reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Odbornost prodejců výpočetní techniky

Karel Polívka (1485)|7.3.2008 13:50
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Odbornost prodejců výpočetní techniky

Určitě to sami znáte z vlastní praxe. Přijdete do obchodu s výpočetní technikou a zeptáte se přítomného prodavače na něco ve spojitosti s produktem, který si právě chcete koupit. Bohužel ne vždy je ale reakce dotyčného z hlediska Vám podávaných informací uspokojující, někdy je až tristní. Ať už jsou Vaše zkušenosti nebo názory jakékoli - vyjádřete je, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Intri (3490)|7.3.2008 13:59
No, osobně nakupuju nejčastěji v Alfě, tam odbornost celkem ujde, pokud jde o odobronost informatickou. Hodně jim ale chybí obornost právní a znalost práv zákazníků... Ale jinak si myslím, že na tom Alfa není až tak špatně.
kane.shw (1231)|7.3.2008 14:07
Mám dojem, že to jde čím dál víc s odborností k šípkům :( Když už jsem, zdálo by se, objevil obchůdek s lidmi, co o to mají alespoň trochu zájem, tak se lidi obmění a většinou k horšímu... no a taky jde až v první řadě přece o prachy, že...

Ale vždyť je to většině lidí stejně jedno, ani o tom nemusí vědět, že je někdo "převezl"... prostě si koupí komp podle ceny a domnívají se, že cena určuje výkon - tak to přece funguje v tesku, nebo v hypernově a dalších a všichni jsou spokojení....
johny__g (6387)|7.3.2008 14:17
Raději se na nic neptám, informace najdu na netu u strýčka googla a pak jdu, koupím, zaplatím, odnesu. Ovšem pro toho kdo se v tom nevyzná to může být peklo, když natrefí na nějakého odborníka za pultem. Na druhou stranu, vývoj jde tak dopředu že to člověka musí opravdu bavit aby měl stále aktuální informace. Takže když to někdo bere tak, že si jen musí odstát těch XY hodin za pultem a jinak ho počítače nezajímají, tak to pak tak dopadá. A kdo tomu trochu rozumí a zajímá se o to, dlouho asi prodejce dělat nebude, pokud je trochu schopný ...
Klingacikx (1545)|7.3.2008 14:22
S ľuďmi kde nakupujem ja som celkom spokojný, poradia, porozprávajú sa o skúsenostiach a pod. Niečo na niektorých predajcov nemám rád prehnanú neviem či sa to dá nazvať "pomoc" ale budú ťa presvedčovať o tom, že ti netreba do PC kúpiť chladič na CPU lebo takmer všetky procesory sú BOXované....
wartin82 (0)|7.3.2008 14:28
Myslim ze prodejce at v kamenem nebo inet obchodu by mel znat vsechny detaily o nabizenych produktech a neplacat si tam veci o kterych vi jen ze stoji tolik a tolik a ze na nich tolik a tolik vydela. Vim ze nemuzou vedet uplne vsechno ale je to jen pro jejich dobro aby se pak pred zakaznikem necitili jak blbci. A nejhorsi sou ti co hned zakaznika do neceho "nuti" viz AMD X INTEL WAR apod.
matyyy (2527)|7.3.2008 14:39
jedna perlička asi před půl rokem jsem se náhodou bavil s majitelem jenoho pc obchodu, který prodával pouze: "Kvalitní a stabilní počítače" k čemuž mu dopomáhaly pouze procesory Intel a desky Gigabyte

osobně při nakupování hardware se s prodejci moc nebavím, protože "Hlavně prodat!"
Karolinus (7)|7.3.2008 14:42
Dobrý den všem, nakupuji většinou v Alfě, CZC a většinou přes net. Takže s prodejci se moc nesetkám. Pokud mám nějaký dotaz, tak mi odpoví. Výhodou je, že si vše mohu najít na NETU a mám konkrétní požadavky. Jinak si obecně myslím, že záleží na jednotlivých prodejcích. Pokud do toho někdo dá srdíčko a zájem ( doma se profesně vzdělává ) tak je to hned poznat i na jeho ochotě poradit.:stupid:inlove
Neregistrovaný (0)|7.3.2008 15:14
S Alfou mám zatím velmi dobrou zkušenost. Jak co se týče odbornosti, tak přístupem k zákazníkovi. (snad se to nezkazí). Nejhorší mi přijdou malí prodejci PC a menší samostatné obchůdky, kteří se snaží přesvědčit neznalé, individuálním přístupem k zákazníkovi. Tento většinou podlehne, jelikož kontakt je fakt osobnější než třeba v obchodě typu Alfa a pod. Problémem je pak výsledek! Z vlastní zkušenosti vím, že tito soukromníčci se snaží využívat neznalosti zákazníku a comp nacpu zastaralým, jinak nepoužitekným šrotem. PC následně vyfakturují jako celek bez jednotlivých komponent za nehoráznou sumu.
Např. : dva roky staré PC za cca 25 000kč. Z hrůzou jsem zjistil, že v PC sa nalézá Celeron, myslím 1.6 a SDRAM 128MB. O HD raději ani nemluvím. Člověka, který toto koupil, pak těžko přesvědčíte, že byl těžce okraden. (počítač byl prodávaný na zakázku jako zcela nový)!!!!!
Taktéž po mailové a telefonické konzultaci s firmama CzechComputer a FOX jsem měl dobrý pocit.
Toto třeba určitě neplatí o Comfor Stores v hypermarketech TESCO, kde se mne snažili přesvědčit o vhodnosti či nevhodnosti AMD / Intel bez respektu k tomu co bych chtěl já. Toť mé postřehy
dkas (193)|7.3.2008 15:15
[QUOTE=Klingacikx;97774]S ľuďmi kde nakupujem ja som celkom spokojný, poradia, porozprávajú sa o skúsenostiach a pod. Niečo na niektorých predajcov nemám rád prehnanú neviem či sa to dá nazvať "pomoc" ale budú ťa presvedčovať o tom, že ti netreba do PC kúpiť chladič na CPU lebo takmer všetky procesory sú BOXované....[/QUOTE]

Jde taky o to, co ten člověk od toho počítače očekává. Pokud mi někdo napíše specifikaci, kterou chce nacenit a je tam k tomu chladič za 150 Kč a ten počítač chce na Word, Excel, Internet, tak pak mu ten chladič radši rozmluvim... Ale naštěstí nejsem prodejce za pultem, se kterými naštěstí taky nemusim polemizovat, takže je mi to v zásadě jedno :shut

Jinak co se prodejců týče, je to asi jako se všim. Sem si teď třeba kupoval oblek a měl sem svojí představu, ale slečna mi chtěla "vnutit" jinej (dražší), protože je přece hezčí a je z mnohem lepších materiálů atd, atd... Takže si všichni snažte držet ty, co vám vyhovujou
Boguš (54)|7.3.2008 15:58
Mě osobně na odbornosti zase až tak nesejde ... co potřebuji tak si zjistím jinak ...

