Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Zobrazené výsledky: 1 až 2 z 2

Téma: Pentium II, odstranění IHS

Starousedlík SHW Avatar uživatele trodas
    Registrace
    Oct 2007

Na netu jsem to nikde nenašel, ale určitě nemůžeme být první, kdo to zkusil

Zde je klasický Pentium II procík, Celeron 266 (66 x 4). Je mrtvý, čiže když to zkazíme - žádná škoda. IHS - prostě chladič - je na jádře ale připájen. Co s tím?

Napadlo mě ho prostě odpájet. Dvě 75W transformátorové pájky nahřály jádro natolik, že se mi pod jeden roh podařilo zasunout nůž a už to bylo:

IHS z P II vypadá takto zespodu:

Jak vidíte, jádro je vystouplé jen o tloušťku teplovodivé pásky/pasty? jenž Intel použil. Montáž P II byla taková, že se nejdříve připájel IHS a pak se na něj zespodu zastrčilo jádro, jenž se tam zalepilo a basta. Při prvním pokusu o očištění toho cínu se ukázalo, že celá plocha pod IHS je měděná!

Po opravdu intenzivním čištění, kdy Intel-pasta neragovala na líh ani na benzín se ukázalo, že docela obstojně reaguje na aceton:

Detail P II core:

Závěr.
    Pyrhovo vítězství. Ano, IHS se z Pentium II procíků dá odpájet. Dokonce i to jádro se s obtížemi, ale dá očistit. Jenže ten černý lem je vyšší než ono core a i výška core je jen o tloušťku řekněme dvou listů papíru výš, než vršek procesoru. Teoreticky by se dalo vylapovat ten černý lem a s ním i trošku to core, ale i tak bude asi nejlepší, když bude mít chladič v místě core vystoupnutou spodní stranu... Teoreticky by to mělo pomoci overclockingu, protože není žádný důvod věřit v dobrou teplovodivost použitého materiálu a očividně špatný kontakt mezi IHS a core mě utvrzuje v tom, že overclock se značně zlepší.
    Teď jen sehnat dobrý chladič s měděným spodkem a odfrézovat mu většinu spodku o tloušťce kolem 0,5mm aby nedošlo k zkratu všech pinů chladičem CPU
    Odpovídat lze po přihlášení

Banned Avatar uživatele Pavel Boček
    Registrace
    Apr 2007

Hele super ! Někdy se do toho pustím mám jich tu poustu, takže není o co stát...zkus napsat, jak jde tro broušení kolem a až někdy bude třeba někam dát PII a dojdou mi výkonnější, tak už vím, že ty moje potvory 350megahertzový můžu ještě použít
    Odpovídat lze po přihlášení

Podobná témata

1. Odstranění pasty
    Od Benbow v sekci Chlazení
    Reakcí: 4
    Poslední příspěvek: 27-03-2011, 20:03
  2. Intel Pentium 4 2,8Ghz/512/533 nebo INTEL PENTIUM 4 2.60GHZ/512/800
    Od NEO87 v sekci Intel - procesory a základní desky
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 10-10-2008, 00:31
  3. Odstraneni diakritiky
    Od Zeli v sekci OS Windows