reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LCD pro starší comp

poutniksantiago (10)|9.4.2008 13:28
Ahoj,
chtěl bych tu zavést diskuzi na téma který LCD monitor (obecně, ne přesně značku a typ) koupit pro starší comp s postarší grafikou. Starším compem se starší grafikou mám na mysli např. AMD Athlon 3500+ 1024Mb RAM s grafikou na úrovni zhruba GeForce 7600GS s 256Mb nebo Radeon 1650Pro s 256Mb a systém je Windows XP SP2. Takové "dělo" mám doma já a teď jsem v situaci, kdy budu MUSET svůj starý CRT monitor vyměnit a jsem zmatenej z nabídky na trhu.

Jedna z vašich otázek určitě bude, co na compu dělám....kromě surfování na netu a office aplikací se dost zajímám o hudbu a nějakou tu novější hru si občas taky zahraju. Občas mám na mysli tak jednou až dvakrát týdně na hodinku až dvě akci v Company of Heroes, The Witcher nebo Bioshocku. Tyhle hry hraju v rozlišení 1024x768...když některá škube, tak klidně i v 800x600. Takže výkonově ve hrách mizérie. A teď si k tomu kupte monitor, kterej má nativní třeba i jen 1280*1024? Nebo wide s ještě větším. To budu hry stejně hrát maximálně v těch 1024. Přitom ale k některým aplikacím mimo her by se větší monitor hodil...pro větší plochu.

Cenová hladina monitoru by taky neměla být větší než cca 6000,- spíš 5000,- Takže žádný obří grafický monitor, ne-e.

Takže mých pár otázek do diskuze...

1. Jakou velikost vůbec brát v úvahu...17", 19", 20", 22"?

2. Při snížení rozlišení při hraní z řekněme 1680x1050 na 1024x768...neničím tím samotný monitor? Jak jsou na to náchylné? Jak "hrozný" obraz to pak bude mít? Stejně jako u CRT nebo horší?

3. Když uvažovat o wide monitoru kvůli zvětšení pracovní plochy, nebylo by vzhledem k sestavě lepší dva 17" palcové monitory, které mi sestava utáhne na těch 1024?

4. Kupovat vůbec, vzhledem k sestavě LCD monitor? Nezůstat raději u 19" CRT i když třeba z bazaru?


Případný další otázky, které vyplynou z vašich reakcí sem dodatečně přidám.

Osobně se přikláním k 19" nebo 20"wide monitoru, ale jak píšu, nevím. co mi na to řekne můj dýchavičný stařeček počítač. (a to jsem ho kupoval před rokem a půl a teď jsem doplatil poslední splátku - síla).

Čekám na vaše podnětné názory. a předem všem děkuji.
johny__g (6387)|9.4.2008 14:10
1) 20" a víc

2) Nic se nezničí, ničemu to nevadí. Kvalita interpolace závisí na konkrétním monitoru

3) To musíš vědět ty, co ti vyhovuje na práci. Někdo nedá na 2 monitory dopustit, ale záleží co na nich děláš. Ovšem počítej s tím že i ta 17" má rozlišení 1280 x 1024, a sehnat dnes kvalitní 17" bude problém. Navíc cena bude dvojnásobná, stejně tak spotřeba.

4) To se ptáš nás? Jestli ti je líto koruny, tak kup 19" CRT z bazaru a je to.

5) Pokud wide, tak rozlišení 1680 x 1050 a víc, a hlavně s DVI připojením.
ICE_D (2754)|9.4.2008 15:32
[QUOTE=poutniksantiago;110194]Ahoj,
1. Jakou velikost vůbec brát v úvahu...17", 19", 20", 22"?

2. Při snížení rozlišení při hraní z řekněme 1680x1050 na 1024x768...neničím tím samotný monitor? Jak jsou na to náchylné? Jak "hrozný" obraz to pak bude mít? Stejně jako u CRT nebo horší?

3. Když uvažovat o wide monitoru kvůli zvětšení pracovní plochy, nebylo by vzhledem k sestavě lepší dva 17" palcové monitory, které mi sestava utáhne na těch 1024?

