Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Diskuze o definici vlastní tvorby

Karel Polívka (1485)|3.4.2008 04:30
Některé wallpapery zařazované do soutěže SHWallpaper dávají tušit, že je třeba definovat jedno z kritérií pro účast - vlastní tvorbu. Kde by měla být mez mezí tím, co je ještě přípustné a co už nikoli?

Nemyslím, že by se muselo zacházat až tak daleko, aby vše na wallpaperu musela být autorova vlastní práce (to by znamenalo, že by se pro realizaci wallpaperu nesměl použít žádný obrázek, který by byl stažený odjinud). Na druhou stranu by se mohla zařadit podmínka, že použité obrázky mohou být převzaté odjinud, nicméně musí být v takovém případě nějakou měrou upravené (a tím nemyslím pouze jejich ořez).

Návrh P@piho:
"Všechny soutěžní práce musí být samostatnou prací autora. Použije-li autor pro soutěžní obrázek cokoliv jiného než svou tvůrčí činnost, je nucen tento fakt uvést v popisu wallpaperu a to včetně přímých odkazů na použitý obrázek (nebo jeho přidáním do přílohy v dalším příspěvku). Porušení této podmínky bude znamenat postih -500 kreditů, vyloučení všech wallpaperů autora z aktuálního kola a vyloučení z kola příštího."

Prosím o účast zejména ty, kteří se soutěže SHWallpaper účastní.

Užitečné informace: http://www.tutorials.cz/print.php?id_clanku=1413
husky14 (4214)|3.4.2008 09:13
Myslím, že ty postihy jsou docela tvrdý. Imho stejně každej wall čeká na zařazení a když se ti Karle nebude zdát tvorba dost "vlastní" a autor to neuvede v příspěvku, můžeš po něm vyžadovat doložení zdrojů a podle toho se rozhodnout, jestli wall zařadit do soutěže nebo ne.....

Dopsání těhle podmínek do pravidel stejně nezaručí, že si to všichni přečtou a dodrží (dodneška jsou problémy třeba se správným rozlišením) a při použití P@piho represe jen dojde k tomu, že to plno lidí odradí napořád.... a přece jen soutěž se 30 wally je zajímavější než se třema.

Pokud vyřazení, tak samozřejmě z aktuálního kola bez debat. Pokud odečítat kredity, tak -100 (účastí by je automaticky získal, takže nedodržením pravidel o ně naopak přijde).
P@pi (1519)|3.4.2008 10:01
Nevidím důvod, proč by je to mělo odradit. Zveřejnění referenčních obrázků a obrázků použitých při tvorbě považuji za základ. Na tomdle trvám a todle do pravidel chci narvat. Je to minimálně slušnost vůči původnímu autorovi a navíc je tu otázka autorských práv. Tímdle by aspoň autorovi rostly počty uživatelů na stránce (díky linku).

Trest byl původně napsán pro notorické porušovače těchto pravidel. V případě, že autor nedá to, co je požadováné, tak bych nejdříve přistoupil k písemnému upozornění ve vlákně. Neodpoví -> huskyho trest je ok -> -100 kr. a vyřazení autora ze současného kola. Tím se mu vlastně nic moc nestane. Asi by to mělo stačit. Těch 500 kr. je pravda docela dost. Ale zase ne druhou stranu je tu možnost výhry až 1500 či 3000 kr., takže to také není málo.

Spíš je problém, jak definovat vlastní tvorbu. Tak vždycky se dá napsat např.: "Soutěžní obrázek musí být vlastní tvorbou autora. Při použití nevlastních fotek a obrázků musí dojít k výraznému upravení původního díla.". Tady je ovšem problém, že se to bude muset posuzovat individuálně, což se KP nelíbí. Chápu jeho postoj, ale neznám jiný způsob, jak toto podchytit. Tady bysme rádi přivítali jakýkoliv bod, jak tendle problém rozseknout.
husky14 (4214)|3.4.2008 10:13
[QUOTE=P@pi;107764]Těch 500 kr. je pravda docela dost. Ale zase ne druhou stranu je tu možnost výhry až 1500 či 3000 kr., takže to také není málo.[/QUOTE]Možnost výhry už se ho týkat nebude, když bude vyzván, aby doložil zdroje a nebude reagovat, nebude zařazen do soutěžního kola....

[QUOTE=P@pi;107764]Tady je ovšem problém, že se to bude muset posuzovat individuálně, což se KP nelíbí. Chápu jeho postoj, ale neznám jiný způsob, jak toto podchytit.[/QUOTE]Taky ho chápu, ale tak uživatelů se tu k wallům vyjadřuje vždycky dost a určitě se najde někdo, kdo na to upozorní. Pak to ale stejně bude chtít někoho (KP, móda), kterej bude mít poslední slovo a rozhodne zařadit/nezařadit.... jak píšeš, obecně to popsat nepůjde, bude to chtít individuální postup.
ICEBOSS (3435)|3.4.2008 10:25
Ja za [EMAIL="P@piho"]P@piho[/EMAIL] navrhem stojim. Je Fakt trapny, kdyz nekdo stahne libivej Xichtik superkocky z netu, prida mys, efekt z PS a hura, wallpaper je na svete. Pripadne kdyz to jeste resizne z 640*480 na 1600*1200 jak nekdo uz psal. Uvedeni na puvodni zdroj se dela vzdy (i v pisemnych pracech), pokud tam odkazy nejsou, je dilo povazovano za plagiat.

Mozna bych Wallpapery, ktere jsou ciste vlastni tvorba honoroval nejakym mensim extrabonusem kraditu za ucast navic (50?).
Karel Polívka (1485)|6.4.2008 16:13
Pro doplnění odkaz na diskuzi u vyhlášení 6. kola Výzvy pro talentované (ATI vs. NVIDIA):
https://www.svethardware.cz/shwallpaper-5-kolo-ati-vs-nvidia-vyhodnoceni/22241/diskuze

Vlastní tvorbu je třeba definovat i z důvodu, abychom předešli podobným problémum.

Vidím to zatím následovně:

1. Autor se zavazuje k tomu, že do příspěvku se soutěžním wallpaperem sám napíše, zda wallpaper obsahuje nějaké obrázky, které nejsou jeho vlastní (ať už se jedná o 1 malý nebo o 10 velkých), nebo nikoli - tato informace musí být od něj vždy obsažena (tím se předejde tomu, že by někdo chtěl použití nějakého obrázku zatajit s tím, že se na to třeba nepřijde a pak, až by se na to přišlo, říct, že se o tom prostě jen zapomněl zmínit. Bez této informace nebude wallpaper do galerie zařazen.

