reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Není čas přehodnotit autorské poplatky?

Karel Polívka (1485)|14.3.2008 12:00
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Není čas přehodnotit autorské poplatky?

Když byly před 16 měsíci zavedeny, nesli jsme to všichni nelibě, ale smířili se s nimi, jelikož nezpůsobily velký nárůst cen; dnes je však situace jiná a u některých médií tvoří téměř 20 procent ceny. Pokud tedy nemohou být zcela zrušeny, nebylo by vhodné alespoň upravit jejich sazby nebo pozměnit způsob výpočtu? Ať už jsou Vaše názory jakékoli - vyjádřete je, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Zdeněk Eisenhammer (13)|14.3.2008 12:01
Od doby, kdy byl zaveden autorský poplatek, uplynulo už asi 16 měsíců. Výše autorského poplatku pro paměťová média na bázi flash pamětí byla stanovena na 6 Kč za každých započatých 512 MB prostoru.
Například ceny paměťových karet Secure Digital (bez DPH a zmíněného poplatku) tehdy začínaly na 400 Kč za 1GB kartu a maximální kapacita dosahovala 4 GB. V případě 1GB karty autorský poplatek činil 12 Kč a u 4GB verze 48 Kč. Poplatek tvořil v nejhorším případě nějaká 3 procenta z ceny, a možná i proto se s ním spotřebitelé tak nějak smířili.

Dnes je však situace diametrálně odlišná – jednak výrazně klesly ceny, které prolomily hranici 70 Kč/GB, jednak se začaly prodávat karty s větší kapacitou, dnes až 16 GB (v dubnu můžeme očekávat dokonce 32GB „drobečky“). Tak například 8GB kartu dnes najdete za 570 Kč bez DPH a autorského poplatku. Ten v tomto případě činí celých 96 korun, což je neuvěřitelných 17 procent ceny a je to tedy téměř, jako kdybychom platili dvojnásobnou DPH.

Zkusme učinit jistý laický odhad ročního vývoje ceny 16gigabajtové karty – dnes ji pořídíte už za nějakých 1600 Kč včetně DPH a autorský poplatek u ní činí 228 Kč včetně DPH, tedy 17 procent ceny.

Před rokem bylo možno za tuto cenu pořídit kartu s kapacitou 4 GB, kterou dnes koupíte za 420 korun. Pokud bychom tedy připustili, že za rok bude 16GB paměťová karta SDHC v prodeji za 420 korun, autorský poplatek bude činit asi 54 procent ceny!

Nebylo by proto na místě, aby naši zákonodárci přehodnotili dnes již notně neaktuální tabulky autorských poplatků a poplatky buď výrazně snížili, nebo zcela zrušili? Je více než pravděpodobné, že ceny budou i nadále klesat, a pokud by se s výší autorského poplatku nehýbalo, může se stát, že za rok či dva bude tvořit třeba polovinu ceny flash disku či paměťové karty.
Jarda_H (0)|14.3.2008 12:12
Nelíbí se mi, že platbou autorského poplatku jsme de-facto automaticky zloději a piráty. Jinak s kolegama v práci jsme objednávali soukromě několik flashek a autorský poplatek nás vyšel na neuvěřitelné 4 stovky. Asi až půjdu do Kauflandu pro DVD, tak napíšu čestné prohlášení, že na DVD budu vypalovat pouze soukromá data, ať mi od ceny tedy odečtou ty nesmyslný poplatky :-)
Pabler (425)|14.3.2008 12:20
IMHO:
Toto vypalne by sa nemalo vobec vyberat, co ma pamatova karta / ine zaznamove medium spolocneho s RIAA a pod
Aj auta su zneuzívane na trestnu cinnost a neplatime preto "zlodejsku dan", ved nie vsetci vykradame banky, ...
------
Clovek to prehryzne len vdaka pomysleniu na to ze to nieje vela a raz za cas si daco vypali, no na povazenou je kolko z toho uvidi skutocne autor a kolko vydavatelska spolocnost.

Mozno keby konecne zacali vydavat kvalitne veci a nie taky rubbish (cest vynimkam) tak by si to ludia aj zakupili. A co takto "If you like it, buy IT !"
elpsycho (1602)|14.3.2008 12:31
Je to jen zákonem posvěcené okrádání lidí, nic víc. V našem státě jde asi s patřičným obnosem a kontakty protlačit cokoliv. A se současnými cenami disků a paměťových médií musí paraziti z OSA jásat. Představa že si někdo přepaluje Vondráčkovou mi přijde opravdu úsměvná. Prostě většina lidí co tyhle poplatky platí ani vživotě cíleně neposlouchala nic z repertoáru "chráněných umělců". A co s tím proboha mají společného kopírky a tiskárny?
stary (20)|14.3.2008 12:46
Čas přehodnotit autorské poplatky nastal dobře před deseti lety. Tedy, podstatná část veřejnosti už poplatky dávno přehodnotila, jen určitá skupina lidí se s tím odmítá smířit. Snad proto, že pokud zůstává v platnosti dotyčný zákon, mají alespoň iluzi, že jsou v právu.
Maximus12 (763)|14.3.2008 13:00
Autorské poplatky byli zcestnost už když se zavedli, ale v té době to lidem tolik nevadilo pač to nebylo tak do očí bijící. V současnoti to bije do očí čim dál tím více a rozhodně by se s tim něco mělo dělat, třeba ne u všech věcí, ale u některých by se to rozhodně mělo přehodnotit nebudu tu zatím rozebírat proč pač podobné diskuze sem zažil a články četl, kde bylo proč by lidi měli platit AP za HDD, na který maj vlastní data a tak podobně. Ale jak tu je psáno o nějaký řádek výše je to jen okrádání lidí a ty mocnější na tom hrabou hrabou a zas jen hrabou ale to není nic nového to se děje u nás stále a stále v tomto státě.
kane.shw (1231)|14.3.2008 13:05
...nechci se rozčilovat, tak snad jen toto:

