reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaké chlazení komponent počítače preferujete?

kane.shw (1231)|10.3.2008 00:57
Jednoduchá otázka i diskuze :)
Doba, výkony i náročnost uživatelů pokročila, vzduchové i vodní chlazení stále postupuje vpřed ve vývoji a už jsme si zvykli na známé firmy zabívající se tímto odvětvím. Na druhou stranu existuje i množsví uživatelů/kutilů, kteří své chlazení, ať už to vodní, či vzduchové, přenechávají jen své fantazii, zkušenostem a manuální zručnosti.

A co vy? Jaký na to máte názor, zkušenosti, námitky, otázky, pochyby? Váhate nad tím, či oným způsobem chlazení? Chcete tyto různé způsoby zase trochu víc prozkoumat? Nebo si o tom jen rádi počtete?

Pak jsem zvědav na příspěvky...
Předem za ně děkuji :thumb
speedsnail (4876)|10.3.2008 01:07
Hlasoval jsem pro vzduch doma, i když je to takový mix. Moje komponenty (a vubec většina šrotu co se mi doma válí) nemaj velkou spotřebu, takže používám vzduchové chlazení a občas upravim/předělám chladič jak je potřeba. (např CPU chladič na VGA a podobně)

Ale takovej SonicTower bych doma na koleně neudělal, takže něco je asi potřeba koupit. :)

Podle sekce je mi jasny ze jde hlavne o vodniky, ale s tema nemam zadny zkusenosti..
kane.shw (1231)|10.3.2008 01:17
Tak je pravda, že osobně bych si troufl, tak maximálně na nějaké to vzduchové chlazení nebo jeho úpravu :runaway

Ale když procházím různá fóra a samozřejmě i gúgl ;), tak objevuju na první pohled velmi schopné človíčky s precizně zpracovanými vodními bloky. Práce je to moc hezká - radost pohledět :D

Peru se tudíž s otázkou, zda-li dát takovému "kutilskému" vodnímu chlazení šanci se všemi riziky i výhodami, které to přináší. Nebo jestli se mám spolehnout na renomované a zárukou podložené vodníky. :notsure
Woyta (284)|10.3.2008 12:05
Neco mam kupovane a neco vlastni kostrukce.

Treba ted delam top na DDC. Alphacool me nevyhovoval (nevesel by se) a nic jineho u nas na trhu nebylo. Ted zmizel Alphacool a nahradil ho jednodusi top od EK ale za podobnou cenu. Muj top je podobny tomu od EK ale vyjde skoro na plovinu.

Blok jsem si taky kreslil. Maly (45*45*12), prumerne vykonny a snadny na vyrobu. Nakonec k jeho vyrobe nedoslo. Slo o princip z Apogge.

Ted hledam expanzku ktera by mi vyhovovala. Nouzovka z vodovodni trubky neni ideal a v nabidce neni nic co by me plne uspokojilo.
johny__g (6387)|10.3.2008 12:44
Příznivcem vodníků nejsem, podle mě není problém uchladit bežné PC tiše jen vzduchem. Hlavně jde o to, že vzduchové chlazení je v podstatě bezúdržbové. Ale je to jen můj názor který nikomu nevnucuju, pokud chce někdo trhat OC rekordy, nebo ho to prostě baví, proč ne.
U vodníku vidím nevýhodu v tom, že když bych chtěl chladit PC opravdu jen vodou bez žádného větráku, bude jeho stavba dost náročná, protože se musí chladit i disky, mosfety (na MB i grafice), zdroj .... takže buď na všechno bloky nebo nějaké upravené pasivy a přizpůsobit case tak, aby se využilo přirozeného proudění k chlazení komponent. Na co mi bude vodník na CPU a GPU, když mám v PC stejně větrák ve zdroji, před diskem ....
Taky je třeba vzít v úvahu, že dnešní procesory jsou stále chladnější, u grafik je to horší ale jisté zlepšení tu je, takže je možné je chladit téměř čistě pasivně (v idle rozhodně). To v době P4 a Athlonů XP moc nešlo. Navíc použití heatpipe taky posunulo možnosti vzduchového chlazení trochu dál ( v podstatě je HP takový malý vodník, jen okruh probíhá v jedné trubce, blok na CPU tam je, radiátor taky, místo čerpadla se využívají fyzikální vlastnosti kapaliny).
husky14 (4214)|10.3.2008 13:15
Taky vidim vodnika jako takovy tuning, neco jako u aut. Proste nekdo si rad s PC hraje a tak se do toho pusti. V dnesni dobe se diky konstrukcim chladicu da i hodne pretaktovany PC uchladit vzduchem a navic tise, takze voda rozhodne neni pro domaci kompy nutnost, jen zaliba a konicek. Samozrejme ze s vodou se da dosahnout vyssiho OC, ale urcite ta prace a investice za nejakych 200MHz nebo 0,338s v 1M SuperPI navic nestoji....
Woyta (284)|10.3.2008 15:22
Ja spis vidim ze vzduchu dochazi dech. Jinak by nevznikali takove silenosti jako je Scythe Orochi a dalsi. Dnesni CPU nehrejou min nez ty predesle. Datacentra Nvidie a Intelu se uz chladej vodou. Vzduch nestihal.
johny__g (6387)|10.3.2008 15:34
[QUOTE=Woyta;98734]Ja spis vidim ze vzduchu dochazi dech. Jinak by nevznikali takove silenosti jako je Scythe Orochi a dalsi. Dnesni CPU nehrejou min nez ty predesle. Datacentra Nvidie a Intelu se uz chladej vodou. Vzduch nestihal.[/QUOTE]

