reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Koupě WD Raptor

Zoidik (1405)|11.3.2008 07:58
Zdravím. Máte někdo zkušenosti s diskama Raptor od WD? Musím koupit novy systemový disk a uvažuji o něm. Testy jsem si nějaké přečetl, ale jsou to pořád jenom testy, nejlepší by byly zkušenosti z provozu běžným uživatelem. Máte je někdo? pokud ne, tak napiště i názor. Jde mi hlavně o to, jestli nárust výkonu v porovnání s běžnými disky s 7200ot je adekvátní jejich ceně.
kane.shw (1231)|11.3.2008 08:14
Nedávno jsme se o tom trošku bavili s mechem, zvažoval jsem totiž něco podobného :notsure
Nakonec to na mě vyznělo tak, že za tu cenu se mi to nevyplatí. Počkat na SSDčka bude možná lepší volba, přeci jen za rok, či dva už by to mohlo být o něčem jiném.
Není pochyb o tom, že s Raptorem se běh systému zrychlí, ale zas nevím jestli tohleto pozitivum přebije všechna jeho negativa. V mém případě ne.
Ale jistě ti sem napíše někdo, kdo ho má doma v pc hodnotné zkušenosti (třeba mech :)), já to beru jen z té teoretické ztránky ;)
Jen tak pro názornost jsem tady napsal hlavní plusy, mínusy:

+ rychlost

- cena
- malá kapacita
- hlučnost (ale ta je samo subjektivní ;))
Zoidik (1405)|11.3.2008 08:29
On mi právě odchází systemový disk a čekat na SSD nemužu, jinak bych je bral, jenže cena no.... Cena u toho raptoru právě taky neni malá... proto o tom přemýšlím. hlučnost ři takových otáčkách je samozřejmá, s tím se musí počítat... no a jak jsem psal, bude systemovej, takže ten s kapacitou 74GB nebo kolik to presně je tak mi bude plně postačovat.
Decibel-es (21)|11.3.2008 08:31
Pokud budeš kupovat letos tak bych do raptora šel, SSD jsou ještě dost drahý.
Jinak raptor slyšet je, ale není to tak hrozný.
Mám ho jako systémovej - 74GB verzi a je to lítačka!
Oproti normálnímu disku je to znát při načítání aplikací. Při kopírování větších dat už tolik ne.

A uvědom si, že nejpomalejší součást počítače je pevnej disk, ten ti brzdí celej systém :-)
Zoidik (1405)|11.3.2008 08:41
[QUOTE=Decibel-es;98981]Pokud budeš kupovat letos tak bych do raptora šel, SSD jsou ještě dost drahý.
Jinak raptor slyšet je, ale není to tak hrozný.
Mám ho jako systémovej - 74GB verzi a je to lítačka!
Oproti normálnímu disku je to znát při načítání aplikací. Při kopírování větších dat už tolik ne.

A uvědom si, že nejpomalejší součást počítače je pevnej disk, ten ti brzdí celej systém :-)[/QUOTE]

Do měsíce budu muset koupit ten disk.přestě ten co máš bych chtěl. Máš pravdu že je nejpomalejší součástí systemu. O kolik se ti zrychlil asi běh systému ( start systemu, nabíháí aplikací ), zkus od oka nějak odhadnout? Myslíš že to byla dobrá investice? Ja se hlavně cukám kvuli těm peněžum, že to neni právě nejlevnější, ale za kvalitu se musí platit.
Milan Šurkala (160)|11.3.2008 09:10
Koupě 74GB verze je dle mého názoru docela blbost. Vždyť stojí cca 3200Kč, to 150GB verze je k dispozici za 4200Kč. Ta 150GB verze má alespoň trochu příznivý poměr ceny a výkonu (teda nejpříznivější ze všech Raptorů). Sám o něm do nového počítače uvažuju. Bojím se trochu vyšší hlučnosti, bohužel nikdy jsem jej neslyšel na vlastní uši, tak nevím.
Sieben (513)|11.3.2008 09:53
no raptora máme v práci(74GB) systém je rychlejší ale ten disk je při seeku fakt hlučnej,jde slyšet dost, takže ho jedině zavřít do silentmaxu(tak to má kamarád).

A rychlost...bohužel sem to moc nezkoušel. ale pracujou na tom grafici a nestěžovali si:D
mech13 (5526)|11.3.2008 10:30
[QUOTE=kane.shw;98978]Nakonec to na mě vyznělo tak, že za tu cenu se mi to nevyplatí. Počkat na SSDčka bude možná lepší volba, přeci jen za rok, či dva už by to mohlo být o něčem jiném.
Není pochyb o tom, že s Raptorem se běh systému zrychlí, ale zas nevím jestli tohleto pozitivum přebije všechna jeho negativa. V mém případě ne.[/QUOTE]

ja zvazuju ze raptora prodam - na stolnim PC moc casu netravim a moc ho nevyuzivam -> kdyz ho prodam ted zavcasu, mam sanci za neho neco dostat. jestli budu cekat dokud tu nebudou SSD, tak ho muzu jenom zahodit

jestli hodlas na PC travit hodne casu a budes spis spoustet vic aplikaci nez porad delat s jednou/dvema, tak o tom uvazuj. kdyz uz ti zacne komp houfne swapovat, tak se z toho dostane mnohem driv nez s beznym 7.2k diskem, kdyz instalujes nebo spoustis aplikace tak to poznas, i to sekvencni cteni je hodne rychly a az ty nejvetsi disky jsou rychlejsi

taky musis vzit v uvahu, ze je to investice na rok-dva nez se objevi SSD. driv to rozhodovani bylo mnohem jednodusi, ale ted se ty SSD proste blizi...

