reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

RAID pole disků - zkušenosti, názory

kane.shw (1231)|17.2.2008 15:16
Zdravím lidi, byl mi tady vnuknut nápad, a tak se vás chci zeptat na vaše zkušenosti a názory na RAID pole disků.
Myslíte si, že to riziko (RAID0) stojí za to?
Že spotřeba a hlučnost více disků vyváží rychlost?
Kdo už jel, nebo i teď jede v RAIDu ;) jak se mu jeví jeho volba? Udělal by to dnes jinak?
Jinak pište vše co se RAIDu týče, myslím, že to zajímá mnohem víc lidí :thumb
ICEBOSS (3435)|18.2.2008 22:32
RAID 1 - dobrý do malého serveru
RAID 0 - dela jen blazen, v kombinaci s 1 to uz nevychazi cenove
RAID 5 - je dobre mit na to zvlast radic s procesorem
trodas (1753)|19.2.2008 01:31
Kdysi jsem na PC zkousel jet n RAIDU. Raid 0. Ne, a 2x ne. Ano, v dobe pareni multaku "Return to the Castle Wolfenstain" bylo cool byt vzdy prvni v levelu, to jo, ale:

1) je to hlucny, topi to, zere to
2) je to drahy
3) je to 2x nespolehlivejsi
4) narust vykonu je jen v specifickych aplikacich a tascich, jinak spis pokles vykonu (male fajly, treba, OS treba...)
5) problemy s Windowsy, zalohovanim dat, podporou od programu a pod.

Kuprikladu muj RAID na Abit ST6-R desce mel tu krasnou vlastnost, ze "C" disk se po nainstalovani Win 2000 a vypnuti ztratil :) Win98se jely v pohode.

Z vyse uvedenych duvodu je lepsi reseni WD Raptor, pokud uzivateli jde o rychlost disku a ma traktorove sluchatka proti hlucnosti :)
Ritchie83 (369)|19.2.2008 21:01
[QUOTE=kane.shw;91444]Kdo už jel, nebo i teď jede v RAIDu ;) jak se mu jeví jeho volba? Udělal by to dnes jinak?[/QUOTE]
Na serveru sw RAID 5 + LVM. Znovu bych udělal stejně.
Na workstation některé oddíly v sw RAID 1 a některé v sw RAID 0. Znovu bych udělal asi jen sw RAID 1 a zcela jistě bych přidal LVM.
radekhulan (215)|19.2.2008 22:10
Hardwarový RAID-5 (Adaptec 3405 SAS/SATA) byla nejlepší investice do PC, co jsem kdy udělal. Dnešní quadcore procesory je potřeba něčím neustále krmit, a přitom nezapomínat na bezpečnost. RAID-5 to splňuje. Average read přes 220 MB/s je solidní...

http://myego.cz/item/adaptec-raid-3405-vynikajici-radic-diskoveho-pole
Zoidik (1405)|20.2.2008 06:49
Osobně bych použil RAID 1 a to bych musel mít hodně důležité data o které bych nechtěl přijit. Jednou jsem ho měl na PC udělanej, ale žádnej rozdíl jsem nepoznal o proti normálnímu provozu
bjan (4)|30.3.2008 18:20
Až nyní jsem narazil na tuto diskuzi.

uvažuji také o RAIDu5, ale stále si nejsem jistý, zda se opravdu vyplatí investovat do externího řadiče. Jsou mi jasné výhody takové investice v podobě snadnější výměny základní desky, většího výkonu, atd.
Ale právě u toho výkonu nevím.
Měli jste někdy možnost provést měření výkonu jakéhokoli integrovaného řadiče na MB oproti externímu řadiči? Dá se nárůst výkonu vyjádřit přibližně procentuelně? Opravdu je zatížení CPU tak veliké? (např. start Windows, subjektivní pocit při práci se systémem, hry, multimedia. Programátor nejsem, takže databáze ne.)

Pane Hulán, doporučujete externí řadič. Měl jste možnost toto nějak posoudit? Ať již prostým užíváním, či exaktním měřením?


