reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Úprava poměru stran DVD

racey (5)|15.2.2008 12:31
Stáhnul jsem si film v DVD formátu (standartní soubory ve složce VIDEO_TS). Vše je v pořádku, ale originál obraz 16:9 je deformován tak, aby vyplnil celou obrazovku TV 4:3. Pokud přepínám formát obrazu v menu přehrávače, docílím pouze toho, že se obraz zmenší do středu obrazovky, ale deformace zůstává.
Existuje nějaký nástroj, jak upravit soubory ve složce VIDEO_TS zpět na klasický formát 16:9 tak, aby byl obraz na TV 4:3 přirozený (i když s černými pruhy nahoře a dole)?
Pro ilustraci přidávám obrázky.
Děkuji za radu.
16.9.jpg Formát DVD.jpg
johny__g (6387)|15.2.2008 12:38
Nějak sem nepochopil, jestli to přehráváš na PC nebo v nějakém DVD přehrávači. Pokud v PC, tak většina SW přehrávačů má volbu na změnu poměru stran.
racey (5)|15.2.2008 13:28
Jedná se mi o přehrávání na přehrávači. (Panasonic DMR ES55). Umožňuje:
- Latterbox
- 16:9
- 4:3
Žádná z možností nezobrazí skutečný rozměr 16:9, tj. na TV4:3 ořez nahoře a dole. Čím to?
...No...Name... (586)|15.2.2008 13:46
Připojuji se k raceymu a žádám taktéž o tu samou radu...Včera si chtěli rodiče pustit Gympl,který je ve formátu 16:9,a protože je to telka 4:3 snažil jsem se film přepnout to 16:9...ale obraz se ještě zdeformuje a ohízne se ze stran...
johny__g (6387)|15.2.2008 13:58
Hmm, nešlo by zkusit připojit tu televizi k PC a zkusit DVD přehrát v něm, jak se to bude chovat? Třeba se nelíbí DVD tomu přehrávači, respektive jeho firmware si s ním neví rady (?).
racey (5)|15.2.2008 16:33
[QUOTE=...No...Name...;90648]Připojuji se k raceymu a žádám taktéž o tu samou radu...Včera si chtěli rodiče pustit Gympl,který je ve formátu 16:9,a protože je to telka 4:3 snažil jsem se film přepnout to 16:9...ale obraz se ještě zdeformuje a ohízne se ze stran...[/QUOTE]

Já se picnu !!!!!!!!!!!!!!
Já totiž taky řeším Gympl!!!
Mě by ani v duchu nenapadlo, to stahovat, dokud jsem si o tom nepřečet na serveru NOVINY.CZ. Ale když už to blbci takhle proflákli, hned jsem to stáhnul.

Jenomže oni to takto deformovaně přehrávají i PC přehrávače (WMP, Nero ShowTime).
Přeci na to musí existovat software (viz. obrázek)
Zkoušel jsem to přeformátovat pomocí NeroVision do NeroDigital, s úpravou poměru stran 720x400, ale vylezl mi z toho opět původní deformovaný obraz. Jakoby ty IFO a VOB soubory měli nějak uzamčený poměr stran.
VodeoEdit.jpg
...No...Name... (586)|15.2.2008 16:55
WMP to nepřehraje,teda přehraje ale deformovaně.Já mám ale BSplayer Pro a tam když zvolím 16:9 tak se obraz sformátuje tak ják má a je po problému...
racey (5)|15.2.2008 18:38
Obávám se, že v případě tohoto filmu ti BS Player sice vytvoří okno v poměru 16:9, ale vlastní obraz zůstane 4:3, takže boční okraje okna budou vyplněny černými pruhy.
Já mám TV Philips 32PW9551, ta je 16:9. Pokud na TV zapnu režim "Široký obraz", je vše naprosto OK. Ale televize 3:4 ve druhém pokoji si s tím prostě neporadí.

