reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Eurocase 200W PSU - recap starého ATX PSU :)

trodas (1753)|27.3.2008 23:34
Eurocase 200W ATX PSU je hezky starý zdroj, takže to skoro zní jako škoda dobrých kondíků na jeho recap. Ovšem pokud si rád občas hraji s starým hardwarem, tak je dobré se ubezpečit, že mi ten stařičký HW nespálí zdroj plný špatných kondíků, že?
A protože jak HEC tak JEE kondíky na vstupu tohoto zdroje jsou bezdebat zařazené mezi špatné kondíky, tak je budeme měnit...



Dalším důvodem je, že ten starý zdroj se mi zdá být ještě solidně navržen - ne jak ty novější. Chci řící - 200 či 250W zdroj a má 2x 680uF kondíky na vstupu? Jen za pár let je tu 400W Eurocase PSU jenž má jen 2x 520uF vstupní kondíky!
Takže jsem vybral ty vhodné kvalitní Samxon kondíky a začal jsem s výměnou kondíků:



Na tento zdroj potřebujete:

Eurocase 200W ATX PSU
-----------------------------------
2x 680uF 200V d22,5 (680uF 200V Samxon EP)
1x 2200uF 10V d10 (3300uF 6,3V Samxon GD)
2x 1000uF 16V d10 (2200uF 16V Samxon GD)
1x 1000uF 10V d10 (2200uF 6,3V Samxon GC)
4x 470uF 16V d8 (470uF 16V Samxon GC)
1x 47uF 50V (47uF 35V Samxon RS - nižší rating voltáže tady stačí)
1x 22uF 50V (22uF 35V Samxon RS - nižší rating voltáže tady stačí, maximální špička na tom kondíku je 27V)
2x 10uF 50V (10uF Samxon 50V RS)
1x 1uF 50V (10uF Samxon 50V RS)



A zapájejte je sem ;)



A nyní se na vstupu zdroje skví nové, lesklé Samxon EP 680uF 200V kondíky :cool:



Zdroj se zdá že funguje perfektně. Když jsem konečně vyměnil ty vstupní kondíky, tak přestal dělat poněkud hlasité "prsknutí" pokaždé, když jsem ho připojil do 230V sítě. Obával jsem se, že by to mohly dělat nějaké fyzické deformace uvnitř těch vstupních JEE kondíků a zdáse, že jsem měl i možná pravdu...

Další napětí které tyto zatracené JEE crap kondíky uvidí bude pravděpodobně přímých 400V střídavých mezi fázemi :D
P@pi (1519)|28.3.2008 09:49
Mám teď doma Eurocase 250 W a na vstupu jsou velký Rubycony :). Mrknu na kapacitu jak budu moct. Pravda zbytek jsou Capxony, ale stejně je to docela good na starý 250 W EC.
trodas (1753)|28.3.2008 10:31
Vstupni Rubycony (pokud jsou pravy a asi budou, nebot nerikas nic o tom, ze by se PSU vypalilo) jsou fakt zlaty. Navic kdyz dneska rozdelas PSU co ma mit 400W a vidis tam 2x 470uF kondiky a tyhle stary mely 2x 680uF... No to je proste jina liga a stara dobra prace.
Zbyle CapXony se ovsem zcela jiste postaraji od odpaleni vseho, co na PSU pripojis :D
pavel_p (993)|28.3.2008 10:37
[QUOTE=trodas;105414]Eurocase 200W ATX PSU je hezky starý zdroj, takže to skoro zní jako škoda dobrých kondíků na jeho recap. Ovšem pokud si rád občas hraji s starým hardwarem, tak je dobré se ubezpečit, že mi ten stařičký HW nespálí zdroj plný špatných kondíků, že?[/QUOTE]
Je to otázka kondíků nebo přepěťových/nadproudových ochran na výstupu? U těch levných zdrojů si nejsu jistej jak reagují na to, když je přetížíš nebo vyzkratuješ. Neexplodují pak i ty Samxony? Každopádně je zde cenější HW než zdroj.
PS: povedlo se mi jednou propojit 12V větve dvou fortronů 350/400 THN, když jsem zapomněl při testování odpojit AUX napájení desky a vše přežilo. Fortron provedl čtvrtotáčku větráku a vypl se. Ví bůh jak by to dopadlo s EC/KME.

[QUOTE=trodas;105414]Dalším důvodem je, že ten starý zdroj se mi zdá být ještě solidně navržen - ne jak ty novější. Chci řící - 200 či 250W zdroj a má 2x 680uF kondíky na vstupu? Jen za pár let je tu 400W Eurocase PSU jenž má jen 2x 520uF vstupní kondíky![/QUOTE]
Nevím jestli se s tím zvlněním stejnosměrného napětí nedokážou moderní zdroje vypořádat. Přece jen to způsobí jen namodulování 50Hz na vstup/výstupu trafa pracujícího na vyšší frekvenci, ale řídící obvod to hádám dokáže pomocí PWM kompenzovat, aby se toto zvlnění neobjevilo na výstupu nebo ne?

Tyhle připomínky chápej tak, že si tím nejsu zrovna jistej a rád se dozvím jestli mám nebo nemám pravdu. Nezpochybňuju, že se výrobci snaží ušetřit, kde se dá, i za cenu bezpečnosti.

Mimochodem, Fortron FSP400-60GLN ... kdyby 2x470uF:
trodas (1753)|30.3.2008 13:32
[QUOTE]Je to otázka kondíků nebo přepěťových/nadproudových ochran na výstupu?[/QUOTE]

Kondiku. Budou generovat tak zvlnene napeti, az tim prinuti zbytek HW k demisi.

