reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Casopisy vs. zachodovy papier

mr-alien (22)|17.5.2006 13:50
Citate casopisy? Tie ktore informuju o technickych "novinkach". Ja uz dobre dlhy cas nie, preco? Dovod je jednoduchy.. net... Kym to oni vytlacia tak je to uz davno stare, nebavi ma cakat na nejaku informaciu cely mesiac ked si to mozem precitat na nete v podstate hned.

TESTY
No tak to sa neda nazvat inac iba ako fuj tajbl humus. Ze sa nehanbia nazvat tie reklamne clanky "recenzia" ! Kto zaplati ma, vsetci urcite viete o com hovorim. Ide mi to ale strasne na nervy ked vidim na nejakom casopise napis MEGA-RECENZIA ...bla bla bla... uz len to je podla mna zaruka neobjektivnosti.
Napr. Som si po DLHOM case kupil casopis (menovat ho nebudem) bol tam test LCD-ciek hovorim si, ze skusim, aj tak nemam cestou v autobuse co robit.. SKODA penazi, take to bolo trapne cely ten "test". Nic co by som uz nevedel tam nebolo, hodnotenie=blud, a vitaz testu mal iba nahodou v strede testu reklamu na A4 a potom preistotu aj za testom.

Uroven
podla mna sa nulova, aj ked nie vsetky casopisy su o ho.. vne. Niekedy sa stava, ze obcas sa najdu aj dobre a kvalitne clanky. Nechcem setkych hadzat do jedneho vreca ale vecina tam patri.

Posledne co este ostava, vyniest verdikt ci je to casopis alebo zachodovy papier. To v podstate urobite kazdy sam. No ked budete sedet na zachode a citat nejaky "odborny" casopis, nezabudnite na to :)
Zdeněk Kabát (32)|17.5.2006 15:57
Na to bych taky rad zareagoval. Ono je to s papirovym casopisem obtizne hned z nekolika duvodu. Tak nejvetsim problemem je omezeny prostor a tim i opravdova minimalizace mnozstvi textu. Kdyz se podivate, na kolik stran v papiru by vysla treba jen recenze jedne graficke karty, asi byste se divil.

Potom je to fakt, ze papir pise pro mnohem sirsi objem lidi, z cehoz se nejvetsi odbornici jiz presunuli na internet, a tak se musi tezce omezovat na laiky. To samozrejme neznamena, ze muzou psat bludy. Osobne bych mohl jmenovat jeden casopis, jehoz redaktori jsou svymi vedomostmi ne velmi vysoke urovni. Je ale pravda, ze vetsina magazinu u nas neni profi ani z pulky.

A co se tyce tech reklam? Tam je souvislost jasna - kdyz firma vidi, ze jeji produkt ziskal nejake oceneni nebo se dobre umistil (dostavaji recenzi pred uzaverkou k nahlednuti), tak ma hned o duvod vic si reklamu to casopisu pridat. Tak to funguje i na internetovych mediich.
Architect (232)|17.5.2006 16:23
[QUOTE=mr-alien]Citate casopisy? novinky...[/QUOTE]
Mezi velmi zajímavé časopisy bych řadil CHIP, protože nejsou novinky, jako novinky. Z hlediska nehledání informací na NETu, o které se nezajímáte se mi zdá zajímavý svým spektrem novinek.
Samozřejmě je lze nalézt na spoustě magazínech jako třeba SH apod., ale nikdy není jisté, že nenajdete v časopise "novinku", která není zajímavá a zatím všeobecně nepublikovaná (i měsíc). A pokud člověk na takovouto narazí, s velikou pravděpodobností se pak po bližších specifikacích a review poohlédne na internetu (s úmyslem, že ví, co hledat:)

A pak jsou tu i lidé, kteří internet nemají, a pro které je jedinou nejschůdnější cestou kupovat si měsíční magazíny.
Jenže ty se nekupují především kvůli novinek, ale kvůli už zmíňovaných testů, popř. recenzí a popř. i o data na většinou přikládaných CD či DVD, ze kterých čerpají nejen lidé bez NETu.

Doporuči můžu publikace jako CHIP, nebo odbornější Communication of ACM (kde jsou opravdu novinky, na které jen tak člověk při brouzdání NETu nenarazí:).
Pavel Kovač (374)|17.5.2006 16:28
Z vlastni zkusenosti take vim, ze napriklad uzaverka mesicniku je zhruba 15dni pred vydanim casopisu. Je tedy jasne ze minimalni zpozdeni od internetovych magazinu je tedy cca 15dni a v praxi to byva daleko vice.
Takze pokud autor napise napriklad dva clanky do cisla, tak nema zbytek mesice co delat :-), je sice pravda ze financni ohodnoceni byva lepsi (cena za znak), ale jak uz psal Zdenek, tak clanky nejsou tak dlouhe.