EDIT: našel jsem jen toto:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=543&page=3
Tak asi spise nez v rychlosti jsou ext. radice vyhodou ve vsech ost. oblastech ...
Salamander (6177)|30.3.2008 19:35
He he, mozna si rikate, ze jsem blazen, ale uz asi pul roku mi na PC vali Raid 0 (deska ASUS A8N32-SLI Deluxe)
a zadny problem jsem nezaznamenal, jeste takove pofiderni, protoze jsou v Raidu disky WD se Seagatem.
Read okolo 120MB/s :)
Pavel Boček (4169)|30.3.2008 19:49
Už skoro rok mám RAID 0 a vše běží v pořádku...jednou za čas disky na jiné desce projedu pomocí SeaTools a pak vrátím...
Apophis66 (228)|31.3.2008 21:46
Ted mi odesel jeden disk a podarilo se mi zachranit asi jen 80% dat...premyslim o RAIDU 1 a mam dotaz, protoze sem nikdy RAID netvoril...lze k disku pridat druhy, tak abych neprisel o data na tom prvnim...zda se musi formatovat oba...?
umi (1)|15.4.2008 16:01
Odpověď na původní otázku - RAID0 bych zvolil opravdu jen na "rychloobrátková" data (grabování videa + vypálení + výmaz, atp.), která se dají kdykoliv zopakovat. Pro vše ostatní na domácí použití RAID1. Je třeba říct, že okolo RAID polí a performance + vhodnost jednotlivých řešení koluje plno mýtů. Můžu zde všechny v klidu všechny ujistit, že "pitomoučké" XOR operace pro SW RAID 5 zvládne počítat (když to přeženu) lepší 386tka. Dle testů zvládne ~1Ghz UltraSPARC procesor (tedy starý procesor, pokud nepočítám T1/T2) upočítat zhruba 500MB/sec parity. V případě RAID5 zde existuje problém se jménem "RAID5 hole" tedy případ kdy zapíšete data a z nějakého důvodu nezapíšete paritu, pak můžete dát integritě dat sbohem (a přijdete na to třeba po půl roce). Pokud jde o SW RAID, tak na Linuxu / Solarisu je to léty prověřené funkční řešení s mnoha výhodami (variabilita konfigurace) a rozhodně se nedá říct, že by bylo "pro socky". IMHO bych použil RAID1, pokud bych se chtěl plácnout přes kapsu, tak RAID10 (větší bezpečnost a výkon než RAID5).
Vzkaz pro Hulána: kdybys byl fakt borec co to tu chce všem natřít se svojí super konfigurací, tak si uděláš RAID10 ze SAS 10k /SCSI 15k případně RAID z SSD a pak bych tu machroval..takhle seš jenom nudnej průměr kterej musí taktovat svůj zastaralej quadcore jak socka, aby dosáhnul na větší výkon (btw. 4 procesory jsou na Sunech "entry-level")
pavel_p (993)|15.4.2008 18:35
S tím RAIDem 0 si nejsu jistej nakolik jde využít. Přece jen je to pouze na sekvenční čtení, které se krom načítání levelů ve hrách a kopírování enormního množství dat moc využít nedá (můj názor). Jako přínos bych viděl spíš raptora. Jinak dva disky co nejsou slyšet jsou skoro stejné jako jeden disk co není skoro slyšet (no o seeku už to tak úplně neplatí), spotřeba je proti grafice a cpu zanedbatelná a finančně je nejhorší počáteční náklad, ne platba za elektřinu.

K riziku: myslím, že disky jsou dnes poměrně spolehlivé a je dobré důležitá data zálohovat tak jako tak. Proti náhodnému smazání, zlému viru, krádeží, ... ti nic jiného stejně nepomůže. Cena externích disků je celkem v pohodě.

Mimochodem kdy člověk pocítí jestli se mu načte za sekundu 80MB nebo 200MB dat? Moc případů mě nenapadá. Mám kacířský názor, že poměrně velkým přínosem vist je superfetch, uspávání PC s hibernací pro případ, že vypnou proud a se 4mi GB RAM, kde je všechno možné v paměti už se z toho disku moc nečte.

