reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafická karta x paměť RAM

sch (4)|12.3.2008 08:42
Dobrý den, mám malý problém - Taktuji grafickou kartu (His Radeon 9550 256mb) pomocí AtiTool z defaultní frekvence 250/200 na 450/240 kvůli lepšímu výkonu samozřejmě :).Ale zároveň v odbě kdy jsem začal taktovat grafickou kartu sem si koupil nové ramky http://pameti.alza.cz/2gb-kit-2x1gb-ddr2-800mhz-pc6400-a-data-vhodne-pro-dualchannel-d74889.htm A-data 2x1gb kit 800mhz.Po asi dvou dnech se mi začal vyskytovat následující problém - počítač po delší době (asi pár h) zamrzne - zůstane na něm obraz a prostě se sekne, což bych připisoval grafické kartě, ale když ho restartuju, nejde zapnout - nenajede ani bios a kontrolka monitoru bliká(normálně pořád svítí), nenásleduje nic(takže počítač se nezapne ani s jakoby vyplým monitorem), někdy ani nezamrzne obraz a sám se restartuje a následuje zase černá obrazovka, někdy mi dokonce najela i modrá obrazovka(modrá srmt :D), ale po restartu se počítač zapnul a windows hlásil že obnovil činnost systému po závažné chybě.Takto zamrzlý počítač šel zapnout třeba až po hodině, ale jel třeba jenom 30min.Když přehodím paměti (každou do slotu té sousední, prostě je prohodím) počítač se bez problému zapne a jede třeba 3h, ale neustálé měnění ramek asi nebude nejlepší cesta protože se můžou poškodit.V poslední době už nepomohlo ani opakované měnění nových ramek, tak sem tam strčil ty staré (512 ddr) a počítač vesele najel, bohužel s očekávatelným(nižším) výkonem.Tak nevím jestli je problém v pamětích či grafické kartě, nebo snad v nedostatečném napájení(zdroj 400W), nebo že se komponenty přehřívají?Nemusíte se ptát, ano paměti dávám do správných slotů,další HW(procesor Pentium Dual core E-2180 2.0mhz,základní deska ASRock 4CoreDual SATA2, HDD Seagate 50GB)Děkuji za odpověd' :notsure
Klingacikx (1545)|12.3.2008 08:49
Prešiel si všetky testy stability GK. Podľa toho aké frekvencie si napísal tak tá karta je až moc pretočená, určite jej stiahni takty a potom začni taktovať najskôr jadro a potom pamäte a frekvenciu pridávaj po malých krokoch 5-10Mhz a nezabúdaj všetko testovať.
Skús ešte podtaktovať RAM na 667Mhz
EDIT: 400W zdroj na to stačiť bude ale nás zaujíma značka toho zdroja nieje 400W od EC to isté ako 400W od SeaSonicu
sch (4)|12.3.2008 08:58
Dobře, a přes co mám stabilitu testovat?Taky sem neřekl že kartu nataktuju pouze někdy, při normální práci s počítačem (mozilla, word atd..) mam kartu nenataktovanou a přesto to zamrzá.
Klingacikx (1545)|12.3.2008 09:07
Grafiku otestuješ v nejakých hrách ak sú takty už vysoké tak vyskakujú artefakty alebo sa celý obraz zosype. Tá stará 512MB pamäť nebola náhodou 667? Pozri sa v CPU-z na akej frekvencii ti idú tie A-daty a podtaktuj ich na 667Mhz
sch (4)|12.3.2008 09:15
Stará ramka je 2x256, není to kit, každá je jiná,jedna měla míň, asi 233, ale to už přesně nevím, 667 neměla určitě ani jedna z nich, každopádně díky za radu, zkusím to...
meeee (1110)|12.3.2008 09:22
[QUOTE=Klingacikx;99329]Prešiel si všetky testy stability GK. Podľa toho aké frekvencie si napísal tak tá karta je až moc pretočená...[/QUOTE]

hh, 9550 mi zvládala takty ještě vyšší bez jakéhokoliv problému, to je OC ďábel.

sch: 1. otestovat paměti memtestem
2. jaké máš ovladače grafiky, neaktualizoval jsi je taky? Pokud jo, vrátil bych se k nějakým starším, odzkoušeným
3. předpokládám že paměti tam máš JENOM ty DDR2..?, ta deska zároveň DDR a DDR2 neobslouží.
sch (4)|12.3.2008 09:25
Na memtest hnedka jdu, 9550 je opravdu d'ábel :D, ovladače grafiky mám ty nejnovější z ati.com(takže reinstall), paměti mám samozřejmě jenom DDR2 nebo DDR :)
Klingacikx (1545)|12.3.2008 09:33
Najnovšie ovládače na tú grafiku nedávaj, je to už staršia grafika... daj tam maximálne 7.6
mistel (137)|13.3.2008 14:59
me se to vcera stalo taky! mam novy zdroj a graf kartu. vim to skoro jiste- tvoje pc se prehriva. a tim jak si rikal ze si ty ramky prohodil tak tim si ho akorat poradne vyvetral. (no je to muj nazor ale vim to skoro jiste, ovsem ze to u tebe muze zpusobit neco jineho ale ty priznaky jsem poznal hned!)
Pavel Boček (4169)|21.3.2008 12:51
[QUOTE=Klingacikx;99336]Grafiku otestuješ v nejakých hrách ak sú takty už vysoké tak vyskakujú artefakty alebo sa celý obraz zosype. Tá stará 512MB pamäť nebola náhodou 667? Pozri sa v CPU-z na akej frekvencii ti idú tie A-daty a podtaktuj ich na 667Mhz[/QUOTE]

V žádném případě. Jak jsem zjistil, artefakty ve hrách se objevují až je to hodně zlé. Stabilitu testovat přes ATiTool a volbu Scan for Artifacts. Takhle moje stará karta (Radeon X800 GTO) měla desítky tisíc artefaktů, ačkoli ve většině her to nebylo vidět...stačilo trochu stáhnout frekvence pamětí a artefakty zmizely.

Pokud se vyřeší toto, tak stáhnout Orthos a testovat stabilitu (Blend), podle toho jestli to pak spadne na velkých nebo malých FFT ještě zkusit v Orthosu paměti nebo procesor a z toho vyjít. Skoro bych to ale tipoval na to, že zvýšení napětí na pamětech by to mohlo vyřešit...