2. Autor se v případě použití obrázků, které nevytvořil on sám, zavazuje k jejich poskytnutí (uvedením odkazem na ně, nebo vložením do přílohy v dalším příspěvku, pokud na ně není možné odkázat) a uvedením jejich původního autora (pokud je znám), případně uvedením serveru/zdroje, z kterého obrázky pochází, pokud na ně není možné odkázat.

3. Na doložení původu použitých obrázků má autor 48 hodin od zařazení wallpaperu (ať už do sekce "Rozpracované" nebo "Upload wallpaperů do aktuální výzvy"). Pokud tak neučiní, bude mu v dalších 24 hodinách udělena karta za porušení pravidel Výzvy pro talentované (poprvé žlutá, dále červená) a pokud tak neučiní ani v dalších 24 hodinách, bude z aktuální Výzvy pro talentované zcela vyřazen (nikoli pouze jeden jeho konkrétní wallpaper) - nezíská tedy ani kredity za účast.

Hm?
Wlcek (379)|6.4.2008 17:14
Ano, to bych tam zařadil taky, možnost to zpětně doložit alespoň s tim že se pak stáhne karta a zařadi se zpět do soutěže.
Ale jinak to vypada velice dobře:-)
Kachna69 (110)|6.4.2008 19:47
S KP naprosto souhlasim,poskytnout obrazky z kterych je wall slozen neni zadny problem a aspon zde nebudou zadne pře.
Karel Polívka (1485)|1.5.2008 12:52
Jelikož nastal čas pro vyhlášení dalšího kola Výzvy pro talentované, oznamuji zde konečné znění pravidel týkajících se definice vlastní tvorby, která už budou v kritériích pro účast v novém kole obsažena a bude třeba je dodržovat.

1. Autor se zavazuje k tomu, že do příspěvku se svým wallpaperem napíše, zda při tvorbě použil obrázky, které nejsou jeho vlastní (ať už 1 malý nebo 10 velkých), nebo nikoli - tato informace musí být vždy obsažena. Bez této informace nebude wallpaper zařazen do galerie.

2. Autor se v případě použití obrázků, které nevytvořil on sám, zavazuje k jejich poskytnutí (uvedením odkazů na ně nebo vložením do přílohy v dalším příspěvku a uvedením serveru/zdroje, z kterého obrázky pochází, pokud na ně není možné odkázat).

3. Na doložení původu použitých obrázků má autor 48 hodin od zařazení wallpaperu (ať už do sekce "Rozpracované" nebo "Upload wallpaperů do aktuální výzvy"). Pokud tak neučiní, bude mu v dalších 24 hodinách udělena karta za porušení pravidel Výzvy pro talentované (poprvé žlutá, dále červená) a pokud tak neučiní ani v dalších 24 hodinách, bude z aktuálního kola zcela vyřazen (nikoli pouze ten konkrétní wallpaper).
Richmond (8084)|17.8.2009 20:21
Zdravim,
protoze se v poslednich kolech rozmohla moda vytvaret "kolaze" z cizich (presto free) obrazku, prosim o znovuvzkriseni diskuze na toto tema.

Predevsim jde o slepenice typu na pozadi A je prilepen obrazek B a lehce doplnen logem nebo napisem - tzn. ze prevaznou cast prace odvedli autori pouzitych obrazku a ne "autor", ktery je jen slepil nebo jen decentne opatril napisem a nasledne prihlasil do souteze. Mira takto upravenych obrazku se da povazovat za vlastni tvorbu jen z mizive casti - a to i za predpokladu, ze prilepovani/tvorba wallapperu trvala i desitky hodin. Zrejme dojde ke zprisneni pravidel, tak se prosim vyjadrete jak nejlepe vystihnout definici, ktera by toto chovani ohranicila (vim - nebude to lehke, ono je nejlepsi pristupovat individualne).

Ja osobne jsem tyto vytvory hodnotil jako prumerne az podprumerne, nicmene vzdy neni na prvni pohled jasne, kolik vlastni tvorby se v obrazku vlastne skryva.

Jsem pro napsat k obrazku, ktery bych povazoval za "malo vlastni" poznamku, popr. wallpaper presunout do rozpracovanych.
zipp (166)|17.8.2009 20:44
Jako podle mě je složitý tohle zformulovat do definice... Jak jsi sám napsal, je lepší přistupovat individuálně. Jde o to, že ne každej umí třeba dělat v 3Dčku, nebo nemá tablet, foťák aby si vytvořil vlastní podklady... Na druhou stranu pokud je wall po kvalitativní stránce OK, tak mě osobně koláž neurazí-když si vzpomenu na kolo genius a na czhunterovo montáž, tak to určitě nijak neodsuzuju. Pokud se budou zpřísňovat pravidla, tak bych to určitě hodně uvážil.

Pokud bych mluvil za sebe, tak sem radši, když si to člověk udělá od základu sám-mam z toho pak i lepší pocit, ale montáže z free obrázků mi nevadí, stejně tak, jako mi nevadí 3D grafika, kterou tady s oblibou hodně lidí používá. :slug
Karel Polívka (1485)|17.8.2009 20:55
Jde o to, zda v příštích kolech nějak řešit wallpapery, jako je například tento, jelikož míra vlastní tvorby je zde nižší než třeba u ostatních.

Chceme se k tomu postavit zejména s ohledem na názory vás, soutěžících.
czhunter (775)|17.8.2009 20:59
Jelikož tu existuje porota, která vybírá 10 finálových wallů a ta se nemusí za svá rozhodnutí nikomu zpovídat, je to plně v jejich rukou.

Netřeba zpřísňovat pravidla, ty Richmonde jako moderátor víš o těch wp nejvíc (původ, z čeho jsou složeny atd.), tak pro tebe určitě není problém ostatním porotcům napsat o každém jednu větu (vím že to stojí nějaký ten čas, ale 20 a víc se sejde v podstatě jen když je hodnotnější cena, v běžných kolech je jich míň).

Pravda je, že pokud budeš psát taková "doporučení", tak tím vlastně velmi ovlivníš ostatní a staneš se neomezeným vládcem, na druhou stranu ostatní porotci nemusejí poslouchat a vlastně jím klidně můžeš být i teď, akorát že to nevidíme :)

Pokud se tedy do finále dostávají wp, které se ti nelíbí, je to vlastně tvoje chyba ;)
Richmond (8084)|17.8.2009 21:07
[quote=zipp;282834]Jde o to, že ne každej umí třeba dělat v 3Dčku, nebo nemá tablet, foťák aby si vytvořil vlastní podklady...
Pokud bych mluvil za sebe, tak sem radši, když si to člověk udělá od základu sám-mam z toho pak i lepší pocit, ale montáže z free obrázků mi nevadí, stejně tak, jako mi nevadí 3D grafika, kterou tady s oblibou hodně lidí používá. :slug[/quote]
Jasne, ale co kdyz bude ten ve 3d o kategorii horsi nez montaz, ktera bude navic jen slepenici uz predem kvalitne vytvorenych "zdrojaku"? Ne kazdy si dovede predstavit, kolik urcity obrazek da prace (navic nekomu jde lepe 3d, nekomu 2d). Sam dobre vim, kolik prace da jenom nastaveni svetla ve 3d a to nepocitam modelovani objektu a textury. Je to predevsim na autorech, aby se sami rozhodli a zvazili zda je jejich mira "autorstvi" takova, aby stala za uverejneni. Na druhou stranu je hloupost predem vyrazovat kvalitni montaz - ted zbyva nejak definovat, co je kvalitni a co ne :notsure
zipp (166)|17.8.2009 21:19
[quote=Karel Polívka;282837]Jde o to, zda v příštích kolech nějak řešit wallpapery, jako je například tento, jelikož míra vlastní tvorby je zde nižší než třeba u ostatních.

