reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Neni lepsi zvazit LINUX ?

matilda (83)|17.3.2008 00:02
Mám pocit, že Microsoft si docela komplikuje svoje výsostne postavení na trhu příchodem právě Vist. Prvním důvodem je nekompatibilita DirectX10 s ostatními verzemi (kdyby alespoň Win XP/2000). Dalším důvodem je třeba to, že základní start Visty schlamstne bratru 512MB RAM. To ještě nemluvím o bezpecnostních dírách provázejících dílka společnosti Microsoft od samého počátku. Neznám člověka, který by díky Windowsum netravil cca jednou za rok den u počítače s úkolem naformátovat jej, zéjmena kvůli virům a jiné havěti, nemluvě o samotné nestabilitě jádra. I já sám jsem takto činil dokud mě neosvítila myšlenka mrknout se na http://www.linux.cz načež jsem se proklikal až na odkaz, který vám zprostředkuje zaslání UBUNTU zcela ale úplne zcela zdarma (včetně poštovného), nechal jsem si poslat 32-bit/64-bit ové verze a jako bonus mě přišly i 3 nálepečky:D. Samotná instalace je zcela triviální a zvládne to i starší babička. Se spouštěním spolu s Windowsem neni žádný problém a to je při bootovacím výběru OBRÁZEK na pozadí. Ovšem samotný obsah je mnohem důležitější. Hned po instalaci je vše řádně nainstalováno včetně ovladačů zvuku, sítě i grafické karty. Celé prostředí je velmi příjemné s luxusni možností změny vzhledu, to nemluvím o 3D ploše (doporučuji se poívat například na toto ). Myslím že se kolem toho bude povalovat ještě dost dalších ukázek. Poslední nanejvýše parádní věcí je podpora WINDOWSOWSKÝCH PROGRAMŮ ...ano slyšíte správně díky úžasnému emulátoru WINE není opravdu problém hrát CS1.6 na MAX detaily:D a s vyšším refresh ratem!!!... dále jede Mafia, Call of Duty 1/2, Quake III arena, Half-life,Battlefield(všechny), Richard Burns rally.....a tisíce dalších + drtivá většina klasických okenních aplikací:D....takže ani s Wordem není problém....i když OpenOffice (integrovaný) je nesrovnatelně lepší. Zatím je WINE v intenzívním vývoji ale přijde čas, kdy i Direct3D aplikace pojedou lépe než ve Windowsech. Navíc pro linux existují tuny profesionálních aplikací -zpravidla zdarma jmenujme alespoň tvůrce CAD, GIMP, emulátor procesorů RISC, apache server.....a tisíce dalších. V tuto chvíli je jen na vás zda i přes tato fakta se hodláte plahočit s příkazem format c: na bedrech anebo Windows používat jako poněkud předražený launcher moderních her. Windows je mrtev ať žije LINUX
mech13 (5526)|17.3.2008 00:19
docela slusna propaganda, nemuzu si pomoct ale rika si to o flame...

takze zacnu:D
visty po startu - a vis o tom ze to je zamerna vlatnos? rika se tomu superfetch... ale to je potreba obcas neco zjistit nez zacnu hulakat "Co to je?! sezralo mi to pamet!"
bezpecnostni diry - ty jsou vsude, jen se o nich vi jen u win, protoze je to nejpouzivanejsi OS. kdo by se drbal s hackovanim freebsd kdyz to nikdo nepouziva? to si clovek radsi najde diru ve win a dostane se prakticky kam chce
ad reinstalace: neznam pripad, kdy by za nutnou reinstalaci nemohl user. kdyz clovek pouziva hlavu, vi co dela a neklikne na kazdy odkaz "enlarge penis" tak s windows nejsou problemy
samotna nestabilita jadra je blbost na entou, za nestabilitu muzou bud 3rd party aplikace, ovladace nebo nestabilni HW. za 3 roky si na notasu nepamatuju BSOD jindy, nez kdyz jsem se v memsetu vrtal v casovani pameti... stolni uz mam nataktene, takze mi jede non-stop a vypinam/resetuju ho jenom kdyz potrebuju testnout/odpojit/pridat nejaky HW nebo jit do biosu...

v tuto chvili je na kazdem, jestli ma chut se vrtat od rana do vecera v novym systemu a sedet u prikazove radky a editovat konfiguraky. ty jsi mel stesti ze na tvuj HW to sedlo... bohuzel to neni zrovna casty pripad a rozchodit neco co po instalaci rovnou nefunguje je konicek na nekolik noci

LINUX se jeste ani poradne nenarodil, at zije Windows!

takze ted nechme toho tlachani a vazne: linux neni spatny, ale rozhodne neni pro kazdyho. BFU se s tim rohzhodne nedomluvi, a kdyz clovek nema cas se v systemu par tydnu vrtat tak to pro neho taky neni. kdyz na to nekdo ma cas a rad si hraje, je to skvela vec
kane.shw (1231)|17.3.2008 00:23
Tebe teda musely Mrkve na.rat, že ses do nich takhle opřel :D

Bych se vyjádřil takto (je to samozřejmě mnohem rozsáhlejší debata, ale v tuhle hodinu mi to stačí :)):
1. Mrkve si to Vistami zkomplikovaly mj. zbytečně moc verzemi, dvě by bohatě stačili!
2. HW náročnost Vist je relativní... při dnešních cenách ramek, cpu, hadrů atd. je opravdu relativní ;)
3. Problém vidím v tom, že dokud se Linux zásadněji nerozšíří do podnikového odvětví, tak to bude vždy jen otázka nadšenců :notsure a do podnikového odvětví se masivněji nerozšíří už jen proto, že má tolik různých verzí - kupovidu jeho největší přednost je i jeho největším nepřítelem :( Snad kdyby to rozjela státní správa, tak by se to možná někam hnulo, ale to bychom zas nesměli být v Česku :angry
4. Osobně jsem právě Ubuntu používal a používám, již několik měsíců a good. Nebál bych se ho dát třeba na nějaký ten NB, za těch 10.000CZK pro office/net vyžití ideální levná kombinace :thumb
5. Víš, co znám lidí, co mají až panickou hrůzu z Vist a teď si představ, že bych jim začal vysvětlovat Linux :D:D:D To by zas bylo na JIPkách narváno!
6. Ale jinak Linux Forever :cool:
7. Na všem zlém je něco dobré! ;)

EDIT: Na mechův popud bych snad ještě pro matilda doplnil, že ten kdo nekompiloval jádro v Linuxu, tak o Linuxu ještě nic neví... :( Linux se může tvářit jako výborná náhrada Windows, ale pod povrchem je toho mnohem víc... bacha na prvotní nadšení (nic ve zlém, myslím to v dobrém úmyslu :thumb)
Intri (3490)|17.3.2008 01:25
[quote=mech13;101370]takze zacnu:D
visty po startu - a vis o tom ze to je zamerna vlatnos? rika se tomu superfetch... ale to je potreba obcas neco zjistit nez zacnu hulakat "Co to je?! sezralo mi to pamet!"
bezpecnostni diry - ty jsou vsude, jen se o nich vi jen u win, protoze je to nejpouzivanejsi OS. kdo by se drbal s hackovanim freebsd kdyz to nikdo nepouziva? to si clovek radsi najde diru ve win a dostane se prakticky kam chce
ad reinstalace: neznam pripad, kdy by za nutnou reinstalaci nemohl user. kdyz clovek pouziva hlavu, vi co dela a neklikne na kazdy odkaz "enlarge penis" tak s windows nejsou problemy
samotna nestabilita jadra je blbost na entou, za nestabilitu muzou bud 3rd party aplikace, ovladace nebo nestabilni HW. za 3 roky si na notasu nepamatuju BSOD jindy, nez kdyz jsem se v memsetu vrtal v casovani pameti... stolni uz mam nataktene, takze mi jede non-stop a vypinam/resetuju ho jenom kdyz potrebuju testnout/odpojit/pridat nejaky HW nebo jit do biosu...