Co se tyce urovne, tak zde je to stejne jako na internatu. Jsou dobre a jsou spatne magaziny. Tistene magaziny maji nevyhodu v tom ze nemaji takovou zpetnou vazbu mezi ctenari a autory (diskuze pod clanky). Autori tedy nevedi jestli se dany clanek libil nebo ne (samozrejme jista komunikace existuje, ale precejen diskuze pod clanky je daleko vice informativni a zapoji se do ni kazdy kdo chce).
mr-alien (22)|17.5.2006 16:29
Nehovorim ze setky casopisy su bordel ale vecina je fakt humus. Podla mna je trapne ked si niedko da reklamu len preto ze sa dobre umiestnil. Myslim ze je za tym uplne nieco ine.. ale to je fuk, teda mne urcite. Aj tak neverim nicomu co sa pise ci uz na nete alebo v casopisoch. Skor ma zaujimaju postrehy normalnych ludi, ktory maju z toho ze sa podelia o info akurat tak dobry pocit.

Takze - myslim teda som :) ze?
a8nr (176)|18.5.2006 20:50
[QUOTE=Zdeněk Kabát]
Osobne bych mohl jmenovat jeden casopis, jehoz redaktori jsou svymi vedomostmi ne velmi vysoke urovni. Je ale pravda, ze vetsina magazinu u nas neni profi ani z pulky.
[/QUOTE]
Nemohl byste alespoň naznačit? Jenom tak ze zvědavosti by mě to docela zajímalo.

OT: Koukám že máme stejný oblíbený citát.
Honny (262)|18.5.2006 22:46
PC časopisy čtu - ale jenom starý, tak do roku 2004... novější nemám
Zdeněk Kabát (32)|18.5.2006 22:49
[QUOTE=a8nr]Nemohl byste alespoň naznačit? Jenom tak ze zvědavosti by mě to docela zajímalo.[/QUOTE]
Naznačit můžu - je to Mirek Jahoda a Dušan Šimonovič.
Killermannvs (77)|19.5.2006 09:19
[quote=Zdeněk Kabát]Naznačit můžu - je to Mirek Jahoda a Dušan Šimonovič.[/quote]

Tak jsem si zkusil zadat tyto jmena do googlu a vypadl mi z toho Compu*er casopis. A musim rict, ze to jsem opravdu necekal, protoze clanky na zive mi nepripadaji moc dobre, a to se nektere delaji prave ve spolupraci se zminovanym casopisem.
rs (104)|20.5.2006 01:55
Obecně, časopisy vydávané tiskem jsou kvalitnější, neboť podléhají recenznímu řízení. Každý kdo se pokusil něco publikovat ve vědeckém časopise, ví o čem mluvím. Například jedinou recenzí na články na "svethardware" jsou diskuze pod těmito články. Mnohdy mají vysokou úroveň. Hodně se mi zamlouvá, co se tady v poslední době děje.
Abel (97)|20.5.2006 10:36
casopisy maji zase tu neoddisktutovatelnou vyhodu oproti internetu, ze si je muzete cist ve vane, na zachode, v aute atd atd atd... ono neni moc prakticke a ani se to moc nedoporucuje tahat do koupelny s sebou notebook nebo mobil kde se to da precist (ale nepohodlne) na opere mini.

dalsi vyhoda casopisu je v tom, ze prinaseji sice ne tak detailni (omezeny prostor), ale uceleny pohled na danou problematiku (nebo aspon vetsinou). navic kdyz je v casopise tema napriklad "bezepecnost pc", tak je prilozene dvd napechovano programky ktere se toho tykaji, coz znamena, ze pokud vas zajima bezpecnost pc, tak si ten casopis koupite a dostanete k tomu i cd se spoustou veci k dane problematice.

dalsi vyhodou/nevyhodou casopisu je to, ze pokud casopis funguje uz dlouho a jeho osazenstvo se prilis nebo vubec nemeni, tak uz tak nejak clovek vi, co od ktereho autora muze cekat, vi, co kdo pise, vi, na co se muze tesit atd atd. na internetu se autori ponekud vice stridaji nez v casopisech. neni to samozrejme pravidlo u vsech, ale treba takovy pct. kdysi byl docela dobry, ale posledni dobou neskutecne upadl.

