reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak maximalizovat propustnost Wi-fi klient2klient

|Mio| (1333)|16.3.2008 21:31
Mam Ovislink 5460 AP s firmwarem a modulem APPro 54G

Takze bezi jako router a internetova brana s NAT.

Problem je v tom, ze realna propustnost mezi klienty Wi-Fi je 1200kB/sec (cca 10Mbit) a nevytahnu z toho vic.

Je to skutecne jen vykonem a jakou kdo mate realnou propustnost mezi klienty? Nastaveni mam optimalizovane na max. pro 54Mbit, vypnuty vsechny zbytecnosti, v okoli zadnou sit co by rusila, zakladni WEP sifrovani.

Jinak APPro je postaveny na Linuxu, takze je rozumny pristup ke konfiguraci.

PS: U APPro 54G je primo uvedeno ze s NAT ma propustnost cca 11 Mbit, jde mi o to jestli se to da jeste vytahnout nebo jestli stoji zato poridit vykonejsi zarizeni a jake jsou vase zkusenosti s nimi.


EDIT: Na antenach naprosto nezalezi, ty zarizeni jsou v ramci bytu a signal 100%, nastaveno dobre, ke kolizim nedochazi nijak vyrazne.
mech13 (5526)|16.3.2008 21:41
to nejdulezitejsi - anteny jsi nenapsal... jestli jedes pres namesti na nejaky 2dBi pendresky tak se neni cemu divit, stejne tak jako u 6km spoje s 24'' sitem...

jinak je to otazka spis vhodna pro suppport tym APPro
|Mio| (1333)|19.3.2008 10:16
To opravdu nikdo nemate zkusenosti aspon s propustnosti jinych routeru ??

Potrebuju vedet aspon zda je to obvykle, nebo mam proste nedostacujici HW.
eraser (0)|19.3.2008 13:44
OvisLink WL-5460AP nie je router v pravom slova zmysle. Ja mám tiež domam toto AP, skúšal som ho i v WISP móde, no rýchlosti som nezisťoval, avšak normálne mi fungoval na 802.11g a dosahoval som prenos okolo 2.5 MB/s.
|Mio| (1333)|19.3.2008 19:42
S APPRO to je router v pravem slova smyslu, tu propustnost bych rad zjistil u jinych routeru

WISP nenatuje takze bude urcite rychlejsi.
Styryx (351)|20.3.2008 09:39
U mě starej Linksys WRT54GL i co mam teď novej SMC WGBR14-N běží na 802.11g na rychlosti cca 2000-2200 kB/s (Samba i FTP) a to se zapnutým šifrováním WPA, AES a 63znakovým ASCII klíčem, a to všechno ještě přes OpenVPN, takže těch 1200 je skutečně dost málo.
Ale neni to u mě wificlient-wificlient ale wiredclient-wificlient (protože mam zatim jenom jeden počítač s wifi), takže je třeba možný, že pak svojí propustnost rozdělí mezi oba wifi klienty, což by potom zhruba odpovídalo.

Co se týče výkonu, při změnách šifrování jsem příliš velký změny nepozoroval, možná si spíš pohrát s nějakýma výkonostníma parametrama, jako je short/long preamble, RTS/Fragmentation threshold, Beacon interval.

Viz zde:
http://wiki.pvfree.net/index.php/Nastaveni_short/long_preamble
http://wiki.pvfree.net/index.php/Nastaveni_Beacon_interval
http://wiki.pvfree.net/index.php/Nastaven%C3%AD_RTS/CTS
eraser (0)|20.3.2008 14:47
[quote=|Mio|;102346]WISP nenatuje takze bude urcite rychlejsi.[/quote]Samozrejme, že NATuje...
|Mio| (1333)|21.3.2008 09:07
[QUOTE=Styryx;102451]U mě starej Linksys WRT54GL i co mam teď novej SMC WGBR14-N běží na 802.11g na rychlosti cca 2000-2200 kB/s (Samba i FTP) a to se zapnutým šifrováním WPA, AES a 63znakovým ASCII klíčem, a to všechno ještě přes OpenVPN, takže těch 1200 je skutečně dost málo.
Ale neni to u mě wificlient-wificlient ale wiredclient-wificlient (protože mam zatim jenom jeden počítač s wifi), takže je třeba možný, že pak svojí propustnost rozdělí mezi oba wifi klienty, což by potom zhruba odpovídalo.