Umi: Ano xor operace zvládne procesor a rychlost je někdy spíš limitovaná rychlostí pamětí (viz. testy při natažení modulu pro softwarový raid v Linuxu, kde jsou rychlosti ve stovkách MB/s pro PIII až po jednotky GB/s u C2D.
Umi: Pochopitelně si člověk může dokazovat, že není socka tím, že bude mít doma RAID10 z 15k SAS, při ceně 10-15k za řadič, 8k za disk a těch disků dát třeba 8. Peníze nejsou problém, je to nějakých 100k za úložiště :). Ale fakt si myslíš, že se ti to vrátí pokud na tom doma nebudeš vyvíjet a ladit databázové systémy pro banku nebo dělat analýzy milionů záznamů? Člověk s tím pak ani nemůže machrovat, jinak bude pouze za bohatého debila (a na rozdíl od auta za 10 mega to ani baby neocení).
PS: pro zajímavost je výkon takového diskového pole ve zdejší databázi.
pegy (757)|15.4.2008 22:40
Osobne ak by som mal ist do raidu, tak do 1 alebo potom do MATRIX RAIDU od Intelu, nato ti stacia dva disky s kombinaciou ICH7 a vysich.... Matrix RAID :)
radekhulan (215)|16.4.2008 22:06
[QUOTE=Apophis66;106747]Ted mi odesel jeden disk a podarilo se mi zachranit asi jen 80% dat...premyslim o RAIDU 1 a mam dotaz, protoze sem nikdy RAID netvoril...lze k disku pridat druhy, tak abych neprisel o data na tom prvnim...zda se musi formatovat oba...?[/QUOTE]

Ano, jde to. Na ICH8/9R jsem to dělal několikrát. RAID-1 jinak vřele doporučuji, pokud cena dat je vyšší než 5.000 Kč, což je asi u každého...
mech13 (5526)|17.4.2008 01:19
[QUOTE=radekhulan;113116]Ano, jde to. Na ICH8/9R jsem to dělal několikrát. RAID-1 jinak vřele doporučuji, pokud cena dat je vyšší než 5.000 Kč, což je asi u každého...[/QUOTE]

Samozdrejme je potreba pamatovat, ze RAID resi jen jeden z problemu, a to ze odejde jeden disk. Porad tady zustavaji moznosti, ze treba horsi zdroj odpali oba disky v RAIDu, uzivatel omylem smaze dulezita data...
Takze u kritickych dat porad plati: zalohovat, zalohovat, zalohovat
Styryx (351)|17.4.2008 12:13
Provozoval jsem RAID-0 na předchozím počítači bez problému (nikdy jsem o nic nepřišel), ovšem při upgrade desky (jinej SW řadič) zjistíte nevýhody - je nutný data někam dočasně nahrát. Při tý příležitosti jsem udělal s novou deskou rychlostní testy. Při sekvenčním čtení samozřejmě HD Tach ukáže při RAID-0 moc pěkný hodnoty, na který se single disk nečape, ale zkuste si to otestovat h2benchw (test reálných aplikací) a zjistíte, že nárůst výkonu v RAID-0 je v podstatě nevýznamnej, proto už jsem nechal disky v single a RAID-0 nedělal (a teď se to celkem hodilo, protože jeden ze dvou Samsungů 500GB mi možná začíná odcházet, jsou s nim docela problémy, a druhej jsem přendal do novýho HTPC protože jsem zjistil že 2x 500GB v jednom počítači ani nevyužiju, což by opět byl problém kdyby na nich byl RAID-0).

