reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

HTPC > cca 20 000Kč > HDTV, zpracování videa, občas herní konzole

Strajk (69)|29.3.2008 00:40
Dobrý den, v nejbližší době budu pořizovat LCD TV a k tomu bych si rád postavil nějaké to šikovné HTPC... Užití hlavně k přehrávání videa ze sítě (youtube - DivX - FullHD) a analogové TV (TV kartu mám, proto není v sestavě), časem možná i satelitního signálu (uvidíme po vydání SP1 pro Visty, které slibují větší podporu). Dále pak pro zpracování videa z kamery a fotek. Občas také jako herní konzole pro středně náročné multiplayer hry (ale v co největším rozlišení, ideál by byl fullHD)...

Prozatimní sestava je zatím dost v plenkách, ale raději ji sem dám hned a budu postupně doplňovat, aby jste mě mohli (prosím) upozornit na chyby a já nestavěl zbytek na špatném základě... děkuji všem za rady :)

Skříň: SilverStone SST-LC16B-MR Lascala (CZC: 5400Kč) (Jiná: 4949Kč) Odkaz na CZC

Zdroj: Seasonic S12II-380 380W (CZC: 1500Kč) (Jiná: Kč) Odkaz na CZC

Základní deska: (CZC: 2500Kč) (Jiná: Kč)

Procesor: AMD Athlon X2 BE-2350 (CZC: 1800Kč) (Jiná: 1793Kč) Odkaz na CZC

>> chladič: (CZC: 600Kč) (Jiná: Kč)

Paměti: (CZC: 1500Kč) (Jiná: Kč)

Grafická karta: Sapphire ATI Radeon HD 3850 512MB (CZC: 4200Kč) (Jiná: 3760Kč)

>> chladič: Arctic Cooling Accelero S1 rev. 2 (CZC: 430Kč) (Jiná: 417Kč) [url=http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=45817]Odkaz na CZC


Harddisk: (CZC: 2000Kč) (Jiná: Kč)

>> chladič: Silentmaxx HDD Silencer (CZC: 1000Kč) (Jiná: 1004Kč) Odkaz na CZC

Mechanika: Samsung SH-S203D černá (CZC: 560Kč) (Jiná: Kč) Odkaz na CZC

Klávesnice: Logitech Cordless Desktop S510 CZ (CZC: 1200Kč) (Jiná: Kč) Odkaz na CZC

DO: zabudované v case (CZC: 0Kč) (Jiná: 0Kč)

Seznam si generuju z Excelu proto např. ty odkazy a ceny i u zatím nevybraných částí, nechce se mi piplat s podmínkama

Zítra ještě přidám komentáře ke každé komponentě ale jestli máte co poradit už teď tak budu rád :)
Strajk (69)|29.3.2008 11:58
Takže tady je sestava spolu s komentářem ke každé komponentě, budu rád za každou radu :)

Skříň: SilverStone SST-LC16B-MR Lascala (CZC: 5400Kč) (Jiná: 4949Kč) Odkaz na CZC
5 tisíc za bednu je opravdu už hodně dost, ale HTPC je v obýváku už součástí nábytku takže tady moc šetřit nechci. Navíc luxusní a pěkné zpracování, zadní 80mm větráky, displey + DO v ceně cca 1500kč v ceně (tudíž cena bez DO kolem 3500kč, která už je podobná konkurenci - ). SilverStone se mi ale jeví v této oblasti jako nejlepší takže pokud jinou bednu tak pravděpodobně této značky.

Zdroj: Seasonic S12II-380 380W (CZC: 1500Kč) (Jiná: Kč) Odkaz na CZC
Tady dám na doporučení většiny uživatelů tohoto fóra a zvolím Seasonic, konkrétní model pak vyberu až po dokončení celé sestavy, myslím ale že s klidem můžu vzít i slabší model… co vy na to?

Základní deska: (CZC: 2500Kč) (Jiná: Kč)
Tady stále ještě hluboce tápu, nejlepší volba mi připadá 780G ale nechce se mi zbytečně připlácet za integrovanou grafiku. Chtěl bych nějakou s moderním čipsetem, pasivním chlazením, stačí jeden PCIe 16x slot na grafiku, OC se v HTPC samozřejmě konat nebude takže stačí i nějaká levnější. Jako orientační cenu jsem dal 2500Kč což by mělo myslím stačit.

