reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Berete u HW ohled na záměry výrobců?

Karel Polívka (1485)|4.4.2008 01:39
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Berete u HW ohled na záměry výrobců?

Berete při výběru nové komponenty (základní desky, grafické karty...) nebo periferie (myši, tiskárny, LCD monitoru...) ohled na to, jak přesně zamýšlel výrobce její nasazení, nebo Vás to nezajímá a uděláte si vždy o produktu svůj vlastní závěr podle svých preferencí (který pak předáváte dále)? Ať už jsou Vaše názory jakékoli - vyjádřete je, zapojte se s ostatními do diskuze!


Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Intri (3490)|4.4.2008 02:03
Určitě, myslím, že je to dost běžná praxe - typický příklad jsou monitory, málokdo si asi koupí monitor určený pro náročné grafiky do nenáročné domácnosti. Hlavní odrazující faktor je sice asi cena, ta je ale úměrná kvalitě. Pokud jde o výrobky podobné kvality a přesto jiných zaměření, napadají mě procesory a slavné rozdělování Intel = audio, video, komprimace apod., AMD = hry a tak. U procesorů vybírám taky podle jejich nasazení.
hudsonstan (1)|4.4.2008 06:14
Zásadně ne. Když si výrobek koupím, použiji ho na to k čemu se mi hodí bez ohledu na záměry výrobce.
Dwarlin (93)|4.4.2008 07:33
Ja osobne ked si vyberam nejaky HW, mam zhruba urcene k comu by mal sluzit, ale v konecnom dosledku ho uzivam podla svojho uvazenia...ano, su veci ktore by sa takto nemali alebo sa vobec nemaju uzivat, ale take si ja zasadne nekupujem...

Takze nie, prakticky neberiem ohlad na zamery vyrobcou HW ale pri ich vybere mi to pomaha lepsie sa rozhodnut...
marekduha (1)|4.4.2008 07:41
Je to rôzne, niekedy áno niekedy nie, podľa zdravého rozumu a skúseností na fórach. Označenia napr. u pamätí ako navrhnuté pre SLI sú čistý marketing.
johny__g (6387)|4.4.2008 09:01
S tím bych souhlasil, je třeba rozlišovat záměry výrobce - technického oddělení (skutečné přizpůsobení věci z hlediska použitých technologií atd.) a záměry marketingového oddělení. Prvně jmenovaným se většinou řídím, tím druhým se většinou bavím.
MaximGorkij (1)|4.4.2008 09:21
Nie, vždy si vyberám komponenty podľa recenzií a diskusií. A samozrejme pomer ceny a výkonu. Hlavne podľa ceny. Aj keď odporúčam niekomu nejakú zostavu vždy najprv pýtam koľko je ochotný investovať a podľa toho vyberám komponenty. Aby za tú cenu dostal to najlepšie a samozrejme aj najvýkonnejšie.
mastermind (18)|4.4.2008 09:38
Já osobně při výběru jak svých komponent, tak těch pro stavbu PC na zakázku vycházím vždy z recenzí, testů a v neposledním případě z diskuzí k danému produktu. Marketingová prohlášení většiny firem mi obvykle pouze vykouzlí úsměv na tváři :)
Frog (510)|4.4.2008 09:51
[QUOTE=mastermind;108142]Já osobně při výběru jak svých komponent, tak těch pro stavbu PC na zakázku vycházím vždy z recenzí, testů a v neposledním případě z diskuzí k danému produktu. Marketingová prohlášení většiny firem mi obvykle pouze vykouzlí úsměv na tváři :)[/QUOTE]

s tymto sa neda nesuhlasit. Ked si pozriete popis produktu resp. zameranie daneho hardveru priamo od vyrobcu tak tam vo vacsine nie su ine slova ako "Najlepší..., Najlacnejší, Nová technológia pre naj..."" atd atd. Niet nad osobnú skúsenosť s danym hardverom, v druhom pripade tiež pri vybere vychadzam podla dobre realizovanych testov.
Hromas (14)|4.4.2008 10:16
Také patřím k těm,kteří nakupují a užijí dle potřeby a ne podle výrobce.
polygon (1)|4.4.2008 10:31
Ja bych spise rekl ze nejde ani tak moc o zamery vyrobcu hw ale o zamery recenzentu hw a samotnych uzivatelu, spotrebitelu. Ti maji casto potrebu skatulkovat a znacce, nebo typu hw prirknout konkretni urceni. Nechci rict ze neexistuje zadne rozdeleni od samotnych vyrobcu, mame tady treba rac servery, nebo na druhe strane joysticky. Ale tvrdit, ze procesor je "herni", nebo klavesnice "programatorska" to je vazne usmevne.
Neregistrovaný (0)|4.4.2008 11:04
nadruhou stranu ale herní klávesnice, případně herní myš už je docela logický...ale opravdu určující je to pouze u kvalitních znacek...herní myš od A4tech nebo od TRUSTu je opravdu úsměvná, ale taková MX518 od logitechu je opravdu hení...

