reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

vypnutí pc přez zdroj

Commanderwar (577)|28.3.2008 15:17
Nebyl jsem doma a muj duševně labilni brat......se mu zamrzly okna....a on ne aby použil restart ..ale vypnul a znova zaplnul zdroj...myslite že by se s tim neco mohlo stat????.....a když jo..jak bych to poznal???..dekuji
Maximus12 (763)|28.3.2008 15:21
No tak nevim zažil jsem to, že to takhle pár lidí udělalo a s PC se nic nestalo.
Co je to za zdroj ?
pavel_p (993)|28.3.2008 15:22
Je to stejně škodlivé jak restart.
Commanderwar (577)|28.3.2008 15:23
fortron 500W.....nedalo by se nejak zjistit...jestli se třeba neco nestalo se zdrojem????.....je to uplne nove pc.....ja bych toho vola zabil....
Maximus12 (763)|28.3.2008 15:25
[QUOTE=Commanderwar;105543]fortron 500W.....nedalo by se nejak zjistit...jestli se třeba neco nestalo se zdrojem????.....je to uplne nove pc.....ja bych toho vola zabil....[/QUOTE]

Tak se zdrojem by se stát nic nemělo, zvlášť když je to docela kvalitní značka tak tam by problém určitě nebyl.
husky14 (4214)|28.3.2008 15:26
[QUOTE=Commanderwar;105543]fortron 500W.....nedalo by se nejak zjistit...jestli se třeba neco nestalo se zdrojem????.....[/QUOTE]Jo dalo, zkus to znovu pustit ne?!
Commanderwar (577)|28.3.2008 15:28
pusteny ho mam tyd z nej pišu.))......pro jistotu ho projedu orthosem....neporadite mi k čemu je v orthosu ta priorita 1 -10??...co je vyšší jedna nebo 10???....
Maximus12 (763)|28.3.2008 15:31
[QUOTE=Commanderwar;105547]pusteny ho mam tyd z nej pišu.))......pro jistotu ho projedu orthosem....neporadite mi k čemu je v orthosu ta priorita 1 -10??...co je vyšší jedna nebo 10???....[/QUOTE]

To nevim nepoužívám, ale pokud máš bobky, jako, že ale nemáš skoro žádnej důvod, tak to můžeš projet různejma testama od Burnin-testu po memtest a různé testy hdd. Ale pokud PC správně běhá a žádnej problém nikde neni tak bych to vůbec neřešil.
husky14 (4214)|28.3.2008 15:39
[QUOTE=Commanderwar;105547]pusteny ho mam tyd z nej pišu.))[/QUOTE]No tak kdyz jede, tak je vsechno v cajku ;) To je jako kdyz ti vypnou proud....
mech13 (5526)|28.3.2008 15:40
kdybys mel nejakou plecku na pokraji sesypani se smejdoidnim zdrojem co ma taky nakroceny do kremikovyho pekla, tak by se tomu teoreticky mozna mohlo neco stat, ale u normalniho kompu se vubec nic nedeje. pokdu to nebudes provozovat nekolikrat za hodinu muzes byt uplne klidny
Commanderwar (577)|28.3.2008 15:42
chlapy a kluci ja doufam že mate pravdu...jinač od smrti meho bratra ho držite pouze vy.......ted jsem se dozvedel že jak nemohlo najit restart tak.....tak asi 50X mačkal tlačitko startu........hoši je mi lito..ale muj bratr se na muj pc už nepodíva

Diky že me uklidnujete.....zrovna to projizdim orthosem... i když nemam paru co tam mam nastavit:)))
mech13 (5526)|28.3.2008 15:45
zaseklymu kompu je uplne jedno co se deje s tlaciktem start, jediny co zabira, je to tlacitko zmacknout na 4 vteriny - komp se natvrdo vypne, vetsinou i kdyz je sekly

u ATX zdroju uz je tlacitko jenom takovy cvakatko, casy AT, kde se tim natvrdo poustelo 220 jsou davno pryc

