reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Reinstalace XP

bluenite38 (178)|19.3.2008 12:37
Chci se konečně dostat k reinstalaci WinXP, kterou delší dobu odkládám. Co bych měl před smazáním staré zálohovat? Snažím se důležité věci ukladát jinam než do c/dokumenty, profily a poštu také. Zajímají mne zkušenosti jiných, jak na to bezbolestný přechod k čerstvému systému. Nebo kde najít na webu dobrou radu tohoto typu?
díky za radu
Petr
pas!k (3765)|19.3.2008 12:51
V prvni rade je poteba pravidelneho zalohovani .. pokud clovek pravidelne nezalohuje je vetsinou otazka casu kdy si neco omylem smaze, odejde mu disk nebo jen porste zreinstaluje a pred reinstalaci zapomene zazalohovat dulezita data. Vyborny programek pro zalohovani je cobian .. jednoducha obsluha a verze 8 kompletne v cestine a je zadarmo .. Pred reinstalaci je potreba zazalohovat hlavne veci ktere se ukladaji do profilu uzivatele pro sichr muzete zazalohovat kompletni profil najdete ho v \Documents and Settings tam se ukladaji jak oblibne z internet exploreru tak slozky outlook expres ci outlook 2003/2007.
Jelikoz se mi parkrat stalo ze jsem pred reinstalem zapomnel zazalohovat treba oblibene zacal jsem pouzivat maxthon 2 jeho soucasti je i plugin ktery pravidelne uklada oblibene na webu takze i kdyz se prihlasim s maxthonem treba na stanici v praci pod stejnym uctem maxthonu automaticky mi synchronizuje oblibene polozkys tim co jsem si treba do oblibenych ulozil doma .. samozrejme je sycnhronizuje i po ciste instalaci proste si je vytahne a neni je vubec potreba zlohovat ... velice sikovna vec .. myslim ze to same umi i avant browser .. Kazdopadne pred reinstalem je potreba si uvedomit ze pokud nafomratujeet partisnu na ktere je system smaznete tim vsechny data z dane partsiny .. takze vse co potrebujete a je na ni je poteba dat jinam ..

Pokud si clovek chce reinstal jeste trosku urychlit je dobre si pomoci treba norton ghostu udelat image ciste instalace s aktualizacema .. timto image pak staci system prehrat a behem cca 4 minut mate ciste nainstalovany win a staci jen doinstalovat potrebne programy ..
speedsnail (4876)|20.3.2008 03:08
Tak sem se mrknul na ten Cobian. Vypada to docela pouzitelne. Pres diskuzi na jednom file serveru taky k programu Abakt. Asi je vyzkousim a ten lepsi zacnu pouzivat. Zatim zalohuju rucne (cca 5 slozek) a je fakt ze se obcas na tyden-dva zapomenu a mohl bych o neco prijit.

//Kdysi sem zalohoval pres rar (nejakym automaticky bat souborem), ale chtelo to dost slozite nastavit. A navic ted uz mam dostatek mista tak proc trapit procesor nejakym komprimovanim :)
maca76 (3)|20.3.2008 08:07
Nebudu tady psát jak by jsi to měl nejlépe reinstalovat, ale napíšu jak to dělám já. Rozdělil bych to možná na dva zbůsoby.
1) Nejlepší způsob samozřejmě je smazat partition a udělat instalaci na čistý oddíl. Tomu předchází záloha všeho důležitého. U mě to je většinou - oblíbené, outlook express, plocha, dokumenty (filmy, fotky, save z her, atd.), + další programy u kterých chci zachovat nastavení, atd. - např. firefox. Pravidelné zálohy nedělám a před reinstalem jen zkopíruji soubory na jiný disk(samozřejmě i s cestou). Celý profil nezálohuji, protože reinstalaci dělám většinou když mám problém se systémem a ta chyba může být někde schovaná i v profilu. Po záloze restart, boot z cd, smazání partition, vytvoření a formát oddílu a samotná instalace.
Ty zálohy lze provádět i jak píše uživatel předemnou, skrze např.Cobian, Acronis, atd... Je to asi jednodušší, ale já to nepoužívám.
2) Další možnost je reinstalovat xp na disku, který není prázdný. Při této volbě si povolím ve windows v místní nastavení zabezpečení - přístup ke všem složkám a jednotkám v konzoli( povoluji to vždy ihned po instalaci ).
Pak přes instalační cd najedu do konzole a přejmenuji složku windows, program files a doc.. and set... na něco jiného a smažu všechny soubory, které jsou na c:\, tedy nejsou v žádné složce. Pak provedu instalaci a po ní jen přesunu potřebné soubory z přejmenovaných složek do těch nově vytvořených, toť vše.
Přejmenování složek lze také provést přes instalační cd win98, přičemž se nabootuje do příkaz.řádku a pak stejnými příkazy přejmenuje a smaže.

Možná se tyto způsoby budou zdát někomu zbytečně složité, ale mě naprosto, naprosto vyhovujou :-)
Alf (305)|20.3.2008 18:25
V podstatě to dělám jako maca76, s tím rozdílem, že mám v PC druhý systém, ze kterého vymažu / přejmenuju nepotřebné složky a soubory. Ten způsob co popisuje maca76 naráží na problém disků naformátovaných jako NTFS, protože ty nejsou vidět při nabootování z CD Win98.
Po instalaci systému a běžně používaných souborů doporučuju provést zálohu disku -> obnova je pak podstatně rychlejší, než nová instalace všeho.
maca76 (3)|21.3.2008 07:31
Díky AlFe za upřesnění s tím problémem s boot z win98 u disků NTFS. Jde to jen u FAT16 / FAT32, ale to už snad ani nikdo nepoužívá. Nějak jsem na to úplně zapoměl :-)
pas!k (3765)|21.3.2008 07:55
Nerikam ze ty postupy jsou spatne ale tohle vsechno umi ghost udelat za cca 3,5 minuty :) I s veskerym nastavenim a aktualizacema .