reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Boj s prachem

Mastodont (14)|9.3.2008 10:28
Prach a skříně - snažíte se skříň co nejlépe utěsnit, případně koupit skříň s filtry, nebo na to kašlete a raději poč pravidelně vynesete ven a vyfoukáte?
kane.shw (1231)|9.3.2008 10:32
[QUOTE=Mastodont;98249]Prach a skříně - snažíte se skříň co nejlépe utěsnit, případně koupit skříň s filtry, nebo na to kašlete a raději poč pravidelně vynesete ven a vyfoukáte?[/QUOTE]

Osobně si dávám jen filtr před nasávací fan a prašnost v casu se viditelně snížila ;)
To bych viděl jako takový základ :thumb
johny__g (6387)|9.3.2008 10:55
Hlavní je mít v case mírný přetlak, tzn. nasávací větrák musí mít vyšší průtok než odsávací, pak už stačí dát před ně filtr a nemusíš ani řešit utěsnění case atd. Dovnitř se prach nedostane.
trodas (1753)|9.3.2008 12:50
Ja vic vysavam (kazdy tyden a dukladne) a jednou za pul roku kazdej pocal rozeberu a vycistim... Case fany nepouzivam, kdome dvou pocalu co mam u stoupy v pokoji vedle a tam se vetsina prachu zachyti na vstupni kovove mrizce pred 120mm nasavacim ventilatorem na 7V...
Maximus12 (763)|9.3.2008 13:10
Tak já mám ve předu jen před nasávacím větrákem filtry a je to trochu znát, pak po čase vždy prach vysaju, i když mam case vlastně dost vysoko, že toho prachu tam nemám tolik jako když sem měl starej comp skoro na zemi na jakési podložce to byl humus větší :D.
Mastodont (14)|9.3.2008 13:48
Hm - a vysáváte nebo vyfukujete? Moje zkušenost říká, že vyfukování opačným koncem vysavače je mnohem účinnější ...
kane.shw (1231)|9.3.2008 13:57
[QUOTE=Mastodont;98338]Hm - a vysáváte nebo vyfukujete? Moje zkušenost říká, že vyfukování opačným koncem vysavače je mnohem účinnější ...[/QUOTE]

No, nejúčinnější a nejpohodlnější bude zřejmě ten "mírný přetlak", jak už tady psal johny__g :thumb
johny__g (6387)|9.3.2008 14:05
[QUOTE=kane.shw;98342]No, nejúčinnější a nejpohodlnější bude zřejmě ten "mírný přetlak", jak už tady psal johny__g :thumb[/QUOTE]

On myslel při tom úklidu - záleží co máš za vysavač, jaký má výkon. To vyfoukání musíš dělat venku, jinak strašně nasviníš. Hlavně se hubicí nedotýkej komponent, kvůli statické elektřině, může na ní byt slušnej náboj.
kane.shw (1231)|9.3.2008 15:20
[QUOTE=johny__g;98346]On myslel při tom úklidu - záleží co máš za vysavač, jaký má výkon. To vyfoukání musíš dělat venku, jinak strašně nasviníš. Hlavně se hubicí nedotýkej komponent, kvůli statické elektřině, může na ní byt slušnej náboj.[/QUOTE]

No tak jasně, myslel jsem do bodoucna. Je jasné, že když tam má teď svinčík, tak to musí nějak uklidit, ale když to uklidí a udělá si v casu ten přetlak, tak teď vyfoukával/vysával naposledy ;) :thumb
tgfh (2985)|9.3.2008 20:23
Jak jsem měl ještě starý Eurocase ve skříní bylo každý týden kilo prachu. Od doby co mám Thermaltake s filtrem ve předu čistím PC jednou za 4 měsíce a to ho mám otevřený.

Používám vysavač
ICEBOSS (3435)|9.3.2008 21:46
vhodnym umistenim casu (na stole) + prachovy filtr na nacuc. V bedne mam podtlak, je to na chlazeni ucinnejsi. V bedne mam cisto.
slowak1982 (134)|10.3.2008 12:59
1] Umisteni i klidne na zem, ale zalezi jestli je v mistnosti koberec, ten totiz dokaze nachytat dost prachu. A koberec se vysava casteji nez vnitrek pc, 1-2x tydne ne? :)

2] Prachovy filtr pred intake ventilatory je nutnost.