4. Kupovat vůbec, vzhledem k sestavě LCD monitor? Nezůstat raději u 19" CRT i když třeba z bazaru?
Čekám na vaše podnětné názory. a předem všem děkuji.[/QUOTE]

1.
17 - ne, jsou prilis drahe
19 - jedine klasiku, wide je prilis nizky
2O a vice - jedine wide, klasika je prilis draha

2. Neboj nenicis, ja mam nativni 1280*1024, ale Carbony hraju 1024*768 kvuli cukani na nativnim rozliseni

3. Dve 17ky budou stat 8-9 tisic a budou zrat dvakrat tolik, takze to urcite ne-e

4. To zalezi na Tobe, co chces, ale vem si, ze spotreba 19ky CRT bude nekde mezi 80-110W, spotreba LCD se pohybuje okolo 35W (moje 19ka). Takze minimalne usetris za elektriku. CRT z bazaru je usporou diky nizke porizovaci cene. Sam zhodnot pro a proti.
Moje sestava je XP2200+, 1GB DDR400, GF 7300GT - je to stara sunka, ale s 19" LCD vubec nema problem a pro me to melo cenu poridit si ho. Proti 17" CRT je to jako nebe a dudy :D

Secteno a podtrzeno, volba je na Tobe ;)
tequilla (1015)|9.4.2008 16:01
[quote=ice_d;110224]2O a vice - jedine wide, klasika je prilis draha[/quote]

Ja bych zase doporucil 20" klasiku (ac drazsi) s rozlisenim 1600x1200. Kdyz nestiha grafika, das rozliseni na polovicnich 800x600 a interpolace te nemusi trapit.
kane.shw (1231)|9.4.2008 16:21
Minimálně 20" úhloširoký ;), třeba:
LG 20" LCD L204WT-SF stříbrno-černý - 4700CZK
LG 20" LCD L204WT-BF černý - 4900CZK
Samsung 20" SM 2043BW stříbrný - 5200CZK
- osobně se příkláním k tomu Samsungu ;)

Na kancl-práci ti to dá grafika v pohodě a ve hrách se budeš muset hold kapku omezit :)

A jak už jsme se bavili ;) - Asi nejlepší je nákup po netu. Přesně si odzkoušíš, co a jak ti vyhovuje a při nejhorším to pošleš do 14dnů zpátky :thumb

PS: Čistě kvůli ceně mě ještě napadl - LG 22" L225WT-SF stříbrno-černý - 5600CZK ...nebo už je to moc? :) :cool:
poutniksantiago (10)|9.4.2008 16:43
Děkuji všem za vaše podnětné rady a názory. Pro ukázku posílám co mi zatím padlo do oka...
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=47881
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=39202
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=49029
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=47660

Nejvíc se mi líběj ty Samsungy. Zdá se že jsou nejkvalitnější, i když trochu dražší. Ještě ale popátrám. Měl jsem dojem, že i některý BenQ jsou slušný. Ale asi se to bude lišit dost kus od kusu. Ale to asi u všeho.
Určitě ale půjdu do nákupu minimálně 20ky a přes net, ať to můžu vyzkoušet. Těch 14 dní na vrácení má každej internetovej obchod?
kane.shw (1231)|9.4.2008 17:05
Tak doma mám Samsung SyncMaster 205BW 20" a můžu jen doporučit :thumb
Ale ten Samsung SyncMaster 223BW 22" nevypadá též vůbec zle :notsure, těžká volba... a v Alfě je ještě o 200CZK levnější ;)

Možnost vrácení zboží do 14dnů je ošetřeno zákonem a vztahuje se na každé zboží koupené "na dálku" (e-shop, email, telefon), kdy si ho nemůže kupující "ošahat" na prodejně ;) Zatím jsem toho využil právě jen v Alfě a neměl jsem žádné problémy :thumb
Deee-aN (3834)|9.4.2008 17:18
[QUOTE=poutniksantiago;110194]Ahoj,
chtěl bych tu zavést diskuzi na téma který LCD monitor (obecně, ne přesně značku a typ) koupit pro starší comp s postarší grafikou. Starším compem se starší grafikou mám na mysli např. AMD Athlon 3500+ 1024Mb RAM s grafikou na úrovni zhruba GeForce 7600GS s 256Mb nebo Radeon 1650Pro s 256Mb a systém je Windows XP SP2. Takové "dělo" mám doma já a teď jsem v situaci, kdy budu MUSET svůj starý CRT monitor vyměnit a jsem zmatenej z nabídky na trhu.

Jedna z vašich otázek určitě bude, co na compu dělám....kromě surfování na netu a office aplikací se dost zajímám o hudbu a nějakou tu novější hru si občas taky zahraju. Občas mám na mysli tak jednou až dvakrát týdně na hodinku až dvě akci v Company of Heroes, The Witcher nebo Bioshocku. Tyhle hry hraju v rozlišení 1024x768...když některá škube, tak klidně i v 800x600. Takže výkonově ve hrách mizérie. A teď si k tomu kupte monitor, kterej má nativní třeba i jen 1280*1024? Nebo wide s ještě větším. To budu hry stejně hrát maximálně v těch 1024. Přitom ale k některým aplikacím mimo her by se větší monitor hodil...pro větší plochu.

Cenová hladina monitoru by taky neměla být větší než cca 6000,- spíš 5000,- Takže žádný obří grafický monitor, ne-e.

