reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GF2 MX400 64MB PCI recap

trodas (1753)|23.3.2008 12:22
Tohle je ten nejjednosušší recap který jsem kdy udělal - a ukazuji ho vám tu jen jako návod, jak by začátečníci měli začínat. Na tak jednoduchém recapu snad není co zkazit - orginálně má ta karta jen čtyři elektrolytycké kondíky. A tak se na ní dobře naučíte základům. Karta vypadala takto:




Kondíky na ní jsou velmi, velmi špatné G-Luxony:




Takže je pojďme vyměnit!

GF2 MX400 64Mbi PCI
-------------------
1x 470uF 10V d8 G-Luxon - 1000uF 6,3V d8 Samxon GC
4x 100uF 16V d6,3 G-Luxon - 100uF 25V d6,3 Samxon GK

Jak vidíte, tak jsem trošku přidal kapacity pro napájení hlavního čipu. Pokud bych overclockoval tu kartu, tak by to určitě pomohlo k lepším výsledkům. Také jsem přidal jeden vypuštěný kondík, což zvýšilo počet kondíků na celých pět :D

Samxon kondíky zapájeny:




A tento vrchní kondík byl originálně vypuštěn - nuž, už není:



Karta fungovala dobře před touto modifikací (těžko řici jak dlouho by fungovala, když si uvědomíme jak strašné a rychle G-Luxony katasroficky odcházejí) a funguje dobře i po výměně kondíků - recapu :)
Doporučil bych udělat si takový malý recap každému, kdo uvažuje o nějakém větším recapu. Dopředu si vyzkoušíte co a jak a získáte zkušenosti a praxi - což se vám bude hodit, než se pustíte do něčeho těžšího a většinou cennějšího ;)
P@pi (1519)|23.3.2008 13:33
Čau trodas :-),
tátův komp začal házet artefakty, tak jsme objednali novej (stejně to byla herka Athlon XP 2000+) a já jsem se ho jal rozebrat. Po rozebrání jsem dostal do ruky GK a co nevidim, nafouklej kondík (předpokládám).

Je to Licon 1000 uF, 6,3V.

(sry za nepříliš kvalitní fotky, neměl jsem čas to pořádně nafotit). Fotka z recenze.

Dá se to recapnout za nějakou normální cenu nebo to nemá smysl? Je to starej Radeon 9200 SE.

Ostatní kondíky jsou stejně kvalitní Licony a je jich tam docela dost. Takže dotaz, kde, kdo a za kolik se to dělá ;-)? Přece jen i pošta je na tudle herku skoro drahá :D.

EDIT: zapomněl jsem na fotky
IMG_7702_edited.jpg IMG_7698_edited.jpg
johny__g (6387)|24.3.2008 18:29
[QUOTE]Karta fungovala dobře před touto modifikací (těžko řici jak dlouho by fungovala, když si uvědomíme jak strašné a rychle G-Luxony katasroficky odcházejí)[/QUOTE]

Dobře fungovala cca 7 let (odhaduji) a pak najednou strašně a rychle odcházejí :notsure ...není to malinko protimluv? I když pět kondíků - to se na tuhle kartu ještě vyplatí, PCI verze jsou celkem ceněné.
Ty ostatní chybějící kondíky jsou osazemy jen v případě že je osazen i tv-out a DVI?
trodas (1753)|24.3.2008 23:02
P@pi - jo Licon, to je znama spatna znacka kondiku. Zadny div. Mas ho uvedeny i v FAQu o kondicich :D Odstatni kondiky jsou jakych velikosti/kolik jich je?
Recap se da udelat vzdy, to neni problem. Otazkou je, co je "normalni cena" a druhou otazkou je, co je prijatelna cena za Radeonka 9200 SE :p
Dotaz je zodpoveditelny snadno - komercne nevim, ze by to nekdo delal, mozna HoNY se ti na to rad cucne. Kde - myslim ze je z Brna, ja jsem z Prerova. Zvladnout by to mel kazdy prumerne schopny a v pajeni na mainboardech zbehly elektronik (i kdyz nahoda je blbec, znas to...). Pro zodpovezeni otazky za kolik je treba znat presne pocet vsech elytu, jejich voltazi + prumeru (+ vysky, kde je kriticka) a pak zjistit kolik budou stat nahradni kondiky + postovny, pokud by se neobjednavalo nic jinyho, a to by asi nevychazelo moc dobre, nastesti urco pujde s timhle pockat az se toho nakupi vic a postovny tak rozlozit...
[QUOTE]Přece jen i pošta je na tudle herku skoro drahá.[/QUOTE]
A to specialne kdybys pocital stovku za dobirku...