//ale dalo by se rict, ze ti opotreboval tlacitko:D takze ho muzes preventivne proplesknout, ze vic nez 3x to mackat (tlacitko) nema cenu:D
JonnyC (124)|28.3.2008 15:49
no i na mnohem ATX zdroji je tlacitko kterym jde vypnout 220, kdyz se treba vrtas v pc abys to nemusel vytahovat ze zasuvky... jen to neni to vyvedene dopredu jak u tech ATecek.
A jak uz nekdo vzpominalm je to stejne jaky by ti vypli proud, nic by se stat nemelo
husky14 (4214)|28.3.2008 15:52
[QUOTE=mech13;105553]//ale dalo by se rict, ze ti opotreboval tlacitko:D takze ho muzes preventivne proplesknout, ze vic nez 3x to mackat (tlacitko) nema cenu:D[/QUOTE]Ale no tak.... ten bracha je evidentne malej a starsi bracha by mu mel jasne vysvetlit, co muze a nemuze s kompem delat. Takze za to stejne muze Commanderwar :D
kevin00 (10238)|28.3.2008 19:44
S PC by se nemělo nic stát. K žádným špičkám nedojde, takže bych se o hardware nebál. Maximálně bratr přišel o věci, které si neuložil. Párkrát se mi stalo, že mi nic jinýho nezbylo, než ten kabel vytáhnout taky a když to dáváš na zpátek a ta zásuvka je 1 z 10 a na konci je přímotop, tak to i hodí nějakou tu pidijiskru a ničemu to nevadí :-))
Commanderwar (577)|28.3.2008 20:28
tak ja vam všem dekuji za uklidneni...memtest byl v poradku....bezel mi vic jsk 4 hodiny
A Asi je pravda, že to vypnuti je stejny jako když vypnou proud to taky pc nečeka, kdyby ten vosel alespon počkal par sekund, ale on to hned pustil.

Jediny co se podelalo, a kdo vi čim to je, že když se chci dostat do biosu, tak me klavesnice hlasi, že ji nelze najit, a pritom když pc vleze do win, tak jede dobře, ted tady mam starou klavesnici, ta se mi detekuje v pořadku....ale ta nova od meho manevru meho bratra....je divna, nechapu jakou by to mohlo mit spojitost, zkusim jeste nejak pořešit
husky14 (4214)|28.3.2008 20:49
[QUOTE=Commanderwar;105660]....je divna, nechapu jakou by to mohlo mit spojitost....[/QUOTE]Jj takovej je Svet hardware.... nikdy nevis, co ma s cim jakou spojitost :p

Zkusils reset BIOSu? Je to USB nebo jeste PS/2? (jestli je USB, tak by imho mela byt v BIOSu povolena).
Commanderwar (577)|29.3.2008 08:37
Jen me jeste tak napadlo..včera jsem prilož hlavu a ucho ke zdroji..když je zaplej vypadav proste zvuk...je slyšet že do nej jde porud.......ale když droj vypnu.....což by teda logicky u me melo znamenat že do něj proud už nepujde....jenže ono to vydama naprosto stejny zvuk..jako by byl stale zaplej........by me zajimalo jestli když bych to napojil na watt meter....jestli i když je vypnutej zdroj tak jestli to stale žere energii, at trochu, do by me docela štvalo, protože ja se domnival že to tlačitko zdroje ten zdroj uplne vypne


