reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jaký chladič na ATI HD 3870??

Dr.know (16)|8.4.2008 13:33
Ahoj všem, poprosil bych o radu jaký chladič na grafárnu ATI HD 3870 512 MB.
Sestavu kupuju na Czechcomputer a Arctic Cooling Accelero S1, který jsem si vybral na chlazení nemají skladem, dodací lhůta neznámá - nechci tedy čekat třeba 3 týdny na dodání...
Poradil by mi někdo adektvátní náhradu za podobný peníze(z nabídky CZC)? V CZC mi nabízeji toto

http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=53129
který ale stojí 2x tolik + dělá až 36 dB.

Dále mi tvrdili že to Accelero S1 to samo neuchladí a že to chce taky větrák.
Ve skříni mám 2x 120mm Xilence větráky, + větrák na procesor artic freezer.
Mají v CZC tedy pravdu?
Ostatní komponenty mám poměrně tiché, nerad bych měl větrák na graf. který by řval.
Sestava Athlon X2 5000+ BE, samsung spin point 500GB, DVD samsung, 4 GB(2x2GB) A-data paměti
Díky moc za radu
johny__g (6387)|8.4.2008 14:07
A to opravdu nevydržíš pár týdnů se stock chladičem? Zas taková hrůza to není. Nic lepšího než AC S1 není, za ty peníze.
A mají pravdu, chce to dát na něj jeden 120 mm větrák, stačí cca 600 otáček. Ten Zalman neber, je předražený a bude pěkně hlučný, 1650 - 3650 otáček, kuličková ložiska ....:thumbdown
Dr.know (16)|8.4.2008 14:14
No copak o to to bych asi vydržel se stockem, ale budu schopnej si tam toho Accero nainstalovat?? Podotýkám že moje zkušenost se stavbou compů = nula.
Jsem schopnej připojit a odpojit harddisk to je tak vše :-( lama největší...
btw pěkně mě kuci z CZC s**** sem laik a i tak se mito jejich doporučení nezdálo...
Nic jinýho podobně dobrýho nejni jo? čili ten AC S1 je ideální poměr kvalita/chlazení/cena?
Jaký větrák tedy na něj?
Co AC S2 ten by tam nešel??
Díky moc.
johny__g (6387)|8.4.2008 14:38
AC S2 by to neuchladil, i kdyby tam šel namontovat. Samotná montáž je jednoduchá, pokud by jsi si nebyl jistý tak na webu najdeš návody i s obrázkama. Větrák jakýkoli, třeba tento a zapojit ho na 5 V.

Edit: pokud bys chtěl to nej, vem Noctuu - patří mezi nejtišší.
husky14 (4214)|8.4.2008 14:58
[QUOTE=johny__g;109874]Edit: pokud bys chtěl to nej, vem Noctuu - patří mezi nejtišší.[/QUOTE]Nebo Nexus, jsou taky kvalitní, tichý a levnější než Noctua....

Jestli nemá Dr.know žádný zkušenosti, možná by tu výměnu chladiče riskovat neměl.... ono to ale není ani tak o zkušenostech, jde spíš o to nebýt úplně levej ;)
fanynek (2048)|8.4.2008 15:49
Nechci se vtírat, ale nedávno jsem ho měnil a tady https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=109747#post109747 přísp.#63 máš polopatě popsáno, jak to sešmoulit. Nějaký fotky máš třeba tady http://www.arctic-cooling.com/vga2.php?idx=147&data=7&disc= a podobný postup je zde http://www.xmaestro.com/view.php?cisloclanku=2007030018 .
Nic jinýho než Accelero a přidušenej 120mm fan nemá smysl. Tohle nemá konkurenci.
Dr.know (16)|8.4.2008 16:16
Tak tos uhodil na hřebika na halvičku, zkušenosti s hrabáním v kompu = nula, šikovnost na takovýdle věci = 0,4 (odhadem :) )
jo plus samozřejmě nemám na to žádný nářadí :)
fanynek (2048)|8.4.2008 16:18
Potřebuješ jen malej šroubovák. Copak jsi nečet, co jsem ti psal?
Dr.know (16)|8.4.2008 16:52
[QUOTE=fanynek;109922]Potřebuješ jen malej šroubovák. Copak jsi nečet, co jsem ti psal?[/QUOTE]

