reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vybuch Zdroje - mam shanet novy?

chmod777 (2)|5.3.2008 18:24
mozna pitoma otazka, ale vsechno zatim bezi "normalne".

zdroj je Enermax Liberty. Byl vypnuty hlavnim spinacem.
Pri jeho zapnuti se ozvalo neco neco mezi PRSK a BUM a perifernim videnim jsem zahlidl zablesk (jako kdyz se rozlitne kondig).

Po okamzitym vypnuti (reflex) jsem ho zapl a pustil pocitac ... kupodivu bezi.
Tyhle zdroje maj byt kvalitni, ale ze by byly schopny bezet i po vybuchu jsem netusil :-)


Nicmene ty komponenty uvnitr jsou docela drahy a vyladeny, takze bych o ne nerad prisel. Takze mam shanet novy zdroj, nebo je to "normalni" a zdroj bude dal fungovat?

Hlavne rekl bych jde o to, jestli se neco fakt rozletelo, nebo to byl jenom elektricky vyboj (nemam ale predstavu jak to zjistit).

Diky
Prott (240)|5.3.2008 18:30
Rozhodně nový zdroj - pokud máš svůj PC (potažmo peněženku) jen trochu rád. A na tu "kvalitu" Enermaxu bych si taky dával velký pozor. :) (btw. nemusel odejít jen kondík ve zdroji, mohl odejít i kondík někde jinde - deska / GK).
mech13 (5526)|5.3.2008 18:36
rozhodne cele PC prohledni a zkontroluj jestli nenajdes neco podezdreleho, s tim enermaxem radsi nic co ma cenu vic nez par stovek neprovozuj. nejlpsi by bylo enermax otevrit a oprohlidnout ho zevnitr, jestli je na nem nalepka ktera by zabranovala otevreni bez viditelnych znamek, tak se aspon podivej pres vetrak a zadni mrizku.
jestli bys otevrenim zdroje musel prerusit nalepky tak se zkus domluvit s obchodem kdes nakupoval, dojit k nim a otevrit a zkontrolovat to u nich (pokud je zaruka samozdrejme)
johny__g (6387)|5.3.2008 18:36
No tak se do toho zdroje podívej a uvidíš, pokud by vybuch kondík tak to poznáš, ne?
Trippax (154)|5.3.2008 18:39
- pokial je v zaruke tak skus reklamovat
- ak uz nieje zaruka, bolo by dobre zdroj otvorit prezriet co to tam vlastne "bouchlo" alebo tiez jednotlive vetvy premerat multimetrom...(v zatazi/bez zataze)
- pre istotu zdroj dalej v PC nepouzivaj, az po skontrolovani respektive vymene chybnych suciastok a naslednom premerani zdroja...
boboco (1987)|5.3.2008 18:47
Doporučuji jít po čuchu - pokud se rozlítnul kondík, tak to určitě bude v zasaženém místě dost smrdět. Nemyslím si, že by explodovalo něco jinýho než něco ve zdtoji - to by byla velká náhoda. Pokud je zdroj v záruce, tak kontaktovat prodejce a domluvit se na dalším postupu. Pokud půjde na reklamaci, tak si klidně koupit novej (pokud nemáš dvě 8800GTX ve SLI, tak by mohl stačit 500W Modecom FEEL III) a jak se Ti vyreklamovaný Enermax vrátí tak zkrátka jeden ze zdrojů prodáš.

V žádném případě ale nedoporučuju PC používat dokud nezjistíš, co se stalo - to je hazardování nejvyšíího kalibru. Jestli se nedostatečně filtruje některé z napětí, tak je jen otázka času než něco odejde!
ICEBOSS (3435)|5.3.2008 19:15
takove prsk a bum obcas zdroje po zapojeni do site delaji... treba muj stary AOpen 350W to dela celkem silne :)
Klingacikx (1545)|5.3.2008 19:26
Mne to urobil starý 300W LC power, bachlo zaiskrilo a komp sa vypol smradu bolo to ako v kur*inci. ale pc si spokojne s tým zdrojom asi rok išlo pokým som ho nevymenil:)
V tvojom prípade by som najskôr skúsil reklamáciu.
chmod777 (2)|5.3.2008 21:58
s odstavenim compu je problem, ze mam jenom jeden.