[QUOTE]U těch levných zdrojů si nejsu jistej jak reagují na to, když je přetížíš nebo vyzkratuješ.[/QUOTE]

Ani by me nenapadlo to zkouset, ale nejaka ochrana by tam byt... no, asi ne proti nadmernemu proudu ;)

[QUOTE]Neexplodují pak i ty Samxony?[/QUOTE]

Kondiky exploduji jen kdyz je v nich vodik + se nafukuji. Ani spatne kondiky neexploduji kdyz zkratnes zdroj.

[QUOTE]Nevím jestli se s tím zvlněním stejnosměrného napětí nedokážou moderní zdroje vypořádat. Přece jen to způsobí jen namodulování 50Hz na vstup/výstupu trafa pracujícího na vyšší frekvenci, ale řídící obvod to hádám dokáže pomocí PWM kompenzovat, aby se toto zvlnění neobjevilo na výstupu nebo ne?[/QUOTE]

Spis ne. Kdyz jsem si cet manualy tak to vypadalo, ze kvalite vstupniho napeti je treba venovat zvlastni pozornost. Cize moc ne. Jinak by se na vstup nainstalovaly tlumivky, kondiky a hromady dalsich kramu. Ostatne i PFC (at aktivni ci pasivni) ma hlavne za ukol zlepsit kvalitu vstupniho napeti prizpusobenim reakce spinani...
(hodne zjednodusene receno, ehm, ehm)

[QUOTE]Tyhle připomínky chápej tak, že si tím nejsu zrovna jistej a rád se dozvím jestli mám nebo nemám pravdu. Nezpochybňuju, že se výrobci snaží ušetřit, kde se dá, i za cenu bezpečnosti.[/QUOTE]

O tom bohuzel nelze pochybovat :(

[QUOTE]Mimochodem, Fortron FSP400-60GLN ... kdyby 2x470uF:[/QUOTE]

1x 270uF 400V kondik.
To je dobre dimenzovani na 250, 300W zdroj, vic ne. 400W je scifi a CapXony, no... ty se obcas katasrofalne pokazi, jak mnohe fotky zdroju ukazuji. Rychle vymenit za Panny TS-ED, Hitachi HE3 ci Samxon GE.

A co se kapacity tyce, tak tady doslo k mylce. Pokud jsou na vstupu dva 200V kondenzatory, jsou pri 230V v serii, cize jejich kapacita je polovicni a max. proud ktery dodaji je rovnez polovicni (!!!) a to nemluvim o dvojnasobnych hodnotach ESR a ESL...
Cize 470/2 = 235uF. Ty dva by nahradil 235uF kondik na 400V, ale hodne vyrobcu chce aby zdroj bezel i na 110V (zabit vsechny USAky a Japonciky, grrr!) a tak pouzivaji 2x 200V kondiky jenz na 110V daji paralelne (a nebude to lepsi, protoze nedodaji vic vykonu s polovicnim napetim, jen 2x vetsi proud protoze jsou paralelne = stejny vykon) a na 230V pak budou v serii...

Zrovna se divam na cinsky shitovni Maxpower PSU od mecha13 a ten se racapovat treba neda, protoze ma na vstupu d18 200V kondiky a v d18 se nedaji zadne nahradni sehnat, jen d22,5 a vetsi. Tak uvazuji, ze bych zkusil mirne prekopat to zapojeni vstupu zdroje a dat tam jeden 400V kondik - snad to zvladnu a neexploduje mi to. Mozna to za pokus stoji, no...

Mam toiz obavu, ze exploze velkeho kondiku by mi mohla poskodit sluch - uz exploze maleho G-Luxonu mi ho na chvilku vyradila...
-HoNY- (557)|30.3.2008 14:27
Heh tak tohle byly první ATX zdroje, který začal můj otec opravovat. Už to bude minimálně 10 roků. Dost mě toho naučil třeba to, že vstupní kondíky mají v době, kdy se ten zdroj opravuje poloviční kapacitu než se na nich píše. :-) Co se týká návrhu, to jsou pěrce ty, kterým vybuchoval 50uF kondík poblíž řídícího obvodu ne?
husky14 (4214)|30.3.2008 14:59
@trodas: čistě orientačně, na kolik zhruba vyjde recap takovýho EC? Nebo obecně staršího zdroje (předpokládám, že většinou je rozsah výměny kondíků co do počtu podobnej)....
mech13 (5526)|30.3.2008 15:13
husky: -HoNY- ted do bazaru daval cenik kondiku, podivej se cca na ceny a podivej se na fotku nejakyho zdroje, kolik tam zvruba jakych kondiku je (trodas u recapu dava seznam kolik jakych pouzil, sem ho dal taky)

no a pak jen aby se nasel nejaky dobrovolnik ktery by to udelal...
-HoNY- (557)|30.3.2008 20:23
[quote=mech13;106194]... pak jen aby se nasel nejaky dobrovolnik ktery by to udelal...[/quote]
Každá hodina kvalifikováné práce 150-200Kč.
Salamander (6177)|31.3.2008 01:17
[QUOTE=pavel_p;105475]
Mimochodem, Fortron FSP400-60GLN ... kdyby 2x470uF[/QUOTE]

Ale porad myslim zlaty, proti tomuhle 350W NoName zdroji :eek:
DSC00193.JPG