reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Krátká recenze notebooku Dell XPS M1330

Salamander (6177)|8.4.2008 23:26
Recenze notebooku Dell XPS M1330
Ještě donedávna při kupování tohoto notebooku museli zajet přes “velkou louži“, ale nyní je dostupný i u nás, v České Republice a tak jsem se rozhodl, že udělám takovou menší recenzi tohoto stroje.
Jde o 13“ lehce přenosný notebook (váha necelé 2kg), ale s výkonem, za který by se jistě nestyděla leckterá 15“
Konstrukce je pevná, nikde nic nevrže, nikde se neprohýbá, kvalitou bych ho zařadil někam k Lenovu ThinkPad.




Design:
XPS je nejvyšší řadou notebooků značky Dell a je to jasně dáno na jevo atraktivním vzhledem i příkladným zpracováním. Na výběr jsou momentálně 4 barevná provedení, od agresivní červené po luxusní černou. Ať si už ale vyberete jakoukoliv barvu, určitě se za notebook nebudete stydět :).

Testovaná verze je z Ameriky, takže některé detaily se mohou od Evropské lišit.
Specifikace testovaného notebooku:





Notebook běží na čipové sadě Intel PM965 a procesoru Core 2 Duo T7500, což je druhý nejvýkonnější 65nm model ze starší řady Conroe, pracující na frekvenci 2.2GHz. Nyní jsou již samozřejmě k dispozici 45nm procesory od T8100 po T9500.

Standartně je v notebooku 1GB RAM, rozšiřitelných až na 4GB, grafická karta může být sdílená Intel GMA X3100 nebo nVidia GeForce 8400M GS se 128MB vlastní paměti, která jíž stačí na hry typu Far Cry nebo Half-Life 2 (z vlatní zkušenosti i Call of Duty 4).

Proč je ale Dell XPS M1330 tak zajímavý, je příplatkový (cca 1600kč) display s podsvícením z LED diod, ten rozhodně doporučuji, stojí za to ;). Jeho rozlišení je 1280x800, což je na 13“ tak akorát. Jeho podsvícení je rovnoměrné(díky LED diodám) a kontrastem i obrazem je subjektivně lepší, než monitor LG s udávaným kontrastním poměrem 3000:1(L225WT-SF).I jeho uchycení je vyřešeno kvalitně, v kloubu nedochází k žádné vůli.

Co se týče možnosti připojení dalších monitorů, tak je notebook skvěle připraven a k dispozici je jak analogový d-sub, tak moderní HDMI.



Přítomna je slot-load DVD-RW mechanika, která je poněkud hlučnější, tedy když vkládáte/vyndáváte médium, tak o tom ví i sousedi dvě patra nad vámi, ale při přehrávání médií je již poměrně tichá. Pevný disk je klasicky SATA mobile, s 5400 nebo 7200 otáčkami.

Velkým zklamáním mohou být pouhé 2 USB porty, ty jsou navíc každý na jiné straně, takže nepřipojíte např. externí pevný disk. Zato jsou přítomny FireWire, ExpressCard slot i čtečka paměťových karet. Konektory jack jsou na přední hraně, což nemusí vyhovovat každému, za to jsou zde 2 sluchátkové výstupy.

Na přední hraně jsou také 3 diody modré barvy indikující stav notebooku, ale jejich světlo není nějak rušivé. Překvapivá je pak hlasitost integrovaných reproduktorů, které jsou umístěny nad klávesnicí, i při nejvyšší hlasitosti není jejich zvuk příliš zkreslený a a na přehrávání DVD i dostatečně kvalitní.

Baterie může být 4, 6ti, nebo 9ti čláknková, mě se jako nejvhodnější jeví 6-ti článková baterie(65Wh), se kterou notebook vydrží při kancelářské práci přes 4 hodiny (zapnuté Wi-fi, prohlížení internetu, Word) a při přehrávání hudby v programu Windows Media Player se zapnutou vizualizací a maximálním nastaveným jasem displeje vydržela pohánět notebook vynikající 3 hodiny a 8 minut. Na baterii je také tlačítko, pro snadné zjištění stavu nabití (možná znáte z MacBooku). Pozor, 9-ti článková baterie z notebooku vyčnívá!

