře na bezmyšlenkovitém vyměňování kondenzátorů...
    27.5.2008 09:24
    KEOSAN[QUOTE=MirekK;126455] Nevím, jaké máte vzdělání, ale, ruku na srdce, o elektronice toho zřejmě mnoho nevíte ... Vím, že "žádný učený z nebe nespadl" a netvrdím, že je jednoduché se to naučit.
    [/QUOTE] To bol dobry odhad, o elektronike vela toho neviem, neni to moj obor. :)

Pocitace nepredavam, ani neskladam pre pretaktovavacov, ci hracov.
    Islo mi len o opravu /skor vymenu kondenzatorov/ na maticnej doske s DOSTUPNYMi kondenzatormi v SK obchodoch, pretoze postupy a nakupy odporucanych kondenzatorov nie su pre mna prakticky realizovatelne /co vela ludi odmieta pochopit/ .

Taktiez chapem, ze keby som mal tie moznosti /alebo by som to bral ako hobby stylom nech to stoji, co to stoji/, tak by uvedene postupy boli velmi vhodne a urcite by som sa nimi mohol riadit.

Ale - z citanie roznych prispevkov na fore som tiez dospel k nazorom, ze cast prispievatelov ma napr. s niektorymi suciastkami, kompoentami zle skusenosti /ze niekedy nieco take videli pokazene/, ale zas moje skusenosti hovoria o niecom inom. Casto su chyby, alebo priciny poruch vytrhnute z kontextu, kde sa ozve X ludi s problemom, ale Y krat tolko sa neozve, pretoze problem nema a tak ich to nezaujima. Napr. niekde statisticky desiatky "pochybnych" zariadeni fungovali DLHE ROKY bez problemov. Preto sa mozno niektori divia, ze napr. oprava vymenou starymi kondikmi je "divna". Ale tie stare kondiky ma nic nestoja, maju rovnake parametre ako vyrobca a ak by sa zacali kazit, mozem ich znovu vymenit, teda pokial to nieco neposkodi. Ale oprava sa relizuje len na HW s ktorym sa pocita ako so srotom.

Ono dost ludi zacne generalizovat, ze to je zle, ono je zle, ze to nevydrzalo. Na to sa vzdy divam trochu skepticky, pretoze za tie roky som si zo zaciatku mozno myslieval to iste, ale postupne som prichadzal na to, ze i ked sa chyba niekde prejavila, tak pricina problemu mohla byt niekde uplne, ale uplne inde... A tak sa snazim nevyvodzovat rychle zavery.

Kedze dost ludi sa drzi tych postupov, co tu boli popisane, potom len minimum skusa ine, mozno horsie alternativy. Takze som sa snazil hladat urcite kompromisy, napr. aby kondiky neboli na zozname zlych kondikov, ci pouzit stare kondiky, kde sa okrem kapacity nemusia riesit zase ostatne parametre. U tych novsich kondikov mi neboli jasne niektore parametre i ked som ich videl, ze boli niekde rozdielne, ale myslel som, ze oznacenie hodnot napr. ako LowESR a prislusna kapacita, voltaz stacia. Zda sa ze nestacia a preco, to tu uz bolo prekonzultovane. Ale z manualov tato informacia nebola jasna, ake prakticke nasledky to bude mat. To sa ukazalo az po diskusii. Ine informacii vsak moze ziskat clovek aj na inych forach, kde len tvrdili nieco napr. trosku ine, ze to ci ono moze fungovat, ale napr. len s polovicnou zivotnostou.

Vazim si odpovede, ktore dokazu vecne, vystizne a s argumentami vysvetlit problem/riesenie a poprosil by som o trpezlivost /aj ked sa mozno niektore sposoby zdaju divne, nie kazdemu musia vyhovovat. Zalezi od preferencii.
    ---------------------------------------------------------------------------------
    Otazka:
    vymena kondikov - SOLID kondiky na maticnu dosku miesto etylov. Davat tam rovnake kapacity ? Alebo mensie ? Na Badcaps pisali, ze tam davali zhruba polovicne. Co je vhodnejsie ? I ked napr. maticna doska so solid kondikmi od QDI ich mala 6.3V 1500uF vsetky /a to bola doska pre Socket A, cipset KT400/. Mohla by byt nahrada, pouzit tieto kondiky /bez ohladu na nazor o pouziti starsich/ miesto 6.3V - 10V 2200uF pre podobne dosky so Socket A ? Napr. zase K7S8XE od Asrock mavala 6.3V a velke 3300uF kondiky okolo socketu. Moze to fungovat, s akymi nasledkami, alebo nedavat na maticne dosky polymery - museli by byt aj ine suciastky na maticnej doske na to dimenzovane ?
    Ostatne parametre kondikov nepoznam /neviem, ake parametre pouzil vyrobca na doske, ci manualy ake su ku kondikom.../ Cize su to len hrube, ciastocne informacie /viem o tom/...
    27.5.2008 10:13
    Pavel Boček[QUOTE=KEOSAN;126499] Otazka: ...[/QUOTE]

Jestli dávat nebo nedávat polymery za tekuté elektrolyty si ještě počkej (to zase asi bude konkrétní podle návrhu VRM, zdroje apod. bych tak řekl :notsure), ale pokud měníš ten samý typ, tak bych tam menší kapacitu, než byla, nedával. Větší ano, ale menší ne...napětí záleží od toho, co to filtruje...nejlepší bude, když si voltmetrem zjistíš, jaké napětí to filtruje a když bude menší než těch 6,3 V, tak to tam můžeš dát (normálně by to bylo asi 5 V, ale ve VRM nevím co může být za napětí...bych tam čekal spíše 12 V ? no ale cílem je dosáhnout napětí malá, tak fakt nevím, co všechno se tam vyskytne...voltmetr bych řekl bude nejjistější).

[SIZE="1"]-HoNY-: co jsem zase jako špatně pochopil ? Myslíš, že takové zdroje LC apod. mají návrh vhodný pro polymery, co ? Já bych skoro i řekl, že ne...oprav mě, pokud se mýlím, ale pokud mám pravdu, tak se o tom nemusíme vůbec bavit a budeme to prostě brát tak, že se to rozkmitá nebo vyvede jinou neplechu.[/SIZE]
    27.5.2008 03:41
    IXOXI[QUOTE=Pavel Boček;126511]...ale pokud měníš ten samý typ, tak bych tam menší kapacitu, než byla, nedával. Větší ano, ale menší ne...[/QUOTE]

Zajímalo by mě, na základě čeho se k takové radě došlo... Zkusit to na kondenzátoru u vhodného řídícího obvodu, tak by mohla být sranda.
    27.5.2008 04:49
    Pavel Boček[QUOTE=IXOXI;126623]Zajímalo by mě, na základě čeho se k takové radě došlo... Zkusit to na kondenzátoru u vhodného řídícího obvodu, tak by mohla být sranda.[/QUOTE]

To mohla (ačkoli by snad dal vědět, že je něco špatně :)), nicméně se ptal na desky...nebo jsem dotaz alespoň pochopil, že je mířen na desky. Převážně pak VRM u procesorů :notsure

U těch řídích obvodů je to vlastně přesně jak - musí být kapacita naprosto stejná, nebo se může o něco lišit ? Nebo podle situace ?
    27.5.2008 06:54
    KEOSANNa tie SOLID kondiky som sa pytal preto, ze na BadCaps fore ich niekto osadzoval a hovorili tam nieco o polovicnej velkosti. Neviem, ci si to dobre pamatam, tusim hovorili, cim mensia kapacita, tym mensia, lepsia hodnota ESR /alebo ripple ?/. Chlapik tam osadil polovicnou kapacitou solid kondikmi nejaku dosku, nie az tak staru a "foldoval" to tyzden v Memteste. Vraj stabilita a vysledky lepsie nez s etyl kondikmi, lepsie vraj nez to bolo ako nove original.

Otazne je vsak, ake to moze mat nasledky, ake dlho to vydrzi, ak takto mohol menit kapacitu ???
    Pritom tusim miesal kondiky, ze nevymenil uplne vsetky, ale len tie okolo VCORE. Su tie SOLID kondiky menej nachylnejsie na poruchy na doske, nevypuknu ?

Mimochodom, kupovali ste, skusali ste niekto uspesne recapy dosiek so SOLID kondikmi ? Ked uz sa kaslat s recapom a robit to kvalitne, tak aspon by nebolo zle taketo vylepsenie stability. Inac situacia aj so solid kondikmi predpokladam bude asi rovnaka ako s etylmi, t.j. v CZ/SK bude problem zohnat slusne, alebo vobec nejake...?
    27.5.2008 09:32
    Pavel Boček[SIZE="1"]Jedna drobnůstka - kromě toho, že pořád píšeš etyl (to mi připomíná líh :D), což má být asi elyt, tak polymery jsou také elektrolyty, jen mají elektrolyt pevný; ty "obyčejné" mají tekutý (no spíše, taková mazlavá věc :)).[/SIZE]

Co se týče výměny za polymery, tak desky se začaly osazovat polymery takřka prvně právě kolem CPU (nějaké bývaly i dříve, ale jen výjimečně a to zase většinou jinde, ale masově právě do VRM procesoru). Řekl bych ale, že na to musí být stejně uzpůsobeno VRM svým návrhem, podobně jako ty zdroje, asi jen tak nepůjde vyměnit tekuté elyty za polymery :notsure Co je potřeba udělat aby to šlo se zeptej trodase nebo MirkaK :thumb

EDIT//Co se týče ESR, tak myslím, že to se pochopitelně nese s kapacitou, podle datasheetů ale s kapacitou klesá. ESR je zjednodušeně řečeno vlastně odpor...no proč to s kapacitou klesá, na to budou asi povolanější zdejší guru na elyty... //EDIT
    27.5.2008 11:20
    pavel_p
    Pavle prosím nepiš příspěvky citující někoho, kdo je pro tebe autoritou (hony, trodas, mirekk). Jsou občas vytržené z kontextu a myslím, že i kdyby někdo z těchto lidí napsal totální kravinu, tak ji začneš prezentovat také jako svůj názor, protože toto téma je pro tebe a většinu lidí příliš odborné a vlastní názor si na to udělat nedokážeš. Odkázat na jiný tread s relevantními příspěvky k tématu je ihmo přínosnější než volné papouškování.

Tolik k obecným výhradám.

ESR nesouvisí s kapacitou, ale s technologií výroby. Neptej se mne jak, nevím to, můžu napsat pár věrohodně znějících domněnek, ale neudělám to.

Co je ale totální kravina tak tvá domněnka ohledně ESR a kapacity. S kapacitou a plochou desek ESR klesá! Je to úplně stejné jako paralelní řazení odporů a aspoň to bys z fyziky znát mohl.
    Na důkaz datasheet Panasoniců FM a podívej se na impedanci: http://www.panasonic.com/industrial/components/pdf/ABA0000CE108.pdf, pro tebe bude stačit, že impedance při 100kHz=odpor při 100kHz (je potvora frekvenčně závislá)

28.5.2008 01:22
    -HoNY-Je mi líto, ale dávám si od fóra na 14 dní pauzu . Nesnažte se mě hladat (nenajdete mě) a trodas si dává pauzu na cca týden (musí vychladnout kvůli žluté za flame) . Jak bylo řečeno pavlem_p, napsáno je toto tu až až, možná by nebylo od věci téma dočasně UZAMČÍT!

