reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Poškodil vám někdy napájecí zdroj vaše PC?

boboco (1987)|17.3.2008 12:03
  • Ano, byl to levný zdroj
  • Ano, byl to dražší, kvalitní zdroj
  • Ano, levný i dražší zdroj
  • Ne, používám pouze levné zdroje
  • Ne, používám pouze kvalitní zdroje
mikeb (74)|17.3.2008 13:11
No mě osobně se to naštěstí nestalo, ale měl jsem dva takové na stole a byly to nějaké levné šunty (jeden EC a ten druhý si už nepamatuji).
V prvním případě to odnesla "jen" deska, disk a CD, v druhém celé PC (fungovala snad jen zvukovka a paměť).
Zoidik (1405)|17.3.2008 13:27
v PC mi bouchly dva zdroje a pokaždé mi PC přežilo, ale už se mi nechtělo kupovat pořád zdorje za 500, tak jsem investoval před dvouma rokama 3000Kč do Fortrona Epsilon 600GLN
meeee (1110)|17.3.2008 14:34
Zase musím mít něco extra - "Ne, používám levné i kvalitní zdroje" :p
aumirek (166)|17.3.2008 14:36
za asi 20 let mi neodešel ani jeden zdoj vžy to byli neznačkové ted jsem koupil forton tak nevím
OdMajkla (369)|17.3.2008 14:42
V PC jsem měl EC a ten šel v pohodě. Podělala to bouřka a nějaký sítoví přepětí který nám vyhodilo pojistky v bytě. Já byl v práci a máti nahazovala jističe tak dlouho až mi odkouřila zdroj, a pevnej disk. Ted mám Fortron, a zatim ok.
Encore1106 (424)|17.3.2008 15:53
Ne, zatím naštěstí nezničil. Dřív jsem měl v PC nějaký EC, ale většinou začaly dělat bordel větráčky. Asi rok zpátky jsem přešel na Fortrona a minulej měsíc jsem si pořídil SeaSonic.
adolfik (236)|17.3.2008 21:06
používám asi tři noname stary zdroje cca 7 let, každou chvíli je kontroluju a pořád v poho, dělal jsem i zátěžové testy a nic. Jsou zatiženy asi z 3/4 a jsou studené (jeden z nich je made in czech republic ;))
Zatímco s jedním Fortronem 300W(FSP300), který byl zatíženej ubohou PIII, bylo PC dost nestabilní a když jsem ho kuchnul, tak jsem našel pěkně nafouklej kondík (Fuhjjyu). Což vytvořilo dost rozporuplné názory na značky zdrojů :D
Butcher (29)|17.3.2008 21:24
Nikdy jsem nezaznamenal žádnej problém. Nyní mam Enermax připojenej na záložák, tak snad ani nic nehrozí.
Klingacikx (1545)|17.3.2008 21:29
Zatiaľ nie, ale raz mi v 300W noname (určite mal na sebe nejakú značku ale už si ju nepamätám) buchlo a zaiskrilo. Ale nepoškodil mi nič a v pohode si šľapal ďalej:D potom nasledovalo 400W EC :ideapočkať, ten mi odpálil ventilátor a nechcel som čakať kým mi odpáli HDD a pod. tak som ho vymenil za BS II a ten následkom hlučnosti za VX450:inlove
husky14 (4214)|17.3.2008 21:51
Odpoved zni:
    [*]Ano, byl to levný zdroj
Uz je to asi 7 let, tenkrat to odnesla deska a CD mechanika.... prisel jsem k vypnutymu PC, mechanika vysunuta a divnej smradek v celym pokoji.
boboco (1987)|17.3.2008 21:56
možná jsem měl neskutečně velké štěstí, protože mi rukama prošly už stovky počítačů, ale matně si vzpomínám asi jen na 2 reálné případy za posledních cca 5 let, kdy zdroj způsobil nefunkčnost některého dalšího komponentu (opomíjím nekvalitní zdroje, které postupem času nafukovaly kondíky na deskách - éra Socket 378 a Socket A).
V jednom případě to bylo komplet PC a nechvalně proslulá série "papírových" zdrojů L&C, ve druhém případě staré 300W EC, kdy to odnesla deska, disky a mechaniky. Jinak jsem přišel do styku s obrovskou kupou vyčuzených zdrojů atp, komponenty ale vždy zůstaly funkční. Možná je to i tím, že když se mi dostane na servis PC, kde je nekvalitní nebo silně poddimenzovaný zdroj, majiteli ihned doporučuji výměnu za zdroj kvalitnější (v současnosti Modecom/Fortron), na což drtivá většina lidí přistoupí.