v tuto chvili je na kazdem, jestli ma chut se vrtat od rana do vecera v novym systemu a sedet u prikazove radky a editovat konfiguraky. ty jsi mel stesti ze na tvuj HW to sedlo... bohuzel to neni zrovna casty pripad a rozchodit neco co po instalaci rovnou nefunguje je konicek na nekolik noci[/quote]

Heh, ty jsi tohle možná nemyslel smrtelně vážně, ale se vším z toho souhlasím.:-) Jak XP, tak Vista jsou VELICE stabilní systémy a za jejich případnou nestabilitu si fakt může uživatel sám.

Pokud jde o to naučit se s linuxem pracovat, je to prosté - proč bych to měl dělat? Jeden, jediný rozumný důvod by byl? Já si na PC instaluji OS jen a pouze proto, aby mi obsluhoval HW a pogramy, co chci používat. Z toho důvodu od něj očekávám a chci, aby byl pokud možno plně automatizovaný, nechci o operačním systému vůbec vědět. A neexistuje jediná distribuce Linuxu, která by mi toto zaručila. Naproti tomu i ta nejodrbanější běžně dostupná verze Visty mi tohle velmi dobře zaručí.
mech13 (5526)|17.3.2008 01:32
jeste jsem si vzpomel na takovou castou buzeraci linuxaku u nas na fakulte:
"... tak jsem si na notas nahodil linux, je to super..."
"a jede ti wifi?:D"

ale abych jen nekritizoval - kdyz se to spravne nastavi a rozchodi, tak to pro nenarocny kancelarsky pouziti a net staci. to se linuxu musi nechat, v te fazi uz je
taky kdyz nekdo chce zacit programovat, tak je imho nejlepsi reseni VMWare + kubuntu a clovek muze zacit. zacit programovat ve win je o dost zmatenejsi
Intri (3490)|17.3.2008 01:53
Proč myslíš? Když začínáš programovat, stejně používáš pouze základní příkazy, které jsou univerzální pro všechny operační systémy. Určitě se hned ze startu nepustíš do využití API Windows nebo Linuxu.

A ta poznámka o tom, že když se to správně rozchodí... Proč? Windows se správně rozchodí samotnou instalací, po ní už je přesně ve stavu, v jakém jej drtivá většina uživatelů potřebuje.
mech13 (5526)|17.3.2008 02:08
tim programovanim jsem myslel, ze vsechny nastroje jsou zaintegrovane v sysytemu, takze jen spustis kate, pises zdrojak, spustis konzoli "gcc -std=c99 -Wall -pedantic...." a "./jsemking" a jedes
do win musis bud splasit nejake vyvojove prostredi nebo prekladac a nez jsem v prvaku prisel na to, ze to co potrebuju je nejspis mingw a vyznal se v tomto bordelu: http://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=2435 tak bych mel to kubuntu nainstalovany i kdybych tomu mel kompilovat jadro
pokud je ovsem uz rec o vyssi lize jako netbeans nebo visual studio tak tam se vyhody tucnaka ztraci...

ta poznamka - to bylo k tomu, ze na nenarocne kancelarske pouziti a net se to hodi. ovsem hned napoprve to nemusi vsechno fungovat... do windows musis taky dohazet nejaky ovladace apod (ikdyz to je v porovnani s tucnakem mnooohem rychlejsi)
odb (505)|17.3.2008 07:27
Tragédia Linuxu je slabšia podpora výrobcov HW a roztrieštenosť distribúcií. Ak by nebolo to, tak Linux je dnes v takom stave, že môže konkurovať MS a jeho oknám. Matilda tu urobil dobrú propagandu (na štýl WOW Vista), ale bohužial nieje to také ružové. Osobne používam oba OS a Linux. Mne osobne Linux úplne vyhovuje. Výhodu vidím v úplnej kontrole a možnosti upraviť si ho podľa svojich predstáv ale na druhej strane je to aj jeho nevýhoda.
Okná tiež niesú dokonalé, s Vistami si trochu MS pod sebou podrezal konár ale kedže je dosť hrubý, zatiaľ to preňho nič neznamená.

Nič nieje WOW, jedine tak výrobky v telešopingu.
cool.user (2822)|17.3.2008 09:54
[QUOTE=matilda;101367]takže ani s Wordem není problém....i když OpenOffice (integrovaný) je nesrovnatelně lepší. [/QUOTE]
Tak ted sem se fakt zasmal :D
pas!k (3765)|17.3.2008 10:17
jj taky me to pobavilo :)
Ascorti (31)|17.3.2008 12:16
[QUOTE=Intri;101394]... Jak XP, tak Vista jsou VELICE stabilní systémy a za jejich případnou nestabilitu si fakt může uživatel sám. ...[/QUOTE]

Tady jsem se zase zasmál já... ani nevím kolikrát mi už ve Vistách spadl explorer tím, že jsem procházel složky... ale asi jsem to dělal moc rychle (nebo pomalu ?) ;) takže jsem si za to mohl fakt sám.
Navíc mě dostává, že musím vytahovat síťový kabel z počítače, protože jinak se Visty prostě nepřipojí, případně se celé spouštění systému občas zasekne.

Taky se mi ještě nepodařilo sesíťovat 2 PC, na kterých (obou) mám Visty (s XP to šlo bez problému), ale to bude možná doopravdy mnou...
pas!k (3765)|17.3.2008 12:21
[QUOTE=Ascorti;101508]

Taky se mi ještě nepodařilo sesíťovat 2 PC, na kterých (obou) mám Visty (s XP to šlo bez problému), ale to bude možná doopravdy mnou...[/QUOTE]