Ad polymery, ESL a ESR: http://www.edc.sanyo.com/english/pdf/oscon/E60.pdf
    ESL = Z = Impedance
    ESR = náhradní sériový odpor
    28.5.2008 03:15
    MirekK[QUOTE=-HoNY-;126856]... Jak bylo řečeno pavlem_p, napsáno je toho tu až až, možná by nebylo od věci téma dočasně UZAMČÍT![/QUOTE]

Mám návrh pro moderátory: Nedalo by se z těch několika zde probíhajících paralelních témat, která však stále dokola mluví o tom stejném, udělat nějaký výcuc typu "rozumná otázka" -> "vysvětlující odověď". Vyházet zbytečně prodlužující a nikam nevedoucí a opakující se dotazy a domněnky a založit téma typu "vysvětlení problémů kondenzátorů ve spínaných zdrojích" a podobně extrahovat i další problémy tak, aby ten, kdo má zájem si to opravdu prostudovat a něco konkrétního se dozvědět, nemusel strávit hodiny nezáživným čtením o ničem ?

Sám jsem dnes objevil zcela náhodu zajímavé čtení a přehled o parametrech kondenzátorů někdy z února od Trodase (přestože s ním v mnoha věcech nesouhlasím, některé oblasti má dobře prostudované), a současně něco přínosného od -HoNY-ho, a určitě i od jiných už jsem načerpal spoustu informací. Ale když mám čas a chuť se něco přiučit, tak mě téma o 135 příspěvcích na 4 listech spíše předem odradí, než abych v něm našel těch pár perel někde uprostřed, které si stojí za to přečíst ... Obzvláště, když se další perly nacházejí v jiných mnohdy ještě delších tématech ... :(
    Vžycky se pak podívám na hodiny, zjistím, kolik hodin jsem zase "promrhal" a tím mne napadá, že si už taky budu muset dát na měsíc pauzu, abych mohl prací živit rodinu ... :notsure

Řekl bych, napišme to do slovníku, ale to není to pravé místo na vysvětlování problémů. Tak co vy na to ?
    28.5.2008 08:03
    mech13MirekK: cistka je v planu, cekam jak se to tu uklidni a budu mit trochu casu...

btw trodasuv thread pravidelne aktualizujem, takze kdyz nekde zjisti neco noveho/zajimaveho, doplni to do toho FAQu na svem foru a posle mi co se zmenilo a ja to updatnu i tady
    28.5.2008 02:28
    SalamanderTak uz se tu nehadejte, mam tu pro vas pak kondiku s "houbickama" nahore :D

zdroj Wintech 235W ATX 2.03
    kondiky IDON nebo DON :notsure

BTW: shanim zdroj :D
    30.5.2008 04:35
    s0vet"Zlaté" Nichicony :D

1.6.2008 11:02
    s0vet[QUOTE=s0vet;127826]"Zlaté" Nichicony :D

[/QUOTE]

je to deska Intel D845GLVA
    1.6.2008 01:40
    KEOSANZaujimalo by ma, ako je to s kondikmi, kolko vyrobcom sa asi dari osadzovat ozaj kvalitnymi kondikmi a ktore su to znacky vyrobcov - ked tu vidno, ze sa to deje aj znackovym vyrobcom :(

Nemozu to byt skor nasledky zlych kondikov, ci skor zlych, pokazenych zdrojov ? To pokasle potom hadam aj dobre kondiky na dobrej doske, nie ?

s0vet
    aka to bola zostava /CPU/ + aka znacka tam bola zdroja a ci je zdroj OK, ci ma vydute kondiky ?
    1.6.2008 03:50
    pavel_p[QUOTE=KEOSAN;128293]Nemozu to byt skor nasledky zlych kondikov, ci skor zlych, pokazenych zdrojov ? To pokasle potom hadam aj dobre kondiky na dobrej doske, nie ?[/QUOTE]
    Jedná se o vadnou sérii z jisté doby, viz: http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=3816

U té teorie s tím, že zdroj zničí kondendenzátory na desce si nejsu úplně jistej. Pokud pomáhají filtrovat 3.3 nebo 5V větev zdroje, tak je souvislost pravděpodobná, ale takhle to asi nebude.
    Pokud stabilizují Vcore za měničem, tak už to bude o dost složitější a nejednoznačné. Nestabilitu zdroje se snaží kompenzovat řídící chip a procesor samotný má velmi rychlé změny v odběru, které mohou způsobovat i při malé parazitní indukci rychlé změny napětí. To může být horší než nějaké zvlnění ze zdroje. Návrh takovýchto obvodů je na hranici magie a pravděpodobně know-how jistých firem. Nemýním se tím zabývat, po té co jsem narazil na tohle: ftp://download.intel.com/design/Xeon/guides/31588901.pdf (Intel VRM design guidelines, 90 stran) a ještě podobně pěkný datasheet řídícího obvodu.

Sice PC s deskou s vyteklými kondíky nacházím i zdroje s vyteklými kondíky, ale úplně pravidlem to není a může to být obecně nekvalitními značkami. Pokud se u takové desky vymění zdroj, tak to jen prodlouží životnost PC o pár týdnů.

Na Intel DP35DP jsou na výstupu VRM 4x Sanyo SEPC, pak několik velkých Rubyconů MCZ a jinde Nichicon HM/VR. Možná se zde vyskytují i jiné značky a série, ale to bych musel desku zkoumat s baterkou a zrcátkem nebo hledat víc kvalitních fotek. Pokud chceš desku s kvalitními kondíky tak ty fotky můžou být zajímavé, pokud výrobce desky neobsazuje tím co zrovna je po ruce. Třeba ve zdrojích Fortron GLN se vyskytují na filtraci usměrněného napětí ze sítě OST, CapXon a Nippon Chemicon, co dostaneš nemůžeš předem vědět.
    [QUOTE=-HoNY-;126856]ESL = Z = Impedance[/QUOTE]
    Tím prvním rovnítkem si seš jistej?
    1.6.2008 06:01
    KEOSAN[QUOTE=pavel_p;128337]
    Sice PC s deskou s vyteklými kondíky nacházím i zdroje s vyteklými kondíky, ale úplně pravidlem to není a může to být obecně nekvalitními značkami. Pokud se u takové desky vymění zdroj, tak to jen prodlouží životnost PC o pár týdnů.
    [/QUOTE]

Tiez to tak nachadzam. Ale dost napr. maticnych dosiek, na ktore vacsina ludi nadavala na vyduvanie kondikov, mi ostalo aj po dlhych rokoch v poriadku, kondiky maju OK. A zdroje mali v poriadku. Na druhej strane tam kde boli vydute kondiky na doske, boli zdroje vadne. Povedal by som, ze nieco na tom bude.
    Ludia si casto potom mysleli, ze je to len vina maticnej dosky, ale nevedeli ani o problemoch, za najvacsi podiel mal na tom zdroj.

Samozrejme to nevylucuje, ze aj kondiky na doske sa nemohli pokaslat. Iba si myslim, ze vacsina problemov zacala prave nestabilnym zdrojom /kde vydulo kondiky najskor na nom a potom na doske/.
    ---------------
    Len tak mimochodom, aky tam bol zdroj - model, znacka ? Je mozne sa pozriet sa mu zubok /kondiky/, pripadne premerat ho ? :)
    1.6.2008 09:47
    s0vet[QUOTE=KEOSAN;128293]Zaujimalo by ma, ako je to s kondikmi, kolko vyrobcom sa asi dari osadzovat ozaj kvalitnymi kondikmi a ktore su to znacky vyrobcov - ked tu vidno, ze sa to deje aj znackovym vyrobcom :(

Nemozu to byt skor nasledky zlych kondikov, ci skor zlych, pokazenych zdrojov ? To pokasle potom hadam aj dobre kondiky na dobrej doske, nie ?

s0vet
    aka to bola zostava /CPU/ + aka znacka tam bola zdroja a ci je zdroj OK, ci ma vydute kondiky ?[/QUOTE]

sestavu neznam, jiz jsem to tak dostal
    25.6.2008 03:20
    s0vetMSI-6163 PRO, kondiky CHSI

25.6.2008 04:26
    mech13[QUOTE=s0vet;135659]MSI-6163 PRO, kondiky CHSI[/QUOTE]

wow, tak tam jsou KO snad uplne vsechny... s jakym HW bezela?

ta moje (post #41) to odnesla hlavne z krmeni pretocene P3...

//ta tvoje umi Coppermine:hmm moje zadna:cry
    25.6.2008 09:15
    KEOSANZase na druhu stranu, mam M810 LMR dosku s Duron 650Mhz, kupovanu asi v roku 2000. Ma uz roky vydutych 6 kondikov a nema problema :)
    27.6.2008 09:45
    s0vetdostal jsem ji, takze nevim v jake kombinaci HW bezela, kazdopadne vytecene tam bylo opravdu vse (dokonce i nejaky 330uf/6.3)

uz je to opraveno, vse nahrazeno HITANO 105°C - prosim nekamenovat :), jine kondiky se na tak starou desku ani nevyplaci davat

P.S bojuju tedka s deskou LuckyStar K7VA133 s procikem AMD Athlon 700MHz, je tam hromada switchu a nikde nemuzu najit manual :(
    27.6.2008 11:50
    27.6.2008 02:58
    s0vetms-6340 kondiky Lelon ? :D

27.6.2008 03:01
    s0vetms-6315, trosku to odnesla i civecka :)

5.7.2008 01:29
    trodasTak to je super ukazka! Muzu ji ale trumfnout - jen nevim jmeno toho mainboardu (asi nejaky PC chips, MSI to neni, i kdyz i radi cervene PCB tak MSI to neni) ani druh kondiku - tipuji famozni G-Suxxony:

;)
    6.7.2008 10:07
    s0vettakova deska ti prosla rukama nebo jsi to vzal nekde z fora ?
    6.7.2008 06:31
    trodasOC AU fórum, uživatel LiNERROR.

Jinak me se stalo s PC chips deskou neco podobnyho, viz. http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=18656
    6.7.2008 07:47
    s0vetja obcas kupuju od ruznych lidi vyrazene desky z firem atd. kolem 50kc za kus a tak si s nimi ruzne hraju, tak polovina je funkcni hned, z druhe poloviny se podari po oprave kondiku (davam hitana a stydim se za to)rozjet jeste pulka a pak to strelim na aukru
    10.7.2008 12:04
    KEOSANV ramci preventivnej prehliadky PC, kde neboli zatial nejake vazne problemy zistene, bola jedna z oprav ATX zdroj premier LC-B300ATX /ma uz 5 rokov/. Bol tam Jun Fu 10V/1000uF kondik a vymenil som ho za recyklovany stary DON 10V/1000uF :D

Merane Delock testerom na zdroje s LCD panelom.
    Tester NEUKAZOVAL ziadnu chybu - t.j. nepipal, ze je vadny zdroj, aj ked bol vemi mierne vyduty kondik.
    Co vsak ukazoval, bola 5VSB vetva, kde bolo mierne, obcasne kolisanie od 5,0V do 5,2V. Velmi mierne kolisanie, ktore je v ramci normy este OK, takze tester nemal preco ukazovat chybu. Ani by som si to asi nevsimol, keby som nevedel, ze tam je vyduty kondik

Pripajam fotky. Ako zataz zdroja boli pouzite 4ks stare HDD. Kolisanie ukazovalo /mierne/ hlavne pri startovani a roztacani HDD. Po vymene kondiku sa to ani nehlo...

Nakoniec som este opravil aj vetrak, pretoze velmi mizerne sa tocil a ked som predtym demontoval zdroj, tak bol zdroj trosku teplejsi. O trochu viac, nez tie zdroje byvaju obvykle.
    12.7.2008 09:42
    KEOSANVsimol som si, ze sa postuju velmi casto fotky kondenzatorov, ktore su riadne viditelne, vydute atd. Samozrejme niecoho takeho si clovek vsimne na prvy pohlad.

Co vsak rozoznavanie kondikov, ktore su zle a kde to je tak na hrane viditelnosti ?