S tím nesouhlasím. Orochi a podobné hrůzy vznikají, ale to neznamená že jsou potřeba, je to jen důsledek přirozeného vývoje. Dřív se moc chlazení neřešilo (doby duronů a P3 - bylo tu pár firem co se tím zabývalo, třeba Titan). Dnes je na trhu spousta firem, které se zaměřují výhradně na chlazení, je větší konkurence, proto se musí vymýšlet pořád něco nového, aby si každ firma utrhla svůj kus z koláče. A někdy z toho vznikají takové věci jako Orochi. A s tou spotřebou - kdy naposled jsi viděl u desktop procesoru spotřebu 35 W (Athlon 64 EE)? Snad u P3 Coppermine. Vždyť se jen podívej na BOX chladič u P4 a C2D - a to ten druhý jmenovaný je o poznání tišší ....
Woyta (284)|10.3.2008 16:49
Asi nevis ze C2D s boxem v nekterych pripadech dosahuje teploty az 85st. To ze ma EE malou spotrebu je pekny ale ne vsechny CPU jsou EE. A rozdovadeny Quatro neni sranda uchladit. Nemuzes brat vsechna CPU podle toho co mas doma.
mech13 (5526)|10.3.2008 16:56
[QUOTE=Woyta;98764]Asi nevis ze C2D s boxem v nekterych pripadech dosahuje teploty az 85st. To ze ma EE malou spotrebu je pekny ale ne vsechny CPU jsou EE. A rozdovadeny Quatro neni sranda uchladit. Nemuzes brat vsechna CPU podle toho co mas doma.[/QUOTE]

pretoceny nad 3GHz nebo s dratem namotanym ve vetraku mozna... v normalne vetane bedne se spravne nasazenym chladicem BOX bohate staci do 50-60 stupnu...

