reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

nVidia GeForce 6200 TurboCache + černá obrazovka

superdrooper (208)|20.3.2008 11:51
Dobrý den,
ke správě mám PC od kamaráda, když jsem ho poprvé zapnul, tak grafika házela artefakty po pracovní ploše, až to zamrzlo, po restartu grafika chvíli běžela, pak černá obrazovka - no signal, pak opět skok do windows na pět sekund s možností pohybovat myší, ovšem bez odezvy systému, pak opět černá obrazovka, atd. až to zamrzlo. Při spuštění systému ve stavu nouze vše OK.
Přeinstaloval jsem Windows, nahodil nové ovladače, chvíli jsem pracoval ve Windows a opět to samé, buď tvrdý zámrz nebo vypínání a zapínání obrazovky či samovolný restart. Ve stavu nouze opět vše OK. Když to chvíli drželo, tak jsem si dokonce spustil 3DMark03, který v pohodě proběhl (z čehož uvozuji, že se nejedná o hardwarovou chybu).

Zkusil jsem nainstalovat starší ovadače, povypínal v BIOSU vše nepotřebné, zkontroloval IRQ kvůli možnému konfliktu zařízení, ale nic zatím nepomohlo.

Sestava: ASUS P5SD1-FM2 (SiS 649 a SiS 965), Celeron D 341, 512 MB DDR 400 MHz, 160 GB Seagate, GeForce 6200SE TC PCIE, Fortron 350W, zvukovka, modem, stáří více než 2 roky.
Teploty v klidu: procesor 50, HDD 44, čipset 50, GPU 88 (prahová hodnota pro zpomalení je až 145)
Jedná se o značkovou a velice tichou sestavu Fujitsu Siemens Scaleo J.

Kde je problém, popř. co zkusit dalšího?
pas!k (3765)|20.3.2008 11:54
Co ma ta grafika z achladic ? Neprehriva se to ?
superdrooper (208)|20.3.2008 11:57
[QUOTE=pas!k;102484]Co ma ta grafika z achladic ? Neprehriva se to ?[/QUOTE]

Chladič je pasivní, má to 90 stupňů bez zátěže, při 3DMarku to skočilo klidně přes stovku, ale dle ovladačů je tato grafika dělená až na 145 stupňů (prahová hodnota pro zpomalení) a stejně se to kousne kdykoliv, nezáleží, jestli pouštíš 3DMark či si jen zapneš PC. A ve stavu nouze to běží OK.
mech13 (5526)|20.3.2008 12:12
90 stupnu je hnus i v zatezi, to ze "by mela zvladnout" 140 neznamena, ze ji to dela dobre. nejak k te graficke pribastli jakykoli vetrak, at se ty teploty daji do normalu
pas!k (3765)|20.3.2008 12:15
To co je napsany na papire je jedna vec a to co o snese druha ":) Musis to lip chladit prvni vec udelej co ti radi mech vem jakykoliv vetrak a nejak ho namontuj na tu grafiku .. co zbytek skrine jak je tam vyreseny chlazeni ?
superdrooper (208)|20.3.2008 12:19
[QUOTE=mech13;102490]90 stupnu je hnus i v zatezi, to ze "by mela zvladnout" 140 neznamena, ze ji to dela dobre. nejak k te graficke pribastli jakykoli vetrak, at se ty teploty daji do normalu[/QUOTE]

