reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Spouštění diagn.programu na HDD z Dosu

ANTHONY (2)|27.3.2008 09:15
Dobrý den.Nejsem zběhlý v zadávání příkazů z DOSu.Chtěl bych se zeptat,jak otestovat HDD(Samsung SV 1021D-vel.10GB) z prostředí Dosu,program pro Samsung HDD již mám nakopírovaný na disketě,ale nedokáži ho spustit.Na dotyčném HDD není instalovaný systém,jen mám podezření ,že disk přes své stáří,asi 6 let ,již není jaksi v kondici,a tudíž mi nejde naformátovat pomalou variantou na NTFS,na 2% to proběho asi za 45 minut.Rychlým formátováním to dojede až nakonec.Mám v úmyslu ho celý zkontrolovat utilitou SHDIAG a poté použít SUTIL.exe na kompletní vymazání a následné zformátování,či přealokování případných vadných sektorů.
Díky za cenné rady
P@pi (1519)|27.3.2008 09:28
Strčíte do disketovky, nabootujete do dosu.

Napíšete A:\ (příp. B:\, jestliže máte dvě disketovky). Jste na Áčku, teď by mělo (dle Samsungu) stačit napsat SHDIAG a jede to.

Kdyžtak napište SHDIAG.exe. Jestliže nic, potom napište: A:\Shdiag\Shdiag.exe

Jestliže nic, tak:
napište "dir A:\", bez uvozovek. Vypíše to složky a soubory na disketě. Stačí už jen najít, kam jste to zkopíroval.

  • Jestliže je tam shdiag.zip, pak jste to zapomněl rozbalit :D, což lze udělat ve Windows.
  • Jestliže tam nic není, pak to tam není zkopírované.


Pro posun do určité složky použijte cd "název složky" nebo cd "celá cesta k souboru, např. A:\SHdiag\nějaká složka\složka\složka" a přesunete se do té složky. K vypsání co je ve složce napište dir. K přesunu zpět, opět analogicky cd.

To by mělo stačit ;-).
Sieben (513)|27.3.2008 09:33
a nezadávejte názvy složek delší jak 8 písmen..pokud tak učiníte tak vám to dos "změní" z: balonecek na balone~1 :) ~ se píše jako kombinace ALT+126

Jinak http://www.samsung.com/global/business/hdd/support/utilities/Support_Shdiag.html
je návod jak to spustit a pod:)
ANTHONY (2)|27.3.2008 09:57
Chlapi díky moc.Já jsem to výše uvedenými postupy zkoušel,omlouvám se,chyba byla ve mě,jak jsem zapojil datový kabel,zřejmě obráceně,proto nebyla žádná reakce na obsah A:,myslel jsem ,že zadávám špatné příkazy.Já totiž mám i plně funkční další sestavu PC a z ní jsem napojil FDD na tu sestavu ,kde testuji HDD,tam FDD není. Moje kšanda směřuje červeným označením dovnitř PC( u funkčního PC)a tady nevím proč teď jsem jí zapojil obráceně,respektivě mě k tomu donutil tvar zakončení kšandy,kdy mě nešel zapojit napětový kablík,který je u této FDD nad datovým vstupem.Při případném problému se ještě na vás rád obrátím.Díky moc
johny__g (6387)|27.3.2008 10:25
To je normální, u disketovek to není vždy přesně dané jako u HDD, kam má ten červený proužek směřovat. Ale když to dá člověk opačně, tak by měla stále svítit kontrolka na FDD. Já to většinou dělám metodou pokus omyl, nic se tím pokazit nemůže.