Napr. dnes mi na zostave AthlonXp2500@2009Mhz, 3x512 DDR400, 1xHDD, 1xDVDRW, Geforce 6600GT, PCI MODEM, 200GB PATA HDD - pocas surfovania na nete, ked sa na PC nerobilo, zrazu resetlo PC. Bol donho zapojeny 3G modem napajany z 2xUSB, plus bola tam aj napojeny aj USB flash DISK. Zdroj je Fortron 350W - FSP350-60PN(PF) z 03/2004 roku.

Ked som otvoril zdroj, zdalo sa mi, ze najvacsie kondiky TEAPO 2x 200V 870uF boli mierne, hadam nebadatelne vydute. Skor sa mi to zdalo dotykom, ako viditelne. Co myslite, moze to byt nimi ?

Skusam Prime95, ci Orthos a zatial bez probelmov. S@M test pre zdroj a CPU/FPU sa ukoncil vraj kvoli monitoringu, kde 5V vetva klesla napr. pod 4.63V. Taktiez pri teste zdroja v tom programe. Bral som to tak, ze cidla mozu ukazovat hluposti, co sa pomerne casto stava u dosiek. Ale pri zatazi, ked isiel USB modem a este do toho Orthos, tak tie testy test S@M normalne sli a dopadli OK.
    13.7.2008 10:46
    s0vetuz jsem mel doma par desek, ktere mely kondiky vizualne v poradku, ale deska se restartovala, nenabihala na poprve atd., po vymene jiz bezi vse OK
    13.7.2008 11:00
    KEOSANCo to boli za dosky, ake mali kondiky a ake kondiky si pouzil ako nahradu ?

Neboli tie kondiky vobec ani trochu vytecene, vydute napr. zo spodku ? Ziadna, anie velmi miernucka vypuklinka ? Vymienal si komplet vsetky kondiky na doske, ci len tie najvacsie pre stabilizaciu VCORE ?
    13.7.2008 11:40
    IXOXI[QUOTE=KEOSAN;141517]Neboli tie kondiky vobec ani trochu vytecene, vydute napr. zo spodku ? Ziadna, anie velmi miernucka vypuklinka ?[/QUOTE]

Kondenzátory může postihnout více druhů poruch, než že by jen byly "vypuklé"...
    13.7.2008 04:01
    Frano111KEOSAN: mal som rovnaký zdroj ale s novým kompom som ho vymenil. Tie kondíky má rovnaké ako ty - na vrchu mierne vypuklé (ale naozaj veľmi mierne) inak ok - možno sú také už od výroby. S kolísaním napatie som problém nemal - bolo stabilné aj pri plnej záťaži. Ale niekedy mi komp nabehol s divnými hodnotami na vetvách, napr. 12,4v / 5.3V / 3.5V a ventilátor bol veľmi hlučný. Teraz mám SEASONIC M12II-430, nepočujem ho, je absolutne stabilný a k Fortronom sa už nikdy nevrátim ;)
    13.7.2008 04:20
    Pavel Boček[QUOTE=KEOSAN;141417]Ked som otvoril zdroj, zdalo sa mi, ze najvacsie kondiky TEAPO 2x 200V 870uF boli mierne, hadam nebadatelne vydute. Skor sa mi to zdalo dotykom, ako viditelne. Co myslite, moze to byt nimi ?[/QUOTE]

To se dělá skoro vždycky, vstupní jsou velké a mají vrchní obal jen z plastu a ten se vyduje i u kvalitních kondenzátorů, spíše teplem atp. než že by se likvidoval. Spíše bych se zaměřil na jednotlivé větve, vstupní tak neodchází a navíc i když jsou to TEAPO, kapacita je celkem vysoká.

Ačkoli to může být těmito (nevydržely větší zakolísání v síti), tak bych spíše v tvém případě (výměna shitu za shit) vyměnil kondenzátory na větví a v desce :rolleyes:
    13.7.2008 04:29
    KEOSAN Pavel Boček dnes to resetlo tiez. Ale zhruba plusminus v dobu, kde nedaleko strelil blesk. Vcera som to skusal pod zatazou OCCT, Orthos, SnM, Prime95 a drzalo to stabilne. Takze asi je to citlivejsie na kolisanie v el. sieti.

Avsak sa divim, ze u takej preferovanej znacky ako Fortron tie kondiky vyduva i ked malicko. Stava sa to u Fortronov casto ? Pozeram su dost napechovane, to by sa o dost horsie opravovalo, nez tie lacne LC zdroje :) Zatial nechcem do toho vrtat, nemam take vhodne kondiky, ani velkostne.

Tiez som romzmyslal, ci 350W Fortron nezacina byt na tu zostavu aj malo. Viem, ze ma zostava mensiu spotrebu, ale v nejakej spicke a vzhladom k osadzovaniu lacnejsich kondikov, rozmyslam skor o predimenzovani zdroja.

Do dosky, ktorej nic neni by som nevrtal uz vobec /Gigabyte GA-7S748L/. Predsa nema vyznam vrtat do niecoho a zbytocne riskovat poskodenie, pokial to ozaj neni nutne.
    13.7.2008 05:58
    Pavel Boček[QUOTE=KEOSAN;141635]Avsak sa divim, ze u takej preferovanej znacky ako Fortron tie kondiky vyduva i ked malicko.[/QUOTE]

Teď ti říkám, že to není klasické nafukování, ale prostě to, že vršek je z tenkého plastu. Tohle dělaly všechny vstupní kondenzátory, co jsem viděl, jedno jaký výrobce. A už vůbec to není záležitost Fortronu, však je známo, že návrh ještě ujde, ale osazení už stojí za prd (proto TEAPO).

Recap by určitě pomohl, ale musel bys to vyměnit za kvalitního výrobce.
    15.7.2008 10:01
    s0vet[QUOTE=KEOSAN;141517]Co to boli za dosky, ake mali kondiky a ake kondiky si pouzil ako nahradu ?

Neboli tie kondiky vobec ani trochu vytecene, vydute napr. zo spodku ? Ziadna, anie velmi miernucka vypuklinka ? Vymienal si komplet vsetky kondiky na doske, ci len tie najvacsie pre stabilizaciu VCORE ?[/QUOTE]

vyduti absolutne zadne, napriklad nejaka Jetway pro Athlona, cipset neco kolem KT266, mela cca 8 1500/6,3 hned u patice a cca 5 2200/6,3 u napajecich mosfetu

zavada - nahodne restarty, zamrzani, vymenil jsem teda tech 1500/6,3 kondiku a restarty prestaly, ale zase deska nechtela nabehnout napoprve, po zmacknuti tlacitka jen blikla a zhasla, muselo se zmakcnout power vicekrat

po vymene zbylych 2200/6,3 se deska dala do pohybu a bezi uz cca 5mesicu OK, puvodni kondiky byly GSC, nove Hitana :)
    24.7.2008 03:14
    KEOSANTak tato masinka vraj chodila bez problemov s Duron 1200Mhz a jedina nestabilita bola pri starte, kde PC obcas nenabehol, takze bolo treba restartovat masinu.

Nieco podobne som videl aj u starsej PCCHIPS M810LMR dosky /z roku 2000/ s Duron 650Mhz, kde tak isto fungovalo OK /az na obcasnu nutnost restartu, aby to nabehlo/ s 6 vydutymi kondikmi.
    30.7.2008 03:33
    KEOSANNeviem, ci to postovat tu ako nasledky zlych kondenzatorov, ale uvazoval som nad pribuznou temou - PRICINY zlych kondenzatorov. Iste kvalita kondikov, nekvalitne navrhy zdrojov. Ale je to vsetko iba o tom ?

Pred par dnami som robil preventivne prehliadky u pocitacov v roznych lokalitach. PC uplne stabilne.

Na jednej doske ASROCK so SIS741 cipsetom /AthlonXP2200/ som nasiel cca 13-15 vydutych kondikov 6,3V 1000uF, ktore boli vydute okolo RAMiek, cipsetu, napajania AGP atd. Zaujimave, ze silnejsie stabilizacne kondiky pre VCORE boli vsetky OK. Patral som dalej. Zdroj LC B300 ATX - poskodene kondiky v nom.

Clovek si povie klasika. Pozrel som dalsie 2 PC boli OK. Ale ine PC - doska QDI s AthlonXP1600, via KT333 cipset - bolo tiez podobne nakrapnute. Par malickych kondikov vydulo, okolo VCORE vsetko OK. V rovnakom zdroji LC B300ATX bol 16V 1000uF kondik pekne vyteceny.

Zaujimavostou je, ze je to lokalita, podobne ako som tu uz hovoril o doske z roku 2000, kde chodil Duron650Mhz na doske so 6 vydutymi stabilizacnymi kondikmi okolo VCORE. Pekna zhoda nahod ? Nemyslim. Bola tam UPSka a pomerne casto ju prepinalo na zalohu, ako cvakala. Raz za par minut. Predpokladam, ze aj ked to neni stara budova, tak je bud pretazeny rozvadzac, alebo to odflakli so zasuvkami.

Takze je mozne, ze vyhnut sa potencionalnym problem aj pri HW, ktory nesplna predpoklady toho najkvalitnejsieho je mat dobre el. rozvody. Je lahke robit sudy, ze ten a ten HW je smejd a moze za to a prava pricina moze byt kludne niekde inde...

Velmi ma to zaujalo, ze prakticky aj pri takomto poskodeni tie PC funguju si veselo dalej :D
    4.8.2008 10:26
    trodasTagan TG430-U15 PSU, Jenpo kondíky.

Uživatel norcio z OCW fóra.
    4.8.2008 11:42
    Pavel Bočektrodas: Nastalo nějaké poškození komponent nebo něco ? Či „jen“ vytekly kondenzátory...
    7.8.2008 04:46
    KEOSANDoska ECS K7S5A, revizia 0 . Funkcna od roku 2001 - pouzivana do zaciatku 08/2008. Pred dvoma mesiacmi zisteny 1 kondik vyduty. Po dvoch mesiacoch uz vydutych niekolko kondikov G-Luxon 6.3V 2200uF. Dovtedy uplne stabilny chod, pred cca 2-3 tyzdnami vsak raz zamrzla /obr 1. oznacene X su vydute/.

Na obr.2 som urobil recap - stabilizacne pre VCORE som nahradil 3x 10V 3300uF SAMWHA RD + 1ks este pri cipsete. Tie 3ks som tam dal preto 3300uF, ze tom to videl na poslednej revizii K7S5A z roku 2003/2004 + som sa rozhodol posilnit este aj pre ten cipset. Menilo sa teda 10ks kondikov, oznacene su pocmarane. Ostatne, teda 6ks isli YAGEO 6.3V 2200uF.

Obr. c. 3 - po recape doska nefungovala, skusal som reset, nic. Tak skusil som to miesto AGP s PCI kartou, tiez nic. Na Xty krat sa to nejak spustilo po resete a vybrati baterky, ale obraz bol roztraseny, pisalo, o neznamom CPU. Skusal som tam Duron 1400 Mhz. Tak som tam dal povodny CPU - 750Mhz Duron. Doska uz nabehla normalne. Urobil som update BIOSu a dal som tam Duron 1400Mhz. Uz sa to rozbehlo normalne.

Este tam boli G-Luxony 1500uF 6.3V okolo RAMiek i pri AGP a PCI slote. Ale tie som nechal tak, kedze tie som zatial nevidel u tychto dosiek poskodene. Zostava bola s AGP kartou Riva TNT2 Vanta a povodnym zdrojom FRONTIER POWER model AMPA-88XX, 250W.
    9.8.2008 02:17
    trodasAsus P5K Vcore vstupní 270uF 16V Fujitsu polymer explodoval po mírném overclocku Q6600 na 3GHz s 1,30Vcore...

Uživatel zoob, HardwareCanucks fórum.
    9.8.2008 08:09
    -HoNY-PSU?