ta klavesnice se už vzpamatovala....:)...nastesti.....
pavel_p (993)|29.3.2008 09:48
Když vypneš PC, tak pořád pár wattů žere. Když vypneš zdroj, tak je opravdu vypnutý, ale ještě třeba půl minuty trochu píská.
Commanderwar (577)|29.3.2008 10:26
me prave piska porad......což je divny...????....kde by mohlo byt chyba????..pritom když je vyply tak pc....spistit nejde..ale zdroj i přesto piska
Commanderwar (577)|29.3.2008 17:06
tak jsem to schvalne jeste zkoušel....a vazne pokud ten zdroj vypnu, tak stale vypada stejne zvuky stejne jako když je vyplej, až kdy ho vytahnu ze zasuvky, už je ticho,...cim by to mohlo byt chlapci a devčata
Retiree (49)|29.3.2008 17:19
Až trochu zestárneš, už ten pískot neuslyšíš. Vypnutý PC neznamená vypnutý zdroj. Ve zdroji je stále v činnosti pomocný zdroj +5V pro napájení některých obvodů desky. I když pískat by neměl.
Commanderwar (577)|29.3.2008 18:39
nojo jenže ja si prave myslel, že když se vypne tim tlačitkem že by mel byt absolutne bez proudu
Retiree (49)|29.3.2008 18:54
Myslet znamená h. vědět. Obtěžuj se na Google a vyhledej ATX zdroje a něco si přečti!
Například http://www.pavouk.org/hw/atxps.html
mech13 (5526)|29.3.2008 19:01
skutecne vyple je opravdu jen vytazeny z elektriky. kdyz je PC vyple tak jsou nejaky obvody na zakladni desce porad pod proudem a nejakych par watiku to zere, ale je to dost zanedbatelny
Libor A. (53)|29.3.2008 20:45
No já nevím, ale pokud vzadu na zdroji přepnu kolébkový vypínač 0-1 tak předpokládám, že jsem zdroj kompletně odstřihl od sítě a žádný proud mi do něj nejde.
mech13 (5526)|29.3.2008 20:54
[QUOTE=Libor A.;106016]No já nevím, ale pokud vzadu na zdroji přepnu kolébkový vypínač 0-1 tak předpokládám, že jsem zdroj kompletně odstřihl od sítě a žádný proud mi do něj nejde.[/QUOTE]

ten prepinac ma stejny efekt jako vytazeni snury ze site... teda aspon by mel mit, u shit zdroju ten prepinac odpojuje lecos...
pcmaker (354)|30.3.2008 13:07
Vypnuti spinace na zdroji nema na funkci PC zadny vliv.
Sieben (513)|30.3.2008 14:35
[QUOTE=pcmaker;106146]Vypnuti spinace na zdroji nema na funkci PC zadny vliv.[/QUOTE]

a na tos přišel jak?:D já myslím, že když zdroj vypneš tím kolébkovým vypínačem(z 1 na 0) tak to má stejnej efekt, jako bys ho vytáhl ze zásuvky ...a nebo víš něco víc, co mi nevíme? :notsure :)
Vypnutí spínače na zdroji má na PC vliv velký => PC nepojede, protože není připojeno do sítě...
nebo jsi to myslel tak, že to tomu PC nevadí a nepoškodí se tím nijak?:)
crasher.km (919)|30.3.2008 17:41
Ke špičce může dojít ,ale to bys musel vyplnout a během momentu zapnout ... ale zdroje jsou už blbuvzdorný a nic by se nemělo stát..možná nějakej oem bude mít horší ochranu ... na to tam jsou ale v nejhorším pojistky :) Jinak takhle počítat celkem často vypínám ,když se hrabu v pc a nechce se mi 4 sekundy držet vypínač a nikdy se nic nestalo :)
pegy (757)|30.3.2008 22:20
[QUOTE=Commanderwar;105950]nojo jenže ja si prave myslel, že když se vypne tim tlačitkem že by mel byt absolutne bez proudu[/QUOTE]
Tak to by mal byt aj podla mna, JA ked is vzady vypnem zdroj, tak mi PC nenabehne a to iste si mozes odskust aj ty, ak vzadu vypnes to tlacidlo (I-0) na 0 a 0 zapnes PC, tak by nabehnut nemal, ale zalezi ako to riesil vyrobca zdroju, "teoreticky:" to tlacidlo moze byt pripojeny na vystup napeti zo zdroja a teda PC sa nezapne, ale do zdroja stale ide napajanie.... a uplne odpojenie elektriny nastane az po vytiahnuti napajacej snuri... ci je to tak aj naozaj, netusim ... :D Asi to fakt zalezi od konstrukcie ;)
PS: piskanie, vrcanie zdroja je normalne, lebo sa v nom transformuje 220V na 5-12 V, a piskat moze transformator/cievka ;)
Commanderwar (577)|31.3.2008 08:00
[QUOTE=pegy;106330]Tak to by mal byt aj podla mna, JA ked is vzady vypnem zdroj, tak mi PC nenabehne a to iste si mozes odskust aj ty, ak vzadu vypnes to tlacidlo (I-0) na 0 a 0 zapnes PC, tak by nabehnut nemal, ale zalezi ako to riesil vyrobca zdroju, "teoreticky:" to tlacidlo moze byt pripojeny na vystup napeti zo zdroja a teda PC sa nezapne, ale do zdroja stale ide napajanie.... a uplne odpojenie elektriny nastane az po vytiahnuti napajacej snuri... ci je to tak aj naozaj, netusim ... :D Asi to fakt zalezi od konstrukcie ;)
PS: piskanie, vrcanie zdroja je normalne, lebo sa v nom transformuje 220V na 5-12 V, a piskat moze transformator/cievka ;)[/QUOTE]