dalsi vyhodou casopisu je pravidelnost... pokud ma clovek predplaceny casopis, tak vi, ze kazdy treba prvni patek v mesici dostane do schranky svuj oblibeny casopis, kde budou vicemene aktualni informace, ktere si s sebou muze vzit prakticky vsude... kdyz takovy clovek chvilku nesleduje internet, tak mu lehce spousta veci utece...

velkou nevyhodou casopisu jsou otravne reklamy, ktere jsou u nekterych periodik prakticky na kazde druhe strance, bez moznosti je jednoduse blokovat (a trhat casopis neni moc prakticke :) ).

vim ze pro internet hovori jine vyhody: aktualnost, vyber, zadne reklamy, mnohem vic informaci, obrazku, obsahu, diskuze, fora.....................


mozna to ted vypada, ze "fandim" casopisum, ale neni to pravda :). mam predplaceny jen jeden (uz asi sest let) a chystam se predplatit si druhy. ale jinak projizdim internetem jak to jde a mam radsi net. rss je rss :). ovsem ten si do vany vzit nemuzu...

oboje ma sve velke vyhody a sve velke nevyhody
mr-alien (22)|26.5.2006 10:05
HAHAHAHAHAHAHA (reakcia na Abelov prispevok) Hlavne tie vyhody casopisu. Nechapem?? NO nic nevadi. Ozaj co furt stym vsetci mate ze casopis do vane? to akoze vas to vzrusuje alebo co? Ja ked nahodou mam nejaky casopis tak ho prelistujem precitam co ma zaujima (trava to tak 15 min.) a potom ho mozem akurat tak zahodit. Este to tak aby som si ho bral do vane. Hrozilo by mi utopenie vzniknute nudou ktora sa ako ruka mrtveho muza drape z toho casopisu.
Vobec nechapem co vobec na tych casopisoch vidite? Fakt nechapem. Skoda penazi, skoda casu, a skoda zivotneho prostredia. Tesim sa az bude svet natolko mudry a vsetko bude iba 110100110101 podobe.

Abel /ci ako je ten nick/ nevyhadzuj prachy a kup si radsej nove co ja viem? ... tricko alebo to daj na charitu.
eraser (0)|26.5.2006 18:42
Časáky by sa mali uberať smerom prechodu do e-podoby. Náklady na tlač, obmedzené miesto, nemožnosť online diskuzií, časová obmedzenosť napr. mesačný interval, atď. A nehovoriac, aká škoda papiera, resp. stromov... :)

Budúcnosť odborných časopisov z oblasti HW a SW v papierovej forme ružovú nevidím. Kto má prístup na internet, ten už to dávno pochopil a časopis si kúpi možno kvôli plnej hre, filmu, prípadne z dôvodu, že sa dlhšiu dobu nedostal k internetu. ;)
Honny (262)|26.5.2006 21:03
[QUOTE=eraser]Budúcnosť odborných časopisov z oblasti HW a SW v papierovej forme ružovú nevidím. Kto má prístup na internet, ten už to dávno pochopil a časopis si kúpi možno kvôli plnej hre, filmu, prípadne z dôvodu, že sa dlhšiu dobu nedostal k internetu. ;)[/QUOTE]
Asi tak, pro mě je to škoda peněz...
Abel (97)|27.5.2006 11:03
[QUOTE=mr-alien]HAHAHAHAHAHAHA (reakcia na Abelov prispevok) Hlavne tie vyhody casopisu. Nechapem?? NO nic nevadi. Ozaj co furt stym vsetci mate ze casopis do vane? to akoze vas to vzrusuje alebo co?[/QUOTE]


casopis do vany je naprosto skvela vec... pokud je tam neco zajimaveho samozrejme... pokud ty si ctes casopis tim stylem, ze si ho jen prolistujes a za patnact minut zahodis, tak asi nectes ten spravny :). ja nerikam ze ctu cely casopis, ale vzdycky se tam najde par recenzi/clanku, ktere sou zajimave, i kdyz o tom uz vim z netu. ono totiz, lezet ve vane hodinu jen tak, je docela nuda :). ale jinak sem samozrejme pro internet, to sem taky na konci uvedl... jen si myslim, ze casopisy jeste do hnoje nepatri
Martin Šejnoha (255)|27.5.2006 12:18
[QUOTE=Abel]casopis do vany je naprosto skvela vec... pokud je tam neco zajimaveho samozrejme... pokud ty si ctes casopis tim stylem, ze si ho jen prolistujes a za patnact minut zahodis, tak asi nectes ten spravny :). ja nerikam ze ctu cely casopis, ale vzdycky se tam najde par recenzi/clanku, ktere sou zajimave, i kdyz o tom uz vim z netu. ono totiz, lezet ve vane hodinu jen tak, je docela nuda :). ale jinak sem samozrejme pro internet, to sem taky na konci uvedl... jen si myslim, ze casopisy jeste do hnoje nepatri[/QUOTE]
Papír je prostěn papír a žádnej internet a ani počítač to nezmění....mám doma dost ročníků Praktické elektroniky, dřív jsem ten časák předplácel ale mám je i na CD v elektronické verzi. to se hodí když potřebuju udělat předlohu nějaké desky pro fotocestu, jinak když najdu nějaký zajímavý návod na internetu nebo něco takového tak si to tisknu
eraser (0)|27.5.2006 13:15
[QUOTE=Abel]jen si myslim, ze casopisy jeste do hnoje nepatri[/QUOTE]

