Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Strana 2 z 3 PrvníPrvní 123 PosledníPoslední
Zobrazené výsledky: 16 až 30 z 31

Téma: Víkendová diskuze: Vývoj chlazení počítačových komponent

Rimmerak

Já bych se vody zase tak nebál. Pokud není v PC vše (takový ty rádoby-vodníky za 3000), ale je chladič, případně i čerpadlo venku z case, nevidím moc šancí, že by voda vytekla. Stačí mít kvalitní hadičky a kvalitní fitinky a umět to dát dokupy a neni problém.
    Ale uvědomuju si, že to není řešení pro masy. Když sem slyšel historku z reklamačního oddělení, kdy frajírek šel reklamovat procesor+desku s tím, že mu to nejde a pastu měl napatlanou místo na IHS v patici a chladič na procesor nedal,že jeho strarej PC taky chladič neměl... Ano, u takových individuí vodník není vůbec dobrý řešení. Ale když tak o tom uvažuju, takový lidi by neměli dostat ani občanku...
    Odpovídat lze po přihlášení

Nováček
    Registrace
    May 2006

a co takhle drzet se vodniho chlazeni, a nove "iontove chladice" umistit do/na vymenik?

Banned Avatar uživatele Pavel Boček
    Registrace
    Apr 2007

Vývoj v posledních letech jde k tomu, že se

a) díky nasazení heatpipe se hodně rozmohly chladiče velké, s velkou plochou vhodnou pro pasivní chlazení a velké tiché ventilátory
    b) všechno se dělá ve velkém a co nejlevněji...

Obojí má velká negativa - když se zadívám na staré chladiče z dob Pentií III, občas mě zamrzí, jak se dnes dělá všechno levně a říkám si, jestli by stálo tolik na blokové chladiče s tlustými žebry (např. na čipových sadách) udělat frézou pár rýh pro další zvětšení plochy ? Nebo je natřít na černo ? Velké rozměry chladičů dnes také nejsou moc dobré, už nám z toho rostou kilogramové obludy

Nováček
    Registrace
    May 2007

Copak o to, nápad vypadá slibněm ale trochu bych se bál potřebného napětí. Už teĎ není nic příjemného si sahnout do roztočeného větráku, ale pokud bude na chladiči namísto něj osnova drátků nabitých na 25kv, tak mi to přijde docela o život. Minimálně okolních komponent, takový výboj do RAM či GK, fuj představa..

Juice84man

Spousta lidi breci, ze nechce videt vodu ve svem pocitaci. I ja jsem takhle brecel, a proto jsem problem vyresil po svem. Nechal jsem se inspirovat jednim silenym experimentem, ktery jsem videl nekde na netu. Kluci tam vzali normalni fritovaci olej, velkou obdelnikovou potravinarskou misu a do tyhle misy vlozili celou zakl. desku i s osazenymi komponentami. Venku nechali jen zdroj, pevne disky a mechaniky. Tohle cele zalili az po okraj misky onim fritovacim olejem a celou sestavu zapli. A svete div se, ono to fungovalo a olej to uchladil stejne, jako normalni vetraky.
    Ja jsem tedy do sveho vodniho chlazeni nepouzil fritovaci olej (je prilis husty, cerpadlo nezvlada), ale koupil jsem ten nejjemnejsi panensky olivovy olej, ktery se dal sehnat. V male misce s kusem dratku, baterkou a zarovkou jsem vyzkousel bezpecnost pro el. obvody a uz jsem to lil do vodnika. Slape to naherne, chladi to vytecne a nemusim se bat havarie systemu. Jediny vetsi problem byl, ze jsem musel opravdu dokonale vyresit tesneni celeho systemu. Olej semtam nekde malinko prosakoval. Ale nakup lepsich fitinek to vyresil.

Nováček
    Registrace
    May 2006

Jo to sem viděl taky na netu někde. Hele a nekazí se ti ten olej za nějakou dobu? =D

Starousedlík SHW Avatar uživatele Klingacikx
    Registrace
    May 2007

nevýhoda toho oleja je v tom, že má menšiu mernú tepelnú kapacitu ako voda. voda má nejakých 4200 a olej má len 2000. V praxi sa to prejaví tak, že aby olej chladil tak účinne ako voda, musí byť prietok dvojnásobný.

Banned Avatar uživatele Pavel Boček
    Registrace
    Apr 2007

Citace Původně odesláno od Juice84man Zobrazit příspěvek
    ...
    A čerpadlo šlapek dobře ?

Ty nápady s ponořením PC do oleje jsou zajímavé...jen je horší levně sehnat průhledný olej, který se nekazí (nějaký minerální nebo průmyslový) a potom, když má člověk hodně hřející sestavu, tak nakonec se olej zahřeje a to pak chce udělat okruh jeho chlazení

Starousedlík SHW
    Registrace
    Jun 2007

Ja se divim, ze se te vody tak bojite, ja jsem ve sve dobe provozoval pretaktovany Duron tak, ze komplet PC bylo misto v case v akvarku, mimo byl pouze zdroj, mechanika a porty couhali nad hladinou.

Na procaku pasivni chladic, veskere dalsi aktivni chladici prvky odstraneny.

Vse krasne fungovalo vzdy pod 40 stupnu, teplo odchazelo volnou hladinou pomoci odparovani, spotreba vody cca 2l na 24 hodin.

K problemum zacalo dochazet az po nekolika mesicich, neb jsem pouzil vodu z vodovodu a ta potvora diky chloru a ruznym solim narusile pajene spoje a na pasivu se tvoril kamenec.