Mno právě že četl a došel k závěru, že vzhledem k moji nešikovnosti nebudu riskovat že si zku*vím kartu za 3 litry a chladič za 500,- a zkusím nějakou jinou cestu. Bohužel nevím jakou...
husky14 (4214)|8.4.2008 17:03
[QUOTE=Dr.know;109933]....zkusím nějakou jinou cestu. Bohužel nevím jakou...[/QUOTE]A odkud jsi, třeba by se tě tu někdo ujal a ten chladič ti přehodil ;)
Dr.know (16)|8.4.2008 17:12
Praha 9, to by bylo taky řešení. Klíďo bych samozřejmě komp někam po Praze přivez :)
MIZ (97)|9.4.2008 12:50
Taky chci kupovat některou verzi této grafárny. Není tedy řešením koupit už verzi s lepším - podle mých požadavků - chlazením? Někdo chce nejtišší, někomu turbína při hře nevadí a zas má všechno maximálně OC... Tj. vybírat mezi verzemi od Asus, Gigabyte, přímo ATI a asi se najdou i další obaly a chladiče a třeba i paměťová výbava pro tentýž vnitřek... Nebo se pletu?
Razi3L (612)|9.4.2008 12:56
Kup si verzi od Sapphire s tím jednoslotovým chlazením a k tomu kup Accelero S1 (jde tam i revize jedna, osobně odzkoušeno). Pokud nebudeš taktovat, tak to stačí chladit pasivně, pokud budeš chtít zvednout takty, tak na to raději hoď nějakej pomaloběžnej větrák.
johny__g (6387)|9.4.2008 13:01
[QUOTE=MIZ;110180]Taky chci kupovat některou verzi této grafárny. Není tedy řešením koupit už verzi s lepším - podle mých požadavků - chlazením? Někdo chce nejtišší, někomu turbína při hře nevadí a zas má všechno maximálně OC... Tj. vybírat mezi verzemi od Asus, Gigabyte, přímo ATI a asi se najdou i další obaly a chladiče a třeba i paměťová výbava pro tentýž vnitřek... Nebo se pletu?[/QUOTE]

Přesně tak, S1 splňuje oboje. Může to být tiché chlazení, nebo na něj dáš tu "turbínu" a chladící výkon bude nepřekonatelný.
robky (3195)|9.4.2008 14:52
Presne ako vraví johny_g, s S1 ide 3870 pri rozumnom prietoku vzduchu v bedni uchladiť pasívne. Mierne sa však zvýšia teploty ostatných komponentov v PC. U mňa to robí cca. +2 až 4°C. Grafika idle 29°C, v záťaži okolo 50 - 53°C, čo je na pasívne chladenú grafiku celkom dobré, zvlášť za výbornú cenu. Nie je nad čím váhať.
fanynek (2048)|9.4.2008 17:44
[QUOTE=MIZ;110180]Taky chci kupovat některou verzi této grafárny. Není tedy řešením koupit už verzi s lepším - podle mých požadavků - chlazením? Někdo chce nejtišší, někomu turbína při hře nevadí a zas má všechno maximálně OC... Tj. vybírat mezi verzemi od Asus, Gigabyte, přímo ATI a asi se najdou i další obaly a chladiče a třeba i paměťová výbava pro tentýž vnitřek... Nebo se pletu?[/QUOTE]

Tohle jsem si taky myslel. Koupil jsem brutálně drahej HIS HD3870 Turbo (OC) http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=52050 s údajně "skvělým" chladičem, ale nakonec to byla v 3D stejná turbína, jako cokoli jiného a teploty taky mizerný. Tak jsem ho vrátil, koupil za stejný kačky výkonnější kartu (8800GTS) a AC S1 rev.2a říkám ti....... TENTO CHLADIČ NEMÁ KONKURENCI. Ticho, chlad. Prostě super. Ale to se tu už omílá skoro všude.
Poslechni kluky. Já je taky poslechl a udělal jsem moc dobře.
husky14 (4214)|9.4.2008 18:09
Jj to můžu fanynkovi dosvědčit. Bylo to s ním sice trošku delší, ale nakonec se našel :p [SIZE="1"](teď ještě ty ramky a bude to snad všechno....)[/SIZE]
kane.shw (1231)|9.4.2008 18:19
Na HD3850, HD3870, 9600GT, 8800GT i 8800GTS (možná i 9800GTX :notsure) jedině AC Accelero S1 (případně s nějakým fanem) :thumb

Jediná nevýhoda AC S1, je jeho nedostupnost :cry (teda já už jeden kousek doma mám :cool:, ale štve mě to za vás za všechny :angry)

Prostě se AC povedla skloubit kvalita, účinnost a velmi dobrá cena! To se vidí málokdy...

