reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Napěti 250V

Commanderwar (577)|7.4.2008 12:36
Mám otázku na všechny co si tu měří spotřebu svých PC a hlavně na lidi co trochu rozumí elektrice a pokud možno úplně nejlíp, kteří mají el. vystudovanou
Koupil jsem si měřit spotřebované energie (wattmetr) TS – JD
Bohužel tento měřič neukazuje přímo watty, jako některé typy. Ale ukazuje napětí a ampery.
Ale hned první věc co mě zarazila, je vyše napěti které to ukazuje.
Asi na 95% zásuvek u mě to ukazuje 250V
5% asi 244V
Tak jsem to zkusil, jinde u znamych, vetšinou to ukazovalo 244, jednou dokonce 237, ale spíše 250V.
Chci se možný jak je to možný???....zasuvka které má mit 220V/230V.
Na mnoha spotřebičích je dokonce napsano že se musí zapojovat do max napeti 230V, a najednou do něj jde vlastně 250V.
Mam docela obavu, aby me to neodrovnalo pc. Zajimal jste se někdy někdo o toto???
Vlastne mam i vyšší spotřebu diky tomuto vyššímu napětí
johny__g (6387)|7.4.2008 12:54
Ten měřič je tenhle zázrak?
mech13 (5526)|7.4.2008 12:55
a nenapadlo te ze bude chyba spis v tom merici?
johny__g (6387)|7.4.2008 12:59
Já bych taky řekl, on to totiž není wattmetr, ale měříš spotřebované energie, proto neukazuje ten aktuální příkon ve wattech. Schválně zkus připojit třeba lampičku s 60 W žárovkou, kolik naměří proud a napětí. Vynásob to, měl by ses dostat na +- 60 W.
Není to náhodou tak, že těch 250 V měří jen když za ním není žádný spotřebič?
Commanderwar (577)|7.4.2008 13:50
jojo přesne tento zazrak to je

A ukazuje to porad stejne at s potřebičem nebo bez.

Takže sem asi vyhodil 400 do řiti

Jaky byste mi doporučili kluci???,
johny__g (6387)|7.4.2008 14:24
Hlavně si ujasni dvě věci, chceš měřit spotřebu nebo okamžitý příkon (protože ten měřič je imho určen k měření prvně jmenovaného).
Commanderwar (577)|7.4.2008 14:34
No me hlavne trapi..tech 250v:)))....to co budu pak merit s tim se nejak poperu.)))...ale tech 250V je prijde kruty divny....skoda ze ho nemate taky
johny__g (6387)|7.4.2008 14:36
Při reálných 250 V už by vám doma třeba častěji praskaly žárovky a tak. Myslím že to prostě měří nesmysly.
pegy (757)|7.4.2008 14:48
[QUOTE=Commanderwar;109386]No me hlavne trapi..tech 250v:)))....to co budu pak merit s tim se nejak poperu.)))...ale tech 250V je prijde kruty divny....skoda ze ho nemate taky[/QUOTE]
Ak chces seriozne odmerat napetie v zasuvkach, kup si hocijaky digitalny multimeter a urobis lepsie ako s tymto zazrakom, na prazdno mozes merat o nieco vecsie napetie, po zatazi to klesa, niekedy aj dost vyrazne (10V). Tomu zazraku by som neveril, vyrobca standarde pripravuje spotrebice na chod vysia ako 220/230V ale zas do extremu to zachadzat nemoze, Ja osobne som sa skor stretol s tym, ze je v zasuvkach menej ako by malo byt ;) Inak vravim, digitalny multimeter a dozvies sa pravdu :)
http://www.elima.cz/obchod/product_info.php?cPath=355_356&products_id=5674
kevin00 (10238)|7.4.2008 15:14
Nazdar lidičky,
tak s tím, že v síti nemůže být 250 V nemáte zase tak úplně pravdu. Živím se jako energetik a povolené napětí v síti 230 +/- 10 %, takže tam může být o 23 V více či méně. Je to asi dáno tím, že někdo je připojen závěšákem z dob krále klacka a někdo má funglovou přípojku z AYKY 3 x 240 + 70
johny__g (6387)|7.4.2008 16:00
No už sem slyšel, že někdo kdo byl zapojený hned vedle trafostanice, tak měl v zásuvkách kolem 245 V, ale na vlastní oči sem to neviděl, tak nevím jestli je to možné.
Těch 230 V +- 10% je stálé napětí nebo povolené výkyvy? Protože kdyby bylo při 250 V nějaké krátkodové přepětí, tak nevím co na to spotřebiče řeknou.
aumirek (166)|7.4.2008 16:53
no jinak už hodně dlouho v zásuvkách není 220 V je to už pár let co se přešlo z 220/380 na 230/400 V takže žádné jančení každej slušnej spotrřebič je dělanej na to aby to snesl mnohem větší problém by nastal a to se stává že jste na konci trafa a máte třebas jen 200 V to pak vám něco jde blbě nebo se muže i zničit a to mnohem dříve jak při těch 245 V.A mimochodem většina ručkových měřidel je mnohem přesnější jak ty levné digitální.
pegy (757)|7.4.2008 20:23
[QUOTE=aumirek;109457]A mimochodem většina ručkových měřidel je mnohem přesnější jak ty levné digitální.[/QUOTE]
To je pravda, ale tie rucickove su nachylnejsie na znicenie... Ja som s tym digitalom narazal na to, ze mu to vierohodnejsi obraz o V v zasuvke ako ten Watmeter ;)
kevin00 (10238)|7.4.2008 23:14
To +/- 10 % jsou povolené max. výchylky. A tyto výchylky jsou, neboť jak píšeš, je důležité, zda - li jsi metr od trafa či kilometr. S touto výchylkou by se spotřebiče měly umět vyrovnat bez nějakých problémů. Pokud je přepětí či podpětí a zničí se Ti spotřebič ČEZ je ze zákona povinen škodu uhradit. A s tím, že jste někde zastrčeni na konci pole na míle daleko od trafa a máte strach z podpětí je také počítáno. Daný okruh, resp. každý okruh, který je zapojen od trafa se zapojuje do kruhu. To znamená, že se táhne kabel rozdělený na jdnotlivé připojky a smyčkovaný dál a z posledního připojeného bodu se táhne kabel nepřerušený zpět, ať je to trafo či rozpojovací skříň.
JonnyC (124)|8.4.2008 08:59
Skutecne to bude tem spotrebicum vadit? Co jsem koukal do nastavneni upsky, pry jakych vykyvech se ma sepnout, tak minimalni overvoltage je tam kolem 245V a maximalni za 290V, takze bych hadal ze to tolik citlive nebude. (Standartne mi to ukazuje kolem 238V)
Zoidik (1405)|8.4.2008 11:39
[QUOTE=kevin00;109718]To +/- 10 % jsou povolené max. výchylky. A tyto výchylky jsou, neboť jak píšeš, je důležité, zda - li jsi metr od trafa či kilometr. S touto výchylkou by se spotřebiče měly umět vyrovnat bez nějakých problémů. Pokud je přepětí či podpětí a zničí se Ti spotřebič ČEZ je ze zákona povinen škodu uhradit. A s tím, že jste někde zastrčeni na konci pole na míle daleko od trafa a máte strach z podpětí je také počítáno. Daný okruh, resp. každý okruh, který je zapojen od trafa se zapojuje do kruhu. To znamená, že se táhne kabel rozdělený na jdnotlivé připojky a smyčkovaný dál a z posledního připojeného bodu se táhne kabel nepřerušený zpět, ať je to trafo či rozpojovací skříň.[/QUOTE]

