reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pomožte s nastavením WiFi sítě.

pulcik (19)|28.3.2008 23:50
Ahoj lidičky,
potřebuji pomoci od Vás, odborníků. Můj problém je následující.
Založil jsem si malou WiFi síť (1x PC; 1x laptop; 1xHTPC) založenou na standardu 802.11 n. Všechny prvky jsou od LinkSysu (AP; USB adaptér, PCI adaptér) a vše je samozřejmě určeno pro WiFi "n". Můj problém tkví v propustnosti mé sítě. Bohužel nevím čím bych propustnost změřil, ale z FTP jsem vydedukoval, že má propustnost je někde 300kB/s (zjistil jsem to podle měřiče maximální rychlosti přenosu dat v klientovi) a to byl přenos dat z PC do Laptopu, a ne z internetu. Z fóra jsem se dočetl že to není normální, a že mám někde chybu, Bohužel nevím kde.
A tak vás s prosím o radu. Nevíte kde může být chyba? Nebo nemáte nějaký tip?
Ještě přidávám soubor, kde je screen dvou obrazovek nastavení APčka.
Nebo neznáte nějaký návod na nastavení WiFi - nejlépe pro LinkSys.
Všem děkuji za rady a tipy.
Linksys.JPG
pavel_p (993)|29.3.2008 00:18
Nevím N-kovou wifinu jsem ještě neviděl...
Network mode mixed neznám, vždy nastavuji AP, vyjímečně ad-hoc pro přímé spojení dvou PC, ale asi to nebude vadit.
Obvyklé doplňující dotazy:
  • Kvalita signálu je OK? Bývá zobrazena u PC/laptopu většinou v konfigurační utilitě.
  • Neběží na kanálu 5-6-7-8-9 (přibližně stejné frekvenci) nějaká jiná a dost aktivní wifi v blízkosti?
  • Jak jsou zařízení daleko a kolik je mezi nimi zdí?
  • Pokud spojíš něco s APčkem kabelem pojede to rychleji?
pulcik (19)|29.3.2008 00:44
Kvalita signálu je většinou výborná, Zdí je mezi cestou z PC do Laptopu 1 - 3, podle dráhy signálu a vzdálenost je asi 3 - 5 m. Zapomněl jsem dodat že tento problém je po celé síti, a ne jen mezi PC a Laptopem.
Na sousedních kanálech běží asi 4 sítě, a to na 1-7-8-12, "8" je tam nová, a tak asi přeladím na 4. U "n" je trochu problém, jelikož běží na dvou kanálech (Standard a Wide, alespoň jsem to tak pochopil).
Z network mode, je na výběr jen mixed, nebo disabled, což znamená nefunkčnost WiFi. (mixed asi jako LAN +WLAN)
A s APečkem jsem přes kabel nic neprovozoval. A ani k tomu není u mě určen. Ale pokusím se spojit Laptop s APčkem.
pulcik (19)|30.3.2008 11:43
Tak problém jsem již tak nějak vyřešil. Nyní už soubory přes WiFi lítají kolem 1MB/s.
Naskýtá se ale ještě jeden problém. WiFi "n" má být teoreticky rychlejší. V praxi podle nejmenovaného magazínu o PC WiFi "n" lítá kolem 25 Mb/s což něco přes 3 MB/s. A to moje WiFina zatím ani na sekundu nedala.
Nevíte čím by to mohlo být způsobeno. Ještě zkusím dát dva klienty do jedné místnosti s wifi, a uvidím.
pavel_p (993)|30.3.2008 11:52
Jen 25? Měl jsem za to, že je rychlejší ... wiki také říká něco víc: http://en.wikipedia.org/wiki/802.11n (teoreticky 248Mbit, prakticky 74Mbit)
Nicméně normální WiFi má 54Mbps (někdy se uvádí dokonce 108Mbps, vůbec netuším proč) a víc jak 2,3MB/s jsem z ní nikdy nevytřískal.
Btw, problém se vyřešil = sám od sebe?
pulcik (19)|30.3.2008 22:30
Tak s probléme, jsem možná trochu ujel, sice jsem zvýšil propustnost, ale není stále podle mého gusta. Dnes zase spadla na 200 kB/s. po jedné změně (ani nevím co ta položka znamená) se propustnost zvedla. Onu propustnost jsem zvýšil posunutím kanálu. Teď mám standartní kanál na 9, na 9 jede také cizí síť z okolí. Takže opravdu nechápu jak je to možný. Co wiki říká nevím. V onom magazínu, se rychlosti přes 35 Mb/s nedostali. Ale už mě to začíná trochu štvát. Poskakuji okolo toho, a propustnost je mizerná. Budu si muset promluvit s někým od LinkSysu.
Pokud se problém nějak ještě vyřeší dám vědět. Ale kdo má nějaký nápad, sem s ním.
|Mio| (1333)|31.3.2008 09:35
Mas to uplne blbe:
Mode nastav na vsech zarizenich jen na N
Kanal zvol takovy, aby se v okoli nevyskytovala zadna sit na stejnem.
Vsechny RATE na vsech zarizenich nastav na maximum.

