reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Adaptéry napájející externí zařízení - probíjení

pavel_p (993)|4.4.2008 19:03
Zdravím.
Mám dotaz týkající se tentokrát zdrojů pro různá externí zařízení - zpravidla 12V adaptéry, připojené na 230V dvojžílovým kabelem, které slouží k napájení např. externích harddisků. Už podruhé se setkávám s tím, že je mezi kostrou PC a zemí na konektoru kabelu nějaké napětí, způsobující mírné brnění prstů.
Otázka je, kde se toto napětí bere a jestli může být proud nebezpečný třeba základní desce nebo je s tím tak trochu počítáno. Mám za to, že proud bude slabý a napětí nedefinované, ale stejně ... proč není galvanické oddělení úplně 100%ní a ochranou zemí kabelu teče aspoň pár mA proud ?

Kdysi mě při připojování externí ZIP mechaniky brněly docela slušně prsty, pokud jsem se dotýkal jednou rukou zároveň konektoru paralelního portu a PC, teď se s tím setkávám při připojení ext. disku přes eSATA, který ještě navrh hlásí v Linuxu spoustu resetů příslušného SATA řadiče a ve Windows ho nelze přečíst (ani náhodou ... v Linuxu to opravdu náhodou a krátce chvílemi funguje)
johny__g (6387)|4.4.2008 21:25
PC i adaptér jsou připojené do stejné zásuvky (prodlužky)?
pavel_p (993)|4.4.2008 21:37
Ano ... toto hádám není problém zemnící smyčky nebo propojení vodičů ze dvou fází
xkunes (7)|7.4.2008 12:55
Ahoj,
podle mého názoru jde o rozdíl potenciálů obou zařízení ... oddělené zařízení není uzemněno a tedy lehce "Plave" . .a tedy tam může dojít k malým rozdílům potenciálu.

- Rozdíl se také může zvětšit, je-li každé zařízení na jiné fázi.

... Má někdo jiný názor - nejsem zas až takový odborník v této oblasti :-)
crasher.km (919)|7.4.2008 14:19
A nemáš náhodou jedno z toho přístroje připojený přez "lupiče"?:) nevím jestli to může být 100%tak,ale taky je to teor. vysvětlení
Pavel Boček (4169)|14.4.2008 18:42
Pokud tam jsou opravdu jen dva dráty, čili tam není zem, tak se to někde může indukovat či co...jedno odkud se to bere, ale v pořádku to moc není, kdyby to opravdu nešikovně sjelo do desky, tak se může něco stát (podobně jako se statickou elektřinou). Navíc pokud to ani nefunguje ve Windows (a není to nastavením v BIOSu a drivery v systému), tak bych ten box rovnou reklamoval...
pavel_p (993)|14.4.2008 21:20
No deska to ustojí. Akorát PC padne skoro vždy během bootu, chová se to každý den trochu jinak.

Předpokládám, že je to nějakých 115V, ale proud není až tak strašnej ... nemám to s čím srovnávat, pokud sáhnu jedním prsem současně na zem konektoru a kolík zásuvky tak to brní hodně hnusně a prst na tom neudržím, pokud to je přes obě ruce tak cítím slabé brnění v konečcích prstů. Multimetr u sebe zrovna nemám.

Jinak jsem to připojoval přes USB asi k pěti počítačům. U dvou včetně svého jsem si všiml, že není moc pravděpodobné aby PC nabootovalo s připojeným diskem a u druhého zhruba totéž. Navíc jednou do dvou minut disk padl, takže jsem měl problém v Linuxu odzálohovat NTFS oddíl s čistou instalací Windows.

Docela by mě zajímalo kde se ten proud bere, možná přes kapacitu mezi závity trafa? Ze školy si skoro nic nepamatuju, ale skoro určitě vždy zmiňováno, že trafo je galvanický oddělovač a tudíž by neměl téct mezi jeho výstupem a zemí v síti žádný proud.
astroman (30)|17.4.2008 12:23
Nejsem si jistý jestli nekecam, kdyžtak se omlouvam. Co nam ve škole jeden profesor cpe do hlavy je, že není zem jako zem. Ano, je to pravda. Adapter k tomu externimu disku je pouze pro jedno napětí nebo pro dvě? (+12,+5) ?. Pokud by byl adapter symetrický, jeho zem je pouze střed těch dvou větví. Potom může být mezi kolíkem v zásuvce a "plovoucí" zemi adapteru rozdíl, kterej dělá neplechu.... A podle mě by tam tento rozdil být neměl....... ale vyrobci na trafech šetřej, nedivil bych se vůbec ničemu.....
pavel_p (993)|17.4.2008 17:56
Pro jedno. Pokud bude zem střed těch větví, tak tě to pěkně šlehne a při připojení k čemukoliv připojenému na ochranou zem (kostra PC) by to muselo okamžitě vyhodit proudový chránič. Ale změřený proud je v řádu setin mA a cítit je jen za jistých okolností (např. při slabém doteku topení/pc malou plochou prstu u ruky, kterou držím konec kabelu). Pokud se proud rozloží na větší plochu tak to cítit není.
NHKG (1136)|17.4.2008 21:47
Trošku nechápu, co probíjí? Cokoliv napájené dvouvodičově ze zásuvky (úzký konektor) NEMÁ skutečnou zem, pokud není nějak externě uzemněno 3. drátem. Takže mezi fiktivní zemí dvouvodičově napájeného zařízení (0V konektor) a skutečnou zemí jiného zařízení napětí být může.