Myslíš, že vysoká teplota má vliv na zamrzní celých Windows? A proč to tedy zamrzá zcela náhodně, někdy rovnou hned po zapnutí PC, jindy až třeba při náběhu graficky náročného šetřiče obrazovky, jindy klidně proběhne 3DMark03 a s grafikou to ani nehne.
Nemyslíš, že kdyby to mělo souvislost s teplotou, tak by to vždy padalo na určitých místech (třeba do dvaceti minut od zapnutí PC či do pěti minut od zapnutí náročné 3D hry)? A proč to tedy nepadne, když systém běží ve stavu nouze?
pas!k (3765)|20.3.2008 12:20
To si pis ze to ma vliv!
mech13 (5526)|20.3.2008 12:33
urcite zacni tou grafikou, a pokracuj podle [thread=4090]FAQ[/thread]
husky14 (4214)|20.3.2008 12:37
[QUOTE=superdrooper;102481]Kde je problém, popř. co zkusit dalšího?[/QUOTE]Imho sis odpovedel sam, ty teploty "v klidu" jsou sileny.... a nejen VGA, ale i CPU, chipset a HDD nejsou nic moc. Nechtel bych to videt v zatezi :rolleyes:

Urcite zlepsi chlazeni celyho PC!

Jako prvni zkousku muzes sundat bocnici a postavit k PC nejakej stolni ventilator, at tam fuci.... a otestuj.
johny__g (6387)|20.3.2008 12:39
Ony ty teploty jsou vůbec dost vysoké (daň za to, že je to tiché). 44 stupňů na disku v klidu je celkem dost, kdoví na kolik by se vyšplhalo při zátěži. Zkus nějak udělat pořádnej průvan (aspoň dočasně) v case a uvidíš jestli se to změní.
A při cca 200 stupních už dochází k restrukturalizaci křemíkové mřížky v čipu, že by grafika při teplotě 150 stupňů mohla fungovat je utopie.
superdrooper (208)|20.3.2008 13:00
OK, přesvědčily jste mě, jdu zakoupit nějaký pěkný 8x8 cm větráček, šoupnu ho pod grafiku a uvidíme. Ty teploty jsou skutečně vysoké, sám se divím, že mu ještě ten Seagate běhá, při zátěži a v horkých teplých dnech musel atakovat hranici 50 a více stupní, ale testoval jsem ho do půlky na vadné sektory a zatím nejsou a dle SMART je stále OK. Čest jeho výkonu!
Hodím tam ten větráček, fláknu tam nejnovější ovladače a dám vědět, jestli se to změnilo.

Zatím děkuji.
pcmaker (354)|20.3.2008 20:47
Zkus na nej hodit MEMTEST, tak na 30 minutek. Bylo by dobre vrazit do slotu grafiku, ktera si nebere nic ze systemove ramky, protoze pamet alokovanou grafikou MEMTEST neotestuje.
superdrooper (208)|21.3.2008 08:35
Dobrý den,

měli jste samozřejmě nejspíše pravdu s tím přehříváním grafické karty. Zakoupil jsem krásný větráček Xilence 9x9 cm, 1500 ot., šoupnul ke grafice, nainstaloval starší ForceWare a normálně jsem fungoval. Počítač neklekl, strávil jsem na něm cca 5 hodin a nespadlo to. Spouštěl jsem 3DMark a vše je rock stable. Teplota grafiky se při otevřené bočnici a ofukování větráčkem ustálila kolem cca 40-42 stupních, v zátěži se nedostala ani k 50 stupním, předpokládám, že při zavřené bedně se dostane maximálně k šedesáti.

Větráček jsem tedy zadělal do bedny napevno, nainstaloval pár starších dobrých her (Crysis, Bioshock, Lost Planet, UT 3, Company of Heroes, ... :D), aby měl kamarád co pařit a doufám, že to bude stále Rock Stable.
Dnes tam dám bočnici a budu sledovat teplotu HDD, abych zjistil, jestli ten nový větráček u grafiky sníží alespoň trochu teplotu HDD.

Jinak chlazení bedny je celkově spíše nevyřešeno, neboť prakticky veškerý volný prostor v bedně zabírá obrovský černý plastový nasávací tunel k obrovskému chladiči na CPU, který si přes tento tunel tahá studený vzduch skrz perforovanou mřížku bočnice.