Procesor: AMD Athlon X2 BE-2350 (CZC: 1800Kč) (Jiná: 1793Kč) Odkaz na CZC
Opět bych rád nějaký modernější model s menší spotřebou, tady ale nevím jestli se vyplatí koupit řadu BE s TDP o 10W menším než ostatní, protože oproti spotřebě externí grafiky (i s nižší spotřebou) se nějakých 10W uplně ztratí. Nebude mi tento procesor brzdit grafiku někde na úrovni ATi 3850?

>> chladič: (CZC: 600Kč) (Jiná: Kč)
Asi freezer, ale tady ještě opravdu nevim.

Paměti: (CZC: 1500Kč) (Jiná: Kč)
Nějaký mainstream, podle zbylých financí 2 nebo 4GB.

Grafická karta: Sapphire ATI Radeon HD 3850 512MB (CZC: 4200Kč) (Jiná: 3760Kč)
Asi největší dilema, 3850 versus 9600GT, konečný výběr bude asi podle ceny. Ale docela se bojím ovladačů od Ati, protože není vyloučené že budu provozovat Linuxový MC. Chtěl bych buďto pasivně chlazenou (ve skříni ale budou asi pouze 2 ztlumené 80mm větroně + 120mm ve zdroji) nebo aktivní, které bych nahradil chladičem.

>> chladič: Arctic Cooling Accelero S1 rev. 2 (CZC: 430Kč) (Jiná: 417Kč) Odkaz na CZC
Tady to je jednoznačné :)

Harddisk: (CZC: 2000Kč) (Jiná: Kč)
Tichý 500GB, před týdnem jsem si do PC koupil WD a jsem spokojenej.

>> chladič: Silentmaxx HDD Silencer (CZC: 1000Kč) (Jiná: 1004Kč) Odkaz na CZC
Tady nevím jestli se taková investice vyplatí, pravděpodobně bych ho dokoupil až následně pokud by byl HDD slyšet.

Mechanika: Samsung SH-S203D černá (CZC: 560Kč) (Jiná: Kč) Odkaz na CZC
Tady je to asi docela jedno, samsung vypadá pěkně a umí všechno co potřebuji. Navíc je na CZC nejprodávanější.

Klávesnice: Logitech Cordless Desktop S510 CZ (CZC: 1200Kč) (Jiná: Kč) Odkaz na CZC
Dobrá klávesnice i s myší za přijatelnou cenu.

DO: zabudované v case (CZC: 0Kč) (Jiná: 0Kč)
Klingacikx (1545)|29.3.2008 12:06
Nerozmýšľal si nad Intelom? napr taký E8200 ale to je už iná cena
Pokús sa to kúpiť v Alfe väčšina vecí je tam lacnejšie
Strajk (69)|29.3.2008 12:34
No je pravda že od začátku to stavím na AMD a na Intel jsem koukal jenom velice letmo, moc se v jejich modelových řadách nevyznám. Do procesoru bych ale rád vložil max kolem 2500Kč a tady se mi zdá že převažuje AMD. Z Intelů možná něco podobného E2200. Počkám co poradí ostatní.

Jinak cena z CZC je jenom orientační, nemám žádný přesný cenový limit, jde mi o to abych za přijatelný peníze koupil středně výkonej počítač a abych neutrácel za to co nevyužiju. Jinak druhá cena je právě většinou z Alfy ;)
Klingacikx (1545)|29.3.2008 13:16
S tým E2200 by to zlý nápad nebol, a určite bude výkonnejší ako AMD;), ak budeš taktovať tak sa na ňom dobre "vyšantíš" cena je +-rovnaká.
Spotrebu procíku si trochu upravíš tak, že ho podvoltuješ
Základná doska je jasná GIGABYTE EP35-DS3 (rev.2.1)
Strajk (69)|29.3.2008 13:39
No s tím Intelem nevim, naprostá většina HTPC sestav co jsem viděl tak byla založená na AMD... I ICEBOSS ve svých doporučených sestavách na březen dal v HTPC přednost AMD i když témeř všude jinde dal Intel, počkám ještě co na to řeknou ostatní, nechce se mi to zatím celý překopávat, navíc o čipových sadách pro AM2 jsem toho už přečetl dost oproti 775 o kterém nevim vůbec nic

