reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

problem s diskem!!

steveFM (26)|15.2.2008 11:03
Cau mam takovej problem:kdyz chci otevrit disk na kterem mam jen data tak to nejde a hlasi to ze disk neni naformatovany jestli ho chci naformatovat...Kdyz dam spravu disku tak stav je zde v poradku akorat chybi system souboru NTFS....Nevite nekdo co s tim? Fakt nevim jak se to mohlo stat...Pritom tento disk mam rozdelen na dva...a ta jedna cast je uplne v poradku a s tou druhou si opravdu nevim rady.. Nevite nekdo co s tim? dekuju vsem za odpovedi
adolfik (236)|15.2.2008 11:31
no nevím, co jsi s tím dělal před tím, ale jestli chceš ty data zachránit tak použij nějaký lepši program na správu disků. Například Partition Magic.
johny__g (6387)|15.2.2008 11:39
Zkus Get Data Back for NTFS, zda něco najde. Měl by.
Styryx (351)|15.2.2008 16:28
Partition Magic s tím asi nepomůže, protože podle popisu se pravděpodobně jedná o poškozenej bootsektor NTFS jednotky (= první sektor jednotky). Opravoval jsem tuhle chybu už několikrát, NTFS je na to poměrně háklivej. Předtim ta jednotka byla NTFS a najednou se zničehonic tváří jako nenaformátovaná jednotka?

Lze použít buď programy pro obnovu dat jako např. zmiňovaný NTFS GetDataBack (problém s ním může být ten, že alespoň mně se v něm nikdy nepodařilo obnovit soubory větší než asi 2GB který sice našel, ale nedokázal obnovit).
Ovšem poměrně zásadní informace je, že NTFS udržuje kopii tohohle prvního důležitýho sektoru na konci jednotky (nebo veprostřed u NT 3.51).

Popis i postup obnovy např. zde:
http://support.microsoft.com/kb/153973

nebo lze asi použít tenhle program:
http://www.cgsecurity.org/wiki/Advanced_NTFS_Boot_and_MFT_Repair
(ale nemám vyzkoušeno, takže za to neručím)

(Já osobně to vždycky obnovoval v disk-editoru (Norton DiskEdit) po nabootování v DOSu, mám na to takový opravný CD s podobnýma utilitama - je to nejjistější postup, ale člověk zase potřebuje znalost Partition Table a kalkulačku.)

// EDIT: neplést první sektor jednotky (NTFS boot sektor) s prvním sektorem fyzického disku (= 1. sektor na celým disku jako takovým, kde je partition table a nazývá se MBR) - toto se netýká MBR, ale prvního sektoru primární nebo logický jednotky NTFS!! (tj. té jednotky, která "zmizela")

// EDIT2: jo a hlavně doporučuju 2x zkontrolovat, co a kam se obnovuje!!!! :)