reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Monitory: Jas monitoru

Neregistrovaný (0)|7.4.2008 09:42
Jméno tazatele: Demis

Znění dotazu:
Můžete mi prosím objasnit jak je to s jasem monitoru? Když prohlížím nabídky tak některé mají mají jas 500:1, 800:1 a některé 1000:1 až 3000:1.Myslel jsem že čím větší jas tím lépe,tak proč by dělali monitory s tak nízkým poměrem jasu?Je to nějak poznat,když na něj koukám?Nebolí oči od monitoru s tak vysokým kontrastem jako je 2000:1? Jestli někdo dokáže polopatistickou odpověď, díky za ní? Chci si pořídít nový monitor a tohle mi není moc jasné.

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
mech13 (5526)|7.4.2008 10:09
kontrast nad cca 1000:1 je dynamicky, nekdy s tim jsou spis problemy a je to jen marketing, nic vic

nejlepsi je se na monitor nekde podivat a uvidis jak ti bude sedet nebo ne
johny__g (6387)|7.4.2008 11:20
Souhlasím, tyhle čísla brát s velkou rezervou, raději vybírat monitor podle jiných parametrů. Co se týče namáhání očí - kontrast a jas si stejně musíš nastavit podle světelných poměrů okolí, takže já třeba takhle upravuju i víckrát za den, podle toho jak je venku. Ale často vidím lidi s kontrastem a jasem vyhuleným někam ke 100 % a pak si stěžují, že je od práce bolí oči .. :stupid.
Logout (4018)|7.4.2008 11:56
Nicméně máš pravdu, i když je vysoký kontrast "dynamický" - tzn dosahován pomocí ztlumení podsvětlení,
některé monitory neumí stlumit jas dostatečně (a např. musí být v místnosti rozsvíceno, aby nebolely oči). Chce to vyzkoušet, nápovědu ti dá u posledních testů LCD tady měřenej minimální jas.

Matyáš