Chceme se k tomu postavit zejména s ohledem na názory vás, soutěžících.[/quote]

Upřímně druhé místo tohoto wallu mě lehce zarazilo... Nicméně jak psal czhunter: Hlas lidu, hlas boží... Čili pokud se to lidem líbilo, nic proti tomu nemam-já bych si to na pozadí asi nedal... Dále bych asi souhlasil opět s czhunterem, že pokud je tu porota, tak by do finálě měly vstupovat opravdu práce, které tu kvalitu mají. Těžko chtít po richmondovi, aby ke každému wallu psal nějakou poznámku. Když už, tak by autor samotný měl lehce popsat postup práce, plus doložení použitých materiálů-nikoliv jako odkaz, ale připojit přímo obrázky. Čim víc vlastní tvorba, tim u mě líp...
_vasek (138)|18.8.2009 05:56
[quote=Richmond;282822]
Jsem pro napsat k obrazku, ktery bych povazoval za "malo vlastni" poznamku, popr. wallpaper presunout do rozpracovanych.[/quote]

Souhlas :). Myslím že tímhle přístupem se zamezí takovým těm pokusům o wallpaper a tuto soutěž budeme moci opravdu nazývat soutěží :thumb. Doufám jen, že bude dost účastníků, aby tím neopadla účast. To by byla vážně škoda. :(

Vlastní tvorbou budou autoři opravdu přemýšlet, než něco začnou vlastníma rukama tvořit :) takže by mohly být wally více nápadité, než když jen čerpají z toho, co mají po ruce.

Jinak mám koláže rád, sám jsem jich udělal hodně, ale od chvíle co mám tablet už je to trošku jiné ;)
Richmond (8084)|18.8.2009 10:26
[quote=husky14;282928]Jak chcete definovat, co je "kvalitní"? Jak chcete posuzovat, co už je dost "vlastní"? A hlavně, jak to chcete popsat?[/quote]

To je prave to, oc tu bezi. Zrejme neexistuje zadne pravidlo, podle ktereho by se jednoznacne dalo usoudit, co je kvalitni a co ne - podle "zamalovane" plochy se to hodnotit neda, podle poctu pouzitych obrazku taky ne. Vcera me napadlo dat do 2. postu pozite obrazky jako prilohy, aby si uzivatele udelali obrazek o tom, co je vlastniho a co ne, ale zatim se k tomu KP nevyjadril tak to hodim i sem.

[quote=husky14;282928]...a navíc ten wall je z hlediska použitelnosti na plochu rozhodně lepší, než kdejaká extra super hi-end 3D tvorba (čímž se nechci nikoho dotknout) ;) [/quote]

Jj, pouzitelnost na plose je pro me ovlivnujicim faktorem (treba ten komix bych si na plochu nedal). Hi-end 3d tvorba tu zatim nebyla zadna (tenkrat tu mel slusny tusim zipp)

@Deee-aN: Mno, co ti na to mam rict :rolleyes:? Tady nejde ani tak o profesionalitu ani vybaveni (nicmene nepopiram, ze jsou zvyhodneni - na druhou stranu zainsvestovali do vybaveni, coz jeste automaticky neznamena, ze budou vysledky neco extra). Je to celkem jednoduchy - pokud neumim ve 3d tak nemuzu cekat, ze bude vystup na urovni a naopak. Me se treba hodne libil Strajkuv wall - vybornej napad, pouzitelnost na plose perfektni, provedeni na urovni a troufam si tvrdit, ze na podobny wall nebudes potrebovat tablet ;)
czhunter (775)|18.8.2009 12:47
jj, upravil bych to tak, že u požitých obrázků nestačí linky, ale musejí být přímo náhledy.
Je jasný, že kdo hlasuje tak, že sem pouze mrkne z webu (k tomu bych měl poznámku, že v novince o SHW je přimý link na hlasování hodně špatně vidět) a něco odklikne, ten se na ně stejně dívat nebude. Ale možná se na ně podívají porotci.

A taky bych možná upravil pravidla tak, že se nemá dělat WP v rozlišení 1920x a 1600x ... ale oba. Bude to použitelnější a kdo už jednou wp má (se zdrojovým souborem), není problém z něj udělat ten druhý (zejména z 16:10 na 4:3 to jde docela lehce).
lukas8178 (229)|19.8.2009 18:44
A co takhle sepsat seznam stránek kde se dají používat obrázky k volné tvorbě. myslim treba jako http://www.cgtextures.com nebo sxc.hu atd.... ale ne žádný walpaperdatabase.com a podobné (ty stejně mimochodem k volné tvorbě určeny nejsou)
jrx (1880)|19.8.2009 19:06
To je taky nesmysl. Představ si, že si ze sxc stáhnu třeba obrázek chlapíka s lopatou, přidám jeden filtr v PS a logo SHW. Bude to v pořádku?
Prostě jednoduše - obecná pravidla nelze stanovit, lze však stanovit třeba nějakou důvěryhodnou komisi, která by v případech kdy někdo uploadne něco, co nevyhovuje, rozhodla o vyřazení wallu ze soutěže. A nebo udělat pak veřejné hlasování. Samozřejmě by to musel někdo "prásknout" aby se to začlo řešit, né že se tu bude sabotovat každá práce, to je jasné ;)
ILJUSIN (175)|20.8.2009 11:48
Zkusim se vyjádřit ke všemu když jsem dosud mlčel :slug

- Už nyní může moderátor (Rýč) vyřadit wall když usoudí že to není dostatečná "vlastní tvorba" takže bych pravidla neměnil. Do jaké míry to musí být vlastní tvorba záleží na jeho subjektivnímu usudku.

- Aby Richmond psal hodnocení členům komise nevim nevim. Kdyby měl psát něco jako "tohle je překrásný" asi ne protože by ovlivnoval členy komise. Pokud by psal "bylo použito tohle a tohle" tak budiž. Ale myslel jsem že právě komise se na tohle dívá sama.

