reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Blizzard žaluje...

Maximus12 (763)|29.3.2008 12:49
Společnost Blizzard žaluje člověka, který vytvořil program jež provádí automaticky některé věci ve WoW.
Blizzard podal žalobu na jistého Donellyho, který vytvořil program s názvem MMO Glider, který údajně za hráče vykonává klíčové úkoly ve WoW - například snad i bojování.

Donelly řekl, že se u něj zástupci společnosti Blizzard objevili a řekli mu ať přestane distribuovat onen program jinak, že na něj podaj žalobu.

Blizzard k tomu řekl, že tento program považují za softwarového bota, který poškozuje ochranná práva a hlavně běžným lidem niči zážitek ze hry - bot může prý strávit ve hře mnohem více času než normální člověk a tudíž jsou normální hráči - lidé značně znevýhodněni.

Údajně je tento software s rozporu s licenčním ujednáním. Do března bylo staženo asi 100 000 kopií tohoto softwaru. Kolik lidí ho , ale využívá to už známo není. Podle Blizzardu hraje WoW více jak 10 000 000 lidí.

O přímém postihu pro Donellyho se moc nepíše jen to, že může výt obviněn z obcházení jakési anti-chatingové kontroly.

Osobně si myslím, že každá hra má být pro zábavu a jakejkoliv software a i jiné obchazení za účelem dosažení lepších výsledku, urychlení hraní je špatný. Člověk z toho pak ztratí ten požitek probíjet se určitejma misema, věcma a až do vytyčeného cíle, když to může ruzně přeskočit nebo obejít nebo v tomto případě nechat za sebe hrát bota. Což je pro mě kravina největší. To ať se na mě nikdo nezlobí.
A divím se, že Blizzard mu dával šanci tento soft stáhnout a nežaloval ho rovnou, ale zas člověk do toho přesně nevidí a i když americké společnosti maj prachy na právníky a tam snad nejsou průtahy u soudů jako u nás, aspoň vydat předběžné opatření.

Zdroj:
http://news.bbc.co.uk/2/hi/technology/7314353.stm
Intri (3490)|29.3.2008 13:04
Blizzard je společnost německá.;-) Alespoň pokud vím. Navíc, můžeš si všimnout, že Blizzard se snaží s lidmi spíše vycházet. Není to společnost, která by šla po zisku za každou cenu ( jako třeba Microsoft ). Už jsem se jednou zamyslel, že je docela zvláštní, že Blizzard v pohodě uspívá s prohlášeními "hra bude, až bude", bez nějakých velkých reklam nebo bez souzení se za každou kravinu. Pak jsem ale došel k prostému závěru - je to jednoduše proto, že Blizzard svou práci fakt umí, dělá vysoce kvalitní hry, které reklamu nepotřebují. A díky tomu ji nepotřebuje ani Blizzard, nemusí se nijak moc zviditelňovat.

EDIT: Teď si pročítám profil firmy a má HQ v Californii. Takže se asi fakt pletu a Blizzard je americká firma. Myslím si ale, že to pouze podtrhuje to, co jsem napsal výš - Američani jsou svou brutální touhou po zisku známí.
Maximus12 (763)|29.3.2008 13:53
Tak je pravda, že o Blizzardu člověk slyší jednou za rok třeba, když hoděj nějaky preview nebo na nějakem hernim sjezdu oznaměj a ukažou co připravujou za novinku a to jen jednu ostatní věci moc nekomentujou a reklamy nedělaj to je fakt.

Hold asi maj svůj osvedčenej přistup k ruznejm věcem a toho se držej a vychází jim to jak je vidět.
O kvalitě jejich her nemá cenu se rozepisovat to je jasná věc :)
Intri (3490)|29.3.2008 13:58
Docela se mi líbila scéna, kdy představovali v Koreji SC2 - podle ohlasu, který vyvolal závěr traileru, si myslím, že Korejci neměli před začátkem ani tušení, co vlastně přijde. A pak, když se postupně objevilo na konci logo Starcraftu dva, obecenstvo vybuchlo a začalo bouřivě tleskat a ječet.:-) Řekl bych, že tohle je obchodní strategie Blizzardu - oni si prostě můžou dovolit stavět své postupy na kvalitě svých her. Blizzardu stačilo říct "bude Starcraft 2" a má o bedlivou pozornost k titulu vystaráno ještě dlouho poté, co titul vyjde.