3] Vysavam nekolikrat do roka nepravidelne, prachu minimalne.

4] Intake mam Scythe Kamabay pred diskama v 5.25" pozicich a AC 120mm na disky v 3.5" pozicich. Outtake je 120mm ve Fortronu a AC 120mm vzadu.
Mungo (35)|10.3.2008 13:06
Zrovna sem složil PC po tom co sem ho úplně rozebral a důkladně vyčistil:D Prachu mraky, prostě humus, musim vysávat tak jednou týdně. S tim přetlakem je to dobrý nápad, škoda že u mě nepoužitelný:( Snažim se udržovat v casu čisto jak to de, ale poskakovat okolo s vysavačem každý týden je otrava...
kane.shw (1231)|10.3.2008 13:22
[QUOTE=johny__g;98256]Hlavní je mít v case mírný přetlak, tzn. nasávací větrák musí mít vyšší průtok než odsávací, pak už stačí dát před ně filtr a nemusíš ani řešit utěsnění case atd. Dovnitř se prach nedostane.[/QUOTE]

[QUOTE=ICEBOSS;98513]vhodnym umistenim casu (na stole) + prachovy filtr na nacuc. V bedne mam podtlak, je to na chlazeni ucinnejsi. V bedne mam cisto.[/QUOTE]

...možná hloupá otázka, ale kde je tedy pravda? Mít PŘETLAK nebo PODTLAK v casu? Logičtější mi připadá přetlak, jelikož se vzduch tlačí přirozeně ven a nepustí tedy prach dovnitř :notsure Pokud bych měl v casu podtlak, tak se právě bude do casu tlačit vzduch/prach každou volnou škvírou. Nebo ne?
mech13 (5526)|10.3.2008 13:40
[QUOTE=kane.shw;98701]...možná hloupá otázka, ale kde je tedy pravda? Mít PŘETLAK nebo PODTLAK v casu? Logičtější mi připadá přetlak, jelikož se vzduch tlačí přirozeně ven a nepustí tedy prach dovnitř :notsure Pokud bych měl v casu podtlak, tak se právě bude do casu tlačit vzduch/prach každou volnou škvírou. Nebo ne?[/QUOTE]

nekde tu je straaaasne dlohy topic o nejlepsi koncepci vzduchoveho chlazeni, probiralo se to tam

skoncilo to asi tak, ze podtlakem se lip chladi, pretlak zase udrzuje skrin bez prachu

EDIT: zde: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=4215
ICEBOSS (3435)|10.3.2008 15:00
[quote=mech13;98708]

skoncilo to asi tak, ze podtlakem se lip chladi, pretlak zase udrzuje skrin bez prachu

EDIT: zde: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=4215[/quote]
jo. tak nejak to je. akorat je casto problem v bezny skini udelat pretlak a zaroven i dobre chladit.
bigben (24)|10.4.2008 17:22
filtr se me moc nezamlouva moc snizuje ucinnost,tak sem mati sebral silonku a dal ju pred nasavaci ventak a pohoda
KEOSAN (958)|15.5.2008 14:01
Idealne pre pocitac bez prachu by bolo pasivne chladene PC, komplet bez ventilatorov /aj bez ventilatora v zdroji/.

Najhorsie je prave to dlhodobe chladenie zdroja s pasivnym chladenim.
crasher.km (919)|15.5.2008 14:56
nejlepší je koupit ntb :D ten má větráček už fakt jenom na kritický hodnoty °C :D
KEOSAN (958)|15.5.2008 15:20
Ten by niekto este cmajzol.... :-)

Naviac chcel by som tam mat dobry pristup pre lahke servisovanie. Rozoberat notebook je niekedy porod.
Taktiez prave malicke ventilatorky v notebookoch sa zasekavaju, plus planujem tam vymenit HDD za nejake s velkou kapacitou.