Všem děkuji za rady.
johny__g (6387)|21.3.2008 08:49
[QUOTE=superdrooper;102796]Dobrý den,

měli jste samozřejmě nejspíše pravdu s tím přehříváním grafické karty. Zakoupil jsem krásný větráček Xilence 9x9 cm, 1500 ot., šoupnul ke grafice, nainstaloval starší ForceWare a normálně jsem fungoval. Počítač neklekl, strávil jsem na něm cca 5 hodin a nespadlo to. Spouštěl jsem 3DMark a vše je rock stable. Teplota grafiky se při otevřené bočnici a ofukování větráčkem ustálila kolem cca 40-42 stupních, v zátěži se nedostala ani k 50 stupním, předpokládám, že při zavřené bedně se dostane maximálně k šedesáti.

Větráček jsem tedy zadělal do bedny napevno, nainstaloval pár starších dobrých her (Crysis, Bioshock, Lost Planet, UT 3, Company of Heroes, ... :D), aby měl kamarád co pařit a doufám, že to bude stále Rock Stable.
Dnes tam dám bočnici a budu sledovat teplotu HDD, abych zjistil, jestli ten nový větráček u grafiky sníží alespoň trochu teplotu HDD.

Jinak chlazení bedny je celkově spíše nevyřešeno, neboť prakticky veškerý volný prostor v bedně zabírá obrovský černý plastový nasávací tunel k obrovskému chladiči na CPU, který si přes tento tunel tahá studený vzduch skrz perforovanou mřížku bočnice.

Všem děkuji za rady.[/QUOTE]

Tak to jsme rádi že to pomohlo. Ale zajímá mě jedna věc - Crysis na Celeronu D, 512 MB RAM a Geforce 6200? Kamarád ti nějak ublížil nebo je masochista? Jestli má jen rád slideshow, možná by mohl zkusit Powerpoint, tam to bude mít vyšší fps. :D
Pavel Boček (4169)|21.3.2008 12:07
Má vůbec větrání ve skříni ? Já jsem s touhle kartou fungoval v nevětrané EC skříni s dvoujádrem a dvěma disky, sál jen EC zdroj a možná šlo něco přes perforace bočnice...grafika i tak neměla přes 65 stupňů. Zkusil bych se jí mrknout na pastu, topí nějak moc...

Ventilátor u grafické karty těžko pomůže disku, tomu uleví jedině ventilátor vepředu ve skříni. Silně doporučuji otvor na ventilátor alespoň vpředu rovnou vyříznout a nasadit Arctic Cooling Arctic Fan Pro 2L (díky výšce se dá zpomalit aby byl tišší a přesto dost fouká) se čtyřmi rezistory, dozadu pod zdroj pak dát - pokud to má otvory na 80mm ventilátor - Arctic Cooling Arctic Fan 3 ze stejného důvodu jako ten první; samozřejmě plechy opět rovnou vyříznout. Osobně to tak mám a spokojenost.
superdrooper (208)|21.3.2008 12:48
[QUOTE=Pavel Boček;102855]Má vůbec větrání ve skříni ? Já jsem s touhle kartou fungoval v nevětrané EC skříni s dvoujádrem a dvěma disky, sál jen EC zdroj a možná šlo něco přes perforace bočnice...grafika i tak neměla přes 65 stupňů. Zkusil bych se jí mrknout na pastu, topí...[/QUOTE]

Hned na začátku jsem pochopitelně zkoušel, jestli mi čidlo nelže, protože se mi teplota 90 stupňů (kolísala mezi 87 - 89 stupňů, byla odkryta bočnice) taky nezdála, tak jsem zkusil hmatový test. A skutečně, ten malý pasiv na grafické kartě byl tak rozpálený, že se na něm nedal udržet prst. Z toho jsem usoudil, že přenos tepla z čipu na pasiv je funkční, jen ten čip holt trošičku topí. A kupovat jiný chladič na GPU GeForce 6200SE TC, se nevyplatí, to bych minimálně zdvojnásobil cenu celé GPU :D .