1. Musíme si přiznat, že piráctví je u nás (vlastně nejenom u nás ;)) rozšířené a má svou tradici - s tím hold nic nenaděláme (zatím) :notsure

2. Lépe by ti šu..ni, co stojí za AF udělali, kdyby schválili slevnění veškerých datových/hudebních nosičů, právě o tyto poplatky! Spousta lidí (myslím tu většinu, která se běžně nepohybuje mezi IT guru, kteří seženou cokoli a kdykoli ;), prostě klasický zákazník v obchodě) by si jistě raději koupila originál, když by nestál 400Kč za muziku na CDčku nebo 1500Kč za nějakou gamesu... Kdyby se to rozpočítalo, tak by imho ceny výrazně klesly a lidem už by se to prostě nevyplatilo řešit nelegální cestou... O zprůhlednění celého "oceňování" autorů ani nemluvě - Bůh ví, kolik parazitů, se na AF vlastně přiživuje :hmm

Ale ono je jednoduší to vybírat od bezbranných ovcí, už jen vážně čekám, až budem platit i daň ze vzduchu... a tentokrát sem nedám smajlíka
Zoidik (1405)|14.3.2008 13:13
[QUOTE=elpsycho;100272]Je to jen zákonem posvěcené okrádání lidí, nic víc. V našem státě jde asi s patřičným obnosem a kontakty protlačit cokoliv. A se současnými cenami disků a paměťových médií musí paraziti z OSA jásat. Představa že si někdo přepaluje Vondráčkovou mi přijde opravdu úsměvná. Prostě většina lidí co tyhle poplatky platí ani vživotě cíleně neposlouchala nic z repertoáru "chráněných umělců". A co s tím proboha mají společného kopírky a tiskárny?[/QUOTE]

Taky bych velice rád znal odpověď proč to musím platit za tiskárnu? Asi kvuli tomu že si mužu vytisknout obal CD Vondráčkové... za chvili se mužeme dočkat toho že budeme platit poplatek za papír do tiskárny a pak to bude lidem málo, tak potom i za sešity do školy jelikož si z nich mužeme vytrhnou listy a tisknout na ně... Pánové nezlob te se na mě, ale je to jenom banda vym**aných čů**ků kterým je u pr**le jak se lidem žije, jelikož oni maj peněz jak nas**ných, píšou ještě na kemených destičkách a ohleduplnost jim je na hony vzdálená.
james008 (47)|14.3.2008 13:27
Ja osobne povazuji podobne poplatky za zlodejinu
a absolutni nesmysl.
Jako kdybych mel platit poplatek za provozovani lednicky protoze
v ni muzu mit potraviny ktere jem si dovez ze zahranici bez vyuziti prodejniho retezce.

A jako bonbonek by me zajimal nazor nejakeho pravnika.
Skladam hudbu a tu pak poskytuji pokud jde o novinky tak jen pribuznym zadarmo
a pokud jde o starsi veci tak i verejnosti.
Muze mi nekdo vysvetlit proc za cd ci dvd distribuci jelikoz JSEM JA AUTOR
platim autorsky polatek? Neni to totez co kradez? Proc si nekdo necha platit
za to co ja musim pracne vyrabet a vymyslet?

Kdyby to nazvali polatek za udrzovani prirody niecne chemoprumyslem tak ano...
to bych bral..a prachy by sli pekne na vysadbu stromku atd.....
'ale tohle s autorstvim atd.... to je absolutne mimo,
a nebyt to schvaleno tak bych to nazval protizakonnym a nekalym ci nelagalnim....
nehodlam nikomu platit vilu.... Prakticky lidsky vzato kdybych byl hodne nastvany tak si ten rozdil
dovydelam prodejem nejakeho nelegalniho cd kdyz uz za to platim :-)) to by bylo v poradku
pac tenhle zakon predpoklada ze nelegalnim prodejem se zivi kazdy obcan.
Zakonodarci nastup do sprchy... studenou vodu ..a sup dovnitr.
boboco (1987)|14.3.2008 13:37
například: http://www.itage.cz/p24583-8gb-kingston-hi-speed-usb-datatraveler-110-zeleny/

1/5 ceny je autorský poplatek...