Na druhou stranu, zažil jsem hodně případů, kdy, slabý a nekvalitní zdroj majitel PC v nevědomosti opravdu nechutně zatížil a na takový zdroje se pak člověk nesmí zlobit, prostě za to nemůžou, když exnou:
Poslední případ z minulého měsíce: EC 300W + Prescott 3GHz; 1 mechanika; 3 HDD; GeForce 6800; TV Tuner; SB Audigy. V tomto stavu provozováno téměř půl roku - majitel nehrál hry, protože to prý vždycky vytuhlo (proč asi?:slug), což mu tolik nevadilo, ale na servis to přinesl až ve chvíli, kdy se mu při kopírování dat (i při běžné práci) zastavovaly a roztáčely pevné disky:D:D:D - zdroj nic nepoškodil:thumb a výměna za 400W Modecom FEEL III pomohla k naprosté spokojenosti majitele, který konečně hraje i hry:turtle... Apropó, ten zdroj byl už pěknej dědeček, zbyl mu ze starýho PC a ani ho nenapadlo jej vyměnit, měl minimálně 2 roky, ale spíš víc.

Podobných případů jsem zažil už mnoho a nevím zda to bylo štěstí nebo náhoda - v drtivé většině příapdů odešel opravdu jen zdroj a nic dalšího.
BlackFrog (563)|17.3.2008 23:08
Nikdy se mi to nestalo, dřív jsem měl nějakou podivnou značku ( o které jsem později vykoumal že se prodává snad jen v USA, nevim jak se mi tam dostala:D ) a teď jedu na Seasonicovi ještě s rezervou.
a8nr (176)|18.3.2008 00:52
Sunpro mi odeslal do věčných lovišť 120 GB Seagate sedmičkové řady, naštěstí jsem z nej před definitivní smrtí stihl vytáhnout data. U druhého disku se mu naštěstí započaté dílo dokončit nepodařilo.
JonnyC (124)|19.3.2008 12:49
Me odesly asi 2x nejake noname zdroje jeste pred lety v jedne P3, nic sebou nevzaly. Ted pouzivam kvalitni a ten zatim drzi :-)
Milan Šurkala (160)|19.3.2008 13:31
Na 486 od Compaqu mi zdroj odešel, ale těžko říct, co za značku tam tehdy u 15 let starého kompu používali. Další stroj s Celerony (466, později vyměněn za 950) měl 200W zdroj neznámé značky a vydržel, bohužel nedodával právě stabilní napětí, dost to oscilovalo. Dnes mám zdroj KME 400W a drží se statečně, napětí víceméně stabilní a bez problémů. U nového kompu jdu však do Corsair VX450, chci konečně zažít "tichý počítač".
Konnor (278)|19.3.2008 13:46
No mě vzplál plamenem jeden EC cca 5let starej, ségře zasmrděl nějakej starší fortron (vyhořel tam jenom přívodní obvod ostatním komponentám se nic nestalo a kámoš ugriloval základní desku s 3 roky starým EC.
Sieben (513)|20.3.2008 00:40
ano, "kvalitní" fortron mi zničil desku :( a pak sem reklamoval zase "kvalitní" fortron...