// EDIT: i když je pravda že toto zcela standartní HTPC nebude takže výkonější intel by nemusel být špatný, něco o tom pročtu... Jo a taktovat velice pravděpodobně nebudu, chci co nejmenší spotřebu a co nejpasivnější chlazení
kane.shw (1231)|29.3.2008 17:48
Pro Intel jednoznačně mluví výrobní proces 45nm, což dává chladnost a zároveň výkon víc než dostačující pro HTPC - ale nejlevnějsí E8200 pořád vychází cca na 3900CZK
MB - už ti tady poradili dobře, Gigabyte GA-EP35-DS3
...tak a už tedy dost Intelu ;)

AMD může teď konkurovat pouze cenou, proto jsou její výkonné CPU velmi levné...
Díval jsem se na tebou vybraný BE-2350 sem a abych řekl pravdu celkem mě překvapilo, že má udávanou maximální teplotu cca stejnou jak 5000+ Black Edition (vlastně dokonce vyšší :notsure) - proto bych vzal 5000+ Black Edition, kde máš výhodu odemčeného násobiče a v případě potřeby jistě větší výkon než BE-2350 :thumb

MB pro AMD - myslím, že čipset AMD 770 se o tvé HTPC postará víc než dobře - Gigabyte MA770-DS3

Chladič CPU - Jistě luxusní, tiché, učinné, ale i velmi drahé :cry chlazení by byl Scythe SCZP-1000 Zipang - tohle bych viděl jako cenový strop, jinak tady si podle rozměru a ceny jistě něco vybereš (Freezer 7 bych zase bral jako minimum ;)) - takže ber něco mezi tím.

Zdroj - raději ber Seasonic SS-400ET 400W OEM, u toho 380W připlácíž zbytečně za atyp... Za tvé peníze už bych koupil Seasonic S12II-430 430W

RAM - 4GB, taktovat nebudeš, klidně ber základní verze i značky, těch 1500CZK tak odpovídá :thumb

HD - bral bych tenhle Western Digital Caviar SE16 3.5" 640GB WD6400AAKS - a nemusel bys možná ani potřebovat ten Silentmaxx :D

GPU - je vidět, že pařit budeš chtít.... za ty peníze a s tím AC S1, bych možná pouvažoval rovnou nad Sapphire ATI Radeon HD 3870 512MB DDR4, ale jen kvůli ceně, taky jsi psal něco o herní konzoli :D:D:D

CASE - co dadat... snad jen wow :cool: btw. ber to taky tady, prachy jsou přece až na prvním místě...
Pavel Boček (4169)|29.3.2008 21:34
Já bych si rýpnul - HTPC je z definice sestava pro přehrávání videa, čili co nejtišší, s co nejmenší spotřebou. Dávají se tam AMD s TDP 45 W a tak maximálnš RHD 3650. Takže buď HTPC, nebo tohleto na hraní, ale pak se nerozčiluj, že to při sledování TV nebo v noci při enkódování videa dělá hluk.

Pokud tam dáš tohle, tak s těmi tvými 80mm ventilátory to bude dost slyšet...záleží od chladiče procesoru, ale Freezer by se asi rozfoukal...
Strajk (69)|30.3.2008 11:08
No myslím, že jediná komponenta co není typická uplně pro HTPC je ta grafika. Jinak jsem se všechno snažil vybírat s ohledem na co nejmenší hlučnost a spotřebu...

3650 je hned můj druhý favorit, ale zase 2 000 navíc nejsou taková hrozná suma takže kdyby byla cena jedinej problém tak bych raději tu výkonější 3850 nebo 9600. Myslíte že by moc hřála aji v idle?