Na čem mi spíše záleží je profesionalita prodejce ve smyslu přistupu k zázazníkovi. Ono, totiž je "dobrým" zvykem, že bývají často arogantní a namyšlení. Chápu, že vůči vetšině zákazníků jsou oni těmi gurui co všemu rozumí a to je zřejmě "deformuje" .... já ale jsem na toto doslova alergický ... !!!

Nejdu do obchodu proto abych prodavači ukázal, že tomu rozumím, ale jdu si tam koupit nějakou věc, protože ji prostě potřebuji. Pokud už ji teda nekoupim přes net. Já jim prostě nepotřebuji dokazovat jak jsem dobrej, a že oni nejsou jediní kdo se vyzná a že toho vím mnohem více než oni. Proč?

Pak jejich přístup, že jim nesahám ani po kotníky, mě úplně odpuzuje. Nebo jinde přijdu a prodavač tam znuděně sedí jak v hospodě a když s ním mluvím tak se ani nepostaví a mám skoro pocit že ho otravuju .....

Jinak ... na odbornost tu přeci máme svethardaware.cz .... ;) .. takže osobně by mi stačil robot, nebo automat .. :) .. než prodavač ...
Ivo Martinka (1)|7.3.2008 16:08
Zdravim vsechny, ja jsem taky pokazde kritizoval prodejce v kamennych obchodech atd .. kolikrat jsem toho vedel vic nez oni a to jsem se o IT moc nezajimal. Dnes na teto pozici pracuji a muzu rict, ze kdybych mel znat vsechno zbozi co nabizime, tak bych musel mit diskove pole misto hlavy ... jelikoz nejsme mala firma, tak nastesti kazdy z nas tady ma nastarosti jinou vec(soft, site, servery, pokladni systemy, ntb, atd). Znat to vsechno absolutne neni mozne, dnes je tolik veci a tolik ruznych variaci vseho a vyvyjí se to takovým tempem, ze proste nejde vsechno vedet. Pro nas je nejdulezitejsi, ze vime, kde to hledat, nebo vime koho se zeptat, kdo s tim ma zkusenosti. Jsme tu pro lidi, kteri nemaji net nebo vubec nerozumi IT, zbytek si to vygugluje a zobrazi si milion dizkusi na vsechny mozne temata, pak jde a koupi. Pro ten zbytek jsem tu jako takova mala rada, protoze vime co lidi nejvice chvali, s cim maji nasi technici dobre zkusenosti a vime ktery HW s kterym je problematicky. Takze kritizovat prodejce, ktery nevi z hlavy ze Acer 5620-5A2G25Mi nema zadny volny slot na pamet je trosku vedle ... vim ze je to trosku prehnane, ale doufam, ze jsem to trosku nastinil jak to bylo mysleno
Fenris (0)|7.3.2008 16:16
Nejdřív posílám poklonu SWH - to je první opravdu zajímavé téma na víkendovou diskuzi hodné příspěvku :o)

Podle mne je důležité rozlišovat ve slově prodejce dva typy lidí, neb slovo podle mne označuje obchod jako takový, ale já jako zákazník jednám již se zaměstnanci firmy. Když jdu nakupovat a chci se zeptat, čekám že prodávající (prodavač) nebude znát vše, je tu od toho aby věc prodal, což je také jeho prioritou. Proto mě nezaráží, když prodavač neví odpověď na mou konkrétní otázku. Když se setkám s prodavačem který je v oboru vzdělanější, je to jedině dobře a firma má za to malé plus, ale to se příliš často nestává. Navíc prodavač nemá většinou zájem se vykecávat a radit, že :o)

Potom jsou tu ale firmy, kde existují technici - odborní poradci. To by mělo znamenat, že k nim se člověk může přijít poradit s již závažnějším problémem, nejen žabomyší otázkou zda Intel či AMD nebo raději párek v rohlíku. Tady je zarážející, že tzv. technici jsou svými znalostmi často na úrovni prodavačů, pouze malá část z nich opravdu problematice IT dostatečně rozumí. Proč to tak je? Hlavně proto, že většina Čechů je zvyklá nakupovat na doporučení, američan by řekl stylem "word of mouth", kdy mi někdo o kom myslím, že tomu rozumí, doporučí hardware a já si to následně bez otázek na prodejce koupím. A potom také proto, že u nás není zvykem prodejce příliš zaměstnávat, panuje takové to přesvěčení, že si to rychle koupím a rychle vypadnu... takový pozůstatek minulého režimu. Naštěstí se to zlepšuje, a to dokonce z obou stran.

To jsem poněkud prchl od tématu.. Osobně mám pocit, že odbornost není příliš vysoká. Většinou se odehrává od znalosti webových recenzí a nějakých polopravd, ale velká část prodejců nemá ani vzdělání v technickém směru, které by dokázali uplatnit. Tady mi přjde, že největším nepřítelem je prostě nechuť věnovat se svému oboru poněkud víc do hloubky, nejen jako způsob nutné obživy.

