reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nefunguje napájení větráků na desce

Milivoj_b (32)|8.3.2008 21:16
Ahoj odborníci, stala se mi dneska taková nemilá věc. Pustím počítač a ozve se rána. No, spíš takové hlasitější lupnutí, nicméně to i zasmrádlo, a tak jsem rychle přístroj vypnul. Otevřel jsem case, zkusil to znovu zapnout a všechno běželo normálně, až na to, že se neroztočily větráky kromě toho na procesoru a na něj napojeného outtake. Postupně jsem se probádal až k tomu, že nefunguje jeden z regulátorů Zalman FanMate a z žádného konektoru na desce nejde napájet ventilátory, přitom ale sledování otáček funguje. Zatím jsem to provizorně vyřešil zapojením ventilátorů do kaskády (jsou to PWM modely od Arcticu) a zdroje (mám ho, resp. měl jsem ho také regulovaný deskou) přes redukci na molex a zatím to běží. Ale zajímá mě:

1) Co se sakra stalo? Je možné, že se nějak vyzkratoval ten regulátor, a vzal s sebou desku, nebo spíš odešlo něco na desce a regulátor je důsledek? Fan Maty od Zalmana používám už docela dlouho a zatím jsem o ničem podobném ani neslyšel.

2) Hledal jsem po desce, co to bouchlo. Myslel jsem, že by to mohl být nějaký kondík, ale nic podezřelého nevidím. Kam bych se měl asi tak u desky Asus M2N Sli Deluxe (NF 570 SLI) zaměřit? Deska je necelý rok stará, škoda ji vyhodit, ale reklamovat prý nejde, protože je mechanicky poškozená. To mi řekli v krámě, když jsem tam měl počítač nedávno na otestování, a opravdu, je rozloměná patice na paměti. Vůbec netuším, kdy se to mohlo stát a moc bych nedal za to, že to udělali oni (zvláště když nakonec diagnostikovali jako příčinu potíží paměti a ty vyreklamovali), ale dokázat samozřejmě nic nemůžu. Kondík by mi snad někdo vyměnil, já mám jen trafopájku a tou bych tam asi nesahal.

3) Co můžu čekat dál? Zatím to nějak běží, ale nerad bych se dočkal dalšího překvapení. Stalo se někomu něco podobného?

Díky za zkušenosti.
kocourleo (110)|8.3.2008 22:28
Ten Zalman je tuším jen odporová regulace, takže ten by neměl nic provést. Tys měl zapojeno více větráků na jeden konektor na základní desce, že? Dost možná jsi ty výstupy přetížils výkonově a nějaký regulační prvek odešel (asi nějaký tranzistor). Pokud všechno šlape, tak to neřeš.
trodas (1753)|9.3.2008 19:29
Disclaimer.
Pozor, prispevek obsahuje nadstandardni mnozstvi ironie, ktera muze nekoho i urazit - neni to tak mineno, ale menit to co jsem napsal uz nehodlam.

Tak zaprve, kdyz bouchne kondik, tak to neni jako male lupnuti. To je jako rana z poplasnakove ci normalni pistole. (rychle pochopis, proc maji ti strelci sluchatka...) Tak slabe kondik neboucha, i kdyz "jen" prcne nekde u stredu tak je to rana jak hrom...

Male lupnuti, to byl nejspis nektery z regulacnich tranzistoru co neustal zatez.

Trafopajkou pajim kondiky a desky uz peknych par let, viz: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=15052
A zadny problem, toho se bat nemusis. Problem je spis ten, ze to neni kondikem ;)
(pokud to neni prvni pripad tiche exploze kondiku o ktere slysim :D )

Stalo se to i nekomu jinemu? Samozrejmne. Treba vsem temto majitelum:
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=14301
...hardware plneho spatnych kondiku... ;)