Já se bohužel zdržuji jakéhokoli dalšího komentáře, neboť bych se konkrétně v tomto případě nedokázal obejít bez hodně ostrých slov. Pokud se někomu na vyšších místech hodně rychle nerozsvítí, nevím kam to dopracujeme... :(

Zajímalo by mě, jak jsou ty miliardy (nebo už desítky miliard?) korun, které tenhle legální tunel vyprodukoval, rozděleny mezi autory...
Noone from nowhere (0)|14.3.2008 13:42
Zpočátku jem asi jako všichni nevěřícně kroutil hlavou nad tím, co že to naši dokonalí zákonodárci přijali. Po chvíli jsem však došel k závěru, že pokud platím za to že kradu, a o tom tento zákon je, tedy je pirátství legální. Vždyť je to jako by lidé bez auta museli platit povinné ručení - prostě ptákovina.

Před poplatky jsem měl pravidlo, že si každý měsíc pořídím jedno originál CD nebo DVD s hudbou/filmem. Od zavedení poplatků, tím že si kupuji DVD nosiče, flash paměti a pevné disky jsem si pořídil snad jen dva originály, neb jsem je jinak sehnat nemohl. Nevidím důvod se nechat ojeb*vat státem a jakousi pochybnou organizací (OSA), kteří mě navíc nazvali schválením zákonu zlodějem, protože mám kameru na DVD placky a svou práci si taktéž potřebuji zálohovat, nemluvě o oněch originálních filmech a hudbě. Mám tedy svědmí čisté, děkuji našim zákonodárcům, že mi tím umožnili stát se legálním pirátem bez špetky viny. Díky
Mungo (35)|14.3.2008 14:04
Pokud platíme za to, že možná použitím koupené věci porušíme autorská práva někoho jiného, opravdu to vypadá jako legalizace této činnosti. Nevím kdo tenhle poplatek vymyslel a ani mě to vlastně nezajímá, ale působí dost paradoxně.
Nezbývá než souhlasit s tím co už bylo uvedeno. Osobně jsem se nad tímhle tématem rozčiloval už dost a takové "poplatky" jsou jasným důkazem politického lobby. Projde cokoliv na čem zájemce nešetří...
Boguš (54)|14.3.2008 14:06
.. ono, mě osobně poplatky jako takové, resp. to že jsou zase tak nějak extra nevadí, za podmínky, že si mohu kdykoli cokoli (audio/video) stáhnout odkudkoli z netu. ....

Co mi vadí je penvě zakotvená výše poplatků. Vemte si jak to bude za dva roky? Kdy bude normální 1TB disk a 128GB flashky .... to budou teprve poplatky!!!!!!!!!!!! A nejhorší na tom je, že ti co tento zákon navrhli a schálil, moc dobře věděli jak rychle narůstají pam. kapacity!!!

Udělali to záměrně!

Až situace přestane být unosná, tak to sníží, avšak nezitím si někdo hodně pěkně namastí kapsu ... hodně pěkně .. :(


Take mi vadí jak se často v medií hovoří o nelegálním stahování hudby a filmů, KDYŽ PODLE PLATNÉ LEGISLATIVY ČESKÉ REPUBLIKY JE STAHOVANÍ AUDIOVIZUÁLNÍCH DĚL NAPROSTO ALE NAPROSTO LEGÁNÍ!!!!!!!

A MŮŽU SI STAHOVAT, CO CHCI, ODKUD CHCI A KOLIK TOHO CHCI. KLIDNĚ MŮŽU MÍT BARÁK NARVANÝ STAŽENOU HUDBOU A FILMY OD SKLEPA AŽ PO PŮDU!!!!
elpsycho (1602)|14.3.2008 14:08
Nejlepší je, že na otázku "Proč musím platit poplatky pokud si nic nekopíruji nelegálně?" se vám dostane odpovědi že poplatky jsou za to, že si můžete udělat legální kopii vlastněného produktu. Jsem sám kdo tomu nerozumí?
tequilla (1015)|14.3.2008 14:17
Ja uz to neresim, v tomto kocourkove to nema vubec cenu. Clovek si zbytecnym rozcilovanim akorat nici mozkovy bunky a pripravuje srdce na infarkt. Ze zacatku jsem bral media v zahranici (abych tuto vydriduskou dane nemusel odvadet), ale kdo by furt nekam jezdil, ze? :D Navic data uz nepalim v takove mire jako driv, ostatni media (disky, flashky, atd.) pisu na firmu a je mi to u blize nespecifikovane casti tela. Pravdou ovsem zustava, ze originalni veci neporizuji tak casto jako driv...Hlavne proto, ze posledni dobou stejne vse stoji za pendrek. Ale jde to i v ruku v ruce s tim, ze ochrany na originalnich nosicich jsou otravne jako tropicky exzem. Stat a ruzne autorske organizace nas svym user-unfriendly pristupem de facto nuti prejit na drahu piratstvi.
Rimmerak (0)|14.3.2008 15:27
Většina z lidí co tu diskutují opravdu tématice rozumí a ví, čeho se poplatky na datových nosičích a tiskárnách týkají. Ale dočet sem se tu i toho, že si někdo myslí, že za poplatky stojí RIAA a že se vztahuje i na hry. Tyto poplatky ale zavedl stát na popud OSA (Ochraného svazu autorského) což je organizace sdružující české hudební autory, a poskytuje jim vybírání výše zmíněného výpalného. Z tohoto si například můžu odvodit, že když českou hudbu neposlouchám, nestahuji, případně poslouchám českou hudbu od autorů netrunících pod ochranými křídly mafiánské OSA, tak jsem defakto okrádán já při každém zakoupení čistého CD/DVD, pevného disku, flashky a nic, ale opravdu nic kromě nakoupení těchto věcí v cizině neudělám - tím ale nastává probém s cenou dopravy takže nakonec se smiřuji ač nerad s tím, že se prostě okrást nechám.
Hromas (14)|14.3.2008 15:40
Ten nesmysl co byl našimi zákonodárci přijat je hrozný.Tobycho mohli také platit autorský poplatek za každou roli toaletního papítu,co kdyby si na ni někdo opsal sbírku básní.
Frano1111 (0)|14.3.2008 16:30
som rád za tieto poplatky... nikdy pred tým som s takým pôžitkom nekopíroval filmy a hudbu na DVD, (mám už skutočne mega zbierku) a všetko s čistým svedomým. Ak idem v obchode vedľa stánkov s orig. hudbou tak sa len pousmejem a príjemne ma zahreje pri srdci.