A abych ještě ujasnil, jakou to má souvislost s aktualitou - osobně mě prostě přístup Blizzardu nepřekvapil, od něj bych skutečně čekal, že se bude nejdříve snažit vyjednat všechno mírem.
Frog (510)|30.3.2008 18:15
čo sa tyka WoW je lepšie s tou hrou ani nezačať, je to navykove, a potom sa stanu aj taketo veci :) človeka to pohltí.
Maximus12 (763)|30.3.2008 18:42
[QUOTE=Frog;106258]čo sa tyka WoW je lepšie s tou hrou ani nezačať, je to navykove, a potom sa stanu aj taketo veci :) človeka to pohltí.[/QUOTE]

Jj je určitě, sám sem se tomu nějak vyhl, abych se od toho neodpoutal, ale mám hromadu kámošů co sou na tom navařený pořád a nedělaj nic jiného snad :D. Ale pak když někdo vymyslí takovýto soft jen to zkazí lidem zážitek..
tgfh (2985)|31.3.2008 17:03
Víte jak musí být ten synek chytrý, osobně mu rozhodně fandím, je to talent se slušným IQ
aumirek (166)|1.4.2008 14:01
Osobně mám za to že je to hovadina a cítil bych se jako podvodník.Jinak souhlas s názorem nade mnou že ten člověk je hodně dobrej.Jinak nevidím duvod ho žalovat to je jako by výrobce policejního radaru zažaloval výrobce antiradaru
pas!k (3765)|1.4.2008 16:56
Blizzard je mrtvy :)
Akuh (44)|26.4.2008 13:41
Mno, Blizard se sice snaží vycházet, ale důvod nezažalovat je víc. Když tohle dokázal, předpokládám že to je docela vyspělá herní AI, mohl by to být i skvělí zaměstnanec ve vývoji ...
Intri (3490)|26.4.2008 22:29
Jsou lidi, které to prostě baví... Tak jako mnohé baví si koupit nějaké staré auto a vrtat se tomu v motoru, tak baví tyhle lidi rozebírat existující programy a vrtat se v jejich kódech. Rozhodně jeho hlava stojí za obdiv, nicméně nemění to nic na tom, že se dopouští kriminální činnosti.
Ritchie83 (369)|26.4.2008 22:52
[QUOTE=Intri;116890] Rozhodně jeho hlava stojí za obdiv, nicméně nemění to nic na tom, že se dopouští kriminální činnosti.[/QUOTE]
Jsem-li tak smělý, jaké že se to kriminální činnosti dopouští? Ta žaloba plave na vodě jako děravé necky. Pokud jste četl odkazovaný článek, tak prý porušuje autorská práva Blizzardu, protože nahrává do paměti kód hry. Ovšem tu samou věc provádí i operační systém, když chcete hru spustit.

Slovo kriminální, neboli zločinné se navíc vztahuje k porušování trestního zákona. Podle článku však Blizzard podal občanskoprávní žalobu.

Znovu tedy opakuji svůj dotaz: Jaké kriminální činnosti se pan Donnelly dopouští?
Intri (3490)|26.4.2008 23:47
Nejsem právník, takže opravdu neberu v potaz slovíčkaření typu "co znamená kriminální", prostě porušuje zákon. V tomto případě autorský, protože licence jasně říká, že do hry nesmí být zasahováno jinak než "klasickým" herním způsobem - čili že hráč prostě hraje. Žádná automatizace vytvoření třetí stranou.
Ritchie83 (369)|27.4.2008 01:45
[QUOTE=Intri;116903]Nejsem právník, takže opravdu neberu v potaz slovíčkaření typu "co znamená kriminální", prostě porušuje zákon. V tomto případě autorský, protože licence jasně říká, že do hry nesmí být zasahováno jinak než "klasickým" herním způsobem - čili že hráč prostě hraje. Žádná automatizace vytvoření třetí stranou.[/QUOTE]
Pokud nejste právník, tak se raději vyhýbejte příliš silným slovům, jako že se dotyčný dopouští kriminální činnosti. Tohle by bylo totiž zralé na žalobu na ochranu osobnosti. (Nebojte se, jednalo by se o občanskoprávní spor, takže by se z vás poté nestal kriminálník.)