Nevim to predchozi .. ale tohle bude opravdu tebou :)
matilda (83)|17.3.2008 12:32
Opravdu cílem není, aby tento text působil jako propaganda .... taktéž vím co je superfetch a velký význam v něm nevidím. Naopak LINUX jede bez jakéhokoliv superfetche mnohem lépe. A díky malému vytížení pro něj není problém s odkládácím prostorem na disku už v běžném uživateském prostředí jako je tomu právě u windows. Navíc Win má už při startu dobrých pár mega na disku ve swapfilu a každá práce s ním způsobuje zpomalení a samozřejmě takovýto způsob práce s pamětí nepříznivě ovlivňuje načítání systému. Nehledě na daleko horší multitasking. U jednojádrových procesorů je to vo hubu zvlášť. Co se týče zabezpečení systému. Rozhodně absence virů není dána malou popularitou ale spíše v tom, že dokonale zabezpečuje systémová data. To je nesrovnatelné s Windowsem. Ten se nechává ošahávat úplně vším. A co se hardwarové podpory týče ...je pravda, že i mě zastihly potíže, ovšem pouze s debilníma ovladačema od ATI, ale vše stačí jednou pořešit a není žádný problém. Zatímco na Windowsu nejednou dojde ke sprasení ovladačů. A openOffice používám daleko radši i na Windowsu, má 1000x lepší interface než teplej Balík MS office....Ale jinak díky za ohlasy:D
pas!k (3765)|17.3.2008 12:37
[QUOTE=matilda;101515]Rozhodně absence virů není dána malou popularitou ale spíše v tom, že dokonale zabezpečuje systémová data. To je nesrovnatelné s Windowsem. Ten se nechává ošahávat úplně vším.:D[/QUOTE]

Beru to jako vtip .. nikdy ti nic nedokaze dokonale zabezpecit data od chvile kdy do pc privedes kabel ktery te spoji s okolnim svetem .. dokonale zabezpecena data jsou ty ktere jsou zavrena v nejakem trezoru a pc samozrejme neni v zadne siti .. ;) Osobne nic proti linuxu nemam ale nejake porovnani kvalit ktere bude mit nejakou informacni hodnotu bude mozne az ve chvili kdy linux bude aspon tretinove zastoupen mezi vsemi uzivateli ..
aumirek (166)|17.3.2008 14:02
Začínal jsem na sincleru potom Amiga Pc bylo tehdy v plenkách když nastoupila 386 moje amiga byla nesrovnatelně lepši.Nakonec jsem s těžkým srdcem přešel na tu 386 jedinej duvod byl ten že 90 procent softu bylo právě pro ni.A stejně to je ted s linuxem kontra windous proto ho mám.Za 20 let jsem instaloval snad jen 2 krát vinou oken jinak vždy a to poměrně často jen a jen mou blbosti.Že v linuxu nejsou viry nejsou nikomu se zatím nevyplatí je tam cpát.Nemám s nima nakonec problémi ani ve windousu nakonec proč bych lezl na stránky kde se to jima hemží a když už tak nejsem blbec abych klikal na každou poštu co mi přijde.A že vista má mnoho děr má ale kdo doufal že nebude mít takovej náročnej systém jako windous je žádnou chybu ihned ze začátku je hlupák a moc toho nezná.Každej takovej výrobek má chyby jde jen o to je v co nejkratší době odstranit.A že žerou pamět vubec nežerou používaj ji.Nakonec tu pamět a navíc při dnešních cenách tam mám proto aby s ní pracovali ne ji nechali smrdět někde v koutě a trápili se.Pokud ji nic nepotřebuje vemou ji a používaj pokud ji potřebuje jinej program okamžitě mu ji daj.Tak to má bejt a to je ta přednost vist.Nezatracuji linux má něco do sebe a velice rád na něj přejdu až mi nabídne to co okna což zatím je jen sen.Jak říkám nezatracuji linux ale pokud 90 procent používá okna přestože oproti linuxu nejsou zdarma asi to nebude jen tím že jsou hlupáci a raděj platí
matilda (83)|17.3.2008 14:39
Paměť není od toho aby se stala obětí operačního systému, ale aby uživila náročné aplikace...každopádně vím že RAMky jsou takřka zdarma
Matajon (125)|17.3.2008 14:43
[QUOTE=matilda;101367]To ještě nemluvím o bezpecnostních dírách provázejících dílka společnosti Microsoft od samého počátku.[/QUOTE]
Božínku, celých 24 bezpečtnostních chyb za rok a půl - http://secunia.com/product/13223/?task=statistics . A to včetně integrovaných aplikací.
A kolik, že to má podle tebe superbezpečný linux? Jenom samotné jádro za stejnou dobu 36 chyb, takže tím bych se moc neoháněl :) - http://secunia.com/product/2719/?task=statistics


[QUOTE=matilda;101367]Neznám člověka, který by díky Windowsum netravil cca jednou za rok den u počítače s úkolem naformátovat jej, zéjmena kvůli virům a jiné havěti, nemluvě o samotné nestabilitě jádra. I já sám jsem takto činil dokud ... [/QUOTE]
Výborně, ještě se chlubte tím, že neumíte udržet svůj OS v normálním stavu. Minulá instalace XP mi vydržela 2,5 roku a měl bych ji doteď nebýt přechodu na nové PC s Vistou.


[QUOTE=matilda;101367]... nechal jsem si poslat 32-bit/64-bit ové verze a jako bonus mě přišly i 3 nálepečky:D. [/QUOTE]
A my máme ke každým OEM Windowsům krásnou COA nálepku :D

[QUOTE=matilda;101367]Hned po instalaci je vše řádně nainstalováno včetně ovladačů zvuku, sítě i grafické karty. [/QUOTE]
Ovladače se ve Windows Vista dají stáhnout také hned po instalaci rovnou přes Windows Update.

[QUOTE=matilda;101367]... to nemluvím o 3D ploše (doporučuji se poívat například na toto http://www.youtube.com/watch?v=lawkc3jH3ws nebo http://www.youtube.com/watch?v=G3p8IBNNd88&feature=related ).[/QUOTE]
My chceme pracovat, ne si kreslit ohnivým perem po ploše a nechat si na ni pršet :)

[QUOTE=matilda;101367]...ano slyšíte správně díky úžasnému emulátoru WINE ... [/QUOTE]
Wine = Wine Is Not Emulator, tzn jenom napodobuje windowsí API, nic neemuluje ;)

[QUOTE=matilda;101367]Navíc pro linux existují tuny profesionálních aplikací -zpravidla zdarma jmenujme alespoň tvůrce CAD, GIMP, emulátor procesorů RISC, apache server.....a tisíce dalších.[/QUOTE]
Gimp není profesionální ani omylem. Apache se dá vcelku obstojně nahradit Microsoftím IIS.
mech13 (5526)|17.3.2008 14:50
[QUOTE=matilda;101559]Paměť není od toho aby se stala obětí operačního systému, ale aby uživila náročné aplikace...každopádně vím že RAMky jsou takřka zdarma[/QUOTE]

cetl sis to co ted psal aumirek?

