reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vista, WinXP - sdílení

pat77rik (6)|25.2.2008 20:46
Chtěl bych požádat o radu. Mám wifi router ASUS WL-500W a jeden počítač je připojený pomocí kabelu a druhý (notebook) je připojeny přes WIFI. Problém je v tom, že bych chtěl docílit toho, abych mohl z obou počítačů přistupovat k pevným diskům pokud jsou zapnuté. Bohužel se nemůžu na druhý počítač z notebooku (a naopak) dostat. Internet funguje, počítače jsou přes router viditelné, ale nejsou viditelné v Místní síti ve Windows. Ještě jedna věc na notebooku je Windows Vista a na stolním PC Windows XP Professional. Nemůžete mi někdo prosím pomoct?
bright (95)|26.2.2008 06:28
První věcí, kterou budete muset nastavit pro sdílení je pracovní skupina, jejíž název by měl být shodný na obou PC. Poté by už neměl být problém se sdílením.
pat77rik (6)|26.2.2008 14:12
Tady tohle jsem dělal jako první - pracovní skupina je na obou počítačích nastavena shodně a to WORKGROUP. :-( Celkově mi připadá jako by mě nechtěl pustit router, ale je to pouze domněnka. Kontroloval jsem i nastavení podle toho návodu co jste poslal a vše je podle něj.
bright (95)|26.2.2008 16:28
Podle mne nebude problém v nastavení routeru, jelikož drtivá většina routerů funguje jako L2 switch + programová nádstavba. Spíše bych viděl problém ve striktním nastavení Vist síťové politiky či něčeho jiného.

Pokud máte nasdílené adresáře, zkuste jim nastavit přístupová práva pro Everyone.
pat77rik (6)|26.2.2008 17:39
Na počítače není absolutně přístup, je to velká záhada. Zajímalo by mne v čem může být problém, že počítač vůbec není vidět v Místní síti (či ve Vistách v Sítích)? Vidím tam pouze aktualní počítač a na Vistách někdy router.
Intri (3490)|26.2.2008 17:47
Nestojí ty počítače jednoduše za firewallem? Chce to zkontrolovat firewall routeru, pokud nějaký má, a samozřejmě softwarové firewally na počítačích.

Pro sdílení složek ve Vistě je zapotřebí nastavit přístupová práva pro uživatele Everyone ( nebo alespoň pro jednoho konkrétního, ale osobně by se mi nechtělo nastavovat práva zvlášť pro každého uživatele ) a také přidělit povolení přístupné pod tlačítkem Permissions v Advanced Sharing ( neznám přesné české překlady, ale to asi nebude problém ).

Jinak moje zkušenosti s propojováním Visty a XP jsou dost nepříjemné. Často se mi stává, že zatímco Vista si vezme z PC s XP, cokoliv chce, XP si u Visty ani neškrtne. Věřil bych, že je to nastavením, ale potíž je v tom, že stačí PC s XP přepnout do Visty a už vše chodí, jak má. Je tedy možné, že má XP prostě problém při komunikaci s Vistou, což by vzhledem k zastaralosti XP nebylo překvapující. SP3 pro XP by tohle mohl opravit, ale je to jen moje spekulace.
eraser (0)|26.2.2008 18:51
Intri dedukuje správne ohľadne firewallu a ja by som doplnil tzv. funkciu izolácie klientov, ktorú niektoré zariadenia môžu obsahovať. Táto featura slúži najmä pre wifi providerov, aby sa jednotlivé počítače nevideli navzájom - určitý druh bezpečnosti a zamedzenia lokálneho zdielania. Prebehni si preto jednotlivé položky v nastavení toho Asusa a zameraj sa na ich význam, isto bude mať Asus podrobne napísaný manuál.

Ešte by si mohol dopísať, ako máš nastavené IP adresy a či dokážeš jednotlivé PC navzájom pingnúť - avšak pokiaľ píšeš, že sú 'cez router' viditeľné, tak zrejme áno.