Marek
sirbobo (0)|7.3.2008 17:16
V Brně jsou prakticky 3 kamené obchody, kde se dá konzultovat s prodavači - Alfacomp, Petracomp a TSBohemia. Tady se dá s prodavači odborně bavit a někdy i poradí lidem novější a levnější výrobek, než původně chtěli.
Ty další jako Hifishop, Dinos, Zlevnujeme apod. jsou typu Objednej - Pošleme nebo si Dojdi.
Naštěstí je pryč doba, kdy majitel, aby ušetřil si vzal do obchodu kohokoliv - to nebyli prodavači, ale podavači. Např. jedna dívenka mě tvrdila, že mnou požadovanou komponentu určitě nemají. Tak jsem jí řekl, ať mě prodá tu věc, co má v regálu nad hlavou ... že si jí vezmu. Samozřejmě byla to ta komponenta, kterou jsem chtěl koupit. Mějte sa.
Milan Šurkala (160)|7.3.2008 17:43
Mám zkušenosti nejrůznější. U nás v Havířově byla spousta zajímavých firem, ale nyní když potřebuju obyčejnou náplň do tiskárny jedu do Ostravy do Alfy (případně to vezmu cestou do/ze školy). Z těch havířovských byla moc fajn firma ABM (působí celorepublikově), kde byli opravdu ochotni poradit, a ačkoli jsem reklamoval sestavu skoro neustále (holt deska Matsonic), reklamaci se snažili vyřídit rychle a jednou jsem si dokonce mohl vyzvednout opravenou sestavu v neděli v šest odpoledne.
Nyní osobně nakupuji výhradně jen v ostravské Alfě. Je tam frmol, a ačkoli na prodavačích jde občas vidět vyčerpání, jsou většinou ochotní. Rady nevyžaduju, přesně vím co chci. Prodavači se často pro jistotu ptají, zda jsem si vybral dobře (např. když jsem kupoval PATA disk, tak se mě ptal, zda nechci už SATA, ale nic mi nevnucoval, nedávno mě upozorňoval, že právě kupovanou 4GB SDHC kartu ve starších zařízeních nemůžu použít a jestli mám skutečně zařízení, které SDHC karty podporuje), takže u Alfy zatím spokojenost. Jen ty čekací fronty by mohly být kratší :-) Jinak kupuju přes net, ale to většinou u CZC, občas DXT.
Neregistrovaný (0)|7.3.2008 17:45
musim souhlasit, ze v Tsbohemii se da opravdu domluvit s prodavaci, ja sam nakupuji jedine tady at uz ve Znojme nebo v Brne, vzdy sem byl spokojen s odbornosti, kterou dani prodavaci disponovali. Neni nad to si pokecat o novych AMD procesorech a jejich pretaktovani nebo jen tak si pokecat, ktera ze to deska toho "vic" vydrzi nez, aby tam stala divenka co je rada ze vi jak vypada klavesnice a vi co udela right-click na mysi ...
Neregistrovaný (0)|7.3.2008 17:53
No ja nakupuju vyhradne v jednom malinkatem obchudku kde dokazou divy jak s cenama tak se znalostma.Znalosti a zkusenosti vyborne, vzdy ochotne poradi, pomuzou, sezenou. Jinak kdyz sem nakupoval v jinych, ale znamych obchodech tak sem spokojen nebyl, napr kdyz mi technik tvrdi ze je to procak do 939 a ukazuje mi semprona do AM2 tak si myslim sve....
cool.user (2822)|7.3.2008 17:56
[QUOTE=Neregistrovaný;97834]No ja nakupuju vyhradne v jednom malinkatem obchudku kde dokazou divy jak s cenama tak se znalostma.Znalosti a zkusenosti vyborne, vzdy ochotne poradi, pomuzou, sezenou. Jinak kdyz sem nakupoval v jinych, ale znamych obchodech tak sem spokojen nebyl, napr kdyz mi technik tvrdi ze je to procak do 939 a ukazuje mi semprona do AM2 tak si myslim sve....[/QUOTE]

A jak ty vis ze to nebyl sempron do 939? :p :D
HonzaSi (142)|7.3.2008 21:20
[QUOTE=Boguš;97801]Mě osobně na odbornosti zase až tak nesejde ... co potřebuji tak si zjistím jinak ...

Na čem mi spíše záleží je profesionalita prodejce ve smyslu přistupu k zázazníkovi. Ono, totiž je "dobrým" zvykem, že bývají často arogantní a namyšlení. Chápu, že vůči vetšině zákazníků jsou oni těmi gurui co všemu rozumí a to je zřejmě "deformuje" .... já ale jsem na toto doslova alergický ... !!! [/QUOTE]

Jo takový prodavači fakt potěší. Jednou jsem sháněl DVD různých značek abych zjistil jak si s nima mechanika rozumí či nerozumí, protože na maximální rychlost jen kazila placičky. Když jsem mu vysvětlil proč chci různý značky (nejdřív se mu nechtělo sahat do poličky dvakrát), tak mi jen mírně zaobaleně sdělil, jakej sem debil (v podtstě jen nepoužil tohle slovo), když od mechaniky 16x očekávám rychlost vypalování 16x, že mám používat rychlost 2x, maximálně 4x.
(Jen tak mimochodem, teď se domnívám že chyba není v mechanice, ale v celkově slabší sestavě, která prostě nedokáže laseru tak rychle dodávat data. Ale to sem nepatří)

Samozřejmě že sem tam od té doby nebyl a každého sem varoval.
Neregistrovaný (0)|7.3.2008 21:26
Na Petra Comp bacha.Jen tynejhorší zkušenosti.Snaží se vnutit použité zboží a nic neumí.V Ts Bohemii něco ví,ale reklamace děs a nikdy neuznaj.Jedině V Alfacompu něco vé.Ale jsou tam také vyjímky.Jako když mě tvrdily že proc s fsb 1333 nepojede na desce ,která má ofic fsb jen 1066 atd....HeHe
vodehnal (0)|7.3.2008 22:10
Já osobně bydlím na maloměstě,tak v 90% kupuje přes net. Co je ale neštěstí,nejsou snad specializovaní obchody s hardware, ale to,že z počítačů se stalo spotřební zboží a prodávají je na každém rohu v každé elektroprodejně, o supermarketech nemluvě. To co tam dokazují prodavači to je děs,a čím větší blbec, tím má větší sebevědomí.
trodas (1753)|7.3.2008 22:23
Nevím, tady bych asi moc přispívat neměl, neboť bych musel hodně nadávat :p Ale tohle si neodpustím:

[QUOTE]na maximální rychlost jen kazila placičky. Když jsem mu vysvětlil proč chci různý značky (nejdřív se mu nechtělo sahat do poličky dvakrát), tak mi jen mírně zaobaleně sdělil, jakej sem debil (v podtstě jen nepoužil tohle slovo), když od mechaniky 16x očekávám rychlost vypalování 16x, že mám používat rychlost 2x, maximálně 4x. (Jen tak mimochodem, teď se domnívám že chyba není v mechanice, ale v celkově slabší sestavě, která prostě nedokáže laseru tak rychle dodávat data. Ale to sem nepatří)[/QUOTE]

V dnesnim svete marketingu kde "vetsi cislo prodava" je duvera v to, ze mechanika oznacena 16x take 16x zvladne mirne naivni. Ne, ze bych chtel nekoho obhajovat, ale fakt je, ze 16x rychlosti dosahuje drtiva vetsina mechanik jen na krajich media a smerem do stredu (kde se zacina) rychlost klesa ;)

Cize - neni 16x jako 16x ;)

Druha vec je, ze aby mechanika DVDcka nekazila tak ma svuj buffer a metody mekkeho pozastaveni paleni, nez PC doda data. Rika se tomu ruzne, treba Ultra Buffer, a problem tak spis bude v tom, ze si mechanika nerozumi (respektive ma v firmware nastavene spatne zpusoby zapisu/ci definovano malo typu) s nekterymi medii.
Otestovat to s vice typy je tedy vic nez rozumne.

Na druhou stranu pro kvalitu a zivotnost zapisu je vic nez rozumne se u CDcek omezit na 16x a u DVDcek na 4x. Pokud to neni pro nekoho, kdo "moc specha"... to je pak jeho problem.



Poznamka z osobni zkusenosti pod carou.
---------------------------------------
Vetšina prodavačů jsou vlastně jen trotli podavači. Na druhou stranu, pokud si to někdy zkusíte, tak zjistíte, že většina zákazníků je tak, ale tak mimo mísu, že ve vás po nějaké době vytvoří silné a nezviklatelné přesvědčení, že co zákazník, to ťuplas přinejlepším. A když přijde náhodou zákazník, který věci rozumí dobře či lépe než vy, tak než ho odhadnete a změníte svůj přístup "jak k malému a ještě retardovanému děcku" na normální, tak ho naštvete a zmizí ;)
Čiže kritizovat je snadný (a často opávněný), ale zkuste si to. Denní kontakt s takovou dávkou lidské blbosti je opravdu vyčerpávající a osobnost deformující zkušenost.
Neregistrovaný (0)|7.3.2008 22:43
I když tento server navštěvuji pravidelně, docela mě překvapilo že se pustil do této diskuse.

Osobně pracuji jako prodejce PC a jak již několik přispívatelů uvedlo, fakt nemám (nemáme) místo hlavy diskové pole a za druhé při obchodu plném lidí nemáme kolikrát ani čas zabrat se ze zákazníkem do nějaké podrobnější diskuze o zboží.

Na druhou stranu faktem je že i kdybychom chtěli, bohužel není ani moc příležitostí se do takových diskusí pustit, neboť lidé znalí problematiky si většinu věcí nakoupí přes net a do prodejen chodí výhradně pro konkrétní zboží a s námi se vůbec nebaví.

A ti co se baví jsou většinou BFU s tím že přijdou že chcou nabušené PC na hry nejlépe s nejnovější grafikou o které si náhodou přečetli, ve včerejších novinách nebo časopisu typu Počítač pro každého, recenzi a to vše i s monitorem do 10000 Kč. Pak když jim člověk řekne že toto bohužel nejde tak na něho čumí jak na vola.

To už ale vůbec nechci rozebírat základy slušného chování které se 85% české populace nedostává.

No a na závěr jen jedno. Snažme se jak my prodejci tak i zákazníci spolu vycházet, neboť všichni jsme lidi a nikdo nejsme neomylní.
HonzaSi (142)|8.3.2008 00:40
[QUOTE=trodas;97927]Nevím, tady bych asi moc přispívat neměl, neboť bych musel hodně nadávat :p Ale tohle si neodpustím:



V dnesnim svete marketingu kde "vetsi cislo prodava" je duvera v to, ze mechanika oznacena 16x take 16x zvladne mirne naivni. Ne, ze bych chtel nekoho obhajovat, ale fakt je, ze 16x rychlosti dosahuje drtiva vetsina mechanik jen na krajich media a smerem do stredu (kde se zacina) rychlost klesa ;)

Cize - neni 16x jako 16x ;)

Druha vec je, ze aby mechanika DVDcka nekazila tak ma svuj buffer a metody mekkeho pozastaveni paleni, nez PC doda data. Rika se tomu ruzne, treba Ultra Buffer, a problem tak spis bude v tom, ze si mechanika nerozumi (respektive ma v firmware nastavene spatne zpusoby zapisu/ci definovano malo typu) s nekterymi medii.
Otestovat to s vice typy je tedy vic nez rozumne.

Na druhou stranu pro kvalitu a zivotnost zapisu je vic nez rozumne se u CDcek omezit na 16x a u DVDcek na 4x. Pokud to neni pro nekoho, kdo "moc specha"... to je pak jeho problem.[/QUOTE]
Asi nemá cenu tady řešit kvalitu a rychlost pálení. Kromě toho daná situace byla asi tak před rokem, dnes už sem poučenější. Nicméně jako zákazník očekávám, že se mnou prodavač nebude jednat jako s idiotem hned od začátku. Ovšem tenhle prodavač byl mimořádně arogantní. Možná měl jen špatný den. Ale abych jen nekritizoval, jinak mám s obchody zkušenosti povětšinou kladné.
kubis17 (4)|8.3.2008 10:13
no,muj nazor na odbornost firem je ze v alfe se vyznaji,sice taky tam maji drobne mouchy,ale to je jiste nasledek vycerpanosti z tech davu lidi,kteri tam chodi :) takze u alfy jsem spokojen. Dalsi fajn obchudek mi prijde,pro mne jeste trochu nepoznany a to je RSComp od radima stepance,ac je to internetovy maloobchod tak me mile prekvapil.Sice jsem jiz slysel jen kladne ohlasy od ruznych uzivatelu for apod,ale nyni jsem se mohl presvedcit ja sam. Reklamace bych si dovolil uznat na vybornou,odbornost take :)