Beacon interval se nedoporucuje nastavovat vys nezli na 100 ms, neni jistota kompatibility a vyrazne se prodluzuje doba pro ztrate spojeni.

Tresholdy musi byt nastavene vzdy na vsech zarizenich v siti stejne, takze pokud uz je chces menit, coz nedoporucuju, tak je musis nastavet vsude, nejen na routeru/Ap, osobne bych tam nechal 2346 tedy maximum. Protoze u 3 zarizeni neni duvod ke zmenam.
wex (115)|7.4.2008 18:47
To políčko Mixed by mělo znamenat, že to poskytuje všechny standardy, které to umí. Například u mého Linksyse mám na výběr Mixed, G-Only a B-Only. Bohužel si nepamatuju, který přesně mám... Takže problém by mohl být i v tom, že všechny zařízení běží na 802.11g nebo 802.11b. Ale nemám moc zkušeností s bezdrátovými prvky. Je někde OS napsáno, že to běží na n-ku?
pulcik (19)|8.4.2008 15:19
no v OS a v jejich network monitoru je napsáno wirless n. V poláčku mohu zadat jen Mixed nebo Disabled.
A furt nevím kde je chyba. Už jsem psal i do zdejšího zastoupení. Ale zatím bez reakce.
Logout (4018)|8.4.2008 15:58
Ahoj,
a jakou máš rychlost, když dáš ntb přímo k APčku?
pulcik (19)|8.4.2008 17:47
tak jsem skusil laptop zapojit do AP. A hle. Mám dvě zjištění.
Z laptopu jsem vyndal USB adaptér, a dal ho do PC, tak že v PC jsou nyní dva adaptéry. Pokud laptop je připojen k AP síťákem, je rychlost z laptopu do PC (USB adaptér) download 1,4 MB/s, upload 1,6 MB/s.
Z laptopu do PC (PCI adaptér) jede pouze download 300 kB/s, upload 400 kb/s.
Což mě přivádí k myšlence, zda-li není něco s PCI adaptérem.
Dále mě přijde stále divná rychlost 1,5 MB/s kdyš je laptop připojen síťákem s rychlostí 100 Mb/s a komunikuje s PC přes wifi "n" s teor. rychlostí 300 Mb/s.
Jaký je váš názor?
Logout (4018)|8.4.2008 17:56
Ahoj,
no - ta rychlost 1,6MB by mohla bejt reálná, jestli je to přes několik zdí. Bejt tebou ještě zkusím přinýst ten AP přímo k počítači, aby se eliminovali zdi a tak se zjistilo, jestli je problém ve spojení (např. blbá anténa - nezapoměl jsi ji na to PCI připojit?), nebo někde uvnitř PC.
Zkusil jsi přeinstalovat drivery od toho PCI adaptéru?
Matyáš
pulcik (19)|8.4.2008 19:23
Přenést Ap jsem již skoušel, ale bez zapojení přes síťák. Tak že to ještě skusím, pak o wýkendu skusím jak to rychle poběží přes síťák ale na defaultní nastavení. 1,6 by mi vyhovovalo, i kdyš na druhou stranu je to málo. V nejmenovaném magazínu naměřili až 40 MB/s. To se snad přes dvě zdi nestratí, ale skusím, a uvydím. Drivery pro pci jsou už asi šestkrát přeinstalované. Nejdříve jsem si myslel že to bude OS. Jelikož jsem před tím dělal různé vylomeniny, tak jsem si myslel, že to bude chtít skusit na čerstvích XP. Ale když adaptér do USB jede v pohodě, tak je mi to divný.
Anténu jsem zapojil, vedou k tomu tři kaberly, a nejsem zatim na tom tak zle, abych zapoměl zapojit tu krabičku co jsem k tomu dostal.
Mockrát děkuji za snahu o pomoc.
Po dalšíchzkouškách dám zase vědět. Ale furt mi nejde ta rychlost do hlavy, 1,6 je málo.
Weslo (234)|9.4.2008 09:49
mixed znamená že to vysílá i 802.11b i 802.11g(případně n)
draft n umí teoretických 300Mbit ale v praxi je to 100Mbit -> 8MB/s přenos.Nikde jsem tady nenašel o jaká přesně zařízení se jedná....Jen že je to Linksys..
pulcik (19)|9.4.2008 15:49
jedná se o:
AP - WAG300N
USB adaptér WUSB300N
PCI adaptér WMP300N