reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Článek: Přechod z notebookového displeje na větší TN LCD

P@pi (1519)|20.3.2008 20:00
[SIZE="1"]Článek je do značné míry ovlivněn podmínkami testu a specifickými dvěma displeji. Máte-li vlastní zkušenost, klidně se o ní podělte.[/SIZE]



Mnoho z nás vlastní notebook. Ale ať už jde o 14" či 15" modely, vždy nám dojde plocha, LCD nám po čase přijde malé nebo barvy na notebooku jsou zcela jinde, než mají být. Následně tedy přijde úvaha: „Jaký monitor si mám koupit?“. Zde nastane zásadní zlom. Mnoho uživatelů (kterým předtím např. nevyhovovaly mdlé a nepřesné barvy) najednou zjistí, že v notebooku je také TN panel. Uživatel znejistí. To mám kupovat 22" palcový TN monitor a vlastně se nedostanu nikam? TN jako TN a rozlišení příliš nestoupne (v případě, že máte na notebooku rozlišení např. 1400x1050).

Před několika dny jsem právě z takového notebooku přešel na „levnou dvaadvacítku“. Pojďme si projít, jaké změny jsem právě já u přechodu zažil.

Testované displeje:
HP w2207 (22", 6bit TN, 1680x1050, lesklý)
ASUS M6VA notebook (15.4", 6bit TN, 1400x1050, matný)

1. Lesklý displej u desktopového monitoru
Z toho jsem měl asi největší strach. Nutno nakonec říci, že částečně právem. Lesklý displej má jednu velkou výhodu. Barvy jsou znatelně živější než na matném displeji. 22" monitor nikam nenosím, tak by mi odlesky teoreticky nevadily. Vždyť není nic snažšího než zatáhnou závěsy či sklopit žaluzie. Ovšem i zde počítejte s tím, že ve tmavých scénách filmů si spíše budete prohlížet svůj obličej než obraz na obrazovce. Musím ovšem uznat, že jde o zvyk. Pokud se do „něčeho zažerete“, nebudete lesklý displej vnímat.

2. Widescreen. Ano nebo ne?
Širokoúhlý displej mi zatím přinesl víceméně pouze výhody. U notebooku jsem měl k dispozici klasický poměr 4 : 3 a zde jsem dostal pouze 280 px do šířky navíc (1400 px -> 1680 px). Výška zůstala zachována a je pro mně dostatečná (1050 px). Při programování si snadno zapnete dokumentaci v prohlížeči a vývojové prostředí na jednom monitoru. Zatímco u notebooku to byl problém, tam není ani na jedno pořádně místo. Co mi však přineslo problém, je moje oblíbené čtení ebooků. Na tak velkém displeji se jedná o poměrně nepohodlnou činnost a v případě, že budete přecházet na monitor s vyšším rozlišením při stejném úhlopříčce (např. 22" 1920 x 1200 px), potom je čtením ebooků prakticky nemožné. Neustále kroutit hlavou a číst titěrná písmenka je problém.

3. Velikost obrazu
22" displej mám od sebe zhruba 60 cm daleko. I přesto je jeho sledován trochu jiné než 15,4". Především koukat z jedné strany na druhou vyžaduje trochu více natočení očí než u 15,4", kde máte všechno pod nosem.

4. 22" a pozorovací úhly
Říká se, že 22" monitor už je dostatečně velký na to, abyste zpozorovali problémy nízkých pozorovacích úhlů. Tuto hypotézu musím částečně potvrdit. Především lišta Start se v mém případě mění podle mého momentálního rozpoložení na židli. Přesto je tento problém poměrně malý a nutno dodat, že i při práci s grafikou si tohoto problému všimnete pouze zřídka. Kdy máte barevně zcela jinak okraj obrázku než prostředek a navíc ještě pracujete na okraji monitoru? Téměř vždy pracujete na středu, popř. blízko středu monitoru.

5. Analogový výstup notebooku
Největší problém při přechodu. Jaký bude obraz? Nebude obraz špatný, když můj notebook neobsahuje DVI (digitální výstup)? V mém případě se problém projevuje šumem v tmavých odstínech. Především (a téměř výhradně) pouze v tmavě šedých barvách. V černé opět nikoliv. Problému si všimnete pouze u větších ploch (např. nastavení plochy na tmavě šedou). Dále se projevuje trochu jako CRT monitor. Ve 3D (Warcraft 3: FT) se „překresluje“ obraz jako u starých CRT, ne nepodobný pohybu elektronového paprsku na stínítku. Opět musím dodat, že ve hrách sleduji hru a nemám čas koukat po tom, zda se někde objevuje horší obraz. Nevýhoda to je, nikoliv však výrazněji citelná a snadno napravitelná nákupem nového PC či notebooku :).


[SIZE="1"]foto Pavel Kovač[/SIZE]


6. Kvalita zobrazení
Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu. Ostrost textu obou panelů je výborná, přesto mi 22" panel přijde čitelnější. Zásluhu na tom má především mnohem lepší kontrast černého textu na bílém pozadí. Bílá je konečně „bílá“ a nikoliv „nažloutlá bílá“ a černá je „velmi velmi tmavě šedá“ (řekl bych, že je černá, ale S-IPS fanatici by mě označili nejméně za blázna), nikoliv „tmavě šedá s výrazně světlejšími rohy“. To samé je u barev, barvy jsou řádově živější (díky lesklému panelu). Barvy jsou opravdu lepší, i když se jedná o „stejný“ typ panelu. I v recenzi zde na SHW byly opěvovány barvy této 22" a to musím potvrdit. Skok z notebookového displeje je překvapivě velký a to i přesto, že jsme neinvestovali do S-IPS či S-PVA. Homogenita podsvícení displeje je řádově jinde.