S cim akorat stale nesouhlasim jsou obchody typu: electroworld,datart apod. Prave v datartu se mi stala prihoda,kdy se na stitku u sestavy objevilo cislicko 1938MHz u Sempronu, ptal jsem se prodavace zda jde o chybu nebo je jiz sestava pretaktovana. "Odbornik" se vyjadril,ze se jedna o zakladni frekvenci procesoru AMD. Dale jsem se ptal na socket ktery je pouzity u sestavy a dozvedel jsem se ze se jedna o socket Windows XP... tak to mne polozilo do kolen... Neni nad to jak kazdy "odbornik" vam pri prvnim dotazu na PC sestavu odpovi ze jde o Windows XP...
Sieben (513)|8.3.2008 12:56
nakupuju v TS bohemii - prodejci v pohodě, hlavně p. Kročil, s kterým se dá domluvit a není nepříjemnej
jen jejich reklamace osu...hodně špatné, ale už tam nesedí ten ignorantní kret*n, kterej tam byl(ale podal sem na něj stížnost, telefonicky to řešil s vedoucím prodejny a vzali mu prémie-ale jestli to udělali...to nevím:) )
ale zatím mi uznali každou reklamaci:)

a pak nakupuju od kamaráda - ceny super, dovoz až domů, nebo tam kam potřebuju a je v pohodě.
-odbornost v pohodě

A datarty a pod jsou ZLO :thumb
nicanikdo (25)|8.3.2008 13:35
Mno ted nevím, sem zároveň technik a prodejce ale taky sem zákazník.
tak myslím si že je to vyvážené.. jsou blbové prodejci a jsou blbové zákazníci. Stává se že přijde človíček a chce nějaký specifický kousek a když mu jej dám nebo objednám vypadne z něj jůůů jste první kdo todle má a nebo kdo ví co to je. Mno snažíme se vědět, vždyt nás to živí.. i za cenu vysedávání na netu, hledání sbírání informací.. ono nás to taky baví:-)
Ale stane se taky že přijde človíček nepozdraví na pozdrav neodpoví a spustí: chci notebůk, nejradči aker, aby tam byla vista ultimáte a ofic profesionál s karbonovím víkem(doslovná citace)... řeknu mu, že to nebude nejlevnější a pán se slovy na netu ho mají za 9 tis odchází.. bez pozdravu a mezi dveřma řekne manželce viděla si toho debila??? Co s takovím zákazníkem???
Další sorta jsou lidé kteří si něco našli na netu... (nebavím se o znalých tam není problém, pokecáme o HW, když to jde vymyslíme slevičku a je to) jenže na netu je myšlen blog 13ti letého nadějného tjůůůnera kompjůůůtru co vytáhnul celera 2 giga na 4,5 giga a jede to jak kráva woe... toto jsou lidé, kteří neví co chtějí ale nechtějí radi protože to našli na netu.
Reklamace to ej taky lahůdka.. přijde chlapec s deskou na desce lepkavá zaschlá kapalina a diví se, že reklamaci neuznám. Jinak samo není problém všecko se může rozbít a problém ve výměně nebo vrácení korunek nevidím.
Je to jen o tom, že lidé musejí pochopit, že nakupovat techniku v tesku je blbost a prodejci musejí pochopit, že i ta nej lama jej živí. A musíme se všichni naučit spolu vycházet.
Protože bez zákazníka nebude prodejce a bez prodejce si zákazník nic nekoupí.
odb (505)|8.3.2008 14:40
U väčších firiem je to s tou odbornosťou celkom dobré (nerátam TESCO, NAY... tam to vedia max. nablokovať na pokladni), u menších je to dosť kolísavé. Aby vedel predajca o produkte všetko, čo chcem vedieť ani neočakávam lebo to asi pri väčšine produktov nieje možné. Idem "naistotu" - prv si nájdem presnú špecifikáciu na internete a v obchode už si len pýtam, čo chcem bez požadovaných odborných rád. Ak som na druhej strane barikády, tak to vždy nieje ľahké a obdivujem predajcov, kde sa im premelie veľa ľudí. Niektorý zákazníci nemajú predstavu o svete a vyhovoriť mu niečo, čo mu poradil kamarát, ktorý sa pokladá za odborníka po prečítaní jednej stránky, časopisu je nadľudská činnosť a v tej chvíli chcem mať metlu v ruke, byť zamestnancom technických služieb mesta a jediné čo ma trápi je kedy už bude 11:00 aby som mohol ísť na držkovú s dvoma rožkami a pivom do tretej cenovej.
Mac33 (4)|8.3.2008 17:30
Tak ono niekedy je naozaj na zasmiatie... Napriklad v jednom nemenovanom obchode v Trencine na Hornom Sianci som si raz pytal kabel STP a on na to tieneny ci netieneny ?;) A to nehovorim o Philips elektre na namesti kde ten lolo do nebies vychvaloval MSI a chcel zakaznikovy predat stoj co stoj a pritom vedla stal FujiTsu v rovnakej cenovej kategorii mozno nejaky ten parameter nizsi :) Teraz vacsinou vse co idem kupit si ociham na nete ci popytam kamaratov a do obchodu pridem kuknut iba ako to vypada. Obchodnikov sa nejak nepytam maximalne kde to maju :)
nereg-SK (0)|8.3.2008 21:54
Nakupujem hlavne cez CZC a na Slovensko mi to vzdy privezie teta z Prahy a zatial vzdy spokojnost.
Horsie to je u nas na Slovensku v kamennych obchodoch, kde casto nevedia , ze graficke karty GeForce vyraba Nvidia alebo , ze existuju aj LCD monitory s inym ako TN panelom...
polki123 (5)|8.3.2008 22:31
Ahoj, tedka tady máte pohled z druhé strany... jsem totiž prodejce v ostravském electroworldu na oddělení výpočetky. Bohužel musím souhlasit s lidmi že prodejci jde hlavně o to co nejlépe prodat, hold to je obchod, pak už je jen otázka prodejce jak k tomu přistupuje. Jen nehažme všechny do jednoho pytle. Aspon za náš obchod mohu říci že tam jsou lidi kteří mají znalosti jak pc tak i sítí na velmi vysoké úrovni, až jsem se divil. A třeba pro mě je i fajn pocit když po vás zákazník chce vizitku se jmenem, potřese si s vámi rukou a popřeje hezký den. Jo, když někdo dělá práci jen jako práci, pak to taky tak vypadá. Tak se zatím mějte.
Neregistrovaný (0)|8.3.2008 23:40
Považuji se za dostatečně informovaného v oblasti hardware a software, takže poradit od prodejce nepotřebuji. Co chci, to si zjistím a spíše v obchodě potřebuji podavače toho, co jsem si vybral. Pokud jsem už někdy v minulosti měl na prodejce nějaký odborný dotaz v lepším případě odpověděl, že neví a v horším nějaký totální nesmysl. Osobně jsem k prodejcům uznalý a respektuji, že obchod mající velmi dobré ceny nemá prostor se vybavovat se zákazníkem a prodejce není chodící encyklopedie. Okole sebe znám spousty lidí, co přímo vyžadují rozhovor s takovým prodavačem. Pokud se jim věnuje někdo ve specializovaném PC obchodě je to pro ně dobré, pokud se ale dostanou do spárů "žvanilů" např Datart, Electroworld - pomáhej jim panbů. I když i tam, pokud koupí např. hotovou značkovou sestavu s Windows - mají snad vyhráno. Pokud to "neinformovaný uživatel" nepřežene a koupí si desktop za rozumnou cenu, může to ještě napravit dodatečně nějakou komponentou.
Je to podobné jako s autem. Koupíme si ho podle toho, na co ho potřebujeme a podle naší peněženky (sportovní kočkolap, sedan, kombi, ...) a jen málokdo z nás řeší průběh křivky točivé momentu, kompresní poměr nebo to zda jsou válce podčtvercové nebo nadčtvercové.
Problém nastane pokud někdo s novým sporťákem potřebuje jezdit každou chvilku cestou, která je určená pro traktory. Stejně jako ten kdo si koupil drahého subnotebooka, když zjistí je na něm nejde nic přečíst, nepotřebuje ho nikam vozit a bude ho mít jen na svém obrovském pracovním stole. Pokud prodejce správně zákazníkovi popíše rozdíly, výhody a nevýdy - chvála mu, více udělat nemůže. Je to totiž zákazník, který se na základě vyhodnocení podaných informací musí rozhodnout a za své rozhodnutí zaplatit.
MildaX (0)|8.3.2008 23:55
Nemohu uvěřit, že se Karel Polívka rozhodl otevřít tento flameware. :-) Ale už to chápu, ani já nemohu odolat. :-)