některé komponenty se dají vybírat podle určení výrobce, někde je to hloupost...třeba jako rozdělení INTEL-video, AMD-hry... tohle rozdělení nebylo od výrobců ale od uživatelů a v jedné době opravdu platilo, dneska už to neplatí...já odobně mám ve své "herní" mašině Intel E8200...
a opravdu je nutné rozlišovat určení od technického oddělení nebo marketingové výkřiky...
Kojak
james008 (47)|4.4.2008 12:33
Rozhodne na to k cemu je co urceno jaksi slangove receno "kaslu"
jelikoz se primarne zabyvam parametry vyrobce ktere taktez beru
ponekud zlehka, nasledne benchmarky/testy, a nejcasteji si domluvim
s nejakym shopem ci velkoskladem ze pokud je zbozi ve vhodnem
baleni nebo ho maji na prodejne jiz vybalene ze si produkt "osaham".

U takovych procesoru napr....tam neni prilis co osahat.. zde se zameruju na vyhledani udaju
dle ser cisla o konkretnich vlastnostech serie na netu.
Mam nastesti obcas moznosti si treba kvuli pretaktovani procesory po domluve
menit tak dlouho az narazim na vhodny kus (typicka lapalie s Opterony 144
a 175 kterou sem absolvoval)

Take se nesnazim treba dodrzovat ideu vyrobce....
viz treba moje sestava.. do platformy AMD SPIDER mi chybi jen cpu
ale nemam duvod mit nizko vykonneho phenoma za kupu penez,
kdyz za pakatel pouziji ath 5000 Black ed a ktery hodim na 3.2ghz a poslouzi
mi k memu urceni daleko vykonneji a lepe.

V naprostem extremu si take treba koupim obcas chladic na only intel kdyz proste
neni amd v tom modelu podporovano a zmenim si jej tak aby byl pouzitelny na AMD.

Jsou pripady kdy ale respektuji ucel a to v pripade toho ze se mi prokaze nekompatibilita
ci nevhodnost. Respektuji treba doporucene procesory a typy ram vcetne vyrobce
ve vztahu k urcite MB. Takze v zaveru.. neco respektuji neco ne ale prevazne
ve vetsine pripadu jsem svobodne smyslejici. :-)

Vetsina urceni vyrobku pochazi z marketingu nez ze by je psal technik
nebo projektant, a podle toho to obcas i vypada.

Rozhodne musim rici ze vyrobce nekdy urci vyrobku nejake urceni v kterem je casto slaby
a v jinem urceni vynika..takze nema cenu se v tom moc ohlizet na marketing spolecnosti :-)
koubis (101)|4.4.2008 16:20
Do jistý míry určitě jo. Je pochopitelné, že pro svoje PC si nekoupím Opterona, Xeona nebo jiný serverový procesor. Takže na tý triviální úrovni určitě na doporučení dávám. Pokud si chci pořídit novou věc, řídím se především zkušenostmi s daným kusem hardwaru ostatních. Protože kdybych si přečetl jen to, co říká výrobce, který svůj výrobek samozřejmě co nejvíce "povznese", v podstatě bych pořád kupoval " zajíce v pytli" A to já nerad :)
purple (3)|4.4.2008 19:02
Nikdy neberiem ohľad na zámery výrobcov, prečítam si rôzne testy, potom porovnám a kúpim čo potrebujem.
tak asi tak.
edison_cz (0)|4.4.2008 23:18
Ja ze zacatku ani nemam predstavu o konkretni nabidce vyrobcu, ale urcim si technicke parametry, podle kterych budu vybirat, a pak zacnu hledat odpovidajici vyrobek. Kdyz nenajdu, zkusim slevit u mene dulezitych a udelam dalsi iteraci. Nakonec uzivatelska spokojenost, ac podle marketingu u me doma slouzi veci casto oznacene jako "pro profesionaly" apod. Samozrejme jednim z vycislitelnych parametru je cena, ale z te slevuji nejdriv :) Uzivatelske recenze ctu v druhem kole, hlavne srovnavam zapory s pozadovanou funkci.

Poslednim mym prikladem je notebook: velke vertikalni rozliseni 1050 px pri 15" velikosti, ctecka otisku prstu a rozumny pocet USB portu (3+), BT2.0+WiFi g, VGA+DVI a rozumna vydrz baterie (2.5-3h).

Takze marketing se snazim obchazet, co to jde, spoleham na cisla, ktera se daji overit.
|Mio| (1333)|5.4.2008 07:21
Hehe, ja se divim, ze to vubec nazyvate zamery, nebo urcenim vyrobce.

Vyrobce chce v prve rade prodat se ziskem a v druhe rade mit spokojeneho zakaznika a budovat si znacku.

O to prvni se stara marketing obecne a o to druhe prave tyhle DOPORUCENI pro pouziti daneho HW.
Vyrobce se tim totiz jisti, aby mu zakaznici nespokojeni s parametry neposkozovali jmeno, takhle totiz kazdej muze rict nespokojenemu zakaznikovi: "Co byste cekal, vzdyt je to urceno pro low-end" a tak podobne.