Takze kdo by si to chtel vyzkouset, tak doporucuji destilovanou vodu, neni agresivni.

Jo a taky tam nenechavejte rybicky, obzvlaste pokud to budete vypinat, nezvladnou teplotni vykyvy a pochcipaj.

Jinak budoucnost chlazeni je v tom, ze ho nebude potreba, kdyz vidim Intel ATOM a dalsi, tak jsem presvedcen, za by nemel byt problem za par let uchladit vse pasivne za pomoci prirozeneho proudeni vzduchu. Low-K dialektrikum je v tomto jen prvni prukopnicka technologie a meli by prijit dalsi.

Samozrejme vyzkum a masove nasazeni bude neco stat, ale kdyz si zpocitate usetrenou energii po dobu minimalni zivotnosti, tak se to jiste vrati nekolikanasobne.

Ja jsem uz pri nakupu poslednich komponent dbal na nizkou spotrebu, takze mam EE procik, automaticky podtaktovany kdyz neni potreba vykon, podtaktovanou grafiku a to vse na chipove sade se spotrebou do 10W (North B).

Neregistrovaný

Já bych řekl, že cesta nevede přes chladiče. Cesta vede směrem ke snižování ztrátových výkonů procesorů.
    Pokud budou běžné aplikace schopné využít 4, 8 jader procesoru, pak může každé jádro běžet na 500MHz a spotřebovávat 1W... a pak nebude třeba nic chladit. Rozhodně ne vodou či ionty...

Rimmerak

K tomu počítači postaveném na dně akvária... To jsi tam měl jako normální vodu jo? A čím jsi utěsnil veškeré el. kontakty na desce a prostě vše čemu voda vadí? Z toho jak to po tobě čtu mi příjde, že si totiž vymýšlíš. Nic ve zlém, jen mi to prostě znovu vysvětli....

Obyvatel SHW Avatar uživatele BlackFrog
    Registrace
    Aug 2006

Citace Původně odesláno od Rimmerak Zobrazit příspěvek
    K tomu počítači postaveném na dně akvária... To jsi tam měl jako normální vodu jo? A čím jsi utěsnil veškeré el. kontakty na desce a prostě vše čemu voda vadí? Z toho jak to po tobě čtu mi příjde, že si totiž vymýšlíš. Nic ve zlém, jen mi to prostě znovu vysvětli....
    destilovaná voda neobsahuje volné ionty -> nevodí elektrický proud -> ničemu nevadí

ale ted sem si pořádně přečetl příspěvek "Mia" a voda z vodovodu.. no nevím

StepanT

Iontove technologii v beznych PC nedavam moc sanci na uspech, v mobilnich zarizenich ano(PDA, mobil atd.). Ohledne vodniho chlazeni to vidim nasledovne: za kvalitniho vodnika vyhodite zhruba 10000, externi vez BEZ vetracku+trubicky heatsinky atd. Takove ty levne varianty za 3500 jsou uz totalne k nicemu, aby se kapalina uchladila potrebujou 2 chladice, lepsi reseni jsou heatpipes a poradne ventilatory. Navic stale vzrustajici rozmery heatpipe chladicu mi nevadi, naopak, jako pseudo modder ocenuju masivni vzhled. Hmotnost kolem 700g-1kg se zda byt hrozna, ale neni :P Uz mam jeden takovy chladic na procesoru, taham skrin po byte, stehovali jsme ji autem, kupodivu zustala zakladni deska neposkozena.

Starousedlík SHW
    Registrace
    Jun 2007

Citace Původně odesláno od Rimmerak Zobrazit příspěvek
    Nicim jsem to netesnil, neni proc, vodu jsem tam mel obycejnou.

Jinak pozor na ten znamy mytus ze voda je vodiva, voda je izolant, jeji vodivost se jen zvysuje znecistenim, ale i tak ma tak velky elektricky odpor, že pro PC komponenty (<14V) z elektrickeho hlediska nic neznamena. Bohuzel ostatni fyzikalni ci chemicke vlastnosti jsou horsi. A klavne se s pribyvajicim casem horsi.

Daleko vetsi problemy, byli s prakticnosti, nejvetsi problem je zajistin napajeci zdroj tak, aby ho nikdo do te vody neschodil, nebo kdyz jsme resili automaticke doplnovani vody aby to nepreteklo atd.

Pokud by mel nekdo zajem tak zalozime nove tema, tady je to OT. Mam takovych "blbinek" vic, na koleji elekrotechnicky fakulty sme zkouseli vselicos.

Neregistrovaný

"Jinak pozor na ten znamy mytus ze voda je vodiva, voda je izolant, jeji vodivost se jen zvysuje znecistenim, ale i tak ma tak velky elektricky odpor, že pro PC komponenty (<14V) z elektrickeho hlediska nic neznamena. Bohuzel ostatni fyzikalni ci chemicke vlastnosti jsou horsi. A klavne se s pribyvajicim casem horsi."

Co třeba kapacita? Měřilili jste? Tím můžete zrušit počítač jako zkratem. Žádná kritika, jen by mě zajímalo, jestli budoucí inžové takové věci taky zkoumají. :-)

Strana 2 z 3 PrvníPrvní 123 PosledníPoslední

Podobná témata

1. Víkendová diskuze: Pomalý vývoj hardwaru
    Od Pavel Kovač v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 60
    Poslední příspěvek: 29-12-2012, 20:40
  2. Reakcí: 36
    Poslední příspěvek: 09-03-2010, 13:54
  3. Víkendová diskuze: Vodní chlazení počítače
    Od husky14 v sekci Víkendové diskuze
    Reakcí: 29