Takže se přidávám k názoru, že než RAID-0, je lepší koupit Raptora, anebo nechat disky v single (anebo už potom ten RAID-5, ale s externím HW řadičem).
pas!k (3765)|17.4.2008 13:18
V praci pouzivam raid 5 zkusenosti pouze kladne ..
Pavel Boček (4169)|17.4.2008 22:07
[QUOTE=Styryx;113251]...ovšem při upgrade desky (jinej SW řadič) zjistíte nevýhody - je nutný data někam dočasně nahrát...[/QUOTE]

Ano, řadiče jsou hlavní reálná nevýhoda RAID 0...a jaké z mé mrtvé desky plyne hlavní poučení ? Nikdy nedělej RAID 0 na mrtvé čipové sadě :stupid
RolandN (210)|3.5.2008 00:50
Ja mam v PC RAID 0 něco přes půl roku a jsem spokojene, při kopirovani, vypalovaní a dalšich je rychlost super. Ze začatku jsem měl na tom RAIDu i system, rychlost windows byla stejna jak na singel disku. Ale nakonec jsem si system oddělil zvlašť (ať mi zbytečně nezatěžuje RAID) na Singel Hitachi 160GB SATA rozděleny na system a data- kam si ukládám ty duležitější věci. A RAIDove pole 0 z disku 2x WD RE 160GB/16MB SATA, kam ukládam filmy DVD a dalši méně důležite soubory.
Akorat comě ted přece jen napada a jak o tom tak čtu kdybych přece jen potřeboval ty disky v RAIDU 0 šoupnout do jine desky tak z nich dostanu asi pak prd... co? :notsure
kane.shw (1231)|8.5.2008 18:33
[QUOTE=RolandN;118910]...mě ted přece jen napada a jak o tom tak čtu kdybych přece jen potřeboval ty disky v RAIDU 0 šoupnout do jine desky tak z nich dostanu asi pak prd... co? :notsure[/QUOTE]

Tak nějak...
To málo, co jsem tu o RAIDu zatím pochytil, mi říká, že bys potřeboval zase desku se stejným čipsetem :notsure. Občas na netu lidi schání starší, ale funkční desku, mnohdy právě kvůli RAIDu, že jim ta jejich deska klekla a oni se nedostanou na svá data :(. V tomto případě je výhoda samostatných RAID řadičů, kde na tomto údajně nazáleží - prostě jen přendáš PCI/PCIex kartu.

Osobně mě však stále toto téma nepřesvědčilo abych do RAIDu šel.
1. to nepotřebuji ;)
2. pořád se mi míra rizika a možných komplikací zdá vysoká, než aby mi to za to zvýšení rychlosti stálo
imro421 (1)|8.5.2008 21:50
Používam RAID 0 s 2x WD 2500KS bez problémov už viac ako dva roky.Takto získaných 465,77 G som
ešte virtuálne rozdelil na oblasť C: s asi 65 G,kde mám OS a D: s 195 G a E: s 195 G kam si ukladám
ostatné dáta ako video,hry a pod..S týmto riešením som bol spokojný,kým som nečítal,aké problémy
ma čakajú pri upgrade dosky?...Našťastie nemám tak veľa "dôležitých dát",ktoré by som nedokázal
pri upgrade dočasne uložiť na napr. vhodný požičaný disk.
Odkaz pre Apophys66 - podľa uvedeného príspevku si myslím,že mal v RAID 0 zapojené dva rôzne WD
disky.Doporučuje sa do RAID 0 zapínať identické disky.
dj.best (9)|6.6.2008 12:37
Pripojim se tez se svoji zkusenosti. Mam desku s gigabyte P965 chipsetem a Core2duo 6400, 2GB 800Mhz ram a Vista32bit. Pouzivam PC hlavne na office, internet, hry, kodovani hudby a videa. Casto delam nekolik techto veci soucasne a nemam rad kdyz nacitani, provadeni a prepinani mezi aplikacemi dlouho trva. Tohle vsechno se mi skokove zlepsilo hlavne po prechodu na dualcore s 2GB ram (rozdil oproti Athlonu XP opravdu pomerne zasadni). Dalsi krok bylo koupeni a zacleneni WD Raptora 36GB jako systemoveho disku pro Windows Vista. Odezva aplikaci a systemu vcetne nacitani se jeste o kousek zlepsila (ovsem uz ne tak markante jako pri prechodu na dualcore), ale stale to bylo "vsimnutelne" :) Asi o pul roku pozdeji jsem koupil druhy 36GB Raptor a pres integrovany intel radic jsem vytvoril RAID 0 z 2x 36GB WD Raptor.