a pak z praxe - ECčko bouclho a vzalo s sebou desku+něco+něco = vyřešeno sehnáním nového PC
a pak nějaký šunty jako EC,Maxpower...nic sebou nevzaly
Thomasek (2)|20.3.2008 07:28
Ne, používám pouze levné zdroje, ale BOJÍM SE BOJÍM
to boboco: za nafouknutí kondíků na desce můžou levné zdroje ? Mě se tak stalo na mé dnes již historické EPOX RDA+ a proklínal jsem výrobce desky za použité součástky (naštěsí mi je kamarád s mikropájkou vyměnil a deska jede dál, ale mírně se začínají nafukovat další co nebyly měněné). Já jen jestli ho (zdroj) má cenu ještě vyměnit ....
odb (505)|20.3.2008 10:07
naštastie nie, len on sám v tichosti odišiel :) nejaký EC. V pohode fungoval dokiaľ som mu neodpojil napájanie, po znovu pripojení už neobžil (klasika zdrojov EC)
pas!k (3765)|20.3.2008 11:32
Zdroju mi odselo nekolik .. mozna vic nez 10 vetsinou ec obcas i fotron .. nikdy sebou zadny nic nevzal .. domu mi samozrejme ec nesmi a do firmy uz delsi dobu taky ne ..
boboco (1987)|20.3.2008 22:29
[QUOTE=Thomasek;102413]Ne, používám pouze levné zdroje, ale BOJÍM SE BOJÍM
to boboco: za nafouknutí kondíků na desce můžou levné zdroje ? Mě se tak stalo na mé dnes již historické EPOX RDA+ a proklínal jsem výrobce desky za použité součástky (naštěsí mi je kamarád s mikropájkou vyměnil a deska jede dál, ale mírně se začínají nafukovat další co nebyly měněné). Já jen jestli ho (zdroj) má cenu ještě vyměnit ....[/QUOTE]
Ono je to složitější, trodas by nás oba asi trochu poučil:-) V každém případě, měl jsem jedinečnou možnost před lety pozorovat dva počítače o naprosto stejné konfiguraci s jinými zdroji (firemní PC). Oba měly BIOSTAR desky (model si nepamatuju) a Pentia 4 na 2,4 GHz. Již po roce a půl se v počítadle se zdrojem KME začaly nafukovat kondíky u filtrace napájení CPU. Ve druhém PC kde byl 350W Fortron byly kondíky nepoškozeny (bez viditelného poškození). Po dvou letech (po záruce:D) deska s KME zdrojem začala tuhnout, výměna zdroje a kondíků pomohla, deska s Fotronem - bez závad....

Tohle je jedna má osobní zkušenost, v praxi je to tak, že se často jedná o kombinaci všech aspektů - mizernej zdroj s nedostatečně odfiltrovaným napětím + výrobce desky na kondíkách ušetřil... Mnohdy se dá ale jedno kompenzovat druhým - deska s nekvalitními kondíky může dobře fungovat s kvalitním zdrojem a naopak - deska s kvalitními kondíky snese lépe použití méně kvalitního zdroje.
Martin_kukis (53)|17.4.2008 16:06
Naštěstí odpálil jen sám sebe poté co dělal fóry se zapínáním že se zapnul na nějáké 3-10 zmáčknutí tlačítka (LC POWER 550W) zamával mi asi po roce nyní mám Seasonic S12 jednu z prvních revizí s učinosti 80% nebo tak něják :O))) a od té doby je klid.
crasher.km (919)|17.4.2008 16:59
Ve svém PC sem měl vždycky FORTRONA a nikdy se mi nic nestalo :) Té značce věřím ( ikdyž když sem viděl,že se spojila s EC,tak se mi chtělo brečet :( ). Zatím všechny ale jejich výborky byly výborné :)
ICE_D (2754)|17.4.2008 18:07
* Ne, používám pouze levné zdroje