Jako tvuj kolega elektrikář mi nezbývá než s tebou jen souhlasit. Jen pro upřesněni, to co měříte těch 230V 245V nebo kolik, tak to je pouze střední hodnota napětí. To znamená, že jak máte sinusový průběh napětí a proudu tak střední hodnota je někde cca ve 2/3 vlny. Jinak pokud by jste měli měřit špičkové hodnoty, tak se doměříte hodnot okolo, někdy i nad 300V takže z toho nemusíte mít vážně obavu. Ještě uvedu jednu takovou malou zajimavůstku, že běžné špičkové přepětí v distribuční síti se pohybuje okolo 5 000 000 V. Něco jiného by bylo kdyby takové špičky byly pořád, ale nejsou nic neobvyklého. Ono ty turbíny v elektrárnách a veškerá technika co to má nastarost neni dokonalá.
pegy (757)|8.4.2008 16:21
[QUOTE=Zoidik;109823]Jako tvuj kolega elektrikář mi nezbývá než s tebou jen souhlasit. Jen pro upřesněni, to co měříte těch 230V 245V nebo kolik, tak to je pouze střední hodnota napětí. To znamená, že jak máte sinusový průběh napětí a proudu tak střední hodnota je někde cca ve 2/3 vlny. Jinak pokud by jste měli měřit špičkové hodnoty, tak se doměříte hodnot okolo, někdy i nad 300V takže z toho nemusíte mít vážně obavu. Ještě uvedu jednu takovou malou zajimavůstku, že běžné špičkové přepětí v distribuční síti se pohybuje okolo 5 000 000 V. Něco jiného by bylo kdyby takové špičky byly pořád, ale nejsou nic neobvyklého. Ono ty turbíny v elektrárnách a veškerá technika co to má nastarost neni dokonalá.[/QUOTE]
Tak isto sa pripajam k suhlasnemu nazoru :) A este ak su tie turbiny od bratov rusov, tak uz sa vobec neni comu cudovat...
PS: Vysoke prepetie by mal odchytit zdroj a konkretne jeho pistka :)
crasher.km (919)|8.4.2008 19:57
Podle učitele ,který nás toto učil je to zcela normální. Navíc do jaké míry,250 už je asi odpavdu dost,ale většinou 230 nenaměříte.Bývý to kolem 236V průměrně. Zvlášť v noci,když je přepětí v síti se může stát ,že máte doma větší napětí.Každopádně žádnému spotřebiči by se nic stát nemělo :)
pcmaker (354)|8.4.2008 21:24
http://www.conrad.cz/meric-spotreby-elektricke-energie-energy-check-3000+dp63376/

Koupil jsem si u firmy Conrad tento meric a jsem s nim spokojen. Je trosku drazsi. Pro orientacni mereni mi vyhovuje. Akorat ma nemeckou zastrcku bez koliku, takze je treba jeste priobjednat redukci. Objednaci kod meraku i redukce je v popisu. Redukci jsem neobjednaval. Misto toho jsem jenom vyvrtal dirku pro kolik ze zasuvky. Je napajeny ze site. Nema baterii. Vydrzi max. 3kW, ale to bych rozhodne dlouho nezkousel. Ten plastovy kryt by to nemusel vydrzet (teplo).