Budu s touhle deskou testovat 45 zdrojů, tak doufám, že se mi to nestane. Mám do ní QX6800. :D
    9.8.2008 08:50
    KEOSAN[QUOTE=-HoNY-;149923]PSU?

Budu s touhle deskou testovat 45 zdrojů, tak doufám, že se mi to nestane. Mám do ní QX6800. :D[/QUOTE]

Tak to by bolo asi lepsie zmenit vyber dosky na testovanie. Tiez som pocul, ze s P5K su problemy, ale ine revizie lisiace sa dalsimi pismenkami vraj su uz OK.
    10.8.2008 01:05
    -HoNY-[QUOTE=KEOSAN;149933]Tak to by bolo asi lepsie zmenit vyber dosky na testovanie. Tiez som pocul, ze s P5K su problemy, ale ine revizie lisiace sa dalsimi pismenkami vraj su uz OK.[/QUOTE]
    Tu desku mám úmyslně kvůli obecně známému problému - pískají s ní zdroje. :mistake To že na ní vzbuchují kvalitní kondíky jsem netušil. :rolleyes:
    10.8.2008 09:38
    IXOXI[QUOTE=-HoNY-;149992]To že na ní vzbuchují kvalitní kondíky jsem netušil.[/QUOTE]

Však pájku máme vždy sebou... :)
    10.8.2008 11:18
    trodasDell Optiplex GX280, legendární špatná série Nichiconů, myslím

Uživatel zoob, HardwareCanucks fórum.
    17.8.2008 08:02
    trodasSamwha kondíky, zdroj Powertech AS-350P4, uživatel dEaTh MaTcH z CapsMod.net fóra

http://capsmod.net/forum/viewthread.php?tid=214&extra=page%3D1
    26.8.2008 04:46
    KEOSANMaticna doska Mercury KOB 635T FSX z roku 08/2002, osadena tusim povodnym zdrojom /KME, alebo Mercury/. Vytecene 2 G-Luxon 1500uF/6.3V kondiky. Aj s nimi bola doska funkcna. Vsimol som si toho len pri obhliadke. Onedlho uz boli vymenene v rade za sebou za 3ks 1500uF/6.3V Samwha RD. Po recape doska nastartovala s Celeronom 1.35Ghz.
    28.8.2008 02:58
    KEOSANPrvy obrazok kondik zo zdroja a na druhom zdroj 300W - LCB300 ATX s nejakym vypenenym 1000uF 16V kondikom. Zaujimave, ze som nemohol nic vadneho namerat /a tesil som sa, coze to bude za hodnoty hadzat takto vypenene :) /. Nebolo vsak ziadne kolisanie ako v inych pripadoch, napriek pekne vytecenemu kondiku. Znacku neviem, odfotil som ho.

Dalsia fotka ukazuje, ako si pekne penil v zdroji :)

Potom nasleduju fotky dosky, ktora mala tento zdroj. Ide o dosku K7S741 so SIS741 cipsetom od Asrocku. Zostava bola iba doska s integrovanou grafikou + ten zdroj, 256MB DDR RAM + Sempron 2200. Zaujimave, ze vsetky VCORE kondiky boli OK. Tam dava ASROCK tusim z lepsich, tusim KMZ. Tie male vydute zelene kondiky boli Taicon 1000uF 6.3V - su na zozname zlych kondikov od Trodasa. Pozeral som tie iste dosky - toto bola prva, co jej vydulo kondiky male. Ine rovnake dosky mavali miesto Taiconu kondiky OST.

V lokalite, kde vydulo kondiky na tejto doske - je blizko vyroby a maju problemy s elektrikou. Aspon v tej miestnosti UPSka na inom zariadeni, cvakne raz za par minut.

Zostava chodila cca 4 roky OK, pred par mesiacmi som detekoval vadne kondiky, ale este to chodilo dobre. Posledne tyzdne to uz vsak zacalo obcas zamrzat. Vydutych bolo 12 kondikov zo 14tich.
    9.11.2008 07:52
    decriedVypytval som dosku Epox 4PLA3I zo stareho problemoveho PC. Nahodne vytuhy, cierny obraz a cyklenie zvuku. Nahodne odpajanie USB 2.0 zariadeni (USB 1.1 bez problemov).

RLX vo VRM, G-Suxxon filtruje USB, po celej doske shity od OST a G-Luxon, okrem nich iba 3 Sanyo takze mozem 3x hadat co sposobuje tie problemy :runaway Vizualne su vsetky OK.
    13.11.2008 02:58
    KEOSANBolo 6 zlych, ale 13 ich padlo ako dni od zaciatku mesiaca. :D
    Maticna doska PCCHIPS M810LMR so SIS730 cipsetom a ciastocny recap 13 kondikov /iba 6 bolo vadnych/... :) Skoro vsetky menene boli 2200uF 6.3V - kde u 4och dole som menil za 16V 3300uF a dalsich 8 okolo socketu som dal 10V 2200uF. Pri cipsete som menil za rovnaku hodnotu 1500uF 6.3V. Pacient s Duron 650Mhz prezil :)

Nestihol som fotku pred recapom, tak som ich ulozil pri RAM slotoch po recape :)

Zostavicka bola v prevadzke od roku 2000 a iba minuly mesiac bola nahradena novou. Fungovala do posledneho dychu i ked uz posledne roky mala iba problemik so startovanim, ze nastartovat sa jej vzdy podarilo az na druhy pokus :) Prevadzkovane to bolo na tom istom 250W ATX zdroji Frontier Power model MPA-88X. Zdroj nemal vydute kondiky, ale nemozem povedat, zeby el. rozvody co tam boli, zeby boli najlepsie, ked im nedavno vyhorel el. rozvadzac.
    13.11.2008 05:43
    patap[QUOTE=KEOSAN;144971]Tak tato masinka vraj chodila bez problemov s Duron 1200Mhz a jedina nestabilita bola pri starte, kde PC obcas nenabehol, takze bolo treba restartovat masinu.

Nieco podobne som videl aj u starsej PCCHIPS M810LMR dosky /z roku 2000/ s Duron 650Mhz, kde tak isto fungovalo OK /az na obcasnu nutnost restartu, aby to nabehlo/ s 6 vydutymi kondikmi.[/QUOTE]

Nějak takhle to to vypadá u kamaráda, který má nějakou starou desku s 478 socketem. Počítač jede bez problému a je plně stabilní!
    16.11.2008 12:21
    losdoctorosTak koukám a nestačím se divit. Teď mám strach zapnout počítač protože jsem si koupil novej zdroj od firmy Redstar, tak se vás ptám jaká je pravděpodobnost že mi exploduje počítač ?
    16.11.2008 12:28
    pavelsonCo říkáte na zdroj EuroCase 450W ? :-D dík
    16.11.2008 12:35
    SalamanderRedstar, Eurocase = zlo :)

minimum by mel byt Fortron, ale ty uz dnes taky nejsou co byvaly - takze jedine Seasonic, Corsair a Enermax za neco stoji :thumb
    30.11.2008 10:44
    Pavel BočekDeska ECS MB694A. Sestavu jsem udělal ufff, rok zpátky ? Přetaktoval procesor o 40 MHz a uložil. Teď po týdnu provozu jsem druhou skříň řízl a při výměně byl už patrný jeden nafouklý G-LUXON. Pak byly problémy a musel jsem zrušit i ten malý OC. Další týden BSOD. Pak relativně v pořádku (stále 100% zátěž pár hodin denně) a později nahrazeno Samxony.

Zatím jsem blbnul s paměťmi, které konečně jdou na 133 MHz a po reinstalaci systému (blbnuly hodiny kvůli špatnému ovladači modemu, ale sváděl jsem to na paměti) se zkusím ještě podívat na OC, ale moc tomu nedávám. Celeron bude lepší, tam je možnost jít až do 133 MHz, dál to asi též nepůjde.
    28.1.2009 09:53
    pavel_pOpravdu velmi starý 200W noname zdroj, vyhořelo ještě pár odporů a řídící obvod. Sestava přežila. Pozůstatek kondenzátoru je pro lepší odlišitelnost od rodící se nové formy života odlišen šipkou.
    9.3.2009 12:55
    trodasTipuji, ze kondik odesel s peknou ranou... ;) :p

Jinak bych mel prispevek bez obrazku - dik likvidaci kondiku na kamaradove pocalu (Enermax Liberty a Venty...) mu prestalo stabilne postovat PC - GeForce 7300 GT nenaskakovala. Nez padlo rozhodnuti o recapu, tak jsme navstivili nekolik pocitacovych prodejen a nechali si ukazat, co maji, za kolik a tak. Kamos jede jen na 2D, takze pozadavek byl - plnne pasivni, co nejlevnejsi grafika do PCIEx.

V jednom obchode meli stejnou znacku a take pekne pasivni, jako uz kamos ma - Point of View. I pres obal ale bylo videt, jak se jeden kondik nafukuje, dalsi dva jsou nakrivo na desce (takze tlak vytlaci dole z kondiku ucpavku a kondik se "krivi") a na vrsku maji stopy od elektrolytu.

To vse prosim na originalne zabalene a nikdy nepouzite karte GeForce 7600 GT od Point of View!

Znacku kondiku jsem i pres velkou snahu nedokazal pres ten antistaticky stribrny sacek precist. Jen vim, ze jsou to 1500uF 6.3V kondiky a na boku maji napsano "LOW ESR" ... :rolleyes:

Pri upozorneni prodejce na to, ze tady ten kondik se mu nafukuje (vim, ze za to nemuze, ale aby vedel...) a z tech dvou tece elektrolyt mi bylo receno ze se tedy trosku nafukuje a to budou zbytky barvy :mistake

Takze uz vim, ze ty fleky co vidim na jinak ciste hlinikovych pouzdrech kondiku, to neni elektrolyt. To je barva :D :D :D

Clovek se uci nove veci kazdy den... ;)
    9.3.2009 01:43
    RichmondMSI 694T Pro - pouzivana jako pouzdro pro Celerona Mendocino 500MHz
    22.5.2009 09:33
    trodaseVGA 7600 GT s Sacon kondíky (přejmenované GSC shity)

12.7.2009 09:57
    trodasEpox 8K3A with GSC caps, user -=Majkl=- from OCGuru

13.7.2009 12:30
    RichmondU Epoxu klasika - tusim ze to jsou 15-ti kila, nicmene na funkcnost kupodivu nema moc vliv - me presne timhle zpusobem vytekly 4 desky (via 333, 400, 600, nForce 2).
    13.7.2009 12:05
    HEADMam fortrona FX500-A starej 3.5roku a pouzivanej kazdej den a nema nafouklej/vyteklej ani 1 kondik....
    16.7.2009 03:21
    trodasDell 4550 a Nichicony v něm, uživatel AsRock, TechPowerUp fórum

17.7.2009 09:49
    JandaskunkVyteklé kondíky po skoro 6ti letech používání zdroje. "Značka" zdroje Frontier power MPA-88X 300W.

@trodas: přikládám fotku toho znaku...
    18.7.2009 03:18
    JanXŠtěstí že mám Enermax...
    18.7.2009 08:49
    mech13[QUOTE=JanX;271958]Štěstí že mám Enermax...[/QUOTE]

zalezi ktere.... jestli pro nebo modu tak ok, ale liberty je svinstvo taky
    27.7.2009 02:00
    trodasAsus P5P800, uživatel Lithotech, HardwareCanucks fórum

4.8.2009 10:02
    scratchy27Také přidám svou trošku do mlýna :-)

První ze sbírky je deska MSI 845PE Neo a klasika ....... kondenzátory Chemicon KZG 6,3/2200 (u patice CPU).

