reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PayPal - zkušenosti a tipy

P@pi (1519)|9.3.2008 19:00
Zdravim všechny,
nedávno jsem si chtěl zřídit PayPal pro placení přes internet (především ebay). Pro ty co neví, co je PayPal:

Stručně se jedná o elektronický platební systém, pomocí kterého můžete platit platební kartou přes net bez nutnosti posílat peníze přímo přes banku. Systém má tu výhodu, že jeho poplatky jsou často nižší než poplatky bank při platbě do zahraničí a automaticky převádí měny (i když si něco strhává). Přesto je to pohodlnější, levnější (při platbě někomu je zdarma, část se strhne příjemci, což Vás většinou nezajímá) a docela rychlý (stejně jako banka +-).

Určitě se zde najdou uživatelé, kteří jej mají (třeba trodas, že? :-)) ). Mám takový problém a říkám si, proč nezačít téma zde, když úzce souvisí s nákupy přes internet.

První závažný dotaz :rolleyes::

Při založení účtu se strhne 1,9 USD, které Vám posléze PayPal vrátí při první platbě. Vlastně jde o ověření, zda existuje zadané konto. A zde mám problém. PayPalu jsem dal moje osobní informace a číslo kreditní karty (+ další číslo ze zadní strany karty tuším). A oni si normálně strhli 1,9 USD z mojeho účtu. Teď jsem totálně šokován :D. Jak si mohou pouze z informací, které lze vyčíst z karty strhnout libovolnou částku? Bez mého pinu, bez mojí autorizace si normálně legálně strhli money :-)). Tzn. půjdu v obchodu platit, oni si ofotí mojí kartu z obou stran (to není dneska problém, vzhledem k miniaturizaci) a můžou si strhnout přes net cokoliv? Jediná věc, na kterou by to ještě mohlo být vázáno jsou osobní informace, ale všechny takové informace jsou na občance. Takže když ztratím peněženku, zjistím to za dva dny (extrémní případ), tak jsem v háji (za dva dny se příkaz provede)? Omlouvám se, ale přijde mi to jako totální trotlovina. K čemu mi potom je ten pin? Jen na automaty a kamenné obchody?

Když jsem se zeptal v mojí bance, zda existuje nějaká autorizace (třeba přes mobil), tak jsem dostal negativní odpověď.

Prosím o vaše zkušenosti s PayPalem :).
a8nr (176)|10.3.2008 13:07
[QUOTE=P@pi;98460]První závažný dotaz :rolleyes::
Při založení účtu se strhne 1,9 USD, které Vám posléze PayPal vrátí při první platbě. Vlastně jde o ověření, zda existuje zadané konto. A zde mám problém. PayPalu jsem dal moje osobní informace a číslo kreditní karty (+ další číslo ze zadní strany karty tuším). A oni si normálně strhli 1,9 USD z mojeho účtu. Teď jsem totálně šokován :D. Jak si mohou pouze z informací, které lze vyčíst z karty strhnout libovolnou částku? Bez mého pinu, bez mojí autorizace si normálně legálně strhli money :-)). Tzn. půjdu v obchodu platit, oni si ofotí mojí kartu z obou stran (to není dneska problém, vzhledem k miniaturizaci) a můžou si strhnout přes net cokoliv? Jediná věc, na kterou by to ještě mohlo být vázáno jsou osobní informace, ale všechny takové informace jsou na občance. Takže když ztratím peněženku, zjistím to za dva dny (extrémní případ), tak jsem v háji (za dva dny se příkaz provede)? Omlouvám se, ale přijde mi to jako totální trotlovina. K čemu mi potom je ten pin? Jen na automaty a kamenné obchody?[/QUOTE]