Jinak tato case je jedna z mála která má 80mm větráky, téměř všechny ostatní mají miniaturní 60mm. Chtěl bych do case dát raději víc ale následně je co nejvíce ztlumit, pravděpodobně 2x90mm vpředu na intake a vzadu 2x80mm + zdroj na out. Pokud jim hodně stáhnu napětí tak by nemuseli být slyšet, ne?
kane.shw (1231)|30.3.2008 11:27
Všechno záleží na tom, jak je samotná case prostorná, tedy pokud tam narveš AC S1 a na něj budeš moci dát jeden či dva 12cm fany (které při 600rpm nejdou vůbec slyšet), tak neřeš 3650, ber 3850, bo klidně 3870, 9600GT prostě podle ceny ;) Třeba tady je teď hodně pěkná cena i výkon :cool:

U CPU záleží samo nejvíc na chladiči... v casu si poměř, co maximálně tam můžeš rozměrově narvat a pak si podle toho a ceny vyber chladič. Toho 5000+ BE bych se nebál... pokud by se tam dostal dobrý chladič s velkým fanem, tak by to taková hrůza být nemusela...
Podtaktovat na úroveň BE-2350 EE by to s odemčeným násobičem mělo jít v pohodě, nebo ne?
Pavel Boček (4169)|30.3.2008 11:53
Já se právě 5000+ bojím, protože tak malé ventilátory neudělají dostatečný průtok na to, aby spolu s Radeonem HD 3850 byl ve skříni chladný vzduch a tedy ventilátor na procesoru nehučel. Jak jsem řekl, pokud bys převáděl v noci video, tak se to ozve, pokud na něm nebude nějaké chladící monstrum, ale to zase zvedne cenu...

Řešení je vzít to do vlastních rukou a v case udělat větší otvory :) Nebo alespoň vystříhat mřížky...rozdíl je veliký.
kane.shw (1231)|30.3.2008 12:03
JJ, respekt k teplotě bych měl určitě, ale na druhou stranu, když tyto dva cpu porovnám, tak to imho není v ničem jiném než v násobiči...

5000+ EE BE = 2600MHz / 13x 200MHz / 1,25 - 1,35 V / 65 W
BE-2350 EE = 2100MHz / 10.5x 200MHz / 1,25 V / 45 W

Prostě BE-2350 EE jen podtaktovali a snížili napětí a tím se snížila i jeho "topivost" - tohle je můj názor.
Defacto nic, co by nemohl udělat doma sám, když by mu to chlazení náhodou nezvládalo.
Cena je však stejná, už jen proto bych bral 5000+ Black Edition ! :)

Všechno je to marketing... ;)
Pavel Boček (4169)|30.3.2008 12:16
To ano, ale ten EE ani na maximum moc netopí, kdežto BE už ano...navíc to svádí k OC :D
kane.shw (1231)|30.3.2008 12:25
:D Tak si nastaví u 5000+ Black Edition násobič na 10,5 a bude mít stejný procesor jak BE-2350 a taktovat nebude. S tím, že kdyby náhodou procesor někdy prodával, nebo měnil za nějaký Phenom, tak Black Edition udá 100% líp, než najaký HTPCčkový 45W cpu, se kterým toho moc nenataktuješ... :D

Určitě bych to zkusil, není nad to, když už tedy peníze a chuť na takové HTPC nechybí, dotáhnout to k dokonalosti a vyždímat z toho maximum!
V CPU problém nevidím ;)
Strajk (69)|30.3.2008 14:09
Tak jestli je s těma procesorama tak tak beru určitě ten 5000+ BE a na default ho trošku stáhnu, tím pádem by se ale hodila nějaká deska která by podporovala uložený profily (např. jako moje nynější DFI nF4 Ultra-D) abych to mohl občas jednoduše pustit na max... Procesor je tím pádem snad doufám vyřešenej, teď bych rád dořešil ještě tu grafiku :(

Airflow ve skříni určitě ideální nebude, v oblasti klasických stolních PC bude podprůměrný, v oblasti HTPC myslím že nadprůměrný - většina skříní končí s 2x 60mm větrákama na výfuku v vzadu, tento SilverStone má již zmíněné 2x92 na in a 2x80 na out + jeden volitelný 80mm na strop (tady bok :) ). Teď jsem si všimnul, že zdroj je otočený větrákem do bočnice kde má průduchy tudíž ani ten mi s airflow nepomůže.