Proto si pri koupi HW ma clovek urcit na co to bude pouzivat, pak si vybrat adepty podle parametru a nakonec projet testy,recenze,ceníky a vybrat viteze.
Sieben (513)|5.4.2008 12:17
No ono to taky není tak jednoduché jak zde píšete... vemte si například tiskárny...

výrobce má tiskárny, kterým udá určitě měsíční zatížení a od toho se pak odvíjejí i další věci..jako kapacita toneru, výdrž válce, zažehlovacího válce(fuser-kitu), velikost podavače na papír a rychlost tisku...a cena
A na tohle se prostě ohledy brát musí, protože do firmy, kde se na tiskárně vytiskne 200stran/den, nekoupíte nejlevnější laser, ale připlatíte si za něco, co má toner o kapacitě cca 5 000 stran(to taky není moc) a ostatní komponenty mají mnohem větší výdrž.
Ale taky je zaplatíte...

A pak se postupně v hledání po nejlepší tiskárně(poměr cena/náhradní díly a spotřebák/výtěžnost) dostanete až k MFC color laser tiskárnám který repasovaný stojí 50 000, ale zase do nich sypete jen tonerovej prášek..a válce vydrží 100 000 stránek minimálně... a pak přijde šéf...a řekne, že to nezapaltí..a skončíte u tiskárny za 20 tis...a budete platit dražší spotřebák...ale šéfovi to prostě nevysvětlíte...(zkušenosti :( ) :thumbdown
-zde se podle specifikací výrobce řídím...

Stejně tak i naopak, si dom nepořídíte laser za 20k abyste na něm tiskly pár stránek za měsíc, leda byste nevěděli co s penězma.


A pak tu máme další věci jako jsou odolné flash disky...kolik lidí si je koupí proto, že pracují v terénu, brodí se bahnem, jsou v extrémních podmínkách a potřebujou tak odolnou flashku? hmm myslím ža hooodně málo lidí, ale je to marketingový tah, který prodává! (já sám chci takovou flashku:D )

A pak tu máme LCD...LCD pro DTP aplikace (např EIZO za 45 000) ...to si koupí firma, nebo nějakej profík, kterej to fakt využije, obyč smrtelník si to nekoupí, a tady výrobce jasně udává, že je to monitor pro tohle a tohle určení..a kvalita a cena tomu odpovídají. :thumb

A sektor levných LCD...je třeba se dívat po recenzích a zkušenostech uživatelů, protože výrobce to co napíše výrobce..je mnohdy daleko od pravdy.


Každý by si měl při nákupu rozmyslet, k čemu ho hodlá využívat...a kolik je ochoten za něj zaplatit...protože od toho se pak odvíjí kvalita zboží...

PS: a pak se taky necháme zviklat marketingem...
např čtečky otisku prstů, který se montujou do NTB..k čemu to je? dá se to celkem triviálně obejít... a výrobní cena je pár dolarů, ale NTB s touto "super featurou" je rázem o pár tis. dražší...:)
kikloop (140)|5.4.2008 12:44
Myslím si, že by sa zišlo pozastaviť aj nad tým, či vôbec výrobca premýšľa o konkrétnom určení ich výrobku. Podľa mňa existuje proste veľká skupina priemerných, univerzálnych produktov, a potom produkty zamerané buď na cenu, výkon alebo špecifické použitie. Toto sa v podstate dá aplikovať na produkty ale i samotných výrobcov. Existujú výrobcovia, ktorí proste vyrábajú čo je "in" a výrobcovia, ktorí sa snažia osloviť menšie percento užívateľov so špecifickými požiadavkami.
trodas (1753)|9.4.2008 18:51
Beru ohled nejen na zamery vyrobce, ale i na to, jak zamer vyrobce vyznel v praxi. Neboli jak moc to marketing pak nakonci zlevnil a ocesal. A sleduji, aby zamer vyrobce se plus-minus shodoval s mym zamerem a pak aby se dany vyrobek dal opravit. Neboli aby vnitrni konstrukce umoznovala opravy a zmeny co se soucastek tyce. Samozrejmosti je doplneni vypustenych kondenzatoru ci nahrada mosfetu lepsimi - proto neni zrovna vhosne si vybrat treba zdroj s tak provedenym chlazenim, ze si vymena jednoho kondenzatoru vyzada vypajeni pulky zdroje. Klasicky spatny priklad - Zalman ZM400B PSU. Klasicky dobry priklad - Enermax 620W Liberty.
Sice same spatne VENT kondiky, ale snadno vymenitelne za kvalitni Samxony + velmi slusny Hitachi HP3 na vstupu.

Cize ano, zamer vyrobce je dulezity, protoze tim smerem je HW priblizne orientovan. Nelze si kupovat graficke pomale EIZO LCD na hry - at do nej budeme vrtat jak budeme - rychly herni monitor z nej nebude :) A obracene.