jednoznacne nejvetsi minus je ta cena... musis proste byt narocny a mit ty prachy, jinak ho neber - za ty prachy mas 750GB-1TB
Zoidik (1405)|11.3.2008 11:30
Pravdou je že jak přijdou SSD disky ve větších kapacitách tak pudjou cenou dolů a raptory ztratí na významu. Nechci kupovat velky disk na system. Ano šel by rozdělit, ale od té doby co jsem disk sloučil, dvakrát naformátoval a pak obnovoval, tak nedělím. Stačí mi maly cca 80G disky kde bude jenom system a veškeré instalace programů. Nechci tak rvat bordel ve formě filmů, MP3 atd... na to mam další dva disky. Chci převádět VHS pásky na DVD a sestřihat si videa z kamery, to by ten disk taky urychlil ne?
cool.user (2822)|11.3.2008 11:38
Nebyl by vyhodnejsi radsi raid0?
mech13 (5526)|11.3.2008 11:39
[QUOTE=cool.user;99045]Nebyl by vyhodnejsi radsi raid0?[/QUOTE]

na sekvencni cteni jo, ale ze seekem ti to nic neudela... a to je prave dominantni stranka raptoru a na vykon ma dost velky vliv
Zoidik (1405)|11.3.2008 11:50
[QUOTE=cool.user;99045]Nebyl by vyhodnejsi radsi raid0?[/QUOTE]

Psal jsem že chci systemovej disk a uvažuju o raptoru jelikož je rychlej. Přesně jak píše mech13
Decibel-es (21)|11.3.2008 12:06
[QUOTE=Zoidik;98986]O kolik se ti zrychlil asi běh systému ( start systemu, nabíháí aplikací ), zkus od oka nějak odhadnout? Myslíš že to byla dobrá investice? Ja se hlavně cukám kvuli těm peněžum, že to neni právě nejlevnější, ale za kvalitu se musí platit.[/QUOTE]

No stál mě 3200,- a ten 750GB disk na data 2800,- a těch peněz investovanejch do raptora nelituju!
Ta 750ka je F1 od Samsungu a zdá se mi cca o polovinu pomalejší...
Jinak visty mi naletí za 11-15 vteřin, To je slušný ne?
Mám běžně otevřeno mraky programů a pořád něco ripuju, kopíruju, edituju atp. Disk se nezastaví ale odezva systému je rychlá - prostě kliknu a je otevřeno.

Ale zase pokud na PC neděláš mraky věcí najednou co žerou výkon disku tak tě to delší čekání zas tak nemusí trápit a mohl bys koupit raději nějakej tera disk :-)
Zoidik (1405)|11.3.2008 13:01
[QUOTE=Decibel-es;99051]Ale zase pokud na PC neděláš mraky věcí najednou co žerou výkon disku tak tě to delší čekání zas tak nemusí trápit a mohl bys koupit raději nějakej tera disk :-)[/QUOTE]

Co se týče diskového prostoru mam ho celkem dost pro data ( 250 +320 ) Na tomto disku by byl jenom system a instalačky programů jak jsem již zmiňoval ( cca 20G ) plus video který bych spracovával.
Milan Šurkala (160)|11.3.2008 14:29
Ještě se stále rozhoduju, ale na takových 60% si jdu Raptora koupit. Mám prakticky vždy spuštěno tak 6-8 aplikací, při programování se také mnohem rychlejší disk hodí, Visual Studio mi teď nabíhá snad hodinu a to nemluvím o Eclipse. Na druhou stranu vzhledem k dostatečně velké paměti (plánuju 4GB) by ke swapování snad ani nemělo docházet. Škoda, že WD zatím neuvedl 300GB verzi těchto disků, když pro SCSI jsou již dávno k dispozici.
Osobně bych to trochu uvítal, protože z těch 150GB hned takových 50GB půjde na 64-bitové Visty pro případ, že bych chtěl vyvíjet a testovat 64-bitové aplikace. 100GB mi zbyde a do toho se musí vejít vše, co chcu mít rychlé (což je skoro všecko :-) ). Vzhledem k tomu, že dnes mám 120GB disk, tak by neměl být moc velký problém, dnes mi ale zase část disku okupuje Linux, který na novém kompu už mít nebudu.
Zoidik (1405)|12.3.2008 06:12
Náročných aplikací spouštět moc nebudu. Pravidělně mam puštěný Outlook, operu, TTCOM, občas nějakou hru, někdy do toho šoupnu i CAD. Časem jak jsem již uvedl tak chci střihat video. Na netu jsem našel srovnání disků z roku 2005 což je staré jak první pokusy na vzlétnutí letadla. Tam raptor vyšel nejlépe, ale nebylo to o moc v porovnání s obyčejnými disky na tehdejší dobu. Pravd je, že kapcity by mohli mít větší, ale mě nejvíce mrzí jiná věc a to že jsou ty raptory neustále SATA první generace. Jak se blíží pátek tak i čas k rozhodnutí. Pořád se neumím rozhodnou. CHtěl bych ryhlejší system, raptory jsou super disky, ale ta cena.... Zkuste mě nějak nakonout a usnadnit rozhdnutí
mech13 (5526)|12.3.2008 07:49
raptor v testu dopadne podle toho, jak je test postaveny... eagle na zive udelal test tak, aby jeden raptor nakopal pozadi raid 0 a jinde zase najdes testy kde raptor sotva dava bezny stolni disky...

toho sata150 se vubec neboj, je to stejne jen burst ktery se vyuziva naprosto minimalne