reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pentium II, odstranění IHS

trodas (1753)|22.3.2008 21:28
Na netu jsem to nikde nenašel, ale určitě nemůžeme být první, kdo to zkusil :p

Zde je klasický Pentium II procík, Celeron 266 (66 x 4). Je mrtvý, čiže když to zkazíme - žádná škoda. IHS - prostě chladič - je na jádře ale připájen. Co s tím?


Napadlo mě ho prostě odpájet. Dvě 75W transformátorové pájky nahřály jádro natolik, že se mi pod jeden roh podařilo zasunout nůž a už to bylo:


IHS z P II vypadá takto zespodu:


Jak vidíte, jádro je vystouplé jen o tloušťku teplovodivé pásky/pasty? jenž Intel použil. Montáž P II byla taková, že se nejdříve připájel IHS a pak se na něj zespodu zastrčilo jádro, jenž se tam zalepilo a basta. Při prvním pokusu o očištění toho cínu se ukázalo, že celá plocha pod IHS je měděná!


Po opravdu intenzivním čištění, kdy Intel-pasta neragovala na líh ani na benzín se ukázalo, že docela obstojně reaguje na aceton:


Detail P II core:


Závěr.
Pyrhovo vítězství. Ano, IHS se z Pentium II procíků dá odpájet. Dokonce i to jádro se s obtížemi, ale dá očistit. Jenže ten černý lem je vyšší než ono core a i výška core je jen o tloušťku řekněme dvou listů papíru výš, než vršek procesoru. Teoreticky by se dalo vylapovat ten černý lem a s ním i trošku to core, ale i tak bude asi nejlepší, když bude mít chladič v místě core vystoupnutou spodní stranu... Teoreticky by to mělo pomoci overclockingu, protože není žádný důvod věřit v dobrou teplovodivost použitého materiálu a očividně špatný kontakt mezi IHS a core mě utvrzuje v tom, že overclock se značně zlepší.
Teď jen sehnat dobrý chladič s měděným spodkem a odfrézovat mu většinu spodku o tloušťce kolem 0,5mm aby nedošlo k zkratu všech pinů chladičem CPU ;)
Pavel Boček (4169)|23.3.2008 00:14
Hele super ! Někdy se do toho pustím :D mám jich tu poustu, takže není o co stát...zkus napsat, jak jde tro broušení kolem a až někdy bude třeba někam dát PII a dojdou mi výkonnější, tak už vím, že ty moje potvory 350megahertzový můžu ještě použít :)