reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Artefakty a šroubky

Smeli (2302)|22.2.2008 08:15
Tak sem se tak ráno probudil, zjistil že mám v pokoji kosu jak sv... a koukam - se mi přes noc otevřela větračka. Tak si v pohodě vstanu, zapnu PC, udělam kafe, sednu k PC a co to vidí oko mé - artefakty. Objevovali se na stejných místech, stejně zelené (jen zelené), víceméně bych řekl že to vypadalo, jako by celý obraz chtěl zezelanat (HD3850 ve Vista Aero). Po asi 10ti minutách, kdy se GK zahřála (původně mohlo být v pokoji tak 15°C, GK po 10ti minutách měla na GPU cca 32°C) se přestali ukazovat. Neměl sem možnost hodit to do 3D, musel sem do práce. A tak se velice jednoduše ptám - může to být studený spoj (např. na pamětech GK)? Jak to při případné reklamaci dokázat?


Druhá věc se týká šroubků na chladiči - původní chladič je dávno dole, problém je, že při jeho sundávání sem celkem prasácky zrušil šroubky držící chladič kolem GPU (byli nehorázně dotažené a hodinářské šroubováky nepomáhali, zrušil sem na nich 3 :(). Takže druhý dotaz: kde by se dali koupit takové malé potvory?
Pavel Boček (4169)|23.2.2008 23:58
[SIZE="1"]To je češtin ![/SIZE]

Určitě to musí být studeným spojem...? Nemůže to např. být tím, že křemík jako polovodič zvyšuje s teplotou vodivost a karta je dělaná na teploty od 30 stupňů ? Možná plácám, možná ne :)

Při reklamaci prostě řekni, že při nízké teplotě karty to artefaktuje...např. v CZC by ti to vzali kdybys jim řekl cokoliv, tak pokud to byl lepší shop, není problém...pokud ti to ovšem vadí tak, že musíš kartu vrátit :) Přece jen, máš v pokoji pořád 15 stupňů :notsure

Na šroubky se zkus zeptat v hodinářství...jinak nějaké větší železářství, tam mívají výběr a mohli by mít i malé...třeba by to měli i v elektronice, jako GES apod.
billy_86 (160)|24.2.2008 23:43
..a co takhle monitor..?
Smeli (2302)|25.2.2008 06:40
[QUOTE=billy_86;94159]..a co takhle monitor..?[/QUOTE]

Myslíš jako že by monitor dělal artefakty... zajímavá úvaha, něco mi na ni ale nesedí...
pas!k (3765)|25.2.2008 06:45
Cos tam daval za chladic? U toho noveho sroubky nejsou ? Mozna bych nejake pohledal z acceler ktery jsem montoval vetsinou jsem pouzil orig srouby z puvodniho chladice
Smeli (2302)|25.2.2008 08:16
[QUOTE=pas!k;94200]Cos tam daval za chladic? U toho noveho sroubky nejsou ? Mozna bych nejake pohledal z acceler ktery jsem montoval vetsinou jsem pouzil orig srouby z puvodniho chladice[/QUOTE]

S1, ale jde mi o případnou reklamaci, aby mi tam nějaký ten šroubek zůstal :D

Pokud jde o artefakty, tak ty se ukázali ještě jednou ten den a od té doby nic...
trodas (1753)|25.2.2008 23:00
Bezny problem s ramkami.

Kdyz jsem dost jemne ptaktovaval draheho casu FX5200 crap tak 410Mhz bylo OK, ale s 411 ci 412Mhz se po cirka 2h hrani MP CoDa zacaly textury mistne zelenat. Mel jsi stejny problem.

Kondenzatory pri nizkych teplotach nemaji ani zdaleka sve jmenovite specifikace, hlavne max. pulzni proud ktery jsou schopny dodat. Elyty maji nej specifikace treba pri 55°C (!) ... Polymery tusim nekde kolem 35 ci 40, z hlavy nevim a hledat to uz tedka nepujdu :p
Idealni teplota feritovych civek je zase temer 100°C, tusim. 95 nebo co jsem videl. Jenze to je zas jen pro matros (minimalni magneticka resizstance) - medeny drat je zas cim zahratejsi - tim ma vetsi odpor = vetsi zrtaty jsou na nem...

