reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mírný testík dvou kvalitních zdrojů.

Marts (7)|19.3.2008 13:12
Pokud to někoho zajímá, provedl jsem mírný testík dvou zdrojů - Gigabyte Odin GT 550W (GE-S550A-D1) a Seasonic SS-650HT (650W). Oba zdroje mají označení „80 Plus“ a aktivní PFC – tzn. jedná se o zdroje, které by měly vykazovat v současnosti nejvyšší možnou míru účinnosti.

Na co jsem přišel:
Oba zdroje jsem otestoval při zátěži 100W a 250W. Oba měly v obou případech účinnost nad 80%, avšak nějaké rozdíly mezi nimi přece jen byly. Konkrétně Gigabyte měl příkon 123W resp. 298W a Seasonic 120W resp. 297W. Při nižší zátěži je tedy Seasonic o něco účinnější, což je zajímavé, protože je navržen na vyšší celkovou zátěž. Při vyšší zátěži se účinnosti takřka vyrovnají. Oba zdroje vykazují jen mírné zahřívání což je dané jejich vysokou účinností (cca. 40-45C) a jsou velmi tiché. Gigabyte je ale přece jen trošičku slyšet, zatímco Seasonic bych nazval jako bezhlučný. :-)

Co se týče kolísání napětí – oba zdroje vykazovaly přesnost řádově v setinách voltu. Nic, co by mě nějak negativně zaujalo.

Odin GT má oproti Seasonicu jednu docela zajímavou fíčuru – obsahuje interní měřidla (napětí, proudy na jednotlivých větvích), dále čidla teploty (4 externí čidla), ovládání větráčku zdroje a ovládání dalšího externího větráčku. Toto vše se děje přes USB. Kontrolovat takto softwarově vše, co se děje ve zdroji, by byl paráda, pokud by to opravdu spolehlivě fungovalo. Dle zkušenosti, jakou jsem udělal, napětí jsou měřena opravdu velmi přesně, na to je spolehnutí, teploty taky, ale hodnoty proudů je třeba brát s dost velkou rezervou – nevím zda jsem měl jen smůlu na nedokonalý kousek, nebo zda se jedná o problém celé výrobní řady, ale v mém případě softwarový report o proudech vůbec neodpovídal realitě.

Můj soukr. závěr tedy zní: Oba zdoje jsou výborné a velmi účinné, ale Seasonic je přece jen o trochu lepší. Je dělaný na větší celkovou zátěž, ale i při nízké zátěži vykazuje o něco lepší účinnost než Gigabyte. Na druhé straně ale softwarová kontrola zdroje je docela dobrá vychytávka. Škoda jen, že to (minimálně v mém konkrétním případě) nefunguje zcela spolehlivě.

Jen podotek: Opravdu důkladně otestovat zdroj, zjistit závislost kolísání napětí na změně zátěže, zvlnění napětí během zátěže "na doraz", atd..... to všechno musí být docela fuška a nejspíš je třeba mít občas k dispozici víc zdrojů, protože úmrtnost jistě bude vysoká. :-) Tak tedy, tohle jsem rozhodně nechtěl dělat. Cílem mého počínání bylo jen zjistit, který z obou výše uvedených zdrojů je pro mě konkrétně vhodnější. Nic víc.
johny__g (6387)|19.3.2008 13:25
Pokud neuvedeš nějakou metodiku měření, má tohle hodnotu výkřiku do záchodové mísy (bez uřážky). Takže čím si měřil, co jsi měřil, kolikrát měřil, za jakých podmínek ... atd.
Marts (7)|19.3.2008 13:39
[QUOTE=johny__g;102213]Pokud neuvedeš nějakou metodiku měření, má tohle hodnotu výkřiku do záchodové mísy (bez uřážky). Takže čím si měřil, co jsi měřil, kolikrát měřil, za jakých podmínek ... atd.[/QUOTE]

K té metodice. Měření příkonu a jsem dělal pomocí stolního multimetru Metex MXD-4660A. Pokud byly oba zdroje měřeny stejným způsobem, tak je to pochopitelně vypovídající o poměru jejich účinnosti - je možné prohlásit, který zdroj je účinnější a o kolik % (to bylo vlastně hlavním cílem mojí snahy). - Pro tento závěr je nutné pouze mít jistotu v tom, že oba zdroje byly měřeny stejnou metodikou.

Ale jinak OK. Beru si tvou připomínku k srdci a už tady nikdy s ničím nebudu opruzovat. ;-)
mech13 (5526)|19.3.2008 13:47
taky by neylo spatny zdroje otevrit, jestli muzes, hodit nejaky foto a podivat se tem ptackum na streva:)