7. Dithering
Šel jsem do TN panelu s tím, že opět narazím na dithering ve stejném rozsahu. Nebudeme si nic namlouvat, zde vidím největší úskalí TN technologie. Dithering je věc značně nepříjemná (především pro grafiku). Ovšem i zde jsme si oproti notebooku značně pomohli. Dithering je zhruba dvakrát jemnější, což se počítá a je to příjemná zpráva.


[SIZE="1"]Nalevo ASUS M6VA, napravo HP w2207[/SIZE]


8. Odezva
Odezva je rychlejší než u mého notebookového panelu. Nedokáži určit kolik, ale dle monitor testeru (blikání čtverce ve čtverci) je rychlejší.

9. Polohovatelnost
Zde snad není co dodat. U notebooku prakticky žádná (resp. ano je, ale se značným znehodnocením obrazu). U mojí 22” žádná sláva (přesto je opět lepší). Stejně patřím k 99% uživatelů, kteří svůj monitor postaví jednou na stůl a víckrát s ním nehýbají.

10. Integrované reproduktory
Ano, i to u monitoru jsou, tak proč je neporovnat s notebookem. Jsou o něco horší než ty integrované v mém ASUSu, ale mají tu obrovskou výhodu, že hrají zepředu, což už se Vám u notebooku nestane. Ten jste již odsunuli do strany a před Vámi stojí Váš nový panel.

[SIZE="2"]Závěr[/SIZE]
Závěrem musím dodat, že se jedná o dobrý nákup. Monitor jsem sehnal za poměrně nízkou cenu a tak nákupu zatím nelituji. S tímto LCD vydržím do příchodu OLED. Jestli se do 5 let (to chlapec vydrží - ťuk ťuk ťuk) neobjeví, tak doufám, že už žádné TN na světě nebude a já si budu vybírat pouze z kvalitních panelů.

Máte-li další dotazy, napište je do diskuze pod článek.

LCD monitor test - http://www.lagom.nl/lcd-test
Recenze HP w2207 - https://www.svethardware.cz/recenze-nova-dvaadvacitka-od-hp-w2207/17809
mech13 (5526)|20.3.2008 20:16
muzu porovnat 15'' 1024x768 u mojeho NB FSC 2040 a 22'' EC 2204 (taky TN, 1680x1050, lesklý, recenze ted nedavno na SHW) co mam u stolniho kompu, a jsou to nebe a dudy
rozdily bych videl spis jeste vetsi nez P@pi popisuje. ne ze to EC je jen jina liga, on to uz je spis jiny sport...

a repraky mam taky lepsi na NB:D:D:D
P@pi (1519)|20.3.2008 21:57
[QUOTE=mech13;102640]...[/QUOTE]

Tak pro tebe je to obrovský skok. To já jsem zase o tolik neskočil :).

Díky za komentář
boboco (1987)|20.3.2008 22:07
to já mám opačnou zkušenost, přes rok používám 21" S-PVA panel (Samsung 215TW) a před dvěma měsíci jsem si pořídil notebook s 12" TN diplejem (FSC Esprimo U9200). Věděl jsem do čehu jdu, věděl jsem, že ten displej je prostě... ehm "jiný", ale docela rychle jsem si zvykl... Musím ale uznat, že tento přechod je mnohem bolestivnější. Chtěl bych ve svém notebooku S-IPS panel:cry - a nebo radši OLED displej:P

apropó, v notebooku mám 12" a domů bych si rád pořídil 24" na kterém jsem nějaký čas dělal ve firmě... když jsem dal vedle toho monitoru můj notebook, bylo to jak Obr a Goliáš:D
Salamander (6177)|30.3.2008 15:15
No, mam TN monitor LG L226WTQ-SF a ve srovnani s LED displayem na mym Dellu xps teda nic moc, Dell je svetlejsi s vetsim kontrastem, proste - nemuzu si stezovat.
ICE_D (2754)|8.4.2008 19:58
Tomu se neda vubec nic vytknout. P@pi je proste profik. Super clanek. Bravo ;)
mech13 (5526)|1.5.2008 12:23
pro ilustraci, tady je fotka ktera tak zhruba odpovida vyblitosti barev na NB display. v hledacku byly barvy prekvapive syty, tak jsem to bral trochu seshora - na NB to vypada o kousicek hur nez ve skutecnosti, ale moc mu ta fotka vazne neuskodila (taky to trochu vypovida o uhlech)
DSC_14812.JPG
Salamander (6177)|1.5.2008 20:27
[QUOTE=mech13;118285]pro ilustraci, tady je fotka ktera tak zhruba odpovida vyblitosti barev na NB display. v hledacku byly barvy prekvapive syty, tak jsem to bral trochu seshora - na NB to vypada o kousicek hur nez ve skutecnosti, ale moc mu ta fotka vazne neuskodila (taky to trochu vypovida o uhlech)[/QUOTE]

tak s tema obrazkama se pridam ... imho stejny, mozna ve skutecnosti je na tom muj milaasek notebook o neco lip :)
Sorry, ze je to tak rozmazany (mobil)
DSC00236.JPG