Takže mých pár otázek do diskuze...

1. Jakou velikost vůbec brát v úvahu...17", 19", 20", 22"?

2. Při snížení rozlišení při hraní z řekněme 1680x1050 na 1024x768...neničím tím samotný monitor? Jak jsou na to náchylné? Jak "hrozný" obraz to pak bude mít? Stejně jako u CRT nebo horší?

3. Když uvažovat o wide monitoru kvůli zvětšení pracovní plochy, nebylo by vzhledem k sestavě lepší dva 17" palcové monitory, které mi sestava utáhne na těch 1024?

4. Kupovat vůbec, vzhledem k sestavě LCD monitor? Nezůstat raději u 19" CRT i když třeba z bazaru?


Případný další otázky, které vyplynou z vašich reakcí sem dodatečně přidám.

Osobně se přikláním k 19" nebo 20"wide monitoru, ale jak píšu, nevím. co mi na to řekne můj dýchavičný stařeček počítač. (a to jsem ho kupoval před rokem a půl a teď jsem doplatil poslední splátku - síla).

Čekám na vaše podnětné názory. a předem všem děkuji.[/QUOTE]

Ničeho se neboj, tvůj comp je proti tý mý plečce z roku asi 2000 úplná raketa a NEC 20WGX2 Pro zvládá. Samozřejmě, jsou tu jistá omezení (např. pomalá GPU bez DVI), ale jinak všechno běhá. Pokud ho nechceš používat jako domácí kino nebo na profi grafiku (a myslím si, že asi ne), tak se toho neboj. Nejhorší, co se ti může stát je, že nevyužiješ plně možnosti toho monitoru.
billy_86 (160)|9.4.2008 22:59
já bych osobně bral LG W2252TQ-PF link: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=53865 . Je sice trochu dražší ale ten kontrastní poměr 10 000 : 1, doba odezvy 2 ms a 22 palců... je to krasavec :-)
Deee-aN (3834)|10.4.2008 08:14
Osobně bych se v téhle kategorii přiklonil k Samsungu(viz kane.shw). Vymění ti ho, pokud na něm do tří dnů najdeš vadný pixel nebo subpixel. LG mi příjde trochu nedůvěryhodný právě díky těm obrovským číslům u kontrastu. Tím samozřejmě neříkám, že je LG špatné.
poutniksantiago (10)|10.4.2008 12:27
[QUOTE=deeean;110504]Osobně bych se v téhle kategorii přiklonil k Samsungu(viz kane.shw). Vymění ti ho, pokud na něm do tří dnů najdeš vadný pixel nebo subpixel. LG mi příjde trochu nedůvěryhodný právě díky těm obrovským číslům u kontrastu. Tím samozřejmě neříkám, že je LG špatné.[/QUOTE]

Ta záruka 3 dnů na vadný pixel mi přijde trochu legrační. Takže 4tý den po doručení když se objeví vadný pixel, tak už mám s reklamací smůlu? Když by to bylo půl roku nebo tak, tak bych to bral, ale tři dny? To se nedá udělat LCD tak, aby neměl vadný pixel dýl jak tři dny garantovaně? To se mi zdá fakt úsměvný. Ale možná to jen nějak špatně chápu. Někde jsem i viděl, že od tří vadných pixelů výš už se dá u Samsungu monitor reklamovat, kdykoliv, třeba rok po koupi. Ale tři pixely, to už je trochu dost, ne? To abych se modlil, aby první dva byli v některým z rohů monitoru...což samozřejmě nebudou, Murphy funguje jistě u v tomto odvětví.
poutniksantiago (10)|10.4.2008 12:37
[QUOTE=deeean;110274]Ničeho se neboj, tvůj comp je proti tý mý plečce z roku asi 2000 úplná raketa a NEC 20WGX2 Pro zvládá. Samozřejmě, jsou tu jistá omezení (např. pomalá GPU bez DVI), ale jinak všechno běhá. Pokud ho nechceš používat jako domácí kino nebo na profi grafiku (a myslím si, že asi ne), tak se toho neboj. Nejhorší, co se ti může stát je, že nevyužiješ plně možnosti toho monitoru.[/QUOTE]

Na profi grafiku určitě ne, ale fotky z dovolený si na něm upravovat chci, takže by bylo fajn, aby bylo dobrý podání barev. Např. při "vyblitých" barvách toho moc nepoznám, jestli mám přidat kontrast nebo ne. Ale sondu si kvůli tomu zas kupovat nehodlám, to ne. Jako domácí kino ho používat zřejmě nebudu (jen minimálně), budu ho mít připojený na naší starou Sony televizku, ke který si můžu pohodlnějc sednout atd.
poutniksantiago (10)|10.4.2008 12:58
Nemáte někdo zkušenosti s tímhle? Případně názory... Mně přijde divně malej Kontrast a pozorovací úhly. Ale líbí se mi designem.