EDIT:
2husky14 dole pode mnou: :D:D:D mám ho zatím doma v krabici :D, koupil jsem ho už dřív, když byl chvilku skladem a zatím vidím, že jsem udělal dobře. Jinak jsi mě pobavil - taky jsem chvíli dumal nad tím, na co bych to tak dal... :D Ešče chvílu počkej, pak se snad můj podpis změní :cool:
husky14 (4214)|9.4.2008 18:47
[QUOTE=kane.shw;110308]....teda já už jeden kousek doma mám...[/QUOTE][OT] Zkouším z tvýho podpisu nějak přijít na to, kam si tu S1 narval.... :runaway [/OT]
fanynek (2048)|9.4.2008 20:17
[QUOTE=husky14;110300][SIZE="1"](......teď ještě ty ramky a bude to snad všechno.....)[/SIZE][/QUOTE]
:D ee, pejsáčku :D teď mi zase vrtá hlavinkou destička základová :idea
RAMky už jsem objednal.....http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=53261 (ňáký kačky teď mám a jsem zvědavý, co předvedou....kdyžtak jim udělám pápá) [SIZE="1"]Nezlobíš se, že jsem tentokrát nedal na tvoji radu?[/SIZE]:notsure
husky14 (4214)|9.4.2008 20:22
[QUOTE=fanynek;110353]RAMky už jsem objednal.....[/QUOTE]Sice sme tu OT, ale tyhle se ti asi nevejdou pod tu tvojí Noctuu co? :runaway [SIZE="1"](sloty 2-4 to snad zachrání)[/SIZE]
fanynek (2048)|9.4.2008 20:30
[QUOTE=husky14;110356]Sice sme tu OT, ale tyhle se ti asi nevejdou pod tu tvojí Noctuu co? :runaway [SIZE="1"](sloty 2-4 to snad zachrání)[/SIZE][/QUOTE]
V pohodě i 1-3. Mám to změřený. Je tam tak 0,5cm od Noctui.:p [SIZE="1"]OT nejsme. Vždyť tam je Accelero.[/SIZE];)
DSCN3758.JPG
Dr.know (16)|10.4.2008 17:01
Zdravím Všechny a moc děkuju za rady,
komp už mám doma koupil jsem na tu HD 3870 i accelero S1 rev 2 bo jak se to menuje a na něj ten turbo model.
ALE skladem mají pouze ty větráčky, takže sem nechtěl čekat 3 týdny na to Accelero si do compu a nechám domontovat dodatečně.
Vzhledem k tomu, že na kartě je v tuto chvíli jen referenční chladič,přičemž skřín mám chlazenou 2 x 120 mm xilence + procák chlazenej artic freezerem pro, bych se rád zeptal zda ten refereční chladič kartu uchladí i při plné zátěži (crysis třeba).
Vím že bude asi řvát jak vysavač, ale nenadělám nic, dokaď ten Accelero neni furt skladem :(
Díky za rady
Dr.know
husky14 (4214)|10.4.2008 17:06
To víš, že to uchladí, přece by ATI napustila mezi lidi kartu, která by nebyla schopná sama sebe uchladit. Bude to řvát, ale neupečeš to, neboj.... ;)

Btw. s tím turbo modulem ses možná trochu umáhlil, ty dva malý vrtulníčky taky asi nebudou úplně tichý. Na S1 stačí nějak (třeba přes dva drátky) přidělat jakejkoliv 120mm fan a zregulovat ho na nějakých 700rpm.... a kdybys netaktoval, asi bys jí s S1 uchladil i pasivně (při rozumným airflow ve skříni).
Dr.know (16)|10.4.2008 17:26
[QUOTE=husky14;110690]To víš, že to uchladí, přece by ATI napustila mezi lidi kartu, která by nebyla schopná sama sebe uchladit. Bude to řvát, ale neupečeš to, neboj.... ;)