Proto známá, bankovní úřednice doporučuje hned po převzetí karty zapamatovat si ono poslední ověřovací trojčíslí a seškrábat ho. Teď jsem se díval na rozhraní pay.muzo.com a nevypadá to, že by obchodník předával karetní asociaci nějaké podrobnosti o zákazníkovi. Transakce probíhá okamžitě, banka ručí za transakce proběhlé po nahlášení/stoplistování karty (podle podmínek), případně může nabízet pojištění karty (např. u ČSOB potom banka odpovídá za podvodné transakce uskutečněné až 72 hodin před nahlášením ztráty). Některé banky mají i pokročilejší způsoby ochrany (KB inet transakce standardně blokuje + vydává virtuální karty, Ebanka snad má odblokování pomocí mobilu pro konkrétní platbu, mBank by měla mít možnost online nastavování limitu v internetbankingu). U fyzických plateb jde zase napodobit podpis.
Jinak zkušenosti: párkrát jsem tak platil, proběhlo to bez problémů.
johny__g (6387)|10.3.2008 13:32
Podle mě je to naprosto normální, mám také paypal, k němu přiřazenou embosovanou kreditní kartu a takhle to funguje. Třeba když jsem platil v zahraničí za hotel, tak jim nefungovala elektronická čtečka, takže kartu jen přejeli tou "žehličkou" přes kopírák a je to, ty údaje na kartě stačí k platbě. A takhle to dělali víckrát, v tom hotelu jsem bydlel skoro třičtvrtě roku a ta čtečka jim nešla snad 2 měsíce. Nikdy po mě nikdo žádný pin nechtěl (hotely, autopůjčovny, obchody ...) pouze při výběru z bankomatu. Podotýkám že karta není s čipem, má pouze ten černý proužek. Možná že se to i liší podle typu karty (VISA, MAESTRO, AMEX ...)

Nechápu jak bych měl vyškrabat nějaký číslo, když ty údaje jsou tam vylisované.
Wlcek (379)|10.3.2008 13:48
Já taky nechápu jak by si to chtěl vyškrabat. Mám kartu allinone (embos. + elektronickou + virtualni pro platby na internetu) k tomu ještě jednu elektronickou (tam by to vyškrabat šlo) a jednu virtualni ( dostaneš jen čislo karty a 3~4 mistny ověřovaci kod).

S PayPal mam zkušenosti dobre, transakce jsou relativně rychlé a levné. Zatim vždycky všechno proběhlo bez problémů. Matně si vzpominam (nevim jestli to tak opravdu je), že při registraci karty tam musiš kromě ověřovaciho vcc kodu (nebo jakou to ma zkratku, to je to posledni trojčisli) zadat i pin, takže žadne dalši autorizace tam pak neni třeba.
a8nr (176)|10.3.2008 14:42
Na té mojí embosce z ČSOB to je normálně natištěné na tom proužku na podpis.
tequilla (1015)|10.3.2008 15:28
To cislo, ktere myslel P@pi je jiste ten tricisleny kod na zadni strane karty. Jeste jsem nevidel, ze by nekdy neslo seskrabat (precmarat) a ze by bylo do karty vyrazene. Idealni je ovsem v kazdem pripade pojisteni ke karte, nestoji to moc a u nekterych uctu nekterych bank je dokonce v cene uctu (nechci delat reklamu). A abych to zakoncil, ja mam s paypal veskrze kladne zkusenosti, zridil jsem si jej hned jak to v CR slo a od te doby mam uskutecnenou hromadu transakci bez problemu (o usetrenych penezich na SW licencich koupenych v zahranici nemluve).
johny__g (6387)|10.3.2008 15:37
[QUOTE=a8nr;98725]Na té mojí embosce z ČSOB to je normálně natištěné na tom proužku na podpis.[/QUOTE]

Aha, tak to je možné, nemám kartu teď u sebe, tak nevím jestli tam něco mám.
Intri (3490)|10.3.2008 16:05
Jj, taky mám embosovanou Visu a je to tam vzadu natištěné. Seškrábat by to asi šlo, i když jsem to fakt nikdy nezkoušel.
P@pi (1519)|10.3.2008 16:19
Tak díky za info. Moc se mi nelíbí, že PayPal má teď vlastně možnost vytáhnout mi z účtu neomezeně peněz. Ale to je vlastně stejný jako nechávat peníze v bance apod. Přesto bych to radši viděl řešené jinak.
mech13 (5526)|10.3.2008 16:27
[QUOTE=P@pi;98755]Tak díky za info. Moc se mi nelíbí, že PayPal má teď vlastně možnost vytáhnout mi z účtu neomezeně peněz. Ale to je vlastně stejný jako nechávat peníze v bance apod. Přesto bych to radši viděl řešené jinak.[/QUOTE]

na druhou stranu je lespi kdyz tu moznost ma jen jedna velka organiace s dobrou reputaci, nez davat ty udaje kazde firmicce po ktere neco chces
Wlcek (379)|10.3.2008 16:45
[QUOTE=tequilla;98738]To cislo, ktere myslel P@pi je jiste ten tricisleny kod na zadni strane karty...[/QUOTE]