JO asi máš pravdu, že do nej jde i neco když je vyplej, když mam vypli zdroj, tak skutečne pc zapnouto nejde to je ok, ale,je slyšet že do nej orad neco jde, a až skutečne vytažení ze zasuvky....je klid:).....ja blahovej si myslel, že tim tlačitkem se fakt zdroj vypne totalne.......ledaže bych na nem mel nejakou závadu
crasher.km (919)|31.3.2008 08:19
Nevím to 100%,ale pro elektortechnika je to absolutní blbost. Vypínače slouží k mechanickému odpojení zdroje od obvodu,tak proč by z něj dělali přepínač ,aby se nesepl,ale přitom do něj něco šlo ?
Když se odpojí tlačítko,tak prostě musí přestat jít proud. Jinak by ten vypínač neměl smysl ;) Navrhuju aby někdo komu se chce potvrdil mou teorii :D mě se nechce vytahovat zdroj :D
crasher.km (919)|31.3.2008 08:26
Takže mi to nedalo a musel sem hledat :)


tady je jasně vidět ,že z napájecího kabelu vede přímo vodič do vypínače(hnědý silný drát) a z vypínače teprve na PCB zdroje. To znamená že po vypnutí vypínačem se vypne(otevře) obvod,takže podle všech zákonů který sem se učil o elektrice -NEMŮŽE ŽÁDNÝ PROUD TÉCT.
Sieben (513)|31.3.2008 10:33
teorie je to správná, vypínač rozepíná obvod. a na to mám papíry(SŠ vzdělání) tak se nehádejte:D
a ta fotka..co ot je za zdroj? ten heat-pipe vypadá dobře:)
crasher.km (919)|31.3.2008 12:53
Foto zdroje je náhodné :) prostě jenom aby byl vidět vypínač a zapojení,jinak je to tento
Já sice papíry ještě nemám,ale snad je dostanu :D
Commanderwar (577)|31.3.2008 20:04
hezka terorie ale jak my veyvstliš že proste i pri vypnutem zdroji slyšim..."proud????...čim to muže byt\????
mech13 (5526)|31.3.2008 20:25
[QUOTE=Commanderwar;106674]hezka terorie ale jak my veyvstliš že proste i pri vypnutem zdroji slyšim..."proud????...čim to muže byt\????[/QUOTE]

jak vypnutem? vyply zdroj nebo vyple PC?