Predvčerom sa mi dostal do ruky mini Level a ďalšou výhodou netu je, že si zväčším písmo podľa svojej potreby.
Pavel Kovač (374)|27.5.2006 21:59
Koukam ze debata se ujala trosku smerem tisteny text/text na monitoru. Tisteny text je daleko lepsi, pokud potrebuju neco dukladne prostudovat tak si jej vzdy tisknu. Napriklad kdyz jsem sestavoval novou metodiku pro mereni LCD, tak jsem vsechno tisknul a procital vklidu napr cestou busem apod. A taky neni nad to kdyz si clovek veme tuzku a do textu pripisuje myslenky/maluvky/grafy.
Zdeněk Kabát (32)|28.5.2006 00:28
Souhlas, máme několik skript v elektronický podobě, ale rozhodně se z počítače nedá učit. Chce to pěkně vytisknout a sednout si s tim v klidu ke stolu, rozložit papíry všude kolem a dělat si do nich poznámky :) To už je ale opravdu trochu OT.
eraser (0)|28.5.2006 15:42
Kedysi som tiež všetko tlačil, ale potom som si zvykol a uvedomil si, že šetrím financie i papier, no a výhody copy&paste, vyhľadávanie, hyperlinky alebo zväčšenie/zmenšenie písma mi to len utvrdili. Jo a pre pohodlné čítanie e-materiálov mi veľmi dobre slúži notebook. Ale niekde som čítal, že čítanie z papiera je o 30% rýchlejšie...
Martin Šejnoha (255)|28.5.2006 16:44
[QUOTE=eraser]Kedysi som tiež všetko tlačil, ale potom som si zvykol a uvedomil si, že šetrím financie i papier, no a výhody copy&paste, vyhľadávanie, hyperlinky alebo zväčšenie/zmenšenie písma mi to len utvrdili. Jo a pre pohodlné čítanie e-materiálov mi veľmi dobre slúži notebook. Ale niekde som čítal, že čítanie z papiera je o 30% rýchlejšie...[/QUOTE]
kčemu je potřeba copy&paste a pod. při čtení nějakého časopisu nebo učení se z knížky? Tebou popsané výhody smazává kopec jiných nevýhod....tak to vidím já :)
Abel (97)|28.5.2006 20:44
[QUOTE=eraser]Predvčerom sa mi dostal do ruky mini Level a ďalšou výhodou netu je, že si zväčším písmo podľa svojej potreby.[/QUOTE]

no tak zrovna mini Level je docela extremni priklad. mel sem v ruce sice jen dva nebo tri a stacilo :). ale zase i tenhle extrem ma sve vyhody. cteni pod lavici nebo v mhd je rozhodne pohodlnejsi nez s velkym levelem...

jo, jinak zoomvani stranek je super vec, po vecerech nebo po nocich praktikuju prakticky porad :). jeste je super vec zrusit obrazky, reklamy, prizpusobit stranku sirce okna, zmenit barvu pozadi stranky na cernou & text na bilou barvu a zoomnout to na nekolik stovek procent. clovek to precte i po poradne pivni akci i z peti metru. ale nevim, jestli tahle featurka jde ve FF, o IE nemluve :)
eraser (0)|29.5.2006 10:13
[QUOTE=Martin Šejnoha]kčemu je potřeba copy&paste a pod. při čtení nějakého časopisu nebo učení se z knížky? Tebou popsané výhody smazává kopec jiných nevýhod....tak to vidím já :)[/QUOTE]

Záleží, čo študuješ... ak je to programovací jazyk, tak neni o čom, tam jednoznačne víťazí copy&paste možnosť a vyhľadávanie.