reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabite FX5600XT

trodas (1753)|15.2.2008 23:45
Moje ségra dostala tuhle kartu na jaře 2006 jako pokus zrychlit Sims ma na jejím počálu oproti Radeonu 9000. Ta karta má bohatou historii, ale abych to zkrátil, tak me sloužila dobře jako záložní karta a zachránila mě, když jsem zničil svou FX5700Ultru. Také předvedla poměrně velmi slušný O/C potenciál (speciálně s vodním chlazením), akorát mi dnes už na nic není a ségra si ji oblíbila.

Ovšem nedávno jsem si všimnul, ze při extra velké zátěži, jako třeba při 64k intrech jako fr-019: poem to a horse odtud http://farb-rausch.de/ nebo Life Index (prapodivně neexistujícím v download sekci grupy Farbrausch, ale můžete si ho stáhnout zde: http://ax2.old-cans.com/life_index.zip ) dochází k zamrznutí obrazu (hudba i intro běží dál) aby se po chvíli opět objevil jako kdyby nic. To jasně ukazuje na to, že ram či core grafiky má nějaký problém. Buď přehřívání, anebo se ramce při zátěži nedostává napětí. Rychlá zkouška snížením taktu core na defaultní prokázala že je to ten druhý problém (ramky) a bystrý pohled ukázal, že na kartě jsou Evercon kondíky.

Už jsem jednou na BadCaps fóru navrhl, aby je přidali do seznamu špatných značek kondíků po mé zkušenosti s nimi v JetWay N2PAP Ultra desce. Takže jak jsem viděl Evercony znovu, tak mě hned napadlo, co bude špatně.

Na boardu se nachází 5ks 1500uF 6,3V Evercon kondíků. Je tu také jeden Sanyo 510uF 4V Oscon kondík a 2ks 100uF 16V SMD elektrolytů. SMD elektrolyty nemám a ty Oscony mají být jedny z nejlepších kondiku. Nejsou to elektrolyty ale "solid polymer" kondíky a jeho kvalitu se zdál potvrzovat velmi vysoký overclock core - 235 na 375Mhz - takže jsem ho nevyměnil. Původně jsem plánoval změnu za 560uF Panasonic FM kondík, ale upustil jsem od toho.


A teď na co tu všichni čekáme - výsledky!

Gigabite 5600XT karta je šmejd. XT značí na nVidii (asi aby zmátli zákazníky a naštvali ATI?) ty nejhorší karty. Orginlní frekvence jsou neuvěřitelně nízké - 235/400Mhz. I GF2 karty mívaly běžně 250Mhz core takt... S vodním chlazením core jsem ji dostal na 375/535Mhz což je podle mě přímo neuvěřitelně dobrý výsledek. Teď je ovšem otázka, co se stane v fanless kejse s pouze pasivním chlazením Zalmanem ZM80-HP. I když místo crap Everconů budou na desce kvalitní Samxony GC.

Proč Samxony? Protože Panasonic FM kondíky jsou moc velké a nevlezou se pod chladic - i Samxony jsou dost natesno, jak vidite. Zajimave ovsem je, ze presto ze Samxony jsou stejne velke jako ty nejlepsi a nejminituarizovanejsi znacky jako Rubycony ci Nichicony, tak ty Evercony jsou jeste o 3-4mm mensi nez ty Samxony! Me podezreni na "kvalitu" techto kondiku jen roste... No a v neposledí řadě důležitým důvodem bylo, ze Big Pope mi je poslal na zkoušku jako vzorky zcela zdarma :cool:

A je tu jeste jeden důvod. Nedávno jsem ségře spravil Samxony celý mainbaordík s naprosto excelentními výsledky, ale to je na jiné téma :)

Tož k těm overclock výsledkům. Nejdříve core. S pasivním chladičem v fanless case jsem ho musel stáhnout na 355Mhz aby bylo stabilní - což je podle mě stále dobré, jen o 20Mhz méně, než s vodním chlazením jený vypadalo zhruba takhle:
http://ax2.old-cans.com/s.php?p=wc&id=30&c=8&d=1&v=v2
(ilustrační obrázek bloku DangerDen Maze4 GPU na FX5200 kartě)