Btw. s tím turbo modulem ses možná trochu umáhlil, ty dva malý vrtulníčky taky asi nebudou úplně tichý. Na S1 stačí nějak (třeba přes dva drátky) přidělat jakejkoliv 120mm fan a zregulovat ho na nějakých 700rpm.... a kdybys netaktoval, asi bys jí s S1 uchladil i pasivně (při rozumným airflow ve skříni).[/QUOTE]


No, psali na netu že sou tichý na pohodu tak nevim no, uvidím stály asi 170kč takže pohoda.
Taktovat asi budu - až se to naučím :-)
Už ten novej komp mám doma, ale eště musím dřepět v práci peklo, už se nemůžu dočkat!!
Teda je mi jasný že mě s ním čeká hafo vojebů všechno nainstalovat atd.. no uvidí se.
Dr.know (16)|11.4.2008 11:01
Tak už je doma, vše šlape jak má, karta chladí na pohodu i s referenčním chladičem takže zuppa.
Jen jeden vopruz mám jako systémovej disk H: a nemůžu to změnit ani ve správě disků - nevěděl by někdo co s tím? Dík moc
johny__g (6387)|11.4.2008 11:20
A jak se ti povedlo mít H: jako systémový? Máš tam ještě nějaký jiný disk se systémem? Mám dojem že písmeno systémového disku nějak snadno (jestli vůbec) měnit nejde. Při instalaci win jsi měl připojit jen jeden disk, udělat na něm partition a do ní instalovat win. Případné další partitions vytvořit buď taky při instalaci nebo to nechat a udělat je až ve win, je to jedno.

A ten Turbo Module - snad nevěříš všemu co píší na netu? Extra hlučné nebudou, ale dva 80 mm větráky na 1500 otáčkách budou vždycky hlasitější než jeden 120 mm na 600 - 800. A za těch 170 Kč by jsi měl solidní 120.
mech13 (5526)|11.4.2008 11:48
[QUOTE=johny__g;110943]A ten Turbo Module - snad nevěříš všemu co píší na netu? Extra hlučné nebudou, ale dva 80 mm větráky na 1500 otáčkách budou vždycky hlasitější než jeden 120 mm na 600 - 800. A za těch 170 Kč by jsi měl solidní 120.[/QUOTE]

jen drobnejsi poznamka - klasicke "plnohodnotne" 80cm vetraky muzou byt velmi kvalitni, a na cca 1500 otacek maji slusny prutok vzduchu pri minimalnim hluku, ale turbo module nejsou "plnohodnotne" vetraky, ale jsou podstatne uzsi a bez ramecku, coz jejich vykon znacne degraduje. mozna ze budou o neco tissi, ale mnohem mene vykone - imho oba neprotlaci to, co jeden 80mm nexus na cca 1200 otacek (a u takoveho nexusu nejde podle hluku poznat, jestli je zaply nebo ne. 120mm vetrak je zase nekde jinde - stejny vykon pri mnohem mensich otackach)
Dr.know (16)|11.4.2008 11:58
[QUOTE=johny__g;110943]A jak se ti povedlo mít H: jako systémový? Máš tam ještě nějaký jiný disk se systémem? Mám dojem že písmeno systémového disku nějak snadno (jestli vůbec) měnit nejde. Při instalaci win jsi měl připojit jen jeden disk, udělat na něm partition a do ní instalovat win. Případné další partitions vytvořit buď taky při instalaci nebo to nechat a udělat je až ve win, je to jedno.

