reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základní desky: Problém s IDE

Neregistrovaný (0)|20.3.2008 17:26
Jméno tazatele: Pavel

Znění dotazu:
Dobrý den.Potřeboval bych poradit s problémem týkajícím se rozhraní IDE.
Na PC mám zaváděcí systémový disk připojený na rozhraní SATA,které je v biosu nastaveno na variantu IDE master.
Na motherboardu mám dvě IDE rozhraní.
V jednom mám připojeny dvě optické DVD mechaniky,které pracují OK.
Do druhého označeném IDE1 jsem připojil HDD,ale to se mi vůbec nedetekuje a nelze toto rozhraní použít.
Pokud v biosu zruším nastavení pro SATA rozhraní zpět na volbu IDE Master,IDE slot na základní desce začne normálně fungovat a disk v něm také.
Ale nelze nabootovat systém z disku v SATA slotu.
Je nějaká možná volba vyřešení této situace aby fungovala obě IDE a zároveň počítač normálně nabootoval systém?
Děkuji za pomoc.
S pozdravem Pavel.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
OS XP Prof.
mech13 (5526)|20.3.2008 17:34
predne by to chtelo vedet jaka to je presne zakladni deska

bude to nejspis neco s nastavenim SATA legacy modu, prijit u starsich desek na vhodnou kombinaci kdy jela SATA i PATA byl docela problem...
odb (505)|20.3.2008 18:12
pravdepodobne cely problem bude v tom, že sata disky mapuje doska na IDE. Skúsim to objasniť. Také niečo mám na doske BIOSTAR s čipsetom intel 865, ktorá má 2SATA porty a 2 IDE (na ktore sa dajú pripojiť 4 zariadenia). Dokopy by to malo byť 6 zariadení ale reálne môžem využiť len 4 a to bud 2 IDE (jeden kanal budto primary alebo secondary master,slave) a 2 SATA alebo 4 IDE (dva kanaly primary a secondary master slave). BIOS tejto dosky je urobený tak, že system uvidi len 4 zariadenia. S týmto som sa stretol len pri tejto jedine doske, ostatné dosky s týmto čipsetom týmto netrpia :( Neviem, či sa to dá pochopiť.

Neviem ako je to u tvojej dosky, chce to vedieť presný model tvojej základnej dosky, podľa toho sa dá zistiť ako je na tom tvoja doska