nekolikrat tu uz padlo, ze pokud to je pripojene do site, tak se porad napaji nejaky soucastky na desce, takze zdroj porad neco dodava a proste bzuci
crasher.km (919)|31.3.2008 20:33
ty slyšíš tok volných elektronů v kovu ? hej sorry lidi,ale ty jsi dneska druhej superman :D jeden mi dneska tvrdil,že dokáže dát na CPU vyšší než průrazné napětí,pokud to chladí peltierem :D
Jediný co můžeš slyšet ( jediný co mě napadá) je vybíjení kondenzátorů přez transformátory ... pokud totiž je otevřený obvod a kondenzátory jsou nabité,tak jsou jako baterka ... a jelikož nejsou dokonalé ,tak se vybíjejí přez ohmický odpor ... Jinak ,chceš důkaz ?otevři zdroj,zastrč napájecí kabel a vypni zdroj,zapoj multimetr a změř napětí mezi spínačem ve vypnuté poloze proti zemi .... (ten drát do zdroje,né od nap. šňůry):)
pegy (757)|31.3.2008 22:23
[QUOTE=Commanderwar;106674]hezka terorie ale jak my veyvstliš že proste i pri vypnutem zdroji slyšim..."proud????...čim to muže byt\????[/QUOTE]
No a po akom dlhom case si to skusal pocuvat, lebo ako tu uz bolo spominane, kondiky su tam dost kapacitne a ich vybitie moze chvilu trvat, ale po minute by si uz nemal pocut nic ;) Aj JA mam papiere z elektrotechniky a aj nas ucili ako pracuje vypinac, ale clovek/navrhar zdrojov je tiez len clovek a mozno to chlapci chceli takto vyskusat, ale co som sa osobne stretol, tak ten gombik na zdrojoch funguje presne tak, ako to tu uz bolo spomenute vysie.... Najlepsie by bolo keby si ho fakt otvoril a pomeral si to :D Alebo je tu este jedno vysvetlenie a tvoj bracka, nejak pokaslal ten vypinac a ked ho stlacis, tak neodpaja napetie... ale pisal si, ze ked si ho vypol, tak PC nenanbehol ,tak by mal byt gombik v poriadku...
PS: nepocujes zdroj monitoru :D
Commanderwar (577)|1.4.2008 13:24
[QUOTE=pegy;106792]No a po akom dlhom case si to skusal pocuvat, lebo ako tu uz bolo spominane, kondiky su tam dost kapacitne a ich vybitie moze chvilu trvat, ale po minute by si uz nemal pocut nic ;) Aj JA mam papiere z elektrotechniky a aj nas ucili ako pracuje vypinac, ale clovek/navrhar zdrojov je tiez len clovek a mozno to chlapci chceli takto vyskusat, ale co som sa osobne stretol, tak ten gombik na zdrojoch funguje presne tak, ako to tu uz bolo spomenute vysie.... Najlepsie by bolo keby si ho fakt otvoril a pomeral si to :D Alebo je tu este jedno vysvetlenie a tvoj bracka, nejak pokaslal ten vypinac a ked ho stlacis, tak neodpaja napetie... ale pisal si, ze ked si ho vypol, tak PC nenanbehol ,tak by mal byt gombik v poriadku...
PS: nepocujes zdroj monitoru :D[/QUOTE]


Prave ze i po minute to slyšet je, i po hodině. Už jsem to zkoušel 100x. Když vypnu zroj, vydava baprosto stejny zvuk, jako když je zdroj zapnuty (pc vypnute), nic neni slyšet až když vytahnu pc ze zasuvky...Tak ted porad co s tim je??.)...a pritom když je zroj vypnuty pc zapnout nejde, takže tlačitko funguje, ale je možny že to proste neodřihne totalne od proudu??, dle teorii vyšše by se tak melo stat

Pro mech 13-..porad myslim vypnuty zdroj ne pc, pc zajiste že je vypnute.
Pro člověka co si myslí, že sem superman, zajiste neslyším to co jsi řekl, ale chrčení ano:)
slowak1982 (134)|1.4.2008 14:54
mno to co tu resite, uz celkem na mile vzdalene od prvniho prispevu :) Kdyz vypnete zdroj prepinacem, tak je to stejne jako vytazeni privodni snury ze site nebo jako kdyz vypnete jistice. Z tohoto bych rozhodne strach nemel, spis bych se bal spicek v siti, pod/prepeti ...