Ďakujem ti OSA...
aumirek (166)|14.3.2008 17:00
Ono krást se nemá a že češi jsou v tomto pověstní nebudem si nalhávat že to není pravda.A podle mne nepomuže ani prodej za rozumnou cenu pokud bude nosič jen o 10 kč lvnější než to dílo nebo soft pro někoho to je jasná volba.Na druhou stranu ty poplatky je stejná zlodějna podporovaná státem na každém kdo je nucen si to koupit.A štve mne že když to koupím tak stát mi vlastně říká kradeš tak plat.Ale on jde v tomto případě cestou nejmenšího odporu nebot chytnout někoho a navíc dokazat není jednoduché to je jednoduší to vybrat i od toho kdo to nekrade.Ono to je jako mému kolegovi zvedli nájem a když se ozvali zduvodnili to tím že tam jsou asi 4 neplatiči takže je málo peněz a musí se to řešit takhle.Je to začarovanej kruh a obávám se že řešení je v nedohlednu.
Noone from nowhere (0)|14.3.2008 17:20
[QUOTE=aumirek;100388]Ono krást se nemá a že češi jsou v tomto pověstní nebudem si nalhávat že to není pravda.A podle mne nepomuže ani prodej za rozumnou cenu pokud bude nosič jen o 10 kč lvnější než to dílo...[/QUOTE]

Češi jsou tím možná pověstní, ale já jako Čech rozhodně nekradu a ke zlodějům chovám nepřekonatelnej odpor. Nemám problém za kvalitní film/hudbu zaplatit několik stovek, protože prostě to mm na zbytek života. Ale pokud jsem automaticky počítán za zloděje nějakým přitroublým zákonem, ok, máte to mít.

Jinak s tím pirátstvím v CZ mi to přijde jako trošku nafouklá bublina. To kvete především v rámci vysokejch škol a dobrýho připojení (silicon hill...) ale v jiných zemích jsou obchodní centra prodávající ilegální verze programů firem Adobe, Autodesk apod. za pár rublů :) A to je z mého pohledu mnohem horší, než když si studentíci stahujou do ntb písničky a filmy z torrentu, ale to se stejně děje všude. Stejně na ten koncert půjdete a do kina s holkou taky zajdete, takže umělec rozhodně netrpí, spíš se snižujou nechutný zisky vydavatelství, a to je nakonec docela dobře.
aumirek (166)|14.3.2008 17:29
No ono že to koupíš věřejně za pár rublu to už je uplně o něčem jiném to je země neomezených možností a na tu zatím chválabohu nemáme ani ji nedoženem alespon doufám
pavel_p (993)|14.3.2008 17:53
Autorské poplatky mě docela štvou ... zrovna tak nutnost platit za veřejnou produkci hudby, byť by bylo vstupné zdarma a jednalo se o vlastní nebo lidové písně.
OSA je imho státem podporovaná mafie.
Výše poplatků viz. http://www.cpsys.cz/InfoPage.asp?TP=AP
Neregistrovaný (0)|14.3.2008 19:38
Fuguje to tak, že si koupím velkej disk, zaplatím autorskej poplatek a už můžu bez obav stahovat filmy a mp3... předplatil jsem si tím místo ne? NE? TAK k čemu to kua je??? Zlodějina jaká se nevidí
Neregistrovaný (0)|14.3.2008 19:47
to aumirek: nesouhlasim, ze cena neni hlavni. Nektery lidi to budou stahovat porad, i kdyz to bude za korunu to je jasny, ale kupa tech ostatnich si to koupi kdyz to bude za rozumny penize, ale nezlob se na me, 500,- za DVD, nebo dokonce 2000,- za pocitacovou hru nejsou rozumny penize...
ungos (1)|14.3.2008 19:54
Prostě časem se tu paměťová média přestane vyplatit kupovat a budeme si je vozit ze zahraničí.
aumirek (166)|14.3.2008 19:56
[QUOTE=Neregistrovaný;100474]to aumirek: nesouhlasim, ze cena neni hlavni. Nektery lidi to budou stahovat porad, i kdyz to bude za korunu to je jasny, ale kupa tech ostatnich si to koupi kdyz to bude za rozumny penize, ale nezlob se na me, 500,- za DVD, nebo dokonce 2000,- za pocitacovou hru nejsou rozumny penize...[/QUOTE]
to jsem nikdá neřek že to jsou rozumné peníze i když záleží za co pamatuji doby kdy za LP čko se dávali ty peníze a to ta 500 tehdá byla nákej peníz ovšem problém byl že zkopírovat to tak lehko nešlo no chvála bohu ta doba je pryč.A stejně mi nevadí takové kopírování pokud to není na kšeft nebo nelegální soft to je zase o něčem jiném
pkovak (93)|14.3.2008 20:58
Myslím že tu zapadla jedna zajímavá otázka, kterou taky sdílím:
Kolik jich je a kam ty peníze putují? Viděli je ti autoři kteří tak děsivě a nepředstavitelně trpí tím jak je všichni bez výjimky okrádají?