Přikládám obrázek

Četl jsem ale že ty nový Radeony (3450,3650,3850,3870) mají nějakou pokočilou napájecí správu, tudíž by se v idlu neměli moc zahřívat ani brát moc W. Pokud pc uslyším při hraní nebo při editaci videa tak mi to nevadí, při sledování tv a hdtv videa bych o něm ale rád nevěděl...
kane.shw (1231)|30.3.2008 14:44
Joj, tak to bude zajímavý :notsure

Nejlepší by bylo, kdyby jsi měl možnost si to přeměřit, případně kdyby se tu ozval někdo, kdo má tento case už doma...

Nevím, jak mám brát tu středovou vzpěru, bude nějak bránit namontování grafiky? Co slot pro grafiku na základní desce? Nebude s tímto nějak kolidovat? Pokud bych bral, že GPU bude tam kde je teď znázorněno, tak by se tam AC S1 měl dostat, ikdyž s těmy 12cm fany na něj už to bude asi horší :(
Js. pokud tam půjde dát grafika s AC S1 s alespoň jedním 12fanem, tak máš chlazení grafiky vyřešeno na htpc velmi dobře :thumb Zejména když vezmeš tu hd3850, kterou jsem tu už postoval.

S tou spotřebou grafik v idlu (v klidu) máš tak nějak pravdu, šetřící funkce tu jsou, mají je i ty nová jádra od nVidie. Imho je ATi v tomto o krůček napřed :notsure
Mrkni na nějaké srovnání a popis origoš pasivně chlazených hd3850 - koukni na teploty a spotřebu. Osobně bych se ale této verzi snažil vyhnout, raději koupil nejlevnější hd3850 512MB DDR3 a snažil se tam dát AC S1 s 12cm fanem :thumb
Strajk (69)|30.3.2008 17:06
Středová vzpěra se dá oddělat, na bedně nebude nic ležet takže tam netřeba. S tím 12cm větrákem (i se samotným AC) už to bude pravděpodobně horší, hlavně ve směru k bočnici, tam to bude pravděpodobně velice natěsno... Projdu nějaká zahraniční fóra a snad něco najdu.

U této bedny bývá ještě problém s mechanikou, která zavazí grafické kartě na délku, ostatní bedny od SS mají sice konstrukci uplně stejnou, ale mechaniku tradičně na straně takže pokud by se nevešla tak vezmu jiný model, bohužel asi nez dispaye :(

Jinak děkuji za rady ;)
Strajk (69)|31.3.2008 21:12
Takže HTPC se odkládá min. o 2 týdny, bude se kupovat po dovezení TV z Německa takže mám čas si všechno pročíst... znova :) achjo...
kane.shw (1231)|31.3.2008 21:33
No to je skandál :angry :angry ;)

Nastuduj si co nejvíc informací o skříních pro HTPC, které by se ti líbily. Konkrétně ve tvém případě na ní bude dost záležet, jelikož se snažíš zkloubit více než dobrý CPU&GPU výkon do něčeho, co má být malé a tiché :)
Je to výzva! :D Chlazení bude potřeba doladit téměř k dokonalosti! Good Luck :thumb
Styryx (351)|10.4.2008 17:10
K case SilverStone SST-LC16B Lascala - zrovna do ní sestavuju moje HTPC, udělal jsem zatím pár poznatků, který se ti můžou hodit (ať už vybereš tuhle, nebo jinou):

1) Původně jsem si nevšimnul, že je zdroj otočenej větrákem do boku, čehož sis ty správně všimnul a mně to celkem nepotěšilo, protože jsem chtěl použít zdroj i pro chlazení pasivní grafiky. Ale bednu už jsem měl doma, tak jsem předpokládal, že to budu muset vyřešit jinak.

Nicméně zjistil jsem, že zdroj, kterej jsem koupil (Seasonic 350W OEM) tam jde celkem dobře namontovat i obráceně (tj. větrákem dovnitř do bedny), jsou tam na to odpovídající díry, akorát drží jenom na 2.5 šroubu :D (tj. 2 šrouby skrz díry a třetí šroubek ve "výkusu" kterej drží o něco málo míň, každopádně i kdyby se tam dal "správně" jak předpokládal Silverstone, tak drží na 3 šroubech a jednom ve výkusu). Zdroj sedí až na dně case, takže to myslím není problém. Ovšem trochu se mi zdá problematický, že chladič grafiky, kterou jsem kupoval, končí jenom cca 3mm od větráku zdroje, prostě všechno teplo grafiky půjde brutálně do zdroje a možná to bude problém (abych zase moc nepřehříval zdroj, mno uvidíme).