E21x0 na 2,5GHz neni problem zvladat freezerem pasivne (v dobre vetrane bedne)
Woyta (284)|10.3.2008 17:01
A snizenym napetim.
...No...Name... (586)|11.3.2008 14:38
Já na stole nemam žádné dělo,takže chladím vzduchem...Někdy něco pokutím,jidny zas jen koupím...Ale teď mi přijde X2 tak budu muset chlazení trochu upravit...takže mi v hlavě zvnikl úplně uchylně geniální nápad předělání bočnice...A co se týče vodníků...pro mě by to byla zbytečnost,takže to beru,jak už někdo říkal,jako takový tuning...
BlackFrog (563)|11.3.2008 15:10
chladim obycejnym vzduchem, u cpucka takovety kraviny jako windtunnel :) snazim se chladit efektne, efektivne a tise :)
Trippax (154)|11.3.2008 16:38
ak to veľmi netopí tak heatpipes a Al + Cu pasívy + klasika OUT v zdroji...
prípadne ešte oneIN na nízkych ot. ktorý fúka priamo na NB RAM CPU SB
mikeb (74)|11.3.2008 17:04
Preferuju chlazení vzduchem, vodníci jsou přeci jenom trochu dražší a pro většinu lidí naprosto zbyteční...
není nad pořádný kus železa :cool:
Klingacikx (1545)|11.3.2008 17:12
Ja chladím vzduchom ale asi pred pol rokom som chcel nejakého vodníka tak som si to prerátal, a zistil som, že za tú cenu a ten rozdiel teplôt mi to nestojí (CPU mi neprekročilo 40°) + nejaká robota s tým... a neviem ako by to bolo z hlučnosťou. Tak pekne krásne som zostal pri vzduchu
Smeli (2302)|11.3.2008 18:34
No, preferuju vzduch, jednoduše protože na vodníka nemám "koule" natož finance. A vzduch vybírám tak, aby co nejlíp chladil za co nejlepší peníz, takže na CPU mi sedí Mini Ninja a GPU S1 :) A myslím, že jak mi, tak i mému HW tohle stačí.

Ad. Orochi - tenhle chladič je primárně dělaný jako čistě pasiv do desktopových HTPC :)
Woyta (284)|13.3.2008 13:48
[QUOTE=Smeli;99161]
Ad. Orochi - tenhle chladič je primárně dělaný jako čistě pasiv do desktopových HTPC :)[/QUOTE]

Ukazmi HTPC do ktereho se vejde. :) To je opravdu poradnej kus hliniku.
Jsem zvedavej co budou vystavovat na Targi v Polsku. tam ma clovek preci jen moznost videt vic chladicu nez u nas a dokonce i driv.
OdMajkla (369)|13.3.2008 17:40
Nemam vyhrady k tomu či onomu. Mam chlazeni vzduchem za pomoci Asus Triton 77 a dvou 80 mm větráků od Antecu s regulací 1500/200/2500 ot/min Chlazení funguje dobře. 8800 GTS ma své origo chlazení.Líbil by se mě vodník ale pochybuju že je to nutnost. Je to spíš chtíč a chut zjistit jak to funguje. Přeci jen je pěkný když vám kompem což je spousta elektrosoučástek protéká voda. Ovšem jak jsem řekl vím co je potřeba a co chtíč. Takže zůstanu u vzduchu :)
trodas (1753)|13.3.2008 22:22
Jednoznacne voda. Voda mi umoznila vyvest teplo mimo case a tam se ho elegantnim pasivni radiatorem zbavit a to prosim zcela bez pouziti fanu...! :D Naraz to chladi CPU, NB a grafiku a to vcetne ramek a primo - med na ram, zadne "teplovodive" podlozky. Je to tiche a ucinne, navrhoval jsem si to sam pres cirka 6 revizi a jsem nyni nesmirne spokojen a uz bych nemenil.

Zbytek mych pocalu (7ks) je ale chlazen vzduchem... ;)



viz zde: http://ax2.old-cans.com/g.php?p=wc&od=64&do=128&c=8&d=1&v=v2
KEOSAN (958)|18.5.2008 12:56
trodas sikovne. Len ta teplota HDD je priserne vysoka. Ci to nebude aj tym suflikom. Mam ho tiez, ale pouzivam ho len sporadicky, len pre vymenne HDD pre nejaky prenos, zalohu. V tom suflicku, aj ked bol malicky ventilatorcek to chladilo horsie nez bez neho :)
juslik (34)|11.8.2008 16:56
ja chladim vzduchom ale uz by som chcel prejst na vodu len si neviem vybrat..ak niekto vie poradit nech napise SS

dakujem
Woyta (284)|19.8.2008 10:49
Mas zbytecnych 10K? Jestlije nemuzes obetovat tak radeji zustan u vzduchu.
Levne uz hotove sety nejsou nic moc (levnejsi kvalitni vzduch je valcuje) a poradnej vodnik je uz moc drahej.
Jak rikam. Vodnik je pro nadsence. Pokud ho chces na frajereni, tak radeji zustan u vzduchu.

Ano jsem jeden z tech blaznu jejichz chlazeni je drazsi nez HW. :)