Chlazení je při nízké zátěži téměř neslyšitelné, ale při vysoké zátěži se větráček roztočí na řádné otáčky a tichost je ta tam – při použití dodaných sluchátek vám to však vadit nemusí. Na druhou stranu teplota grafického adaptéru málokdy přesáhne 70 stupňů, procesoru potom 50 stupňů.

Příslušenství není nejchudší – textilní obal na notebook, sluchátka Creative, hadřík na upatlávající se display, obal na návody a CD a samozřejmě hafo CD s drivery a instalacemi programů.



Jak jsem říkal na začátku, zpracování notebooku si zaslouží pochvalu, lak je kvalitní, dokonce část před klávesnicí je vyrobena z hliníku, ten ale i při delší práci zůstává příjemně chladný. Konstrukce klávesnice je bytelná a jednotlivé klávesy mají velmi příjemný, tichý chod. V horní části se nacházejí senzorová(dotyková) tlačítka, ovládající některé funkce, těm bohužel musím vytknout nulovou odezvu při stisku, ale designově jse jistě o zajímavý prvek. Touchpad sice patří k menším, ale je přesný a rychle si na něj zvyknete, také jeho pravá a spodní strana slouží jako scroolovací plochy.




Dell také dodává dálkové ovládání, zasunutelné do ExpressCard slotu.



Rozhodně zajímavou funkcí je Dell MediaDirect umožňující bez spuštěného OS z určené složky na HDD/z Flashky/z Cdčka: prohlížet obrázky, pouštět hudbu, DVD, videa a prohlížet Office soubory. Z vlstní zkušenosti mohu potvrdit, že se jedná o výbornou aplikaci - přehrávání DVD je bez problémů, je zde i spouta různych nastavení. Office soubory je možné zobrazit i ve verzích 2007(docx, pptx) naprosto bez problémů.



V notebooku jsou také předinstalované programy Roxio Creator DE, Microsoft Works a sada utilit pro webkameru a čtečku otisků prstů, je zde také zajímavá utilita Wi-fi Catcher, umožňující snadné zobrazení dostupných sítí.


Takže to by bylo asi tak vše k popisu a nyní výkon :

Windows Vista na notebooku běží opravdu rychle a to i v režimu Power saver, pevný disk se 7200 otáčkami je rychlý s minimální přístuponou dobou, to je vykoupeno jeho nižší velikostí, ale například pro mě plně dostačující.

PCMark Vantage



V 3DMarku 05 dosáhl hodnoty 3461 bodů, v 06 to potom bylo 1487 bodů.

Cinebench 9.5
* Shading (CINEMA 4D): 473
* Shading (OpenGL Software Lighting): 1262
* Shading (OpenGL Hardware Lighting): 2103
* OpenGL Speedup: 4,72

PS: Pokud mi napíšete, můžu doplnit jakýkoliv další test.

Závěr:
Notebook už používám skoro půl roku a jediný závažnější problém je pro mě nedostatek USB portů, celkově bych řekl, že jde o výborný produkt (dostal by hodnocení tak 94%), jen cena je možná pro některé příliš vysoká.