A ano, pro mě je příjemnější ukrást hru nebo hudební CD, když se tím zbavím otřesných "ochran" které na nich jsou.
Mimochodem, nedávno vyšla vesmírná strategie Sins of Solar Empire od StarDock, zmiňuju se proto že tato firma má velmi příjemnou politiku, žádné CD / DVD ochrany, prostě ji koupíte, dostanete serial key a můžete si ji *legálně* stáhnout z jejich stránek, kolikrát chcete a na kolik počítačů chcete. Ano, na internetu si zahrajete jen z jednoho tohoto počítače v jednu chvíli, protože máte jen jeden účet, ale neplatili jste přece za to že může hrát každý na této planetě, že ne?
A víte co? Koupil jsem ji dva dny po vydání, jen co jsem si v recenzích ověřil že je povedená a stojí za to.

Neříkám že podporuji pirátství, dělám sám v SW firmě takže tvorba softwaru mě živí, ale to neznamená že se mi líbí praktiky které podle mě hraničí nebo překračují meze (i zákonné). Mimochodem, jsem jedním z lidí kterým StarForce z originální hry (na jejíž tvorbě jsem se podílel a proto jsem dostal originálku zdarma jako součást odměny) zničila DVD mechaniku, prostě od té doby už nic nepřečetla, ani pod jiným OS, ani v jiném počítači, prostě mrtvá. Musím uznat že ochrana fungovala skvěle, opravdu jsem na ní nemohl přehrávat nelegální obsah. To že ani legální je v očích distributorů jen vedlejší efekt :)

Kdyby to šlo, vážně bych uvažoval žalovat stát za nelegální jednání s tím vymáháním autorských poplatků. Škoda že legální je to co si rozhodnou že bude.
toycat (2)|14.3.2008 21:26
Mě hlavně dostalo, že jsem si koupil skříň od Silverstone (CA SILVERSTONE SST-LC17S), holé plechy, bez zdroje a jakékoliv čtečky nebo čehokoliv jiného a chtěli po mně cca stovku autorský poplatek. Když jsem se proti tomu ohradil, za co že to po mně chtějí, tak mi bylo "vysvětleno", že cituji: "Jelikož se jedná o zařízení pro zápis na optické nosiče a pamětové karty ne do pc, tak je u tohoto zařízení účtován autorský poplatek.". Může mi někdo soudný vysvětlit, jak může holá samostatná skříň, tj. pár plechů, dokonce bez zdroje být považována za zařízení (!) a ještě za zařízení pro zápis na optické nosiče (!!) a být za něj účtován AF? Čím a kam by tam chtěl autorský svaz proboha zapisovat? Vždyť je to postavené na hlavu! Osobně si myslím, že za tím stojí další parta lobistických vyčuránků, co si pakuje kapsu na tom, že Češi jsou často "papežštější než papež" a není tady proti tomu odvolání. Nikde jinde by tohle přece nemohlo projít, to aby fakt člověk za chvíli platil za to, že si v duchu MOŽNÁ MŮŽE broukat písničku od Vondráčkové a tak jí za to patří odměna. Tady je to vážně Kocourkov.
Neregistrovaný (0)|14.3.2008 21:27
Není to úplně on-topic, ale slyšel jsem, že pokud kapela hraje své písničky, které nemá zaregistrované u OSy, může dostat pokutu. Proč? Protože hraje-li někdo hudbu a nezaplatil za ni autorský poplatek, je povinnen prokázat, že ona hudba je jeho. A jediný způsob jak to prokázat je -- hádejte třikrát. ;)