zkus to znova: "A že žerou pamět vubec nežerou používaj ji. Nakonec tu pamět a navíc při dnešních cenách tam mám proto aby s ní pracovali ne ji nechali smrdět někde v koutě a trápili se.Pokud ji nic nepotřebuje vemou ji a používaj pokud ji potřebuje jinej program okamžitě mu ji daj.Tak to má bejt a to je ta přednost vist."
Encore1106 (424)|17.3.2008 15:01
[quote=Ascorti;101508]Tady jsem se zase zasmál já... ani nevím kolikrát mi už ve Vistách spadl explorer tím, že jsem procházel složky... ale asi jsem to dělal moc rychle (nebo pomalu ?) ;) takže jsem si za to mohl fakt sám.
Navíc mě dostává, že musím vytahovat síťový kabel z počítače, protože jinak se Visty prostě nepřipojí, případně se celé spouštění systému občas zasekne.
[/quote]Tak mam pocit, že za půl roku používání Vist HP mi explorer nespadnul snad ani jednou a to Total Commander nebo jemu podobné programy nepoužívám. Problémy se zapojeným síťovým kabelem při startu nemam ani já, ani lidi kolem mě, co Visty na kompu mají. Takže bych chybu hledal spíš mezi židlí a klávesnicí...
ICEBOSS (3435)|17.3.2008 16:40
linux? to je ta vec kterou musim 3 hodiny zkoumat a bloumat po forech plnych divnych lidi abych si nainstallnul hru nebo officy? BTW - Open Office je vylozene zlo. Nerikam ze v nejakych "uzavrenych systemech" neni linux pouzitelny, na serveru mam taky linux a jsem rad. Ale na svym pracovnim PC pracuju nebo parim... a tam mam WOKNA!
aumirek (166)|17.3.2008 17:38
[QUOTE=ICEBOSS;101614]linux? to je ta vec kterou musim 3 hodiny zkoumat a bloumat po forech plnych divnych lidi abych si nainstallnul hru nebo officy? BTW - Open Office je vylozene zlo. Nerikam ze v nejakych "uzavrenych systemech" neni linux pouzitelny, na serveru mam taky linux a jsem rad. Ale na svym pracovnim PC pracuju nebo parim... a tam mam WOKNA![/QUOTE]
Zas tak uplně zle ten linux nevidím je sice pravda že linuxáci se chlubí že na internetu jsou zdarma tisíce dobrejch probramu pro ně.To maj sice uplně pravdu ale zapoměli dodat že tamtéž jsou také možná i miliony programu pro PC.Jinak mě vždy dojme jak je v novinkách nějaká debata o windous.Mnoho odborníku tam nadává jak nestabilní a hnusnej ten win je oproti třebas linuxu.Přitom nejsou schopni odpovědět na otázku proč teda nemaj v PC ten linux a raděj ukradnou ty okna poněvadž za ten hnus přece nedaj ani korunu.Jinak sice přál bych linuxu aby jednou byl rovnocenej a konkuroval oknám bylo by to k našemu prospěchu zatím to ovšem tak není.
Intri (3490)|17.3.2008 18:47
[quote=Ascorti;101508]Tady jsem se zase zasmál já... ani nevím kolikrát mi už ve Vistách spadl explorer tím, že jsem procházel složky... ale asi jsem to dělal moc rychle (nebo pomalu ?) ;) takže jsem si za to mohl fakt sám.
Navíc mě dostává, že musím vytahovat síťový kabel z počítače, protože jinak se Visty prostě nepřipojí, případně se celé spouštění systému občas zasekne.

Taky se mi ještě nepodařilo sesíťovat 2 PC, na kterých (obou) mám Visty (s XP to šlo bez problému), ale to bude možná doopravdy mnou...[/quote]

Osobně bych se vší upřímností doopravdy tvrdil, že to bude tebou. Žádný z popisovaných problémů jsem osobně s Vistou nezažil. A to přitom po její instalaci do ničeho nedrbu, vypínám akorát UAC a tím pro mě nastavení operačního systému končí. Právě proto si své názory dovoluju tvrdit s takovou jistotou.

Když se tady zmínil OpenOffice: osobně ho používám, protože jsem nikdy nepoužil žádné pokročilejší funkce Wordu nebo Excelu. V základu mi přijde OO stejný jako Word a to mi stačí. Takže nevidím pak jediný důvod, proč bych si měl kupovat MS Office. Na druhou stranu - třeba editace vzorců, která mě celkem zanedlouho znovu čeká, byla při mé předchozí práci celkem utrpení - značně neintuitivní ovládání okořeněné nevypovídajícími ikonami a nedostatečnou nápovědou... Osobně bych to shrnul jako dost častý ( ne-li standardní ) problém nekomerčních aplikací.

@aumirek: Souhlasím, konkurence na trhu s OS by se hodila, na druhou stranu - v blízké budoucnosti je to dost nepravděpodobné. Windows je prostě dnes díky svému rozšíření standard, a jakýkoliv jiný operační systém se od tohoto standardu odlišuje, což je problém. Pokud se chce Linux prosadit, neexistuje jiný způsob, než okopírovat funkce a pohodlí Windows, k tomu pak také držet krok při vývoji ovladačů. Ale on je to začarovaný kruh - aby Linux lidi používali, bylo by zapotřebí, aby výrobci HW pro něj psali ovladače. Ale výrobci HW pro něj ovladače psát vesměs nebudou, protože Linux skoro nikdo nepoužívá. Jak z tohoto ven, to je hodně dobrá otázka. Aby HW výrobci psali ovladače pro Linux, musí jim z toho sypat. Takže až někdo bude mít návrh, jak zajistit výrobcům HW dostatečné výnosy z psaní ovladačů pro Linux, prosím - stačí to nějakému výrobci odprezentovat a v případě, že to zabere, shrábnout obrovské množství peněz. Nic víc, nic míň.
matilda (83)|17.3.2008 19:15
Jen nevím, kde berete informace, že je problém s ovladači, mám pocit, že tato informace už je poněkud prošlá, například k mé desce ASUS M2A-VM jsem dostal ovladače i pro linux, dále ovladač grafické karty nepředstavuje taktéž problém (to nemusí vždy platit pro ATI) , pouze jsem zaznamenal s wireless připojením, s tímto opravdu může být problém, ne ovšem neřešitelný. A tak není divu, že třeba Unreal 3 bude nativně v linuxu, což je jasný důkaz toho, že i linux je schopen provádět nejnáročnější aplikace....to by samozřejmě bez podpory driverů nešlo.
Intri (3490)|17.3.2008 19:20
Nikdo nezpochybňuje, že pro Linux ovladače jsou. Problémem je ovladačová základna, která je mnohonásobně užší než u Windows. Zatímco k Vistě připnu klidně svoji 5 let starou tiskárnu a za čtvrt minuty můžu tisknout, Linuxové ovladače k ní ani neexistují. Například. A to je jen jeden kus s mnoha milionů jiných kusů nejrůznějších modelů.
aumirek (166)|17.3.2008 19:25
To intri právě proto jsem napsal že bych si to přál ale opravdu je to začarovanej kruh aby ty programy pracovali spolehlivě na obou OS tak by asi museli koupit od microsoftu nějaké licence což je blbost.Takže ten jejich monopol bude asi navždy.Jinak sice přivítal bych pokud by okna byla levnější ale na druhou stranu nejsou zas tak přemrštěně drahá pokud vemeš co stojí ty okna a co PC plus mnohej každej rok grafárnu tak to není zase taková hruza.Navíc koupíš li hru dáš také třebas 1000 a jak dohraješ je pro tebe bezcená.Ty okna potřebuješ pořád bez nich to není PC ale kus železa a mužeš je mít třebas i 10 let.
Intri (3490)|17.3.2008 19:30
Opět souhlasím. Nižší ceny by byly moc fajn, ale chceme-li nižší ceny, potřebujeme konkurenci na trhu. Není konkurence, není důvod snižovat cenu.
cool.user (2822)|18.3.2008 06:59
[QUOTE=matilda;101515] A openOffice používám daleko radši i na Windowsu, má 1000x lepší interface než teplej Balík MS office....Ale jinak díky za ohlasy:D[/QUOTE]