Ja mam i to trojčisli vzadu vyražene, ne tak moc ale přece, musel bych vyškrabat tak 0,1~0,2mm do hloubky. Mam masterCard. Visu sem nechtěl, protože se mi zda, že to maji všichni :-)

Někdy se uvadi jako VCC, někdy jako VCC2 (ma to i spoustu dalšich zkratek) a v podstatě to zaleži na tom, u jake banky to maš. Někde je to třeba jen to trojčisli vzadu, jinde se misto toho použivaji tři posledni čisla z 16-mistneho kodu karty pozpatku, zaleži jen na tom, kdo tu kartu vydal.

K payPal existuje i mistni alternativa, jmenuje se to PayPay :-)
P@pi (1519)|10.3.2008 17:24
[QUOTE=mech13;98758]na druhou stranu je lespi kdyz tu moznost ma jen jedna velka organiace s dobrou reputaci, nez davat ty udaje kazde firmicce po ktere neco chces[/QUOTE]

Jo takže až budou krachovat a vemou peníze všem, tak nebudu sám. Super :-)). Ale jasně chápu, taky peníze necpu do kampeličky, ale "pořádný" banky.
tequilla (1015)|10.3.2008 18:09
[quote=Wlcek;98761]Ja mam i to trojčisli vzadu vyražene, ne tak moc ale přece, musel bych vyškrabat tak 0,1~0,2mm do hloubky. Mam masterCard. Visu sem nechtěl, protože se mi zda, že to maji všichni :-)[/quote]

Aha, tak to se omlouvam...s Mastercardem nemam totiz zadne zkusenosti :notsure. Vzdy jsem si vyzadal Visu a na vsech pocinaje Visou electron pres Visu Classic a konce zlatou i platinovou Visou (ve statech je naprosto bezne vydavaji k beznym uctum a jeste ti prispeji na ucet az 40$) jsem kod mel jen jako text bez vyrazeni.
johny__g (6387)|10.3.2008 19:09
Tak na mé kartě něco takového fakt není. Jen z lícové strany je nějaké čtyřčíslí ale myslím že to bude nějaké sériové číslo karty. Mám American Express.
Wlcek (379)|10.3.2008 19:37
Měl by si tam mit 16ti mistne čislo. To čoslo o čem se bavime je jeho současti. Pravděpodobně to sou posledni tři čisla pozpatku ;-)

@ tequilla: v pohodě, tos nemohl vedět.
[SIZE="1"]OT: Co ten awatar??? :-)[/SIZE]
crasher.km (919)|20.4.2008 21:47
Mno ... a máte někdo skušenosti s nakupováním na Ebay? Chtěl bych si tam něco koupit,ale první bych chtěl vědět skušenosti,jak to udělat atd. Popř. našel by se někdo ,kdo by šel do toho semnou a platil napůl poštovný ?:)
SamecP (1751)|20.4.2008 21:52
[QUOTE=crasher.km;114800]Mno ... a máte někdo skušenosti s nakupováním na Ebay? Chtěl bych si tam něco koupit,ale první bych chtěl vědět skušenosti,jak to udělat atd. Popř. našel by se někdo ,kdo by šel do toho semnou a platil napůl poštovný ?:)[/QUOTE]

Taky bych si tam něco vybral asi nové cpu,ale zkušenosti bohužel nemam..S tim poštovnym by to pořípadě šlo :)
tequilla (1015)|21.4.2008 10:37
Na eBay nakupuju pomerne casto (za posledni mesic asi 7 transakci). Idealni je mit k tomu ucet na Paypal. Patri totiz pod eBay a mnoho obchodniku nenabizi ani jinou moznost platby. A v neposledni rade je dulezite nakupovat jen u obchdoniku s reputaci oscilujici kolem 100%.
noegoncz (319)|21.4.2008 10:52
jj. na ebay.co.uk jsem již taky párkrát nakupoval. Jednou jsem si v Británii objednal orig.hru za slušné peníze, a posléze, když jsem si stěžoval,že mi hra nedošla ( a to jsem bydlel pár bloků od prodejce) jsem zjistil,že mi ji poslal na adresu v ČR :)) jinak zkušenosti mám zatím vesměs dobré. (zatím jen tedy 7 nákupů :).A přesně jak píše Tequilla, jen vybírat prodejce s 100% reputací...
tequilla (1015)|21.4.2008 10:58
[quote=noegoncz;114967]...A přesně jak píše Tequilla, jen vybírat prodejce s 100% reputací...[/quote]