- Náhledy mi nevadí ale změní se tím něco? Komise se pravděpodobně stejně dívá z čeho wall vznikl a hlasující v druhém kole zajímá pouze wall ;) Co když ale budou mít zdrojové obrázky větší než maximální velikost pro upload? Má to převádět nebo snad zmenšovat? Pokud někdo udělá koláž s 20 obrázky má to všechno uploadovat? Nechal bych to jak to je s tím že by prioritně měl přidávat náhledy. Lpěl bych ale na tom aby se dávali opravdu přímé linky (ne něco typu "textura je z neco.com") a pokud je materiál použit řekněme z "šablon" nějakého programu aby uvedl přímo ten materiál (někdo v kole 10let SHW uvedl že použil materiál z Corelu nebo odkud a kdo ví jak ten obrázek vypadá?:notsure)

- rozlišení bych taky neměnil. :slug (sám přidávám pouze jedno rozlišení ale pokud by někdo požádal o jiné asi by nebyl problém)

- co se týče upravenýho obrázku Richmonda tak to (kdyby to bylo zařazeno do soutěže jak to je) nepovažuju za vlastní tvorbu ale jinak super práce Richmonda :thumb:slug. To by měl posuzovat v soutěži právě Richmond (případně asi KP v případě sporu).

- zamezovat použití některých zdrojových materiálů ("wallpaper z wallpaperu", možnost použití pouze odsud a odsud) se mi nelíbí. Když má práva tak at má možnost to použít...

- Jen bych se přimlouval za to až se uploaduje pouze jeden wall (další varianty at se přidávají klidně v následujících příspěvcích).
:slug
Richmond (8084)|20.8.2009 12:22
[quote=ILJUSIN;283834]
- Už nyní může moderátor (Rýč) vyřadit wall když usoudí že to není dostatečná "vlastní tvorba" takže bych pravidla neměnil. Do jaké míry to musí být vlastní tvorba záleží na jeho subjektivnímu usudku.[/quote]

- Nj, ale neni se o co oprit v pravidlech

[quote=ILJUSIN;283834]Co když ale budou mít zdrojové obrázky větší než maximální velikost pro upload? Má to převádět nebo snad zmenšovat? Pokud někdo udělá koláž s 20 obrázky má to všechno uploadovat? [/quote]

- Pokud pouzije 20 nevlastnich obrazku tak ano. O zmensovani uz byla rec s KP. Resil bych to tak, ze pro zdroje by platilo to same, jako pro wallpapery a pokud by byl "zdroj" vetsi, tak by byl automaticky zmensen na fullhd - podobne je to s vkladanim obrazku (zmensuji se tusim na 1024x768)

[quote=ILJUSIN;283834]Nechal bych to jak to je s tím že by prioritně měl přidávat náhledy. Lpěl bych ale na tom aby se dávali opravdu přímé linky (ne něco typu "textura je z neco.com") a pokud je materiál použit řekněme z "šablon" nějakého programu aby uvedl přímo ten materiál (někdo v kole 10let SHW uvedl že použil materiál z Corelu nebo odkud a kdo ví jak ten obrázek vypadá?:notsure)[/quote]

- Ja bych byl pro dat do 1. prispevku jen wallpaper a do druheho pouzity material zobrazovany v nahledech (to bych delal "manualne" - zaroven bych prekontroloval zda jsou free, popr. jestli se na ne nevstahuje nejake opravneni k pouziti). Na "sablony" bych stale pohlizel jako na zdrojove obrazky, pouze defaultni textury z 3d programu bych asi neresil vubec - vetsinou se material sklada z vetsiho poctu faktoru, ktere ovlivnuji vysledek takze mira upravenosti vychozi textury je znacna (ted nemam na mysli obyc "diffuse" texturu).

[quote=ILJUSIN;283834]- rozlišení bych taky neměnil. :slug (sám přidávám pouze jedno rozlišení ale pokud by někdo požádal o jiné asi by nebyl problém)[/quote]

- Jsem pro, ted se mi to tak nejak rozlezelo :) a v prvnim prispevku bych nechal pouze jeden wallpaper ve fullhd, ostatni rozmery bych dal jako volitelne/bonusove, pokud se autor rozhodne je dodat.

[quote=ILJUSIN;283834]- co se týče upravenýho obrázku Richmonda tak to (kdyby to bylo zařazeno do soutěže jak to je) nepovažuju za vlastní tvorbu ale jinak super práce Richmonda :thumb:slug. To by měl posuzovat v soutěži právě Richmond (případně asi KP v případě sporu).[/quote]

- Ja bych tyhle mini upravy za vlastni tvorbu taky nepovazoval, otazkou je jak s nimi nakladat. Ja osobne bych jim dal nizsi hodnoceni - opet by zalezelo na upravach, tzn. "doladeni" barev a pridani loga SHW bych povazoval spise za nedostatecne, pokud by wallpaper vykazoval vice uprav nez na prikladu tak bych hodnotil lepsi znamkou apod. Wallpaper z wallpaperu - proc ne, "nediskriminoval" bych je ;)
zipp (166)|21.8.2009 00:21
Já sem určitě pro náhledy-mě osobně třeba zajímá jak a přes co se k finálnímu obrázku autor dopracoval, ale klikání už mě obtěžuje :) je to prostě hned po ruce a kolikrát stačí i malej náled a hned je to jasný.

Jinak podle mě Richmond může dostatečně eliminovat "lehce" upravená díla a neni snad potřeba nějak složitě zasahovat do pravidel.
ILJUSIN (175)|1.11.2009 15:13
edit by Richmond: Nasleduje diskuze z threadu https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/40765-shw19-iljusin-1

[quote=EditorPO;309104]Nezda sa ti ze mutis vodu? :) Si ho tam nedal, aby to vyzeralo ze si sa fakt namakal. Je to trapne. Tento obrazok si si musel pamatat. Ale ty si dal 90% obrazkov, ktore si vobec nepouzil. Snad len Zamok Loket, tu zensku a nejakych drakov. Ale nebudem vynasat sud. Od toho je tu Richi.[/quote]
Ne nezdá i když nevim je co "mutis".
POužité obrazky:
Obr1 (obrázek 1 v připojených obrázcích ne podle jména samotného obrázku - názvy obrázků se shodují s pořadím v připojených obrázcích od 1-8) použit u šatů a nohou slečny.
Obr2 použit na vlasy slečny+textura draka
Obr3 použit v horní části šatů
Obr4 použit v levém horním rohu
Obr5 použit uprostřed
Obr6 použit jako "rozhrabaný" sníh u nohou slečny
Obr7 NEBYL použit
Obr8 NEBYL použit
Obr9 použit u dolní části šatů
Obr10 použit na většinu ledu na šatech slečny
Obr11 použit u ruky
Obr12 nejsem si jistý (mám za to že u hradu)
Obr13 samotná slečna
Obr14 nejsem si jistý
Obr15 ruce a nohy slečny
Obr16 Oblaka
Obr17 u nohou slečny
Obr18 vetšina plochy wallu (přidán Richmondem)
Použití obrázků se může lišit (např Obr2 s Obr3)

Vypadl možná proto že jsem v době uploadu ve složce s obrázky již jiné verze a v náhledech to zrovna jinak nevypadá

Navíc vydávat velmi stahovaný obrázek za svůj výtvor je dost naivní.

