reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Monitoring otáček zdroje

Milivoj_b (32)|20.2.2008 09:03
Chystám se vyměnit ventilátor ve zdroji a když už to deska umí (má konektor na PSU fan), rád bych při té příležitosti zavedl také monitoring jeho otáček. Idea je taková, že ustřihnu původní ventilátor (bohužel není na konektoru) a z prodlužovačky k ventilátorům vyrobím nějaký bastl, kdy dráty ze zdroje (napájení, zem) připojím ke konektoru pro ventilátor a zbylý drátek z prodlužky (monitoring), případně i s kostrou, vyvedu ven a připojím na desku. Snad je z popisu jasné, jak si představuji výsledek (na jedné straně třípin pro ventilátor, z něj napájení do zdroje, monitoring do desky a kostra asi do obojího), a rád bych se zeptal: Zkoušel jste někdo něco takového? Bude to fungovat, vidíte nějaké riziko, proč by nemělo? Nerad bych někde něco odpálil, třeba tou propojenou kostrou...

Díky za tipy.
robky (3195)|20.2.2008 09:14
Prečo nedať ten trojpin rovno do dosky. Nech ho napája aj monitoruje, poprípade reguluje samotná doska.
johny__g (6387)|20.2.2008 09:16
Přesně tak měl monitoring vyřešen můj Chill 400 W, budiž mu země lehká. Spojené země nevadí, ve výsledku je všechno zemněno na jeden bod, jinak to ani být nemůže.

Edit: to co píše Robky je nejjednodužší, jen nesmíš nikdy zapomenout ten větrák připojit, aby se zdroj neupekl.
Zoidik (1405)|20.2.2008 11:25
Přesně tak, spojit přímo s deskou, proč dělat nějaké elaboráty s drátkama...
Milivoj_b (32)|20.2.2008 11:34
Proč dělat elaboráty s drátkama? Protože to není nic složitého, otáčky ventilátoru si nějakým způsobem (podle teploty? napětí? netuším) mění zdroj sám a já se nemusím o nic starat (aby byl opravdu připojený, aby se točil dost a tak) . Jen bych se rád podíval, kolik zrovna točí, o to mi jde. Píchnout ho rovnou na desku a regulovat třeba SpeedFanem můžu vždycky.

Johnymu díky za zkušenost.
Milivoj_b (32)|25.2.2008 07:20
O víkendu jsem provedl akci ventilátor a zde je pár zkušeností, pro zasmání a snad i někomu pomůžou:

1) Vyměnil jsem ventilátor ve zdroji Fortron FSP60 - 400GLN. Původní hlučný jsem ustřihnul, na zbylé drátky napájel konektor a připojil na něj Arctic Cooling 12025 PWM (až 1500 ot/min). Regulaci jsem tedy nechal na zdroji, sledování otáček vyvedl na desku. První poznatek: Ticho, absolutní ticho. Po dlouhou dobu se totiž ventilátor vůbec nerozeběhnul, a když už se roztočil, dohnal to při maximální zátěži asi na 600 ot/min. V tomto směru spokojenost. Bohužel chybějící ventilátor se samozřejmě projevil na teplotě ostatních komponent, kdy zvláště teplota desky šla citelně nahoru (z nějakých 37 stupňů na 43), a nedělám si iluze, co tomu asi říkaly součástky ve zdroji.

2) Vytáhnul jsem kabel od ventilátoru ven a podle rady místních odborníků ho připojil přes FanMate do desky (přes FanMate proto, že moje deska má sice čtyři konektory pro skříňové větráky, ale neumí regulovat každý zvlášť a je tedy třeba nastavit poměr mezi jednotlivými vetráky ručně). První poznatek: FanMate citelně užral výkonu větráku, teď točí maximálně něco málo přes 1100 otáček, ale i tak je slyšet. Druhý poznatek: Při 90% ve SpeedFanu točí asi 800 otáček a to už je co do hluku v pohodě, krásně ticho. Žádný problém, pokud se na počítači dělá, a točí se tedy i automaticky regulovaný outtake větrák pod zdrojem, to jsou všechny teploty jako zastara, možná nižší (systém kolem 35 stupňů). Horší je to při brouzdání po netu - jako kritickou teplotu desky mám ve SpeedFanu nastavených 40 stupňů a měnit ji nechci, jenomže s out větrákem na minimálních otáčkách teď teplota osciluje právě kolem této hodnoty. V praxi to znamená, že se co chvíli roztočí větrák ve zdroji (a s ním i outtake a větrák na grafice) na vyšší otáčky, zahučí, ochladí a zase zmlkne. To je snad ještě otravnější, než když pořád řval.

3) Přemýšlím, co dál. Asi nejprve zkusím vyhodit FanMate a připojit větrák napřímo (až seženu prodlužku, v místním shopu už týden nemají). Měl by točit na 100% svých 1500 otáček a i při stažení o něco víc než teď. Když to nepomůže, napájím konektor na zbytky originál větráku, vrátím to do původního stavu a poohlédnu se po tišším, ale rychlejším fanu. Tipy jste mi tu už dali.

Takže tak.