A teď ty paměti, jenž byly kondíky nejvíce ovlivněny. No, zcela mě fascinovalo, jak jsem po 5-ti Mhz přidával a přidával a přidával takt pamětem, než se na 565Mhz zacaly mírně rozsypávat občas nějaké texturky!
To je plných 30Mhz navíc, jen za výměnu kondíků. Pro dokonalou stabilitu jsem to pro jistotu (čeka nás horké léto, mašina je fanless...) stáhnul na 550Mhz, ale i tak - dema se nadále nezasekávají jak to dělaly a 550Mhz je stále 15Mhz nárust :)
(a šílený overclock z původních 400Mhz...)

Velmi, velmi velmi dobrý, no ne? :D

Samo, ta karta je starý crap a nic jí nepomůže, ale... Přetaktování z 235/400 na 355/550 je hodně slušný, nebo ne?
A hlavně - stabilní! :D


Pokračování:
Výměnu kondíků jsem dělal někdy začatkem června 2006, a po šesti měsících začal počál opět dělat problémky... :( 15. prosince 2006 zatuhl když k němu přišel bráška s tím, že si zkopíruje něco z DVDčka, protože v domácím PC co nemá na koleji nemá DVD mechaniku. Po pár dnech se padání zhoršilo (sestra si oblíbila 3D hru a to není dobré pro špatný kondík na karte...) a tak jsem zkusil nemožné - vyměnit Oscon 510uF 4V za Samxon GC 1000uF 6,3V. Proč? Protože po snížení overclocku byl počál na prime pro CPU i ram opět stabilní, čiže je to grafikou a ne boardem. Po výměně kondíku padání ustalo a GPU clock jsem z 355 zvedl na 365 a stále žádný bug v obrazu :p :cool: Kdybych měl kartu ještě na vodním chlazení tak by bylo zajímavé zjistit jestli se jdá přetaktovat přes 375Mhz na core, třeba 380? :)

Rovněž zajímavý bug v predposlední scéně z intra Life Index zmizel. A já si celou dobu myslel, že to je použitím bety detonatoru (45.28 - mrknete se zde proc http://trodas.wz.cz/g.php?p=detonators&d=1&v=v2 ) jenž jsem sám musel upravit aby jely s 5600XT kartou, či že je to něco co ta karta nezvládne ale ne že je to overclocking bug :eek: Vida, vida, málo jsem testoval!

To ale znamená, ze i jen občas používané starší Oscony nemají vůbec dobré vlastnosti a nahradit je "obyčejnými" Samxony GC je více než žádoucí! Musím řici, že mě, jakožto velkému fandovi polymer kondíků, tohle vzalo dech. Zřejmě bude třeba brát vážně v úvahu často udávanou jen 1000h životnost u polymerů s tím, že se asi s nižší teplotou tak neprodlužuje jako u elektrolytů...

Tak jako tak se zdá, že bude třeba ještě vyměnit dva poslední SMD 100uF elektrolyty, neboť sestra tvrdila že windows má občas po startu rozsypaný obraz, a po restartu se to spraví. Čiže jsem takt vrátil na 355/550 jak byl a přemýšlím kde sebrat nejlépe keramické 100uF kondíky :p
-HoNY- (557)|9.4.2008 21:07
Jo to je doba, skoro už dva roky. To bejvávaly časy, začátky recapů. :thumb
P@pi (1519)|9.4.2008 21:20
[SIZE="1"]OT: Danger Den na 5600 XT :D :D :D. To celé vodní chlazení stálo více než komponenty, ne?[/SIZE]
kane.shw (1231)|9.4.2008 21:28
[size="1"][OT]2P@pi: Tohle je pro kluky tady srdeční záležitost, to se nedá přepočítávat na koruny :D[/OT][/size]

Pěkná práce, člověk má najednou takovou chuť všechno doma přepájet :D
ICE_D (2754)|9.4.2008 21:53
Moc pekne napsano. I naprosty laik jako ja pochopil o co jde ;) :D

Davam plusbody ;)
trodas (1753)|10.4.2008 01:07
-HoNY- - nj, este ze jsem nekde zachranil obrazky... Zatr. Slibe.com ... tam mi jich zarvalo :(