Obrázek draka posílám Richmondovi at posoudí zda jsem ho dělal jí nebo ne (podle vrstev se to snad pozná...)
zipp (166)|1.11.2009 15:17
[quote=Richmond;309121]Ja to muzu presunout k hunterovi, kterej to aspon rek rovnou ;)[/quote]

Tak pokud to má free práva, nebo to právo iljusin dostal, tak bych to neřešil-zapomenout může každej a v tý mase obrázků co uploadoval se to stát mohlo-jestli to bylo naschvál nebo ne, to už je jeho věc...
Richmond (8084)|1.11.2009 15:31
Tak nejak...
Prozatim to hodim tedy k hunterovi a necham posoudit zda zaradit ci ne. SXC.Hu je tu pomerne hojne vyuzivany sajt, podobne je to s brushema - v drtive vetsine se weby chrani stejnou formulaci typu: "Pokud se chcete ujisit, pozadejte primo autora".
zipp (166)|1.11.2009 15:42
http://www.sxc.hu/help/7_2 anglicky tolik dobře neumim, tak to někdo zkoukněte :)
ILJUSIN (175)|1.11.2009 15:47
Na samotné stránce s obrázkem ja napsána licence....Royalty free...
EditorPO (2819)|1.11.2009 15:52
Este by som chcel pripomenut cast pravidiel, ktora pojednava o pouzitych zdrojoch:
[quote]14.2.6. Pokud se nejedná o zcela vlastní tvorbu, zavazuje se Účastník k poskytnutí zdrojových materiálů, které použil pro tvorbu wallpaperu, a také k uvedení informací o souhlasu jejich autorů k užití v jeho wallpaperu (po odeslání formuláře vytvoří Účastník v tématu s wallpaperem nový příspěvek, do kterého uvede informace o původu nevlastních materiálů, které buď vloží do přílohy, nebo uvede odkazy na servery, z kterých pochází, pokud na ně není možné přímo odkázat).[/quote]Nepokladam teda za dostatocne, nahadzat do druheho prispevku obrazky a napisat, ze je to z sxc.hu, kto to bude overovat? Od kazdeho obrazku ma byt link na stranku, z ktorej pochadza (pokial je to mozne a u sxc.hu to mozne je).


[quote]14.4.3. Účastí v SHWallpaper uděluje Účastník Pořadatelům bezúplatně nevýhradní a časově neomezené právo Dílo užít všemi způsoby definovanými v § 12 a násl. zákona č. 121/2000 Sb.[/quote][quote]§ 12 Právo dílo užít
(1) Autor má právo své dílo užít a udělit jiné osobě smlouvou oprávnění k výkonu tohoto práva; jiná osoba může dílo užít bez udělení takového oprávnění pouze v případech stanovených tímto zákonem.
(2) Poskytnutím oprávnění podle odstavce 1 právo autorovi nezaniká; autorovi vzniká pouze povinnost strpět zásah do práva dílo užít jinou osobou v rozsahu vyplývajícím ze smlouvy.
(3) Autor má právo požadovat na vlastníku věci, jejímž prostřednictvím je dílo vyjádřeno, aby mu ji zpřístupnil, pokud je toho třeba k výkonu práv autorských podle tohoto zákona. Toto právo nelze uplatnit v rozporu s oprávněnými zájmy vlastníka; vlastník není povinen autorovi takovou věc vydat, je však povinen na žádost a náklady autora zhotovit fotografii nebo jinou rozmnoženinu díla a odevzdat ji autorovi.
(4) Právem dílo užít je

a) právo na rozmnožování díla (§ 13),
b) právo na rozšiřování originálu nebo rozmnoženiny díla (§ 14),
c) právo na pronájem originálu nebo rozmnoženiny díla (§ 15),
d) právo na půjčování originálu nebo rozmnoženiny díla (§ 16),
e) právo na vystavování originálu nebo rozmnoženiny díla (§ 17),
f) právo na sdělování díla veřejnosti (§ 18), zejména 1. právo na provozování díla živě nebo ze záznamu a právo na přenos provozování díla (§ 19 a 20),
2. právo na vysílání díla rozhlasem či televizí (§ 21),
3. právo na přenos rozhlasového či televizního vysílání díla (§ 22),
4. právo na provozování rozhlasového či televizního vysílání díla (§ 23).
(5) Způsoby užití díla vyplývající z odstavce 4 se pro účely tohoto zákona vymezují v ustanoveních § 13 až 23.[/quote]Ako to chces udelit, ked SXC.HU
[quote]You may not use the Image

 • For pornographic, unlawful or other immoral purposes, for spreading hate or discrimination, or to defame or victimise other people, sociteties, cultures.
 • To endorse products and services if it depicts a person.
 • In a way that can give a bad name to SXC or the person(s) depicted on the Image.
 • As part of a trademark, service mark or logo.
 • SELLING AND REDISTRIBUTION OF THE IMAGE (INDIVIDUALLY OR ALONG WITH OTHER IMAGES) IS STRICTLY FORBIDDEN! DO NOT SHARE THE IMAGE WITH OTHERS!
[/quote]Royalty free znamená, že je bez licenčného poplatku, nie že je neobmedzene použiteľný.


Vsetci si zvykli oznamovat, ze obrazky su z sxc.hu ....
Richmond (8084)|1.11.2009 16:12
[quote=EditorPO;309150]Nepokladam teda za dostatocne, nahadzat do druheho prispevku obrazky a napisat, ze je to z sxc.hu, kto to bude overovat? Od kazdeho obrazku ma byt link na stranku, z ktorej pochadza (pokial je to mozne a u sxc.hu to mozne je)[/quote]

S tim souhlasim, co se tyce licence tak SXC.hu pravi, ze pro ujisteni je nejlepsi kontaktovat autora, nesmi se dilo z fotek pokladat za vlastni bez linku/uvedeni autora a ze si date tu praci, abyste toho autora uvedli

http://translate.google.cz/translate?prev=hp&hl=cs&js=y&u=http%3A%2F%2Fwww.sxc.hu%2Fhelp%2F7_2&sl=en&tl=cs&history_state0=
czhunter (775)|1.11.2009 16:40
[quote=EditorPO;309150]Ako to chces udelit, ked SXC.HU[/quote]Jenže to, co jsi tučně zvýraznil se na tvorbu wallpaperů zde vůbec nevztahuje, protože tu ty obrázky nikdo ani neprodává, ani neredistribuuje.
Stejně tak je tam přesně napsáno, kdy je potřeba výslovné svolení autora (při použití obrázku ve web template, prodeji tisků a prodeji dalších věcí s tím obrázekm), opět ani jedno z toho se tu nedělá.