Překvapuje mě, že se tu na fóru najdou lidé, kteří do kameného obchodu nejen chodí, ale dokonce chtějí od prodavače dokonce poradit.... doteď jsem si myslel, že to tu je samej odborník a génius co ví všechno nejlépe a tak nepotřebují radu a jen objednávají přes internet tam kde to je o 3,50 levnější. :-)

Když vcházím do obchodu (a nejen tam) tak si vždy vzpomenu na velké rady dvou velkých mentorů:

"Pro hloupého každý hloupý" (Forrest Gump)
"Nad nikoho se nepovyšuj, před nikým se neponižuj!" (Mrazík)

Zkuste to někdy.
Maximus12 (763)|9.3.2008 01:37
Tak ja většinou nakupuju v kamených obchodech a hlavní důvod je, že se líp řeší reklamace aspon mám tu zkušenost, že prostě osobní kontakt s tim člověkem je lepší. Jinak odbornost těch obchodníků je lecjaká a tu moc neřešim, co potřebuju si najdu na netu, přečtu recenze a pořeším a pak si to u nich jen objednám. Dám hlavně na sebe, pak případně zkušenosti lidí co už produkt používaj a nějaké rady obchodníků neřeším. Docela se v tom vyznám tak vim co kupovat a co ne, takže mě ani nikdo do ničeho nenatlačí. Ale někdy když třeba scháním různe kablíky trošku nestandartní tak je to k pláči pomalu jak obchodník neví co , kde , jak to vůbec je a vypadá :D a de to zišťovat snad až k šéfovi:D a to sem po něm nechtěl nic moc nestandartního:D.
Arkan (6)|9.3.2008 10:00
Čo sa týka odbornosti všeobecne, na Slovensku to bolo vždy tragické oblasť PC&HW nevynímajúc :-) Konkrétne príklady sa mi uvádzať nechce, ale vo všeobecnosti možno konštatovať že predavači, z ktorými som mal tú česť boli vždy šokovaný mojimi konkrétnymi požiadavkami na výrobky 'exotických' značiek o ktorých v živote nepočuli namiesto 'no name' ktorých mali plný krám. V Čechách je situácia neporovnateľnejšie lepšia (stačí si porovnať sortiment ako aj funkčnosť webov rôznych predajcov v oboch krajinách). Ďalším nemilým slovenským fenoménom sú brutálne ceny, častokrát neaktualizované mnoho mesiacov.

Preto mi tak ako mnohým ďalším, neostáva nič iné ako nakupovať v ČR (najlepsšie cez e-shopy ktoré pôsobia aj u nás).
odb (505)|9.3.2008 12:05
spomenul som si ešte na to ako som asi pred 7 rokmi chcel kupit CRT monitor. Chcel som niečo lepšie, čo by zvládalo obnovovaciu frek. viacej ako 85 Hz a to som nemal. Netušili načo mi to je dobré, môj vybraný model nemali a nechápali prečo mi nestačí ten druhý a ešte aj o 2 tis. korún lacnejší. veď je tiež 17". Pobavili ma :)
Milan J (0)|9.3.2008 12:16
Zdravim.
S mojimi kolegami pracujeme v jednom väčšom obchode s Výpočtovou technikou, no za tých 12 hodín čo je predajna denne otvorená sme tu mali všeličo. Pravda je taká ,že tí čo sa vyznajú si to najskôr vyhliadnu na internete a presne vedia čo chcú a kúpia , tým menej zdatným sa snažíme poradiť to najlepšie. Najväčší problém je najmä pri reklamáciach a právne vzťahy , niekto si myslí že si tu len klepeme do PC a tvárime sa dôležito :) ,alebo ked ma niekto presviedča že existuje redukcia z 3,5mm jack na USB a podobne . Väčšinou ponúkame značky ktoré máme časom odskúšané. Fakt je ten že 80%zakaznikov je nevychovaných nevedia sa spravať k predajcom ktorí im chcú poradiť alebo vyriešiť nejaký problém. Všetci chcú najnižšiu cenu v meste a potom ešte zľavu na tovar :) , no radosť pracovať, davať pozor na zlodejov, debatiť s ludmi o v podstate často ich problemoch a podobne.. JE niekto za to aby sa spravilo fórum ktoré by bolo zamerané na temu predajci? kde by boli skusenosti so zakonmi postupmi pri reklamacii a podobne? kto je za nech mi napise [email]milan@x-web.sk[/email]
trodas (1753)|9.3.2008 18:54
Obcas to take vypada takhle:


:p
nicanikdo (25)|9.3.2008 21:50
[QUOTE=Maximus12;98229]Ale někdy když třeba scháním různe kablíky trošku nestandartní tak je to k pláči pomalu jak obchodník neví co , kde , jak to vůbec je a vypadá :D a de to zišťovat snad až k šéfovi:D a to sem po něm nechtěl nic moc nestandartního:D.[/QUOTE]

krásně si protiřečíš
Arkan (6)|10.3.2008 11:06
[QUOTE=odb;98291]spomenul som si ešte na to ako som asi pred 7 rokmi chcel kupit CRT monitor. Chcel som niečo lepšie, čo by zvládalo obnovovaciu frek. viacej ako 85 Hz a to som nemal. Netušili načo mi to je dobré, môj vybraný model nemali a nechápali prečo mi nestačí ten druhý a ešte aj o 2 tis. korún lacnejší. veď je tiež 17". Pobavili ma :)[/QUOTE]

To mi pripomenulo ako som zisťoval cenu 2x512 MB RAM v jednom z obchodov v Spišskej Novej Vsi, pre dosku so socketom 939. Nie žeby som ich tam chcel kúpiť, len som si chcel overiť koľko som ušetril ich nákupom cez Alzáč. Predávajúci nemal pojem o niečom takom, ako časovanie, ale chytil sa na moju požiadavku 'čo najrýchlejšie'. Odpovedal: "A nechcete nejaké DDR2, to sú najrýchlejšie aké sa teraz robia ..."

Predaj PC sa mal stať koncesovanou živnosťou :)
Neregistrovaný (0)|10.3.2008 15:01
Jsem taky prodejce a když narazím na někoho kdo tomu rozumí, tak si rád pokecám, pokud je čas. Je to pro mě příjemný relax mezi těmi 90% BFU, kteří chtějí(následují citace :)): 'notebook(čti-notebook) do deseti i windowsem a offisem' nebo 'náplň do mojí tiskárnu' a podobně-pokud chcete další veselé story z natáčení tak napište:)

Problém je ale s takyodborníky-informace o produktu jedna paní povídala, případne od "odborníka z Masarykovi univerzity" (Intel C2D e6750 na desku s fsb 800 mhz). Takže dokud to člevěk nezažije, tak neuvěří jací lidé mezi námi chodí:)

Všem obchodníkům ještě doporučuju kurzy Věštění pro začátečníky a pro pokročilé doplněné o kurz Nemožné ihned, zázraky do dvou dnů.

Takže všem prodejcům přeju pevné nervy dobře vyleštěnou věšteckou kouli a trpělivost. A zákazníkům vzazuju-buťte na nás hodní, cenou jde pohnout i nahoru:)
mech13 (5526)|10.3.2008 15:11
s historkama sem:)

mi to pripomina, jak se tu nejaky rok zpet nekdo snazil zjistit, jakym zpusobem znefunkcnit komponentu (grafiku?), tak aby byla uznana reklamace. az se prislo na nejaky zpusob jak by to melo jit a vypadalo to, ze se vse chyli ke konci, tak se ozvali technici z obchodu kde se melo jit reklamovat (nikde v topicu jmeno obchodu, mesto ani nic konkretniho nepadlo) ze vi kdo je ten co to chce vedet a ze mu zadnou reklamaci neuznaji, at to ani nezkousi:D
Neregistrovaný (0)|10.3.2008 15:39
[QUOTE=mech13;98732]s historkama sem:)

[/QUOTE]

takže Historka první-náplň

Jednou takhle odpoledne, prodejna v podstatě prázdná-asi 4 zákazníci, Do dveří vchází starší paní +-60let a jde za jedním z prodejců.
Prodejce: Dobrý den, co to bude?
Zákaznice: Potřebuju náplň do tiskárny.
P: A do jaké?
Z: No do té mojí
P: ano, ale jaký máte model?
Z:HP
P: a model?
Z: no říkám že HP
P: Ale HP je značka, potřeboval bych vědět model.
Z(už dost uraženě):Tam kde kupuju náplně normálně se mě na to neptají, tam ji mají a já jim ji jenom ukážu.
Ostatní zákazníci se už smíchem málem válejí po zemi, prodejci taktak zadržují smích a zákaznice si neco mumlá pro sebe a dochází...samozřejmě bez náplně...
pas!k (3765)|11.3.2008 09:06
No asi nejzazivnejsi diskusi co sem zacil byla v TS bohemia.. tenkrat se to myslim jeste jmenovalo herold ;)
Nejaky panacek tam reklamoval dilce ze kterych skladal pc a nejak nedokazal pochopit ze informace do jakeho socketu pasuje koupeny pocesor neni uplne tak bezvyznamna:) Nakonec to tam po pul hodce nejak zkouleli s tim ze borcovi doporucili koupit bud spravnou desku na procesor ktery zakoupil nebo procesor na socket desky kterou taktez zakoupil ;)
Neregistrovaný (0)|11.3.2008 09:17
Tady jsou na tom celkem dobře až jsem se divil http://www.htpc-shop.cz
- ochota
- stále online atd
kane.shw (1231)|11.3.2008 09:43
No, když se to tady s těmi historkami tak pěkně rozjelo, tak se musím taky podělit o jednu z mnoha :)
Do obchůdku vstupuje pán a chce si zakoupit základní desku. Nějakou levnou, že vše ostatní má. Prodavač hbytě přiskočí k regálu a podá mu malou krabičku pro desku mATX. Nějak se dopracují k tomu, že na této desce už je PCIex slot pro grafiku a že AGP už je dnes zastaralý a že se do něj nevyplatí investovat ani korunu. Chi-chi-cha-cha smáli se oba, kamarádi na život a na smrt ;) To mě zaujalo, jelikož už jsem dloooouho neviděl běžně prodávanou mATX desku, která by neměl integrovanou grafiku.... Výsledek? Pán si odnáší MB s integrovanou grafikou ge6100 a k ní tiskne ještě grafiku ge7300gs. Podotýkám, že o nějakém DVI, či TVout nepadla ani zmínka... Hezké, takhle nějak se dá ušetřit na levné základní desce :D
DaMaSig (2)|11.3.2008 13:59
Když už jsme u těch historek přidám taky dvě pro zasmání:
Dva mladíci tak kolem 16let si koupili DDR2 a nacpali to (asi hodně velkou silou) do slotu pro DDR1 a když na to prodavač přišel tak se moc divili že jim ty RAMky nechce vzít zpět a vrátit peníze když jim to přece v jejich PC nejede.

