reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Paměti: Flash disk boot jako jiné písmeno nežli C:\

Neregistrovaný (0)|9.4.2008 07:37
Jméno tazatele: Neo79

Znění dotazu:
Ahoj všem. Už několik dní řeším problém s bootováním z flash disku. Boot samotný není problém, ale potřebuji aby se po nabootování flash disk tvářil, nejlépe jako disk A:\. Prohledal jsem net křížem krážem. Takže dotaz zní: je to prakticky možné nabootovat z flash pod jiným písmenem nežli C:\?
Pokud ano, poraďte prosím jak.
Předem děkuji

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Flash disk, dos
johny__g (6387)|9.4.2008 09:04
Myslím že A: i B: je vyhrazeno jen pro disketové mechaniky. Proč takovou věc potřebuješ?
Sieben (513)|9.4.2008 09:15
no zkus v BIOSU nastavit někde s sekci bootování USB FDD (místo USB HDD) to by možná mohlo pomoct.
Jinak bych taky rád věděl jak nabootovat jinak než jako Cčko :inlove, protože instalace Windowsů je příšerná :angry
crasher.km (919)|9.4.2008 09:16
Myslím že v dosu změnit jmenovku nejde a i kdyby,tak po vytáhnutí se zruší a flashka se při dalším zasunutím bude tvářit jako C:/
neo79 (2)|9.4.2008 09:51
Potřebuju to z toho důvodu, protože mám udělanou instalační dávku, která se načítá z diskety. No a diskety jsou dost poruchové a už mě to naštvalo. Potřebuju vytvořit bootovací flasku. Image diskety už mám a přes GRUB4DOS si připojím image a nabootuju. V dávce mám, že mi to při prvním zpuštění zkontroluje disk a po odsouhlasení maže první partition. Po druhém bootu se připojí na síť a zpustí instalaci woken. Bohužel se mi flash hlásí jako C:\ a tudíš se mi snaží přemazat flash namísto HDD. Flash nemusí být nutně jako A: nebo B:. Jen mě zajímalo, jestli je to prakticky možné změnit písměno flashky z C:\ na nějaké jiné.
Styryx (351)|9.4.2008 10:15
Jo, něco podobnýho jsem kdysi měl když jsem dělal správu sítě, taky na disketě :), klienta netware atd. ... s tou flash nevím (bylo by to asi šikovný), pokud by se ti to nepodařilo, já osobně bych zauvažoval si místo diskety udělat bootovací CD (třeba RWčko), jestli teda ale všechny PC, kde se to bude používat, mají CD. Nejlíp si pak na něj dát i další utility jako MemTest, Partition Magic, disk editor atd. - zrovna nedávno jsem dělal takový recovery CD s použitím CD shell, umí moc pěkný věci :)
neo79 (2)|9.4.2008 10:41
S boot CD jsem to už zkoušel, ale při zjištování IP adresy se znaží zapsat informace z DHCP a to bohužel na CD nejde. Proto Flash. Ale jinak díky...
Styryx (351)|9.4.2008 13:11
Jo, no, na to je potřeba něco se zápisem. Ale nešlo by třeba udělat DOSovej RAM disk a spouštět toho síťovýho klienta nebo cokoliv co vyžaduje zápis z něj? Totiž tohle přesně taky dělám na tom svým recovery CD, protože Partition Magic i instalátor XOSL, který tam mám, vyžadujou i možnost zápisu, takže je tam mam v ZIPu, k tomu malinkej pkunzip, rozzipujou se na RAM disk a tamodtud se spustí a už to frčí :D ... RAM disk na tohle neni špatnej :)

// EDIT: jako startovní bod je poměrně dobrá záležitost záchranná disketa Win98 (lze udělat z XP při formátu diskety), je na ní rovnou už i ten RAMdisk a dokonce i program na detekci, jaký má RAMdisk písmeno... pak s WinImage nebo něčim takovým udělat image tý diskety (anebo rovnou stáhnout z netu image Win98EBD a pracovat rovnou s nim) a použít výslednou upravenou image např. tím CD shell