Obávám se, že ačkoli současná situace vyhovuje sotva 0,1 % obyvatelstva, lobby OSy je natolik mocná, že s tím nikdo nic nesvede.
Xaim (29)|14.3.2008 21:32
Autorské poplatky - Absolutně nechápu proč platit tyto poplatky. Nejvíc mě štvě že vůbec někde vzniknuli a existují u nás. Je to tak trochu jako kdybychom za jakýkoliv nastroj k psaní (papír, tužka, ... až datové fórmaty) automaticky museli platit. Mě to příjde jako presunkce viny, jako bychom všichni automaticky tím že i umíme psát a číst někoho kopírovali. Vždy existovala nadvláda pár mocních nad bežnou popupalcí. Dříve jsme setkali především s naboženským podtextem pro vykořištování (dávnější historii, třeba odpustky, atd), ale i majetnickým (náčelníci, šlechta, atd). Bohužel i dnes jsou vydět jasné pozůstatky a běžně státy přispívají na církve (nějaké to náboženstvý). Nechci zabýhat do detailů, ale vždy zde byla snaha a téměř vždy velice úspěšná jak vyžívat na ostatních lidech. Celá naše společnost je na tom založená. Velice těžko se dá zbavit takových věcích, pokud jste v tom vyrůstali a už odjakživa vám takové věci příjdou běžné (třeba daně). Neříkám že daně nemají být, či tak něco extrémního. Jen že když jsou běžnou součastí života není problém je nastavit sem a tam tak, aby vydělalo. Rozhodně si myslím že výška daní atd je přiměřená, vždyt 1/2 roku co pracujem jde právě na daně. Asi nebudu sám, ale to je trošku příliš že ? Bohužel, i na to jsme si zvyknuli. Proč je vlastně politika tak nepřehledná ? Proč je celá ta zatracená demokracie jen iluze ? Jak je sakra možný, že na západě mají všechno tak levný ? Vlastně jsou otázky na které je lépe neznát odpověd, když nedokážeme ovlivnit ani mnohem menší věci.
CommanderZ (512)|14.3.2008 21:52
Jednimz nejvetsich budoucich problemu nasi ekonomiky je odchazeni inteligence do zahranici, za lepsimi penezi a podminkami. A kazdy takovyhle zakon je jen jeden z hrebicku do rakve, rekl bych ze jestli to pujde jeste par let takhle dal, tak utecou vsichni, kdo budou moct. Zdejsi prostredi pro IT a podnikani vubec uz zacina byt docela neunosne neprijemne.
skawagon (104)|14.3.2008 22:24
V prvé řadě bych rád vyjádřil rados nad tím, že se do fóra dostala tak zajmavá diskuze jako tato:)
Abych byl upřímný. Ani jsem nevěděl že autorský poplatek funguje, dokud můj starý dobrý disk neodešel do věčných lovišť. Od té doby jsem nakoupil tato zařízení : HDD Segate Barracuda 250 GB (cca 70Kč) HDD My BOOK 500 GB (cca 140Kč). Od té doby CD ani DVD zásadně nekupuji, v souvislosti z čímž mě mrzí, že jsem si koupil také novou DVD mechaniku. To je všechno hezké. Takové blbosti jako nákup Flasch nebo MP3radši ani nepočítám. Ale. Když jsem se o tomhle bavil se známým, (Pracuje v "branži OSA") Tak mi řekl docela zajmavou věc. Každý může založit v ČR podobné sdružení jako je OSA. Co k tomu potřebujete? Prostě pár autorů čehokoliv (Pár je asi špatné slovo no hádám, že 2000 lidí budou stačit). Takže co stačí? Přesvědčit dostatečné množství lidí, jako jsou vysokoškoláci, kteří třeba i musí dělat nějaké práce (do školy) aby se stali AUTORY, a to autory které by združovalo jiné hnutí, než OSA. Každé takové hnutí, by pak měl práva a povinosti danné Autorským zákonem. To znamená, mezi tytoi autory by se dělily peníze získané na potlační pirátství a aktivní ochranu jejich prací. Stejnětak jakýkoli umělec by si mohl SVOBODNĚ zvolit, zdali chce být autorem, jehož práva "ochraňuje" OSA a nebo její konkurence. Bohužel, na prosazení se v tomhle, jistě lukrativním obchodě, potřebujete stádečkou právníků, a ti zadarmo dělat nebudou...
aumirek (166)|14.3.2008 22:40
[QUOTE=Neregistrovaný;100530]Není to úplně on-topic, ale slyšel jsem, že pokud kapela hraje své písničky, které nemá zaregistrované u OSy, může dostat pokutu. Proč? Protože hraje-li někdo hudbu a nezaplatil za ni autorský poplatek, je povinnen prokázat, že ona hudba je jeho. A jediný způsob jak to prokázat je -- hádejte třikrát. ;)

Obávám se, že ačkoli současná situace vyhovuje sotva 0,1 % obyvatelstva, lobby OSy je natolik mocná, že s tím nikdo nic nesvede.[/QUOTE]

No ono je to ještě horší Na dědině je obecní rozhlas před každým hlášením pustí kousek písničky za to musí platit OSE je to bordel ale pochopím to.Občan teda složil znělku at obec ušetří a i za tuto znělku musí platit i když je prokazatelné že ji složil a daroval obci.
PetrKonecny (0)|14.3.2008 23:09
Já bych řekl , že pokud platíme poplatek za média , na která si všichni pálíme nelegálně nabytou hudbu , měli bysme zaplatit OSE i za každý přenesený GB dat , pořpípadě i za veškerý hardware , který doma máme a mohl by být použit na stažení nelegální hudby. Později bych , být členem OSy navrhl i poplatek za vodiče , kterými internetový signál proudí , neboť je prolezlý nelegálním obsahem. Další už je jenom poplatek ze vzduchu pro WiFináře a můžeme si hodit mašlí všici.
Neregistrovaný (0)|15.3.2008 01:01
Takze takto. Necital som cely diskusia takze to mozno niekto napisal ale osobne si myslim ze uz vlastne nijaky pirati neexistuju lebo si to vlastne vsetko zaplatili pri kupe prazdnych cd, dvd, tlaciarni a pod. Mimochodom, tento zakon mi samozrejme pride na hlavu postaveny lebo:
Kupuje CD-DVD-tlaciaren-napalovaka = mozem robit piratske kopie = platim za to co by som mohol urobit ale nemusim
Mam penis, ciste teoreticky mozem znasilnit aj ked nemusim, ale ked musim platit v predchadzajucom pripade nebolo by ma pre istotu lepsie zavriet v tomto?
Alf (305)|15.3.2008 01:55
[QUOTE=PetrKonecny;100563]...Později bych , být členem OSy navrhl i poplatek za vodiče , kterými internetový signál proudí , neboť je prolezlý nelegálním obsahem. Další už je jenom poplatek ze vzduchu pro WiFináře a můžeme si hodit mašlí všici.[/QUOTE]Ještě jsi zapomněl na poplatek za odběr el. energie -> při pálení, tisku a vlastně jakékoliv činnosti na PC, stoupne její spotřeba a s ní všechny negativní důsledky...
mech13 (5526)|15.3.2008 03:06
[QUOTE=Alf;100579]Ještě jsi zapomněl na poplatek za odběr el. energie -> při pálení, tisku a vlastně jakékoliv činnosti na PC, stoupne její spotřeba a s ní všechny negativní důsledky...[/QUOTE]