Jen dodám, že recap proběhl bez problému a deska už asi půl roku bezproblému funguje s Rubyconama ;-)
    7.8.2009 11:11
    scratchy27A takhle vypadala další deska, Jetway P4XFCU ještě před chvilkou...

Deska byla plná nafouknutých/vyteklých Nichicon kondů, zřejmě faky :shut
    Výměnou dostala sadu Sanyo a už jede jak za mlada :-)
    14.8.2009 09:27
    AmaunetkaDle toho, co zde čtu, tak předpokládám, že ať koupim cokoliv, mám si přikoupit i sadu kvalitních kondíků a najít někoho kdo je přidělá? Můj získaný dojem z Vašich příspěvků je ten, že jakmile to zapojím, byť s 1 crap kondíkem, tak mohu očekávat detonaci PC..
    PC kupuji nové vždy po dvou letech užívání (celé nebo některé části), vydrží i tyto crap kondíky tuto dobu?
    14.8.2009 09:39
    mstejska[quote=Amaunetka;281678]...[/quote]

Zase tolik to hrotit nemusíš. Pokud bereš dobré značky, tak ty bývají osazeny lépe než nějaké šunty.
    14.8.2009 10:19
    scratchy27Přesně jak píše mstejska, hrotit se to nemusí a i ty "šmejdy" o kterých píše by měly ty dvar roky vydržet. Teda pokud je nebudeš extrémně zatěžovat OCčkem nebo hodně špatným zdrojem EC atd...
    14.8.2009 11:42
    Amaunetka[quote=scratchy27;281698]Přesně jak píše mstejska, hrotit se to nemusí a i ty "šmejdy" o kterých píše by měly ty dvar roky vydržet. Teda pokud je nebudeš extrémně zatěžovat OCčkem nebo hodně špatným zdrojem EC atd...[/quote]

No mam teď Seasonic 500WET EnergyKnight
    PC mám v podpisu. OC CPU i GPU je jasná věc.
    Jinak obrázky tu máte opravdu hezké, probrala jsem doma pár starých desek, ale ani na jedný jsem nenašla nějaký defekt, škoda, taky bych přispěla:)
    14.8.2009 03:35
    scratchy27[quote=Amaunetka;281730]No mam teď Seasonic 500WET EnergyKnight
    PC mám v podpisu. OC CPU i GPU je jasná věc.
    Jinak obrázky tu máte opravdu hezké, probrala jsem doma pár starých desek, ale ani na jedný jsem nenašla nějaký defekt, škoda, taky bych přispěla:)[/quote]

IMHO myslím, že s tím můžeš být v klidu (myšleno zdroj a sestava).
    JJ, ne na každé desce je to takhle "krásně" viditelné, ale pár jich tu ještě mám připravených na recap, tak až se k tomu dostanu, tak dodám další ;-)
    18.8.2009 02:48
    trodasNichicon HD QDI KuDoZ 7X, uživatel pm_, trodas.wz.cz fórum

http://i28.tinypic.com/33osdj6.jpg
    (pravděpodobně fake Nichicony HD)
    18.8.2009 03:50
    SuprakFrontier Power MPA-88XX, začal pískat, tak šel ven. To bylo před třemi lety. Teprv dnes jsem ho začal rozebírat.

19.8.2009 07:33
    vlaskZotac 7300GT - 2 viditelne vadne kondiky, nastesti jeste v zaruce, tak letela na reklamaci.

19.8.2009 08:33
    vlaskPrihodim jeste jeden zotac, u ktereho mozna muzou kondiky za prvni zavadu, za tu druhou uz muze autorizovany servis. Cili Zotac 8600GT jel cca pul roku. Pote chcipnul - zadnej obraz. Prisel z reklamace za cca 3 tydny, asi po oprave, protoze byl jen v antistatickem sacku - kdyz VO posilaji novou kartu nahradou, tak to byva v komplet baleni, nikdo se neobtezuje vybalovanim a rabovanim prislusenstvi. Karta normalne fungovala. Na druhy den prisel majitel s pocitacem znovu ze 2 hodiny hrali nejakou hru a zaclo se kourit ze zdroje a hrozne to smrdelo. Pak jsem spatril tohle.....

Blby je ze sem pak musel cistit okoli PCIe slotu na desce, moc pekne to nevypadalo....

Nastesti shorela jen ta grafika, vsecko ostatni fungovalo. Je ale hodne spatny, ze VO opetovnou reklamaci neuznal, ze pry je grafika fyzicky poskozena. Takze az vam spravi zotac a ten pak shori, tak se nedivte, ze reklamaci jejich vlastni prace neuznavaji. Od zotacu se radeji drzet hooodne daleko.
    19.8.2009 09:15
    scratchy27[quote=vlask;283635]..... [/quote]

Tak to je moc "krásná" práce, tomu se říká "zlatý ručičky" :-D
    Rozhodně to však není jen doména ZOTACu, kdysi jsem něco podobného zažil (naštěstí jen zprostředkovaně) na kamarádově MB od Gigabyte (i když to teda nebylo tak efektní jako u Tebe). Dohadování se táhlo několik měsíců a nakonec mu zbyla jen ta očouzená deska. Že by měly stejnou správkárnu? Příjde mi, že mají za úkol věc za jakoukoliv cenu rozchodit, hlavně aby to chvíli fungovalo a další reklamace automaticky zamítají...
    28.8.2009 06:11
    trodasY.C caps, Aspire PSU, uživatel kc8adu, BadCaps fórum

12.9.2009 10:01
    scratchy27Další do sbírky :
    SOLTEK SL-75DRV5C

6x 6,3V/2200 GSC, 3x 16V/1500 GSC, 14x 6,3V/1000 GSC

a SOLTEK SL-KT400A-L

6x 6,3V/2200 GSC, 3x 16V/1500 GSC, 9x 6,3V/1000 GSC
    17.9.2012 09:55
    trodasThermaltake 430W PSU, CapXon kondík, uživatel cinowell

[ATTACH=CONFIG]26796[/ATTACH]
    22.9.2012 05:46
    trodasKdyž se nepovede výměna kondíku... uživatel ford ftw, OCAU fórum

[ATTACH=CONFIG]26805[/ATTACH]
    23.9.2012 11:56
    trodasBiostar TForce 590 SLI Deluxe, Sacon kondíky, uživatel pacman, CapsMods fórum

[ATTACH=CONFIG]26806[/ATTACH]
    26.9.2012 07:22
    trodasInno3D 8600GT, Sacon kondíiky, uživatel Dj-ElectriC, Techpowerup fórum

[ATTACH=CONFIG]26823[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]26824[/ATTACH]
    1.4.2013 09:26
    BenbowHrnečku vař :D :D ála deska Biostar NF4 4X-A7 na které občas nouzově pracuji, zvláštní že deska normálně funguje. Poradíte mi za jaké je vyměnit? Jsou tam kondíky 6,3V o kapacitě 3300 microfaradů. Jenže na GM mají tři a všechny jsou JAMICON a ty jsou prej pěknej póvl. http://www.gme.cz/elektrolyticke-kondenzatory-radialni/ měli by se zobrazit tři druhy co mě vyjely.

Jinak značky vyteklých kondíků je KZG pokud je to teda značka.

[ATTACH=CONFIG]28311[/ATTACH]
    1.4.2013 09:49
    SalamanderNo v GESu ani GME nic kvalitniho nesezenes (otazka jestli by ten Jamicon nestacil, on urcite taky par let vydrzi)
    Takze jedine Farnell nebo zkusit nekoho kdo ty kondenzatory obcas odebira ... treba Bocek delal vzdycky nejaky vetsi objednavky, ale buhvi jestli jeste funguje http://www.hw-world.7u.cz/index.php/kondenzatory
    1.4.2013 10:35
    Benbow[QUOTE=Salamander;529891]No v GESu ani GME nic kvalitniho nesezenes (otazka jestli by ten Jamicon nestacil, on urcite taky par let vydrzi)
    Takze jedine Farnell nebo zkusit nekoho kdo ty kondenzatory obcas odebira ... treba Bocek delal vzdycky nejaky vetsi objednavky, ale buhvi jestli jeste funguje http://www.hw-world.7u.cz/index.php/kondenzatory[/QUOTE]

No jelikož se na tom dělá opravdu jenom občas a hlavně kancl, tak mu prostě jamicony budou muset stačit :)
    2.4.2013 06:10
    BenbowJeště jsem hodím jeden příspěvek. Dneska jsem se jen tak ze srandy koukal do mého hlavního PC. malinko prachu co nepobral filtr ale schválně jsem zkusil šáhnout na kondenzátory okolo procesoru. A byly docela horké- dýl jak 5 vteřin jsem na tom ruku neudržel- mám věžový chladič akasa. Procesor pěkně chladný ale kondíky se kvalitně potily. Nebylo by tedy lepší používat http://www.czc.cz/coolermaster-vortex-plus/78714/produkt?q-category-id=fe8frdrdi0jv8aqht2nsjildea&q-c-1-f_1427335650=sAktivn%C3%AD&q-c-0-f_56600640=sIntel+775 tyto typy chladičů namísto těch mohutných věží typu Noctua NH? Jasně- pokud provozuji nějaké herní čtyřjádro, mám na to postavenou i desku o dobré kvalitě ale myslím si že dávat už i do kanclů kde jediným zatížením jě nějaká flash hra věžový chladič je opravdu kravina. Ale rád se poučím :)
    2.4.2013 11:59
    MirekK[QUOTE=Benbow;529890]Hrnečku vař :D :D ála deska Biostar NF4 4X-A7 na které občas nouzově pracuji, zvláštní že deska normálně funguje. Poradíte mi za jaké je vyměnit? Jsou tam kondíky 6,3V o kapacitě 3300 microfaradů. Jenže na GM mají tři a všechny jsou JAMICON a ty jsou prej pěknej póvl. http://www.gme.cz/elektrolyticke-kondenzatory-radialni/ měli by se zobrazit tři druhy co mě vyjely.

Jinak značky vyteklých kondíků je KZG pokud je to teda značka.

[ATTACH=CONFIG]28311[/ATTACH][/QUOTE]

Pokud nechcete procesor a základní desku přetěžovat/přetaktovávat, tak určitě na pár let vystačí kondenzátory z GM nebo GESu - kdyby to byl póvl, tak by je nemohli prodávat desítky let, ale dávno by změnili dodavatele.
    Osobně doporučuji kupovat tu největší kapacitu, co se do daného prostoru vejde. Případně i vyšší napětí, ale větší kapacita má přednost.

A pokud použijete výrazněji vyšší kapacitu, nemusejí být ani Low ESR. A stejně tak nemusejí být na 105°, ale jen na 85°C (pokud jim vydatně nepřitápí procesor). Vychází to z datasheetů výrobců, kde se dá najít maximální pracovní proud, který kondenzátor snese (ripple current), i jeho vnitřní odpor (serial resistance). Vyšší kapacita má vždy nižší vnitřní odpor, což znamená, že se při stejném pracovním proudu (ten je dán spotřebou procesoru), bude kondenzátor méně zahřívat, a tedy se prodlužuje jeho životnost. Navíc pokud použijete kondenzátor ve větším pouzdře, zvětšíte jeho chladicí plochu, snížíte vnitřní teplotu a opět prodloužíte životnost.
    V praxi tak můžete najít kondenzátor v rozměrově použitelném pouzdře, přitom nikoliv Low ESR a třeba jen na 85°C, který bude 2-3 násobné kapacity a s polovičním vnitřním odporem, než původní 105°C Low ESR provedení, a tedy na něm bude poloviční ztrátový výkon, jeho vnitřní teplota pak bude třeba o 30°C nižší, a celková životnost toho "levného" vyšší než u "super kondenzátoru". O ceně samozřejmě ani nemluvě ... :mistake
    3.4.2013 09:31
    johny__gHezká teorie, praxe ale pokulhává. Pochybuju že seženeš ty kondenzátory "s výrazněji vyšší kapacitou" v takovém rozměru, který se na desku vejde. Třeba zrovna v GME mají s vyšší kapacitou jen 4700, ovšem o 3 mm větší průměr. Takže smůla. A pokud měním 6 kondíků, těch pár korun co ušetřím mně fakt žíly netrhá.
    15.4.2013 08:32
    trodas[QUOTE]A pokud použijete výrazněji vyšší kapacitu, nemusejí být ani Low ESR.[/QUOTE]

...tak od tohoto člověka bych si tedy radit nenechal :) Zaprvé to, co spínací obvody u filtrování napětí zajímá, je ESR - tedy hlavně nízké ESR. Jinak budou spínat mnohem víc (častěji) než mají, protože vybíjecí charakteristika bude pomalá na navržený kmitočet (a ten se nezmění kapacitou) a tím se tedy více zahřejí. Pokud víc budou hřít spíínací prvky, pak bude víc hřát i kondík i CPU. Napětí bude stále zvlněné a nikam to ve skutečnosti nepovede... Pěkně děkuji za nápad, jak udělat ze shitu - shit.