Mladej kluk tak kolem 20let si koupil DDR1 a druhý den došel že mu ta RAMka spálila PC, když se prodejce zeptal jak poznal že to udělala ta paměť tak prý má vypalené sloty na RAMky. Prodejce oporoval že ta paměť nenese sebemeší známky opalení, očouzení ani jiného poškození a že by spíš mohl být na vině zdroj.
Týpek se postavil do prostřed prodejny že prý neodejde dřív dokud mu nezplatí škodu na jeho PC. Za dvě hodiny jsem šel okolo dom a stál tam furt.
Crazy Horse (3)|12.3.2008 08:19
[QUOTE=DaMaSig;99080]Když už jsme u těch historek přidám taky dvě pro zasmání:
Mladej kluk tak kolem 20let si koupil DDR1 a druhý den došel že mu ta RAMka spálila PC, když se prodejce zeptal jak poznal že to udělala ta paměť tak prý má vypalené sloty na RAMky. Prodejce oporoval že ta paměť nenese sebemeší známky opalení, očouzení ani jiného poškození a že by spíš mohl být na vině zdroj.
Týpek se postavil do prostřed prodejny že prý neodejde dřív dokud mu nezplatí škodu na jeho PC. Za dvě hodiny jsem šel okolo dom a stál tam furt.[/QUOTE]no to vies, doma ho cakal fotrik, ze mu da riadne na hubu ak ten pocitac nepojde :) (alebo to mal na splatky, pozicku)

ono s odbornostou predavacov je to zacarovany kruh vo vsetkych odvetviach. zakaznici chcu co najlacnejsie, a podnikatel tym padom setri kde sa da (na platoch). clovek co do pocitacov skutocne vidi, obvykle robi predavaca iba prechodne kym si nenajde nieco lepsie. a je realny fakt, ze drvivej vacsine zakaznikov nema vyznam vysvetlovat co, kde, ako funguje, lebo to aj tak nepochopia. takze nejaky odbornik tam naozaj nie je potrebny. a ako tu uz padlo, clovek co sa vyzna, ide do obchodu s tym, ze presne vie co chce a predavac tym padom plni iba funkciu robota co vam poda tovar.
Loup (4)|13.3.2008 13:07
taky mi to neda a musim prispet trochou do mlyna
vesela historka z nataceni AGP vs PCIx: prijde pan, ze vcera koupil komponenty a ze jeho stara grafika "nejde", pc mel sebou, rozdelam kisnu a rikam si, u te grafiky jako byl case byl "mirne" ohnuty, s pouzitim mirne hrube sily sla ven, mrknu a vidim....AGP grafiku v PCIx slotu. A jestli si nekdo mysli ze to nejde... Kdybych to nevidel na vlastni oci, nikdy neuverim. :D
kehil (0)|13.3.2008 19:12
[QUOTE=DaMaSig;99080]Když už jsme u těch historek přidám taky dvě pro zasmání:
Dva mladíci tak kolem 16let si koupili DDR2 a nacpali to (asi hodně velkou silou) do slotu pro DDR1 a když na to prodavač přišel tak se moc divili že jim ty RAMky nechce vzít zpět a vrátit peníze když jim to přece v jejich PC nejede.

Mladej kluk tak kolem 20let si koupil DDR1 a druhý den došel že mu ta RAMka spálila PC, když se prodejce zeptal jak poznal že to udělala ta paměť tak prý má vypalené sloty na RAMky. Prodejce oporoval že ta paměť nenese sebemeší známky opalení, očouzení ani jiného poškození a že by spíš mohl být na vině zdroj.
Týpek se postavil do prostřed prodejny že prý neodejde dřív dokud mu nezplatí škodu na jeho PC. Za dvě hodiny jsem šel okolo dom a stál tam furt.[/QUOTE]

:) podobne historky maji obcas horsi konce...
Do obchodu s komponenty prijde pan s nactiletym synem. Teenager si nadiktuje komponenty na kompletni pocitac s tim, ze tomu rozumi a slozi si ho sam. Poberou krabicky a spokojene odchazeji. Druhy den prichazi mladik se slozenym kompem, ze nefunguje a chce komplet reklamovat.
Na servise se zjisti, ze znalec namontoval zakladni desku natvrdo do casu bez pouziti distancek. Vcelku opravnene mu telefonem oznamujeme, ze servis je placeny a ma stesti, ze deska zkratovani vydrzela.
Vecer prichazi brunatny pan i se synem...takhle ze to prej nenecha, ke casu nebyl cesky navod kde by to bylo napsano...

A konec?

Tyden nato prichazi na prodejnu COI a kontroluje navody k deskam a casum a durazne doporucuje nejmenovanemu panovi penize za servis vratit.

Prodavat koncakum je největší mor. Jsem rád, že teď už přicházím do styku jen s firemní klientelou. S ní se většinou domluvím.