Inac objavil som nieco take sikovne, ale ta cena...

http://www.qproducts.sk/microspace-PC42.html
http://www.qproducts.sk/microspace-PC40A.html
http://www.qproducts.sk/microspace-PCF40.html

Ci niektore zase postradaju vykonu...
http://www.qproducts.sk/IBOX-650.html
Janyk1 (997)|15.5.2008 18:42
[QUOTE=KEOSAN;122239]Idealne pre pocitac bez prachu by bolo pasivne chladene PC, komplet bez ventilatorov /aj bez ventilatora v zdroji/.
[/QUOTE]

To by tam nesměla být jediná perforace, všechno ucpaný a to by to PC asi dlouho nevydrželo.
KEOSAN (958)|15.5.2008 18:57
Myslim, ze linky na predavane fanless pocitace, ktore som predtym uviedol, hovoria, ze to ide...
ICEBOSS (3435)|17.5.2008 16:56
jasne ze jde PC chladit pasivne... ale kdo to ma platit. myslim, ze vetsina populace prezije, kdyz jednou za pul roku veme hadru a utre trosku prachu z PC...
Jiziii (796)|20.5.2008 14:25
no já tak jednou za půl roku profouknu chladiče až se dusim všude kde mužu tak vytřu hadrem a hlevně čistím lopatky na větráčkách ty se nejvíc zanášej
Maxtor (321)|1.6.2008 19:50
Resim klasicky filtry.. kovove Primecoolery apod. funguji bezchybne.. navic jsou prakticky neznicitelne, takze se to jen ednou zacas objede vysavacem a jede se dal.. :thumb
KEOSAN (958)|1.6.2008 20:16
[QUOTE=Maxtor;128388]Resim klasicky filtry.. kovove Primecoolery apod. funguji bezchybne.. navic jsou prakticky neznicitelne, takze se to jen ednou zacas objede vysavacem a jede se dal.. :thumb[/QUOTE]

Ako filter sa da pouzit celkom vhodne napr. ten cierny molitan, ktory byva casto prilozeny na odpruzenie v krabici napr. maticnej dosky, grafiky atd.

Niektori odporucaju tiez damske silnoky :)
Maxtor (321)|1.6.2008 20:29
jj.. silonka ma vyhodu v tom, ze jejim vypnutim lze nastavovat i velikost der.. jak silnoka, tak ale i onen olitan trpi tim, ze ho proste vysavacem jen tak neprejedes, pac ho znicis.. kovove filtry se mi libi prave v tom, ze jsou neznicitelne a jdou vysavat, jak se ti zlibi..
KEOSAN (958)|1.6.2008 20:41
Ten molitan neni problem. Ak sa upevni tak, ze pred neho sa daju napr. plastove kruzky, chraniace ventilator pred vniknutim nejakeho mechanickeho predmetu. Da sa to potom normalne vysavat. Alebo prelepit paskou. Pasku dat dole, vybrat filter, vymenit za novy, stary molitan hodit do vody a za chvilu je cisty. Vysusit. Pokial je ten molitan pevne prichyteny a napr. pred nim vhodna perforovana skrinka, plech, plast, tak sa to da velmi dobre vysavat, udrzovat ciste.