Toto platí, pokud není u obrázku výslovně uvedeno jinak, takže by se tu měly používat přesné linky.
Pokud je u obrázku napsáno "roaylity free", tak to znamená nejen že je bez licenčního poplatku, ale zároveň to ani neruší žádné z pravidel SXC ani nevyžaduje žádné podmínky navíc.

Tedy podle mě ILJUSIN použil vše v souladu s pravidly a tak jak má být, jen s tím rozdílem, že jeden podstatný obrázek zapomněl (ale ten mu nezpůsobí žádné problémy s pravidly, takže není proč by ho chtěl nějak zatajovat) a že měl linkovat přímo, když to jde.

Pro mě obrázek jednoznačně do soutěže patří.
zipp (166)|1.11.2009 16:56
[quote=czhunter;309170]Jenže to, co jsi tučně zvýraznil se na tvorbu wallpaperů zde vůbec nevztahuje, protože tu ty obrázky nikdo ani neprodává, ani neredistribuuje.
Stejně tak je tam přesně napsáno, kdy je potřeba výslovné svolení autora (při použití obrázku ve web template, prodeji tisků a prodeji dalších věcí s tím obrázekm), opět ani jedno z toho se tu nedělá.

Toto platí, pokud není u obrázku výslovně uvedeno jinak, takže by se tu měly používat přesné linky.
Pokud je u obrázku napsáno "roaylity free", tak to znamená nejen že je bez licenčního poplatku, ale zároveň to ani neruší žádné z pravidel SXC ani nevyžaduje žádné podmínky navíc.

Tedy podle mě ILJUSIN použil vše v souladu s pravidly a tak jak má být, jen s tím rozdílem, že jeden podstatný obrázek zapomněl (ale ten mu nezpůsobí žádné problémy s pravidly, takže není proč by ho chtěl nějak zatajovat) a že měl linkovat přímo, když to jde.

Pro mě obrázek jednoznačně do soutěže patří.[/quote]

14.4.3. Účastí v SHWallpaper uděluje Účastník Pořadatelům bezúplatně nevýhradní a časově neomezené právo Dílo užít všemi způsoby definovanými v § 12 a násl. zákona č. 121/2000 Sb.
14.4.4. Účastník dále Účastí v SHWallpaper prohlašuje, že práva k užití Díla mu patří a že ručí za škody, které by Pořadatelům vznikly v důsledku nepravdivosti tohoto prohlášení, nebo v důsledku nerespektování autorských práv ze strany autora.
czhunter (775)|1.11.2009 17:03
Nechápu.
Bod 14.4.3 se vůbec netýká povinností soutěžícího při tvorbě (tedy nechápu, proč se to tu už podruhé nesmyslně cituje) a z bodu 14.4.4. Iljusin nic neporušil, tam se jen SHW zbavuje odpovědnosti za dílo.

Jediné co Iljusin porušil jen úplně poslední část souvětí z bodu 14.2.6, což ale podle mě není zásadní důvod pro vyloučení. Navíc není jediný, kdo to tak udělal a už v minulých kolech tu byl precedens, že se to smí (odkázat se na obecná pravidla serveru, když nejsou nijak změněna).
zipp (166)|1.11.2009 17:15
Tak si přečti, co si napsal o příspěvek výše... Já zákonům fakt nerozumim, ale když to vemu selskym rozumem, tak si napsal, že obrázky nesmějí být použity cituju: při použití obrázku ve web template, prodeji tisků a prodeji dalších věcí s tím obrázekm...

což se jaksi neshoduje s pravidlem, že SHW může časově neomezeně JAKKOLIV toto dílo použít... navíc hned další pravidlo říká: že práva k užití Díla mu patří a že ručí za škody... čili pokud nemá výslovnej souhlas autora k užití obrázku, tak nemá práva k užití díla, čili SHW by ho nemohlo jakýmkoliv způsobem použít...

jestli je moje myšlenka špatná, tak mě někdo opravte.

Jinak co se týče vyloučení wallu ze soutěžního kola, tak já se zdržuju hlasování-tenhle wall sem viděl v top 3...
Richmond (8084)|1.11.2009 17:26
Repost ze Skladky
[quote=Jiri@tncm;309165]Už to vyřešil, hodil to na KaPa :D[/quote]
Jj, a nejen ILJUSINa :)
Jsem pro ho vratit zpet (podle me neporusil pravidla SXC, ale spis SHW), na druhou stranu, kdyz uz je to tak diskutabilni tak bych chtel nazor minimalne "posvetit" KP + komisi ;), seknout se muze opravdu kazdy...

edit: a jinak cgtextures je v tomhle ohledu jeste tolerantnejsi - nepozaduji ani link, ovsem problem muze nastat kvuli "sharingu". Cimz se dostavame k problemu spise technickeho reseni uploadu pouzitych materialu - pokud se jedna o sharing tak by bylo vhodnejsi linkovat primo na zdroj tak, aby se stahoval z jejich serveru a ne ze SHW

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=cs&sl=en&tl=cs&u=http://cgtextures.com/content.php%3Faction%3Dlicense&prev=hp&rurl=translate.google.cz&usg=ALkJrhizejO7mO4m8Ha7q9Sw-03ClAindQ

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=cs&sl=en&tl=cs&u=http://cgtextures.com/content.php%3Faction%3Dfaq&prev=hp&rurl=translate.google.cz&usg=ALkJrhhHQEnyQgp9Zg978NOGDpj2JgpPVA
czhunter (775)|1.11.2009 17:54
[quote=zipp;309177]když to vemu selskym rozumem, tak si napsal, že obrázky nesmějí být použity cituju: při použití obrázku ve web template, prodeji tisků a prodeji dalších věcí s tím obrázekm...

což se jaksi neshoduje s pravidlem, že SHW může časově neomezeně JAKKOLIV toto dílo použít[/quote]No jo, jenže každí z těchto věcí se vztahuje k jinému dílu.
To že obrázky nesmíš prodávat a používat ke komerčnímu tisku se vztahuje k obrázkům na SXC.
To že SHW může jakkoliv toto dílo použít se vztahuje k wallpaperu.

To ale není jedno a to samé a jaký je mezitím rozdíl se tu už jednou řešilo a vyřešilo tak, že o tom, jde-li o tom rozhoduje Richmond a KáPo ... to je přesně ta "definice vlastní tvorby".