A ani to ale neni bohuzel zarukou dobreho obchodu. Jeden prodejce mi neposlal nic (50$ v tahu) a zrusil ucet. Druhej poslal naprostej kram, jiny zbozi nez inzeroval (70$ v tahu - ale nechal jsem to plavat, protoze bych zaplatil postovne za reklamaci a ztratu tim akorat dale prohloubil - vyradil jsem se aspon v negativnim feedbacku).
r34ktor (7477)|21.4.2008 11:43
[QUOTE=P@pi;98755]Moc se mi nelíbí, že PayPal má teď vlastně možnost vytáhnout mi z účtu neomezeně peněz. Ale to je vlastně stejný jako nechávat peníze v bance apod. Přesto bych to radši viděl řešené jinak.[/QUOTE]
Ano, takto to funguje. Proto se k platbám často používají "důvěryhodní" zprostředkovatelé (v tomto případě PayPal), kteří omezují riziko zneužití.

Nejúčinnější ochranou je založit si na placení přes internet speciální kartu (nejlépe virtuální -> nelze ukrást) s patřičným limitem a pojištěním (+ nesdělovat identifikační údaje nedůvěryhodným stranám).
crasher.km (919)|21.4.2008 17:16
[QUOTE=tequilla;114949]Na eBay nakupuju pomerne casto (za posledni mesic asi 7 transakci). Idealni je mit k tomu ucet na Paypal. Patri totiz pod eBay a mnoho obchodniku nenabizi ani jinou moznost platby. A v neposledni rade je dulezite nakupovat jen u obchdoniku s reputaci oscilujici kolem 100%.[/QUOTE]

A na kolik ti vychází pošta ? dejme tomu třeba Ipod,nebo grafika ... ZHRUBA
Edit: sem asi debil,ale jaky je rozdíl mezi ebay.com a ebay.co.uk ?
tequilla (1015)|21.4.2008 19:30
[quote=crasher.km;115148]A na kolik ti vychází pošta ? dejme tomu třeba Ipod,nebo grafika ... ZHRUBA
Edit: sem asi debil,ale jaky je rozdíl mezi ebay.com a ebay.co.uk ?[/quote]

Ja tam neobjednavam veci na komp, ale na auto. Velikosti a hmotnost balicku ale jsou srovnatelne s komponentama. Z US postovne zacina na 10$ a za veci z Hong Kongu jsem daval 40$ za postovne. Nejvic me stalo postovne z Nemecka, ale take to byl obrovskej balik s express dorucenim do dvou dnu (za 50E)...je to ale hodne individualni zalezitost a kazdej prodejce ma uvedeno, zda posila do Evropy a za kolik penez. Ebay.co.uk je lokalni britskej ebay, stejne jako v nemecku ebay.de (objedaval jsem ze vsech).
crasher.km (919)|21.4.2008 20:04
[QUOTE=tequilla;115230]Ja tam neobjednavam veci na komp, ale na auto. Velikosti a hmotnost balicku ale jsou srovnatelne s komponentama. Z US postovne ..........[/QUOTE]


Jo takhle :) Hej tak díky za rady kluci :) už sem se regnul na Paypal,tak jdu vesele nakupovat :)
a8nr (176)|27.4.2008 18:57
Našel jsem si jednoho obchodníka, který nabízí věci za eura, dolary a libry. Díky kurzovním rozdílům mi vychází nejvýhodněji libry, potom dolary (rozdíl asi 40 Kč) a nakonec eura. Ovšem při platbě přes paypal by se provedla konverze nejdřív na dolary a až potom na libry, bude i potom výhodné nakupovat v librách?
a8nr (176)|28.4.2008 13:54
[QUOTE=a8nr;117074]Našel jsem si jednoho obchodníka, který nabízí věci za eura, dolary a libry. Díky kurzovním rozdílům mi vychází nejvýhodněji libry, potom dolary (rozdíl asi 40 Kč) a nakonec eura. Ovšem při platbě přes paypal by se provedla konverze nejdřív na dolary a až potom na libry, bude i potom výhodné nakupovat v librách?[/QUOTE]

Odpovím si sám, nakonec jsem asi 1,5$ ušetřil.