Sestava je značková Fujitsu - Siemens, skříň je to malinká, ale použitý plech je snad třímilimetrový :D, těžká jak tři nejlevnější skříně od Eurocase dohromady. Perforace pro přední nasávací větráček tam je, jen perforaci zakrývá plný přední panel, perforace pro zadní vyfukovací větráček tam je též, jenže se před ní tyčí masivní válec tunelu k procesoru. HDD je umístěn v šachtě nahoře těsně pod mechanikama, dolní prostor není vyplněn. Můj nový přídavný ventilátor tedy táhne vzduch z tohoto nevyužitého prostoru a jelikož je mírně natočen směrem nahoru, tak ofukuje grafiku a zbytek se rozlévá kolem čipsetu a chladiče procesoru, doufám tedy, že trošinku zamezí sálání tepla od procesoru a pomůže HDD.

Kdyby to byl můj PC, tak bych šachtu s HDD uřízl a přišrouboval bych ji na dno, jelikož to ale je "značkový" kousek mého kamaráda, který za něj musel před x-lety dát nemalé peníze, tak si to nemohu dovolit. Jen ho na teplotu HDD upozorním.
Pavel Boček (4169)|21.3.2008 12:57
Všechno se dá uříznout ;-)

Nicméně jak je doukázáno miliony chladících hodin nás, ladičů, nejlepší mřížka pro ventilátor je...žádná. Zatím jsem vyřezával všechno co mi šlo pod ruku :runaway

"Přednice" na skříni je obvykle dole otevřená, čímž to saje tudy vzduch, ale zase to člověk musí mít kousek před okrajem stolu, aby to dobře sálo...hlavně ne na koberci, to je pak doslova vysavač a PC pak vypadá hrozně...ve škole nám to zadřelo ventilátor na procesoru :D
mech13 (5526)|21.3.2008 13:02
je mi divne ze by se to takto zacalo prehrivat po nekolika letech, zvlast jeste v zime. je PC vycistene od prachu a vsechny vetraky se toci jak maji? nemenil nijak konfiguraci oproti tomu co koupil (tj nepridal tam treba tu grafiku?)
spis by to chtelo tahat teply vzdych z bedny nez se starat o disky, ten pomuze dost i to odsavani. navic pro disky je 40-45 stupu optimalni provozni teplota, mnohem vic jim vadi zima (pohledej topic jak snizit teplotu pevneho disku, je to tam vysvetleno). pokud tedy nepujde v zatezi rpes 50 nechal bych to

mohl by jsi tu skrin trochu nafotit? moc si nedokazu predstavit jak to vypada a dve fotky reknou vic nez 3 stranky textu. neco s tim uz vymyslime
superdrooper (208)|21.3.2008 13:29
[QUOTE=mech13;102881]nemenil nijak konfiguraci oproti tomu co koupil (tj nepridal tam treba tu grafiku?)
spis by to chtelo tahat teply vzdych z bedny nez se starat o disky, ten pomuze dost i to odsavani. navic pro disky je 40-45 stupu optimalni provozni teplota, mnohem vic jim vadi zima (pohledej topic jak snizit teplotu pevneho disku, je to tam vysvetleno). pokud tedy nepujde v zatezi rpes 50 nechal bych to
mohl by jsi tu skrin trochu nafotit? moc si nedokazu predstavit jak to vypada a dve fotky reknou vic nez 3 stranky textu. neco s tim uz vymyslime[/QUOTE]