Skús pristupovať cez IP adresu, napr. notebook má 192.168.1.10, tak zadáš do prieskumníka z druhého PC takúto adresu \\192.168.1.10 do address panela.
pat77rik (6)|26.2.2008 22:47
Děkuji všem za odpovědi. K čemu jsem tedy došel. Firewally na počítačích i na routeru jsou vypnuté. IP adresa na STOLNIM PC je 172.16.30.1 na NOTEBOOKU 172.16.30.2, NOTEBOOK WIFI 172.16.30.3

Ve Win XP se nyní začal objevovat notebook s Vistama (v Místech v sítích), ale nejde se na něj dostat kvůli nějakým nedostatečným oprávněním - nedá se na něj dostat ani pomocí ip adresy zadané do průzkumníka. Z Visty není počítač s WIN XP vidět (v Místech v Sítích), ale dá se na něj dostat pomocí IP adresy přes průzkumníka a dokonce se dají přenášet i data, ale naopak nejde vytvořit síťový disk, protože STOLNI PC S WIN XP neni v Mistnich sitich.

IP adresy jsou nastaveny takto:
STOLNI PC : 172.16.30.1
NOTEBOOK: 172.16.30.2
NOTEBOOK WIFI: 172.16.30.3

DNS Server: 172.16.30.30
mask: 255.255.0.0

Pomocí ping se dá dostat jedině z WIN Vista na XP naopak ne.
eraser (0)|27.2.2008 10:48
Ak ide o oprávanenia, tak sa pohraj so zjednodušeným zdieľaním, teda pokiaľ nemáš WinXP Home.
pat77rik (6)|27.2.2008 20:44
Takže udělal jsem vše podle článku a stále nic. Má chybová hláška stále hlásí: "Cesta v sítí nebyla nalezena"
Dneska jsem rovněž dospěl k novému poznatku a to: Snažil jsem se zapojit notebook do sítě ve škole se síťovým adminem a nepodařilo se nám to. Takže absolutně mi není jasné kde je problém. Počítače ve skupině se stále nechtějí ukázat. Ve škole jsou nainstalované Windows XP a všechny počítače jsou v síti. Problém zřejmě bude v těch Vistách, ale taky mi není jasné proč se nemůžu dostat ani do těch Vist z XP???!!! Začína mě to pomalu po týdnu usilí štvát :-D

Existuje něco jako gpedit.msc (Konfigurace počítače) ve Vistě?
pavel_p (993)|27.2.2008 21:47
Hmm, předpokládám, žes to kontroloval tak 3x ale ...
Centrum sítí a sdílení ... nastaveno na privátní síť? Sdílení souborů?
V dalších odkazech ... brána firewall vypnuto? (pro jistotu úplně)
Žádný zákeřný firewall v antiviru, Kerio či tak?
gpedit je ve vista business,ultimate,enterprise nicméně práva _lokálních_ uživatelů nastavit jde přes vlastnosti složky a ničem podobném jako gpedit nevím. konfigurace přes tento počítač pravým tl. vyvolat menu a spravovat.
Počítače v síti nejsou vidět, pokud je na vistách firewall a jsou zaplé jako první počítač (asi), čímž se tento počítač stane nějakým způsobem zodpovědný za správu skupiny, ale neumožní počítače v síti vidět a nějak blbě to pak celé funguje (domněnka ze zatím asi dvou pozorování)
pat77rik (6)|28.2.2008 19:40
Takže první fáze vyřešení problému. Na Vistách byl zapnutý firewall v Norton internet security, ktery se hlasil jako vypnuty, ale kdyz jsem patral dale, tak jsem zjistil, ze je de facto vypnuty jen pro neco :-( Takže tedy u Window XP problém vyřešen - Počítač s Windows Vista je nyní viditelný i připojitelný, ale nemůžu stále vyřešit problém proč není na Vistách viditelný počítač s XP. Doufám, že to nakonec všichni vyřešíme. Zatím všem děkuji za rady.
scoox (1)|16.5.2008 12:29
to ze ten komp nevidis je chyba ms, tusim ze ji opravuje aktualizace KB922120 pro XP
tady mas pokec: http://support.microsoft.com/kb/922120
scoox