Office 2007:
[LIST=1]
  • Napises "ktere"
  • O7 ti to opravi na "které"
  • smazes é a napises e.
  • O7 ti do toho uz nerejpe (pac chape ze to asi nechces opravovat), jen ti oznaci "ktere" za gramticky nespravne.
  • OpenOffice 2.3
    [LIST=1]
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • atd atd atd

    At zije cista inteligence OO...
    odb (505)|18.3.2008 10:17
    [QUOTE=cool.user;101831]Office 2007:
    [LIST=1]
  • Napises "ktere"
  • O7 ti to opravi na "které"
  • smazes é a napises e.
  • O7 ti do toho uz nerejpe (pac chape ze to asi nechces opravovat), jen ti oznaci "ktere" za gramticky nespravne.
  • OpenOffice 2.3
    [LIST=1]
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • Napises "ktere"
  • .
    .
    .
  • Napises "ktere"
  • OO ti to opravi na "které"
  • atd atd atd

    At zije cista inteligence OO...[/QUOTE]

    to, že to takto OO opravuje nieje chyba OO ale užívateľ u tohto slova nastavil automatickú opravu na které alebo OO už má v automatických opravách nastavenú automatickú opravu slova ktere za které. Stačí sa pozrieť do : nastroje -> automaticke opravy a tam sa pozrieť, či slovo ktere je v automatických opravach (v tvojom prípade tam už bude). Ak áno zmazať ho a už ti to nebude robiť. Napríklad v slovenskej verzii OO slovo ktore automaticky neopravuje na ktoré a neviem ako je to v českej verzii so slovom ktere. Stačí, že nejaký dobrák pred tebou nastavil v OO automatickú opravu pre toto slovo.
    Máš pravdu vo Worde to opravíš raz a už to viacej automaticky neopravuje (hoci to je v automatických opravách). U OO by som to tak tragicky nevidel, po prvé nemá za sebou taký dlhý vývoj a po druhé máš možnosť zadať pripomienku ku funkcionalite vývojárom OO (alebo ak si zdatný upraviť si to sám :), po tretie osobne mi táto funkcia ani trochu nechýba a vyhovuje mi to ako to je.

    Takže nezatracoval by som niečo, u čoho moja miera pozania nieje na to dostatočná. A to sa týka nielen OO,Linuxu,Windowsu ale všeobecne.

    Môžme sa tu hádať linux vs. windows a OO vs.Office a bude to stále o ničom. Ako sa každému nepáči červená farba alebo každý nemá rád HIP HOP, tak vždy niekto bude mať niečo proti linuxu alebo proti Windowsu a bude vychvaľovať to svoje a zatracovať to druhé (chyba sa nájde na každom a na všetkom).
    cool.user (2822)|18.3.2008 11:18
    [QUOTE=odb;101855]...[/QUOTE]
    Takze to neni chyba ale vlastnost , well done :D

    [QUOTE=odb;101855]Takže nezatracoval by som niečo, u čoho moja miera pozania nieje na to dostatočná. A to sa týka nielen OO,Linuxu,Windowsu ale všeobecne. [/QUOTE]
    A tady dostavame znova k tomu ze abych pouzival linux@OO musim byt pomalu linuxovskej guru. Proc na praci s O7 nepotrebuju zadnou miru poznani kdezto na OO ano? Proc bych musel vypinat automatickou opravu preklepu u slova "ktere" kdyz O7 hned po prvni oprave chape "aha, tak uzivatel asi mysli ktere, tak mu uz nebudu nutit v tom slove které". A tehle drobnosti je ta mnohem vic, a kdyz pak clovek potrebuje s textovym dokumentem pracovat, tak si uz radsi skocim koupit za 1500 domaci / studentskou edici o7 a mam klid.


    [QUOTE=odb;101855]U OO by som to tak tragicky nevidel, po prvé nemá za sebou taký dlhý vývoj [/QUOTE]
    No, to nebude mit nikdy za predpokladu ze MS z cista jasna nezastavi vyvoj office na 10 let.
    ICEBOSS (3435)|18.3.2008 13:39
    [quote=Intri;101657]
    Když se tady zmínil OpenOffice: osobně ho používám, protože jsem nikdy nepoužil žádné pokročilejší funkce Wordu nebo Excelu. V základu mi přijde OO stejný jako Word a to mi stačí. [/quote]
    a co to neskutecne pomaaaalyyyyyy spousteni a nacitani souboru?
    aumirek (166)|18.3.2008 13:56
    No ono srovnávat MS office a open office zas tak moc nejde vzhledem k tomu jak dlouhej vývoj má ten první za sebou a také není zdarma.Sám mám ten studentskej a jsem spokojenej.Na druhou stranu pokud to někdo používá jen občas a stačí mu proč ne.Je to i správnější volba než používat kradenej.Osobně jseo ten OO zkusil a dal ho pryč nenadchl mne ale je to dáno tím že jsem ho opravdu jen zkusil a ani nepoznal co vše umí a navíc vlastním komlekt MS takže by byla blbost tam mít 2.Ale stojí li stejnej produkt min 1500 a podobnej jinej je zdarma nejsem tak bláhovej abych myslel že ten zdarma bude kvalitnější ale muže to bejt dobrá náhrada za ten placenej
    Intri (3490)|18.3.2008 14:00
    [quote=ICEBOSS;101917]a co to neskutecne pomaaaalyyyyyy spousteni a nacitani souboru?[/quote]

    S tím souhlasím, to je hnus. Ale na druhou stranu, když mi to ušetří patnáct stovek, tak proč ne. Obvykle na to moc nespěchám. Ale na to, že mám v liště pořád spuštěné "Rychlé spuštění OO", je to krapet pomalé...

    EDIT: Jinak dneska jsem byl ve škole na počítači s Linuxem a to byla katastrofa... Tak hloupé uživatelské rozhraní jsem ještě neviděl. Aby ikonka s oknem aplikaci minimalizovala, zatímco ve Windows ta stejná maximalizuje, aby mi tlačítko "pokračovat" zavřelo aplikaci a aby bylo překreslování obrazovky rychlé asi 5 snímků za sekundu na sestavě s C2D uvnitř, sorry, ale to je hnus. A to nemluvím o tom, že jsem nepřišel na klávesovou zkratku, která přepíná mezi okny ( jestli vůbec nějaká taková v téhle distribuci ( pravděpodobně Debian ) je ), že pop-up menu po kliknutí pravým tlačítkem na plochu je nemožně zpracované ( nutí mě zbytečně klikat ) a o tom, že tak často používaná funkce, jako maximalizace okna, byla skrytá v další z pop-up nabídek. Jestli je tohle náhrada, kterou bych měl používat, abych nezaplatil jednou za 5 let 8 tisíc Kč, tak sorry, ale ani mě nehne.