Kdyz stavim nejake pc, tak to taky vypinam prepinacem na zdroji a nedrzim power button :)
pegy (757)|1.4.2008 17:04
[QUOTE=Commanderwar;106941]Prave ze i po minute to slyšet je, i po hodině. Už jsem to zkoušel 100x. Když vypnu zroj, vydava baprosto stejny zvuk, jako když je zdroj zapnuty (pc vypnute), nic neni slyšet až když vytahnu pc ze zasuvky...Tak ted porad co s tim je??.[/QUOTE]
Je to mozno uz mnou vysie spomenutou konstrukciou zdroju, osbne by som si z toho hlavu nerobil a na chod PC a pripadne sturanie v PC, po vypnuti tohto tlacidla by som sa vobec neobaval...V podstate by to tlacidlo malo plnit funkciu odstavenia napetia dodavane do dosky.... Ak mas doma daky multimeter mozes si to overit na molex kabloch, tie ktorymi sa napaja HDD/ROMky a skusit tam nieco namerat (zlty/cerveny jeden vstup na mutimeter, cierny ako zem na druhy vstup ;)) samozrejme na vypnutom zdroji :) Myslim, ale ze funkcnost zdroja by mala byt plne zachovana ;)
cmeldas (6)|1.4.2008 21:15
Neboj pc vydrží hodně já běžně vypínám "natvrdo" pod stolem mám prodlužku s vypínačem a ten jen vypnu když du od pc, zatim funguje
cmeldas (6)|1.4.2008 21:18
[QUOTE=crasher.km;106424]Nevím to 100%,ale pro elektortechnika je to absolutní blbost. Vypínače slouží k mechanickému odpojení zdroje od obvodu,tak proč by z něj dělali přepínač ,aby se nesepl,ale přitom do něj něco šlo ?
Když se odpojí tlačítko,tak prostě musí přestat jít proud. Jinak by ten vypínač neměl smysl ;) Navrhuju aby někdo komu se chce potvrdil mou teorii :D mě se nechce vytahovat zdroj :D[/QUOTE]

Tak jestli máš nějakou P2 (AT deska) tak máš pravdu, ale ATX desky i po vypnutí jedou, ale jde z nich jenom 5V ale nejdou do toho kabelu co de do mechanik a hdd ale jde to jenom do desky proto je možný že po vypnutí pc svítí myš nebo je pořád napájené USB
ICEBOSS (3435)|2.4.2008 12:03
Mozna chvili trva, nez se vybijou nejaky kondiky ve zdroji.

Kdyz vypnes proud tlacitkem na zdroji, zkus "zapnout" pocitac normalne tlacitkem zepredu. Vybije se zbytkac. Jestli to bude piskat i potom, je to divny :).

Jinak... vypnuti PC tlacitkem na zdroji ti pocitac nijak neohrozuje, stejne jako ho neohrozuje 50x stisknuty tlacitko power pri seknutem PC. Moc to zeres, klidek.
crasher.km (919)|2.4.2008 12:14
Toto riziko ( první příspěvěk) je spíš běžný při silých zesilovačích. Třeba 600W zesilovač dokáže díky použití toroidového transformátoru vyvolat takový proud,že dokáže při rychlém vypnutí a sepnutí vyhodit pojistky ... U pc je to naprosto bezpečné
Zuby (23)|5.4.2008 23:15
jako nic by se stát nemělo, jak již bylo psáno je to skoro to samý co restart :)