Moje hypoteza.
Mas stary ci alespon silne poddimenzovany zdroj (na tomto foru je moda poddimenzovavat zdroje :D ) - anebo zdroj plny "skvelych" kondiku, ktere uz na 12V vetvi odchazeji a vygenerovaly takovou napetovou spicku pri zapnuti, ze odpalily Zalman fanmate regulatory + regulaci 12V na desce (ono lupnuti - schvalne je rozdelej a uvidis) - jenz se nastesti pro tebe nepouziva k nicemu jinemu, nez k napajeni fanu - a oddelenym regulatorem k napajeni Vcore :)

Dobra zprava je tak, ze brzy se vsechny tve problemy vyresi, protoze ti odejdou na mainboardu Vcore imput kondiky ;) Kdyz budes mit stesti, tak sebou vezmou i zbytek veci v pocalu a muzes zacit zase znovu. Znovu, lepe, radostneji! :D


Je to samozrejme jen hypoteza zalozena na kusych informacich (jaky zdroj mas, a kompletne jakou sestavu?) a muze byt mylna. Priste si muzes usetrit to trapeni a zkusit to s nejakym 350W Eurocase zdrojem :D Zarucuji ti, ze se deska, fany ani CPU nebude dlouho trapit. A tim vlastne ani ty... :thumb :thumb :thumb
Milivoj_b (32)|10.3.2008 14:26
No, tak jsme se zasmáli té ironii, to se jednomu hned uleví. :-/

Zdroj je Fortron 400 GLN, starý jako deska a zbytek věcí, tj. necelý rok. Extra šunt to snad není a utáhnout Athlona X2 4000+ EE, GF 7600 GT, dva disky a vypalovačku by snad mohl. Jo, pravda, taky pět větráků (procesor, zdroj, in- a outtake a na grafice), na ty bych zapomněl.

Každý větrák měl svůj konektor, s výjimkou outtake, který byl přes PWM sdílení propojený s tím na Freezeru. Dva větráky měly navíc omezeny maximální otáčky těmi Zalmany (aby nedělaly kravál při restartu) a teprve pak jsem je dál reguloval Speed Fanem.

Kondík jsem nikdy bouchnout neslyšel, ale žádná velká pecka to nebyla, takže spíš opravdu něco jiného. Větráky jsem popropojoval přes redukce do molexů (a opět zreguloval Zalmany) a počítač běží, ovšem jsou tu teď dva názory - neřešit, že se snad nic neděje, nebo katastrofická varianta. Přiznávám, že se docela bojím.

Desku mi nevyreklamují kvůli tomu prasklému konektoru na paměti, ale prý by ji mohli poslat dodavateli a ten zase výrobci k posouzení, operace bratru na dva měsíce s nejistým výsledkem. Asi holt koupím novou tu samou a pak zkusím tuhle proceduru podstoupit a případně vyreklamovanou desku prodat, ale je to dost peněz a Trodas mě nahlodal - mám riskovat a čekat do výplaty, nebo utrhnout dítěti od huby a raději vyměnit hned?
mech13 (5526)|10.3.2008 14:58
o zdroj bych se rozhodne nebal, rok stary fortron bude jeste urcite OK, ta sestava pres 150W zrat nebude, a to jen v plne zatezi - coz nejspis neplati porad, bezne pri brouzdani na netu nebo nejakem psani to pres 100W jit nemuze
johny__g (6387)|10.3.2008 15:18
[QUOTE]Moje hypoteza.
Mas stary ci alespon silne poddimenzovany zdroj (na tomto foru je moda poddimenzovavat zdroje ) - anebo zdroj plny "skvelych" kondiku, ktere uz na 12V vetvi odchazeji a vygenerovaly takovou napetovou spicku pri zapnuti, ze odpalily Zalman fanmate regulatory + regulaci 12V na desce (ono lupnuti - schvalne je rozdelej a uvidis) - jenz se nastesti pro tebe nepouziva k nicemu jinemu, nez k napajeni fanu - a oddelenym regulatorem k napajeni Vcore [/QUOTE]

Nekazí tu hypotézu trošku ten fakt, že na 12V větev jsou napojeny i disky a DVD mechanika, které to zjevně přežily? A taková špička aby zničila obyčejnou odporovou regulaci by určitě diskům neprospěla, ne?