A moje zkusenosti ?

1. RAID 0 prezil i dva polokrachy PC (coz me dost prekvapilo) - jen mu trvalo asi 20min nez se dal znovu "dokupy".
2. V pozici diskoveho pole na kterem je system + programy jsem si oproti 1x Raptoru nevsiml nejakeho dalsiho zrychleni.
3. RAID byl pri mem stylu pouzivani prinos jen pri praci s HD videem (velke objemy dat).
4. Instalace byla ne Vistach az prekvapive bezbolestna.
5. Moje diskove pole nema rado taktovaci pokusy procesoru :) - kdyz jsem to prehnal a doslo k zatuhnuti systemu a k naslednemu resetu biosu, RAID byl na 20min mimo provoz. Pote se zase sebral a fungoval normalne. (nevim jestli se tomu dalo nejak predejit).

Takze moje doporuceni pro podobny nenarocny using zni:

1. Na system staci Raptor,
2. udelat si raid 0 ze dvou vetsich disku jako "pracovni misto" pokud delate s videem apod. asi neni spatny napad.
3. Pokud presto mate na RAIDU 0 dulezita data, zalohujte na externi disk. Vlaste at pouzivate jakekolik RAID pole nebo i kdyz nepouzivate diskove pole, zalohujte :) Nikdy nevite kdy Vam upadne nulak, nebo shori zdroj :)


Na zaver chci jen zduranit ze nemam osobni zkusenost s RAIDY 1,5,10 apod.
Vsechno co je napsane vyse je jen moje osobni zkusenost zavisla na mem zpusobu pouzivani PC.
Logout (4018)|6.6.2008 13:21
IMHO RAID 0 má smysl jako pracovní prostor pro video aj. jinak ne. Pro ochranu dat je IMHO nejvýhodnější mít externí disk v ODPOJENÉM rámečku a jednou za tejden udělat zálohu změněnejch souborů - oproti R1 se eliminuje i možnost že vyhoří zdroj aj. a navíc má člověk přístup k starším verzím souboru (kdo si někdy něco přepsal, ví :-)). Alternativa (nemám s ní zkušenosti) je verzování souborů ve Vistě + normální záloha.
Tosuja (107)|12.6.2008 13:40
Jsem Windowsovy neznalek, takze mam dotaz - umi Visty (prip. XP) udelat RAID samy o sobe? Tim chci rict, ze mam nekolik disku, zadny radoby RAID na desce. Zvladnou pri instalaci udelat z tech disku alespon RAID0 nebo 1 policka?
RAID5 ani nejak necekam, ten neni myslim marketingove zajimavy (nema ani nejlepsi rychlost, ani nejlepsi vyuziti mista) a smysl ma od rekneme 4 disku, coz v domacich podminkach neni bezne.
mech13 (5526)|12.6.2008 13:47
win raidy umi, jen ho neudelas na disku, z ktereho ti win bootuji

pres spravce disku to naklikas (jen tusim musim disky prevest na rozsirene, se zakladnima to nejde)
kane.shw (1231)|24.7.2008 09:59
Přátelé, kolegové, rodino a pozůstalí :D, tak já jsem ten váš RAID (konkrétně RAID 0) teda zkusil :D ;)

Tím myslím tak, že bude delší dobu v užívání, takže to otestuju pořádně!
Pojede to na základovce Gigabyte GA-P35-DQ6 rev. 1.0, oranžové SATA2 konektory, čili Intel řadič, disky 2x320GB ;)

Tak a teď jsem zvědav jak dlouho to pojede... Držte mi palec :thumb
Pavel Boček (4169)|25.7.2008 02:34
Pravděpodobně ti to pojede dokud nevyměníš desku. Dej určitě vědět, kdyby něco :thumb