Strucne a jasne, nemraz sve PC, sic spatne dopadnes. Zavada ani studenak to neni. Spis grafika nataktena velice presne na jeji limity ;)


PS. i pri extremnim overclocku se mrazi JEN CPU/GPU/RAMky/Vcore regulatory, zbytek ne ;) Hadej proc asi.

PS2. detail hlavice na mrazeni by ti ukazal (nebo kdybys sis to nekdy mohl osahat...) ze se skutecne mrazi jen CPU a ze jsou tam casto dokonce zabudovany topici odpory na bocich, aby se minimalizovala generace kondenzatu (vody z vzduchu) na pinech CPU - cize extremni teploti problem - DIE at je zmrazene ale nozicky CPU at jsou pri pokojove teplote nejlepe :)
Vetsinou se to zalije, ale i tak se nozicky casto nahrivaji.
Jezevec (607)|26.2.2008 14:01
Osobne bych podle okolnosti zvazil take relativne bezny jev:

vzdy se doporucuje pri zmene prostredi z teplotniho nebo vlhkostniho hlediska aklimatizace na nove prostredi, jinak hrozi kondenzovani par apd.

Problem tedy mohl vzniknout tim, ze vlkost pri otevrenem okne a nizsi teplote castecne zkondenzovala na nekterych dilech nebo spojich. Zapnutim bez "vysuseni" doslo k teto "havarii":)

EDIT: Sroubky ti daji zadarmo nebo par slupek v kazdem slusnem obchode, kde stavi pocitace. V CZC mi to kdysi bylo nabidnuto, kdyz jsem par sroubku potreboval urgentne a zrovna tam byl. Domluvil jsem se s obchodnikem. Podobna situace jiste nebude jen tam.
Smeli (2302)|26.2.2008 15:22
@trodas: ehm, karta je ve 2D podtaktovaná ;) (a ani ve 3D není taktována jednoduše proto, že chybí podpora ze strany AT nebo ATT)

Nu, v noci sem si zase nechal otevřené okno a ráno co? Zase artefakty :) Paradoxně ale nebylo tak vlhko a chladno, jako před tím (pravda že když sem PC zapnul trvalo asi 5 minut než se přestali ukazovat).

Udělal sem i screen, pak na něj samozřejmě zapoměl...:mistake

Uvidíme jak bude v noci a třeba se mi zítra ráno poštěstí :D
Jezevec (607)|26.2.2008 15:31
Být tebou s těmito pokusy o zkratování MB, GK a zdroje co nejdříve skončím. Pokud tam kondenzuje vlhkost, celkem riskuješ. :)
Smeli (2302)|26.2.2008 15:56
[QUOTE=Jezevec;94616]Být tebou s těmito pokusy o zkratování MB, GK a zdroje co nejdříve skončím. Pokud tam kondenzuje vlhkost, celkem riskuješ. :)[/QUOTE]

To ne, ja se snažím o vyřešení problému, je klasika že si ráno zapnu PC i když sem měl v noci otevřené okno, s původní sestavou sem nikdy nic podobného nezažil, ale když mě tak napadá, možná na tom bude mít svůj podíl viny i to, že GK je nad CPU
trodas (1753)|29.2.2008 00:48
Grafika nad procesorem? BTX reseni?
A kdy ze bude ten screen tech artefaktu? :)

PS. mas asi problem, me se take dobre spi pri pootevrenem okne na vetracku a nejde to jinak - kdyby me tohle delal pocal, tak by se mi to asi moc nelibilo... A mam ho hnedka vedle od okna, pravda. Dokonce jsem mu do bocnice vyvrtal par otvurku na lepsi chlazeni spodku moba: http://ax2.old-cans.com/s.php?p=wc&id=115&c=8&d=1&v=v2
...a zadny problem... Nemuze to byt jen LCDckem? Zapni pocal bez monitoru a za 15min (kdy uz se nikdy neukazuji) zapni LCD a estli tam budou, tak je to tim a ne pocalem.