A ten Turbo Module - snad nevěříš všemu co píší na netu? Extra hlučné nebudou, ale dva 80 mm větráky na 1500 otáčkách budou vždycky hlasitější než jeden 120 mm na 600 - 800. A za těch 170 Kč by jsi měl solidní 120.[/QUOTE]

Zdar,
no to jsem přesně udělal při instalu sem si rozdělli disk a buch bylo to H: a C: byla čtečka karty bo USB ted uz nevim, pak mám ještě D: kde mám data
K těm větráčkům - to bylo nběkolik zkušeností uživatelů takž eby to mělo být košer, i když včera jsem hrál 3 hodky crysis na plný detaily a karta byla uplne v pohode tusím 44 stupnu bo tak est eto nemam porádne zmáklý ale jsem spokojenej až na ten podělanej H:
Dr.know (16)|11.4.2008 12:09
Aha,
no tak to je blbý, už sem je zaplatil, btw myslíšh že pudou regulovat otáčky u těch 80mm turbo?
jinak bych asi dokoupil nějaký ten 120mm, jenže opět vyvstává problém jak to tam nandat :( no uvidí se.
mech13 (5526)|11.4.2008 12:38
doporucuju se podivat sem: https://www.svethardware.cz/recenze-ctverice-chladicu-grafik-v-testu-ac-turbo-module/17063-8

jinak ten turbo modul ma klasicky 3-pin jako vsechny normalni vetraky, takze neni problem s tim cokoli udelat
120mm se da bezprobemu nejak chytnout stahovaci paskou mezi zebra nebo libovolne jinak, zpusobu je nepreberne, staci zapojit fantazii:)

//tech 44 stupnu bylo primo pri hre, nebo jak jsi ji vypnul? teploty totiz hned nekolik vterin po vypnuti zateze muzou sletet o desitky stupnu dolu. jestli to bylo v zatezi, tak tam nic nedavej a nech to tak:)

EDTI: jaktoze jsem si toho testu na SHW nevsimnul?:runaway ted teprve zjistuju ze tu uz accelero bylo v testu... a to jen pohaluzi, protoze mi google jako obrazek turbo module vyplivnul logo SHW...
Dr.know (16)|11.4.2008 13:45
Eště nemám přesný info, tech 44 bylo asi po hraní nevim, testnu to dnes, komp jsem nainstaloval včera asi v 10 pak instaloval crysis a pak hrál do 3 a pak spal 5 hod a ted sem v práci :) nicméně dík za rady.
Klingacikx (1545)|11.4.2008 13:56
Tú teplotu zmeraj cez ATT a zapni si monitorovanie teplôt, potom môžeš hrať 3 hodiny... a na konci sa len pozrieš do grafu v ktorom zistíš reálne hodnoty pri hraní a že teploty GPU sa veľmi rýchlo menia v závislosti na zaťažení, napr. moja 7600GS mala v záťaži nejakých 75° a po pár sekundách kľudu klesla teplota na cca 50°
husky14 (4214)|11.4.2008 14:35
[QUOTE=mech13;110952]....ale turbo module nejsou "plnohodnotne" vetraky, ale jsou podstatne uzsi a bez ramecku, coz jejich vykon znacne degraduje....[/QUOTE]Já bych se toho turbo modulu zas tak nebál. Důležitý bude ho zregulovat, aby byl zticha a tu kartu musí uchladit.... prostě bude vytvářet nějakej vánek kolem žeber S1 a to musí tomu chladiči stačit ;)

Imho to můžeš napřed zkusit i úplně pasivně a uvidíš podle teplot....
MIZ (97)|11.4.2008 15:24
[QUOTE=fanynek;110285]Tohle jsem si taky myslel. Koupil jsem brutálně drahej HIS HD3870 Turbo (OC) s údajně "skvělým" chladičem, ale nakonec to byla v 3D stejná turbína, jako cokoli jiného a teploty taky mizerný. Tak jsem ho vrátil, koupil za stejný kačky výkonnější kartu (8800GTS) a AC S1 rev.2a říkám ti....... TENTO CHLADIČ NEMÁ KONKURENCI. Ticho, chlad. Prostě super. Ale to se tu už omílá skoro všude.
Poslechni kluky. Já je taky poslechl a udělal jsem moc dobře.[/QUOTE]

No mi je celkem jedno, jakou budu mít značku grafárny, ale deska i procák i chipset bude AMD, tak proto plánuji ATI. Zatím jsem nenarazil na nějaké důvody proti ATI. Ale to už je asi malinko jinam...
Dr.know (16)|11.4.2008 16:56
Cuz,
hele já mám sice ten komp doma první den, ale HD3780 táhne crysis na plný detaily jak prd (asi 4 x se mi to mírně zpomalilo, jinak šlape jak hodinky).