ADD CHRÁNIČ: Pochybuju že máš zásuvku u PC připojenou přes proudový chránič, na něj se připojují pouze zásuvky v koupelně a na zahradě/balkónu.
Alf (305)|18.4.2008 07:38
IMHO je ono parazitní napětí na výstupu zdroje způsobené kapacitou mezi primární a sekundární stranou a to buď přidanou záměrně (eliminace vf rušení), nebo parazitní (např. malé vzdálenosti mezi primární a sekundární stranou). V každém případě je toto napětí velmi malé a zcela určitě to není 115 V - to už by s Tebou pěkně zacvičilo. Používat prst jako voltmetr a odhadovat napětí podle úrovně jeho brnění je hloupost, protože:
1. každý má jiný práh citlivosti
2. Je závislé na velikosti proudu protékajícího tělem, který je zase závislý na napětí, odporu těla, přechodovém odporu mezi tělem a dotknutou částí atd.
Otázkou je, jak se toto parazitní napětí změní, pokud se zdroj zatíží...
Alf (305)|18.4.2008 07:38
Pokud si myslíš, že jsou pády PC způsobené skutečně externím HDD, je potřeba ta napětí změřit a ne se pouze domnívat. Nepíšeš sice, jak je ext. disk připojený, ale předpokládám, že přes USB. Změř tedy napětí mezi kontakty USB disku a zemí při připojeném napájecím napětí.

Pokud jde o proudové chrániče, není pravdou, že jsou jen na místech, které tady vypsal NHKG - tam je norma přímo přikazuje a to s vybavovacím proudem 30mA.
Chránič je tzv. doplňková ochrana a může být použitý prakticky kdekoliv, kde má jeho použití význam. Např. pro rodinné domky se běžne osazují do přípojky chrániče 100mA - to už ale s tímto problémem přímo nesouvisí...
pavel_p (993)|18.4.2008 18:46
Napětí 115V naprázdno, proud 0,02mA ve zkratu ... takže nic moc strašnýho. Disk se náhodně odpojuje u dvou PC. U jednoho se při zálohách v Linuxu se občas odpojil (tak do dvou minut), takže jsem nebyl schopen odzálohovat oddíl disku, ve Windows se disk občas náhodně odpojil a připojil. U druhého PC připojený přes eSATA i USB způsobuje, že PC většinou padne během bootu (pokud ho připojím později, tak Windows přežijí), oddíl se jeví jako nenaformátovaný a linux poměrně hojně restartuje příslušný eSATA port řadiče (nebo se restartuje sám).
Pavel Boček (4169)|18.4.2008 21:11
A proč ho tedy nevyreklamuješ, když dělá všechno tohle ? T budeš čekat, až to zabije PC nebo rovnou tebe ? :stupid
-HoNY- (557)|27.4.2008 01:52
Jakým to měříš voltmetrem/ampérmetrem? Analog by to měl zatížit tak, že by měl být proud neměřitelný.
pavel_p (993)|27.4.2008 09:56
Digitálním multimetrem, přesně neřeknu, půjčil jsem si v práci něco co bylo po ruce a na výrobce jsem se až tak nedíval (spíš metex, možná fluke). Ale nakonec mám za to, že je to vlastnost návrhu, ne vada kusu (dělají to dva stejné adaptéry) a snad by to mohla být ona kapacita mezi závity. Nevšiml jsem si toho asi rok a při testování na dobrovolnících to většina dobrovolníků necítí.
-HoNY- (557)|27.4.2008 12:54
[quote=pavel_p;116932]Digitálním multimetrem...[/quote]Digitály mají hodně velký vstupní odpor. Mě jednou kopla anténa, digitál mi naměřil 150V, 200nA. Analog sotva 10V, proud neměřitelný.