Eventuelne priemyselne skrinky mali zacvakavacie vymenitelne filtre.
Maxtor (321)|1.6.2008 21:07
No dyt o tom ja ale mluvim.. rozdelat.. opatrne vysat, pripadne vycistit vodou.. proc se hrabat v case, kdyz tady mame kov ze.. jen se to prejede hubici silneho vysavace a hodina casu je usetrena.. viz..
KEOSAN (958)|1.6.2008 22:07
Aky kov, kovove filtre ? To by som nenazval ani filtrami, skor takou "mriezkou", aby do toho niekto nestrcil prsty...
Maxtor (321)|1.6.2008 23:18
jj.. to rika nekdo, kdo to vzivote nevidel a nevyzkousel.. :)
..ver mi, ze to funguje... a to sakramentsky dobre..
KEOSAN (958)|2.6.2008 08:26
Aha, nevsimol som si ten postovany obrazok. Takze, to by uz bolo vcelku pouzitelne.
Problemom je, ze vacsina skriniek ma este dost mizerne otvory/mriezky, takze by to chcelo
asi vystrihovat v bedni otvor. Asi si ich asi par objednam.
Maxtor (321)|2.6.2008 16:14
Vidis.. at to rozepisu.. z jedne strany je filtr jemne prohnuty dovnitr.. stejne tak diry na srouby jsou prorazeny smerem dovnitr.. z druhe strany potom diry na srouby vystupuji ven, aby v podstate vyrovnaly jemne "vybouleni" mrizky.. mrizka je vcelku jemna, i tak ale slusne pevna.. co se potom tyce case, jak jsi napsal, muze nastat problem.. pri montazi primo na ventilator neni problem - zde se proste nasadi filtr "vyboulenym ven".. pokud ale mame situace, kdy je montaz stylem - ventilator / plech case / filtr.. muze nastat problem s delkou beznych samoreznych sroubu.. jinak ale naprosto v pohode..
Obcas se diky vselijakemu provedeni vyskytuji problemy s tim, ze diry jsou mensi nez srouby.. pilnicek to tedy obcas po nakupu jisti..

Jinak jsou ale super.. prach to chyta dobre.. neco malo se dovnitr dostane, ale to jsou minima.. hlavne se to fakt perfektne udrzuje, pac je to ze zeleza a nejde to tak nicim znicit..
Tady jsem pak na primecooleru nasel jeste velky screen stribrneho..
http://www.primecooler.com/data/vyrobky/120S.JPG
KEOSAN (958)|2.6.2008 17:35
Je viac firiem, kde sa to da v SK/CZ zakupit ?

Pripadne co tie elektromagneticke filtre ? Vsimol som si napr., ze EMI pole okolo monitora, tam kde neni tieneny, pekne pritahuje prach. Keby bol naviac taky kovovy filter s EMI polom, nebolo by zle... :)

Zatial som pouzival len nieco taketo:
http://www.alza.sk/prachovy-filtr-akasa-fan-filter-grm-80-30-bl-cerny-black-80x80-d60100.htm

Samostatne som zohnal ten plastovy kruzok a ako filter pod neho isiel molitan. Vysavat sa to dalo tiez uplne v pohode.
Maxtor (321)|2.6.2008 19:00
Co ja vim, tak prvni s nimi prisli na TNTrade.. ti maj shop myslim i v SK..
Jinak u nas v CR je prodava TNTrade, CzC a Casemodiing.cz, ktery ma ted ale nekdy koncit..
Jo.. a vyrabi je jak Primecooler, tak AC Ryan..
KEOSAN (958)|2.6.2008 21:08
Otazne u filtrov je vsak, co ostatna perforacia v skrinkach ? Ono je sice pekne, ze tam bude filter pri ventiku, ale co som skusal aj dobre utesnit pocitac, tak to liezlo vsetkymi portami, cez FDD, mechaniky atd. Totiz i ked sa tam da filter, tak prietok vzduchu rapidne klesne, takze pretlak je problem urobit. Cize filter by mal pomahat len ciastocne, ked si to vsetkymi medzierkami taha vzduch tiez.
bags (232)|5.6.2008 10:06
mam tuto skrin http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=46379

a prachu jak nas...a to luxuji svuj 20m2 pokoj kazdy dva dny... ani nevim co je puvodce prachu, pac mam novou matraci na posteli, nemam koberec a krin atp veci. ktere nevydavaji zadny prach :(

v zadu mam umisteny od vyrobce ve skriny jeden vetrak, v bocni stene nemam zadny... + zdoj vetrak a na procesoru, grafarna ma pasivni chlazeni.

jak nejlepe vyresit minimalizaci prachu a ucinek chlazeni ? nacpat do bocni stejy vetrak, ktery nasava do vnitr vzduch ? jeste nekam ? pridat filtry ?
bags (232)|5.6.2008 10:24
ted jsem se hrabal doma co bych pouzil jako filtr... shodou okolnosti jsem nasel krabici se sakcy do vysavace a v ni nahradni prachovy filtr pro vysavac... filtr je tenky a vyborny a da se prat... hned jsem to tam nahral a vse je bombastik. takze jsem ted pridal jeste jeden nasavaci vetrak a vse je zatim ok.