P@pi - DagerDen na FX5600XT crapu? Inu to jsi jeste sefe prehledl, ze ten link ukazuje na DangerDen na FX5200...! :D :D :D Holt legrace musi bejt.


kane.shw - no, obcas te k tomu prepajeni ten HW dozene sam :p ;) Hlavne kdyz jsou kondiky. Tech neni nikdy dost... ;)
Co se penizku tyce, tak je to drahe, ale co uz. Kazdy mame nejakeho konicka.
Ty 100uF kondiky jsem nakonec vymenil za KERAMICKY 100uF SMD kondiky, za 4$ jeden :)))) To tak pro predstavu, jak nektery mrsky muzou byt drahy. Jo, a min jak 10ks ti jich neprodaji, takze... 40$.
Digi-key a dej hledat: 587-1397-1-ND


ice_d - oh, dekuji mockrat. Jeste mam ale dojem, ze ty keramiky mi zas az tak nepomohly, zkusim este potaktit a poreferuji estli by tam elyty nebyly vhodnejsi, preci jen... obvody nejsou delane na keramiky a muze to naopak vic kmitat... :rolleyes:
trodas (1753)|3.1.2014 14:08
Po nějaké době jsem se k této kartě vrátil, vyměnil všechny kondíky za polymer Nichicony:

[ATTACH=CONFIG]29374[/ATTACH]

Gigabyte FX5600XT
----------------------
1x 1800uF 4V Nichicon CK SMD (d10) (5600XT) PCK0G182MCO1GS
3x 1500uF 2.5V Nichicon LE (d10) (5600XT) PLE0E152MDO1
2x 1200uF 4V Nichicon R5 (d10) (5600XT) RR50G122MDN1
2x 1800uF 6.3V Nichicon LG (d10) (5600XT) LG0J182MDO1
2x 180uF 6.3V Nichicon CG (d5) SMD (5600XT) PCG0J181MCO1GS
17x 10uF 6.3V Murata SMD 0805 (5600XT) GRM21BR70J106KE76L

...a pak jsem zkusil něco, co jsem ještě nikdy nedělal. A sice "stackování" keramik kondíků. Jde o to, že dnes se již v velikosti 0805 (tedy délka 2mm, šířka 1,25mm!) dělají i 10uF kondíky na 6,3V (pozor na DC bias, na 6,3V ten kondík má -60% své kapacity, tu si drží jen tak do 2V, na 2,5V je to už -10% kapacity...) a tak jsem se rozhodl podpořit overclock této karty takto netradičním způsobem. Z vrchní strany té karty to bylo relativně jednoduché - přiložit kondík z boku k stávajícímu, přidržet špejlí, zapájet rychle a opatrně z jedné strany (má to 2 x 1,25mm!) a pak z druhé a je to:

[ATTACH=CONFIG]29375[/ATTACH]

Problém ale nastal z druhé strany PCB. Tam se vyskutují cínované propojky, ke kterým by se daný kondík okamžitě přípájel a to by byl konec. První nápad s podložkou, který by se posléze odstranila, takže by mezi propojkou a kondíkem byla vzduchová mezera jsem nakonec zavrhnul, protože při vytahování takové podložky po pájení by se moh jak spoj, tak PCB porušit a při "přihnutí" kondíku k PCB by došlo k automatickému zkratu, což věru není nejlepší řešení.
Druhá možnost vypadala ale dost odvážně - posadit kondík na druhý a připájet ho takto na výšku. Hmmm. Prvním problémem je, že špejle je jaksi tlustší, než je ten kondík dlouhý... :lol: Druhým problémem je dech, protože hlubší nádech či výdech kondík smete z dané, pečlivě připravené polohy... :he:

No ale po trošce laborování se podařilo a kondíky jsou zapájeny:

[ATTACH=CONFIG]29373[/ATTACH]

A teď to nejlepší - karta stále ještě funguje! :lol: Až se tomu divím... :)
Gigabyte FX5600XT 8.jpg Gigabyte FX5600XT 2.jpg Gigabyte FX5600XT 6.jpg