dalsi zasadni vec jsou potraviny - kdyz vypaluju, tak se u toho prece muzu nudit a budu neco jist ne? vzdyt to je nemyslitelny abych pri nelegalni cinosti konzumoval neco z ceho jsem nezaplatil autorsky poplatek...

ja uz jsem na tomto foru jeden post o techto poplatcich mel a muj nazor se od te doby vubec nezmenil... post musel byt editovan a jeho vetsi cast kvuli vulgarnim vyrazum smazana...

takze si ted muzete vsichni domyslet pet odstavcu tech nejhorsich nadavek ktere znate a to je muj nazor...

btw k te obrane proti tomu: parkrat tu padlo, ze se proti tomu neda branit: co kdyz da, jen to jeste nikdo neskusil? vzdyt prece existuje neco jako ustavni soud, pak jsou tu nejaky mezinarodi soudy... tato buzerace je postavena na tom, ze buzeruje normalni lidi, a to jen nekolikakorunevema castkama - a kvuli tomu se nikdo soudit nebude. jenze co tak zridit nejaky fond ktery by dotoval pravniky co by to hnaly k ustavnimu soudu nebo do strasburku?
elpsycho (1602)|15.3.2008 03:52
Třeba v rámci tohohle fóra bysme s tím mohli začít, nějakou stovku bych tomu klidně obětoval :)
Neregistrovaný (0)|15.3.2008 07:16
Uvedené poplatky chápem ako legalizáciu a predplatné pre pirátstvo všetkého druhu, a podľa toho sa budem chovať.
mech13 (5526)|15.3.2008 10:04
[QUOTE=elpsycho;100583]Třeba v rámci tohohle fóra bysme s tím mohli začít, nějakou stovku bych tomu klidně obětoval :)[/QUOTE]

hlavni duvod proc se nic takovyho nedeje, je ze by se o to nekdo musel starat, poshanet pravniky, zabrat se do te tematiky, vsechno organizovat. a do toho se nikomu nechce. udelat nejakou "sbirku" by uz nejaky zasadni problem nebyl, a kdyby se to prezentovalo vhodnym zpusobem tak by to kilco poslal leckdo

to si radsi kazdy rekne ze ho tech par drobaku za tu praci nestoji a vykasle se na to
Neregistrovaný (0)|15.3.2008 10:06
Český ombucman sice řekl že z hlediska legyslativy je to neprůstřelné ale, je celkem jasné že ustávního hlediska to tak ošetřené nebude. Podlmě autorské poplatky porůšují ústavu a to konkrétně presungci neviny.

Nemůžu se zodpovídat za něco co jsem neudělal. Pokud si na disk nahraji své fotky mám na ně autorská prává ale protože jsem zaplatil někomu jinémů za svá autorská prává a data jejichž jsem vlastníkem byl na mě spáchán podvod, zákonem ošetřený ! Problém je že české zákony se dají vyložit na mnoho spůsobů a tak vzniká místo na takovéhle boty.

Připadá mi skandální ! Že byl schválen zákon který zvůhodňuje soukromou jednu organizaci. Ovšem aby se chránily nehovoří se o nich v daném zákoně konkrétně ale o ochraně autorských práv všeobecně. Hned v pondělí si du založit firmu za účelem ochrany autorských práv. A jako u každé firmy bude i mou prioritou výdělek. Stejně jako našich přátelkých organizacích. A samozřejmě budu žádat podíl z vybraných autorských poplatků. Přečemž se nebudu muset obhajovat jak s danými financemi naložím ! Přeči členství si už nějáký čas všichni paltíme. Tak proč ho nevyužít.
mech13 (5526)|15.3.2008 10:31
zalozit organiaci na ochranu autorskych prav, zacit od statu brat podil z vypalnyho a tim dotovat pravniky kteri budou tento zakon napadat:D
Tronmkiheda (0)|15.3.2008 16:37
Autorské poplatky jsou zvláštní věc. Pokud ostatní podnikatelé (např. výrobci textilu či čehokoliv jiného) nejsou schopni uplatnit svůj produkt na trhu, tak prostě zkrachují. A ejhle, u umělců tomu tak není. Nikdo nechce kupovat má CD? Zareaguji tržně a snížím cenu tak, aby se pirátství nevyplatilo? Ne! Vymohu si své peníze jinak. I proti jejich vůli.