premyslim, zda bych ho nenarval jeste nekam ke zdroji... nema se nic prehanet a v pripade nejake vetsi zavady nebo prehrati aby mi nic neshorelo :D
Marty363 (115)|5.6.2008 11:05
No já si chci udělat přes léto case s dobrým průtokem a tak chci dát do předu 2×12cm ale taky chci aby to nějak vypadalo a přitom nechci aby se tam dostal prach.U jedné case Xblade sem viděl takovou mřižku v které byli takové maličké dirky kulateho tvaru a vypadalo že by to mohlo i fungovat a tak se cchci zeptat jestli s tím ma někdo skušenosti a popř. jaké koupit asi se mrknu do OBI a tam skusím něco najít.
hippouss (246)|5.6.2008 11:13
[QUOTE=bags;129488]a prachu jak nas...a to luxuji svuj 20m2 pokoj kazdy dva dny... ani nevim co je puvodce prachu, pac mam novou matraci na posteli, nemam koberec a krin atp veci. ktere nevydavaji zadny prach :([/QUOTE]

nebydlis u naky rusny silnice, na nakym dopravnim uzlu, nebo trochu zaneradenym meste...? Ja mam na kolejich tuny prachy jen diky tomu ze mam za rohem celkem rusnou silnici...
Hromady prachu se tam dostavaj takhle vetranim...
bags (232)|5.6.2008 12:21
[quote=hippouss;129512]nebydlis u naky rusny silnice, na nakym dopravnim uzlu, nebo trochu zaneradenym meste...? Ja mam na kolejich tuny prachy jen diky tomu ze mam za rohem celkem rusnou silnici...
Hromady prachu se tam dostavaj takhle vetranim...[/quote]


Bydlim v relativne klidne ctvrti, dum mame asi 300m od ne prilis rusne silnice.
Mame plastova okna a zadny prach moc v okoli neni, nevertam moc casto :(
hippouss (246)|5.6.2008 12:28
tak si porid koberec, nachyta prach, kterej pak neviri po mistnosti, a pokud mas case nekde u zeme tak ti tam vlitne lehce
bags (232)|5.6.2008 12:37
ano, prave case mam cca 2cm nad podlahou... takze to vse taha ze zeme :( uvidim jak se povede po domacky vyrobenemu filtru z vysavace zadrzovat prach
hippouss (246)|5.6.2008 13:19
nvm jak mas rozlozeny pokoj, ale tak si treba neporizuj komplet koberec, ale treba jen nakej takovej ten mensi pred postel, pod konferencni stole apod.

btw. luxovani jednou za dva dny by me asi zabilo, sem rad ze to udelam jednou za mesic :D
juwe (22)|7.12.2008 20:05
na cistenie pc je najlepsi riadny kompresor - taky co sa pouziva v dielni. tlak okolo 6-7 atmosfer a cistit nie celkom z blizka, tak podla citu. Vysavanie sa mi neosvedcilo - prach sa vysaje, ale jemny povlak z maticnej dosky a grafickej karty to neodstrani. kompresorom prefuknete paradne aj chladic na pc, kde je same rebro, taktiez zdroj a dobre sa da dostat aj do kutov, kde sa s rurou od vysavaca nedostanete.
problem kompresora je, ze nie kazdy ho doma ma, ak ho ma doma tak natlakovanie dost huci.
ICEBOSS (3435)|10.12.2008 23:02
nejlepsi je, nemit PC na zemi, ale na stole.
Kozouš (500)|15.12.2008 18:21
[QUOTE=hippouss;129512]nebydlis u naky rusny silnice, na nakym dopravnim uzlu, nebo trochu zaneradenym meste...? Ja mam na kolejich tuny prachy jen diky tomu ze mam za rohem celkem rusnou silnici...
Hromady prachu se tam dostavaj takhle vetranim...[/QUOTE]

Nejen větráním. Pokud máš např ekzém tak si vyrábíš v podstatě prach sám jak se ti olupuje pokožka. Bránit se proti tomu moc nedá, jedině mazat a na pc nasadit prachové filtry.