    Navíc, ve škole máme rovněž předmět, kde se učíme o jazyku TCL/TK, který využívá kompiler wish. Když jsem o TCLku hledal informace na webu, našel jsem hlavně linuxácké servery. Hned mi bylo jasný, jaká komunita TCL vytvořila. A po pár zkušenostech se to jen potvrdilo: TCL mi nutí formátování textu, nemůžu si text naformátovat, jak chci. Brutálně bazíruje na nějakých mezerách, které nemají absolutně žádný význam. Nehlásí žádné relevantní chyby. Mnohdy zahlásí chybu tak, že se kompiler zacyklí a je zapotřebí ho killnout... Tohle je nějaká práce? Ať se na mě nikdo nezlobí, ale TCL nebudu ze své vůle používat, raději si zaplatím klidně 50 tisíc Kč za profesionální nástroj pro vývoj aplikací, ale já chci aplikace vyvíjet, ne řešit problémy s kompilery.
    Ascorti (31)|18.3.2008 15:11
    [QUOTE=Encore1106;101572]Tak mam pocit, že za půl roku používání Vist HP mi explorer nespadnul snad ani jednou a to Total Commander nebo jemu podobné programy nepoužívám. Problémy se zapojeným síťovým kabelem při startu nemam ani já, ani lidi kolem mě, co Visty na kompu mají. Takže bych chybu hledal spíš mezi židlí a klávesnicí...[/QUOTE]

    Pomohlo mi zvyseni virtualni pameti, ted uz to nedela.
    Patrne se nepripojujes pomoci certifikatu, tam s tim mam problem ja a i lidi kolem me ;)
    Asi jsem pichl do vosiho hnizda, kdyz jsem se dotkl vasich Vist, tak uz budu radsi mlcet ;)
    Matilda si jeste uzije...
    Intri (3490)|18.3.2008 15:47
    :-) To ne, nemlč, ale osobně se s 64b Vistou ( a předtím i s 32b ) připojuju ke školní síti, která využívá 4 autentikační certifikáty... A měl jsem s tím problémy jen v RC verzích Visty, od dob RTL verze jsem se školní sítí nepocítil snad žádný problém. Akorát jednou v jedné učebně, kde jsem se sice připojil k síti, ale nedostalo se mi internetu. Ale bylo to vždy jen v té dané učebně, ani nevím, jestli to pocítil i někdo jiný s Vistou ( každopádně si na to nikdo jiný nestěžoval ), tak nevím, jestli byl problém u mě nebo někde s AP. Tipl bych to druhé. To ale není předmětem zdejší diskuze - předmětem je objektivní skutečnost, že donutit Vistu k BSOD je na dobře fungujícím HW celkem dost obtížné.
    cool.user (2822)|18.3.2008 18:59
    [QUOTE=Ascorti;101950]Asi jsem pichl do vosiho hnizda, kdyz jsem se dotkl vasich Vist, tak uz budu radsi mlcet ;)
    Matilda si jeste uzije...[/QUOTE]

    Notak pokud nejses "hura-linuxak" a nemas v hlave nasrano tak se klidne do debaty zapoj, ale to co predvedl(a) matydla by nedokazalo snad ani marketingove oddeleni applu.:D
    Smeli (2302)|18.3.2008 19:03
    Vím, kdo by to dokázal, ale jeho jméno se nesmí vyslovovat nahlas ;)
    Ascorti (31)|18.3.2008 20:48
    [QUOTE=cool.user;102034]Notak pokud nejses "hura-linuxak" a nemas v hlave nasrano tak se klidne do debaty zapoj, ale to co predvedl(a) matydla by nedokazalo snad ani marketingove oddeleni applu.:D[/QUOTE]

    Linuxak rozhodne nejsem... vetsinu casu na pc travim prave ve Vistach.
    Podle me to byl obycejny flame, ktery si zaslouzi ignorovat.... kdo vi kde pracuje :D
    skawagon (104)|18.3.2008 21:59
    No. Z marketingového oddělení jablíčka bych si legraci nedělal, je evidentní, že je plné geniálních lidí (viz. prodejnost např. MacBook Air) Hmm Linuxu, mám ho doma vypálený ale nepoužívám. Zkoušel jsem ho, je fajn:) Rychlý, pro mě pohodlný a přívětivý oproti mým Win XP profi pro mě mnohem lepší interface (Gnome mi vyhovuje víc než lišta win) taky patřím k těm co dokáží využít dvě plochy. Ale: Beryl pro mě nemá, stejně jako Aero žádný význam (ikdyž uznávám, že B. je hezčí) Na druhou stanu používám doma OO.org od doby co jsem nemohl jednou najít své (přepálené) MS Office. A například prezentace dokáže dělat velmi obstojně. Taktéž všechny funkce Writeru a Calcu potřebné pro běžného uživatele jsou na dobré úrovni. To spoštění mi přijde stejně rychel se zapnutým i vypnutým akcelrátorem OO. (Mimochodem MS Office má také svůj "akcelrátor spouštění" jen není narozdíl od toho OO vidět) Naproti tomu mám třeba Gimp pro Windows a tam musím říct, že je prostě řešený jinak a suběktivně mi nepřijde tak intuitivní jako třeba Corel (No ej tam taky určitý cenový rozdíl, že?) Ale už jsem narazil snad i na lepší Freeware grafické editory (pod Windows). K ovladačům: Pokud chcete bez problémů používat linux na svém pc, nebo hlavně NTB a nechcete strácet čas hledáním ovladačů jistě je dobrá volba například Lenovo Thinkpad, jenže pak odpadá výhoda ceny OS, neboť i tak jste v konečném součtu u své konfigurace o dost dráž než třeba u Asusu/Aceru/MSI and spol. Myslím, že Linux bude mít budoucnost od okamžiku, kdy si výrobci NTB uvědomí, že na těch zařízeních za 10 000- 15 000kč vážně dělá někdo, kdo prostě potřebuje spustit Skype/ICQ/MSN Net a sem - tam napsat nějaký životopis, a začnou teda (konečně) dělat ovladače alespoň pro ty levné NTB. To ale nebude dřív, než budou mít u MS tak zvládnutou ochranu svých os, že my, co přepalujeme systém budeme mít utrum.
    pavel_p (993)|18.3.2008 22:19
    Myslím, že mám dost zkušeností s různými systémy (WinXP, Linux, Vista, Win2003 asi v tomto pořadí) windows mi přijdou lepší na desktop, Linux na server