[QUOTE]dyby to byl póvl, tak by je nemohli prodávat desítky let[/QUOTE]

Je to póvl a budou ho prodávat další desítky let, neb nikdo nepočítá s tím, žeby TYHLE kondíky někdo rval do základních desek. To je prostě... :mistake :mistake :mistake

[QUOTE]Vyšší kapacita má vždy nižší vnitřní odpor[/QUOTE]

Ultrablbost. Závisí na technologickém řešení vnitřku kondíku. Popravdě mnohé velké kapacity mají větší ESR, zatímco relativně malé kondíky (820uF) s prověřeným designem mají rekordně nízké ESR. (Nichicon LE, např.)

[QUOTE]V praxi tak můžete najít kondenzátor v rozměrově použitelném pouzdře, přitom nikoliv Low ESR a třeba jen na 85°C, který bude 2-3 násobné kapacity a s polovičním vnitřním odporem, než původní 105°C Low ESR provedení, a tedy na něm bude poloviční ztrátový výkon, jeho vnitřní teplota pak bude třeba o 30°C nižší, a celková životnost toho "levného" vyšší než u "super kondenzátoru".[/QUOTE]

Málo kdy se vidí vic nesmyslů v jedné větě.
    1) rozměrově použitelné pouzdro? S 2-3x větší kapacitou? Typicky jsou d10 kondíky a 3300uF 6.3V u CPU. Chci vidět, kde kdo sežene d10 kondíky co mají 6600 nebo 9900uF...!
    2) ne low ESR kondík se při zátěži pro low ESR kondík bude hřát jak šílený, neb je přetěžován... naposledy když jsem to zkusil tak milý Jamicon explodoval a deska odešla... Pro jeho rozměry jsem ho musel napájet zespodu desky, ovšem :D
    3) odkdy má ne low ESR kondík poloviční ESR jako low ESR kondík?! WTF! :stupid
    4) maximální pracovní teplota prudce ovlivňuje životnost... kondík co má při 105°C životnost 2 000h, tuto zdvojnásobuje pro každých 10°C dolů pracovní teploty. Tedy při 55°C to bude 64 000h. Kondík, co má 2000h při 85°C bude mít při 55°C životnost 16 000h, tj. 4x méně! Jak bude "celková životnost" větší mi zcela uniká a tabulky Rubyconu hovoří jasnou řečí.

Proboha živého, kde je HoNY, tady to fakt upadá, když tu nedrží osvětu :rolleyes:
    15.4.2013 10:28
    BenbowTakže je tedy lepší alespoň podle mě nepoužívat na kdejakej kancl věžové chladiče. Mnohem lepší je použít klasickou kostku která bude ofukovat i nejbližší okolí desky.
    18.4.2013 07:35
    MirekKŽe se ozvete zrovna vy, se dalo předpokládat ... Ale ruku na srdce, nemáte pocit, že děláte spíše tunning, než opravy ? Jak Vás již několik let sleduji, jsou pro Vás kondenzátory srdcová záležitost, a kdyby "to mělo dva výfuky místo jednoho", tak to tam určitě dáte ...

[QUOTE=trodas;530994]...tak od tohoto člověka bych si tedy radit nenechal :) Zaprvé to, co spínací obvody u filtrování napětí zajímá, je ESR - tedy hlavně nízké ESR. Jinak budou spínat mnohem víc (častěji) než mají, protože vybíjecí charakteristika bude pomalá na navržený kmitočet (a ten se nezmění kapacitou) a tím se tedy více zahřejí. Pokud víc budou hřít spíínací prvky, pak bude víc hřát i kondík i CPU. Napětí bude stále zvlněné a nikam to ve skutečnosti nepovede... Pěkně děkuji za nápad, jak udělat ze shitu - shit.
    [/QUOTE]

Já od Vás taky ne :rolleyes:, tak to máme 1:1 :D.
    Mě opravy a vývoj zařízení živí, takže naopak poukazuji na nesmyslnost skoro celé Vaší věty: - spínací obvody filtrování většinou vůbec nezajímá, ale samozřejmě to zajímá spotřebič (např. procesor). Nějaké spínání "mnohem více" ani "častěji" (při pevném spínacím kmitočtu) si jaksi nedovedu představit, "pomalou vybíjecí charakteristiku" také ne, snad jen jestli tím myslíte, že by byly sériové FETy otevřeny déle, ale v tom případě by jimi šel menší špičkový proud, protože dodávaný výkon na výstupu zůstává stejný, takže by naopak hřály méně. A jak přímo souvisí "hřítí spíínacích prvků" s hřátím kondíků i CPU je taky nějak mimo mé představy. Pravdu ale máte, že pokud použijete kondenzátor s větším ESR, bude na něm při stejném střídavém proudu větší zvlnění, ale já nikomu použití kondenzátorů s větším ESR nedoporučoval ...

[QUOTE=trodas;530994]Je to póvl a budou ho prodávat další desítky let, neb nikdo nepočítá s tím, žeby TYHLE kondíky někdo rval do základních desek. To je prostě... :mistake :mistake :mistake
    [/QUOTE]

No jo, ale ony se takové "obyčejné" kondenzátory používají v naprosté většině spínaných zdrojů, kterých je v moderních zařízeních přehršel, a problémy to obyčejně nepřináší.
    Samozřejmě, že pokud kondenzátorům na základní desce pořádně zatopíte přetaktovaným procesorem, grafikou a pamětmi, případně přímo chladičem, který je, na rozdíl od původního záměru výrobce, neofukuje a nebo je výrobce přesvědčený, že po dobu záruky to vydrží, a pak už je to jedno, odejde jakýkoliv kondenzátor, který byl navržen či použit na hranici použitelnosti ...

[QUOTE=trodas;530994]Ultrablbost. Závisí na technologickém řešení vnitřku kondíku. Popravdě mnohé velké kapacity mají větší ESR, zatímco relativně malé kondíky (820uF) s prověřeným designem mají rekordně nízké ESR. (Nichicon LE, např.)
    [/QUOTE]

Máte pravdu, že je to Ultrablbost, protože všechno záleží právě na technologickém řešení vnitřku kondíku. Ale protože předpokládám, že nikdo z nás není technolog výroby elektrolytických kondenzátorů, musíme se spoléhat na datasheety výrobců. A tam, v oblasti diskutovaných velikostí kondenzátorů, opravdu (asi) nenajdete kondenzátor s větší kapacitou, který by měl větší ESR, než kondenzátor s menší kapacitou (ze stejné technologické a modelové řady samozřejmě). Že jsou rozdíly mezi jednotlivými řadami nebo výrobci je pochopitelné, ale právě proto se Vám může stát, že najdete lehce dosažitelný, ba přímo "po ruce", kondenzátor, který sice není primárně Low ESR a třeba ani na 105°C, a přesto jej můžete jako náhradu použít, protože si v datasheetech najdete, že má svoje ESR nižší nebo srovnatelné s původním kondenzátorem (nebo možná lépe: s ESR a chladicí plochou přímo související max. ripple current).

A protože je fyzika neústupná, pořád bude platit to, z čeho jsem ve svém odůvodnění použití většího pouzdra a případně výrazně větší kapacity vycházel, tj. že:
    - proud kondenzátorem odpovídá proudu zátěží a střídě spínaného zdroje, přičemž střída odpovídá poměru vstupního a výstupního napětí a dodávanému výkonu => proud je na kondenzátoru nezávislý !
    - větší plocha (vinutí kondenzátoru) má větší kapacitu
    - větší plochou proteče větší proud a tedy má menší odpor
    - větší pouzdro znamená větší povrch, který dokáže předat do okolí větší množství tepla
    - při stejném produkovaném teple odváděném do okolí větší plochou bude nižší vnitřní teplota

[QUOTE=trodas;530994]Málo kdy se vidí vic nesmyslů v jedné větě.
    1) rozměrově použitelné pouzdro? S 2-3x větší kapacitou? Typicky jsou d10 kondíky a 3300uF 6.3V u CPU. Chci vidět, kde kdo sežene d10 kondíky co mají 6600 nebo 9900uF...!
    2) ne low ESR kondík se při zátěži pro low ESR kondík bude hřát jak šílený, neb je přetěžován... naposledy když jsem to zkusil tak milý Jamicon explodoval a deska odešla... Pro jeho rozměry jsem ho musel napájet zespodu desky, ovšem :D
    3) odkdy má ne low ESR kondík poloviční ESR jako low ESR kondík?! WTF! :stupid
    4) maximální pracovní teplota prudce ovlivňuje životnost... kondík co má při 105°C životnost 2 000h, tuto zdvojnásobuje pro každých 10°C dolů pracovní teploty. Tedy při 55°C to bude 64 000h. Kondík, co má 2000h při 85°C bude mít při 55°C životnost 16 000h, tj. 4x méně! Jak bude "celková životnost" větší mi zcela uniká a tabulky Rubyconu hovoří jasnou řečí.
    [/QUOTE]

1) Pro "typický" kondezátor 3300uF 6.3V budete 3x větší kapacitu asi opravdu shánět těžko, ale pro také běžně používané 1000uF nebo 2200uF už šance použít 3300uF, 4700uF nebo 6800uF je. Případně lze osadit i (dost často se vyskytující) neosazené pozice.
    2) asi jste si nevšiml, že nehodnotím použitelnost kondenzátoru podle nápisu nebo škatulky "Low ESR", ale podle jeho skutečné hodnoty ESR, která musí být u náhrady srovnatelná nebo nižší, jinak opravdu hrozí, že vybuchne nebo bude přetěžován, přehříván, a proto ve výsledku s výrazně omezenou životností
    3) tak zkuste pročíst pár datasheetů a klidně najdete "ne low ESR" 4700uF, které má nižší skutečné ESR než "Low ESR" 1000uF a přitom třeba jen delší/vyšší pouzdro nebo jen nepatrně a použitelně větší průměr
    4) samozřejmě, o tom snad nikdo nepochybuje, ale když si ještě jednou promyslíte věty o velikostech pouzder a velikostech ESR, třeba se v tom zorientujete ...

Prostě žádný výrobce neudělá do daného pouzdra zázrak, takže s rostoucím napětím musí klesat kapacita, s vylepšeními typu Low ESR, High Temperature, long life apod. také klesá kapacita nebo napětí, ale každopádně každé "šílené" vylepšení znamená špatnou dostupnost a "šílenou" cenu ...