+ kvalita zpracování, NBD záruka
+ kvalita LED displaye:thumb
+ výdrž na baterii, poměrně nízká hmotnost

- hlučnost ventilátoru při zátěži
- pouze 2 USB porty:stupid

Cena od 27000Kč(cena testované verze 26000Kč)
Karel Polívka (1485)|19.4.2008 16:07
Článek byl dokončen a zařazen mezi hotové.
Janyk1 (997)|19.4.2008 17:35
Pěkná recenze:thumb, ještě bych chrěl notebook pochválit za to, že nemá přehozené klávesy Fn a CTRL, to mě na mém docela štve. Jinak to vypadá na pěknou malou potvůrku na cesty s dostatečným výkonem, solidní výdrží a (aspoň v USA) pěkným příslušenstvím. :)
//a ještě větička, které moc nerozumím: [quote]senzorová(dotyková) tlačítka, ovládající některé funkce, těm bohužel musím vytknout nulovou odezvu při stisku[/quote]

[size=-3]//oops, jazykova forma měla byt 3, do háje sem se překlik, no spravit už to nejde tak dejme tomu, že je to za těch několik překlepů a nesrozumitelnou větu:( jo a chybí mě tam fotečka zepředu, neni tam vidět umístění jacků[/size]
speedsnail (4876)|19.4.2008 17:50
Fajnova hracka jen co je pravda. Cena trochu vyssi, ale za kvalitu se plati (lepsi nez platit za "image" jmenem apple).

Jinak peknej clanek :thumb , mozna se to chtelo trosku vic rozepsat (a nafotit) o displeji kdyz je tak uzasnej (napr nafotit rovnomernost podsviceni, pozorovaci uhly a nejakej ten duhovej prechod. par slov o odezve atd.)
Salamander (6177)|19.4.2008 17:52
[QUOTE=speedsnail;114298]
Jinak peknej clanek :thumb , mozna se to chtelo trosku vic rozepsat (a nafotit) o displeji kdyz je tak uzasnej (napr nafotit rovnomernost podsviceni, pozorovaci uhly a nejakej ten duhovej prechod. par slov o odezve atd.)[/QUOTE]

JJ, planuju to jeste doplnit ;)
Salamander (6177)|19.4.2008 17:54
[QUOTE=Janyk1;114295]//a ještě větička, které moc nerozumím:[/QUOTE]
Ta dotykova tlacitka - proste vazne nevis, jestli jsi je zmackl, nebo ne, funkce se vyvola az po chvilce, docela neprijemne.

EDIT: Planuju rozsireni tohoto clanku, takze pokud mate nejake pripominky nebo pokud chcete vedet nejake detaily, piste mi prosim formou SZ, dekuji :)
Frog (510)|30.4.2008 22:30
pekne fotky a dobry clanok, rad som si to precital, a inak je to super masina za tu cenu ;)
Withman (1337)|1.5.2008 15:22
Boží, vypadá moc hezky. Trochu mi připomíná designem HP Pavilion dv6301 - panty, zaoblení, dálkové do ExpressCard. :D

Ty sluchátka od Creativu, nejsou to náhodou EP-630 (špunty).?

Jinak musím poznamenat, že DELL dělá nejlepší notebooky co jsem viděl (pár už jsem měl v ruce). Mamka má Latitude D630, solidně nadupaný a tak kvalitní zpracování, kvalitní displey a další věcičky jsem nikdy u NTB zatím neviděl. Škoda té ceny u nás. :-/
Salamander (6177)|6.5.2008 20:49
[QUOTE=Withman;118368]
Ty sluchátka od Creativu, nejsou to náhodou EP-630 (špunty).?
[/QUOTE]

Jo, jsou a hrajou mooc hezky :)
ICE_D (2754)|10.5.2008 16:55
Clanek jsem precetl jednim dechem, nemam co vytknout, BRAVO! ;)
kamil2268 (111)|17.5.2008 08:39
jen tak dál, se vším souhlasím, mám taky svého miláčka ale v červené:P mám ho ted pokazený, takže technik v pondělí dojede, njn NBD servis:D

tady je popis problému, je to asi vadná série či co...jinak podle mě je kaputt grafika, je to hw problém když ani nevidím bios, podotýkám, že to není moje video, ale problém je naprosto stejný...