//johnyho pripominka te rozhodne nemela odradit od dalsich takovych testiku, jen tu mame radi detajly, a sam urcite uznas, ze kdybys treba meril napeti zakladni deskou, tak by to o nicem nevypovidalo... takze je dost dulezite uvest, jak se testovalo. jen rozhodne pokracuj
Sieben (513)|19.3.2008 13:47
nebylo účelem odradit tě od toho sme něco psát..ale abys zlepšil technickou stránku příspěvku..jak když se na škole dělají měření..tak je tam jakejsi postup...tak to dodržovat i tu:) čím se měřilo...apod...
ale i tak se mi to líbilo... snaha se cení
johny__g (6387)|19.3.2008 13:47
Nevykládej si to zle, ale když tu metodiku neuvedeš, tak je takový příspěvek prostě bezcenný. Třeba by bylo zajímavé vědět jak jsi dosáhl té zátěže 250 W - jak byla rozložena na jednotlivé větve atd. Jestli jsi prostě zapojil 21 A odpor na 12 V větev, tak to není reálné zatížení jaké se vyskytuje v provozu. Proto to musí být uvedeno. Jsem asi deformovaný svojí krátkou kariérou na akademické půdě, ale článek prostě má mít jasné členění - úvod, metodika, výsledky, závěr.
To je jako bych někde napsal, že jsem si ho včera v koupelně změřil a měl 30. :D

EDIT: [SIZE="2"][SIZE="1"]Byl to palec u nohy a měl 30 stupňů, páč sem stál na studených dlaždicích.[/SIZE][/SIZE]
Marts (7)|19.3.2008 14:16
Uznávám, že všechny ty vaše připomínky jsou důvodné.
Sice jsem rozhodně původně neměl v úmyslu dělat skutečný test těch zdrojů. Jak už jsem podotknul - jediné, co bylo cílem mého snažení, bylo otestovat který zdroj z těch dvou je účinnější za daných podmínek. Ale uznávám, že když už jsem si s tím začal.... :-) Tak tedy, dejte mi čas přes víkend a já provedu testy takové (vč. fotek), že by mě s nima nevyhodil ani asák ve škole v labinách z "měření v elektrotechnice", nebo "součástek". Dokonce budu prezentovat opravdu reálně odměřené hodnoty, nikoliv "vycucané" tak aby odpovídaly teorii a vedoucímu labin se líbily :-D
johny__g (6387)|19.3.2008 14:23
Fajn, snaha se cení. Ale stejně by mě zajímalo, jak jsi ty zdroje zatížil při tom svém testu. Ono to není složité, ten odpor stačí (řádně chlazený, ono 500 W vyzářeného tepla není sranda zkrotit), ale je potřeba to rozložit na všechny větve, aby to +- odpovídalo vytížení počítače. Třeba dnešní zdroje obecně počítají s velkým odběrem z +12 V větve, kdežto zdroje dříve (ATX 1.x ?) měly spíše posílenou + 5 V větev.
husky14 (4214)|19.3.2008 15:31
[QUOTE=Marts;102240]Tak tedy, dejte mi čas přes víkend a já provedu testy takové (vč. fotek)....[/QUOTE]Presne takhle to udelej a dej to do sekce Clanky od ctenaru.... nejaky kredity a reputace te urcite neminou ;)
Marts (7)|20.3.2008 14:01
[QUOTE=husky14;102259]Presne takhle to udelej a dej to do sekce Clanky od ctenaru.... nejaky kredity a reputace te urcite neminou ;)[/QUOTE]

Udělám co bude v mých silách. :-)
Pokusím se provést test o kterém budu přesvědčen, že je opravdu kvalitní + vypracuji metodiku o které se pak bude moct dál diskutovat,... zda je to k něčemu a jak to případně vylepšit.
Mám i nápad na (snad celkem) přesnou odporovou zátěž, která by mohla dlouhodobě vydržet stovky Wattů ztrátového výkonu aniž by v čase měnila svůj odpor. Sám jsem zvědav co z toho nakonec bude. Po víkendu dám vědět. :-)
Sieben (513)|28.3.2008 17:47
Tak jak to dopadlo?
a já chci nějakou user-friendly zátěž, kterou zapojím, nastavím jí velikost...a bude to...a takhle budu ničit a reklamovat EC,ColorSit..a pod. crapový zdroje:D
MirekK (106)|8.4.2008 23:31
[QUOTE=Marts;102221]K té metodice. Měření příkonu a jsem dělal pomocí stolního multimetru Metex MXD-4660A. ...[/QUOTE]
Jen poznámka, pokud jsem si dobře přečetl popis tohoto multimetru, tak nemá funkci měření činného příkonu. Takže sice jste použil kvalitní TrueRMS měřič, ale pouhým vynásobením přesně změřeného napětí a proudu dostanete celkový příkon a ne činný příkon, který však pro určení skutečné účinnosti potřebujete. Takže je docela možné, že jsou na tom oba zdroje docela jinak, neboť určitě nemají stejné vstupní filtry a řešení PFC ... Snad příště ... :cry
Martin Šejnoha (255)|10.4.2008 22:03
Jen pro zajímavost... vzal jsem profi měřič příkonu, účiníku Yokogawa WT210(cca 80 000Kč) a měřil s ním odběr svého domácího PC.... hodnoty příkonu se shodovaly s obyčejným zásuvkovým měřičem v 5% tolerančním poli. Podotýkám že bylo měřeno na zdroji s active PFC (Seasonic S12 430W). Yokogawa se stala součástí mého domácího laboratória takže pokud bude nějaký test zdrojů určitě přijde ke slovu. To jen pro rýpavé pochybovače o přesnostech měření. :slug