2) Nedosáhne mi konektor napájení CPU (takovej ten P4 malej čtyřpinovej) od zdroje do desky. Chybí mu cca 1-2cm, jako na potvoru (a to v jakýmkoliv případě, tj. ať je zdroj otočenej větrákem dovnitř nebo do strany). Protože konektor je až nahoře na desce, kdyby to bylo v toweru tak by byl zdroj hned nad nim a nebyl by problém, ovšem takhle je úplně nejdál od zdroje jak to jenom jde :(. U mýho druhýho zdroje ne-OEM 500W je tenhle kabel delší, takže ten by dosáhnul, ale počítám, že u OEM Seasoniců se na tomhle holt ušetřilo a předpokládám, že délka bude u OEM všech wattáží zhruba stejná, takže se na tohle koukni při výběru desky (a zdroje), kde máš ten konektor a jestli až úplně nahoře, tak počítej, že se ti tohle může stát.

Vyřešil jsem to prodlužkou - teda přímo prodlužku 4pin-4pin jsem zrovna nesehnal, snad se ani nedělaj, ale měli redukci 4pin-8pin, a vzhledem k tomu, že mám v desce 8-pin konektor, tak jí můžu použít. Nebo jsem ještě viděl na netu redukci 8pin na 2x 4pin, která by taky šla použít (jeden z těch 4pinů by zůstal nezapojenej, stejně jako je tomu normálně na desce).

3) Pod deskou v case je poměrně dost místa, takže tam lze relativně pohodlně protáhnout kabely, který by jinak šly nad deskou. Sice je to trochu piplačka to tam dobře poskládat a pak na to dávat desku, vono se to tam různě kroutí atd., ale výsledek za to stojí, např. jsem pod deskou protáhnul všechny káble od čelního panelu do USBček, firewire, audia, diod a zapínání, a z druhý strany vodiče od zadních větráků (protože konektory mám na druhý straně desky), který by se jinak motaly nad deskou a překážely.

4) Vleze se tam chladič AC Freezer, je tam tak akorát, nahoře má cca 0.5 cm místo.

5) Zadní větráky 80mm jsou tichoučký, fakt hodně, koupil jsem na porovnání Noctuu 8cm, protože jsem myslel že bude ještě tišší a kdyžtak dokoupím druhou a vyměním je, jenže Noctua je v porovnání s nima celkem rachot, a to i s použitím L.N.A. (1300ot.), kdy fouká zhruba stejně (Noctuu slyším z 50cm a oba větráky z tý case Silverstone už ze 30cm neslyším). S použítím U.L.N.A. (800ot.) je Noctua přibližně stejně hlučná (ale víc vibruje), ale pak ta Noctua o dost míň fouká. Upřímně řečeno, mě Noctua celkem zklamala. Dneska jsem byl ještě pro druhou 92mm, kterou chci dát dopředu (protože zase na druhou stranu ta Noctua 8cm je tišší než AC 8cm větráky), tak jsem zvědavej ještě na tu, možná mám ten 8cm jenom nějakej zrovna špatnej kus.

6) Velikosti grafický karty x CD - pokud by byla grafika na desce až dole u zdroje, jako jí mám teď já, tak by neměl bejt problém, jinak jsem to proměřoval s mojí CD mechanikou, která má 19,7 cm na dýlku (jak jsem tak koukal, to je +/- standardní rozměr mechanik), a pak zbyde na grafiku 20cm. Takže by se tam vlezla nějaká grafika typu 8600GT, 3650, ale s většíma by byl problém (koukal jsem na 3850, 3870, 9600, by se tam většinou nevešly anebo by musela bejt kratší mechanika). Vešla by se tam tahle pasivní 9600GT, o který jsem taky uvažoval, ale nakonec jsem tam vzal jenom 8600GT.


Za sebe musím říct, že jsem s bednou zatím spokojenej a zatím to vypadá, že mi bude pro účely HTPC dobře vyhovovat.