[QUOTE=trodas;530994]Proboha živého, kde je HoNY, tady to fakt upadá, když tu nedrží osvětu :rolleyes:[/QUOTE]

No, ještě mám v paměti Vaše ostrá vystoupení proti polymerovým kondenzátorům před 5 lety s jejich naprosto "příšernými charakteristikami při nízkých kmitočtech", a proto nepoužitelnosti pro napájení procesorů nebo grafických karet při zpracování videa s opakovacím kmitočtem 120Hz nebo 50Hz, a bylo takových perel více, takže bych raději pomlčel ...

Nejprve studujme opravdu seriózní informace, snažme se pochopit základní fyzikální principy, a pak teprve suďme ...
    A to buďme rádi, že už existuje internet a máme tak možnost se dostat i k těm seriózním informacím ... :eek:
    14.6.2013 07:22
    trodasnVidia FX 5200, Skywell SHT kondíky, uživatel Pentium4 z BadCaps fóra

[ATTACH=CONFIG]28658[/ATTACH]

PS. MirekK - kecy k výfukům si nech od cesty, nikdo na ně není zvědav. Buď má argumenty, nebo jen plkáš nesmysly...

[QUOTE]spínací obvody filtrování většinou vůbec nezajímá[/QUOTE]

...a o zpětné vazbě a kontrole jste slyšel někdy, Kefalín? Že by proto měly spínací obvody jeden zapínací tranzistor k zdroji a druhý do země vybíjecí? To jsou věci, co? :mistake

[QUOTE]Nějaké spínání "mnohem více" ani "častěji" (při pevném spínacím kmitočtu) si jaksi nedovedu představit, "pomalou vybíjecí charakteristiku"[/QUOTE]

Pak se nemáme o čem bavit, to jsou základní principy práce regulačních obvodů. Pomalá vybíjející charakteristika = Jamicony a ostatní shit kondíky. Ty ji mají. Že si ji někdo nedokáže ani představit, a montuje se do debaty o kondenzátorech je blbost a drzost zároveň.

[QUOTE]jestli tím myslíte, že by byly sériové FETy otevřeny déle, ale v tom případě by jimi šel menší špičkový proud, protože dodávaný výkon na výstupu zůstává stejný[/QUOTE]

Vot éto idiocie na druhou. FETy mají něco jako vnitřní odpor a jak známo, při průchodu produ odporem vzniká co, Kefalín? Inu teplo... Déle zapnutý = delší dobu průtok proudu = více tepla. Ale pokud jsou takto elementární věci někomu neznámé, tak nemá co vůbec vstupovat do debaty. A ještě upozorňovat drze na překlep, když nerozumí o čem se tu debatuje.
    Nadto je třeba si uvědomit, že rychlost sepnutí a charakteristika náběhu (otevření) hraje také svou roli a není vždy zcela skoková, v určitou dobu má milý MOSFet tranzistor poměrně značný odpor = poměrně značně se příliš častým spínáním navíc bude zahřívat...

atd. atd. atd. atd.

Reagovat na neználka fakt nemá cenu. Snad jen...

[QUOTE]rozměrově použitelné pouzdro? S 2-3x větší kapacitou?[/QUOTE]

[QUOTE]3300uF 6.3V budete 3x větší kapacitu asi opravdu shánět těžko[/QUOTE]

...no ale já nejsem ten šílenec, co tohle navrhoval! To ty sám! :stupid

[QUOTE]Vaše ostrá vystoupení proti polymerovým kondenzátorům před 5 lety s jejich naprosto "příšernými charakteristikami při nízkých kmitočtech"...[/QUOTE]

Za tím si stále stojím a datasheety to potvrzují. Do PSU polymery opravdu nepatří a zkušenosti s PSU s polymerem (1x!) na 12V větvi to potvrdily. Nedával bych do uvozovek něco, co je prostě pravda.

Srovnání Samxon GA 3300uF 6,3V ( elyt ) a Samxon URL 820uF 6,3V ( polymer ) závislosti maximálního impulzního proudu na kmitočtu:
    120Hz - URL = 332mA , GA = 2345mA
    1kHz - URL = 1992mA , GA = 3752mA
    10kHz - URL = 4648mA , GA = 4221mA
    100kHz - URL = 6640mA , GA = 4690mA

...není snad 332mA proti 2345mA naprosto příšerná charakteristika polymeru protí elytu? A co teprve na 50Hz...!

[QUOTE]a proto nepoužitelnosti pro napájení procesorů nebo grafických karet při zpracování videa s opakovacím kmitočtem 120Hz nebo 50Hz, a bylo takových perel více, takže bych raději pomlčel ...[/QUOTE]

A to je přesně to, proč se s IDIOTY nemá cenu bavit. IDIOT nerozumí ničemu, nechápe nic, a tak si vše hrozně zjednoduší. Protože polymery na nízké frekvenci (typicky PSU) stojí opravdu za psí štěk - viz výše a on neví proč tomu tak je, tak aby oponenta zesměšnil, tak tvrdí, že on řekl, že jsou polymery napendrek při napájení CPU, GFX a pod. Dokonce že obnovovací frekvence karty má něco společného s charakteristikou napájení! Nady je vidět, že někdo neví, že paměti na GFX kartě se obnovují 10 000x častěji než se dělá refresh obrazu :D :D :D
    Prostě idiocie nadruhou a co mně vadí je, že mi připusuje takové individuum výroky, které jsem nikdy neřekl. Vždy jsem jen upozorňoval, že na vstupu regulačních obvodů, kde je frekvence nižší, jsou vhodnější elyty. A Intel design i overclockeři mi dali zapravdu.

Situace se může změnit, pokud se zvýší frekvence na které zdroj pracuje. On ani zdroj nepracuje (mimo filtrování vstupního napětí) s 50 či 120Hz... On to napálí na 10, 15, 20, 40kHz a moderní spínací regulátory jedou i kolem 100kHz.... A již od 10kHz polymery jasně vyhrávají. Problém je, že 16V polymery nedosahují kapacity elytů a tedy... ale to já si tady jen tak... to si tu píšu sám pro sebe, o debatu s jistými individui nemám nejmenší zájem.
    8.9.2013 09:33
    MirekKReakce na článek Trodas 14-06-2013, 19:22 (nevím, proč je to publikované jako odpověď na článek boboco 26-02-2008, 17:32):

Začnu od konce:
    Naštěstí jste si předposledním odstavcem odpověděl v podstatě sám, i když jste to asi původně myslel obráceně ... !?
    Nevím, co máte vystudováno za školy, ale elektroinženýr to asi nebude ... ?
    Máte-li odněkud načteno, jak asi spínaný zdroj pracuje, doporučil bych prostudovat si toho mnohem více a nebát se zabřednout i do hloubky a především k fyzikální podstatě. A asi by neškodilo začít u takových věcí, jako je Zákon zachování energie, Ohmův zákon, derivační vztahy napětí/proud/čas/kapacita nebo indukčnost, elektrická energie na kondenzátoru nebo induktoru atp.
    Bez těchto základů si asi opravdu nikdy neporozumíme a bude to pořád jen o domněnkách a zase skončíme u toho, že "dva výfuky jsou fakt lepší než jeden" ... protože :idea ... no protože :notsure ... no protože "bagr" :mistake

A když už se bavíme konkrétně o kondenzátorech, jejich kapacitách, maximálním ripple current a vlivu na práci celého spínaného zdroje, stačí si do vyhledávače zadat třeba toto: https://www.google.cz/webhp?q=ripple+current+capacitor+versus+duty+switching a hned první nalezený odkaz je velmi kvalitní aplikační doporučení, které vysvětluje celou problematiku volby vhodného kondenzátoru - Doporučuji pročíst všem !!!

Rozebírat jednotlivé Vaše reakce odstavec po odstavci pak opravdu postrádá smysl - jednoznačné odpovědi dává fyzika. Kdo tomu rozumí, chápe, kdo nerozumí, může, bohužel, uvěřit článkům typu "jedna paní povídala" ...

Pro objektivní náhled pro nezasvěcené připojuji odkaz na původní článek, který jsem si dovolil v předchozím příspěvku připomenout, a ze kterého opět kopírujete tabulku proudů, ale asi si již nepamatujete, co jste tenkrát o polymerových kondenzátorech skutečně napsal: http://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/16661-Test-mainstreamovych-zdroju?p=108105#post108105

A máte pravdu, a psal jsem to již před 5 lety (asi jsem nepoučitelný), že dokud se neposunete na vyšší elektrotechnickou úroveň, [QUOTE=trodas;534832] o debatu s jistými individui nemám nejmenší zájem.[/QUOTE]

Howk
    16.9.2013 02:27
    trodasNeznámý mainboard i uživatel, nalezeno na BadCaps fóru, YEC kondíky

[ATTACH=CONFIG]29025[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]29026[/ATTACH]
    16.9.2013 01:12
    trodasJamicon kondík 1000uF 35V v UPS od Fortronu, uživatel TomTom, PCT fórum

[ATTACH=CONFIG]29027[/ATTACH]
    Jamicon UPS Fortron
    27.1.2014 12:11
    VenteroJsou tady určitě větší kofři na eltech - já jsem jen total-lajk, ale myslím, že NELZE vše svádět jen na C. Ke konci dám i příklad.

Blbý Céčka jsou samo průšvih a lidi co se o to zajímají hlouběji mají určitě vychytaný značky, které jsou extrémně nespolehlivé či přímo nebezpečné. Myslím však, že i dobré C může být odkouřeno, když do toho shit-zdroj cpe ňáký zhovadilosti nebo to třeba může způsobit proražený polovodič. Napěťové řízení přece není jen o Céčkách - je to komplexnější záležitost. Jestli jsem mimo, tak mě prosím opravte - nejsem odborník.

Tohle je reakce hlavně na to, že když ta diskuze bude probíhat dostatečně dlouho, tak věřím, že se tu objeví min. vypouklý C všech značek, kterýžto trend jasně naznačují již první 2 strany tohoto bloku. I sebelepší elektrolyt. C časem, teplem a vytížením ztrácí kapacitu, což se dle mne může dále řetězit.

Mimochodem
    - mám tu zdroj EC 450W, jasná plečka a hodně toho najel. Teď z něj táhne smrádek na 12V větvi má už 13 a ty ostatní větve jsou také o dost víc, jednu desku už mi nafoukal 3 n 4 céčka, ale ve zdroji samotném jsou všechny C krásné a jako nové !!!

Ale je fajn znát značky, kterým se velkým obloukem vyhnout.

Tak snad jsem nikoho neurazil ani ze sebe neudělal blba.

Zdar
    27.1.2014 12:27
    VenteroTakže jsem se koukl na Trodasovo rozsáhlý článek a jako špatné kondíky tam skutečně vyjmenoval snad všechny značky mimo těch 6ti, co zařadil do dobrých :-) :-) :-) !!!

Nejsem si jist, jestli vůbec existuje výrobek, kde by bylo použito pouze a výhradně těch 6 vybraných značek a nebyl tam žádnej C od jakékoliv jiné firmy, které snad úplně všechny Trodas zařadil na blacklist. Také jsem ještě neviděl MB či grafiku, kde by byly všechny C od jedné značky - to taky o něčem svědčí.

Takže jsme v pasti, lidičky, a kdo si hned při koupi nového výrobku nepřeletuje Céčka, a pokud možno i řídící Téčka , tak je v PR..LI, neboť vše je navrženo, tak, aby to dlouho nevydrželo. Což je skvělý výplod genitálních mozků jejichž teorie (bohužel již globálně uvedená do praxe) je rozhýbávat ekonomiku bezhlavým plejtváním a vyčerpáním všech zdrojů. Nebudu na nikoho ukazovat, neboť toto není politické fórum a také myslím, že každý ví, které skupiny jsou zastánci takovýchto systémů.

