reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Scythe Katana II - nerovná základna (+možná nefunkční heatpipe), horší výkon než BOX

elpsycho (1602)|16.2.2008 05:11
Chtěl bych se podělit o zkušenost s tímhle chladičem, který v shw testu dopadl hodně dobře.
Hned na úvod instalace mě potěšilo, že šel naprosto snadně namontovat. Dokonce mu nezavazel poněkud vyšší chladič čipsetu na mojem Abitu. Zatížil jsem teda CPU Orthosem, grafiku Atitoolem, a sledoval v Coretempu teploty. Nadšení z 50 stupňů celsia mě přešlo hned v zápětí, když mi došlo že PC po vyjmutí procesoru najelo na default FSB.

Z teplot při OC na 2800MHz s defaultním napětím se mi pak udělalo celkem nevolno - lezly až k 70 stupňům, stejně jako předtím s BOX chladičem (ještě k tomu regulovaným na maximálních 80 procent otáček). Heatsink Katany byl samozřejmě při tom vlažný, heatpipe taky. Chladič jsem teda sundal abych ho přesadil, přičemž mě upoutal netknutý pruh pasty (které nanáším jen tenký film), táhnoucí se prostředkem procesoru odshora dolů, celkem asi na 50 procentech plochy heatspreaderu. Vyndal jsem CPU, nanesl novou vrstvu pasty a zkusil ho obtisknout na zrcadlo, které jsem měl zrovna po ruce. Podle otisku jsem vyloučil zásadnější nerovnosti na IHS. To samé jsem udělal i s Katanou - základna se otiskla samozřejmě jen po krajích.

Jsem z toho fakt rozladěný - nejspíš chladič vrátím ve 14 denní lhůtě, protože jednak na lapování bych se musel dovybavit a pak taky - nejsem si jistý funkčnosti heatpipe. Správně bych se snad o ní měl více nebo méně spálit, ne přemýšlet jestli je aspoň trochu teplejší než heatsink :mad:

Když jsem četl nějakou recenzi, ve které byla Katana znemožněna levnějším CM Hyper TX, ťukal jsem si na čelo. Teď už možná tuším kde byl problém. Považoval jsem Scythe za špičku ve vzduchovém chlazení, ale Katana II je opravdu zmetek. Hlavně že je Quadcore ready.
Máte někdo podobnou zkušenost? Scythe je první chladič se kterým mám nějaký problém, Freezer 64 a Hyper TX které jsem měl na Sempronu byly vynikající - reps. vynikající a rovné.
mech13 (5526)|16.2.2008 08:43
ze by scytche razila novinky a sve logo se snazila promitnout i na tvaru zakladny chladice?:D

co mas za pastu? nezlepsi se to kdyz ji naneses stylem ze placnes doprotred a prilozenim chladice pastu rozflaknes po celem CPU?
aumirek (166)|16.2.2008 09:30
pokud není rovnej tak dávat tam více pasty jsou jen vyhozené peníze a chladit stejně nebude
mech13 (5526)|16.2.2008 09:48
no aspon to skusit. jestli nanasi jen opravdu tenuckou vrstvicku tak lechce kriva je spousta chladicu, jestli je to drobnejsi nerovnost tak to bude chladit docela slusne. jestli ne, tak reklamovat/lapovat
aumirek (166)|16.2.2008 09:57
řekni mi jen jeden jedinej rozumnej duvod proč lapovat novej chladič
mech13 (5526)|16.2.2008 10:11
nechce se mu reklamovat:) pokud se presvedci ze HP funguji jak maji, tak proc ne. jestli se mu teda bude chtit vic nez bezet na reklamaci
s.skull (198)|16.2.2008 11:46
jj, podobná zkušenost s CM GeminII... teploty byly podobně boxu, jen celek byl o něco tišší, při nanesení vice pasty se to zlepšilo, ale nic, nad čím by člověk jásal... (hlavně když se tam kvůli té krávě už nevleze nic jiného - např. chladič NB...)

jinak HP zkontroluješ ponořením základny chladiče do horké vody... mě to tak fungovalo a HP jsem tak otestil...
aumirek (166)|16.2.2008 12:44
[QUOTE=mech13;90920]nechce se mu reklamovat:) pokud se presvedci ze HP funguji jak maji, tak proc ne. jestli se mu teda bude chtit vic nez bezet na reklamaci[/QUOTE]

ano a když se přesvědčí že to nepomuže muže jít reklamovat jen na lampárnu nebot tím o záruku přišel když to upravoval
elpsycho (1602)|16.2.2008 12:56
Tak heatpipe v horké vodě zdá se fungovala, po chvíli už jsem na ní nebyl schopný udržet ruce a na pasivu ještě jo. Díky s.skullovi za dobrý nápad. Jdu zkusit tu tlustší vrstvu pasty, předtím se mi s ní nechtělo už zbytečně plýtvat, mám jí málo a dneska ještě stavím známýmu komp :) Pasta je obyčejná Arctic Cooling co jsem dostal kdysi k VGA Silenceru.