Nicméně koláž je regulérní nové dílo a jeho autorem je ten, kdo obrázky slepil dohromady, ne ten, kdo udělal obrázky původní.
Richmond (8084)|1.11.2009 19:15
SXC zakazuje prodej/distribuci atd. coz se tady nedeje a "vystavku" nejlepsich za to povazovat nelze, nikdo nepopira autora zdrojovych materialu ke kterym se da jednoduse proklikat (dobra, uplne ke vsem az tak lehce ne :rolleyes: - do budoucna by tedy bylo dobre uvest autora s linkem, ale jak vyresit napr. neexistujici link? :notsure)
zipp (166)|1.11.2009 19:32
neděje, ale pravidla sou postavený tak, že by klidně mohlo, pak by to problém byl...
Richmond (8084)|1.11.2009 19:40
Mas na mysli nejaky konkretni body? :notsure
zipp (166)|1.11.2009 19:47
už sem to jednou postoval...

14.4.3. Účastí v SHWallpaper uděluje Účastník Pořadatelům bezúplatně nevýhradní a časově neomezené právo Dílo užít všemi způsoby definovanými v § 12 a násl. zákona č. 121/2000 Sb.

pokud se KáPo rozhodne na tom wallpaperu vydělat miliony (teoreticky :)), tím že ho nějak prodá-na což má podle mě díku tomuto pravidlu právo, tak je iljusin v ř**i, jelikož na to nebude mít souhlas autora-o to mi jde celou dobu... To že tady wally nikdo prodávat nebude je věc druhá, ale teoreticky by mohl. Tohle pravidlo přímo nijak neovlivňuje to co tady řešíme, ale každej by se měl zamyslet jakej to může mít dopad.
czhunter (775)|1.11.2009 20:08
Ale ty to pořád nechápeš. KáPo bude prodávat Iljušinův wallapper, ale Iljušin nebude prodávat ty zdrojový fotky, protože to není jedno a to stejné dílo.
Něco jiného by to bylo, pokud by autor fotek zakázal jejich modifikaci, ale to není tento případ.
zipp (166)|1.11.2009 20:14
[quote=czhunter;309259]Ale ty to pořád nechápeš. KáPo bude prodávat Iljušinův wallapper, ale Iljušin nebude prodávat ty zdrojový fotky, protože to není jedna a ta stejná věc.[/quote]

ale dyť je to nesmysl... jednou prostě ten autor nedal svolení, že to můžeš prodat, takže je úplně jedno jestli to prodá iljusin jako svůj výtvor, kápo jako víteznej wallpaper, nebo někdo úplně jinej, kdo si to stáhne... prostě jednou je tam použitá fotka, která podléhá autorskýmu právu, tak by se prostě v jakýkoliv podobě prodávat neměla.
EditorPO (2819)|1.11.2009 20:28
Kedze sa tu rozbehla debata, tak prispejem dalsim postrehom. Nech v tom iljusin nie je sam :)

Veselo sa tu pouzivaju cudzie autorske diela, s tym, ze autor je presvedceny, ze pouzitie obrazkov je free a uplne neobmedzene. Tym, ze nie su stanovene 100% jasne pravidla o pouziti cudzich materialov a sutaziaci sa spoliehaju na nedostatok casu a prostriedkov na kontrolu dodrziavania pravidiel, mohlo dojst aj k tomuto:

SHW19_hanusm_2 vo svojom sutaznom diele napriklad pouzil foto z deviantArt, konkretne od autora tejto fotografie:

ktorym je TwiggXstock aka TwiggX. (mimochodom 19 rocna baba ;))
Mimo ineho ma v Rules uvedene:
[quote] Link back to my stock profile/credit me in your description, it makes it easier for others to find the file
Please give me a comment with a link to your deviation so I can fav it
NOT to be used outside of dA without my written permission[/quote]
Prelozene: zakaz pouzitia mimo deviantArt bez jej pisomneho suhlasu.

Vsetky chyby, o ktorych sa tu bavime, vyplyvaju teda z neznalosti pomerov na serveroch, ktore ponukaju autorske diela k dalsiemu pouzitiu, z nepozornosti a spoliehania sa na to, ze to nikto preverovat nebude. Autori na tychto serveroch nedavaju pausalny suhlas na uzitie ich diela. Kazdy si urcuje okrem vseobecnych aj svoje vlastne obmedzenia.

Taktiez je ine pouzit niekoho dielo tak ako je a bez uprav, napriklad ako wall, ako vytlaceny obrazok a ine je pouzit cudzie dielo ako cast svojho diela a vydavat ho za svoje bez toho, aby o tom autor povodneho diela vedel a dal suhlas. To sa tyka aj sxc.hu. Vzdy musite brat do uvahy zakony danej krajiny, kde to nove dielo vznikne, s prihliadnutim na autorske prava povodneho autora (asi podla krajiny v ktorej zije a dielo tvori).

Ak som trochu rozviril stojate vody okolo sutaze, tak som rad. Aspon sa zas pohneme trochu dalej.
Richmond (8084)|1.11.2009 21:18
[quote=EditorPO;309274]
Prelozene: zakaz pouzitia mimo deviantArt bez jej pisomneho suhlasu.
[/quote]
Jj, tam je to jasne, ovsem Lars tam nic uvedeneho nema takze jak postupovat? Ridit se primarne pravidly SXC?
Minule se to tu rozjelo tak, ze spousta lidi v tom videla strasnej problem s tim, ze se z toho stane soutez profesionalu a diky tomu klesne pocet soutezicich/wallpaperu :mistake pritom napr. Impact (ktery nechce byt jmenovan :)) dokazal behem hodiny upravit wallpaper tak, aby vyhovoval ;)

edit: kdyztak tady je sbirka zakonu 121 http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp?zdroj=sb00121&cd=76&typ=r
czhunter (775)|1.11.2009 21:36
[quote=zipp;309264]ale dyť je to nesmysl ... tak by se prostě v jakýkoliv podobě prodávat neměla.[/quote]To je vidět, že se neorientuješ v moderním umění.
Už když v roce ... eee kdysi dávno ... vystavil Marcel Duchamp pisoár jako umělecké dílo, byl ON autorem toho díla, ne ten, kdo pisoár navrhl nebo vyrobil. Ale to není jen tohle, za poslední desítky let vznikly tuny uměleckých děl, který jsou jen úpravou, parafrází, citací nebo koláží jiných uměleckých děl, které byl dále prodány s novým autorstvím.
A pokud ti to autor původního díla nezakáže, tak to prostě udělat můžeš.

