reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Místní síť XP + Vista přes router - (**vyriešené**)

Honz@ (4)|20.3.2008 17:45
Mám problém. Máme 2 počítáče, na jednom je Vista na druhém XP. Jsou připojený k internetu přes router. Jenže nevím jak je nastavit abych moch mezi nima sdílet soubora atd.. nikdy sem to nedělal tak bych pořeboval podrobný návod. Ale dřív to fungovalo jenže to bylo připojeno přímo síťovým kabelem. Potom co sme je oba zapojili do routru tak se šlo připojit jen Vista?XP, ale XP?Vista ne. Tak sem koukal na Internetu a něco sem zkoušel ale asi sem to jen víc zkazil, protože teď už se nemůžu připojit ani takhle. Ale internet funguje na obou. A ještě jedna věc, když mám zaplí sdílení a sem přes ten síťovej kabel připojenej k internetu (přes ten router) tak nesdílim to i přes internet?
johny__g (6387)|20.3.2008 18:13
Asi by to chtělo trochu víc popsat, jaký router, jak jsou nastavené IP atd. Ale přečti si tohle, třeba to pomůže.
Co myslíš tím "sdílením přes internet"?
Honz@ (4)|20.3.2008 19:33
[QUOTE=johny__g;102598]Asi by to chtělo trochu víc popsat, jaký router, jak jsou nastavené IP atd. Ale přečti si tohle, třeba to pomůže.
Co myslíš tím "sdílením přes internet"?[/QUOTE]

no router nevim, IP mám myslim u XP nastavene něco že automaticky získat IP, u Vistu nemám ponětí jak to zjistit. No a myslim jako aby třeba když mám u nějaký složky sdílet aby si to nemoch prohlížet nebo měnit někdo z internetu, XPčko mi něco takovýho napsalo.
Honz@ (4)|21.3.2008 09:20
Sorry že doublepostuju, ale tlačítko edit nebo upravit prostě nemůžu najít.

No problém skoro vyřešen, už mi to funguje oboustraně, ale mám jiný problém. XP mi napsalo že mám zapnuté sdílení a že sem zároveň připojen na internet takže jakýkoliv uživatel internetu si může prohlížet moje soubory. Jak to udělat abych sdílel jenom mezi mýma dvěma počátačema, a ne s uživateli internetu, jak mi píše XPéčko. Vista mi nic takovýho nenapsala, myslíte že u ní to nehrozí, nebo mi může Vistu taky procházet každej? Ale hlavně jak nastavit abych sdílel POUZE mezi mýma 2 PC? Už sem zoufalej a nevim si rady.
jroman (25)|21.3.2008 11:21
Myslím, že už ten router by ti měl vytvořit základní ochranu před přístupem z Internetu. Standardně na něm bývá zapnutý Firewall a funkce NAT (provádějící převod veřejné internetové IP adresy na adresy neveřejné).

Spusť si pro kontrolu příkazový řádek (nabídka Start-Spustit-napsat cmd) a do něj zadej příkaz "ipconfig". Adresu bys měl mít z privátního rozsahu 192.168.x.x, 172.16.x.x nebo 10.x.x.x

Pokud si v routeru ručně nenastavoval přesměrování portů (něco jako Port Forwarding, DMZ, atd.) používaných pro sdílení souborů a tiskáren (porty 137-139,445), tak ti pokusy o sdílení zvenku bude blokovat.


Další ochranu může dělat Firewall ve Windows. Nevím, jestli používáš defaultní, ale v něm když se podíváš na seznam výjimek (Ovládací panely-Brána firewall-karta Výjimky), tak tam bude položka "Sdílení souborů a tiskáren". Když klikneš na Upravit-Změnit obor, můžeš nastavit odblokování portů Pouze pro vnitřní síť (příp. ještě pro konkrétní IP adresy). Pozor: obor se nastavuje pro každý port v seznamu zvlášť!

Dále je dost podstatnou podmínkou, aby v počítači nebyla žádná štěnice. Takže mít Antivir/Antispyware.


P.S. Bezpečnost je ošemetná záležitost, tak mě kdyžtak někdo doplňte nebo opravte. Díky.
Honz@ (4)|21.3.2008 12:08
[QUOTE=jroman;102844]Myslím, že už ten router by ti měl vytvořit základní ochranu před přístupem z Internetu. Standardně na něm bývá zapnutý Firewall a funkce NAT (provádějící převod veřejné internetové IP adresy na adresy neveřejné).

Spusť si pro kontrolu příkazový řádek (nabídka Start-Spustit-napsat cmd) a do něj zadej příkaz "ipconfig". Adresu bys měl mít z privátního rozsahu 192.168.x.x, 172.16.x.x nebo 10.x.x.x

Pokud si v routeru ručně nenastavoval přesměrování portů (něco jako Port Forwarding, DMZ, atd.) používaných pro sdílení souborů a tiskáren (porty 137-139,445), tak ti pokusy o sdílení zvenku bude blokovat.


Další ochranu může dělat Firewall ve Windows. Nevím, jestli používáš defaultní, ale v něm když se podíváš na seznam výjimek (Ovládací panely-Brána firewall-karta Výjimky), tak tam bude položka "Sdílení souborů a tiskáren". Když klikneš na Upravit-Změnit obor, můžeš nastavit odblokování portů Pouze pro vnitřní síť (příp. ještě pro konkrétní IP adresy). Pozor: obor se nastavuje pro každý port v seznamu zvlášť!

Dále je dost podstatnou podmínkou, aby v počítači nebyla žádná štěnice. Takže mít Antivir/Antispyware.


P.S. Bezpečnost je ošemetná záležitost, tak mě kdyžtak někdo doplňte nebo opravte. Díky.[/QUOTE]

Co se týče virů tak jeden mám, jmenuje se Windows Vista. Otevřel sem ty výjmky, našel sem sdílení, ale nemůžu to otevřít, prostě je to zaškrtnutý to sdílení ale dál se nedostanu. U XP je to ale nastavený pouze pro vnitřní síť takže budu doufat že Vita to taky tak má. To s tím příkazem mi nefunguje ani u jednoho, na chvilku blikne nějaké okno a hned zmizí, u obou. Ale nechápu proč mi XP napsalo že se každý uživatel internetu může dostat na mé sdílené soubory, když Firewall je nastavenej jen pro vnitřní síť.... každopádně díky, teď už snad problémy nebudou
Pavel Boček (4169)|22.3.2008 23:18
Já jsem sdílení zavrhnul už dávno a používám FTP v kombinaci s Ultr@ VNC, kterým si případně FTP server vždycky zapnu :) FTP je stejně nejrychlejší...