//EDIT:
Hm, tak napatlání zbytků pasty doprostřed pomohlo cca o 2-3 stupně, tj. na cca 66 stupňů. Kdybych jí měl víc tak by to možná bylo ještě trochu lepší, každopádně to pořád chladí jako BOX (předtím dokonce hůř, teď jsem si prošel ještě jednou uložený temp log s boxem)...
aumirek (166)|16.2.2008 14:31
u chlazení je duležitější než heatpipe chladič a pod absolutně rovná styčná ploch pokud není tak to není už chladič ale bezcenej kousek kovu
PMaXX (23)|16.2.2008 18:01
Tak to já mám úplně opačné zkušenosti, ale mám pouze C2D 2,66GHz, a ještě k tomu 45nm takže topí určo méně,ale větrák od Scythe sem ztlumil na nějakých 950ot. a teplota v klidu okolo 30° a při zátěži Prime95 po dobu přes dvě hodiny teplota nešla nad 45-46°C. Pasta MX-1. Fakt tomu nemám co vytknout, takže asi smůla na zmetek :(
kocourleo (110)|17.2.2008 11:53
"řekni mi jen jeden jedinej rozumnej duvod proč lapovat novej chladič"

Osobně jsem vždy nový chladič lapoval, žádný nebyl tak rovný, abych s tím byl spokojený. A reklamovat chladič (který chladí dobře, jen má trochu křivou základnu) by mohl být běh na dlouhou trať (obzvlášť pokud by byly i další kousky podobně křivé).
Navíc pak mám dobrý pocit, že jsem pro chlazení udělal maximum.

Ale pokud ho má elpsycho tak křivý, že nechladí, tak samozřejmě reklamovat, asi trefil na zmetek.
aumirek (166)|17.2.2008 12:53
ano ale to jsi lapoval proto abys u dobrého chladiče zlepšil jeho vlastnosti ne proto abys opravoval nefunkční zmetek co je v záruce.Mimochodem pokud bys ho vylapoval uplně super což ovšem doma nedocíliš bude ti chladit i bez pasty dokonce lépe než s ní
Klingacikx (1545)|17.2.2008 12:58
[quote=aumirek;91388] ...což ovšem doma nedocíliš bude ti chladit i bez pasty dokonce lépe než s ní[/quote]
To by už musel niečo urobiť aj z IHS:stupid
elpsycho (1602)|18.2.2008 10:24
No, tak jsem si dneska v náhlým pohnutí koupil brusné papíry 600,1000,1500 a 2000, takže buď to srovnám nebo zkur*ím, na reklamaci nemám náladu. Ještě si projdu návody. Mimo jiné mám trochu obavy z funkčnosti upínaní - nemám představu kolik tím broušením asi uberu a Katana má obyčejné push-piny, které jaksi nijak nenastavím.
mech13 (5526)|18.2.2008 11:30
jestli je ta nerovnost vetsi, mozna bude 600 pro zacatek moc jemny a ubrousis se. kazdopadne to co zbrousis nebude ani zdaleka v radech milimetru, to bys musel hodne prehnat aby jsi to strouhnul o 0.5-1mm a nejak vyrazne se to projevilo na pritlaku
elpsycho (1602)|18.2.2008 11:38
Že bych začal rašplí? :)
Každopádně tu nerovnost okem nevidím, takže to snad nebude tak hrozný. Já si spíš říkal aby ta 600ka nebyla moc přehnaná, takže vidím že asi nebude. Dík.
mech13 (5526)|18.2.2008 11:59
uvidis. jak zacnes, na chladici uvidis jasnou mapu toho kterou cast brousis a ke ktere ses jeste nedostal
elpsycho (1602)|18.2.2008 18:46
Den v p**eli a cca 6 stupňů dolů, žádná sláva :(. Tady bych to ale už viděl na limitaci IHS procesoru - základna chladiče je v rámci možností rovná a vyleštěná a procesor se na ní s tenkou vrstvou pasty obtiskne přecejen výrazněji na okrajích, protikus na chladiči mu asi nevykouzlím :).
speedsnail (4876)|18.2.2008 18:51
No když už jsi v tom tak asi zbrousit i ten IHS :-/
no ale teda 6° .. na jednu stranu je to hodně (ten chladič fakt musel bejt křivej jak pr***), ale na druhou je to pořád málo.
elpsycho (1602)|18.2.2008 20:04
Procesor je ještě v záruce takže ho zkusím asi spíš prodat, možná by obroušení IHS pomohlo a možná je problém mezi IHS a křemíkem, nechtěl bych zjistit to druhé :)