A když už chceš používat selský rozum, tak SXC je server se "stock photography". To není žádná galerie ani výstavka, to je prostě fotografie jako užité umění určená k tomu, aby na jejím základě vznikala další díla.
Z logiky věci jsou fotografie na SXC k podobným úpravám, jako tu děláme, určeny, a pokud by to někdo v rozšíření licence nechtěl, pak:
a) je to proti logice toho serveru
b) by to tam vůbec nedával

Tato logika ovšem neplatí na servery jako DeviantArt, který je určený k něčemu jinému nebo soukromé webové stránky.
jrx (1880)|1.11.2009 21:38
[quote=Richmond;309296]Jj, tam je to jasne, ovsem Lars tam nic uvedeneho nema takze jak postupovat? Ridit se primarne pravidly SXC?[/quote]

Jistě. Má uvedeno "Availability: Standard restrictions apply." a pod "Standard restrictions" se skrývá to, co už tady bylo: http://www.sxc.hu/help/7_2 ;)
StD (1963)|1.11.2009 21:47
Já tedy tak trochu nechápu ty vaše diskuse - když chci na titulní stranu časopisu (ddto jako wallpaper) použít nějakou fotku(y), tak za A) si jí buďto nafotím sám či osoba za tím účelem najatá (která tím současně ztrácí nárok na jakékoli další nároky mimo smluvní honorář a uvedení jména autora); nebo B) použiji "volnou" fotografii uvolněnou k tiskovému použití (ie. stránky pro Press) a pouze uvedu pramen; nebo C) dohodnu se s autorem či držitelem copyrightu. Tak si vyberte, pokud možno pracujte podle těchto tří hledisek a VŽDY uvádějte co/odkud to je přímo v obrázku (6bodovým mini-písmem) a máte klid.
EditorPO (2819)|1.11.2009 21:56
[quote=Jiri@tncm;309310]Jistě. Má uvedeno "Availability: Standard restrictions apply." a pod "Standard restrictions" se skrývá to, co už tady bylo: http://www.sxc.hu/help/7_2 ;)[/quote]
Dobre, ked zoberieme do uvahy Image licence agreement z tvojho linku, tak je tam uvedene mozne pouzitie obrazkov:
[quote]You may use the Image

 • In digital format on websites, multimedia presentations, broadcast film and video, cell phones.
 • In printed promotional materials, magazines, newspapers, books, brochures, flyers, CD/DVD covers, etc.
 • Along with your corporate identity on business cards, letterhead, etc.
 • To decorate your home, your office or any public place.
[/quote]Kde je tam uvedene, ze ich mozes pouzit na vytvorenie vlastneho diela modifikaciou danych obrazkov? Ja to chapem tak, tak ich mozes pouzit v stave "ako sú".

V dalsej casti je vylozeny zakaz k urcitemu pouzitiu:
[quote]You may not use the Image

 • For pornographic, unlawful or other immoral purposes, for spreading hate or discrimination, or to defame or victimise other people, sociteties, cultures.
 • To endorse products and services if it depicts a person.
 • In a way that can give a bad name to SXC or the person(s) depicted on the Image.
 • As part of a trademark, service mark or logo.
 • SELLING AND REDISTRIBUTION OF THE IMAGE (INDIVIDUALLY OR ALONG WITH OTHER IMAGES) IS STRICTLY FORBIDDEN! DO NOT SHARE THE IMAGE WITH OTHERS!
[/quote]Su to taxativne vymenovane zakazy, viac menej znevazujuceho a komercneho charakteru. Ale to neznamena, ze ked tam nie je spomenute vyuzitie v kolazach, tak je to implicitne povolene. To by to muselo byt spomenute v prvej casti.

V tretej casti je taktiez zakaz komercneho vyuzitia bez suhlasu autora, ked si to musis vylozene vyziadat.
No a samozrejme, ze kazdy autor ma svoje dalsie obmedzenia uvedene pri svojom diele.

Tu som nasiel nejaky pokec o roznych licenciach a serveroch. http://www.tutorials.cz/print.php?id_clanku=1413 Snad to pomoze.
zipp (166)|1.11.2009 21:58
[quote=czhunter;309308]To je vidět, že se neorientuješ v moderním umění.
Už když v roce ... eee kdysi dávno ... vystavil Marcel Duchamp pisoár jako umělecké dílo, byl ON autorem toho díla, ne ten, kdo pisoár navrhl nebo vyrobil. Ale to není jen tohle, za poslední desítky let vznikly tuny uměleckých děl, který jsou jen úpravou, parafrází, citací nebo koláží jiných uměleckých děl, které byl dále prodány s novým autorstvím.
A pokud ti to autor původního díla nezakáže, tak to prostě udělat můžeš.

A když už chceš používat selský rozum, tak SXC je server se "stock photography". To není žádná galerie ani výstavka, to je prostě fotografie jako užité umění určená k tomu, aby na jejím základě vznikala další díla.
Z logiky věci jsou fotografie na SXC k podobným úpravám, jako tu děláme, určeny, a pokud by to někdo v rozšíření licence nechtěl, pak:
a) je to proti logice toho serveru
b) by to tam vůbec nedával

Tato logika ovšem neplatí na servery jako DeviantArt, který je určený k něčemu jinému nebo soukromé webové stránky.[/quote]

http://www.sxc.hu/help/7_2

You may not use the Image
-SELLING AND REDISTRIBUTION OF THE IMAGE (INDIVIDUALLY OR ALONG WITH OTHER IMAGES) IS STRICTLY FORBIDDEN! DO NOT SHARE THE IMAGE WITH OTHERS!

Always ask permission from the photographer if you want to use the Image
-In website templates that You intend to sell or distribute.
-For creating printed reproductions that You intend to sell.
-On "print on demand" items such as t-shirts, postcards, mouse pads, mugs (e.g. on sites like Cafepress), or on any similar mass produced item that would contain the Image in a dominant way.
Richmond (8084)|1.11.2009 22:15
[quote=EditorPO;309320]Tu som nasiel nejaky pokec o roznych licenciach a serveroch. http://www.tutorials.cz/print.php?id_clanku=1413 Snad to pomoze.[/quote]
Tam se zminuji o tvorbe - ted je otazkou, zda povazovat "kolaz" za tvorbu nebo si ji vylozit jako upravu.[/quote]
Vpravo jsem zahlidl par odkazu kdy byla fotka pouzita presne na tu samou vec co tady ;)

[quote=zipp;309322]http://www.sxc.hu/help/7_2
You may not use the Image
-SELLING AND REDISTRIBUTION OF THE IMAGE (INDIVIDUALLY OR ALONG WITH OTHER IMAGES) IS STRICTLY FORBIDDEN! DO NOT SHARE THE IMAGE WITH OTHERS![/quote]
Jj, mohl by tu byt trochu problem s uploadnutim na SHW, coz by se dalo mozna chapat jako sdileni, ale zase je u toho primo link a tim je umoznen pristup ze strany autora (to je psano v tom zakonu)