Je to tenhle krasavec http://www.fujitsu-siemens.lu/Resources/207/1297584533.jpg, jinak dle mého názoru si myslím, že někdo se mu v tom vrtal a když to pak vůbec nešlo (viz. https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=15831), tak to šoupnul ke mně (což nepřiznal). Větráků to nikdy moc nemělo, jen na procesoru a ve zdroji. Odpoledne se mu v tom budu zase hrabat, abych to nějak otestoval a zatěžoval a doufám, že to bude stále spolehlivě držet. Fotky tohoto skvostu mohu zaslat až odpoledne.
superdrooper (208)|21.3.2008 20:06
Tak mám smutnou zprávu :D: je to tu zase . Ví bůh :confused:, proč to včera vůbec nepadlo a dnes se to objevilo prakticky po půlhodině po zapnutí, když jsem restartoval pc po úpravě configu. Pak už jsem skončil tam, kde jsem byl na začátku: chvíli to běželo, pak monitor NO SIGNAL, opět skočí obraz, pak NO SIGNAL, někdy zámrz. Zkusil jsem přehrávat DVD, chvilku to jede, pak NO SIGNAL, pak opět chvilku to běželo, pak NO SIGNAL, pak naskočil alespoň zamrzlý obraz, pak to skočí na NO SIGNAL, občas byl slyšet zaseknutý zvuk, který se snažil pokračovat a stále NO SIGNAL.
Někdy vyskočí NO SIGNAL okamžitě po restartu, jindy to chvíli drží, častěji to ovšem padá či mrzne při spuštění graficky náročného programu (3D spořič obrazovky :)) a grafika je přitom nyní chladná, má maximálně kolem 50 stupňů, všechny teploty jsou nyní nižší.

Odhaduji problém mezi pamětí, čipsetem, grafikou a ovladačem. Pro otestování těchto čtyř věcí zároveň navrhuji crashtest, nejlépe z druhého patra a na beton.
husky14 (4214)|21.3.2008 20:52
[QUOTE=superdrooper;103009]Pro otestování těchto čtyř věcí zároveň navrhuji crashtest, nejlépe z druhého patra a na beton.[/QUOTE]Tak dej vedet, jak to dopadlo....

Psals tu nekde, ze tam das nejnovejsi ovladace. Jaky si tam nakonec dal, nejsou moc "novy"?

Zkousels preinstalovat drivery chipsetu? A co treba komplet reinstal?

Btw. nechtel by kamos vrazit litr do novy a lepsi VGA?
pas!k (3765)|22.3.2008 10:05
poresil si nejak ty sileny teploty?
Pavel Boček (4169)|22.3.2008 13:34
Já jsem byl na téhle kartě nejspokojenější s ForceWare 84.25...
superdrooper (208)|22.3.2008 17:22
Crash test dopadl na výbornou, zjistil jsem, že příčinou problému byla základní deska, procesor, paměť, grafická karta, harddisk, mechanika, zdroj a skříň, což crashtest zcela prokázal, neboť po jeho dokončení nebyla funkční žádná z těchto komponent :D.

Šílené teploty nejsou již tak šílené, ten větrák, co rozhání po skříni vzduch, snížil všechny teploty. Zasílám fotky, bohužel focené jen mobilem (PS.: mrkejte na ten precizní cable management :D).

Včera jsem testnul paměť, 3 hodiny pod memtestem přežila OK.

Ovladače pro čipset samostatně neexistují, jen si lze stáhnout ovladače pro jednotlivé komponenty na desce jako je LAN, Sound, AGP (které nemám), atd.

Zkusím asi jiné ovladače, zkusím nějak vypnout TurboCache a když ani tohle nepomůže, pak vyzkoušet jinou grafiku a nakonec to svést na základní desku :D.
image_00006.jpg image_00007.jpg Obraz007.jpg
Pavel Boček (4169)|23.3.2008 01:45
[SIZE="1"]To jsi to fakt hodil z okna :eek:[/SIZE]
superdrooper (208)|24.3.2008 14:52
Dobrý den,

tak už asi vím, co s tím je: je to rozbitý :D.

Teď vážně: zdroj to nedělá, vyzkoušel jsem jiný zdroj a bez úspěchu, ale hodilo mi to BSOD, že za všechno může NV4_DISP a že uváznul v nekonečné smyčce (infinity loop). Zkusil jsem pohledat na netu, co že je to za hnus, našel jsem i nějaký opravný driver (loopfix), jenž mi ovšem nepomohl. Spolehlivě mi to padne, když zapnu Video Card Stability Test, který nejdéle vydržel běžet 8 sekund :D, než naskočil No Signal či tvrdý zásek.