johny__g - [QUOTE]Dobře fungovala cca 7 let (odhaduji) a pak najednou strašně a rychle odcházejí :notsure ...není to malinko protimluv?[/QUOTE]
Neni ani v nejmensim. Ta karta byla pouzivana jen parkrat kdyz jsem potreboval grafiku na test do PCI - tezko rici presne, ale celkove to nebyl ani den provozu dohromady. Cize nelze rici, ze "dobre fungovala cirka 7 let" - 7let by zadny G-Luxon fungovat nikdy nevydrzel.
Videl jsem odejit katastroficky G-Luxon po tydnu a po necelych 3 letech v switcheru mi tedka treba dela ZNACNE problemy (prehriva se to, piska, folding pocaly ztraceji konektivitu, etc)... jese ze bude brzy recap, brrr, zatr. crap...
Tu kartu vlastnim take tak 3 roky a ne vic, mozna ani to ne. Koupil jsem ji az dodatecne, jako zalozni na testovani...

[QUOTE]Ty ostatní chybějící kondíky jsou osazemy jen v případě že je osazen i tv-out a DVI?[/QUOTE]
Predpokladam, ze to tak bude. Karta ma nicmene ramky (64MB) i na druhe strane a tak mi ten vypusteny kondik v rohu prisel jako dost blbej napad, takze ten jsem pridal. Je otazkou, jestli bych zlepsil nejak filtraci napeti osazenim dalsich volnych pozic, to by chtelo promerit, jestli se tam dostava nejake napeti (de-facto ma karta dva okruhy, jeden 2,5V na ramky a druhy 2,0V na GPU) a pokud ano, tak by se ty pozice daly zneuzit takto... Ale myslim ze na poradny hardcore takteni jsou lepsi jine modely:
http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/geforce2-overclocking.html
:D
P@pi (1519)|24.3.2008 23:14
[QUOTE=trodas;104251]..[/QUOTE]

Díky, věděl jsem, že to tak bude :-).
trodas (1753)|9.4.2008 00:52
Na druhou stranu... zas je ji docela skoda, no :)
Si nevyberes.
S kondikama je to tezky.

Ad. GF2MX PCI recapnuta - jeden stoural na Abit foru mi spravne pripomenul, ze jsou tam jeste 3 neosazene kondiky PRED regulacnim mosfetem. A sice CE7, CE8, a CE12. Male promereni a omrknuti doporuceneho zapojemu mu dalo za pravdu - kapitalisti opet osidili co se dalo a kdyz na starem mainbordu nebude zadny kondik pro filtrovani PCI napeti, tak se napeti dostane primo z zdroje - pochyta na ceste mainboardem vsechna mozna ruseni - a sup primo do regulatoru GPU napeti! Uzasne!
Na pozice CE7 a CE8 asi pridam 1000uF Samxon GC kondicky, at ma regulator dobre vstupni napeti a na CE12 bych rad dal neco s uplne jinymi specifikacemi abych odfiltroval vse - asi z toho bude Samxon RS 100uF 16V :)
trodas (1753)|13.4.2008 21:15
Doplněny filtrační kondíky před regulátorem napětí pro jádro grafiky - přeci jen, mnoho mainboardů vynechává či má nedostatečné kondíky mezi PCI sloty a jeden nikdy nemůže vědět, kam kartu píchnu :)





Doplněny CE7, CE8, a CE12. CE7 a CE8 jsou 1000uF Samxon GC 6.3V a CE12 je 100uF Samxon RS 16V kondík. Grafika stále ještě jede :D