    - všechny systémy jsou stabilní, i když Visty se mi záhadně odporoučely jednou a bylo nejrychlejší je přeinstalovat
    - WinXP jsou po instalaci použitelné, fungují pod nimi prakticky všechny programy, reinstalace nutná tak jednou za dva roky, pokud se něco záhadně pos....
    - Linux na desktop je kravina, protože na něm moc věcí nejede a nemá smysl mít WinXP ve virtuálním PC. Ve Windows mi dost chybí akorát virtuální plochy.
    - Wine je v intenzivním vývoji, ale rychlost vývoje (stagnace) u Windows nestíhá. Člověk je rád, pokud jede StarCraft deset minut (nicméně jsem Wine 2x nespustil, tak to nemůžu tvrdit ... ale v roce 2006 už ta hra byla stará 8 let). Stejně tak OpenOffice není lepší než MSO, ale je použitelný ... ovládání je však těžkopádné, nemají moc klávesových zkratek, nepřečtou asi 5% dokumentů z MSO a nepřečtou soubory z Office 2007
    - Visty se dají zkrouhout na cca 240MB, XPčka na cca 80MB po startu. Linux s KDE/Gnome je na tom podobně.
    - Apache a GIMP existují i ve Windows a nepředstavují důvod proč přejít na Linux. Z Linuxu dál používám Operu, Thunderbird, Firefox, Netbeans IDE, VLC Player, OpenOffice. OpenOffice a GIMP však považuju za malé zlo, které mi stačí.
    - Pro Win2003 je celkem nulová podpora, žádná diskuzní fóra, která by byla při problémech nějak platná a málo lidí ví, jak opravdu co nakonfigurovat. Zdá se mi, že mají víc chyb a podivných vlastností než Linux a člověk předem neví jaké problémy čekat, když se snaží něco zprovoznit. Nevím jak zálohovat nastavení v registech a active directory, ale možná to jde. Textové konfiguráky mi maximálně vyhovují. Linuxový server se dá nainstalovat za pár hodin, pokud chce člověk zprovoznit nějakou službu přečte něco na http://www.howtoforge.com a pár diskuzí, udělá si celkem jasnou představu co může nakonfigurovat dle svých představ, konfiguraci lze snadno zálohovat.
    - Windows mají fakt blbou podporu sítí, většině lidí naštěstí stačí, že se dají do sítě připojit. QoS, firewall, router se s Windowsama dělá blbě.
    - Mám za to, že uživatelé, kteří užívají jen Windows a na Linux nadávají nebo zarytí Linuxáci, kteří se snaží vyhýbat Windows za každou cenu, jsou ignoranti.
    matilda (83)|19.3.2008 21:52
    Toto bude snad posledni prispevek, abych uvedl vse na pravou miru....rozhodne NEJSEM Horst Fuchs a taky tady nechci podbizet linux...natoz abych z toho neco mel:D. Jen sem ho proste a jednoduse nainstaloval a chtel jsem sdelit sve nadseni. Napriklad me se pouziva daleko intuitivneji i gdyz jsem se plahocil dlouhou dobu ve windowsu. Myslim ze interface GNOMU je paradni a stoji zato jej vyzkouset coby alternativu a navic pokud me tady nekdo podezdriva z ignorantstvi, na to musim rict ze je to nesmysl. Naopak si myslim ze nejvetsi ignoranti jsou ti kteri to ani nezkusili a hned nadavaji nebo se rvou do zbytecneho posuzovani ackoli nikdy nepoznali pravdu nebo ji poznali v dobach kdy byl linux v plenkach. Rozhodne nechci nikoho presvedcit aby prechazel na linuxy, uz jen ze soucitu k linuxu, jen jsem chtel zduraznit jeho prednosti z meho pohledu a z pohledu opravdove funkcnosti. Kazdopadne diky za reakce...od mnohych to bylo zcela vycerpavajici.:D
    pas!k (3765)|20.3.2008 09:00
    Pavel_p to popsal vytecne .. s nekteryma vecma sice nesouhlaism doslova ale jinak se to dost podoba i memu nazoru ..
    bags (232)|20.3.2008 15:10
    vista 64 bit je nejstabilnejsi sys co jsem kdy mel. za 6 mesicu se mi nikdy nic neseklo.

    proste zas a porad dalsi z milionu zvastu ohledne linuxu.

    Pevne verim, ze kdyby se linux pouzival na 98% PC tak by bl nejhorsi systemem, jak sladky by pak byl windows .)
    Styryx (351)|20.3.2008 16:43
    Co se týče OpenOffice, používám je už asi 5 let a nemám s tím problém. Všechno, co jsem zatim kdy potřeboval, jsem v nich udělal (na nekompatibilní soubory .doc a .xls, který ještě stále leckdo používá, mám nainstalovanej Word Viewer a Excel Viewer, který jsou ke stažení zdarma).

    Některý věci mi na nich dokonce přijdou šikovnější než Ms Office, např. velikost souborů (všechno se komprimuje do zipu), formát XML (takže např. neni problém soubor Calc rozbalit, nahradit všechny výskyty řetězce jiným, zpátky zabalit a změnit tak např. podmíněný formátování všech buněk a nemuset to dělat po jedný), a hlavně, přímej export do PDF, to je hodně šikovná věc.

    Nevím teda, jak jsou na tom Ms Office teď, protože poslední verze, kterou jsem používal, byla MSO 2000 (pak už jsem je nechtěl používat nelegálně, když byla varianta OO, a MS stály tehdá nějakých 12.000 což jsem za ně fakt dát nechtěl). Co jsem tak kde zahlídnul, tak MS se chystal okopírovat XML formát a export do PDF, ale v jakým stavu je to tam teď nemám moc představu.

    Pravda je, že některý věci v Ms chodily prostě jinak, něco samozřejmě i líp (např. se mi líbilo, že po předložkách souhláskách vkládal automaticky pevnou mezeru, aby nebyly na konci řádky, což OO nedělá, apod., prej už nějak umí i shodu přísudku s podmětem, což osobně nepotřebuju ale chápu že někteří ano :))
    Xaim (29)|20.3.2008 19:10
    Nektere prispevky jsou k veci, ale dost je jen "flame".

    Celkove proc zvazit Linux je predevsim ze jde o OS (OpenSource), ktere nam vsem poskytuje zdrojove kody. Jde o bezpecnost a moznosti prispusobeni, ktere vetsina lidi nikdy nevyuzije, pravda. Ale prave tim ze mame moznost si zdroje kody prohlednout, tak i jistotu co vse program dela nebo muze.

    Dnesni dobe kdy se tak velice sleduje cinnost jednotlivcu na internetu, je to prave jeden z padnych argumentu pro OS programy. Soukromi je vec kterou bychom si meli jako uzivatele dokazat chranit.

    Existuji moznosti jako FW (FireWall), nebo html filtry (adblock a dalsi), scripty, pripadne PG2 (PeerGuardian2). Ktere dokazi dnes eliminovat vetsinu snah o sledovani. Netrpim nijakou fobii, ci tak neco :). Jen jsem chtel naznacit myslenku. Pridam i priklad, treba program Skype (ktery ocividne vyuzijete jen pokud mu internet povolite, ale nevite co vse prenasi). Nevite ani jestli Skype treba pouziva jen treba 100 sifrovacích klicu (tj snadna moznost odposlechu, bezne jsou na tomto principu zalozene). Skype je tak trosku perlicka sam o sobe. Ale jinak je treba i usmevne ze nekdo pouzivat OS program a v nem jiz neOS plugins/addons. Samozdrejme jde o definici, co vse tento program umoznuje plugins/addons delat atd, ale je to prinejmensim usmevne.

    To je treba jeden z duvodu, proc pouzivat Linux (nebo jiny OpenSource jako OS (operacni system)).

    Stejne jako mnoho duvodu se najde pro Linux i mnoho proti nemu. Nejvetsi problem Linuxu byly ovladace a take stale jsou i do dnes. Stacili by i dobre dokumentace, samotny program uz by si programatori napsali sami. Druhou je prilis velka roztristenost distribuci, coz zmate nove zajemce, ktere problematiku neznaji.