Zkouším tedy nejnovější driver, pak asi vypnu přes RivaTuner TurboCache, snad to pomůže. Následně mi zbývá už jen výměna grafické karty nebo systém spouštět pouze a jen ve stavu nouze :D, kde je to stabilní.

Nebo máte jiný nápad?
husky14 (4214)|24.3.2008 15:21
[QUOTE=superdrooper;104022]Zkouším tedy nejnovější driver....[/QUOTE]A jaky konktretne? 169.21? Ja osobne bych zkousel nejaky starsi, treba 93.71 byvaly docela stabilni....
superdrooper (208)|24.3.2008 17:25
Tak zkusil jsem zakázat TurboCache, což nepomohlo, zkusil jsem nainstalovat nejnovější ForceWare 169.21, již v půlce instalace se to seklo a vypla se obrazovka, po restartu tam byly, tak jsem zkusil Video Card stability Test, což znamenalo opět vypnutí obrazovky. Tak opět reset a a zkusil jsem si pustit Soldier of Fortune 1, po chvíli opět No signal, pak blikne obraz, opět no signal, chvílemi zvuk, obraz, No signal, atd., zámrz. Měl jsem tam i starší, třeba 71.xx, které šly alespoň korektně nainstalovat, ale stejně to padalo, stabilně to padlo při spuštění 3D grafiky. Zkusil jsem spustit i bootovací minidistribuce Linuxu, které ovšem nikdy nenaběhly, vždy zamrzly při nahrávání, což je také zajímavé.

Grafickou kartu Leadtek GeForce 6200SE TC jsem tedy vyndal z kamarádova počítače a strčil k sobě, nainstaloval ovladače 169.21 (bez problémů) a spustil Video Card Stability Test. Teď již běží skoro 12 minut bez chyb.

Takže to shrnu: paměť je OK, grafická karta je OK, HDD je OK a zdroj je OK. Problém tedy bude mezi čipsetem, ovladačem GPU a systémem Windows.

Základní deska je Asus P5SD1-FM2/S (OEM pro Fujitsu-Siemens, http://www.allegro.prh.pl/p5sd1/download/manual.pdf), čipset je SIS 649 a SIS 965, grafická karta je Leadtek GeForce 6200SE TC, PCIex16, 512 MB RAM DDR 400 MHz.

Takže jaké tam mám vrazit ovladače pro desku, čipset a grafickou kartu tak, aby to fungovalo?
Popř. jak zjistit, že za vším stojí porucha základní desky?
tomasbalog (1)|16.6.2008 17:32
Hele, tak mám stejnej problém. Resp. podobnej. Mám rok staré PC, nehrabal jsem do něj. A najednou mi to házelo taky artefakty a pak to žuchlo, když jsem hrál fifu 2008 a od té doby naběhne jen zmutované logo windows a nově už jen černá obrazovka, ale s kurzorem v plném rozlišení.

V nouzovém režimu pohoda, přeinstaloval jsem Winy, dal ovladače, restart a zase černo a kurzor.

Mám: VGA GigaByte GF 7600GS, 512MB, PCIe

Naštěstí mám notebook, ale netuším co s tím, napadla mě reklamace grafiky, protože z Czech Computeru mi psali, že to může být vada grafárny ... ale po roce teprve?

Jinak skříň mám open a velkej větrák tam.
Pavel Boček (4169)|24.6.2008 22:16
Co máš za sestavu ? Jaký zdroj ? Karta je pasivně nebo aktivně chlazená ? Jaké máš teploty karty (a dalších komponent) ?

Nezbývá asi než kartu zkusit v jiném PC, pokud tu nenabíhá.

Jestli bude vadná, tak reklamace...při troše štěstí už je mít nebudou a mohl bys dostat lepší :)
Lennycom (4)|14.10.2010 11:56
superdrooper: mam uplne stejny problem ... uz si nevim rady ... chtel sem reklamovat zdroj ale dle tve zkusenosti to bude asi na zakladni desce?