Existence autorských poplatků je jen důkazem naprosté neschopnosti vydavatelů zachytit včas nástup nových kanálů distribuce. Velké vydavatelské společnosti měly již v samých počátcích rozvoje internetu pochopit jeho přínos (a i nebezpečí, které z něho plyne) a včas na to reagovat. Měly okamžitě nabídnout distribuci svých produktů (i naprostých novinek) po internetu a začít spotřebitele vychovávat k tomu, že za filmy a písně se platí, a to i za ty, které se stahují ze sítě. Nicméně vydavatelé byli buď úplně slepí a nebo rigidně trvali na zastaralých postupech. Lidé si tak zvykli stahovat zadarmo a nyní je už těžko někdo naučí jinému způsobu chování. Zvláště markantní je to u filmových distributorů, kteří si stále naivně myslí, že nový film musí nejdříve do kina a poté na DVD. Poté, pokud se na internetu objeví nelegální kopie nějakého filmu, pak vynásobí počet stažení průměrnou cenou vstupenky a to poté vykazují jako svoji ztrátu (každý, kdo si ten film stáhl, by přece šel do kina, kdyby nelegální kopie neexistovala!!! ??). Je třeba, aby přestali konečně naříkat a uvědomili si, že s rozvojem rychlého připojení k internetu a velkých plazmových či LCD obrazovek již řada lidí nemá žádný důvod chodit do kina. Daleko pohodlnější je shlédnout film z postele při voňavém čaji a čerstvých rohlících.

Takže vážení autoři! Přestaňte nás nutit, abychom z našich peněženek kompenzovali vaši neschopnost! To, že jste nedokázali na nástup nových technologií včas zareagovat a to, že nejste své vlastnictví schopni efektivně ochránit, není náš problém!
P@pi (1519)|15.3.2008 17:06
[QUOTE=Tronmkiheda;100753]..., že nový film musí nejdříve do kina a poté na DVD...[/QUOTE]

Myslím, že jedním z důvodů proč tomu tak je, je právě pirátství. Neboť logicky DVDRip se bez DVD špatně shání a koukat na CAMy není sledování filmů... Jenže piráti to obešli TELESYNCem či popř. DVDSCREENEREM a to už je relativně koukatelné. O R5tkách nemluvě, to je kapitola sama o sobě. Na to už distributoři nijak nezareagovali :-(.

Naopak je vidět, že popularita těch "novinových DVD" je relativně vysoká, ale jim to asi ještě nedošlo...

Ale omlouvám se za malé OT, moc to s tématem nesouvisí.
skawagon (104)|15.3.2008 18:13
Na založení autorské organizace je toho zapotřebí víc, než jen ji založit, ale má to i své výhody. V prvé řadě nejste firma, ale jen organizace, de facto zájmové sdružení. Sežeňte každý, kdo sem zavítáte pár lidí, každý něco napište (cokoli) a pojďme všichni společně založit sdružení, které bude hájit naše společné zájmy. V rámci toho budeme dohromady moci najmout právníky, kteří za nás budou ze systémem pracovat... A vydělané penízky.... spravedlivě bych je dělil:)
Neregistrovaný (0)|16.3.2008 02:33
ale co ma najviac zarazilo bolo to, ze ked som kupoval DVD-ROM mechaniku, ktora neni schopna napalit ani len CD, cize cisto citacia zalezitost, tak si tam zauctovali autorsky poplatok!
vodehnal (0)|16.3.2008 08:40
Vše už bylo zde řečeno, dovolím si zde pouze připojit několik poznámek.
Podle zákona, máte právo udělat si kopii pro vlastní potřebu, koneckonců za to platíte, nicméně nesmíte obcházet ochrany proti kopírování. Čekal bych tedy , že v tomto případě bude zakázáno používat ochrany proti kopírování, protože v opačném případě platím za nic.
A co mně dokonale štve jak fakt, jak může mít občanské sdružení tak obrovské pravomoci jako má OSA. Ono to totiž funguje tak, že OSA zastupuje i autory (hudebníky), kteří nejsou členy. Tedy vy si nahrajete vlastní skladbu, dáte je zcela volně ke stažení na internet a OSA bude od provozovatele požadovat poplatky, nicméně vy nedostanete ani kačku, protože nejste členy.Nějak mi to připomíná zákon o vedoucím postavení strany ...
wishi (1)|16.3.2008 09:04
Za chvili se budou platit autorske poplatky i z prdu. Co kdyz se uprdnete a vyda to stejny zvuk jako prd nejake hvezdy? Pripadne si vsichni chlapi pujdou odsedet mesic za znasilneni, reznici za ubodani ... Drtiva vetsina nas to nikdy neudelala a nikdy neudela, ale mame nastroj, kterym se takoveho cinu muzeme dopustit. Uplne stejna blbost jako zpoplatneni datovych medii ..
movpce (28)|16.3.2008 13:06
Koupil jsem foťák a kartu a čtečku - poplatky. Co takhle z OČÍ, že koukám?