    Alternativa Windows dnes existuje pomerne dobra, neni treba nutnost pouzivat Wine. Vzdyt muzeme pod Linuxem mit sve Windows (VMware, VirtualBox). Jinak existuje i ciste jina alternativa k Windows a to ReacOS i kdyz zatim jen alfa verze.
    pavel_p (993)|20.3.2008 19:27
    - Linux sám o sobě snahy o sledování nijak neřeší. Přístup na web je z Linuxu a Windows naprosto rovnocený, krom toho, že pod Linuxem nefungují různí trojani.
    - Skype existuje i pod Linuxem, také ho nemám rád, ale zatím není rozšířená alternativa :-( Přístup na internet se mu moc zakázat nedá ...
    - Windows ve WMware jsou Windows a ne alternativa!
    - ReactOS bych nenazýval ani alfou, k tomu ještě pár let chybí. Je hotový tak napůl, ale pár věcí pod ním jede. Nicméně je to velmi zajímavý projekt.
    Intri (3490)|20.3.2008 20:06
    Když už se tu zmínil ReactOS, je škoda, že není v mnohem intenzivnějším vývoji. Tohle si právě myslím, že je způsob, kterým by se měl ubírat Linux. Ať si ten Linux funguje jakkoliv chce, ať využívá jakékoliv architektury, ale ať o sobě nedá uživateli znát pokud možno jediným náznakem. Linux dnes bohužel neposkytuje uživatelský konfort, na který jsou lidé zvyklí z Windows. Až se lidi, co vyvíjí Linux, zamyslí a začnou Linux tvořit jako skutečný operační systém pro masy lidí, pak možná bude mít alespoň nějaká z distribucí Linuxu šanci.

    Co mám zkušenosti, nejpřívětivější distribucí mi přijde být Ubuntu. Ale když sorvnám Ubuntu s Windows, je to pro mě jedna bída vedle druhé - především v neschopnosti Ubuntu si nainstalovat síť na mých PC. A v tu chvíli to byla pro mě s Ubuntu konečná - ještě chvíli jsem ho zkoušel, ale pak jsem prostě smazal virtuální disk, protože jsem jednoduše příliš líný na to, abych zkoumal, jaké příkazy musím použít pro to, abych se alespoň dostal na internet. Myslím, že drtivá většina uživatelů jednoduše chce se systémem pracovat, ne se jej snažit zprovoznit.

    Toť můj souhrnný názor na Windows vs. Linux. Jen podotýkám, že i když je můj názor na Linux silně kritický, opravdu bych mu rád dost fandil, aby začal co nejvíc konkurovat Windows.
    Xaim (29)|20.3.2008 21:31
    [quote=pavel_p;102617]- Linux sám o sobě snahy o sledování nijak neřeší. Přístup na web je z Linuxu a Windows naprosto rovnocený, krom toho, že pod Linuxem nefungují různí trojani.
    - Skype existuje i pod Linuxem, také ho nemám rád, ale zatím není rozšířená alternativa :-( Přístup na internet se mu moc zakázat nedá ...
    - Windows ve WMware jsou Windows a ne alternativa!
    - ReactOS bych nenazýval ani alfou, k tomu ještě pár let chybí. Je hotový tak napůl, ale pár věcí pod ním jede. Nicméně je to velmi zajímavý projekt.[/quote]

    Samozdrejme. Ja chtel jen naznacit, ze u programu s uzavrenym zdrojovym kodem se tezko zjistuje co vse dela. I na Linux existuje skodlivy SW (i treba rootkit), ale protoze Linux pouzivaji vetsinou lide co system ovladaji a nedelaji tolik chyb.

    Alternativa pro Skype je treba WengoPhone, ale pravda neni nic tak rozsirene jako ten Skype.

    [quote=Intri;102634]Když už se tu zmínil ReactOS, je škoda, že není v mnohem intenzivnějším vývoji. Tohle si právě myslím, že je způsob, kterým by se měl ubírat Linux. Ať si ten Linux funguje jakkoliv chce, ať využívá jakékoliv architektury, ale ať o sobě nedá uživateli znát pokud možno jediným náznakem. Linux dnes bohužel neposkytuje uživatelský konfort, na který jsou lidé zvyklí z Windows.

    Co mám zkušenosti, nejpřívětivější distribucí mi přijde být Ubuntu ...[/quote]

    Castecne bych souhlasil, tj ze by mel Linux byt lepe zpravovatelny pouze pomoci dialogu. Vzdy jde vse nastavit konfiguraci patricnich souboru, bohuzel pro zacatecniky je to naprostro odlisny zpusob nezli v Windows. Nekdy problemy doprovazi spatna nebo spise neuplna dokumentace konfiguracnich souboru.

    Ja osobne Ubuntu, Kubuntu atd bych nedoporucoval. Casto spatna podpora HW, kde ostatni Linux distribuce funguji, tak maji problemy. Ja bych doporucil PCLinuxOS vznikl z Mandrake.
    cool.user (2822)|20.3.2008 21:44
    [QUOTE=Intri;102634]Tohle si právě myslím, že je způsob, kterým by se měl ubírat Linux.[/QUOTE]
    Imho smer kterym by se mel linux ubirat je ten, aby se do toho vlozila nejaka obrovska nadnarodni spolecnost ktera ma stejne velky, nebo vetsi vliv nez microsoft (rikejme ji treba Voogle (C) dr.house :D ) ktera by zajistila beznym userum kvalitni zazemy, sjednoceni norem atd. Imho tahle aktualni cesta 6 miliard ruznych distribuci, 5 milionu ruznych grafickych prostredi atd nikam nevede....
    mech13 (5526)|20.3.2008 21:48
    me nevadi nastavovani pres konfiguraky (na win bych to leckdy uvital), me vadi jakym zpusobem jsou vedeny/komentovay. ty open software helpy fakt nemusim. proc delat strucny a prehledny popis toho co se casto pouziva a pak nekde nakonec popsat vsemozne i nemozne volby, kdyz muzu vsechno zahuhnat dosebe aby se v tom clovek musel tri hodiny orientovat... proste jsem k tem linuxackym heplum nejak neprirostl a u rad ohledne liuxu jsem alergicky na odkazy na manual
    pavel_p (993)|20.3.2008 21:49
    Pokud Linux má driver k síťovce, tak by neměl být problém. Problém je, že Linux moc nezná různé Gbit Realteky a Intely, pokud se nejedná o brutálně novou distribuci s posledním jádrem. Takže takové rok staré, jinak dobré, livecd Knoppix je na dnešních počítačích a notebocích nepoužitelné :-(.
    Síťovky jsou dnes prakticky plug&pray, ovladače mají u PCI seznam VID:PID zařízení, které podporují, takže pokud existují natáhnou se automaticky.
    Získání adresy z DHCP: dhcpcd , vyjímečně pump
    Ruční konfigurace:
    - ipconfig eth0 up (nahození zařízení, selže pokud není driver)
    - ipconfig eth0 netmask <255.255.255.0> broadcast
    - route add default gw
    - nano /etc/resolv.conf (editace seznamu DNS server, tvar myslím nameserver )

    Mech> mě docela vyhovují komentované konfiguráky, jak má samba, squid,... a manuálové stránky k céčku. Mám alegii na manuály k shellu, což jsi měl možná na mysli.