Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Podivné teploty

Via (4)|9.3.2008 11:58
Dobrý den,

mám nový Intel Core 2 Quad Q6600 z revize G0, chlazený chladičem Scythe Ninja Pro s větráčkem a dalšími dvěma základnímy větráčky vepředu a v zadu skříně, aby byla cirkulace vzduchu.

Při zátěži v programu Orthos mi v programech Core Temp i Thermal Analysis Tool stoupá teplota až k 78 stupňů C, a při taktování z 2.4 na 2.8 dokonce až na 85 stupňů.

Naměřené teploty se mi zdají moc vysoké, a žádný jiný problém při zátěži, hraní jsem zatím nezaznamenal. Zajímalo by mě, jestli to nemůže být zkreslené směrem nahoru, případně proč tomu tak je a jestli je to únosné nechat třeba na těch 2.8.

Děkuji za vaše odpovědi.
kane.shw (1231)|9.3.2008 12:14
...čidlům se občas nedá věřit... co říká ruka, když šáhneš na chladič?
Co máš za základní desku? Máš nejnovější verzi BIOSu? Jaké máš teploty v BIOSu?

Sedí ti ta ninja pořádně? Kontroloval jsi základnu chladiče? Není zakřivená?
Co pasta? Zkoušel jsi nanést a chladič nasadit několikrát?
Via (4)|9.3.2008 12:23
Počítač je montovaný od techniků z CzC.

Základní deska GIGABYTE GA-P35-DS3R ver 2.0 nejnovější BIOS

Teploty v BIOSu nevím, je třeba po zátěži PC třeba resetovat a hned jít do BIOSu abych to zjistil? Podle těch dvou utilitek co používám to velmi rychle po vypnutí Orthosu jde na 60 až 50 stupňů.

Nemám zkušenosti s ošaháváním chladičů, nepoznám podle teploty chladiče kolik může být na jádře a řekl bych že ani nerozeznám třeba 40 od 50 stupňů podle hmatu. Zkusím začít na něj šahat pravidelně, třeba se do toho dostanu. A s tím souvisí další otázka co mě teď napadla. Když je pryč levá bočnice od skříně, jaký to má vliv na chlazení/cirkulaci vzduchu?
kane.shw (1231)|9.3.2008 12:42
[QUOTE=Via;98299]Počítač je montovaný od techniků z CzC.

Základní deska GIGABYTE GA-P35-DS3R ver 2.0 nejnovější BIOS

Teploty v BIOSu nevím, je třeba po zátěži PC třeba resetovat a hned jít do BIOSu abych to zjistil? Podle těch dvou utilitek co používám to velmi rychle po vypnutí Orthosu jde na 60 až 50 stupňů.

Nemám zkušenosti s ošaháváním chladičů, nepoznám podle teploty chladiče kolik může být na jádře a řekl bych že ani nerozeznám třeba 40 od 50 stupňů podle hmatu. Zkusím začít na něj šahat pravidelně, třeba se do toho dostanu. A s tím souvisí další otázka co mě teď napadla. Když je pryč levá bočnice od skříně, jaký to má vliv na chlazení/cirkulaci vzduchu?[/QUOTE]

Ne, ne, restartuj PC a koukni se do BIOSu na teploty, pak ho nech normálně dojet do Windows a koukni třeba do coretempu, bo speedfanu. Rozdíl 5-10°C neřeš, ale rozdíl 30°C už by mi nasadil brouka do hlavy.
Je jasné, že po ukončení hry a restartování do BIOSu jádro schládne ;)

Nejde o to, rozeznat po hmatu jednotky stupňů, ale určitě poznáš rozdíl mezi 30°C a těmi 80°C, co ti to, jak píšeš, dává ;)

Potíž je v tom, že sis to neskládal sám, tudíž nemáš tucha jak je na tom chladič a teplovodivá pasta. Na druhou stranu snad v czc nejsou takové lopaty ;), dělají to denně že.

Sundaná bočnice může pomoci ale nemusí. Pokud máš dobrý airflow, tak si ho sundáním bočnice totálně rozhodíš :( Ale chce to odzkoušet.

A nebo taky můžeš mít smůlu na kousek procíku, co má tohle teplotní vyzařování, přeci jen je to čtyřjádro. Ale třeba se tu ozve někdo kdo má přímo tenhle procík taky ;)
mech13 (5526)|9.3.2008 13:34
imho je bud totalne krivy chladic i IHS, nebo tam neni (nebo je spatne nanesena) pasta...

kdyz sahnes na chladic (pokud mozno na tu kostku co je uplne na CPU, nebo aspon co nejbli, pripadne na heatpipe) - je teply? vlazny? studeny? spalis si ruku?

mas doma nejaku slusnejsi teplovodivou pastu?

zatim PC zbytecne moc nezatezuj, kdyby to CPU melo vazne 85 stupnu, tak by mu to moc dobre nedelalo
Via (4)|16.3.2008 16:50
Po zbežném ošahávání sem zjistil, že při zátěži kdy obě utilility ukazují 70 stupňů na jednom jádře ze čtyř byl chladič studený a trubky ve spodu do něj vedoucí vlažné. Níž sem se prstama nedostal. Není tam nikde žádné místo.

Také je chladič oproti hraně skříně mírně nahnutý dolů.

Pastu doma mám, ale celkem se bojím to sám přeinstalovávat. Chladič je to obří a vůbec nevím jak bych ho měl sundat a už vůbec ne jak bych ho znova nasadil.

Na svém předchozím počítači, který jsem sestavoval sám, jsem měl Arctic Freezer 64 a při jeho nasazování jsem musel ohnout dva kondenzátory na desce asi o 20 stupňů, protože tam bránily(dobře to dopadlo). Po téhle zkušenosti jem tento nový počítač raději nechal sestavit odborníky a vypadá to, že ani tato varianta ovoce nepřinesla.
OdMajkla (369)|16.3.2008 17:26
Ty teploty jsou naprostá hovadina. Něco není v pořádku a dle vlažných trubek od chladiče bych to viděl že ti špatně sedí chladič na procesoru. Momentálně se pokouším Q6600 taktovat a v Orthosu na frekvenci 2.8 GHz mám teploty CPU 39, 1.jádro 47, 2.jádro 46, 3.jádro 47, 4.jádro 47 a to po 15 minutové zátěži s otáčkama na chladiči 2180 rpm, větrák pod disky 2000rpm a větrák vzadu pod zdrojem kterej žene čerstvej vzduch přímo na 4 Heatpipe 2000rpm. Takže Tvoje teploty jsou nesmysl a pátrej jak je usazenej chladič.
Pavel Boček (4169)|17.3.2008 12:37
Navíc i to, že to ukazuje na jedno jádře víc (alespoň podle toho, co jsi řekl, to vypadá, že ukazuje 80 jen na jednom jádře...?) je něco špatně - chlazení, procesor (čidla) nebo programy špatně čtou čidla...použij na to Intel TAT.