A pro jistotu vyměnit i ty ostatní součástky - neboť už je obecně známo, že víc než 10 % polovodičů v naprosto nových výrobcích, jsou nejen několik let používáné, ale prošli čínskou recyklací, která spočívá v tom, že staré desky hodí natvrdo do ohně a odloupané integráče pak očistí a následně prodají jako nové firmám, které vyrábějí pro americké a evropské značky či přímo americkým a evropským firmám. Příklad je třeba poměrně čerstvá aféra v BMW, kde na poslední chvíli bylo zabráněno použití takovýchto čipů do palubních počítačů.

Přeji všem mnoho štěstí nejen při koupi HW.
    30.1.2014 07:07
    trodas[QUOTE]Myslím však, že i dobré C může být odkouřeno, když do toho shit-zdroj cpe ňáký zhovadilosti...[/QUOTE]

Přesně tak to je. Lidi si myslí, že na zdroji ušetří a on jim pak odpálí celou desku, nebo poškodí kondíky tak, že mají problémy a nevědí co s tím... a nejde to řešit, než výměnou kondíků A zdroje.

[QUOTE]I sebelepší elektrolyt. C časem, teplem a vytížením ztrácí kapacitu...[/QUOTE]

Proto výrobci udávají jeho životnost, viz. můj příspěvek k tomu na začátku.

[QUOTE]Nejsem si jist, jestli vůbec existuje výrobek (...) nebyl tam žádnej C od jakékoliv jiné firmy, které snad úplně všechny Trodas zařadil na blacklist[/QUOTE]

Vše je dnes navrženo tak, aby to nevydrželo. Říká se tomu plánované zastarávání. A rozhodně jsem nezařadil všechny značky, co 5 min se vyrojí nová "značka." Jediné řešení je hledat opak - hledat jen ty dobré a preventivně vše neznámé považovat za špatné. Nebude to tak zbytečná prevence, protože kurvítka jsou všude a to od návrhu. Viz. Story of Stuff

česky:
    http://old.stream.cz/uservideo/828608-pribeh-veci-the-story-of-stuff
    http://ulozto.cz/xJHuWW51/the-story-of-stuff-czech-avi

[QUOTE]10 % polovodičů v naprosto nových výrobcích, jsou nejen několik let používáné, ale prošli čínskou recyklací, která spočívá v tom, že staré desky hodí natvrdo do ohně a odloupané integráče pak očistí a následně prodají jako nové firmám[/QUOTE]

O tom nic nevím a jsem rád, že o tom nic nevím :D Na druhou stranu, většina polovodičů je "věčná" a nejsou s nimi problémy, dokud nejsou přetěžovány špatnými kondíky... Nicméně v dnešním světě a v Číně, kde se vydává v Zoo i huňatý pes mastif za lva je možné asi vše...
    25.2.2014 04:46
    skorpi87zdravim lidi včera jsem čistil pc tudiž jsem vyndal vše a pořadně vyfoukal(samo z odpojenejma větrtačkama)ale k memu zjištění po te co jsem odmontoval plech od zdroje a zkontroloval kondíky jsem zjistil že dva jsou nafoukle ma sestava je asus m5a97 r2.0 evo amd athlon II 620 4gb ddr3 2x hdd 1tb 750gb hd 5770 zdroj je fsb fotron 500-60ghn mněl jsem pc přetaktovanej asi rok na maximum co šlo cpu 3500 mhz a gpu 935/1350 staří zdroje je cca 4 roky nic nepada vše stabilní jen větve mi ukazuje všude aida hwinfo ne 12v ale 12,200v při zatěži to skače na 12.05-12.1v ted jsem pro jistotu dal na vychozí nastaveni tak jak vše ma bejt zapnul spoříci funkce epu a pro jistotu i tpu ma otazka zní jak dlouho +- muže zdroj ještě vydržet?mě by stačilo 2měsice po tom bych odpajel kondíky a dal kvalitnejší ale to už asi je jine tema všem moc děkuji za reakci
    25.2.2014 04:57
    SalamanderJestli jsou skutecne nafoukle tak bych postupoval hodne opatrne, ono to ty 2 mesice snad vydrzi, ale nikdo ti to nezaruci na 100%
    25.2.2014 05:05
    skorpi87mno ted to snad tolik nezatěžuji když cpu je v uspornem režimu pomalu furt a grafika neni taktovana a myslim že ani tolik nezatěžuje podle mě to ted zatěžuje maximalně při zatěži 300w a zdroj je 500w takže rezerva tam je cca 150w v plnem vykonu 450w učinost by zdroj mněm mít 450w,přemejšlím že koupím tento zdroj http://www.czc.cz/seasonic-ss-500et-f3-500w-oem/49154/produkt?q-category-id=b90hu92agsge6a7susr6uch2ic&q-c-0-producer=s5ek7pl22g2fbf837ki2651udc4 ma otazka ještě zní je vhodny tento zdroj do sestavy na dobu cca 3-4let vcelku zatěži?nebo bys mi doporučil jinou značku
    25.2.2014 05:07
    SalamanderJasne, F3 je uplne v pohode, tu tvoji sestavu by urcite utahl i slabsi.
    Pokud chces neco lepsejsiho tak Seasonic G serii
    25.2.2014 05:12
    skorpi87mysliš tento?http://www.czc.cz/seasonic-s12g-550-550w/145290/produkt?q-category-id=b90hu92agsge6a7susr6uch2ic&q-c-0-producer=s5ek7pl22g2fbf837ki2651udc4 ja rači vemu silnější abych ho tolik nezatěžoval časem chci koupit fx-6300 a grafiku asi možno 650 ti nebo nv 750 ti ale časem ne hned

---------- Doplněno v 17:12 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:10 ----------

mam dotaz jak je to s firmou ec a fsb před lety jsem někde četl že spolupracujou spolu na zdrojich a kuli tomu pada kvalita fsb zdrojich je to pravda?
    25.2.2014 06:16
    Salamandermyslel jsem tenhle http://www.czc.cz/seasonic-ss-550rm-550w/115467/produkt?q-category-id=b90hu92agsge6a7susr6uch2ic&q-c-0-producer=s5ek7pl22g2fbf837ki2651udc4
    A i s fx-6300 a tebou zminovanymi grafikami nebude mit ta sestava o moc vetsi spotrebu nez 350W, takze myslim ze i 45OW verze musi v pohode stacit

A ano, zdroje Fortron uz dlouho nepatri mezi doporucene/kvalitni
    25.2.2014 06:24
    skorpi87díky diky moc
    8.3.2014 02:48
    skorpi87tyhle dvě potvory se nafoukly jak uražena a hystericka ženska:DDnevim co stím jedina možnost je vyměna a připajet jine kvalitnejší,snad to vydrží ještě tak dva měsice nejsou penize za novej zdroj
    8.3.2014 08:13
    johny__gHmm, nejsou to jen na + 5 V? Tohle napětí moc používaný není.
    8.3.2014 08:55
    skorpi87dobra ale jak je teda možne že se nafoukly i když teda podle tebe nejsou moc použivane,klidně at zhine zdroj ale sestavu at necha bejt,ted lituji važně že před koupi jsem si nic o te značce nezjistil a nechal se nalakat poraden kde hovno věděj,a z recenzí,ted vim že jedina kvalitní volba je seasonic a jak mi bylo řečeno nic jineho nebrat jen řadu G,pro jistotu životnosti 5+ vice let
    11.7.2014 05:14
    krivulakUž se vám někdy stalo, že tak minutu po zapnutí PC se ve zdroji ten největší (mám takový pocit, že je stínící, nebo jaký, nejsem elektrikář) rozhodne vybouchnout? To byla taková šleha, že se vyboulil horní kryt zdroje a dva dny mi hrozně pískalo v uších. A to jsem stál +- 10 metrů od něj. Zdroj letěl obloukem do koše...
    3.5.2015 02:00
    trodasECS MCP61PM-GM mobo co používá Panasonic FL (fake!) kondíky, uživatel jsc1973, Overclock.net forum.

...

krivulak - ne, to se mi ještě nestalo, ale věřím ti. Vybuchl mi do obličeje malý G-Luxon kondík a půl dne jsem slyšel fakt špatně... Škoda, že nemáš foto následků a že neuvádíš co to bylo za zdroj (Eurocase?) a co to bylo za kondík (lze-li to ještě z něj vyčíst...).
    7.5.2015 09:55
    trodasOCZ 700 SXS PSU s Capxon kondíky (Teapo na vstupu), uživatel nehalim, PC*tuning.cz fórum.

19.6.2015 06:23
    trodasGigabite GA-8S650GXM mobo s Chemi-con KZG kondíky co se nadouvají, uživatel Master__Shake, Overclock.net fórum

17.5.2016 08:53
    flankersuper vlákno! Doufám, že ještě bude dále aktualizované:thumb
    17.5.2016 05:38
    Tomak_CZNo nevím. Naposledy jsem četl o Trodasovi na jiném webu a vypadá to, že asi nebude mít čas :D
    4.9.2016 10:58
    duribZdroj Seasonic SS-400ET Active PFC F3 rev. B3W. Stáří asi 7 let. PC jel nestabilně, každou chvíli modrá smrt. Shit kondíky OST (pak jsou ještě dva menší 10V - 2200 uF). Máte nápad, za co je vyměnit?
    [ATTACH=CONFIG]31538[/ATTACH]
    9.5.2018 11:43
    JarojiNevidím problém je nahradit jakýmikoliv Low ESR stejné velikosti, napětí a teplotního rozsahu. Před výměnou ale v každém případě změřit jejich kapacitu a ESR.
    10.5.2018 09:21
    MirekK[QUOTE=Jaroji;596325]Nevidím problém je nahradit jakýmikoliv Low ESR stejné velikosti, napětí a teplotního rozsahu. Před výměnou ale v každém případě změřit jejich kapacitu a ESR.[/QUOTE]

Dovolil bych si upřesnit, že toto pravidlo náhrad neplatí zcela:
    1. Chcete-li získat vyšší životnost zdroje, má smysl nahradit kondenzátorem s větším maximálním proudem (ripple current), což většinou vyřešíme tím, že použijeme maximální velikost, co se tam vejde (samozřejmě je nevhodné, aby se pak přímo dotykal nějakého horkého chladiče).
    2. Napětí kondenzátoru musí být minimálně na napětí, které na něm bude (pro 5V větev min. 6.3V, pro 12V větev min. 16V), ale klidně může být i na několikanásobně vyšší. Když si prohlédnete datasheety výrobců a porovnáte je s Vašimi zásobami kondenzátorů v šuplíku, použijete tak třeba místo 1000µ/6.3V hodnotu 2200µ/16V ...
    3. Teplotní odolnost mluví o životnosti kondenzátoru při vyšší teplotě (opět v datasheetu výrobce), ale protože si asi každý domyslí, že těžko budete mít uvnitř zdroje teplotu 105°C, není ani tak podstatná teplota okolí kondenztáoru, ale jeho vlastní zahřívání procházejícím proudem.

A zde je podstatné ESR kondenzátoru nebo spíše ten maximální sřídavý proud (ripple current). Ten si totiž výrobce nevymyslel jen tak pohledem z okna, ale měřením vnitřního oteplení kondenzátoru, tj. při tomto maximálním proudu a definované teplotě okolí, dosáhne vnitřní teplota právě té maximální povolené ...

V praxi tedy: máte-li větší velikost kondenzátoru, máte i větší jeho ochlazovací povrch, současně je uvnitř více místa na silnější elektrody a přívody k nim. To vše zmenšuje ESR a tím umožňuje povolit větší maximální proud.

A toto jsou přesně důvody, proč může mít "obyčejný" kondenzátor např. 3300µ/16V/85°C/Max.R.C.1680mA při daném použití delší životnost, než původní Low ESR 1000µ/6.3V/105°C/Max.R.C.555mA ...