YouTube - Issue the Dell XPS M1330
rcy (4)|15.10.2008 14:53
chtěl bych se zeptat nevíte jak to je s příslušenstvím při koupi v ČR? ptal jsem se v jednom obchodu a tam mi řekli že k němu je myš a ta brašna, ale o sluchátkách ani zmíňka. né že by na to úplně tak záleželo ale přece jenom ty creativy jsou kvalitní a sluchtáka by se mi hodila. :confused:

edit: i když v usa a u nás. To se se asi nemusím divit že u nás bude myš a u nich kvalitní sluchátka
CommanderZ (512)|17.10.2008 17:13
[QUOTE=rcy;169882]chtěl bych se zeptat nevíte jak to je s příslušenstvím při koupi v ČR? ptal jsem se v jednom obchodu a tam mi řekli že k němu je myš a ta brašna, ale o sluchátkách ani zmíňka. né že by na to úplně tak záleželo ale přece jenom ty creativy jsou kvalitní a sluchtáka by se mi hodila. :confused:

edit: i když v usa a u nás. To se se asi nemusím divit že u nás bude myš a u nich kvalitní sluchátka[/QUOTE]

U nas je mys? Jak se tak divam na konfigurator, tak si ji tam musis zaskrnout aby tam byla (nicmene je za par korun).
rcy (4)|19.10.2008 20:26
myslim jsem v obchodech. např. v alfacompu k tomu je bt dell myš.
Salamander (6177)|19.10.2008 20:30
Takze, momentalne mam nejaky ten cas, muzete nejak shrnout pozadavky na rozsireni clanku ?
CommanderZ (512)|21.10.2008 16:53
[QUOTE=rcy;171468]myslim jsem v obchodech. např. v alfacompu k tomu je bt dell myš.[/QUOTE]

Kdyztak presne ty creativy jsem si asi pred mesicem koupil za myslim ze necelych 300 korun v CZC ;)
rcy (4)|21.10.2008 23:40
mě to stačí. jinak dik za dobrou recenzi (i za odpovědi na pct).
rcy (4)|21.10.2008 23:41
[QUOTE=CommanderZ;172277]Kdyztak presne ty creativy jsem si asi pred mesicem koupil za myslim ze necelych 300 korun v CZC ;)[/QUOTE]

to už jsou tak levný :D jsem myslel že stávali víc :runaway
CommanderZ (512)|22.10.2008 14:37
xmarek (1676)|26.10.2008 09:44
Pěkný článek vypovídající o tom, že tento notebook vlastníte.

Jinak Vám děkuji, že jste mě tvrzením "XPS je nejvyšší řadou notebooků značky Dell" vyvedl z omylu. Celou dobu jsem byl přesvědčen, že jejich vlajkovou lodí je řada "Latitude". ;)
http://www.dell.com/content/products/category.aspx/latit?c=us&cs=04&l=en&s=bsd
Withman (1337)|26.10.2008 10:06
Nejvyšší řada je Precision a Latitude. XPS je "gaming" a design řada. Inspiron je pro "masy" a Vostro je pro malé a střední podnikatele.

Jedinní Precision a Latitude mají tělo z hořčíku. :thumb

Ty sluchátka (Creative EP-630) u NTB můžou být i nemusí. Měl jsem v ruce 36 různé Inspirony a u dvou byly. Co se týče XPS, tak to se mrknu v práci. Jinak BT myš od DELLu bych akce (měsíc dozadu), že jí DELL dával ke svým vybraným NTB.
Salamander (6177)|30.10.2008 21:47
[QUOTE=Withman;173871]
Jedinní Precision a Latitude mají tělo z hořčíku. :thumb
[/QUOTE]

Jenom bych chtel dodat, ze sasi tohohle XPSka taky neni plast, sice si netipnu co presne to je, ale plast urcite ne, spis nejaka kovova slitina ...
CommanderZ (512)|1.11.2008 19:12
Cetl jsem, ze XPS maji tela z hlinikovo-horcikove slitiny.
Zeli (397)|2.11.2008 20:34
Me by zajimalo jestli a jak na nem chodej Windows XP, na strankach Dellu sem nasel jen ovladace pro Vista.
A jestli ho nekdo bral u CZC, tak bych chtel vedet co je k nemu pribaleny, protoze nekde davaj pouzdro, BT mys, sluchatka a v CZC nejak ani nevedej ;).
Jeste me napada, jakej je pristup dovnitr, samozrejme bez ztraty zaruky, je volny pristup k RAMkam, HDD??