Co se týče výkonu, při změnách šifrování jsem příliš velký změny nepozoroval, možná si spíš pohrát s nějakýma výkonostníma parametrama, jako je short/long preamble, RTS/Fragmentation threshold, Beacon interval.

Viz zde:
http://wiki.pvfree.net/index.php/Nastaveni_short/long_preamble
http://wiki.pvfree.net/index.php/Nastaveni_Beacon_interval
http://wiki.pvfree.net/index.php/Nastaven%C3%AD_RTS/CTS[/QUOTE]

Nastaveni mam optimalizovany presne na moji sit, takze lepsi uz to nebude, sel jsem pres mereni a pak doladit systemem pokus-omyl.

Propustnost mezi WLAN a LAN mam pres 2 MB/sec, takze nejspis je to skutecne nejspis tim ze jedu WLAN2WLAN. Takze nejspis stream server pripojim pres LAN a aspon trochu odlehcim WLAN

eraser: Aha, no v tom pripade mozna jeste zkusim origo FW, ve starych verzich WISP snad nebyl tak jsem nemel sanci to otestovat.
eraser (0)|21.3.2008 13:56
No, ja mám na krabičke napísané WL-5460AP v2.
|Mio| (1333)|22.3.2008 14:14
To ja mam na stitku pristroje taky :-))

Jen si nejsem jist jestli origo firmware nabizi stejne mozkosti ktere potrebuju. Ale zase kdyz ho umrtvim flashovanim, tak je aspon o duvod vic koupit vykonejsi zarizeni.

EDIT: Tak jsem tam nacpal original e11-EU firmware a zkousel jsem rezim AP+Router a vzdal jsem to ve chvili kdy se mi nepodarilo ho presvedcit aby si on sam vzal z WAN IP a dal vsechno natoval a prideloval DHCP.
Krom toho po kazde dilci zmene nastaveni se skoro celej rebootuje a trva to aspon minutu, pro potrebnych 20 polozek je to naprosto fuuuj.

Aspon jsem si pripomnel proc jsem do toho APPro investoval.
eraser (0)|24.3.2008 17:15
Ak meníš mód, vtedy potrebuješ tak minutku, potom stačí vykonať jednotlivé nastavenia a na ich konci raz rebootovať.

Vo WISP móde sa vyžarovací výkon zdieľa, takže polovička sa použije na pripojenie k wifi a druhá pre AP. Bližšie info je v diskusii na CZC.
|Mio| (1333)|25.3.2008 07:54
WISP mod je mi k nicemu, krom toho nesdili vykon ale kapacitu samozrejme.

Bohuzel NAT ktera je v originalnim firmware se neda konfigurovat primo, takze ho v zivote nedonutim routovat WAN->NAT->LAN,WLAN.


Jinak opravdu nikdo nemuzete zmerit kolik pousti vas Wi-Fi router z Wi-Fiklienta na Wi-Fi klienta ???
Huncut (56)|25.3.2008 11:36
Ja mam wifi router Asus 500gPremium a ty rychlosti mezi dvema wifi klienty jsou podobne. Je to tak normalni, podle me se na moc vyssi rychlosti nedostanes :-(
Tosuja (107)|11.4.2008 08:43
Prenosovka mezi 2 klienty na urovni 20Mb/s provozu je skoro maximum, ktere jsi schopny dostat. Vetsina bezne kupovanych Wifi routeru nezvladne protahnout radiem vic, nez tech 20-25Mb/s, coz je 10-12Mb/s klient2klient, protoze router musi ty data prijmout A vyslat a to nelze naraz (narozdil od dratoveho ethernetu). U profi routeru jsem videl prenosy no 35Mb/s, ovsem to musis mit fakt kvalitni (anteny, kabelaz) a kratkou linku. Wifi ti poskytne volnost, nikoliv rychlost. To plati pro jakekoliv prenosy vzduchem....