Porušení ustanovení licence zdaleka neimplikuje porušení autorského zákona. Navíc pan Donnelly nemusí být uživatelem WoW (a tudíž nemusí mít uzavřenou licenci), aby mohl svůj program šířit. Takže když neporušuje licenci, v čem se jeho počínání příčí zákonu?
Intri (3490)|28.4.2008 10:46
Aby vytvořil nějaký program zasahující do hry, musel mít přístup ke zdrojům té hry. Dvě možnosti - buď pracoval v Blizzardu a přístup k nim měl běžně, pak porušil vnitřní pravidla společnosti o ochraně jejich vlastnictví a zneužil své postavení, nebo v Blizzardu nepracuje a dostal se k těm kódům neoprávněnou cestou ( např. zpětnou analýzou, k čemuž opět musel mít stáhnutou ( což je rovněž protizákonné ) nebo koupenou licenci ).
Ritchie83 (369)|28.4.2008 14:56
[QUOTE=Intri;117202]Dvě možnosti - buď pracoval v Blizzardu a přístup k nim měl běžně, pak porušil vnitřní pravidla společnosti o ochraně jejich vlastnictví a zneužil své postavení, nebo v Blizzardu nepracuje a dostal se k těm kódům neoprávněnou cestou ( např. zpětnou analýzou, k čemuž opět musel mít stáhnutou ( což je rovněž protizákonné ) nebo koupenou licenci ).[/QUOTE]
Opravdu doporučuji, abyste si přečetl článek odkazovaný v prvním komentáři tohoto vlákna, než se pustíte do fantaskních úvah. Pokud by měl Blizzard prokazatelné podezření, že snad pan Donnelly měl přístup ke zdrojovým kódům či nezákonně provedl zpětné inženýrství software, žaloba by zněla úplně jinak! Jenže k vytvoření zmiňovaného programu není ani jedno zapotřebí. V principu je třeba pouze zjistit komunikační protokol, což se dá sledováním paketů jdoucích po síti. Program pak lze vytvořit za použití metody „clean room design“. Stále tedy zůstává nezodpovězena otázka, v čem měla spočívat kriminální činnost pana Donnellyho?

Drobná odbočka týkající se české jurisdikce: Zpětné inženýrství je v České republice legální, i když licence tvrdí opak.
Intri (3490)|28.4.2008 18:29
Takže pokud to správně chápu, Donelly je obžalován zcela neprávem a může na Blizzardu vysoudit miliony. Ten se má. Já už nevím, jak jinak popsat, že zasahovat do autorských děl je protiprávní. Fakt nejsem právník, abych dokázal zvolit slova a rozlišoval nesmysly ( jako chorobně známé "zastavit" a "zastavit vozidlo" - dvě tzv. úplně rozdílné věci ).
Ritchie83 (369)|28.4.2008 20:28
[QUOTE=Intri;117320]Takže pokud to správně chápu, Donelly je obžalován zcela neprávem a může na Blizzardu vysoudit miliony. Ten se má. Já už nevím, jak jinak popsat, že zasahovat do autorských děl je protiprávní. Fakt nejsem právník, abych dokázal zvolit slova a rozlišoval nesmysly.[/QUOTE]
Já po vás nechci žádné právnicky dokonalé formulace, ale vysvětlit, čeho konkrétního se měl pan Donelly dopustit, že jej podezíráte z kriminální činnosti. Zatím jsem od vás slyšel pouze neurčitou právnickou (sic!) formulaci o zasahování do autorských děl – žel bohu jste již nenapsal, v čem měl ten zásah spočívat.

Pokud by chtěl pan Donelly něco vysoudit, musel by on žalovat Blizzard. ;-)
Smeli (2302)|28.4.2008 20:43
Pánové, můžete si to vyříkat po SZ?
Intri (3490)|28.4.2008 21:10
Těžko říct, jak to vysvětlit... Kriminální je třeba špatné slovo, proto říkám, že nejsem právník. Ale prostě dopustil se činu, který není v souladu s podmínkami používání nebo tak něco. Já fakt nevím, nečtu euly ani TOSky, nevím, jak přesně je to naformulováno. Prostě vím, že zásahy, které Donelly provedl, jsou nepovolené.

Ad Smeli: nejsme OT, ale má pravdu - myslím, že tahle debata k mnoha konstruktivním věcem nepovede.
Mungo (35)|29.4.2008 17:59
Takže zaprvé, obdivuji Donnelyho, že věnoval tolik času a námahy do programování bota do wow:D

A zadruhé, nevím proč proti sobě pánové Intri a Ritchie tolik jdou:) Blizzard by jistě Donnelyho žalovat mohl, s trochou snahy se vždycky něco najde (distribuce programů narušujících herní řád, úprava originálního kódu hry a co já vím co dalšího). Otázkou je co by tím firma získala. Nejlepší je asi řešit takové malichernosti oboustrannou domluvou. Navíc zákazem takových "domácích kutilů" by softwarová scéna přišla o mnohé vychytávky. Například pochybuji, že by se mi povedlo rozchodit System Shock 2 pod 8800GT bez neoficiálních patchů a modů.