Prohlizel jsem to (compa zevnitr a zdroj pres mrizku) dost podrobne a z vnejsku (pres mrizku) muzu rict, ze:
- nic uvnitr "nepoletuje" (takze zadna soucastka se neodlomila) a to na 100%
- pokud vidim, tak zadny kondik nema ulomenou nozicku
- zadny kondik nevypada jako vybuchly (vsechny maji valcovity tvar a nevypadaji vypoukle)


Stran "smradu" jsem k tomu cuchnul hned po "vybuchu" a citit byl akorat takovy ten horky plech (jako kdyz dlouho sviti plechova lampa tak pak vydava takovou tu specifickou vuni).
Nic co by pripominalo chemickou slouceninu jsem necitil a ted nic takovyho nikde po compu citit neni (jen ten "horky plech").


Ja hlavni vypinac na compu zase tak casto nepouzivam, takze predevsim nevim, jestli se neco fakt pokazilo, nebo je to neco temer "beznyho" (zdroj byl studeny a vypnuty cca den).
Zoidik (1405)|6.3.2008 07:06
Pokud zapneš zdroj hlavním vypínačem, tak při spojení kontaktů dochází k malému zajiskření. To je i krásně vidět. Pokud to udělal až po sepnutí hlavního vypínače, tak bych ten zdroj radši hodil do popelnice.

[QUOTE=chmod777;97274]s odstavenim compu je problem, ze mam jenom jeden.[/QUOTE]

Nic neni problem, věř tomu a pokud to PC nepoužíváš k podnikání, tak se bez něj obejdeš. Nebudeš hrát DOOMa, CRYSIS, BIOSHOCK... a místo toho si zahraješ dostihy a sázky s přítelkyní/manželkou
johny__g (6387)|6.3.2008 10:12
[QUOTE=Zoidik;97330]Pokud zapneš zdroj hlavním vypínačem, tak při spojení kontaktů dochází k malému zajiskření. To je i krásně vidět. Pokud to udělal až po sepnutí hlavního vypínače, tak bych ten zdroj radši hodil do popelnice.[/QUOTE]

Ono je to i slyšet, takové jako zachrastěni nebo prsknutí, obzvlášť když ten spínač mačkáš pomalu.
trodas (1753)|6.3.2008 10:53
Exploze Enermax Liberty 620W zdroje?
Nedivim se.

Je to znama vec, 100x popsana na ruznych forech na svete a stala se milionu a jednomu cloveku. Enermax pouziva CTC VENT kondiky, coz jsou shity shitu, a tim padem to casem exploduje. Bud rad, ze ti to nevzalo sebou ostatni HW. Zdroji bud vymen kondiky, nebo ho vyhod a kup si novy. Pokud je v zaruce, zanes ho na reklamaci.

Ja jsem svemu Enermaxu Liberty 620W vymenil vsechny kondiky a jede jen hodinky :D ;)

Potrebujes:

Enermax 620W -done-
---------------
1x 390uF 400V d25 x 45 - 1x Samxon GP 390uF 400V d25
4x 3300uF 10V d10 x 34 - 4x Samxon GD 3300uF 6.3V d10
2x 3300uF 16V d10 x 34 - 2x Samxon GD 2200uF 16V d10
1x 1500uF 10V d10 x 23 - 1x Samxon GC 1500uF 10V d10
1x 1000uF 10V d8 x 18 - 1x Samxon GC 1000uF 10V d8
1x 470uF 25V d8 - 1x Samxon GC 470uF 16V d8 (highest spike 14.4V)
1x 22uF 50V - 1x Samxon GF 22uF 50V d5
5x 10uF 50V - 10x Samxon RS 10uF 50V d5
5x 2.2uF 50V -