http://www.100mega.cz/product.jsp?artno=MONX1031
ICEBOSS (3435)|10.4.2008 15:19
nebudu ti tady psat zadnou hromadu kecu. za 6 litru si bez koupit Samsung 223bw, protoze nic lepsiho v tyhle cene nejspis nesezenes... ma i DVI
billy_86 (160)|10.4.2008 18:12
[QUOTE=ICEBOSS;110657]nebudu ti tady psat zadnou hromadu kecu. za 6 litru si bez koupit Samsung 223bw, protoze nic lepsiho v tyhle cene nejspis nesezenes... ma i DVI[/QUOTE]

a co ten kontrastní poměr .... to je dost málo na dnešní dobu LCD
billy_86 (160)|10.4.2008 18:17
[QUOTE=deeean;110504]Osobně bych se v téhle kategorii přiklonil k Samsungu(viz kane.shw). Vymění ti ho, pokud na něm do tří dnů najdeš vadný pixel nebo subpixel. LG mi příjde trochu nedůvěryhodný právě díky těm obrovským číslům u kontrastu. Tím samozřejmě neříkám, že je LG špatné.[/QUOTE]

..a proč nedůvěryhodné? a to nejsou obrovská čísla ale fakt.
Deee-aN (3834)|10.4.2008 20:53
[QUOTE=poutniksantiago;110592]Ta záruka 3 dnů na vadný pixel mi přijde trochu legrační. Takže 4tý den po doručení když se objeví vadný pixel, tak už mám s reklamací smůlu? Když by to bylo půl roku nebo tak, tak bych to bral, ale tři dny? To se nedá udělat LCD tak, aby neměl vadný pixel dýl jak tři dny garantovaně? To se mi zdá fakt úsměvný. Ale možná to jen nějak špatně chápu. Někde jsem i viděl, že od tří vadných pixelů výš už se dá u Samsungu monitor reklamovat, kdykoliv, třeba rok po koupi. Ale tři pixely, to už je trochu dost, ne? To abych se modlil, aby první dva byli v některým z rohů monitoru...což samozřejmě nebudou, Murphy funguje jistě u v tomto odvětví.[/QUOTE]

Tady bych tě odkázal na:https://www.svethardware.cz/samsung-poskytuje-s-monitory-syncmaster-zaruku-na-kazdy-pixel/22352. Jestli tomu dobře rozumím, tak by ti ho měli vyměnit bez papírování a prodlev. Jinak reklamace atp. fungujou normálně. Samozřejmě, že to není žádná revoluce, ale u většiny ostatních se můžeš jít s jedním nebo dvěma vadnými pixely vycpat, nebo absolvovat reklamační kolečko na který má firma 30 dní. Je otázka, jak to funguje při nákupu na netu (myslím ty tři dny), ale tam máš zase těch 14 dní na vrácení, pokud ti ho s vadnými pixely vezmou zpátky. BTW, připomínám, že nemám Samsunga, tzn. nedělám jim reklamu. Jen se ti snažím pomoct s výběrem.
Když už jsme u toho. Ten Xerox nevim, nevim. Určitě dělaj supr kopírky, ale že dělaj monitory jsem se dozvěděl od tebe. Design je bezva věc, ale na funkci nemá vliv (rostlináře). Dej na ICEBOSSe, myslí to s tebou dobře.
Deee-aN (3834)|10.4.2008 21:02
[quote=billy_86;110707]..a proč nedůvěryhodné? a to nejsou obrovská čísla ale fakt.[/quote]

Bezva. A jakou reálnou výhodu to poskytuje proti ostatním značkám, jejichž kontrastní poměry jsou mnohem nižší?:confused:
billy_86 (160)|10.4.2008 23:33
[QUOTE=deeean;110781]Bezva. A jakou reálnou výhodu to poskytuje proti ostatním značkám, jejichž kontrastní poměry jsou mnohem nižší?:confused:[/QUOTE]

...tak si zkus vedle sebe postavit lcd např. 800:1 a 2000:1...uvidíš sám...daleko lepší prokreslení obrazu atd. a nepreferuji jenom jednu značku..je jich mnohem víc
Deee-aN (3834)|11.4.2008 08:27
[quote=billy_86;110845]...tak si zkus vedle sebe postavit lcd např. 800:1 a 2000:1...uvidíš sám...daleko lepší prokreslení obrazu atd. a nepreferuji jenom jednu značku..je jich mnohem víc[/quote]


Ok...:notsure
Draken (1578)|26.6.2008 09:53
BENQ 19"LCD, G900Wa, 300cd/m2, 700:1, 5ms,wide, silver/black - za přibližně 3500kč je podle mě dobrou volbou