Muj zdroj Maxpower 450W šlape jako ďas a nic nehoří :D Otázkou je: JAK DLOUHO JEŠTĚ :D
Logout (4018)|17.4.2008 18:40
Jeden mé ženě, vzal s sebou disk a za půl roku odešla i deska... :-(
Teď mám seasonic oem a enermax liberty, oba ok.
Trippax (154)|17.4.2008 18:48
no mne osobne už jeden zdroj zhorel, no nezobral so sebou nič. tušim skyhawk 230W (r.2001)...
večsinou montujem Fortrony GLN... sem tam daky masaker Seasonic, Enermax alebo tiež Corsair ale Fortrony sú OK a ešte k tomu za viac než dobru cenu...
Jiziii (796)|17.4.2008 19:34
No mě v jednom zdroji L&C vytekly kondíky a nafoukli se i na desce ale tu sem spravil a šlapalo to.
Pak sem dostal comp od kámoše a v tom taky "kvalitní" L&C v tom pukly transistory takže schořela deska se všim všudy krom Tv karty a DVD mechaniky.
Můj nynější comp šlape na 400W Eurocase akorát s vyměněným větrákem za lepší tišší.
A na mý starý K6 šlape noname 200W ATzdroj už 11 let bez problémů (akorát my ohořely konektory) :-D
elpsycho (1602)|17.4.2008 19:41
Seasonic S12II-430 - umřel a vzal s sebou desku...
Salamander (6177)|17.4.2008 19:43
Ano, zdroj Eurocase zabil meho Durona 950Mhz, vcetne desky a grafiky ATI Rage Xpert 2000 , no z PC mi vlastne zbyla jen skrin a mechanika :cry

A malem bych zapomel, Eurocase 400W mi jeste zabil 3 MSI desky ... no nez se na to prislo :D
Pavel Boček (4169)|20.4.2008 13:24
Naštěstí ne. Jednou sice vyhřel EC 550 W, ale nic s sebou nevzal. Teď už mám jen kvalitní zdroje, navíc brzy jdou na recap :)
pavel_p (993)|20.4.2008 16:10
Mě osobně se to nestalo, ale ve firmě se s tím občas setkám. Nicméně pokud 5 let staré PC má zdroj LC/Maxpower a nafouklé kondíky na desce tak nehledám příčinu a vyhodím desku i zdroj, paměti a případné další komponenty se zužitkují na upgrade podobných "šrotů".
Pavel Boček (4169)|20.4.2008 17:36
[QUOTE=pavel_p;114661][SIZE="1"]...nicméně pokud 5 let staré PC má zdroj LC/Maxpower a nafouklé kondíky na desce tak nehledám příčinu a vyhodím desku i zdroj...[/SIZE][/QUOTE]

[SIZE="1"]OT: a proč mi ty desky nedáš ?! :thumbdown /OT[/SIZE]
red1 (12)|7.1.2009 09:22
Ne, používám pouze levné zdroje
Ne, používám pouze kvalitní zdroje

Obe varianty jsou vcelku spravne - driv jsem pouzival vzdy levny zdroj, ktery po urcite dobe odesel do kremikoveho nebe - nastesti sebou nevzal zadnou jinou komponentu. Ted neco pres 2 roky pouzivam kvalitni zdroj od fortrona a jsem max spokojen
Aigor (201)|7.1.2009 10:49
1. Ano, byl to dražší, kvalitní zdroj
- předchozí komp, Enermax vyšší třídy (přesné označení si nepamatuju) začal pouštět nějakej binec do desky a postupně 3 zlikvidoval, než jsem zjistil, že je to zdrojem. Závada se projevovala poškozováním dat na HDD během 1-3 měsíců, pak odešla základní deska.

2. Ne, používám pouze kvalitní zdroje
Součastnost, opět Enermax (MODU 525W), zdroj sice po měsíci odešel, ale komponenty přežily.
webster350 (23)|16.1.2009 19:52
Kdysi, u meho starého Pentia vyhořel, odnesla to floppyna.
U sebe mám levný EC 350W, 2 kondenzátory fuč, celej den se klepu strachy, aby to s sebou něco nevzalo. Šetřím na nový, lepší!
Petr S. (1220)|17.1.2009 08:09
Já musím říct, že zatím jsem měl štěstí. Ani u svých prvních PC, kam jsem z nerozumu dával zdroj EC :runaway, to tento přežil. Nedávno jsem opravoval jeden počítač, z kterého se jen zakouřilo a dál nešel pustit. Naštěstí ale odešel jen zdroj, všechny ostatní komponenty byly v pořádku. Ten zdroj jsem schválně rozdělal a viděl jsem úplně popraskanou pojistku, ještě, že tam byla :D
Maximus12 (763)|21.1.2009 07:33
Ano, byl to levný zdroj