Zajímalo by mě, jestli se najde ještě někdo, kdo má s tím staženým Gymplem stejný problém. Pokud jsem stačil zjistit, je těch uploadů více. Já jsem tahal z Rapidu. Otázkou je, jestli ty ostatní uploady co se pohybují na netu, nejsou pouze reuploady téhož.
...No...Name... (586)|15.2.2008 19:59
[QUOTE=racey;90718]Obávám se, že v případě tohoto filmu ti BS Player sice vytvoří okno v poměru 16:9, ale vlastní obraz zůstane 4:3, takže boční okraje okna budou vyplněny černými pruhy.[/QUOTE]

Pro přesvědčení ti sem dám "screeny"...program mi je ale neudělá,takže jsou z foťáku no...

Na takovémhle principu vysílá Prima Autosalon,pokud se nepletu...Signál posílá ve formátu 4:3,takže na televizi 4:3 je obraz sice přes celou obrazovku,ale zdeformovaný.Na širokoúhlé TV si jej můžeš ale přepnout do 16:9.Obraz se roztáhne a vše je ok...A na novějších TV s obrazovkou 4:3 by to mělo být také...

1. screen je původní 2. je zvolena volba 16:9
P2153241 [Desktop Resolution].JPG P2153243 [Desktop Resolution].JPG
kocourleo (110)|15.2.2008 23:21
Zkus DVDpatcher (nic se nerekomprimuje, jen se změní hlavička videa).

http://www.wincesoft.de/html/dvdpatcher.html
racey (5)|16.2.2008 14:46
[QUOTE=leo;90811]Zkus DVDpatcher (nic se nerekomprimuje, jen se změní hlavička videa).[/url][/QUOTE]

DVDpatcher ano, ale má to nevýhodu. musí se nejprve ze souborů ve složce VIDEO_TS vytvořit video soubor mpeg2, po úpravě opět vytvořit soubory kompatibilní s formátem DVD Video (IFO, VOB, BUF). DVDpatcher je pouze pro soubory mpeg2. Nepomůže ani změna přípony.
kocourleo (110)|17.2.2008 12:04
DVDpatcher samozřejmě funguje i s jednotlivými voby, nic se měnit nemusí. Asi bych zkusil udělat zálohu DVD a pak nad jednotlivými voby provedl změnu (a aplikoval na celý soubor nejen na hlavičku). Bude to rychlejší (a bez ztráty kvality) než rekomprimace.

A možná ještě lepší bude pgcedit, změna přes "Doména/Atributy streamů v doméně" (který čert takový název vymyslel). Stáhnout lze i českou verzi třeba odtud:

http://wencas.profitux.cz/pgcedit.html
racey (5)|17.2.2008 14:57
Tak jsem zjistil, v čem je zakopaný pes!
Normální soubory VOB jdou v prg DVDPatcher upravovat, ale né soubory VOB z onoho staženého Gymplu. Ty jsou nějaké poškozené. Přehrát jdou, ale jinak si s nimi žádný software na opravu DVD nechce rozumět. Chtěl jsem složku VIDEO_TS otevřít v DVDFab, a ten jí též odmítl. Poradil si s tím až program "ConvertXToDVD". Do něho jsem přetáhl soubor "VTS_01_1.VOB" a program mi vytvořil zcela novou složku VIDEO_TS, ve 100% kvalitě. Při vkládání souboru VTS_01_1 do ConvertXToDVD vyskočí okno s dotazem, jestli chcete otevřít soubor VTS_01_0.IFO, je třeba zatrhnout "NE". Nové VIDEO_TS je hotové zhruba za 50 min. No a nové VOB soubory už jdou jeden po druhém krásně upravit v DVDPatcher (viz příloha).
Nakonec už jenom přizpůsobíme IFO soubory nově upraveným souborům VOB (pomocí např. IfoEdit).
dvdpatcher.jpg