Jinak clanek se fakt poved, dik.
Salamander (6177)|2.11.2008 20:42
HDD je v suplicku, ramky, mini-PCI moduly i vse ostatni jsou dostupne po odsroubovani spodniho krytu, bez zarucni nalepky
Drobcek9056 (115)|15.12.2008 18:10
chcem sa opytat, kde by som vedel zohnat tu utierku na displej (hadřík), resp. ti co ju mate je to original aj s logom dell? lebo k mojmu XPSku som ju nedostal

inac XPcko sa da nan nainstalovat, nejake tie ovladace pre XPcko su aj na DVD, ktore su pribalene pri booku. Len XP sa mi zdalo o dost pomale oproti Viste, nacitanie XP trvalo niekedy aj 3-4 minuty

standardne k booku je dialkovy ovladac (v Express slote), DVD s drivermi a nejakym softom (webcam, Vista ...), nabijacka, bateria (6 clankova), puzdro, sluchatka (Creative spunty). Vsetko ostatne je uz len na tom od koho to kupujes. Niektory davaju aj to puzdro na DVD, tu handricku (ktoru by som chcel aj ja). BT myska sa dokupuje, u nas na SVK stoji cca 800 Sk.

telo je aj u XPS z hliniku a horciku (a citelne na ruku je to cast pod klavesnicou)
Salamander (6177)|15.12.2008 18:14
[QUOTE=Drobcek9056;194799]chcem sa opytat, kde by som vedel zohnat tu utierku na displej (hadřík), resp. ti co ju mate je to original aj s logom dell? lebo k mojmu XPSku som ju nedostal

inac XPcko sa da nan nainstalovat, nejake tie ovladace pre XPcko su aj na DVD, ktore su pribalene pri booku. Len XP sa mi zdalo o dost pomale oproti Viste, nacitanie XP trvalo niekedy aj 3-4 minuty[/QUOTE]

Jj, daji se dokonce sehnat i drivery na Linux ze stranek Dellu.

//ten hadrik byl primo k nemu, mam americkou verzi, je krapet od te evropske odlisna :notsure
Drobcek9056 (115)|15.12.2008 18:20
[QUOTE=Salamander;194803]Jj, daji se dokonce sehnat i drivery na Linux ze stranek Dellu.
[/QUOTE]

no kraaasa,tak dobre vediet ze na nom rozbeham aj linux :) nemas presny link na tie drivery pre linux?

no a ta utierka ma logo DELL ci nie? ci mam zeliet za nou alebo nie :-D
Salamander (6177)|15.12.2008 18:21
[QUOTE=Drobcek9056;194807]no kraaasa,tak dobre vediet ze na nom rozbeham aj linux :) nemas presny link na tie drivery pre linux?

no a ta utierka ma logo DELL ci nie? ci mam zeliet za nou alebo nie :-D[/QUOTE]

No, neni na ni Dell, ale matne citelny napis XPS :)

//s tim linuxem je nejlepsi projit https://wiki.ubuntu.com/InstallingUbuntuOnADellXPSM1330
jeden cas byly M1330 dostupne s Ubuntu
Drobcek9056 (115)|15.12.2008 18:33
vdaka za info :) aspon budem mat zabavu cez sviatky - instalovat linux :)

a aj zhanat tu handricku XPS :) ak by ju niekto mal a nepotreboval, dohodnem sa s nim :)